Rumoerige start van 3 Octoberfeest ALLERLEI(DS) Agressieve Leidenaar mag opnieuw rij examen doen [/H^Celstraf voor Leidse .—handelaar in valse dollars TT EREPENNING VOOR ELLY KERCKHOFFS Horzelvlinder velt 27 populieren lagen na niet- slagen JEIDEN £eidóc@owumt WOENSDAG 3 OKTOBER 1984 PAGINA 3 pEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft een 34-jari- ge Leidenaar veroordeeld tot een jaar en negen maanden. De tnan heeft zich schuldig gemaakt aan het verhandelen van maag. D|alse dollarbiljetten. itige moeUe bjijetten waren afkomstig van een 54-jarige inwoner van ing gistefcjnt Willebrord. Deze man probeerde begin mei 6.000 valse skalis-zaabiljetten van honderd dollar, die in België waren gedrukt, te it was volrerkopen. Vorig jaar november was hij al veroordeeld voor valsemunterij in België, bij verstek, tot vijf jaar gevangenis straf. De Haagse rechtbank veroordeelde de valsemunter tot .twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, e kwestit)e compagn0n van de valsemunter, een 44-jarige inwoner oenen gu^an Breda werd tot een jaar en negen maanden gevangenis- pompt. C^traf veroordeeld. al weg kc ;n. Bosk, nu zond< leidingta ljoenen d ;ven gen :alis, of ;de pijple n behere )lichting( ntische skalis >ijpleidin srwerpeli nd bestol - zover b bodemlo; schappije •problem c deel mor dive die dive i niet doi en realis x goed 1 mogelij ee milja te krijge 24-uurs dienst bij dierenbescherming LEIDEN De Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren afdeling Leiden en om streken is overgegaan op een 24-uurs-service- dienst voor allerlei zaken in belang van het dier. Dit kan bijvoorbeeld hulp zijn bij gewonde dieren, naar aanleiding van een ongeluk of bij dode dieren. Ook kan men er terecht naar aan leiding van klachten over dierenmishandeling, dierenkwelling en overlast. Maar ook voor an dere hulp, bemiddeling, verzorging, opvang (ook tijdens vakanties), financiële bijdragen in kosten, transport en begraving en crematie. Het secretariaat van de dierenbescherming Leiden en omstreken is gevestigd aan de Van de Sande Bakhuyzenlaan 26 in Leiden, tel. 071-145 Voor de 24-uurs-service-dienst kan men ook bellen tel. 01715-1562 of 071-126356 of 01714 5483. Huisraad gestolen LEIDEN Uit een pakhuis van de gemeente aan de Middelstegracht zijn tussen 29 september en 1 oktober maar liefst 8 complete inboe dels gestolen. Het huisraad stond opgesla gen voor personen die nood gedwongen hun woning heb ben moeten verlaten. De inbrekers zijn het pak huis binnengekomen via een afbraakpand naast het pak huis. Waagbrug paar weken dicht LEIDEN De Waagbrug de fiets- en voet gangersbrug die het Waaghoofd met de Stille Mare verbindt is tot eind oktober voor alle verkeer afgesloten. Volgens de gemeente komt de afsluiting van de brug voort uit onderhoud dat aan de op sommige plaatsen in slechte staat verkerende brug gepleegd moet worden. De be doeling is dat de werkzaamheden volgende week beginnnen. Men heeft de brug nu al afge sloten, omdat het intensieve gebruik rond 3 ok tober mogelijk gevaar zou opleveren. De werk zaamheden zouden afgerond moeten zijn voor dat eind oktober of begin november met de re novatie van de kelders van cfe Hoogstraat wordt begonnen. Overigens is de Waagbrug officieel Lattabrug genaamd in 1979 aange legd als een „tijdelijk" brug, in afwachting van een definitieve. Maar tot dusver is van die laat ste plannen niet veel terecht gekomen. ;Afer' i, vitale g ïhouden age. De :n met v( renschot anders rkte spre ;m nadel e samenL ïatie- commun bedreigir >lgens hei n activite <undighei a en zeki iingsmod ergie, a wordt n. „De g ts afdracl n ten lasi e PTT s spreidir Atlantiscl West-E I met la getrokke drukgebii genmidd; depr wacht. Die dra; vrij krac hard. H verande tacht da; ongeveer ?rdag de 15 gr Sportieve arrestatie LEIDEN Hoe ver kan en mag een poli tieman of -vrouw gaan bij een poging iemand aan te houden of ach terstallige boetes te in nen? Die