Nicaragua beschuldigt VS van invasieplannen „Thatcher strijdt uit politieke ijdelheid tegen mijnwerkers" Harde Jordaanse verklaring valt goed bij Likoed-ministers ^an den Broek pleit /oor versterking Westeuropese Unie NEDERLAND AFWIJZEND TEGENOVER OPNEMING VAN ZWARTE ACTIVISTEN Nuookin Denting! VERHAGEN Br z1^ EGON BUITENLAND CcidacSouAtmt WOENSDAG 3 OKTOBER 1984 PAGINA 11 IOostduitse vluchtelingen niet naar West-Duitsland ÜONN In de Westduitse ambassade n Praag hebben volgens de Westduitse elevisie 43 burgers uit de DDR hun uevlucht gezocht. Andere berichten preken van 36. De vluchtelingen wil- niet naar Oost-Duitsland terugke- als ze niet de garantie krijgen dat aar West-Duitsland mogen vertrek- De DDR heeft tot nu toe echter lardnekkig geweigerd de mensen na te- ugkeer te laten gaan/hetgeen een ver- tarding van het standpunt van Oost- Berlijn betekent. In het verleden was le DDR steeds bereid de vluchtelingen n de Westduitse ambassade in Praag te- betaling naar het Westen te laten ertrekken. Oostenrijk komt met vrachtwagentrein GRAZ Oostenrijk heeft gisteren zijn eerste „vrachtwagentrein"- ver binding met West-Duitsland geo pend. De opening betekent de vol tooiing van de eerste fase van een „rollend snelweg"-plan om de vele vrachtwagens van de weg te krijgen. Voorlopig zal de trein eenmaal daags heen en weer rijden tussen Graz in het zuiden van Oostenrijk en Re gensburg in het zuiden van West- -Duitsland. De speciaal aangepaste wagons kunnen elk 15 vrachtwagens vervoeren. Volgens de Oostenrijkse minister van vervoer, die de opening verrichtte, kan deze capaciteit ge makkelijk worden opgevoerd. Russische kosmonauten na 237 dagen weer terug op de aarde MOSKOU De drie Russische kosmo nauten, die zich sinds 8 februari in het om de aarde draaiende ruimtestation Saljoet-7 bevonden, zijn gistermiddag teruggekeerd. Zij maakten een geslaagde landing met de capsule van de Sojoez-11 in de republiek Kazakstan. Uit een eerste medisch onder zoek bleek dat het drietal het verblijf van 237 dagen in de ruimte goed heeft door staan. Twee van de drie kosmonauten hebben gedurende hun verblijf in de ruimte zes ruimtewandelingen gemaakt met een totale duur van 22 uur en 50 mi nuten. Zij voerden daarbij onder andere ingewikkelde technische montages aan de buitenkant van het ruimteschip uit. IRA-leider weer op vrije voeten BELFAST Gerry Adams, de voorzitter van de politieke vleugel van de IRA, is gisteren weer in vrijheid gesteld, nadat hij eerder op de dag door de Noordierse politie was gearres teerd. Ook de overige vijf IRA-leden, die tegelijkertijd met Adams waren opgepakt, zijn weer vrij. De zes IRA-le den zijn ondervraagd in ver band met het illegale bezoek, dat de Amerikaan Martin Gal- vin in augustus aan Noord-Ier- land bracht. Galvin steunt de IRA. JEW YORK, RIO DE JA- Volgens Ortega is er ook JEIRO De Nicara- al een voorlopige schat- ise regeringsleider ting gemaakt van het aan- )aniel Ortega heeft de tal Amerikaanse slachtof- "erenigde Staten er giste- fers tijdens deze interven- n van beschuldigd sa- aen met andere Midden- tie. Hij voegde er aan toe dat de Amerikanen al een merikaanse landen een stroman achter de hand ivasie in Nicaragua voor houden om de macht over bereiden op 15 oktober. Irtega zei tijdens de Alge- ïene Vergadering van de 'erenigde Naties dat het IIA en het Pentagon al imengetrokken zijn in Honduras en Costa Rica. Hij noemde daarbij geen naam. Waar het op neerkomt is een poging de vernietigende en be schamende operatie tegen Grenada te herhalen, maar dit keer tegen Nicaragua, aldus Ortega. De leiders van de VS vroeg Ortega het oorlogspad te verlaten en te zoeken naar vrede. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken noemde de beschuldigingen van Ortega „ronduit absurd". Het ministe rie van defensie verklaarde desgevraagd dat enkele deta chementen van de commando eenheid van het Amerikaanse leger, de groene baretten, met Hondurese troepen in Hondu ras een anti-guerrillaoefening houden. Deze oefening is on derdeel van een reeks oefenin gen die de afgelopen twee jaar vrijwel onafgebroken in het Nicaraguaanse buurland zijn gehouden. Verkiezingen In tegenstelling tot wat door de Nicaraguaanse oppositie is gemeld vanuit Rio de Janeiro is er geen overeenstemming bereikt over uitstel van de verkiezingen in Nicaragua. Tijdens een bijeenkomst van de Socialistische Internationa le daar was geprobeerd tussen beide partijen een akkoord te sluiten. De voornaamste Nica raguaanse oppositiepartijen, verenigd in de Coordinadora, zullen nu niet deelnemen aan de verkiezingen van 4 novem ber. Volgens de Sandinisten stelde Coordinadora-leider Cruz eisen die verder gingen dan de verkiezingen Cruz wilde wijziging in het buiten landse beleid, waaronder ver oordeling van de Sovjet-Unie en Cuba, maar daarmee zou volgens de Sandinisten de on gebonden status van het land in gevaar worden gebracht. [oge sterftecijfers onder anadese indianen en eskimo's I^LGARY Slechte woon- en leefomstandigheden bedreigen et leven van grote aantallen indianen en eskimo's in Canada, et sterftecijfer onder deze twee groepen is, in vergelijking met i overige Canadezen, buitensporig hoog. Dat is gebleken tijdens ïti internationale gezondheidsconferentie in de Canadese stad :aïgary. Ilcoholisme, zelfmoord, moord, en diverse ernstige ziekten heb ben een enorm dodental tot gevolg, zo zei Michael Moffat van de lanitoba Universiteit in Winnipeg. Hoewel de medische zorg ider Eskimo's en Indianen de afgelopen tientallen jaren sterk verbeterd, loopt het sterftecijfer vrijwel niet terug. BRUSSEL Minister Van dén Broek van buitenland zaken heeft gisteravond in Brussel gepleit Voor nau- !r overleg over Europese defensiesamenwerking bin- en de Westeuropese Unie, om enerzijds de banden net de Verenigde Staten nauwer aan te halen, en an- erzijds een grotere Europese bijdrage aaïi het Wester- i veiligheidsbeleid mogelijk te maken, itensivering van het overleg tussen de zeven WEU-staten ngeland, Frankrijk, de Bondsrepubliek Duitsland, Italië en de Beneluxlanden kan nuttig zijn als het leidt tot duidelij- begrijpen van de Europese belangen „zodat die in het over- met de VS beter voor het voetlicht kunnen worden ge- ■acht", aldus de minister. Maar er kan geen sprake zijn van okvorming binnen de NAVO in die zin, dat een Europees NA- O-land slechts een standpunt in het Noordatlantisch bondge- jotschap zqu kunnen innemen nadat daarover eerst in WEU- erband is gesproken en een gemeenschappelijke beleidslijn is istgestejd. an den Broek noemde het streven naar een situatie waarin Eu- pa het zonder de VS kan stellen en de NAVO uiteindelijk >rdt opgeheven „een gevaarlijke illusie die bestreden dient te >rden. Een onafhankelijke Europese defensie, die dan uiter- rd ook een aanzienlijke kernmacht zou moeten omvatten, is ar mijn stellige overtuiging onwenselijk op politieke, militaire economische gronden". jas van napoleon Deze jas van keizer Napoleon trok gisteren op de veiling van Sotheby de meeste aandacht. Niet omdat er zoveel voor geboden werd. Men verwachtte dat de jas zo'n vijftig a zestigduizend gulden zou opbrengen, maar de hoogste bieder had er niet „meer" voor over dan vijfendertig duizend gulden. Maffia-leden in VS opgepakt NEW YORK In de Vere- nigde Staten zijn gisteren 18 van de 28 maffia-leden gear resteerd, die in verband met de grootscheepse opsporingsac tie van de Italiaanse politie worden gezocht. Volgens het parket in New York zullen de arrestanten in vier verschil lende staten worden voorge leid. In Italië zullen de opge pakte maffia-leden in een massaproces terecht staan. Eerste vrouwelijke minister in Zwitserland In het Zwitserse parlement is gisteren de eerste vrouwelijke minister van dit land beëdigd. Het gaat om mevrouw Elisabeth Kopp. Zij maakt deel uit van de Bundesrat, het Zwitserse kabinet. Nog nooit eerder hebben daarin vrouwen een rol gespeeld. LABOUR-LEIDER KINNOCK: (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN „Tussen Margaret Thatcher en mij is er dit grote verschil: de conservatieve premier meet met twee maten". Met die woorden heeft Labour-leider Neil Kin- nock gistermiddag in Blackpool de congresgan gers voor zich gewonnen. Hij werd uitbundig toege juicht. Het was Kinnock's eerste toe spraak als partijleider op een socialistische jaarvergadering. Zijn speech viel bij de congres gangers goed in de smaak, om dat KinnoCk de