Maffiamoorden gaan door ondanks arrestaties IN 67 LANDEN lERGING VAN MONT LOUIS NOG ONDUIDELIJKE ZAAK lazi-arts Mengele sou in YS wonen GROENEN VERGELEKEN MET COMMUNISTEN OF NAZI'S Andrej Gromyko is ook een mens Zware taak eerste vrouwelijke Antilliaanse premier JITENLAND £&idóe Sommit DONDERDAG 4 OKTOBER 1984 PAGINA 15 (Vervolg van de voorpagina) STENDE Na raadpleging van Franse rialisten werd het vat, dat klem zat tussen spanten van de Mont Louis, los getrokken. bergers zijn direct na de berging van het ste vat met uraniumhexafluoride begonnen het lichten van de ankers van het ber- gsponton Titan 8. Het vaartuig zal naar Zee- gge worden gesleept om er te schuilen voor te verwachten storm. Dit weekeinde hopen bergers bij rustiger weer terug te keren. De ing van 408 ton stalen pijpen wordt niet ge borgen. „De pijpen zijn afgekeurd en niets meer waard", aldus de woordvoerder. Over de berging van het wrak met de verder waardeloze lading is nog niets bekend. Daar over is volgens de woordvoerder van het ber gingsbedrijf nog diplomatiek overleg gaande tussen de Belgische en Franse regering. Wat de bergingsoperatie het Rotterdamse be drijf heeft gekost kon de woordvoerder van- ochtenbd nog niet meedelen. Wat de berging uiteindelijk zal opleveren is ook nog niet be kend. Lloyds in Londen zal de waarde van de geborgen lading vast stellen en Smit Tak krijgt daarover een bepaald percentage. Het vast stel len van de waarde zal zeker een half jaar op zich laten wachten. Soldaten moesten zwijgen na kernproef SYDNEY Een voormalige Au stralische soldaat heeft gisteren ge zegd, dat militairen in een gebied waar Engeland in de jaren vijftig kernproeven nam, met executie of 30 jaar gevangenisstraf zijn be dreigd als zij een doekje zouden opendoen over een gezin van abori gines dat in een besmet gebied te recht was gekomen. Oud-korporaal John Hutton verklaarde tegenover een officiële onderzoekscommissie dat een Britse officier de soldaten had gewaarschuwd dat hen een aanklacht wegens hoogverraad te wachten zou staan als bijzonderhe den over het incident naar buiten kwamen. FBI arresteert eigen agent WASHINGTON De Amerikaanse fe derale recherche FBI heeft voor het eerst in haar geschiedenis be kendgemaakt, dat zij een van haar eigen agenten heeft gearres teerd wegens spionage voor de Sovjet-Unie. Het betreft de 47-jari- ge Richard Miller, die al 20 jaar voor de FBI werkte. Hij zou ver trouwelijke documen ten aan de Sovjet- Unie hebben doorge speeld. AMERIKAANSE LUCHTMACHT WIL ONDERGRONDSE RAKETBASIS WASHINGTON De Ameri kaanse luchtmacht wil een reusachtige ondergrondse ra ketbasis bouwen die een kern- aanval kan overleven. Dit meldde gisteren de New York Times. Volgens deze krant, die zich beroept op functionaris sen van het Pentagon, heeft minister van defensie Caspar Weinberger in juli een zeer ge heim schrijven gekregen van de luchtmacht. Volgens dit schrijven is het zowel militair als technisch mogelijk een der gelijke basis te bouwen. /S en Italië ;aan >estrijding Irugs beter :oördineren Washington —imerikaanse justitie, Smith, en de Ita- minister |enlandse zaken, Scalfaro, gisteravond overeen- |êkomen om de bestrij- ng van de georganiseer- misdaad beter te coör- neren. Zo zal er een „hot e" worden geïnstalleerd het snel uitwisselen i informatie, torig jaar werd al een Amerikaans-Italiaanse >ie opgericht, die ïch bezig houdt met de Ipsporing van maffia-le- jen die drugs verhande- Beide ministers toon- len zich na afloop van het iverleg verheugd over de lereikte resultaten, die iindrukwekkend" werden genoemd. ROME Wie dacht dat de Siciliaanse maffia zich