Poppen zijn een ideaalmaar bewerkelijk onderwerp ALLERLEI(DS) Traditie in ere hersteld in gerestaureerde Stevenshofje Bluesfestival drukbezocht Pater Douma nieuwe pastoor Antoniuskerk Economisch wel en wee LEIDEN £eldae6otvtcMii MAANDAG 1 OCTOBER 1984 PAGINA 3 Man in café gewond LEIDEN Een 42-jarige Leidenaar is afgelopen nacht met een gebroken kaak en een gebroken oogkas in het AZL opgenomen, nadat hij in café de Bierbengel in de Pieterskerkchoor- steeg een duw had gehad en met zijn hoofd tegen de bar was gevallen. De man stond na de val weer op en ging naar het politiebureau om aan gifte van mishandeling te doen, maar bleek daar zo dronken dat hij ter kal mering en ontnuchtering werd inge sloten. Omdat de man later in de nacht klaagde over pijn aan het hoofd werd de EHD te hulp geroepen en de verwondingen geconstateerd. Slaatje wordt taxicha uffeur te veel LEIDEN In een poging een slaatje op te eten dat hem door een passagier was aangeboden heeft een 30-jarige taxichauf feur uit Koudekerk in de nacht van zaterdag op zondag een verkeerbord op de Floris Versterlaan omver gereden. Toen de man het slaatje aan pakte, miste hij de bocht naar rechts onder het viaduct. De auto werd maar licht bescha digd. „Met VVD is best te werken' LEIDEN „Met de VVD is best te werken, zeker zolang alle wethouders zich bij hun eigen ,'toko' houden. Dat zegt PvdA-wethouder mevrouw H. van Dongen in een interview met De Partijgenoot, het blad van de Leidse afdeling van de socialisten. „Het wordt pas moeilijker als er belangrijke zaken gaan spe len, waar iedereen zich mee gaat bemoeien. De samenwer king is tot nu toe bemoedi gend", aldus Van Dongen. Hasj- winkeltje opgerold LEIDEN De poli tie heeft zaterdag op de Jan Luykenlaan een hasjwinkeltje op gerold. Vijf mannen, onder wie één dealer, wer den aangehouden. In het pand werden en kele poeders heroïne gevonden. Homo- sexuelen bedreigd LEIDEN De poli tie heeft in de nacht van vrijdag op zater dag vier mannen van 15, 19, 20, en 22 jaar oud aangehouden die homosexuelen in het Plantsoen hadden be dreigd, gepest en banggemaakt. Daar bij werd onder meer gebruik gemaakt van een gaspistool. AZL roept hulp in van doventolken LEIDEN Het Academisch Zieken huis Leiden maakt sinds 1 september gebruik van doventolken. Deze tolken kunnen door middel van gebarentaal met doven communiceren. Zo kunnen communicatiestoornissen tussen artsen, verpleegkundigen, doven en slechtho renden worden voorkomen. Hiertoe is besloten omdat gebleken is dat doven en slechthorenden in het ziekenhuis hun klachten onvoldoenden kenbaar kunnen maken, waardoor misverstan den kunnen ontstaan over aard en be handeling van de ziekte. Het AZL neemt geen tolk in dienst, maar kan deze oproepen. Met de Stichting Neder landse Dovenraad zijn hierover afspra ken gemaakt. MARION ROEDOE ONTWIERP TIEN PRAAL WAGENS VOOR 3 OCTOBER OPTOCHT Bestuur LEIDEN Wanneer woensdag de 3 October optocht door de stad trekt, zit het werk voor Herman en Marion Roedoe er weer op. Het echtpaar, eigenaar van reclameatelier Visser, was ook dit jaar weer ver antwoordelijk voor het ontwerpen en de opbouw van de praalwagens. Het thema van het feest is deze keer „Poppen Dei nen" en vanzelfsprekend is ook de optocht rond dit motto opgebouwd. „Een ideaal, maar bewerkelijk onderwerp", vindt Marion Roedoe-Visser. Zij ont wierp tien praalwagens die allemaal wat met pop pen te maken hebben. Haarlemmerstraat, waar ver sieringen hangen, problemen kunnen opleveren. „De 3 Oc tober Vereeniging zegt dat het gaat", zegt Herman. Opvallend is dit jaar het verzoek om af dakjes, dit zal wel te maken hebben met het slechte weer van de laatste tijd. De figuran ten die op de wagens zitten, willen het graag droog hou den. „Die afdakjes gaan wel ten koste van de wagen", merkt Marion spijtig op. „Is een wagen eindelijk klaar, moet er opeens een afdakje op". Bij de bouw van de wagens wordt erg veel gebruik ge maakt van tempex (het zoge naamde piepspul). Van dit ma teriaal kunnen allerlei vormen worden gemaakt. Ook wordt erg veel hout toegepast. De