Tulp nog altijd nummer één op Top-Tien Kleinste Hollandse kooltje grootste in Duitsland Angst voor precedent reden om eis van tuinders af te wijzen Woubrugse dames en Alphense heren winnen intergemeentelijk volleybaltoernooi .AND EN TUINBOUW CeidóeSooTcmt MAANDAG 1 OKTOBER 1984 PAGINA 9 I Groei klandizie detailhandel De detailhandel krijgt steeds meer klanten. Dat blijkt uit een marktonderzoek van de Produktschap voor Groenten en Fruit. De oorzaak is, dat het aantal huishoudingen toeneemt. Per jaar kwamen er de laatste jaren niet minder dan zo'n 130.000 huis houdingen bij. Men schat dat het aantal van 4,3 miljoen in 1977 is opgelopen tot 5,4 miljoen eind van dit jaar. Eén op de vijf klanten van de Nederlandse detailhandel is inmiddels een al leenstaande. Dat was een jaar jaar geleden nog maar een op de zes. Naar verhouding zijn er erg veel AOW'ers onder de lleen- staanden en er weinig dertigers en veertigers. Veel 65-plussers dus en jongeren dan dertig jaar. Wereldprimeur van Fides Fides, een in de tuinbouw bekend veredelingsbedrijf van chry- I santen en bloeiende planten, heeft tweekleurige chrysanten ontwikkeld. Fidesdirecteur J.M. van Dijk spreekt van „een we- i reldprimeur", waardoor de chrysant nieuwe afzetkansen krijgt. Enkele tweekleurige rassen, die al in beperkte mate worden verkocht, brengen op de veiling hogere prijzen op dan verge- i lijkbare rassen van één kleur. Bij dit toonaangevende chrysan- j tenbedrijf met afzet naar vele landen spreekt men over „een verrassing". De veredelingsactiviteiten waren niet speciaal ge richt op het ontwikkelen van tweekleurige chrysanten. „Maar het betekent wel een welkome verbreding van het assortiment, waardoor extra-afzetmogelijkheden worden gecreëerd", aldus directeur Van Dijk, die in de toekomst driekleurige rassen niet uitsluit. De nieuwe tweekleurige chrysant. Appeloogst groter Voor dit jaar wordt de aardappeloogst 34 hoger geraamd dan vorjg jaar. Dit wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door een lichte toeneming van de beteelde oppervlakte 2 en door een grotere opbrengst per ha 25 Daar komt echter nog bij dat het uitvalpercentage veel lager is dan vorig jaar. Ten opzichte van het gemiddelde over de afgelopen 5 jaar komt de oogstraming van aardappelen 14 hoger uit. Op de Top-Tien van de bloembollen staat de tulp nog altijd nummer één. Van dat bolgewas staat een areaal van 5930 ha. en daar tekenen zo'n 3200 bedrijven voor. In feite staat de tulp al vele jaren om bedreigd aan de kop. Want ook in 1964 voerde dit bolge was het peloton al aan met 5000 ha. Maar in de kopgroep i& verder wel het een en an der gewijzigd. Volgden bijv. in het midden van de zestiger jaren de gladiool met 1850 ha. op de tweede en de narcis met 1180 bunder op de derde plaats, vandaag wordt die tweede plaats zeer verrassend bezet door de lelies. In 1964 kwam dit bolgewas met een oppervlakte van 80 ha. nau welijks in het stuk voor, van daag is er maar liefst 1780 ha. van in cultuur. In twintig jaar tijd is de op pervlakte ook twintigmaal zo groot geworden. Een dergelij ke groei in zo'n korte tijd is nog nimmer voorgekomen. Rond 600 bedrijven houden zich nu met de teelt van lelies bezig en verdienen er een dik belegde boterham aan. De gladiool staat nu als derde geklasseerd met 1727 ha. Hieraan moet worden toege voegd dat er in de teeltmetho den veel is veranderd, zodat men vandaag van die 1727 ha. meer knollen zal oogsten dan in 1964 van 1850 bunder. Zo'n 740 ondernemers staan als gladiolentelers geregistreerd. Veruit de meesten van hen moet u zoeken op de Zuidhol landse eilanden, in Brabant, Limburg en de Noordoostpol der. De narcissenkwekers zo'n 1540 in getal - zijn goed voor een areaal van 1550 ha. En daarmee staat dit bolgewas op de vierde plaats. In twintig jaar is de oppervlakte met 370 ha. gegroeid. Stellig zou de omvang van de oppervlakte narcissen vandaag groter zijn als niet de Engelse