vraag komt niet aan de orde in het korpsblad van de Leidse politie, dat een dezer dagen is ver schenen. Er wordt op een ietwat humoristi sche toon in verhaald over de trucs die in het politieleven wor den gebruikt om dege nen, die zich maan denlang voor de poli tie onvindbaar weten te houden, toch aan de haak te slaan. Of der gelijke noodgrepen vaak worden gehan teerd, wordt helaas ook niet duidelijk. „Het uitvoeren van arres tatiebevelen is dikwijls een tijdrovende bezigheid, waarbij je. om enig resul taat te behalen, je tactiek van geval tot geval moet aanpassen heet het in het korpsblad. Vooral studen ten hebben in het Leidse korps de naam alles in het werk te stellen opgelopen verkeerboetes niet te beta len en eventuele arresta tiebevelen, die daar het gevolg van kunnen zijn, te ontlopen. „Zo lang, dat zelfs de laatste dag van de vervolgingstermijn wordt bereikt en dus niet meer behoeft te worden betaald. Bij sommige studenten lijkt het wel of ze de poli tie kunnen ruiken. Dit vereist ook van de zijde van de politie een sportie ve instelling", vervolgt het Wat doet dus de politie man die voor de zoveelste keer op zoek gaat naar de zelfde lastige student? Hij belt aan bij „een overvol studentenhuis" en kondigt zich aan als de meneer die komt praten over een aan gevraagde studiebeurs, de meneer van een verzeke ringsmaatschappij of „en ook dat is eens gelukt" de meneer van de Leid se Felicitatiedienst. Het korpsblad: „Meestal doet dat de betrokken student wel uit het kleurrijke ge zelschap naar voren ko men, waarna je hem eerst feliciteert en vervolgens je excuses 'aanbiedt voor de vervelende vergissing die je zojuist hebt gemaakt. Je bent namelijk niet van de Felicitatiedienst, maar van de politie en je hebt een aantal bekeuringen bij je...etc, etc". Vraag aan politiewoord voerder D. Graveland. Mag dat? Op zo'n manier ergens binnenkomen en een paar boetes innen? Hij benadrukt in een lang be toog dat een dergelijke handelwijze maar zelden voorkomt „en dat het ook zo moet blijven „Het mag zeker niet gebruikelijk worden. Het gaat hier om gevallen waar een veroor deling al achter de rug is, vaak al meer dan een jaar geleden. Het wettig bewijs is allang geleverd. Alleen de straf het betalen: van de boetes moet nog uit gevoerd worden. Een ver reweg de meeste mensen werken daaraan mee al moet ik zeggen dat het de laatste tijd vaker gebeurt, dat men liever een paar dagen gaat zitten. Het is een feit dat een aantal stu denten met een grote tru cendoos hun straf op aller lei manieren probeert te ontlopen. Als je tien maal voor niets aan de deur bent geweest en wordt uit gelachen, dan ga je op zoek naar iets anders". „Nergens staat omschre ven hoe in dergelijke ge vallen precies gehandeld mag worden. De politie wil niet steeds voor joker staan en dus presenteren we een koekje van eigen deeg. Ik acht dat niet un fair". LEIDEN Het 3 Octo- berfeest is gisteren ru moerig van start gegaan. De Leidse politie en leden van de Rijkspolitie die ter versterking waren inge roepen hebben gister avond en vannacht 21 mensen aangehouden. Al tijdens de Taptoe arres teerde politie in burger zeven jongens in de leef tijd van 12 tot 18 jaar. Zij gooiden ter hoogte van studentensociëteit Miner va met vuurwerk. Rond een uur of twaalf van nacht hield de politie opnieuw vier jongens aan die in de Houtstraat over geparkeerde auto's heen liepen. Omstreeks kwart over twaalf vannacht werd een 19-jarige Leidenaar aanhouden ter zake mishande ling. Hij had in de Schapesteeg ruzie gekregen met de bewo ners uit de steeg. Een 24-jarige bewoner uit de steeg, die het voor zijn vriendin opnam werd door het tweetal gesla gen. Omstreeks half één van nacht werd een ruit vernield van het Academiegebouw aan het Rapenburg. Vier jongens van 14 en 15 jaar uit Leiden, Rijpwetering en Noordwijk zijn aangehouden. Na een re geling in verband met de scha de zijn ze weer naar huis ge stuurd. Omstreeks twee uur vannatht