]e Hoogeveensbrug: Decor voor de moord op student Van Schaak *êM Tien jaar Meddle in Oud Ade QV©r®ru99en berken in Rijnland r?-:)raten over media ADEN/REGIO CcidóeSou/uwt WOENSDAG 3 OKTOBER 1984 PAGINA 5 Bruggen, we maken er allemaal zijn geen technische verhandelin- gebruik van. Zeker i i water- gen, maar historische verhalen rvolgens m gelijk Inkomst Pe brug tussen de twee Jelen van de Doelensteeg jver de Doelengracht )ntleent zijn naam aan iet nabijgelegen Eva van ioogeveenshofje. Nu dat de kun- 10fje binnenkort na een e^Elsé- ngrijPencie restauratie iveer als nieuw zal staan ie pronken, is dit aanlei ding om ook iets over deze brug te vertellen. Dver het hofje en de per- de her- i0on Eva van Hoogeveen oor An- jn ^et eerstkomende 'lkan°en aummer van het tijd- n begint thrift De Leidse Hofjes n. CJP- ?en en ander gepubli- inderen jeerd worden, zodat aan logmade jje naamgeefster van de dsspaar- [jrug hier geen aandacht geschonken behoeft te «moorden. rijke stad als Leiden zijn het on- waarin een brug als leidraad misbare schakels in het wegen- dient. De gegevens zijn verza- net. Veel aandacht is er nooit aan meld door een werkgroep van de Leidse bruggen besteed. De historisch geïnteresseerden, die stilte rond de Leidse bruggen is veel van de geschiedenis van de met de presentatie van het Brug- Leidse bruggen heeft uitgezocht, genboek (waarvan de herdruk Samensteller is de begeleider van momenteel te koop is) al gedeel- deze werkgroep, de heer P.J.M. de telijk 'verstoord'. Het Gemeente- Baar van het Gemeentearchief, archief aan de Boisotkade hoopt Kees van Herpen tekent voor de dit jaar de tentoonstelling „De eindredactie. De reprodukties Leidse bruggen" te houden. Als zijn van fotograaf Wim van inleiding op deze expositie ver- Noort. Vandaag verschijnt het schijnt in deze krant een serie ar- tweeënvijftigste artikel in deze tikelen over Leidse bruggen. Het serie. laars gevonden, die zich nu in De Lakenhal bevinden. Het stuk ten noorden van de ver lengde Doelensteeg en strek kende tot aan de Gróenhazen- gracht zal meteen een bestem ming gekregen hebben ten dienste van de overheid. Of dit voor de Doelen was, blijkt niet duidelijk. Doelen )e Hoogeveensbrug dateert v «ogelijk uit 1389. Toen werd t/itiet stadsdeel tussen Rapen- 'FfJpitrg en Witte Singel bij de ■mlf >tac* getrokken en de Groen- luizengracht gegraven, de Jll straat aan de oostelijke zijde §111 Iran de Doelengracht aange- Mlegd en de dwarsstegen (Doe- |S|| lensteeg, Nonnensteeg, Kolf- !®S makerssteeg en Blauwesteeg) gerealiseerd. Wat er terrein ten westen poelengracht is gebeurd, wordt uit de bronnen niet erg duidelijk. Het stuk ten zuiden yan de verlengde Doelensteeg is al snel in beslag genomen door het St. Catharinakloos- van een ter, ook wel Groenendaal ge- begint hoemd, dat al ir 1urAls vermeld. Op de :afé ,,'t Bit klooster gestaan heeft zijn in 1981 vijf bronzen kande- De Doelen, de plaats waar de schutters op een roos schoten, bevonden zich voor 1389 aan het eind van de St. Jorissteeg buiten de stadsmuren: het Le vendaal was toen nog een stadssingel. De nieuw gegra ven Geeregracht doorsneed het terrein op een weinig ge lukkige manier. Toch bleef in ieder geval de handboog schutterij, met als patroonhei lige St. Sebastiaan, op de oude plaats gevestigd tot 1477; de toegang tot het terrein be stond uit een lange laan aan de oostkant van de Heren straat, ongeveer waar de Bloemistenlaan ligt. De voet boogschutters, die een veel zwaarder wapen hanteerden (een kruisboog), waren al veel eerder op het Doelenterrein gevestigd, mogelijk al in 1426, maar zeker in 1452. Hun pa troonheilige was St. Joris; bei- het de schuttersgilden hadden een altaar in de Pieterskerk, waar zij op 23 april respectievelijk 20 januari (St. Sebastiaan) hun patroon herdachten en na af loop feest vierden. Ook op Sa cramentsdag (de tweede don derdag van Pinksteren) en St. Maarten (11 november) was 1415 wordt de hele schutterij in harnas paraat