Meerderheid voor nieuwe kerncentrales Zwangere vrouw moet aangepast werk krijgen Minister VS beschuldigd van vervalsing Stroomvoorziening stagneert binnenkort in Groot-Brittannië Contact 1 f Slagen na niet- slagen Goede kans RDM op grote order uit Australië Nicaragua stelt verkiezingen uit ^£cicUe 6oma/nt Dinsdag 2 oktober 1984, 76e jaargang no. 23005 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdi)k 34,2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA, tel 071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ.Hallew. Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm. kleintjes f 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsLaut.betaling).kwartaal {"63,07, jaar i 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15 00 uur lel.071-122248. I Wisselend bewolkt en enkele buien, sommige met onweer. Vannacht omstreeks 7 graden. Morgen rond de 15 graden. Matige tot krachtige wind, kracht 4 tot 6. Zon op: 06.45; onder: 18.12. Schev. hoog water: 9.26 en 21.59; laag water: 4.10 en 17.00 Boskalis-bestuur wil uitverkoop WOERDEN Het bestuur van Boska lis wil het in financiële moeilijkheden verkerende bouw- en baggerconcern het liefst opsplitsen. Dit heeft de voor de raad van bestuur, ir. J. Kraaijeveld van Hemert, gisteren ge zegd tijdens een gesprek met de bon den. Na verkoop van de gezonde doch terondernemingen, moet uiteindelijk een versterkt baggerbedrijf overblijven. Het vermogen van de onderneming is het afgelopen jaar uitgehold door strop pen op grote projecten in Argentinië en Algerije. Pag.10: Banken spelen hoofdrol bij sanering concern Weinig animo om te stemmen HILVERSUM Als er nu verkie zingen voor de Tweede Kamer zou den worden gehouden, zou het op komstpercentage teruglopen van 82 a 83 procent naar 76 procent. Dit blijkt uit een verkiezingsonderzoek in opdracht van de AVRO door het bureau Lagendijk. Het onderzoek werd in september uitgevoerd bij 1050 mensen van 18 jaar en ouder en bevestigt de groei van de PvdA. Voor die partij zou er sprake zijn 47 r r 57 zetels. Verlies is er voor de beide regeringspartijen: het CDA verliest één zetel en komt op 44 en de VVD zakt van 36 zetels naar 29 zetels. IRA-leider gearresteerd BELFAST Gerry Adams, de voorzitter van de politie ke tak van de IRA, de Sinn Fein, en vijf andere leden van de partij zijn vanochtend in alle vroegte gearresteerd door de Noordierse politie. Dit is uit betrouwbarte bron in Belfast vernomen. De po litie wil hen verhoren in verband met het illegale be zoek, dat de Amerikaan Mar tin Galvin in augustus aan Noord-Ierland bracht. Gal vin is leider van Noraid, een Amerikaanse organisatie die de IRA steunt. Welkom Boughaleb Has- noui, chauffeur van een trans portbedrijf uit Meer, werd van ochtend aan de Belgisch- Nederlandse grens feestelijk welkom geheten door zijn direc teur en zijn col lega's. Hasnoui heeft drie weken in Marokko ge vangen gezeten, nadat in de via de SOS-dienst opgehaalde de fecte auto, hasj was ontdekt. OEGSTGEEST Een 38-jarige rij-examinatoi is gisteren door eei jarige Leidenaar z mishandeld. De Leide naar was gezakt zijn rijexamen, nadat zijn werkgever had la ten weten dat hij in dat geval zijn baan zou ver liezen. De examinator kreeg een vuistslag in zijn gezicht en nog eens twee klappen in zijn nek toen hij viel. Met een gebroken kaak, een gebroken neus, twee blauwe ogen en twee uitgeslagen voortanden is de man opgenomen in het Academisch Zie kenhuis Leiden. De ge zakte kandidaat was ge vlucht, maar werd 's a- vonds door de politie aartgehouden. CDA: TWEE OF DRIE CENTRALES NA 1990 DEN HAAG Het CDA-kamerlid Lansink is ervan overtuigd dat zijn fractie tegen het eind van deze maand, na de algemene be schouwingen, akkoord zal gaan met de bouw van twee of drie nieuwe kerncentrales. Daarmee tekent zich in de Kamer een meerderheid af voor de uitbreiding van de kernenergie in Ne derland. De fractiecom missie voor economi sche zaken heeft zich al voor dit standpunt uit gesproken, aldus Lan sink gisteren in het tv- programma Den Haag Vandaag. De economische specialisten van de CDA-fractie, Lan sink en Van der Linden, hebben dit voorjaar een plan opgesteld dat in het jaar 2000 tussen vijftien en twintig procent van de energiebehoefte gedekt moet worden met behulp van kernenergie. Dit houdt in dat na 1990 twee grote (1300 megaWatt) of drie kleine (900 megaWatt) kerncentrales gebouwd worden. Volgens Lansink staat dit standpunt „op enigszins ge spannen voet" met de uit komsten van de Brede Maatschappelijke Discussie. Uit de BMD bleek