TAFEL kerk wereld Braziliaanse bisschoppen: in extreme nood is diefstal" toegestaan lïïïïTi WD-bureau wil één inkomensdervingswet op minimumniveau SteXd&z (Bouaant;1 brieven /lezers m. Kerken negeerden RSV-drama Formulieren voor eenmalige uitkering morgen beschikbaar Senaat niet gelukkig met ad-hoe maatregel Spreiding enorme bedreiging voor PT1 Sf ar ACHTERGROND CcidóeGouttiut WOENSDAG 3 OKTOBER 1984 PAGINA Trouwen? Eerst gescheiden wonen! Reagerend op vragen hoe moet worden gehandeld bij huwe- lijksaanvragen van paartjes die al samenleven, heeft bisschop George Speltz van St. Cloud in Minnesota een verklaring afge legd waarin hij duidelijk maakt dat paartjes die kerkelijk wil len trouwen tevoren ten minste drie maanden gescheiden moe ten hebben geleefd. In deze periode dienen ze zich serieus voor te bereiden op het huwelijk. Alleen bij wijze van hoge uitzon dering mogen samenlevenden worden getrouwd zonder eerst drie maanden apart te hebben gewoond. Maar in een dergelijk geval dient tot de kerkelijke plechtigheid alleen de naaste fa milie te worden toegelaten, aldus bisschop Speltz. Situatie Italiaans gezin alarmerend In Italië is het aantal geboorten teruggelopen van 1,17 miljoen in 1964 tot 600.000 in het afgelopen jaar. Zonder overdrijving kan de toestand waarin het Italiaanse gezin zich bevindt als .alarmerend" worden gekenschetst. Dit heeft bisschop Fiordel- li van Prato, namens de bisschoppenconferentie verantwoorde lijk voor de gezinspastoraal, gezegd op een in Salerno gehou den conferentie. Na Denemarken heeft Italië het hoogste abor tuspercentage van Europa. Per 10Q0 levend geborenen komen 405 abortussen voor. Ook stijgt het aantal paren dat niet meer kerkelijk trouwt zeer sterk, aldus de bisschop. Vorig jaar ging het al om 15 van de paartjes. Jonge mannen worden door meisjes verleid, dertigjare mannen door geld, de veertigjarigen door roem en eer, de zestigjarigen bepeinzen: was ik maar vroom! Maarten Luther 99 Het beslag leggen op an dermans eigendommen is volgens de Braziliaan se bisschoppen in be paalde gevallen volledig gerechtvaardigd. In het zojuist verschenen docu ment „Brood voor wie honger heeft" van de nationale bisschoppen conferentie (CNBB) wordt het de armen toe gestaan in geval van ex treme nood „openlijk of stiekem" te pakken wat er te pakken valt. De Braziliaanse bisschoppen noemen het „schrikbarend te zien dat volwassenen, kin deren en bejaarden op ratten en hagedissen jagen om te kunnen overleven". Het „panorama van extreme honger" dat in Brazilië be staat kan niet alleen maar worden opgelost met „het geven van aalmoezen", aldus de bisschoppen. Ook moet volgens hen worden ge werkt aan structuurverande ringen waaronder „een spoe dige en werkelijke land bouwhervorming". In het document van de CNBB dat als basistekst gaat dienen voor de vastencam pagne voor 1985 wordt het een schande genoemd dat in een rijk land als Brazilië de bevolking totaal onvoldoen de te eten krijgt. Als schrij nend voorbeeld wordt o.a. genoemd, dat zeventig pro- Identiteit christelijke school verontrust staatssecretaris Staatssecretaris Van Leijenhorst (Onderwijs) is verontrust over de handhaving van de identiteit op christelijke scholen. In een toespraak te Onstwedde zei hij dat de christelijke scho len naar zijn mening tegenwoordig meer denken aan het ver hogen van de aantallen leerlingen dan aan het bewaren van de identiteit. Hoe meer de christelijke scholen hun identiteit naar de ach tergrond verschuiven, des te groter is de kans dat vanuit het parlement pogingen worden ondernomen om de gelijkheid van openbaar en bijzonder onderwijs te doorbreken, zo meen de Van Leijenhorst. De staatssecretaris bepleitte een betere samenwerking tussen christelijke scholen, vooral op regionaal niveau. De scholen zouden bijvoorbeeld samen schoolwerk plannen