en sinds 1507 ook nog op de Ommegangsdag (de zondag na Hemelvaartsdag), wanneer zij in de processie door de stad meeliepen. Op de beide Doelen, de voor ste gewijd aan St. Joris en de achterste aan St. Sebastiaan, werden gebouwen neergezet waar men kon schuilen bij drinken en later oók eten. Ook werd daar vergaderd door de hoofdlieden. Die ver gaderingen hebben in de loop der eeuwen het stadsbestuur angst ingeboezemd; de schut terij was in tijden van sterke politieke gisting maar zelden een echt betrouwbaar instru ment. Omdat de leiding be stond uit personen die niet tot het stadsbestuur behoorden, vaak ook geen kans hadden er ooit toe te gaan behoren, zoals de katholieke vaandel drager Gerrit Dou (de beken de schilder uit de zeventiende eeuw), zette het schutterijbe- stuur zich vaak in voor de naar verandering strevende partij. Ook in 1566 was dat het geval met de beeldenstormdoor het slappe optreden hiertegen werden de schuttersgilden in 1567 op bevel van de land voogdes ontwapend. Na 1572 werd er toch weer een schut terij opgericht om tegen de Spanjaarden te vechten: de nieuwe organisatie kreeg in 1578 definitief vorm en telde enige honderden manschap pen. Omdat de schutters zelf hun vuurwapen of piek en enige beschermingsstukken zoals een metalen stormhoed moesten kunnen betalen, be hoorde alleen de bovenlaag van de stadsbevolking ertoe. Boogstukken Uit 1578 dateert ook het eer- milieu- Het terrein van de Doelen met de brug tussen de twee Doelenstegen: detail uit de stadsplatte- •ducatie grond van Hans Liefrine, 1576. ste bericht over de brug die toegang tot de achterste Doe lensteeg gaf. Bij een inspectie op 15 april werd geconsta teerd dat van deze stenen brug zes blauwe stenen (wel licht boogstukken) los lagen; deze moesten vastgemetseld en met krammen bevestigd worden. Dit zal wel gedaan zijn. Een volgende beurt kreeg de brug in 1658. Toen werd ook de ingangspoort in de Achterste Doelensteeg van de St. Jorisdoelen vernieuwd en mogelijk tegelijkertijd de toegangspoort van de St. Se- bastiaansdoelen dichtgemet seld, omdat de sloot tussen de twee terreinen in 1618 ge dempt was, was die laatste niet meer nodig. Op 28 april 1658 besloot het stadsbestuur de brug even breed te maken als de Doelenstegen; ondanks de mindere duurzaamheid is hij toen naar het zich laat aanzien in hout uitgevoerd. Een bestek hiervan is echter niet gevonden. Als opzichter bij het maken van de poort fungeerde Willem van der Helm; wellicht heeft deze ook bemoeienis gehad rriet de bouw van tien huisjes aan de Doelensteeg op het Doelenter rein in dat jaar. De vernieuwde brug heeft het, ondanks het zeer inten sieve gebruik dat er van ge maakt werd, uitgehouden tot 1728. Op 11 februari machtig de het stadsbestuur de treso- rier-extraordinaris (het hoofd van openbare werken) om tot vernieuwing over te gaan. Dit zal zich tot het simpel vervan gen van het brugdek met de liggers beperkt hebben. Er is in ieder geval geen bestek van gevonden, zodat het stad- spersoneel het karwei uitge voerd zal hebben. Deze ver nieuwing zal wenselijk ge worden zijn door het aan brengen van een nieuw ijze ren hek in de toegangspoort van de St. Jorisdoelen. Dit 3.69 meïer hoge hek, met fraai smeedwerk (onder meer pijlen) versierd, werd op 23 augustus 1727 aan Gerrit Stierman aanbesteed voor 3 stuiver 8 penningen per ver werkt pond ijzer (Amster dams gewicht); Stierman ont ving 491-15-0. Militairen Het terrein bleef dienst doen voor een in kwaliteit afzak kende schutterij. Bij de volks beweging om Willem IV tot erfstadhouder benoemd te. krijgen en de belastingver pachtingen vervangen te zien door - inning, betoonde hij zich in 1748 weinig betrouw baar. Daarom kwam de stads verdediging steeds sterker in handen van militairen. Het gebouw van de Achterste Doelen was in 1732 gesloopt, waarna in 1748, 1766 en voor al 1772 grote stalcomplexen gebouwd werden. Na 1780 (het uitbreken van de Vierde Engelse oorlog) en 1787 (de burgeroorlog