is een 29-jarige Lei denaar aangehouden, die met een luchtbuks vanuit een raam aan de Steenstraat tussen het wandelend publiek schopt. Een jongen die gewond raakte, werd zo woedend dat hij een ruit ingooide waarachter van daan hij dacht beschoten te zijn. Op straat heeft de politie zeker 20 kogeltjes gevonden. De buks en de munitie zijn in beslag genomen. Een 18-jongen uit Sassenheim die vannacht een autospiegel afbrak, is door cafébezoekers die dat zagen gepakt en aan de politie overgeleverd. Tenslotte heeft de politie nog twee LeL denaars van 21 en 25 jaar aan gehouden die op de Stations weg ruiten hadden vernield. De traditionele opening van de festiviteiten bestond uit de Taptoe, het fraaie concert van K&G op het Stadhuisplein, de kermis, het leggen van kran- je. Dit lange wachten werd door het uitstekende muziek gezelschap met een volledige taptoe ruim beloond. Pennning Mevrouw E. Kerckhoffs en burgemeester C. Goekoop voordat de legpenning werd uitgereikt. sen bij het standbeeld van bur gemeester Van der Werf en het Jan van Hout-monument en de uitreiking van de ere penning. Deze onderscheiding ging dit keer naar mevrouw Elly Kerckhoffs. De Taptoe vertrok rond half acht vanaf de Kaasmarkt, waarna de kop van de stoet het Stadhuis rond acht uur be reikte. Het duurde ruim vijftig minuten voordat de laatste deelnemers (politie-agenten te paard) langs het bordes van het Stadhuis trokken. In die vijftig minuten tijd zag men duizenden sportlieden, muzi kanten, opvallend veel majo rettes en andere deelnemers zich aan den volke presente ren. Inderdaad, het cliché kan (moet eigenlijk) weer van stal worden gehaald: half Leiden liep op straat, terwijl de ande re helft er naar keek. Zwembroek De meeste deelnemers liepen gewoon in de stoet mee en lie ten met hun kleding en per spandoek weten welke vereni ging en sport ze vertegenwoor digden. Maar natuurlijk waren er ook weer clubs die wat meer deden. Zo sjouwden ver kenners een tent mee, waren er twee korfbalclubs die een compleet speelveld droegen, sprongen de atleten van AV Holland over horden, liepen atleetjes van de Bataven esta fette en legden volksdansers het traject al vrolijk huppe lend af. Leden van toerclub ZLC en Swift hadden het be ter bekeken, die zaten op hun gemak op hun fietsje en reden zonder zich in te spannen naar het eindpunt. Sommige vere nigingen kon natuurlijk niet worden verweten dat ze zich wat passief lieten zien. Wat te denken van een zwemclub, de leden konden bij een graad of 12 toch moeilijk in hun zwem broek door Leiden lopen. De charme van de Taptoe is ook dat je als toeschouwer deelnemers aan de optocht herkent. Ineens zie je je colle ga Henk, die normaal altijd in driedelig pak op zijn werk verschijnt, in een pyama op de Breestraat lopen. Nooit gewe ten dat Henk aan judo deed, denk je later. Zo was gisteren ook de bode van het Kanton gerecht op de Breestraat te zien. Hij was gestoken in een sportief rennerspak en zat op een snelle racefiets. Concert Na afloop van de Taptoe trok de jeugd uit gewoonte naar so ciëteit Minerva aan de Bree straat. Maar ook dit jaar had den de studenten hun clubhuis ontruimd en werd er niet ge vochten. Nadat er wat vuur werk was ontstoken ging de .jeugd de kermis op, zodat het er daar zo mogelijk nog druk ker werd en de kermisexploi tanten en standhouders zeer goede zaken deden. Grote be langstelling was er ook voor het concert van K&G op het Stadhuisplein. Dat begon ver na negen uur, maar om kwart voor acht hadden zich al mu ziekliefhebbers bij de hekken verzameld. Zij wilden kerd zijn van Mevrouw M.J.E. (Elly) Kerck hoffs ontving na dit concert van K&G van burgemeester C. Goekoop de erepenning in zilver van de gemeente Lei den. Zij kreeg deze onder scheiding onder meer voor haar werk op het gebied van de opvang en vorming van werkende jongeren en oude ren. Mevrouw Kerckhoffs was nauw betrokken bij de oprich ting van het JAC en Troef en is nu actief in het