kunnen opstellen (ten behoeve van*het basisonder wijs dat volgend jaar van start gaat) en tevens samen kunnen werken ten aanzien van onder meer het informatica-onder- wijs. Ook zou het scholierenvervoer gezamenlijk geregeld kunnen worden. cent van de kinderen in de suikerrietgebieden in het noordoosten van het land geestelijk en lichamelijk on herstelbaar is verminkt, om dat hun voedsel uitsluitend bestaat uit water en suiker. De economische crisis heeft volgens de bisschoppen de situatie nog ondraaglijker gemaakt. Zij wijzen op het feit dat de laatste drie jaar de bevolking met zes mil joen mensen is toegenomen, maar dat desalniettemin het totale verbruik van vlees en melk met dertig procent is gedaald. Zij uiten kritiek op de regeringspolitiek, die in 1983 de lonen liet stijgen met 142 procent bij een inflatie van 313 procent. Het belang rijkste voedsel voor de Bra zilianen, de honen, werd ruim vijfhonderd procent duurder. Het is tegen deze achter grond dat de Braziliaanse bisschoppen het privébezit niet langer als heilig be schouwen en de hongerigen aanraden te pakken wat ze nodig hebben om in leven te blijven. Kerkleiders p Kerkleiders uit Groot-Brit- tannië, Frankrijk en de Ver enigde Staten hebben er bij hun regeringen op aange drongen de vrijlating te be werkstelligen van Rudolf Hess, de enige nazi-leider die in de Spandau-gevangenis in Berlijn nog levenslange ge vangenisstraf uitzit. Voor vrijlating van de voormalige plaatsvervanger van de Füh- rer is ook de toestemming De nota „RSV on dersteboven" werd voorzitter C.P. van Dijk van de enqüete-com- missie gisteren aangeboden door de Rijnmohdse in dustriepredikant W.C. Moerdijk (rechts). De kerken hebben veel te lang geen oog gehad voor het leed dat de ineenstorting van het RSV-concern en de hier mee gepaard gaande ont slagen bij veel mensen hebben veroorzaakt. Pas nadat de ontslagen wa ren gevallen, werd in het Waterweggebied, zij het op beperkte schaal, door de kerken pastorale zorg voor de ex-werknemers gepleegd. Deze konden er in hun kerken tot dat moment eigenlijk niet mee terecht. Dit zei Arnold van Kalken gisteren in Schiedam bij de presentatie van de brochure „RSV ondersteboven" van de Dienst in de Industriële Sa menleving vanwege de Ker ken (Disk) in het Rijnmond- eiten voor vrijlating Hess i de Sovjet-regering nodig. De kerkleiders, onder wie de aartsbisschop van Canterbu ry dr. Robert Runcie, betwis ten niet de rechtmatigheid van de aan Hess toebedeelde straf, die de gevangene sinds 1966 in alle eenzaamheid uit zit, maar vinden wel dat de tenuitvoerlegging onder de huidige omstandigheden alle betrokkenen schaadt. De kerkleiders wijzen erop dat zijn naa: lijfelijk mag ontmoeten, geen Duitse geestelijke verzorger of arts' mag zien en geen nieuwsfeiten die betrekking hebben op de Duitse historie sinds 1933 mag vernemen. De Raad (bestuur) van de Evan gelische Kerk van Duitsland EKD heeft heeft de kerklei ders dank gebracht voor hun initiatief. gebied. Volgens Van Kalken speelde bij de kerken niet al leen onmacht en onwetend heid over het RSV-debacle, maar ook onwil om dit poli tiek gevoelige onderwerp in de kerkgemeenschap aan te spreken. In de brochure wordt verslag gedaan van de ontwikkelin gen die hebben geleid tot de ondergang van het RSV-con cern aan de hand van een dertigtal vraaggesprekken met RSV-werknemers en voormalige RSV-werkne- mers, met name van de wer ven RDM, Wilton-Fijenoord en Verolme-Botlek. De brochure, die bedoeld is als tegenhanger van de parle mentaire enquêtecommissie en beeldvorming middels dê werknemers op het oog heeft, werd gistermiddag aangeboden aan de voorzitter van de enquêtecommissie, drs. C.P. van Dijk. De Disk houdt zich in Nederland na mens een aantal kerken be zig met industriepastoraat. Omelet met kruiden, andijviesla en aardappelen yoghurtvla