narcissen- producenten zich met veel ij ver op de exportmarkt had den geworpen. Het Verenigd Koninkrijk is voor de vader- Vorige week zijn de meeste groentegewassen duurder ge worden. Voor een aantal groenten liep de priis zelfs vrij sterk op. Het aanbod van goedkope groentesoorten is op het ogenblik vrij beperkt. Kroten zijn te koop voor 60 cent per kilo. Voor witte kool ligt de prijs op 40 cent per kilo. Het andere familielid, de rode kool is iets duurder, na melijk twee kwartjes per kilo. Winterpeen zal ongeveer 60 cent per kilo kosten. Voor spitskool vraagt men 9 dub beltjes per kilo. Hiermee kan het rijtje van gewassen dat men onder de prijs van 1 gul den per kilo kan kopen afslui ten. landse narcissenproducenten een concurrent geworden. Dat wil zeggen: voor de massa soorten. Want de afnemer die een ruim assortiment wil heb ben, zal toch aan een Neder landse bel moeten trekken. Namen de irissen in 1964 de zesde plaats in met 430 ha., vandaag staan ze als nummer vijf op de ranglijst. Er zijn 896 kwekers van irissen geregis treerd die samen goed zijn voor 1100 ha. Procentsgewijs is de iris na de lelie de snelste groeier geworden. Vooral een gevolg van resultaten van we tenschappelijk onderzoek. Op het Laboratorium te Lisse ontdekte dr. J. J. Beijer een methode om irissen te rem men en dat opende de moge lijkheid om dit bolgewas het gehele jaar rond in bloei te krijgen. De geremde irissen gaan jaarlijks met miljoenen De hyacjnten hebben in twin tig jaar gas moeten terugne men. Namen ze in 1964 met 804 ha. nog een vierde plaats in, vandaag moeten ze met 910 ha. met een zesde plaats genoegen nemen. Hyacinten zijn een uitgesproken mono- polieprodukt van de Neder landse bloembollenkwekers. Men vindt de telers van dit bolgewas uitsluitend op hoog waardige zandgronden in de zuidelijke bloembollenstreek en verder in het Noordelijk Zandgebied met Breezand als belangrijkste centrum. In de bollenstreek zijn de meeste hyacintenkwekers gevestigd in Lisse, Hillegom en Noord- wijkerhout. In totaal houden 406 kwekers zich met deze cultuur bezig. Een gemiddelde van twee bunder per bedrijf. Kijken we nu naar de export dan blijken er jaarlijks ander half miljard tulpen naar het buitenland te gaan. Qua aan tal zit de gladiool met een ex port van 1.3 miljard stuks de tulpen dicht op de hielen. Lelies staan, wat oppervlakte betreft, op de tweede plaats en een buitenstaander zou wellicht kunnen denken dat de export van dit bolgewas ook met sprongen omhoog is gegaan. Dat valt ogenschijn lijk mooi tegen. Er gingen vo rig jaar 134 miljoen leliebollen de grens over. Hoe kan dat nou, als er zo veel bollen van opgeplant zijn? Dat is gauw verteld. Een zeer groot deel van de in Holland geprodu ceerde leliebollen wordt hier in bloei getrokken en gaat als bloem naar het buitenland. Vorig jaar bijv. 163 miljoen takken lelies en 17 miljoen le liekelken. Wie zijn het nu die voor deze enorme aantallen bollen een koper zoeken? Dat zijn de ex porteurs 537 in totaal en hoe gek het ook mag klinken, de meesten doen alleen voor het bekende spek en de even vermaarde bonen mee. Het gros van deze lieden heeft een verkoop van een paar ton en een groep van 192 exporteurs staat te boek voor een omzet van 50.000,-. Echt de kleine grutters van de exporteursfa milie. Het grote geld wordt verdiend door een groep van 95 man maar die hebben samen dan ook 80% van de totale bolle- nuitvoer in handen! Dat zijn de mannen met een omzet die twee miljoen of meer be draagt. Er is een groepje van 43 man die ieder met hun verkopen boven de vijf mil joen komen. Een kopgroep van slechts 95 man zou min of meer de ge hele bloembollenhandel kun nen beheersen als... ze het maar eens konden worden. Maar die dag lijkt nog ver weg. In het buitenland bestrij den ze elkaar nog immer op leven en dood en hanteert men maar al te vaak het botte wapen van de lage prijs. Niet voor niets heet het in het bol- lenvak dat de exporteurs