stier bij de ho rens durfde te pakken. „Ik "veroordeel iedere vorm van geweld", zei de partijleider, „of het nu gepleegd wordt door postende stakers of door poli tiemannen. Premier Thatcher stelt alleen het gewelddadige optreden van sommige sta- kersposten aan de kaak". Premier Thatcher zegt zelden een goed woord over de Britse mijnwerkers, die al zeven maanden aktie voeren. La bour-leider Kinnock daarente gen behandelde hun proble men met warmte en diepe menselijkheid. Hij stamt uit een mijnwerkersdorp en weet er dus veel meer van dan Mar garet Thatcher. Volgens Kin nock kan het conflict in de mijnen alleen opgelost wor den, als de autoriteiten het sa neringsplan, dat de nationale staking veroorzaakt heeft, in de prullemand gooien en daar na met een schone lei opnieuw beginnen. De Labour-leider gelooft, dat Thatcher haar strijd tegen de mijnwerkers volhoudt uit poli tieke ijdelheid. „Zij kan daar voor geen enkele andere reden hebben", verklaarde hij. „Want de kosten van het ge schil liggen zesmaal hoger dan de besparingen, die gedaan zouden kunnen worden door het saneringsplan van de Na tionale Steenkolenraad ten uitvoer te brengen". „In 1984, na vijf jaar Thatcher- bewind, is Groot-Brittannië minder vrij, minder billijk en minder produktief", verklaar de Neil Kinnock ook. Hij ge looft dat miljoenen Britse kie zers het nu betreuren dat ze Thatcher afgelopen jaar niet de laan uitgestuurd hebben. Maar het duurt nog minstens drie jaar eer de Britten weer naar de stembus geroepen worden. Goede toespraken op partijcongressen zijn trouwens geen garantie voor toekomsti ge verkiezingsoverwinningen. Voor Labour-leider Kinnock is echter in de eerste plaats van belang, dat hij niet meer in de schaduw van vakbonds baas Arthur Scargill staat. De leider van de stakende mijn werkers heeft nu trouwens an dere zorgen. Met vier leden van het vakbondsbestuur moet hij morgenochtend in Londen voor de Hoge Rechtbank ver schijnen. Scargill en zijn me dewerkers zijn echter niet van plan dit te doen. DEN HAAG De Nederland se regering meent dat ,op dit haar geen rol is de zaak van de Zuidafrikaanse zwarte ac- onder meer,aan de Nederlandse ambassade in Zuid-Afrka bescherming heb ben gevraagd. Na een rechter lijke uitspraak in Zuid-Afrika zal Nederland zijn positie op- aar „op dit Nederland m tot actie De zes hebben ook de ambas sades van de Verenigde Sta ten, Frankrijk en West-Duits land in Pretoria om bescher ming gevraagd. Zij zijn bang Bij gewelddadigheden in de zwarte woonsteden rond Jo- De Zuidafrikaanse dominee hannesburg is het gisteren op- Allan Boesak, die gisteren aan nieuw tot gewelddadigheden Den Haag een bezoek bracht, gekomen. Vier zwarten zijn verklaarde na een onderhoud daarbij om het leven gekomen, met minister van den Broek De rellen vielen samen met een „sympathiek gehoor" ge- een schoolboycot in het gehele vonden te hebben voor zijn land waaraan 130.000 scholie- verzoek om steun aan de ren deelnamen. ADVERTENTIE kantoorautomatisering bv Parkstraat 99, pb. 85939. 2508 CP Den Haag, 070-646925. EL AVIV De kritiek premier Peres ten ijt heeft minstens 50 -Dcent van de Israëlische inistersploeg met vol- tening kennis genomen de jongste verklaring koning Hoessein. De koed-bewindslieden, de ?lft dus van de regering in nationale eenheid, ?bben er privé geen mis sstand over laten be- aan, dat zij de woorden in de Jordaanse koning ischouwen als een over- inning van hun partij op de Arbeiderspartij van Pe res. Hebben de socialisten immers niet steeds gepleit voor een „Jordaanse op tie"? En was nu niet dui delijk gebleken dat met Hoessein over zo'n oplos sing-niet valt te praten? Uitsluitend afgaande op de toespraak van de Jordaanse koning bij de opening parlementaire jaar, af_ maandag, valt tegen de coi tering van Likoed weinig brengen. Hoessein zei imi dat „we geen meter zullen op geven, van het gebied van de Westelijke Jordaanoever, de Het Israëlische voorstel tot on derhandelen van 13 september deed hij kortweg af als „een uitvlucht en een bedrog". En dat terwijl het Peres menig zweetdruppel heeft gekost om tot een zowel voor de Likoed als voor zijn eigen partij aan vaardbare formulering te ko men. De Arbeiderspartij is im