met vruchtensaus Wie met tweeën is, heeft nodig: 3 eieren, 3 lepels wa ter, zout, peterselie, bies look, selderij, basilicum, kervel, 20 g margarine; 250 g andijvie, uitje, to maat, 2 lepels azijn, 1 lepel yoghurt of kwark, zout, pe per, suiker, mosterd, halve lepel olie; 0,5 tot 1 kg aardappelen, stukje ontbijtspek van 100 g, 20 g margarine, 1 ui, pe per, paprikapoeder; 2,5 dl melk, 12 g custard, 30 g suiker, 2,5 dl yoghurt, vruchtenpuddingsaus uit een flesje. Klop de eieren los (niet schuimig) met water, zout en fijn geknipte verse of ge droogde kruiden. Laat de margarine smelten in de koekepan, schenk er het ei mengsel in, laat een deel stollen en schep dat met een vork naar het midden van de pan. Zorg wel dat de omelet rond uitvloeit. Leg de ome let, als de bovenkant nog net iets vochtig is, dubbelgeklapt op een warm bord. Bak voor twee personen één grote of twee kleinere omeiets. Kook aardappelen, eventueel krieltjes, in de schil gaar. Pel de afgekoelde aardappelen en snijd ze zo nodig in plak ken. Bak het in blokjes ge sneden spek in de margarine op een kleine pit gaar. Voeg de kleingesneden ui toe en laat die zonder dat ze bruin kleurt gaar worden. Schep er vervolgens de aardappelen door en bak die mee tot ze warm 'en enigszins bruin zijn. Voeg naar. smaak peper en paprikapoeder toe. Meng in de pan custard, sui ker en melk. Breng het mengsel al roerende aan de kook, laat de vla even door koken en vervolgens onder geregeld roeren afkoelen. Meng de yoghurt door de vla, doe het mengsel in de - schaal(tjes) en leg er naar 'smaak vruchtenpuddingsaus op. JEANNE DEN HAAG Mensen met een minimuminkomen die aan spraak willen maken op de eenmalige uitkering ter compen satie van het koopkrachtverlies in dit jaar, kunnen vanaf morgen voor een aanvraagformulier terecht op de postkanto ren. De formulieren moeten voor 15 november worden inge stuurd naar de gemeente. Voor wie daarna komt vervalt het recht op uitkering. Voor de uitkering komen diegenen in aanmerking die alleen of samen met anderen van niet meer leven dan het zoge noemde sociaal minimum. Mensen die zijn getrouwd of sa menwonen moeten bij de aanvraag ook het inkomen van de partner opgeven. De zogenoemde meerjarige echte minima, zij die ook in 1983 een eenmalige uitkering kregen, krijgen dit jaar voor het eerst een hogere uitkering. De uitkering is vrij van belasting of sociale premies. Als alles meezit wordt de uitkering aan het eind van het jaar uitbetaald. De basisbedragen van de eenmalige uikering voor 1984 zien er in guldens als volgt uit: - gehuwde 585 - ongehuwde met een of meer kinderen 525 - ongehuwde van 23 of ouder zonder kinderen 410 - ongehuwde van 22 zonder kinderen 360 - ongehuwde van 21 zonder kinderen 315 - ongehuwde van 18 t/m 20 jaar zonder kinderen 290 De basisbedragen worden verhoogd met 50 gulden voor elk in Nederland wonend kind waarvoor kinderbijslag geldt over het derde of vierde kwartaal van 1984 (het zogenoemde telkind), en met 85 gulden voor hen die in 1984 in aanmerking kwamen voor individuele huursubsidie, woonkostensubsidie voor Woon wagenbewoners of woonkostentoeslag krachtens de bijstands- - gehuwde - ongehuwde r - ongehuwde a - ongehuwde - ongehuwde 1 - ongehuwde i 145 een of meer kinderen 23 of ouder zonder kinderen 100 22 zonder kinderen 90 21 zonder kinderen 80 w 18 t/m 20 zonder kinderen 70 Voor bovengenoemde groep geldt tevens een* extra kindertoe slag van 100 gulden per kind. Voorwaarden Om in aanmerking te komen >or een eenmalige uitkering moet er sprake zijn van een n mumloon, minimum sociale uitkering, bijstandsuitkering of imentatie. Mensen die geen inkomen hebben maar uitsluitend leven van rente of van gif ten van anderen dan wel alleen een studiebeurs hebben vallen buiten de regeling. Een andere voorwaarde is dat de aanvrager het hele