Maffia-leider Buscetta klapt uit de school Godsdienststrijd op Malta in nieuwe fase Shultz en Gromyko zo nodig bereid tot nieuw gesprek Hulp West- Europa aan M-Amerika stelt teleur Syrië voelt niets voor speciale top Arabische landen BUITENLAND CeidóeSouotMit MAANDAG 1 OKTOBER 1984 PAGINA 71 IERSE POLITIE ARRESTEERT ELFIRA-LEDEN DUBLIN De Ierse politie heeft de afgelopen dagen in totaal elf arrestaties verricht na de onder schepping van een vissersboot, die zeven ton uit de VS en voor de IRA bestemde wapens en munite aan boord had. Het was de groot ste wapenvangst in Ierland sinds maart 1973. De politie arresteerde de vijf bemanningsleden van de treiler, onder wie twee „welbe kende IRA-leden". In Ierland zelf werden nog eens zes mensen op gepakt. De onderschepping vond plaats voor de Ierse zuidwestkust door twee patrouilleboten. De treiler Marita Anne wordt hier door een scherpschutter van het onder controle gehouden, nadat aan boord van dit schip een grote I wapens was ontdekt die waren bestemd voor de IRA. Moskou plaatst 100 nieuwe SS-raketten" BONN De Sovjet-Unie heeft 100 nieuwe SS-22 kernraketten voor de middellange afstand geplaatst in Oost-Duitsland en in Tsjechoslowa- kije. Dit heeft Todenhöfer, woord voerder van de Westduitse regering op het terrein van bewapeningspoli tiek, zaterdag gezegd. Todenhöfer zei dat de raketten de afgelopen drie weken vanuit het westen van de Sovjetunie zijn overgebracht naar plaatsen in Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakije. Moskou had eer der al laten weten dat een dergelij ke stationering het antwoord zou zijn op de plaatsing AMBASSADEUR VS: Leger Salvador heeft napalm WASHINGTON Het SaJva- doraanse leger beschikt over napalmbommen. Dit heeft de Amerikaanse ambassadeur in San Salvador, Pickering, ver klaard in een gisteren door de New York Times gepubliceerd vraaggesprek. De afgelopen ja ren hadden vluchtelingen en artsen al melding gemaakt van het gebruik van napalm door de strijdkrachten van El Sal vador. Maar met de uitspraak van Pickering is voor het eerst officieel bevestigt, dat El Sal vador napalmbommen ge bruikt. ETA-leider gearresteerd BIARRITZ De Fran- se politie heeft zaterdag een vermoedelijke lei der van de Baskische afscheidingsbeweging ETA gearresteerd. Tho mas Linaza Etchevarria werd aangehouden tij dens een wegcontrole in Biarritz in Frans-Bas- kenland. Hij had een 9mm pistool bij zich, al dus de politie. Etche varria werd in Spanje gezocht wegens enkele moorden en dook in 1981 onder. Bergingswerkzaamheden Mont Louis gestaakt ROTTERDAM De berging van het gezonken vrachtschip Mont Louis is gis termiddag gestaakt in verband met de snel verslechterende weersomstandighe den voor de kust van Oostende. Met name de wind zal naar verwachting toe nemen tot kracht zeven. Dit heeft een woordvoerder van Smit Internationale in Rotterdam, die samen met het Ant werpse bedrijf Union de berging uit voert, gisteren meegedeeld. Met het oog daarop wordt het ponton, waarop op dit moment twaalf geladen containers met het radio-actieve uranium-hexafluoride zijn ondergebracht, naar Duinkerkën gevaren. In een van die containers heeft zaterdag een vat tijdelijk gelekt. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Italiaanse politie heeft het afgelopen weekeinde vernietigend uitgehaald naar de maffia. Dankzij de bekentenis van een van de belangrijkste maffia-figuren konden de daders van vele maffia aanslagen worden ont maskerd en gearresteerd. Even spectaculaire als bloedige maffia-moord partijen, de laatste vijftien jaar gepleegd in Palermo, zijn nu dichter bij een op lossing gekomen. De man die de justitie zo be hulpzaam is heet Tomosso Buscetta (56), hoofd van een van de grote maffia-clans op Sicilië. Buscetta nam vier jaar geleden de benen naar Brazilië, nadat concurreren de clans en justitie een eind hadden gemaakt aan zijn flo rerende sluikhandel op Sici lië. Maar Buscetta bleef in Brazilië niet werkloos. Bin nen de kortste tijd stichtte hij daar een enorm drugimperi um, met 6000 mensen „perso neel", en 2000 vliegtuigen. Dit succes werd de „koning van de drugs" door zijn maf fia-concurrenten niet ge gund. Praktisch de hele fa milie van Buscetta die in Si cilië was achtergebleven werd uitgeroeid. Begin dit jaar kon de Brazili- aaase politie Buscetta ia de kraag pakken, ondanks