even koest zou houden na de voor haar zo catastrofa le bekentenissen van de overgelopen leider Bus- cetta heeft zich vergist. Gisterochtend viel het 52ste slachtoffer sinds de oorlog tussen de elkaar fel beconcurrerende maffia- -families begin dit jaar losbarstte. Het was een boer uit een Villabate, een voorstad van Palermo. Hij stond op de „loonlijst" van de bekende maffiaclan van Coppola, drugshande laars in Italië en Amerika. Overigens wordt nu, enkele dagen na het bekend worden van Buscetta's „desertie" uit de rangen van de maffia wel duidelijk dat de draagwijdte van zijn onthullingen beperkt is. Buscetta heeft 366 namen genoemd, een meerderheid van de kleintjes, van de pion nen in het maffiaspel. Zij kon den het afgelopen weekend zonder problemen worden ge arresteerd. Maar de grote jon gens die op Buscetta's lijstje staan, konden niet worden ge pakt. Zij zijn al sinds jaar en dag voortvluchtig. En de enige politicus die Buscetta heeft aangegeven, de christendemo cratische ex-burgemeester van Palermo Ciancimino, heeft slechts een dagvaarding ont- Acht leden van de maffia, die al gevangen zitten, hebben on dertussen het voorbeeld van Buscetta. Dit is gisteren met grote kolommen in de Ita liaanse kranten gemeld. Ver der vragen de Italiaans eauto- riteiten zich azf wie de zoge naamde „onaantastbaren" zijn, die het politieke brein vormen achter de georganiseerde mis daad. Buscetta heeft laten we ten, dat hij niet belangrijk ge noeg was om veel te zeggen Dit niveau wordt gevormd door de zogenaamde „commis sie van kardinalen". Deze commissie bestaat uit tien man, twee vertegenwoordigers van zowel Greco als Liggio plus zes afgevaardigden van de overige families. Buscetta heeft de namen van al deze „kardinalen" genoemd, maar gearresteerd konden ze niet worden, omdat ze allang on dergedoken en verdwenen RUZALEM De Israëlische premier, Shimon Peres, wil zijn komende bezoek aan de VS onderzoeken of het waar dat de beruchte nazi-arts Mengele zich schuil houdt in de j. Volgens de Israëlische nazi-jager Tuvias Friedman jont Mengele, bijgenaamd 'slachter van Auschwitz' al vijf r in de Amerikaanse staat Florida. Volgens Friedman is mgele de laatste jaren onder meer in de steden Tampa en iflando in Florida en in New Orleans in Louisiana gesigna- (erd. in 1979 vaardigde de Amerikaanse justitie een arresta- Éebevel tegen Mengele uit, maar dat werd later zonder reden freer ingetrokken. Mengele heeft ook in Paraguay gewoond, r volgens de regering van Pparaguay is dat al jaren niet r het geval. (ADVERTENTIE) IDe Crédit Lyonnais Groep is als één van de grootste ternationale banken actief in maar liefst 67 landen. Dat houdt in, dat u vrijwel overal ter wereld via het CL-netwerk zaken kunt doen met dezelfde bank. Dat u uw' import- en exporttransacties met één en dezelfde bank kunt regelen. Dat u I met uw internationale bedrijven over 'multi-place, multi- currency' kredietfaciliteiten kunt beschikken. Dat er interna tionale factoring-mogelijkheden zijn. Dat incasso's sneller worden afgehandeld. Welkom bij de dynamische bank: Credit Lyonnais Bank Nederland 83 vestigingen. Hoofdkantoor: Coolsingel 63, Postbus 1045,3000 BA Rotterdam. Telefoon 010-69 5911. Nagasaki krijgt 17de eeuws Hollands dorpje NAGASAKI In Seihi. een plaatsje aan de baai van de Ja panse havenstad Nagasaki, is gisteren begonnen met de bouw van een kopie van een Nederlandse dorpje uit de ze ventiende eeuw. Het dorpje heet Willemstad, naar prins Willem van Oranje, en zorgt „Holland-promotie" in Japan. Dit zei een functionaris van het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag. Het