waarbijde pa- Doelengracht met de Hooge veensbrug als toegang tot het terrein van de Doelen kazerne; foto Schnabel, ca 1926. verdreven werden) de militairen er heer 1795 werd de schutterij zelfs geheel opgehe ven, al ontstond kort nadien toch weer een Gewapende Burgermacht. In 1794 deed zich echter een vervelend incident voor. Pal voor de Hoogeveensbrug stond op zondagochtend 2 maart een menigte te kijken naar de voor een zondag on gewone exercities van een ge deelte van de ruiterij van het regiment van de luitenant-ge neraal Stavenisse Pous. De commandant, majoor L.E. van de Graaff, gaf bevel zich te verwijderen öf buiten het ter rein óf in de herberg op het terrein. Van een drietal stu denten koos er een voor de eerste en een voor de tweede mogelijkheid. De derde, Sa muel van Schaak, aarzelde even en zei onder het weglo pen een paar onschuldige woorden in het Frans tegen de majoor. Deze vatte ze wel licht verkeerd op, trok zijn sa bel en gaf een slag die de ^wang van Van Schaak van steld om de majoor voor het gerecht te krijgen. Door een aardig staaltje van klassejusti- tie, waartegen de oude privi leges van de Universiteit niet veel vermochten, mislukte dit echter, al kreeg de majoor huisarrest in Den Haag. Toen hem daar het bericht bereikte dat Van Schaak na een lijden van zeven dagen bezweken was, deserteerde hij onmid dellijk. Deze affaire leidde in die woelige tijden tot een on gehoorde publiciteitsactie, waarbij de hartstochten goed loskwamen. Voor ons die bij- later leven komt het als zwaar overtrok- KurSSSlCrS ken over, maar het hele land gistte toen geweldig. De tus (bij het Paterstraatje). De bebouwing werd gesloopt en vervangen door een rij wo ningen voor gehuwde militai ren, stallen, een gymnastiek zaal en een hoefsmederij. Vol gens het onderschrift onder een afbeelding van de poort uit 1658 van de St. Jorisdoe len zou deze in 1844 afgebro ken zijn, maar erg logisch is dat niet; in de rekeningen is er ook niets over te vinden. Mogelijk is de poort al in 1826 verdwenen. Of de brug toen ook een beurt gehad heeft, blijkt niet. Dit »r openhaalde, de studenten niet alles werd in het werk ge- denten hebben hun overleden „medebroeder" herdacht door in de Pieterskerk een monu ment voor hem op te richten. Vanaf 1808 werden er grote kazernegebouwen op het Doe lenterrein gebouwd, hetgeen in 1817 resulteerde in een overdracht van het terrein aan het Rijk. Dit bouwde er in 1820 en 1823 nog een aantal kazernes en stallen en kreeg zelfs in 1826 de achterste Doe lensteeg en de bebouwing ten zuiden ervan tot aan de Hor- De Doelenkazerne heeft heel wat bewoners gehad. Waren het eerst kurassiers, daarna kwamen er lanciers, van ca. 1844 tot 1855 infanteristen, daarna rijdende artillerie en vanaf 1869 huzaren. Vanaf 1907 was er weer veldartille rie, terwijl de bekendste be woner het vierde regiment in fanterie was. Van 1950 tot 1978 was er de Kokschool ge vestigd. Over de brug zijn we in die periodes niet erg goed ingelicht. Het is slechts be kend dat Gerrit Plomp op 10 juni 1802 dek van drieduims planken (bijna 8 centimeter dik) te le veren, terwijl een eeuw later, op 12 mei 1902, het vernieu wen van de brug voor ƒ515,- aan J. van Polanen aanbe steed werd. Het werd toen een brug met ijzeren liggers en troggewelfjes, een door- vaartwijdte van 2.82 meter en een door vaarthoogte van 1.16 De meest recente beurt heeft de brug in 1981 gekregen. De doorvaartwijdte werd toen 3.30 meter, de hoogte bleef hetzelfde. De toen aange brachte stalen liggers van 3.90 meter lengte wogen samen al 553 kilo. De gietijzeren ko lommen van het hek werden herplaatst, nu met nieuwe sta len hekken. Op de kolommen bevindt zich een vrij doelloze kapconstructie, nu van Regi- na Mahonie multiplex en Bi- lingahout gemaakt. Dit hout wordt van zo goede kwaliteit geacht dat het er, hoe doelloos de kapconstructie ook is, toch heel wat jaren tegen moet kunnen. Dat geldt ook voor de brug, al wordt die niet meër door militairen, maar door studenten belopen. 