het feit dat hij zich onherken baar had gemaakt met be hulp van plastische chirurgie en met een kunstmatige ver andering van zijn stem. Hij werd uitgeleverd aan Italië en in het vliegtuig al schijnt hij een besluit te hebben ge nomen schoon schip te ma ken en alles te zullen vertel len wat hij wist. Buscetta weet alles of ten minste heel \teel van de moord op generaal Dalla Chiesa, de slachting waar zelfs een film van is ge maakt. Ook zou hij op de hoogte zijn van de moord op communistische parlementa riër La Torre, van de moord op enkele procureurs-gene raal, op een journalist en op een provinciaal bestuurder. Daarover is hij nu de justitie in geuren en kleuren aan 't vertellen. Met het oog op zijn veiligheid wordt Buscetta ge vangen gehouden op een ge heime plaats ergens in de buurt van Rome. Want van de maffia kan verwacht wor den dat ze alles in het werk zal stellen om hem het zwij gen op te leggen. Waarom Buscetta met zijn bekentenissen de heiligste spelregel van de maffia, de zwijgplicht, is niet bekend. Men neemt aan dat hij wraak heeft willen nemen op de rivaliserende maffia clans die zijn twee zoons, zijn broer, zijn neef en zijn schoonzoon hebben ver De Italiaanse politie arresteerde afgelopen weekeinde vele tano (links) en Girolamo Andrea (rechts), die onder meer d hebben. laffia-leden, waaronder Scavone Gae- ;rse moorden op hun geweten zouden moord. Maar het kan ook de moordlust van zijn vroe- zijn dat Buscetta vreesde zelf gere kornuiten te zullen het volgende slachtoffer van worden en dat hij politiebe scherming heeft moeten ko pen met zijn spectaculaire onthullingen als prijs. Broodoproer in Egypte eist drie slachtoffers KAIRO In de Noorde- gyptische stad K"afr El- -Dawwar zijn gisteren ernstige broodrellen uit gebroken, waarbij drie mensen zijn gedood en 26 gewond raakten. Aanlei ding voor het oproer was de verhoging van de voedselprijzen. In het bij zonder de verhoging van de broodprijs heeft de woede gewekt van vele •- Egyptenaren. Kafr El-Dawwar afgekondigd, die door de veiligheidstroepen van de buitenwereld was afge sloten. Hiermee wil de politie een uitbreiding van de honge- ropstand naar steden als Alexandrië en Kairo voor- komnen. Het grote hongerop roer in 1977, dat de regering- Sadat even aan het wankelen bracht, was ook in enkele klei nere steden begonnen. De voedselrellen vielen samen met de uitspraak in het proces tegen 302 aanhangers van de islamitische organisatie „Al Ji had", die op zes oktober 1981 de moordaanslag op president Sadat uitvoerde. De vrijspraak voor 191 verdachten was een grote verrassing. Het hof legde aan niemand de doodstraf op en veroordeelde slechts 17 verdachten tot levenslange dwangarbeid. Tweede trans- siberische spoorlijn MOSKOU In de Sovjet- Unie is na tien jaar bouwen de aanleg van de tweede transsi- berische spoorlijn voltooid. Het Russische persbureau TASS noemde zaterdag de ruim 3000 kilometer lange spoorlijn Bai- kal-Amoer „de bouwprestatie van de eeuw". De spoorlijn vormt een verbinding tussen een uitgestrekt mijnbouwge- bied in Zuid-Siberië en de Stil le Oceaan. DOM MINTOFF WIL BIJZONDER ONDERWIJS TERUGDRINGEN (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het Vaticaan heeft het opnieuw hevig aan de stok met de socialistische regering van Malta. Enige „militante" aanhangers van premier Dom Mintoff bestormden vrijdag het paleis van de aartsbisschop van Malta, monseigneur Mer- cieca, en sloegen er alles kort en klein. Heiligenbeelden rol den over de grond, kazuifels en andere gewijde voorwerpen werden bezoedeld, en zelfs ta bernakels omvergegooid. De aanval op het aartsbis schoppelijk paleis in de Malte se hoofdstad La Valetta is het ernstigste incident in de nu al vijftien jaar durende strijd tus sen de regerende socialistische partij en de lokale katholieke hiërarchie. De Osservatore Ro mano schreef gisteren vol zorg over „daden die getuigen van een volledig gebrek aan be schaving en die bovendien de diepe religiositeit van het volk van Malta beledigen". De paus zelf riep gisteren alle katholieken op om voor hun geestverwanten op Malta te bidden, als betrof het hier een vervolgde kerkgemeenschap achter het IJzeren Gordijn of in Rood China. Na zijn weke lijkse Angelus-gebed betuigde de paus de bisschoppen van Malta zijn sympathie en wen ste hen alld sterkte toe „in deze episoden