dorpje krijgt onder meer een haven, een stadhuis en een boerderij. Op het terrein, dat zeven hectare beslaat, ko men verder ook een klompen winkel en kaasmakerij. In een museum zullen onder meer werken van Vincent van Gogh te zien zijn. Het dorpje kost 57 miljoen gulden en moet in juli 1985 klaar zijn. Christen-democraten en liberalen hakken met botte bijl correspondent Ge- nisten de dienst uit bij de rard Kessels) BONN De gevestigde poli tieke partijen in West-Duits- land worden steeds nerveuzer door het enorme succes van de Groenen. Bij de verkiezingen van de afgelopen jaren behaalt de jonge partij van milieu-be schermers en pacifisten steeds meer stemmen. Bij de gemeen teraadsverkiezingen van zon dag in Noordrijnland-Westfa- len, behaalden de Groenen 8,6 procent van de stemmen. Christendemocraten en de FDP (liberalen), die zich nu bedreigd voelen door de Groe nen, hebben daarom fel uitge haald naar de nieuwkomers. Volgens CDU-minister Ier (Volksgezondheid), tevens ideoloog van de christen-de mocraten, maken de commu- Groenen. De liberale FDP-po- liticus Von Schaubert slaat door naar het andere uiterste. Hij heeft de Groenen vergele ken met de nazi's. „De politie ke doelstellingen en methodes van de alternatieven en Groe- veel vroegere CDU-kiezers op de Groenen hebben gestemd. Tot nu toe was er steeds van uitgegaan, dat de groei van de Groenen vooral ten koste van de sociaal-democratische SPD en van de FDP zou gaan. Christen-democraten en libe- lijken sterk op die van het ralen valt na de verkiezing nationaal-socialisme", aldus niet veel beters in dan met de Von Schaubert. Wat echter iedereen verbaasd heeft is, dat afgelopen zondag veel beters in dan i botte bijl op de Groenen i hakken. „Wat vroeger de jood wa nu de technisch-wetenschap- pelijke vooruitgang", aldus Von Schaubert. De almachtige .„Führer" Adolf Hitler is bij de Groenen vervangen door het „dictaat van de basis". Dat zo veel jongeren voor de Groe nen kiezen ziet de liberaal als een grote dreiging voor de toe komst. Hij herinnert er aan dat de nazi's „aanvankelijk ook alleen uit protest gekozen werden". Andrej Gromyko. DEN HAAG Op de Rus sische ambassade is van morgen een boek met toe spraken van de Russische minister Gromyko gepre senteerd. Wie de Russische minister aan het werk ziet en de bekende redenerin gen aanhoort, kan licht het vermoeden krijgen met een diplomatieke automaat van doen te hebben. Gromyko staat in zijn lange carrière bekend om zijn volgzaam heid, ook al is hij inmiddels de belangrijkste man in de Russische buitenlandse poli tiek. Het meest interessante aan dit boek zijn dan ook niet eens zozeer de uitspra ken van Gromyko alswel de plaatsjes die in dit boek staan. We kunnen nu einde lijk vernemen wie Gromy ko is, een zeldzaamheid voor Russische politici. Hij blijkt een boerenzoon te zijn, is geboren in de omge ving van Minsk, is ge trouwd en heeft een doch ter. Hij bezit een buitenhuis in de omgeving van Moskou en in de Krim. Het staat er weliswaar niet allemaal zo precies, maar de plaatjes die het persbureau Novosti le verde aan de uitgever, ma ken dat duidelijk. Gromyko heeft ook een speciaal voorwoord geschre ven voor dit boek. Uitvoe rig gaat hij in op de betrek kingen tussen Nederland en de Sovjet-Unie. Hij zegt dat de Oktober-revolutie ook hier grote sympathie heeft opgeroepen en herinnert er bijvoorbeeld aan dat arbei ders uit Rotterdam de wa pentransporten onmogelijk maakten die bestemd waren voor de contrarevolutionai ren ten tijde van de Okto berrevolutie. Gromyko wil niet verhullen dat de rela ties tussen beide landen niet altijd even goed