jaar in Nederland heeft gewoond en een eigen huis houding heeft gevoerd. Ook mensen die in Nederland wonen maar een inkomen krij gen uit het buitenland kunnen aanspraak maken op de uitke ring. Krijgt men iets meer dan het minimumbedrag, dan kan er sprake zijn van recht op een deel van de bijdrage. Mensen in een inrichting of bejaardenoord komen niet in aanmerking. Voor zelfstandigen geldt een afzonderlijke echte-minima-rege ling voor dit jaar. In de loop van volgend jaar volgen daar na dere bijzonderheden over, aldus het ministerie. Wie op 28 september bijstand of een RWW-uitkering ontving hoeft geen aanvraag in te dienen. De gemeentelijke sociale diensten zullen zelf bekijken of zij in aanmerking komen. Wie een minimum-inkomen (bij voorbeeld aow) heeft en daarnaast uitsluitend een bijzondere bijstandsuitkering ontvangt kunnen wel aanspraak maken op de regeling, maar moeten deze zelf aanvragen. Dat geldt ook voor mensen met een wwv-uitke- ring. Jongeren tot 23 jaar die zelfstandig buitenshuis wonen en die vorig jaar geen eenmalige uitkering kregen aangezien zij in aanmerking kwamen voor een overbruggingstoeslag krachtens de rww-regeling, kunnen een extra toeslag van 400 gulden krijgen, mits zij dit jaar recht kunnen doen gelden op de een malige uitkering. Staatssecretaris De Graaf DEN HAAG De Eerste Kamer wacht op een structu rele regeling voor de verbe tering van de inkomensposi tie van de mensen met een minimuminkomen. De senaat toonde zich gisteren bij de behandeling van het wets voorstel van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) met betrekking tot de eenmalige uitkering voor laagste inko mens ter compensering van het koopkrachtverlies in 1984, er niet bijster gelukkig mee dat ook dit jaar weer» om een ad-hoc maatregel gaat. De Graaf verwees op zijn beurt naar het unieke karak ter van het feit dat nadat de Tweede Kamer vorige week al instemde met de maatre gel, nog geen week later de Eerste Kamer de eenmalige uitkering in behandeling nam. Hij was het eens met VVD-woordvoerder Heij- mans dat het jammer is dat daardoor, evenals bij de snel le behandeling in de senaat van het 1-juli-pakket, van een schriftelijke voorberei ding geen sprake kon zijn. Heijmans voornaamste be zwaar luidt dat de senaat derhalve slechts „fragmenta risch" te werk heeft kunnen gaan. Zijn CDA-collega Van Dalen ziet in dat verband met belangstelling uit naar het advies van de ser inza ke een raamregeling op basis waarvan de komende jaren een echt minimabeleid kan worden gevoerd. De PvdA-er Van de Zand- schulp verweet de Graaf dat hij met de bepaling inzake de extra toeslag voor in Neder land wonende kinderen via de achterdeur alvast een voorschotje neemt op het binnenkort te behandelen kabinetsvoorstel te korten op de kinderbijslag van in het buitenland wonende kinde- DEN HAAG De huidige werkloosheids- en arbeidson geschiktheidsregelingen moe ten worden vervangen door een zogenoemde algemene inkomensdervingswet (aiw) die iedere werkende recht op een gelijke minimumuitke ring geeft. Het wordt aan de mensen zelf overgelaten om via aanvullende verzekerin gen de achteruitgang in inko men bij werkloosheid, ziekte of arbeidsongeschiktheid niet te groot te maken. Deze variant van een nieuw sociaal verzekeringsstelsel is vanmorgen in Den Haag ge presenteerd door de prof. mr B. M. Teldersstichting, het wetenschappelijk bureau van de VVD. De hoogte van de uitkering is in beginsel voor iedere uitke ringsgerechtigde gelijk aan een voor de alleenwonende uitkeringsgerechtigde toerei kend sociaal minimum. De overheid heeft zich niet in te laten met de kwestie dat een door twee of meerdere uitke ringsgerechtigden gevoerde gemeenschappelijke huishou ding een kostenbesparende werking heeft. Zo worden controles die de privacy schenden voorkomen. Maar dit volledig geïndividuali