dat een meerderheid van de deelne mers tegen meer kernener gie is. De politiek heeft ech ter een andere afweging te maken, aldus Lansink. Hij wees erop dat zich sinds het begin van de BMD nieuwe feiten hebben voorgedaan: de schade door de zure re gen, geldgebrek en dergelij ke. Minister Winsemius heeft gisteren in de Tweede Ka mer meegedeeld dat mr. Geertsema, oud-commissa ris van de koningin in Gel derland, voorzitter wordt die bin nen een jaar de plaats moet vinden waar radioactief af val tijdelijk bovengronds wordt opgeslagen, in af wachting van het beschik baar komen van een plaats voor definitieve berging. Het gaat daarbij zowel licht (ziekenhuizen) zwaar (kerncentrales) radio actief materiaal. De opposi tie is fel gekant tegen geza menlijke opslag van licht er zwaar radioactief afval. STA A TSSECRETARIS EMANCIPA TIEZAKEN: DEN HAAG Het werk en de arbeidsomstandighe den van zwangere vrouwen moeten zoveel mogelijk worden aangepast aan hun situatie. Dit heeft staatsse cretaris Kappeyne van de Coppello (Emancipatiezaken) gisteren gezegd. De staatssecretaris gaat ervan uit, dat zwangerschap in prin cipe geen belemmering mag zijn om te werken. Voor de noodzakelijke en mogelijke aanpassingen moeten er regels komen. Ze zal de Stichting van de Arbeid vragen ervoor te zorgen dat die worden opgesteld, zowel voor bedrijfstakken als voor ondernemingen. In afwachting hiervan moet ei- meer voorlichting komen over de mogelijkheden die er nu al zijn om de zwangere werkneemsters te beschermen. Kan de zwangere vrouw met de eigen werkgever niet tot een geschikte regeling komen, dan kan de Arbeidsinspectie worden ingeschakeld. Deze kan arbeid aan vrouwen verbie den als het werk een te grote krachtsinspanning vergt of als het op en andere manier gevaar voor de gezondheid ople vert, aldus Kappeyne van de Coppello. Ze maakte deze op merkingen bij de presentatie van het rapport „Faciliteiten voor zwangere werkneemsters", dat werd aangeboden aan de vaste kamercommissie voor emancipatiezaken. Uit het rapport blijkt dat buiten het zwangerschaps- en be vallingsverlof „waarschijnlijk" een derde van de werkneem sters verzuimt om redenen die verband houden met de zwangerschap. Gemiddeld zijn ze 66 dagen afwezig. Ook vrouwen die zich tijdens hun zwangerschap geen enkele keer ziek melden, zijn rond de bevalling vaak langer afwezig dan mag worden verwacht. Het gemiddelde verzuim is dan 96 dagen, terwijl de wettelijke verlofperiode 84 dagen be draagt. Van de vrouwen vindt 44 procent die periode lang genoeg; 43 procent acht dat te kort. Administratieve werk neemsters verzuimen minder dan hun collega's die produk- tieve arbeid verrichten. WASHINGTON De Amerikaanse minister van ar beid, Raymond Donovan, is gisteren door een recht bank in New York officieel in staat van beschuldiging gesteld in verband met vermeende ilegale activiteiten toen hij topman was van een bouwbedrijf. President Reagan heeft zijn minister hangende het proces met verlof gestuurd. Donovan heeft op de stap van de rechtbank gereageerd met de verklaring dat de akte van beschuldiging „het papier niet waard is waarop zij is geschreven". Hij beschuldigde de rechtbank van een partijdige opstelling omdat het tijdstip waarop de officiële aanklacht komt, zo kort voor de verkiezingen ligt. De akte van beschuldiging die de Grand Jury in New York heeft opgesteld, is geheim en op welke aanklachten Donovan zich zal moeten verantwoorden is dan ook nog niet bekend. Een woordvoerder van de regering-Reagan lichtte toe dat de aanklacht verband houdt met de uitvoering van een metrop roject in New York door het bouwbedrijf Schiavone waarvan Donovan vroeger onderdirecteur was. Het bedrijf zou bij dat met overheidsgeld gefinancierde project officiële stukken hebben vervalst. BIJ UITBLIJVEN VAN REGERINGSMAATREGELEN (Van onze correspondent Ro ger Simons) en heeft het land al twee miljard pond gekost. Volgens een studie van de fir ma Laurie, Milbank and Co, een bekend kantoor van effec tenmakelaars in Londen, zou Groot-Brittannië echter vol gende maand al het kritische punt kunnen bereiken waarop de beschikbare electrische stroom door de overheid gedis tribueerd moet worden. Om te voorkomen dat de Britten vanaf november bij tussenpo zen in kille duisternis zouden zitten, moeten volgens Laurie, Milbank and Co elke week 15.000 vrachtwagens een la ding steenkolen naar de elec trische centrales brengen. De grote mijnwerkersstaking van tien jaar geleden- leidde eveneens tot ernstige storingen in de stroomvoorziening. De