geweest zijn. Het zou tot 1942 duren voordat Nederland diploma tieke betrekkingen aan knoopte met de Sovjet- Unie, een duidelijke blijk van kortzichtigheid, aldus Gromyko. Over koningin Wilhelmina is Gromyko zeer te spreken, omdat deze via een persoonlijk tele gram van haar diepe be wondering blijk gaf voor de inspanningen van de Rus sen tijdens de oorlog. Luns De ontmoetingen met na oorlogse Nederlandse politi ci hebben weinig indruk ge maakt op Gromyko. Hij heeft behalve met koningin Juliana en Beatrix, contact gehad met Biesheuvel, Schmelzer en Van der Stoel. Luns is niet bepaald zijn vriend. Al heeft hij deze het meest ontmoet van alle Nederlandse politici, hij laat hem wijselijk weg. Na een vriendelijk woord over de Nederlandse schil ders en over de Nederland se waardering voor de Rus sische schrijvers, komt Gro myko op het onderwerp dat hem het nauwst aan het hart ligt: de kernraketten. De ernstige verslechtering van de internationale toe stand wijt hij aan de Vere nigde Staten die uit zijn op doorbreking van het mili taire evenwicht. Een groot gevaar noemt hij het veran deren van West-Europa in een lanceerterrein voor Amerikaanse raketten. De verantwoordelijkheid hier voor ligt volgens Gromyko niet alleen bij de Ameri kaanse regering, maar ook bij de NAVO-landen die deze raketten hebben aan vaard, „zonder rekening te houden met de wil van hun eigen volkeren". Wie het allemaal eens wil lezen, krijgt daar nu eens de gelegenheid voor. Het is vrede, vrede wat de klok slaat in Gromyko's toespra ken, maar wie daar zo vaak over praat, moet wel den ken aan de oorlog. PAUL VAN VELTHOVEN Andrej A. Gromyko: Vre de voor deze en komende generaties. Uitgave In de Knipscheer. Prijs 29,50. Hoor ik tets daar buiten (Hu kan ik met meer slapen Bin ^5 J» 1 verttikmdir \verder don die (5 stomme schroef f Niets 'Ik zal) gedroomd V (hebben \U^I00EIS BRRriOT. russen oe 1 1 STenEn, OE LONT VERDER. V WILLEMSTAD Te oor delen naar wat in vele kringen op de Antillen te beluisteren valt, wacht het kabinet onder leiding van mevrouw Liberia-Pe ters, de eerste vrouwelijke regeringsleider van de Antillen, een moeilijke taak. De nieuwe centrale regering en de eilandbe sturen van Aruba, Bonai re, Curasao en de Boven winden staan niet alleen voor de politiek gevoelige problematiek van de toe komstige uittreding van Aruba. Een nog grotere inspanning zal moeten worden geleverd om de haperende Antilliaanse economie weer in het rechte spoor te krijgen. Zo op het eerste gezicht genie ten de zes eilanden van de Ne derlandse Antillen nog steeds een redelijke welvaart. Schrij nende armoede zoals die zich elders in het Caribisch gebied (Haïti) manifesteert, is er niet te vinden. Slechts een zeer klein deel van de bevolking dat zich moet redden met de onderstand (bijstandsuitke ring), leidt in westerse ogen een werkelijk armoedig be staan. De relatieve welvaart drijft voornamelijk op drie sectoren: de financiële offshore, de raf finage van olie en het toeris me, met name vanuit de Vere nigde Staten. De forse econo mische teruggang van de jaren zeventig, begin jaren tachtig is ook aan deze sectoren niet on gemerkt voorbijgegaan. Op alle Antilliaanse eilanden wor den de Nederlandse ontwikke lingsgelden dan ook gezien als een onontbeerlijke bijdrage aan het op aanvaardbaar peil houden van de economie. De gevaren die de Antilliaanse economie bedreigen zijn dui delijk zichtbaar. Op Curasao, economisch gezien het belang rijkste eiland met ruim 160.000 inwoners, verkeren drie van de vier grootste bedrijven in moeilijkheden. Het droogdok in Willemstad, de enige hoog waardige industrie