mers voorstander Van vredes onderhandelingen, zonder voorwaarden vooraf. De Li koed daarentegen wil alleen praten over beperkte autono mie voor de Westelijke Jor daanoever. De reaktie van premier Peres, onmiddellijk na Hoesseins toe spraak, is i^n Israël omschre ven als tamelijk scherp. De Arbeiderspartij is enigszins verlegen met de uitspraken van koning Hoessein, zonder dat kan worden gesproken van diepe verslagenheid. Dat zou misschien anders zijn ge weest als de Jordaanse verkla ring niet was gevolgd op een andere stap van Amman, na melijk het herstel van de di plomatieke betrekkingen met Egypte. Daardoor is men in het Israëlische „vredeskamp" geneigd de woorden van Hoes sein te beschouwen als onder deel van een taktische opera- De als uiterst voorzichtig kend staande koning zijn harde taal aan het adrb van Israël en de Verenigde Staten, de vrees in de Arabi sche wereld willen wegnemen dat hij zijn ziel aan de vijand heeft verkocht. Het valt im mers niet te ontkennen dat Jordanië met de toenadering tot Egypte lijnrecht ingaat te gen het besluit van de Arabi sche topconferentie van 1979 - - - Egypte te boy- Het argument daarvoor was toen het Egyptisch-Israë- lisch vredesverdrag. Als er iets uit Hoesseins ver klaring van maandag naar vo ren kwam, was het wel teleur stelling. Onuitgesproken te leurstelling over de vele ge miste kansen in de jaren na 1967 en een Uitgesproken te leurstelling over de weinig op beurende vooruitzichten. Met' Israël, zo moet Hoessein duide lijk zijn, is niet meer mogelijk dan een territoriaal compro mis, een gedeeltelijke terugga ve van bezet gebied. Dat kan alleen als de Arbeiderspartij het voor het zeggen heeft. En het staat allesbehalve vast. dat het Israëlische publiek zich in het geval van acute onderhan delingsmogelijkheden zal uit spreken voor een socialistische regering. Het aantal Israëliërs dat geen compromis meer wil, groeit gestaag en vendingen als die van maandag dragen niet bij tot een kentering in die ontwikkeling. Het recente verleden heeft aangetoond, zo stelde Hoessein terecht vast, dat van de Vere nigde Staten geen wonderen zijn te verwachten. De Ameri kaanse invloed op Israël is een feit. maar niet als het gaat om het soort concessies, dat Jorda nië en de PLO verlangen. Koning Hoessein vertrekt bin nenkort naar Moskou voor be sprekingen met de Russische leiders over onder meer wa penhulp, in een poging Was hington onder druk te zetten. Maar vooralsnog mag worden aangenomen dat de Westers ingestelde Hoessein de door Washington geweigerde wa pens liever van Engeland of Frankrijk ontvangt, dan van de Russen. Nu het er niet naar uitziet dat er snel onderhan deld zal worden, heeft Jorda nië zich voorstander verklaard van een door Moskou gewen ste internationale conferentie over het Midden-Oosten. Zo'n bijeenkomst zal onder de para plu van de- Verenigde Naties moeten worden gehouden. Maar zowel Israël als de Vere nigde Staten zijn er tegen. Geen van deze beide landen gelooft in de oplossing van het Israëlisch-Arabische conflict door een grootscheepse discus- ,A mr vooRpeosM/wvw ValW™ W*fJeS \a7a/1 3 3AN1ES ew HEMM.IVWÉufci gÊN WA£JV\ AppLAUS VOX*, og. Ê)SOOT5TE MAM VAM NSPËÊI.AN7 SIMPS HU6|0 re bH&T 'u goa^N /"wATCMAOTÊ... LAATSTE VAT MONT LOUIS GELOKALISEERD ROTTERDAM/BRUSSEL Harde wind was er gistermid dag wederom de oorzaak van dat de bergers van de lading van de Mont Louis hun werk zaamheden moesten staken. Dat heeft een woordvoerder van Smit Tak meegedeeld. Wel hebben de duikers, die met fijngevoelige meetappara tuur in het scheepsruim op zoek gingen naar de laatste van de dertig containers met uraniumhexafluoride, kans ge zien het resterende vat te lo kaliseren. Zodra de wind af neemt zal de duikploeg met hogedruklansen het zand in het voorschip wegspuiten om zo bij het vat te kunnen. ADVERTENTIE Even lekker uitblazen in een fijne bungalow op één van de AEGON Vakantieparken in Nederland of Duitsland midden in de natuur. Ook in de herfstvakantie nog mogelijkheden! Informatie: bel AEGON Vakantielijn 070-523141. AGO en ENNIA samen AEGON. Daarom heet Ennia Recreatie voortaan AEGON Recreatie, 't Wordt even wennen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11