toenmalige regering-Heath moest toen een driedaagse werkweek afkondigen, terwijl de stroomvoorziening regel matig drie tot vier uur per dag onderbroken werd. LONDEN Zonder tijdi ge regeringsmaatregelen zal Groot-Brittannië als gevolg van de mijnwer kersstaking volgende maand al ersntige stroom- problemen hebben. De staking is gisteren haar dertigste week begonnen Stakingsleider Arthur Scargill heeft al herhaaldelijk gezegd dat een distributie van electri sche stroom hard nodig is. Maar de regering-Thatcher blijft volhouden, dat alle cen trales van het land over vol doende brandstof beschikken om ten minste tot de volgende lente voldoende stroom te kunnen leveren. Jordaanse koning op werkbezoek De Jordaanse Koning Hoessein, die gisteren met zijn echtgenote ko ningin Noor in Neder land is gearriveerd voor een tweedaags werkbe zoek, heeft vandaag een bezoek gebracht aan Fokker en aan het Internationaal Hof van Justitie. Gisteravond heeft hij gesproken met premier Lubbers en mi nister Van den Broek van buitenlandse za ken. Daarna zat het Jordaanse vorstenpaar aan aan een diner op Huis ten Bosch, aange boden door koningin Beatrix en prins Claus. Vanmiddag is het vor stenpaar op een recep tie in de Lairessezaal op het Binnenhof, op uitnodiging van de mi nisterraad. Gevolgd door hun adju danten inpecteren ko ning Hoessein en ko ningin Beatrix op Ypen- burg de erewacht. Pag.11 Aankomst op Ypenburg Zestig dagen stappen rond Nederland WOENSDRECHT De 24-jarige Bart Horeman uit Nijmegen is gisteren in Woensdrecht begonnen aan een ruim 1800 kilome ter lange wandeltocht rond Nederland. Met de tocht, die bijna twee maanden gaat duren, wil hij aandacht 'vragen voor het recreatieve wandelen en met name het lange- afstandswandelen. Daar naast zegt Horeman de enorme tocht ook als een persoonlijke uitdaging te zien. Vanuit Woensdrecht zal hij. met een gemiddel de van ongeveer dertig ki lometer per dag, eerst langs de hele Noordzee kust wandelen. Half okto ber hoopt hij in Harlingen via de Waddenkust en de Duitse grens begin novem ber Winterswijk wil berei ken. Langs de Duitse en Belgische grens moet hij via Venlo en Eijsden terug naar Woensdrecht, waar hij op 29 november wil aankomen. Hij heeft dan zestig dagen gestapt. Het aantal volwassen mensen, dat in Nederland contact zoekt met andere mensen wordt op driekwart miljoen geschat. Bij erkende relatiebureaus staan ongeveer 13.500 contactzoekenden ingeschreven, bij niet-erkende bureaus nog eens vijfduizend. En dan zijn er nog de penclubs, sociëteiten en andere organisaties, die op dit terrein werken. Daar komen dan nog de kennismakingsadvertenties bij, zoals die ook regelmatig in de Leidse Courant staan. Maar daarvoor is het wel nodig eerst die krant te lezen. De Leidse Courant: dé uitgelezen krant om contact mee te zoeken. De Leidse Courant wil ik best 1^1 1 |\l 14 dagen proberen. 11 i Gratis en geheel vrijblijvend Naam: Adres. Pcdcode/Plaats: Telefoon: A In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. (Van onze verslaggever Henk Engelenburg) CANBERRA De RDM in Rotterdam maakt een redelijke kans op een order voor de bouw van zes Walrus-onderzeeboten voor de Australische regering. Dit heeft de Nederlandse ambas sadeur in Australië, mr. E. Plug, vandaag in zijn woning in Can berra laten weten. Volgens ambassadeur Plug gaat het om een miljardenorder, waarop nu nog twee Duitse werven, maar voor al een Engelse werf en de RDM kans maken. Franse, Zweedse en Italiaanse werven zouden al zijn afgevallen. De kansen voor RDM worden door mr. Plug heel hoog ingeschat, omdat naar zijn zeggen, de Australische regering niet is geschrokken van de prijs van de Nederlandse onderzeeërs. Pag. 10: Ook Canadese belangstelling MANAGUA De linkse junta in Nicaragua heeft gisteren met de belangrijkste oppositiepartij overeenstemming bereikt om de verkiezingen van 4 november uit te stellen. Dit heeft een anonieme woordvoerder van de oppositie gisteren be kend gemaakt. De Sandinistische partij FSLN heeft het uitstel nog niet be vestigd, maar naar verluid is de datum voor nieuwe verkie zingen voorlopig vastgesteld op 15 januari. Volgens de ano nieme woordvoerder werd de overeenstemming bereikt tij dens besprekingen tussen de coördinator van de Sandinisti sche regering, Bayardo Arce, en oppositieleider Arturo Cruz. Aanvankelijk wilde de oppositie de verkiezingen boycotten, omdat volgens haar garanties voor een eerlijke en vrije pro cedure ontbraken. Geen krant ontvan gen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1