Vlaffia aangeslagen, maar nog niet dood abourcongres stelt zich pal op achter stakers Voor Pietje Precies, CeidoeSowu/nt fr Sovjet-troepen paraat na grap van Reagan SANDINISTEN WILLEN IMAGE OPVIJZELEN CHRISTEN-DEMOCRATEN KRACHTEN ACHTER DE SCHERMEN" Jordaanse koning verwerpt Israëlische voorstellen H W//M STU/&WAC&1 Activisten Zuid-Afrika zoeken heil bij andere ambassades Economisch wel en wee «5"Cckk>cSoutcmt 1480,00 JITENLAND DINSDAG 2 OKTOBER 1984 PAGINA 11 J-ministers eens -grotingsdiscipline [EMBURG De (iën van de EG hebben gisteravond |n Luxemburg een akkoord bereikt de zogenaamde Europese „budget- 1 pline". Hiermee moet bereikt wor- dat er in de toekomst een zuiniger ipees beleid wordt gevoerd, dit akkoord bestaat er een goede I, dat de EG-ministers van buiten- se zaken vandaag in Luxemburg p vorderingen zullen maken bij het ssen van de financiële problemen de EG. Dit betekent dat die minis- dan besluiten nemen over een aan- fnde begroting voor 1984. Moebarak ziet af van prijsverhogingen na voedselrellen KAIRO De Egyptische president Moebarak heeft een serie prijsverhogin gen voor voedsel ongedaan gemaakt en opdracht gegeven de kwaliteit van brood te verbeteren. Hij deed dit nadat afgelopen weekeinde in het noorden van Egypte ernstige voedselrellen wa ren uitgebroken. Tijdens de rellen van afgelopen weekeinde zijn veertig men sen gearresteerd, zo meldt vandaag het Egyptische dagblad Al Gomhoeria. De voedselrellen ontstonden in Kafr el- -Dawwar, dat op ongeveer 240 kilome ter ten noordoosten van Kairo ligt. De monstranten richtten vernielingen aan aan gebouwen en auto's. TOKIO Een vooraanstaande Japanse krant heeft gisteren gemeld dat het Russische leger in het Verre Oosten op 15 augustus een boodschap in code heeft uit gezonden dat het zich voorbereidde op de staat van oor log met de Verenigde Staten. Een half uur later werd de boodschap ingetrokken. Twee dagen eerder had de Amerikaanse president tijdens een stemtest voor zijn wekelijkse radiopraatje gegrapt dat hij de Sovjet-Unie buiten de wet had gesteld en dat „wij over vijf minuten beginnen te bombarderen". Volgens de krant is de boodschap gestuurd vanuit Vladivostok aan een specia le legereenheid in Ussryk. De Amerikaanse troepen in Japan en de Japanse autoriteiten sloegen vervolgens alarm, aldus de krant. De Amerikaanse en Japanse re gering onderhielden nauw contact maar konden geen speciale bewegingen ontdekken van Sovjettroepen. WASHINGTON De linkse leiders van Nicaragua willen het beeld dat in de VS en Europa over hen bestaat verbeteren, zo blijkt uit een geheim document dat de Amerikaanse am bassade in Nicaragua onlangs in handen heeft gekregen. Het is de Sandinistische leiders er vooral om te doen de indruk weg te nemen bij de Amerikaanse regering dat de ver kiezingen op 4 november slechts be doeld zijn om de Sandinisten aan de macht te houden en geen afspiege ling zijn zullen zijn van de van de politieke voorkeur van het Nicara guaanse volk. Volgens het document moet de publieke opinie in de VS en Europa ervan doordrongen worden dat het om een eerlijke en vrije con currentiestrijd gaat. Als de Sandinis tische regering daarin slaagt, bete kent dat een belangrijke stap naar legitimatie van haar macht. De Nica raguaanse leider Daniel Ortega heeft gisteren tijdens de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties de Verenigde Staten uitgedaagd het vredesvoorstel van de Contadora- groep te aanvaarden met de woor den. „Er komt een vreedzame oplos sing in Midden-Amerika of er komt nog meer oorlog". De VS hebben hun handen van het voorstel afge- Zweedse opperbevelhebber wil meer geld voor beveiliging van kust STOCKHOLM De Zweedse militaire op perbevelhebber, generaal Lennart Ljung. heeft de regering gisteren gevraagd om het budget voor de beveiliging van de Zweedse territoriale wateren te verduobelen. In zijn „programma voor militaire defensie 1985- 1990" stelt Ljung, dat er 900 miljoen gulden nodig zijn voor permanente beveiligings systemen onder water. Hiermee moet het binnendringen van vreemde onderzeeërs worden tegengegaan. Tevens pleit