el kaar ook het verlies niet gun nen... Aan de ene kant maar gelukkig voor de kwekers, want het is toch wel een tik keltje griezelig te bedenken welk een grote greep zo'n kleine groep op het gehele bloembollengebeuren zou kunnen hebben... Met een beetje fantasie kan men toch nog wel een goede maaltijd op tafel krijgen zon der daar direct een kapitaal aan kwijt te zijn. Koolrabi is redelijk betaalbaar, ze kosten namelijk 50 cent per knol. Groene paprika's zijn niet duur, voor de beste kwaliteit is men 80 cent per stuk kwijt. De mindere sorteringen zijn veel goedkoper. Rode papri ka's zijn op het ogenblik schreeuwend duur, namelijk 2,90 voor een flinke paprika. Komkommers zijn ook duur, voor een vrucht met een ge wicht van 450 gram moet men rekenen op 1,50. Sla is vorige week in prijs op gelopen. Voor kassla ligt de Peren St. Rémi: twee gulden per kilo moet de aanvoer nog op gang komen. Benoni kost 90 cent per kilo, prijs op cent en voor de natuursla moet er 96 cent per krop betaald worden. Bloemkool is stevig aan de prijs. Voor de maat 8 per kist moet men op 3,56 per stuk rekenen. Een grotere maat zal over de toonbank gaan voor 4,80. Dit gewas wordt wel weer goedkoper. Spruiten be horen ook nog niet tot de goed betaalbare groentesoor ten. Ze kosten 3,80 per kilo. Ook dit gewas wordt de ko mende weken goedkoper door druiven groter aanbod. Naast de J" James Grieve 1,12, Tyde- man 1,42 per kilo, Groene boskoop 1,20 per kilo en Summerred 1 gulden per kilo. Peren zijn duidelijk duurder, nl. Beuré Hardy 2,20 per kilo, St. Rémi f2,- per kilo en de Triomphe de Vienne 2,72 per kilo. Naast het Hollandse fruit breekt de toptijd voor de in Er komen de maand oktober weer prijzen voor appelen niet hoog lend. De bekende Rosaki uit zijn. Een uitzondering hierop Griekenland kost op het de Cox, maar van dit soort ogenblik 3,50 per kilo. Nederlandse spruitjes hebben zich met 85% de belangrijkste plaats verworven op de Duitse markt. Daarna volgt Duitsland zelf met 11%. Volgens de ondervraagde consumenten, ruim 2000 huisvrouwen, komen de beste spruitjes uit Duitsland (37%), gevolgd door Holland met 33%. Uit deze cijfers blijkt dat men niet zo goed op de hoogte is met de landen van herkomst Dit zou wel eens de reden kunnen zijn dat het Duitse spruitje haar imago te danken heeft aan het Hollandse produkt Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen hoopt door middel van spruitenlabels, die dit seizoen voor de derde maal worden ingezet, de herkenbaarheid van het Hollandse produkt te ver beteren. Over de kwaliteit van de spruitjes is de consument in de BRD best tevreden; 25% noemt ze zeer goed, 63% noemt ze goed en 9% noemt ze redelijk. De versheid, de smaak, de stevigheid en de kleur waren de belangrijkste argumenten. De Duitser heeft voorkeur voor een ronde, wat grove spruit. Circa 80% van de Duitse huisvrouwen koopt of eet spruiten. Meestal koopt men een pond of een kilo. De supermarkt is met 44% van de aanko pen favoriet. De spruitenkopers zijn tevreden met het aanbod. Nederland produceerde in 1983/1984 75 miljoen kilo spruitjes waarvan zo'n 50 miljoen kilo werd geXporteerd. Duitsland nam daarvan ongeveer 35 miljoen kilo voor zijn rekening. VOORZITTER SCHOUTEN VAN LANDBOUWSCHAP REDELIJK TEVREDEN: DEN HAAG In tegen- elling tot wat minister (fan Aardenne van econo- hische zaken enkele kaanden geleden zei, is Ee gasprijs voor tuinders pet ingang van vandaag Imlaag gegaan. De tuin- Hers gaan een jaar lang 12,5 cent betalen; aanzien lijk minder dus dan de dreigende 50 cent die hen jranaf januari boven het [loofd hing. Maar toch rcieer dan de geëiste 40 cent. De delegatie van het Land bouwschap ging vrijdag de on derhandelingen in met de eis dat de prijs op 40 cent gezet 1 worden. Binnen de delega- was men echter al bereid t prijs tot 42 cent te accepte- Voorzitter J. Schouten Reende dat het anders ook kon. „Het was beter ge- Jveest als we onder de 42,5 |ent