in Antil liaanse handen, draait met zware verliezen door een te ruglopend aanbod van sche pen. Als gevolg hiervan heeft het bedrijf in de loop der jaren moeten inkrimpen van rond 1.500 man tot het huidige aan tal van ongeveer 800. Nieuwe reddingsoperaties zijn noodza kelijk, evenals verdere in krimping. De grootste buitenlandse Politieke carrière begon in Emmen De 43-jarige Maria Liberia-Peters, dezer dagen beëdigd als eerste vrouwelijke premier van de Nederlandse Antillen, wil nog dit jaar een bezoek brengen aan Emmen, waar zij van 1958 tot 1962 een opleiding volgde als kleuterleidster. „Ik heb daar vier zeer gelukkige jaren gehad", zegt ze, „en er veel vrienden en bekenden aan overgehouden. Na haar terugkeer in Curasao was zij eerst inspectrice bij het kleu teronderwijs en „in de roes van het Jaar van de Vrouw" stortte zij zich in 1975 in de politiek. Haar politieke carriè re is volgens haar in Emmen begonnen, toen zij zich ver kiesbaar stelde en gekozen werd in de leerlingenraad van de opleidingsschool voor kleuterleidsters. werkgever op de Antillen, de Shell, die samen met Lago (ESSO) op Aruba de motor is geweest achter de economische welvaart, heeft zijn poorten nog open. Maar de laatste ja ren heeft men voortdurend met verliezen te kampen en hoofddirecteur Van Mourik Broekman betwijfelt of Shell de zaak eindeloos zal blijven financieren. Om het voortbe staan van het bedrijf voorlopig te garanderen zullen de perso neelskosten moeten worden gedrukt en de aanvoer van Venezolaanse olie worden ver hoogd, waartoe Venezuela echter nog niet direct bereid is. Uit een nog intern Shell- rapport blijkt, dat van de 2.000 vaste personeelsleden er bin nen een paar jaar zo'n 750 zou den moeten afvloeien en dat er van de 700 „subcontractors" ongeveer 300 overbodig wor den. Een verlies dus van 1000 arbeidsplaatsen. De derde maatschappij die fi nanciële problemen heeft is de Antilliaanse luchtvaartmaat schappij ALM, die al sinds 1977 met verliezen kampt. Een extra probleem is dat Aruba na zijn komende-uittreding (1 januari 1986) een eigen lucht vaartmaatschappij wil oprich ten. De ALM, die dan alleen nog maar voor de Antillen- van-de-vijf vliegt, ziet daar mee een aanzienlijk deel van het passagiersaanbod wegval len. Immers, de toeristenindu strie op Aruba doet het bedui dend beter dan op Curasao. Rest nog het vierde „bedrijf", de offshore. In deze sector voorlopig nog geen financiële problemen of dreigende ont slagen, al doet zich wel een fe nomeen voor dat onrust heeft veroorzaakt. Het eilandgebied Curasao is voor zijn belasting inkomsten voor meer dan de helft afhankelijk van het trustwezen. Worden daarbij de (loon)belastinginkomsten uit aanverwante werkgelegenheid (notarissen, werknemers kan toren etc) opgeteld, dan kom je op een nog hoger percentage uit. Verwacht wordt echter dat binnen een periode van zeven jaar meer dan de helft van de directe belastingopbrengst van de offshore (in 1983 ongeveei 300 miljoen Antilliaanse gul dens) zal zijn weggevallen, als gevolg van door de VS getrof fen maatregelen op belasting gebied. Dit is het beeld dat in Willem stad wordt geschetst en mee de centrale regering en de eilandbesturen het komende jaar worden geconfronteerd. Veel alternatieve mogelijkhe den voor het stimuleren van de economie zijn niet voorhan den. Wel lijkt het toerisme op Aruba het laatste jaar weer wat acn te trekken. Van de „kleine eilanden" Bonaire, Saba en St Eustatius is bekend dat ze niet in hun eigen onder houd kunnen voorzien. Alleen 3t. Maarten lijkt een gunstige uitzondering

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15