seerde uitkeringssysteem dat voldoet aan de Europese richtlijn inzake gelijke be handeling is door de geringe emancipatie van de Neder landse arbeidsmarkt (ons land telt relatief weinig wer kende vrouwen) nog te duur. Toch kan aan de richtlijn worden voldaan, door iedere uitkeringsgerechtigde een ba sis-uitkering te verschaffen, terwijl slechts degene die één of meer personen tot last heeft, daarboven een gezins uitkering krijgt, stelt de Tel dersstichting. Het VVD-voorstel, ingegeven door de wenselijkheid van een terugtredende overheid en het feit dat er thans naar liberale opvatting teveel soli dariteit van de burgers wordt gevraagd, zet de basis-uitke ring op 50 procent van het voor gehuwden of samenwo nenden bepaalde sociaal mi nimum. Alleenwonenden krijgen een toeslag van 20 procent ^an dat minimum, één-oudergezinnen van 40 procent en samenwonenden van 50 procent. De uitkering wordt niet aan eventueel vermogen getoetst, zodat het opeten van een eigen huis tot het verleden behoort. Voorwaarden voor een uitke ring zijn dat er vijf jaar pre mie moet zijn betaald en 130 dagen voor de werkloosheid is gewerkt (of zekere tijd een bedrijf hebben uitgeoefend met niet te veel winst in ge val van zelfstandigen). De aanvullende verzekerin gen kunnen collectief (via ca o-onderhandelingen) of indi vidueel worden verkegen. De belastingwijzigingen en de premiehoogte in het nieuwe stelsel geven daartoe ruimte. —hai den i ge Lei Boskalis geen RSV ïnan 1: Het RSV-syndroom ligt de politici zwaar op de maag. Djvalse blijkt nu zich opnieuw een groot concern in ernstige moeUe lijkheden bevindt: Boskalis. Minister Ruding ging giste§jnt avond voor de NOS-televisie zelfs zo ver de Boskalis-zaahiljetb over één kam te scheren met de RSV-kwestie. Dat was vo^erkoj strekt ten onrechte. valsen straf. De RSV immers was een langdurige, slepende kwestiv^f^Q waarbij jaar in jaar uit steeds weer honderden miljoenen guj^an B dens van de overheid in de bedrijven werden gepompt. C^traf a een gegeven moment nam de overheid zelfs ongezien al|_ verliezen over, waardoor RSV op de ingeslagen weg ka- doorgaan, zonder zich om het verlies te bekommeren. Bosk; lis wordt daarom onrecht aangedaan wanneer het nu zondf meer met RSV wordt vergeleken. De molensteen om de nek van Boskalis is de pijpleidingta die met name in Argentinië voor honderden miljoenen mist in dreigt te gaan. Met het inmiddels verdreven gen raalsregime daar werd overeengekomen, dat Boskalis, of thans een dochter daarvan, de eenmaal aangelegde pijple ding ook zelf nog voor een jaar of vijftien zou gaan behere Omdat Argentinië nu niet aan zijn betalingsverplichtinge voldoet, zit inmiddels het gehele concern in gigantische nanciële problemen. Het is in deze zaak echter nog vroeg genoeg om er vooi zorgen, dat de gezonde dochterbedrijven van Boskalis r met de door véél ondernemerspech achtervolgde pijpleidin tak mee het moeras in worden gesleurd. Van de verwerpel ke kruisverbanden, zoals die bij RSV zeer vergaand bestol den, is in dit geval geen sprake. Er verdwijnt voor zover b kend nog geen geld van de gezonde takken in de bodemlo put van de ongezonde tak. Verzelfstandiging van de dochtermaatschappije kan een gedeeltelijke oplossing voor de Boskalis-problem tiek betekenen. Daarmee kan een zeer belangrijk deel de werkgelegenheid worden behouden. Al zal er voor dive se dochters wel nieuw startkapitaal nodig zijn. Om die dive se dochters daarbij te helpen zal de overheid zich niet doi de rsV-kater moeten laten leiden, maar zich moeten realis ren dat die dochters, stuk voor stuk wellicht zeer go vensvatbaar zijn. Tegelijkertijd zal de overheid alle mogelij heden moeten benutten de staatsgarantie van twee miljai gulden geheel of gedeeltelijk van Argentinië terug te krijge „Berenschot hield vitale gegevens achterr (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Ir. Wit beschuldigt Berenschot ervan, vitale g gevens over de spreidingskosten te hebben achtergehouden althans niet te hebben laten meespelen in de rapportage. De recteur-generaal adviseert Lubbers zich niet in te laten met vt plaatsing van één bepaald bedrijfsonderdeel, zoals Berenschot een van zijn varianten heeft geopperd. „Ons internationaal zeer vooraanstaand PTT-bedrijf op te offi ren voor een variant die noch de Directieraad noch 3000 fun ties naar Groningen brengt lijkt veel op het slachten van de kende kip met gouden eieren". Als het echt niet anders kunnen, dan kiest de PTT-topman voor een beperkte spre dingsoperatie, maar ook zo'n oplossing is volgens hem nadel voor de PTT. Ir. Wit vindt ook dat Bureau Berenschot onvoldoende de m en de plaats van de PTT in de Nederlandse industriële samenli ving heeft gewogen. „De ontwikkelingen in de informatie-en ti lecommunicatiesector stellen hoge eisen aan PTT als commun catiebedrijf", aldus ir. Wit. Hij beschouwt de spreidingsoperatie als een enorme bedreigir voor de PTT. De verplaatsing van het bedrijf leidt volgens hei tot ontkoppeling van bedrijfsdelen uit het centrum van activite ten. Ook vreest hij grote verliezen aan schaarse deskundighei die niet of nauwelijks door een opleidingsprogramma en zeki niet door het uitgebeende en tekortschietende opleidingsmod van Berenschot kan worden gecompenseerd. Ir. Wit voorspelt verder een jarenlang verlies aan energie, a dacht en tijd zonder dat daarmee enig bedrijfsbelang wordt w diend. Hij vreest dat de door hem voorspelde schadepost het ei ploitatieresultaat van de PTT nadelig zal beïnvloeden. „De g volgen komen onafwendbaar ten laste van de jaarlijks afdracl van PTT aan het Rijk, dan wel via tariefsverhogingen ten lasi van het publiek", aldus ir. Wit, die ook vreest dat de PTT zij internationaal vooraanstande positie na een eventuele spreidir niet zal kunnen handhaven. Toenemende wind DE BILT (KNMI) Morgen zijn er eerst opklaringen, maar in de middag neemt van het zuidwesten uit de bewolking Brieven graag kort en duidelijk, geschreven De redactie behoudt zich het recht voor mgezon- den stukken te bekorten Willem Alexander (2), Al in 1972 werden de inkom sten van het koninklijk huis bij de begroting in de Tweede Kamer goedgekeurd. Ook de tegenwoordige oppositieleider, de socialist drs. j. den Uyl, heeft toen vóór gestemd. Het is dan ook niet juist en het heeft ook geen zin om nu na te kaarten over het salaris van 910.000 gulden van prins Willem Alexander. Psycholo gisch gezien is het begrijpelijk dat in deze tijd van bezuinigin gen dit bedrag een beetje wrang overkomt, maar een onderzoek heeft uitgemaakt dat de presidenten van Ameri ka en Frankrijk vele malen meer inkomsten hebben dan ons koninklijk huis. toe, gevolgd door regen. N steeds beheerst een uitgestre lagedrukgebied boven het telijk deel van de Atlantiscl Oceaan het weer in West-E ropa. In dit gebied met laj barometerstanden draai< aparte kleine depressies ro In de loop van woensdag donderdag wordt het rest van de cycloon Hortense, d in de westelijke oceaanstorii naar het oosten is getrokke door het grote lagedrukgebi ingevangen. Morgenmidd; wordt deze kleine depress nabij Bretange verwacht. de nadering ervan nemen ni alleen de regenkansen tc maar ook de wind. Die dra; naar het zuidoosten en neei boven land toe tot vrij krac tig, aan de kust tot hard. H temperatuurverloop verande maar weinig, Vannacht da; de temperatuur tot ongeveer graden. Morgen overdag den waarden rond de 15 gr den bereikt. LEI kan tien. bij i aan tersi nerf. niet korf Leic deze sche een sche o vei het den nen, den tie te h haai gel'j vaal teer ook bere. behc Bij lijkt belt gevr de sb de bc moet laatst gelac zoek

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2