van onverdraag zaamheid en geweld". Premier Mintoff en bisschop Mercieca zijn puur lijke vijanden, en het ziet er dan ook niet naar uit dat aan de godsdienstoorlog spoedig een eind zal komen, tenminste zolang beide kemphanen in het publieke leven van het mi nuscule eilandenrijk een rol blijven spelen. Volgens de Va ticaanse statistieken zijn 292.000 van de 308.000 Malte zen rooms-katholiek, maar in werkelijkheid moet monseig neur Mercieca het met minder gelovigen doen: vijftig a zestig procent, zo is de schatting. Aan banden leggen wind is geprobeerd de i macht van de kerk van Malta aan banden te leggen. Hij nam de kerk een deel van haar om vangrijke onroerend goed-be- zit af. Ook maakte hij van en kele katholieke ziekenhuizen publieke hospitalen en nu gaat het er zijn regering om de wanverhouding tussen het bij zonder en het openbaar onder wijs recht te trekken. Daar voor heeft de regering acht katholieke onderwijsinstituten onder staatstoezicht gesteld. Mercieca heeft tegen de „na- tionalistatie" van zijn scholen bezwaar gemaakt bij de Malte se Hoge Raad en deze heeft hem gelijk gegeven. Dit nu heeft de woede van Mintoff's volgelingen ontketend. Afge lopen vrijdag keerden ze zich zowel tegen het aartsbisschop pelijk paleis als tegen het ge bouw van de Hoge Raad. Min toff heeft zich gedistancieerd van het optreden van zijn par tijvrienden, maar het kan niet worden ontkend dat de „van dalen" (aldus het Vaticaan) met regeringsbussen werden aangevoerd en dat de politie weigerde tussenbeide te ko- Monseigneur Mercieca heeft uit protest tegen de regerings- politiek al zijn scholen verbo den vandaag (eigenlijk de eer ste dag van het Maltese school jaar), de deuren te openenen. Er zal dus vrijwel geen onder wijs worden gegeven in Malta, aangezien de kerk nog gaat over de meerderheid van de scholen. Mintoff verwijt de kerk niet alleen een te grote invloed op het publieke leven van Malta, maar ook een samenspel met de conservatieve (christen-de mocratische) oppositie. Deze oppositie heeft slechts 31 van de 65 zetels in het Lagerhuis tegen Mintoff's Labour Party 34. Maar iedereen weet dat Mintoff zijn meerderheid al leen kon en kan handhaven door willekeurig met grenzen van kiesdistricten te schuiven. Zo kon de conservatieve partij de laatste verkiezingen toch nog verliezen, alhoewel zij meer stemmen kreeg dan Min toff. l-»** i». VW/M Sr£vEWH<4G£IO WASHINGTON De af spraak van de Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken Shultz en zijn Russische ambtgenoot Gromyko elkaar zo nodig opnieuw te ontmoeten is het enig tastbare resultaat van de gesprekken die de Russische minister vrijdag en zaterdag met president Reagan en Shultz heeft gevoerd. Gromyko is in middels naar Moskou te ruggekeerd. De Democra tische presidentskandidaat Mondale zei dat de ge sprekken niets hebben op geleverd dat „nieuwe fo to's", maar Reagan heeft de Sovjet-Unie in zijn we kelijks radiopraatje een eerlijke overeenkomst toegezegd als ze naar de onderhandelingstafel te rugkeert. Na zijn laatste, langdurige ge sprek met Gromyko, zaterdag, zei Schultz dat er sprake was geweest van een „wezenlijke discussie" en dat de twee lan den met elkaar in contact blij ven. Gromyko had ditmaal geen commentaar. Eerder had hij ernstige -kritiek geuit na zijn gesprek met Reagan. Ook het partijblad Pravda had een weinig positief commentaar op die ontmoeting. In zijn radiopraatje zei Reagan zaterdag dat hij Gromyko ver zekerd heeft dat zijn land de Sovjet-Unie niet vijandig ge zind is en niet uit is op een mi litair overwicht. „De Russen weten dat we geen concessies doen als ze zich niet flexibel opstellen, maar ze krijgen een eerlijk akkoord als ze het pad van onderhandelingen en vre de volgen". Washington heeft de negatieve kritiek van Gromyko op zijn gesprek met Reagan vrij kalm opgenomen. Men wees erop dat na bijna vier jaar van kille betrekkingen tussen de twee supermachten Gromyko dit maal acht en half uur lang op het allerhoogste niveau „har de" gesprekken heeft gevoerd. En dit is een ontwikkeling die het Witte Huis, ruim een maand voor de presidentsver kiezingen, goed uitkomt Reagans verkiezingstegenstan der Mondale zei dit weekeinde dat de besprekingen in een „vergiftigde atmosfeer" plaats vonden. „We besluiten vier jaar met deze regering, waarin geen enkele vooruitgang is