'gheem- ^RTEGENWOORDIGING IN OMROEP RIJNLAND zoveel dt ver- SSENHEIM „Wij staan de drempel .MOKER de "k'o- i>'nsel vanuit dat de c ond in 'at'e zowel binnen de ker- ,a> )n) als tussen de kerken en samenleving voor verbete- vatbaar is", aldus luidt t motto van de bijeenkomst f morgenavond in de Pan- ^rëV"ni%iuskerk in de Sassenheim- Hoofdstraat wordt gehou- ii. Het doel is de plaatselijke '"h 3ft f ™en dichter bij de mensen schrift %rengerii voorai omdat in de eigenlijk alleen bericht Kabelkrant over generale synodes, {paus en de bisschoppen. Tij deze bijeenkomst zullen vertegenwoordigers van kerken worden aangewe- plaats te nemen in het van Omroep Rijnland. Henk Kouwenhoven en drs. Ben Frie van het katholieke mediacentrum in Zeist zullen spreken over mediavorming en -training van uit een chris telijke levensbeschouwing. Naar aanleiding van de bijeen komst zullen drie werkgroe pen in het leven worden ge roepen, één voor de pers, één voor de omroep en nieuwe i de tijd" eiden ils ik 'tegenwoordigers van di- kerken in Rijnland spre- in Sassenheim daarom MOKER, het Media a Jerleg van Kerken in Rijn- fidêfd' Leiden, Hillegom, Kat- z-ethoudf. ..fjeid.eTrdo';P'.., Lisse, ngsclausipn^wjk' Noordwijkerhout, Dan wopstêeest- Rijnsburg, Sassen- j opnieuf01, Valkenburg, Voorhout, Ttphpctiiiorschoten, Warmond en heb pterwoude. Het is een initia- Trouwe# van mr- Rtitger van Bas- met Zor Batenburg. Hij zal een in- al ie wePn6 houden over kerk en ander gfimunicatie in Rijnland en „De wordt gesproken is' de tijd de nieuwe communicatievor men zoals lokale omroep en kabelkrant. Vandaar dat ker ken zich vertegenwoordigd willen zien in de Omroep Rijnland. Verder zal men zich morgenavond buigen over de relatie kerken en media, de omgang met en vorming van eigen media vanuit de eigen geloofsovertuiging, de vaardig heid in het leveren van bijdra gen aan de lokale pers, paro- chibladen en het maken van eigen programma's. Ook wil men praten over een kerktele foon: het verspreiden van in formatie door en over kerken door middel van een lokale kabeltekst of -krant, video banden en bibliotheken. - - yrir-s Bestuursleden en leden voor het soosgebouw van Meddle. OUD ADE „Wij organiseren pas iets als we het kun nen betalen". Dat is volgens het bestuur van jongeren- sociëteit Meddle in de Oud Adese Blijverspolder de formule waarop de soos alweer zo'n tien jaar lang suc cesvol draait. „Die financiële strop van achtduizend gulden, opgelopen tijdens het deze zomer verregende Meddlefestival, waren we dan ook direct weer te bo ven", aldus penningmeester Jos van der Pouw Kraan. Meddle, met het record-aantal van 250 enthousiaste leden viert haar tweede lustrum eigenlijk al het hele jaar. De belangrijkste jubileumactiviteiten zijn echter in de komende drie maanden. Vanaf aanstaande zondag organiseert het Meddle-bestuur onder aanvoering van penningmeester Jos de „Doldwaze top elf". Dat is een serie spelen waarmee een wisselbeker kan worden ge wonnen. Hoefijzer gooien, biels zagen, spijkerslaan en spijker- schieten (met behulp van een elastiekje), fietsen op hometrai ners, guldens stapelen (wie de hoogste stapel maakt, mag het geld houden), handje drukken, ringwerpen, crossfietsen in de roos (op héél kleine fietsjes), baksteen heffen en beschuit fluiten, staan op het programma. Beschuit De activiteit beschuit fluiten heeft enige toelichting nodig: men neme een beschuit, proppe het naar binnen en wie het eerst kan fluiten, heeft gewonnen. Het bestuur van Meddle overweegt verder een jamsession te organiseren. Bij die gelegenheid kan iedereen die een muziekinstrument bespeelt, zich tokkelend, toeterend, drummend, blazend of pingelend uitleven. Aan het einde van dit jaar wordt als afsluiting van de jubileu- maktiviteiten een ledenfeest gehouden met een officiële receptie voor leden, oud-leden, leveranciers, en andere contactpersonen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5