uitgekomen waren. We fiebben er ook niet zo maar ingestemd, maar er zat genoeg voor Schou woor de tuinders, zat er ;r in. Binnen zijn be groting voor 1985 had minister Braks (Landbouw) vijftien miljoen guldén vrijgemaakt om knelpunten op te lossen in de gasprijsonderhandelingen. Vijftien miljoen gulden is goed voor een verlaging van 0,6 tot 0,7 cent van de prijs per kuub. Uitgaande van 42,5 cent, had den de tuinders de prijs tot on der de 42 cent kunnen terug dringen. Maar Braks is nu niet meer bereid die vijftien mil joen gulden te geven. Huisbrandolie Het geld van landbouw was namelijk alleen te gebruiken als er een verschil was tussen Gasunie en Landbouwschap bij een prijs die hoger lag dan 42,5 cent. Want nog voor de onderhandelingen vrijdag goed en wel begonnen,'liet het kabinet al weten dat de gas prijs beslist niet lager mocht uitkomen dan die 42,5 cent. En dat besluit heeft alles te ma ken met het energiebeleid van minister Van Aardenne van economische zaken. Van Aardenne heeft eind 1983 namelijk gesteld dat de gas prijs voor kleinverbruikers (gezinnen) opgetrokken moest worden met die van de huis brandolie met een marge van vijf cent. De gasprijs voor tuin ders volgt tot nu toe de prijs van zware stookolie nauwge zet. Die schoot steeds verder omhoog door een duurder wordende dollar. De tuinders kunnen deze steeds hoger wordende energielasten alleen opvangen via de prijs van hun produkten. Maar die prijs heb ben zij zelf niet in de hand. Die wordt bepaald op de vei ling aan de hand van vraag een aanbod. Om nu toch iets voor de tuin ders te doen is besloten de gas prijs voor hen ten opzichte van de prijs van zware stookolie wel te verlagen, maar met niet meer dan de marge die inder tijd voor de gezinnen is geac cepteerd in vergelijking met de huisbrandolie en dat is dus vijf cent. Wanneer nu Braks die vijftien miljoen gulden had ingezet, zou de gasprijs 5,5 cent onder de prijs van stookolie zijn gekomen. Energiebeleid Maar als voor de tuinders een ruimere marge wordt aange houden, zouden de gasbedrij ven ook een ruimere marge mogen aanhouden in de prijs voor gezinnen. Van Aardenne voorzag dus- dat men voor de gezinnen ook een lagere gas prijs zou gaan eisen omdat de >USKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS tuinders een precedent gescha pen zouden hebben. Het zou bijvoorbeeld betekenen dat de prijsverhoging van drie cent per 1 januari voor gezinnen op de tocht komt te staan. En daarmee ook het hele energie beleid van Van Aardenne. Joris Schouten: „We weten nu tenminste voor een jaar waar we aan toe zijn. Het contract is van de grootste waarde, omdat het door middel van onder handelingen tot stand is geko men. Anders kan de monopo list Gasunie, de gasprijs zelf gaan berekenen en daarbijn sta je als individuele afnemer, als tuinder, erg zwak". Ondanks de gemiste vijftien miljoen „Ik ga ervan uit dat die wel beschikbaar blijft voor de tuinbouw" zegt Schouten „redelijk tevreden" te zijn met het coniract. De voorzitter moet echter schoorvoetend er kennen dat het schap ook op andere punten de zin niet heeft gekregen: kolen gaan geen rol spelen in de bereke ning van de gasprijs, de tuin der wordt geen grootverbrui ker en er komt geen onmidde- lijk ingrijpen in meetverschil- len bij de aflevering van het gas. En dan te bedenken dat dat de EG de bereikte over eenkomst nog moet goedkeu ren. Dezelfde EG die enkele jaren geleden de regering dwong de speciale lage gasprijs Geluidhinder geen beletsel yoor dierenpension VOORHOUT Geluidhinder kan geen beletsel zijn vóór de vestiging van een dierenpen sion aan de Van den Berch van Heemstedeweg mits de nodige voorzieningen worden getroffen. Dat heeft een tech nisch onderzoek uitgewezen en daarom hebben Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land de bezwaren tegen de bouw van het pension verwor pen. De te verwachten geluidhin der was voor negen omwonen den reden om bezwaar te