hij voor de aanschaf van een serie kustkorvetten, die jacht kunnen maken op onderzeeërs. De afgelopen jaren hebben Sovjet-onderzeeërs diverse malen de Zweedse kustwateren ge schonden. ME De Italiaanse minis- van binnenlandse zaken, gi Scalfaro, is gisteren in ihington aangekomen voor irekingen op hoog niveau Jke de bestrijding van ver ende middelen. Hij waaar- iwde dat ondanks de vele staties van de afgelopen k de maffia nog niet is ge- 'Siciliaanse maffia is door jekentenissen van een van r grootste boeven en door jolf van de arrestaties die fop is gevolgd, aangesla- maar nog lang niet dood. irvoor gaan de onthullin- van de „berouwvolle" i-leider Don Tommaso Bus- cetta ook weer niet ver ge noeg. Buscetta blijft om overigens nog onbekende redenen de justitie trakteren op interes sante informaties over tien jaar bloedbad op Sicilië. Maar om de een of andere reden blijven de grote maffiosi, de zogenaamde padroni en de po litieke krachten achter de schermen buiten schot. De maffia is alleen uit te roeien als ook de geheimzinnige figu ren op de achtergrond, de op drachtgevers, worden aange pakt. Daarvan is iedereen overtuigd. Het Italiaanse weekblad Pano rama brengt juist deze week een onthullend verhaal over die politieke krachten achter de schermen van de maffia. Het blad citeert Nando dalla Chiesa, de zoon van de twee jaar geleden door de maffia vermoorde anti-maffiagene- raal Alberto dalla Chiesa. Vol gens zoon Nando, een sociolo- gie-professor uit Milaan, was zijn vader bij zijn optreden te gen de maffia gestuit op grote tegenstand van topfiguren in de christen-democratische par tij. Met name Andreotti, de huidige minister van buiten landse zaken, die juist in Pa lermo zeer veel volgelingen en partijvrienden heeft, wordt door Nando dalla Chiesa op de korrel genomen. Verdachte partijvrienden quisto, Ciancimino en Martel- lucci, die al jarenlang in de machtige christen-democrati sche afdeling van Palermo de lakens uitdelen. Ciancimino is tijdens de „razzia" van het af gelopen weekend gearresteerd. De anderen hebben altijd naar maffia „gestonken", maar konden nooit worden gepakt, omdat er geen sluitend bewijs was. Andreotti is echter voor zijn verdachte partijvrienden blijven opkomen. Hij betiteld hen nog steeds als „eerlijke Generaal Dalla Chiesa wist waar hij de echt belangrijke maffia-supporters moest zoe ken, maar met name de chris ten-democratische partij ver hinderde dat hem de noodza kelijke volmachten voor die speurtocht werden gegeven. Enkele weken later werd de generaal vermoord. Zijn kin deren verwijderden later tij dens de begrafenisplechtigheid van de lijkkist de rouwkran sen, die gezonden waren door de christen-democratische vrienden van Andreotti. An dreotti heeft nog geen com mentaar gegeven op deze ove- dachtmakingen aan zijn adres. Naar aanleiding van de beken tenissen van Buscetta blijven de Italiaanse media opgetogen verhalen publiceren over het einde van de maffia. Maar de minister van politie, Scalfaro heeft gemeend tegen een te groot optimisme te moeten waarschuwen. Het gejubel over Buscetta's „berouw" mag volgens hem niet overdreven worden. „De maffia is een an tieke ziekte en denk niet dat daar nu een eind aan is geko men. De maffia is een eeuwig kwaad, dat met een ononder broken strijd moet worden be streden". De maffia is inder daad eeuwen oud, ouder dan de Italiaanse staat en volgens vele deskundigen kan zij de staat zelfs overleven. De Italiaanse politie die offi cieel niets zegt over Buscetta's onthullingen maar, zoals in Italië gebruikelijk, alles laat uitlekken, heeft ook gisteren haar arrestaties in het hele land voortgezet. Alle arrestan ten worden op opvallende wij ze van hun domicilie overge bracht naar de gevangenis. Het tijdstip van dit transport wordt vastgesteld in overleg met de televisie, zodat alles aan het publiek in de huiska mers kan worden getoond. De „show" van de handgeboeide criminelen (in andere landen zijn ze nog slechts verdacht) is een Italiaanse traditie gewor den. Politiek terrorisme In deze opwindende dagen voor de Italiaanse jusititie en de misdaad wordt vaak