ge boekt naar wapenbeperking", zei de vroegere vice-president. De besprekingen geven „het toenemend bewijs van de mis lukking van de Amerikaanse buitenlandse politiek". SAN JOSE De Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken George Shultz heeft zijn Europese collega's van de EG-latn- den, die dit weekeinde met de Middenamerikaan- se landen in overleg wa ren over hulpmaatrege len, aangespoord geen en kele economische of mili taire steun aan Nicaragua te geven. Europa en Midden-Ameri- ka „niet te laten uitmonden i grotere economische hulp of politieke steun aan de Sandi nisten". Shultz wees verder op de democratische inspannin gen van de regering Salvador. Hij wees ook op la cunes in het vredesplan de Contadora-landen (Mexico, Colombia, Venezuela en Pana ma), dat een volledige terug trekking van alle vreemde troepen uit het Middenameri- kaanse gebied beoogt. Alle Middenamerikaanse landen zijn akkoord gegaan met het plan, ook Nicaragua en El Sal vador. Overigens is gebleken dat nog voordat de conferentie van Westeuropese en Latijnsameri- kaanse ministers over de pro blemen van Midden-Amerika in de Costaricaanse hoofdstad San Jose was afgesloten, de Westeuropese landen de finan- cieel-economische de staten van Midden-Ameri ka slechts in zeer geringe mate kunnen inwilligen. De wensen van de Midden amerikaanse landen gaan 1 uit boven wat de gemeenschap bereid is te geven. Zij willen onder meer financiële steun voor de Middenamerikaanse bank voor economische inte gratie, maar daar zal het niet van komen. Waarschijnlijk zal alleen de hulp aan Nicaragua. El Salkvador, Guatemala Costa Rica gezamenlijk vi hoogd worden van honderd naar honderdvijftig miljoen gulden. Minister Van den Broek vond niettemin dat de voornaamste doelstelling van de conferentie is gerealiseerd, namelijk het versterken van de banden tus sen Europa en Midden-Ameri ka. Vooral in een tijd van gro te sociale onrust is dat van groot belang, aldus Van den Broek. Het is duidelijk dat de politie ke aspecten in San Jose een grotere nadruk hebben gekre gen dan de economische. De Contadora-landen hadden graag gezien dat de EG-landen nu al hadden toegezegd dat zij het eens zijn met het Contado- ra-plan tot terugtrekking van de troepen. Maar de Westeuro pese landen hebben zich niet willen vastleggen op nauw keurige bepalingen over zaken als het terugtrekken van mili taire adviseurs uit de diverse strijdhaarden, het beëindigen van andere vormen van mili taire aanwezigheid, de bewa peningswedloop en in het al gemeen demilitarisering van Midden-Amerika. DAMASCUS KOE WEIT- /JERUZALEM Syrië heeft gisteren laten weten niets te voelen voor een speciale Arabische topcon ferentie, die gewijd zou moeten worden aan het herstel van de betrekkin gen met Egypte. De Ma rokkaanse koning Hassan had hiertoe opgeroepen. Hij wilde hiermee voorko men dat het besluit van Jordanië, dat vorige week de diplomatieke banden met Egypte weer heeft hersteld, tot een nog gro tere verdeeldheid in de Arabische wereld leidt. Syrië sprak zijn „verbazing" uit over het Marokkaanse voorstel, omdat de voorberei dingen voor een conferentie van de Arabische Liga al in volle gang zijn. Deze Arabi sche topconferentie, die al en kele keren is uitgesteld, zou in november in Riad plaatsvinden. De voorzitter de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO), Arafat, heeft gisteren de Ara bische wereld opgeroepen tot herstel van de betrekkingen met Egypte. Tot een groep Pa- lestijnen in Koeweit zei Ara fat, dat herstel van de betrek kingen met Egypte en pogin gen de toestand in Libanon te verbeteren nodig zijn om de Palestijnse zaak te redden. Een woordvoerder van de Is raëlische regering heeft giste ren verklaard, dat Israël zijn eis heeft laten vallen dat de Syrische troepen gelijktijdig met de Israëlische militairen uit Libanon moeten worden teruggetrokken. „De enige ga rantie die Israël eist, is dat de veiligheid van Gallilea (Noord - Israëlgewaarborgd blijft", aldus een regerings woordvoerder. Het grote pro bleem is echter nu wie het machtsvacuüm in Zuid-Liba- non gaat opvullen. Syrië eist de stationering van het Liba nese leger in dat gebied, ter wijl Israël daar de macht zou willen overdragen aan de rechts-christelijke militie van de overleden majoor Haddad

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7