ma ken tegen de bouw van een dierenpension op die plaats. De bouw van het dierenpen sion past in het goedgekeurde bestemmingplan „Landelijk Gebied, eerste herziening". In het kader van dat bestem mingsplan is geen bezwaar ge maakt tegen de bestemming „semi-agrarische bedrijven", waaronder een dierenpension valt en zelfs met name wordt genoemd. Zoals bekend moet het dieren pension verhuizen van huidige vestigingsplaats een bouwplan in Oosthout klVmen afronden. weer te gaan wijzigen. Er is in het belang van de bewoners van de Zijdestraat, aan de overkant van de Oude Tram baan, voor openbaar groen ge kozen waarbij ook uitvoerig aandacht aan de parkeerpro- blematiek is besteed. B en W achten het belang van par keerplaatsen blijkbaar hoger. De aangelegenheid staat van avond op de agenda van de raadscommissie openbare wer ken, verkeer milieubeheer. De Woubrugse dames en de Alphense heren, die in de wedstrijdklasse met de hoogste eer gingen strijken met wethouder L. Beelen en organisator P. van Noord. ALKEMADE Het interge meentelijk volleybaltoernooi dat afgelopen zaterdag werd gehouden in Sporthal „De Tweesprong" in Roelofarends- veen is in de herenrecreatiek- lasse gewonnen door Alphen aan den Rijn. In de wedstrijd klasse won Woubrugge bij de dames en Alphen aan de Rijn bij de heren. Het volleybaltoernooi werd vorig jaar gewonnen door een team van de personeelsvereni ging van de gemeente Alke made. Daarom was het dit jaar de beurt aan Alkemade om het toernooi te organiseren. Niet minder dan 41 teams (totaal zo'n 350 personen) uit Alke made en omliggende gemeen ten hadden zich aangemeld. De Alkemadese volleybalvere niging ..In Up Go" zorgde za terdag voor scheidsrechters en materialen. Het werd een sportief en geslaagd toernooi met de gehele dag een bom volle publieke tribune. Er waren drie poules, te we ten: dames wedstrijdklasse, he- renwedstrijdklasse en heren recreatie. De prijzen werden uitgereikt door wethouder L. Beelen. In de herenrecreatiek- lasse eindigde Alphen aan den Rijn als eerste. Tweede werd Capelle aan de IJssel en derde Ridderkerk. In de wedstrijdklasse weerden de dames van Alkemade zich opperbest, maar toch werden ze in de beslissende eindwed- strijd tweede. Op de eerste plaats eindigde Woubrugge. Derde werd Berkel en Roden rijs. In de herenwedstrijdklasse werd Alphen aan den Rijn eerste, tweede werd Haarlem mermeer en derde Wassenaar. Alphen aan de Rijn heeft als winnaar de taak gekregen om het toernooi volgend jaar te organiseren en haar wisselbe ker te verdedigen. Elk team kreeg na afloop een herinne ringsmedaille mee naar huis. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI] UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Parkeerplaatsen bij Damlaan LEIDSCHENDAM Zeven- entwintig parkeerplaatsen zul len waarschijnlijk binnenkort op het terrein van het voorma lige melkuitgifte-station van Menken aan de Oude Tram baan worden aangelegd. Het terrein is voor dit doel aange kocht en het gebouwtje is al afgebroken om te voorzien in het grote gebrek aan parkeer plaatsen in het winkelcentrum Damlaan/Damplein. Gemeen tewerken raamt de kosten op 133.500 gulden. Voor de aanleg is echter een voorbereidingsbesluit (wijzi ging van het bestemmings plan) en een artikel 19 proce dure volgens de Wet op de Ruimtelijke Ordening nodig, omdat een deel van de grond de bestemming openbaar groen heeft. De afdeling alge mene zaken heeft zich afge vraagd of het wel gewenst is het bestemmingsplan dat pas onlangs is vastgesteld nu al MARKTEN VEEMARKT LEIDEN (1-10) - Prijzen: extra kwal" stieren (res 7,25-8,15. kw.) 7,00-8,40 5,80-7,00. koelen (resp. 1e, 2e en 3e kw.) 7.00-8.00 5,90-6,95 5,65-5,90. worstkoeien 5,20-6,25. schapen 195-240, per kg 25-7,50. lammeren 210-260, per kg lammeren 306. totaal 1597. Stem ming (resp. handel en prijzen): slacht vee willig - iets hoger, stieren willig -

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9