Diensten centrum Gecoördineerd Be- jaardenwerk Leiden. Me vrouw Kerckhoffs (64) kwam in 1960 naar Leiden als direc trice van de Mater Amabilis- school, in 1975 stapte zij over naar het bejaardenwerk. „Een vrouw met een groot hart", luidde de kernachtige typering van burgemeester Goekoop. Mevrouw Kerckhoffs was dui delijk geroerd door deze on derscheiding. In haar dank woord betrok zij de vele vrij willigers waarmee zij heeft ge werkt en nog werkt. „In Lei den zijn veel vrijwilligers te vinden", aldus mevrouw Kerckhoffs. De heer A. Rörsch, voorzitter van de 3 October Vereeniging, zei dat het vuurwerk dit jaar voor het laatst op het Schut tersveld de lucht in gaat. „We hebben nog geen andere plek gevonden", zei de voorzitter. Er is een terreirt-nodig waarin tenminste een diameter van vijftig meter vrije ruimte is. Rörsch liet niet na Goekoop een standje te geven. Hij vond dat de burgemeester niet veel van tradities heeft begrepen. „De burgemeester haalde de Spaanse ambassadeur naar Leiden en stuurde de haringen naar het buitenland. Maar de Spanjaarden gingen er juist uit en de haringen kwamen er in", aldus de voorzitter. Op de bijeenkomst in de Bur gerzaal van het Stadhuis wa ren drie Poolse gasten aanwe zig. Deze drie heren uit de stad Torün zijn op uitnodiging van het gemeentebestuur in Lei den om te kijken hoe de Sleu telstad zijn bevrijdingsfeest KEES VAN HERPEN Een beeld van de drukte op de Breestraat tijdens de Taptoe. Twee leden van Tourclub ZLC, die ook deelnam aan de Taptoe. LEIDEN De gemeentelijke directie groen begint volgende week dinsdag met het vellen van 27 populieren die langs de Schelpenkade en de Andries Schotkade staan. De bomen worden gekapt om dat ze door de horzelvlinder dermate zijn aangetast, dat ze een gevaar voor hun omge ving vormen. Vallende takken zijn een bedreiging voor wo ningen en auto's. De gemeente sluit niet uit dat bij een stevige storm hele bomen omwaaien. Het onlangs afbreken van een grote tak is de directe aanlei ding voor het voornemen nu 27 bomen te laten kappen. Het kappen en afvoeren van alle bomen zal ongeveer anderhal ve week duren. Bij slecht weer kan het langer duren. De gemeente is van plan om weer voor een nieuwe beplan ting te zorgen maar wat er precies komt, wordt nog on derzocht. Wijkvereniging wil meer parkeercontrole LEIDEN De Vereniging voor Pieters- en Academiewijk heeft het college van Ben W gevraagd de parkeercontrole te verbeteren. Volgens de wijkvereniging wordt het ge bruik van de parkeerschijf biet meer gecontroleerd, om dat op een aantal toegangswe gen de borden die de zóne moeten aangeven, ontbreken. De vereniging vraagt het col lege in die situatie snel veran dering te brengen, omdat daardoor langparkeerders steeds meer ruimte in kunnen nemen. Wat de „eigen" wijk betreft zouden vooral de be drijven aan het Rapenbrug nauwelijks meer bereikbaar zijn en de parkeerdruk onaan vaardbaar toenemen. Yoegosla visch Bij volksuniversiteit K&O kan men het komende win terseizoen een cursus Yoegoslavisch volgen. Bij vol doende belangstelling begint de cursus woensdag 24 oktober en zal bestaan uit 20 lessen van anderhalf uur. Inschrijvingen en nadere inlichtingen bij K&O, tel. 071-141141. Poppen maken Bij het LAK aan de Cleveringaplaats begint donderdag 11 oktober een cursus poppenspel en poppenmaken. In deze cursus wordt geleerd hoe men via poppen kan communice ren met een publiek. De bijeenkomsten beginnen 's avonds om acht uur. Informatie van maandag tot en met vrijdag van twee tot vijf uur 124890. Cursus smartlap Bij het LAK aan de Cleveringaplaats 1 start vrijdag 5 oktober van half negen tot half elf een cursus „smart lappen". Waar is het echte rondborstige levenslied ge bleven. Heeft ze plaats gemaakt voor de videoclip Nee, de spontane weergave van de ziel van het echte leven is nooit weg geweest. Vandaar de cursus smart lappen. Inlichtingen op maandag tot en met vrijdag van twee tot vijf uur, tel. 124890. Pianoconcert Een van Nederlands meest vooraanstaande pianisten van dit moment, Ronald Brautigam, geeft vrijdag 5 oktober een concert in de Kapelzaal van het bureau K&O aan de Oude Vest 45, ingang Hazewindsteeg. Op het programma staan de Eroica-variaties van Ludwig van Beethoven, de Sonate opus 22 van Robert Schumann, El Salon Mexico van Aaron Copland en Le Tombeau de Couperin van Maurice Ravel. Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O, tel. 141141. Open podium De Leidse Folkclub Hor us houdt vrijdag 5 oktober weer een open podium. Degenen die zich hier muzikaal willen presenteren kunnen zich hiervoor opgeven bij Thomas Steenweg of Hendrik Teerink, tel. 071-149284. Het open podium begint om negen uur in Aniba's Mu ziekkamer aan de Herenstraat 1 en de toegang is gra tis. Wilhelminafonds De afdeling Leiden van het Koningin Wilhelmina Fonds heeft bij de huis-aan-huis collecte dit jaar 80.425,79 opge haald. Het bestuur van de afdeling spreekt van een schitte rend resultaat. Expositie Kadercursus De Stichting Kadercursussen Leiden houdt zaterdag 6 oktober van elf tot drie uur weer haar jaarlijkse expo sitie van de twee-jarige part-time opleiding „creatieve bezigheidsbegeleiding" in het gebouw van K&O aan de Oude Vest 45, ingang Hazewindsteeg. Op de tentoon stelling zullen werkstukken van examenkandidaten te zien zijn. Behalve een verzameling werkstukken in zeer verschillende technieken wordt ook een beeld ge geven van de mogelijkheden om technieken aan te pas met een bepaalde handicap. LEIDEN/RIJSWIJK „Een zeer uitzonderlijk in cident dat beslist niet eer der is voorgekomen". Dit zegt de heer Voeten, chef afdeling Inlichtingen van het Centraal Bureau Rij- vaardigheidsewijzen (CBR). Aanleiding is de gebeurtenis in Oegstgeest, waarbij een rij-examinator maandag door een kandi daat zwaar werd mishan deld. De agressieve Leide naar mag gerust terugko men voor het volgende examen. Het CBR kan namelijk volgens de wet niemand voor een exa men weigeren, als de papieren althans in orde zijn. Wel kan de indeling van de examens zo worden aangepast, dat de Lei denaar examen moet afleggen chef-examinator. „Als je met twee man bent, loopt het niet Volgens het CBR kan niet zon der meer worden gezegd dat de agressie toeneemt onder de kandidaten. Wel is het risico van agressie in kleinere op- roepplaatsen wat groter. Het komt daar regelmatig voor dat de ene examinator op pad is terwijl de andere juist terug komt met een kandidaat. „Dan sta je er mooi alleen voor, maar met veel praten is de agressie meestal wel weer te temperen". Overigens meldt Voeten, dat het CBR soms wordt getipt als er een wat agressieve kandi daat moet rijden. Dat de Lei denaar het de volgende keer op het examen wel kan schud den wordt door het CBR ont kend. Een examinator mag dit soort zaken niet in de beoorde ling betrekken, hoe moeilijk dat in dit incidentele geval ook valt weg te cijferen", aldus Voeten. OEGSTGEEST Een j 38-jarige rij-exam is gisteren door et jarige Leidenaar mishandeld. De Leidd naar was gezakt voJ zijn rijexamen, nadi zijn werkgever had la ten weten dat hij i geval zijn baan zoi liezen. De examinatj xeeg een gezicht en nogj lappen Schelden Hij weet te vertellen dat schel den vrij normaal is bij de exa mens. Maar ook dat dit over het algemeen niet zo zwaar wordt opgevat. Wie het echt bont maakt, of zoals Voeten het uitdrukt, de examinator onheus bejegend, kan een briefje van het CBR verwach ten, waarin op niet mis te ver stane wijze wordt gezegd, dat het CBR het een en ander niet zo netjes vindt. Pas als exami natoren echt worden bedreigd, met name in hun privé-leven, dan wordt onherroepelijk bij de politie aangifte gedaan. Iets wat maar zelden voorkomt. De mishandeling in Oegstgeest staat zo op zichzelf dat het vol gens het CBR onmogelijk is te gen dit soort praktijken in de toekomst afdoende maatrege len 1 LUUD VAN DEP' HAM

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3