gewe zen op het politiek teri dat dankzij rigoreuze en de bekentenissen v tiental berouwvolle volledig (of nagenoeg volledig) is uitgeroeid. Wat Italië met zijn terrorisme kon, moet het toch ook met zijn maffia kun nen, zo wordt geopperd. Maar de Rode Brigades en de maffia hebben alleen hun bloedige wapenfeiten gemeen. Oorza ken en achtergronden zijn ge heel verschillend. Het politie ke terrorisme (van links en van rechts) is (of liever was) volledig geïsoleerd en sloeg niet aan bij het publiek. De maffia juist wel en heeft altijd kunnen rekenen op me deplichtigheid en passieve of actieve steun bij de massa. Eerst in Sicilië en later in ge heel Italië. De maffia is een mentaliteit geworden, waar van men zich net zo min kan distantiëren als van de sociale groep waaruit men voortkomt. De maffia wordt door vele Si- ciliërs dan ook niet als crimi neel ervaren en de meesten zullen desgevraagd het bestaan van de maffia als misdadige organisatie ontkennen. DEN HAAG/AMMAN Koning Hoessein heeft gister ochtend vlak voor zijn ver trek naar Nederland bij de opening van het Jordaanse parlement Israëlische voor stellen voor vredesonderhan delingen verworpen. Hij be nadrukte dat Jordanië vorige week de diplomatieke be trekkingen met Egypte om de Arabische eenheid in de strijd tegen Israël te verster ken. In zijn rede tot het Jordaanse parlement, dat gisteren voor het eerst na tien jaar weer in een normale zitting bijeen was gekomen, leverde ko ning Hoessein felle kritiek op de Verenigde Staten. Volgens hem stimuleert de Ameri kaanse regering de Israëli sche onverzettelijkheid tegen een rechtvaardige vrede. De Israëlische premier Peres heeft gisteren scherp gerea geerd op de rede van koning Hoessein van Jordanië, die onder meer had gezegd dat Jordanië „geen korrel zand" zal afstaan van het gebied dat Israël sinds de oorlog van 1967 bezet houdt. Peres' poli tieke adviseur, Novick, zei echter dat de daden van ko ning Hoessein meer aandacht verdienen dan zijn woorden. Hij noemde de Jordaanse toe nadering tot Egypte een posi tieve stap. Foto's: Koning Hoessein en koningin Noor werden bij hun aankomst gisteren op de vliegbasis Ypenburg begroet door koningin Beatrix en prins Claus. De Nederlandse vorstin droeg een uiterst fraaie tweekleurige mantel met asymmetrische overslagsluiting. Vrolijke noot vormde het jongste dochtertje, prinses Inan, van het Jordaanse echtpaar, dat met haar verzorgster de reis naar Nederland mocht meemaken. Foto's: Milan Konvalinka. CARGILL GEDAGVAARD, MOGELIJK CEL IN In onze correspondent Ro ger Simons) INDEN De Britse bourleider Neil Kin- ïk en Arthur Scargill, [voerder van de sta lde mijnwerkers, zul- de eerste dag van het ialistische partijcongres in Blackpool niet iiw vergeten. Kinnock, Labour nog maar een leidt, werd op verne derende wijze verslagen in zijn strijd voor een de mocratische herverkiezing van socialistische Lager huisleden door al hun lo kale partijgenoten. Arthur Scargill van zijn kant nam op het congres een ex ploot in ontvangst dat een voorsmaakje van zijn mogelij ke arrestatie was. De militante vakbondsleider verklaarde echter onmiddellijk, dat de mijnwerkersstaking toch zal voortduren, ook al werd hij in de gevangenis gestopt. Een deurwaarder overhandige het exploot op verzoek van werkwillige mijnwerkers uit Yorkshire. Zij wensen dat Scargill. gearresteerd wordt omdat hij weigert rekening te houden met het gerechtelijke vonnis van afgelopen week waarin de mijnwerkersstaking illegaal verklaard werd. La- gerluislid Eric Heffer, dit jaar voorzitter van de Labourpartij, noemde de overhandiging van het exploot „een schandaal". Arthur Scargill was in ieder geval het succesnummer van de eerste congresdag. Zijn toe spraak waarin hij de Labour partij verzocht de stakende mijnwerkers haar volledige steun toe te zeggen, wekte bij de congresgangers laaiende geestdrift op. Met volstrekte meerderheid van stemmen keurden zij een motie goed waarin de mijnwerkers gepre zen werden voor hun moed en de Britse politie een blaam kreeg voor haar hardhandige optreden tegen sommige pos tende stakers. Partijleider Kinnock sloeg met zijn nederlaag inzake de her verkiezingen een deerniswek kend figuur. Zijn voorstel om ze op democratische wijze te laten gebeuren, werd met meer dan een half miljoen stemmen verworpen. Goed keuring van het plan Kinnock zou socialistische activisten be roofd hebben van goede kan sen om in de plaats van gema tigde Lagerhuisleden militante kandidaten van de linkervleu gel op de voorgrond te schui- Inmiddels krijgen de militante mijnwerkers uit het buiten land veel steun. Het FN V-con gres gaf een half miljoen gul den aan de mijnwerkersbond. De Russische vakbeweging heeft een groep stakers voor een vakantie overgevlogen naar de Zwarte Zee. Ook in Tsjechoslo wak ije krijgen zij vakanties aangeboden. I ri&T VAN IJE. fooe^E-TAAeive- 1 pgÊSiPENttK/WltfAAr- Vofy<q6 WÊÉIA M°ei optea H0£ HU IN Z'N i V£ AMEfcJIöWJSer 1 BH KIST Z° I JOHANNESBURG De zes tegenstanders van de Zuidafri- kaanse apartheid die hun toevlucht hebben gezocht in het Britse consulaat in Durban hebben aan vier andere westerse regerin gen om hulp gevraagd. Het verzoek is gericht aan de Nederland se, Franse, Westduitse en Amerikaanse ambassade. Nog geen van deze ambassades heeft positieg gereageerd op het verzoek. De zes mannen werden in augustus samen met eenenveertig an dere activisten aangehouden tijdens de boycotcampagne van de verkiezingen voor kleurlingen en Aziaten. Minister van buitenlandse zaken Botha waarschuwde andere re geringen dat ieder aanbod om de zes activisten op te nemen, door Zuid-Afrika zal worden beschouwd Inmiddels heeft een openbare aanklager de aanklacht laten val len tegen drie van de zes mannen die in het Britse consulaat zitten. Met deze maatregel wordt de druk op Groot-Brittannië verminderd om om de drie los te laten voordat een proces tegen hen begint. INDIASE TROEPEN MAKEN EINDE AAN BEZETTING VAN GOUDEN TEMPEL AMRITSAR Indiase troepen maakten gisteren snel een einde aan de bezetting van de Gouden Tempel in Amritsar door militante sikhs. Extremistische sikhs waren in de tem pel teruggekeerd, nadat even daarvoor Indiase militairen het heiligdom hadden ontruimd. De Indiase politie zou gisteren zeker 150 arrestaties hebben verricht. De extremistische sikhs, die van de Indiase deelstaat Poenjab een onafhankelijke sikh-staat willen maken, drongen de priesters weg en schreeuwden leuzen tegen de Indiase pre mier Gandhi. Daarop riepen de sikh-priesters de hulp in van de Indiase politie. Aan de Lage Rijndijk 25a is „Handelsonderneming Th. Spoormakers", grooth. in ont- kalkingsmidd. gevestigd. Aan de Oude Singel 20 is „Kitaba Kiswahili Taal Bu reau" gevestigd. Huisartsen J. Stolk en H. P. Jurgens gevestigd aan de Burggravenlaan 16 zijn ver huisd naar de Burggravenlaan 102. Aan de Lammermarkt 59 is „Restauratiebedrijf Wiggert de Jong Junior" gevestigd. Aan de Hoge Rijndijk 94 is „Architektenburo A. van Res teren b.v." gevestigd. Aan de Doezastraat 43 is in een eerder leeggekomen Fran s/Italiaans Restaurant bedrijf „Chez Gianni", eetcafé „Par- doeza" gevestigd. J. C. de Graaf, wederverko per van tijdschriften en boe ken, gevestigd aan de Thor- beckestraat 54 is verplaatst naar Leiderdorp. Cabaret Terabac terug in Pepijn DEN HAAG Na eerder in Papijn te hebben opgetreden, vorig jaar juni, keert de caba retgroep Terabac terug in dit theater. Donderdag, vrijdag en zaterdag speelt de groep het programma „Eitatnorfnoc si Terabac", vrij vertaald in „Ca baret is confrontatie". De groep brengt een maatschap pij-kritisch programma, echter zonder de humor te verwaar lozen. De groep is afkomstig van de Haagse Populierschool en beweert thans volwassen te Dit setje mini schroevedraaiers variërend in maat van 0.8 tol 3.8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van he aanbrengen van een nieuwe abonnee NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V, POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: kwartaal automatisch per maand laar STUUR EEN SCHROEVEDRAAIERSET NAAR: NAAM: POSTCODE/PLAATS:j Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). jjj^j

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11