moeilijkste wagen om te bou wen was volgens Herman de Javaanse wagen waarvoor een hele kapconstructie moest worden gemaakt. De mooiste wagen is volgens Herman en Marion die met de Russische poppetjes. Dat zijn van die poppetjes die in elkaar passen. Marion heeft deze wagen hele maal zelf opgebouwd, het „boetseren" van de poppen vergde een eindeloos geduld. Het echtpaar is ook tevreden over de Venetiaanse wagen. Verder zijn er onder meer een wagen met een sneeuwpop op ski's, een geheel in Delfts- Op een moment dat zelfs de meest verstokte 3 Octobervier- der nog niet aan zijn geliefde feest denkt, wordt begonnen met de voorbereidingen. Al in mei vonden de eerste bespre kingen plaats tussen de 3 Octo ber Vereeniging en het echt paar Roedoe. Het thema (Pop pen Deinen) was toen al be kend. In verschillende ge sprekken werden allerlei idee ën uitgewerkt en vervolgens zette Marion haar plannen op papier. Begin september nam de Vereeniging de definitieve beslissing en wisten de bou- Er restte nog een maand om het gigantische karwei uit te voeren. „In feite is dat te kort", zegt Marion. „Als we wat meer tijd zouden hebben, dan zou het nog veel mooier kunnen". Om het werk voor 3 oktober klaar te hebben, is ex tra personeel (uitzendkrach ten) in dienst genomen. Bedrijfshal De wagens, de onderstellen zijn eigendom van de Flora Rijnsburg, worden opgebouwd in de bedrijfshal van de Roe- doe's aan de Zijldijk, waar de laatste weken een koortsach tige activiteit heerst. Praalwa gens die klaar zijn, worden zo lang in een andere fabriekshal gestald. Het zijn bepaald geen kleintjes, de 3 October Veree niging is dol op brede en hoge praalwagens. De kolossen zijn minimaal drie meter breed, er is een wagen die is verlengd tot 8,5 meter, één praalwagen bereikt de gigantische hoogte van 4,5 meter. Vooral deze laatste zou bijvoorbeeld in de blauw geschilderde wagen met een grote Delftsblauwe molen, een discowagen en een praal wagen waarop modeshows worden gegeven. Op elke wa gen zitten figuranten. „Die zijn heel belangrijk", weet Her man. „In feite is een praalwa gen een decor voor deze figu ranten, er wordt telkens een klein toneelstukje opgevoerd". Voorts worden de rijdende de corstukken nog opgesierd met bloemen. Overigens, niet elke praalwagen wordt na de op tocht afgetuigd, enkele wagens worden verhuurd voor bij voorbeeld een carnavalsop tocht in het zuiden. Herman schat de bouwkosten van een praalwagen op gemiddeld achtduizend gulden. Tien Marion ontwierp de wagens dit jaar voor de tweede keer. Reclamebureau Visser, al sinds mensenheugenis betrokken bij de opbouw van de 3 October optocht, maakt deze maal voor het eerst het grote aantal van tien wagens, voorheen bouwde men er wat minder. Een elfde wagen wordt door scholenge meenschap „De Leidse" in el kaar gezet. Marion heeft ook lange tijd de ontwerpen voor het Rijnsburgs bloemencorso gemaakt, maar dit jaar kreeg ze te horen dat men andere ontwerpers de opdracht had gegeven. „Ik zou geen ideeën meer hebben, maar dat is on zin. Ik heb nog ideeën ge noeg", aldus Marion. „Ik was al een hele tijd bezig met het corso toen ik ineens te horen kreeg dat ze al tekeningen hadden", zegt de ontwerpster verontwaardigd. Over de sa menwerking met de 3 October Vereeniging is het echtpaar overigens zeer tevreden. „Van begin af aan is alles doorge sproken, ze hebben de wagens als het ware mee opgebouwd", vertelt Herman. De opbouw van praalwagens voor de 3 October optocht is leuker dan het bouwen van wagens voor het corso, vindt het echtpaar. „Voor een corso maak je in feite alleen maar geraamtes waarin de bloemen kunnen worden verwerkt", meent Herman. Zijn vrouw werkt zelf druk mee bij de op bouw. Niet alleen omdat het leuk werk is, maar ook omdat ze het belangrijk vindt dat een ontwerper de praktijk goed kent. „Een tekening kan heel mooi zijn, maar het ontwerp moet wel uit te voeren zijn", legt ze uit. KEES VAN HERPEN i* LEIDEN De restauratie van het St. Stevenshofje aan de Haarlemmerstraat 50 is voltooid. Van 15 piepkleine woninkjes werd door aannemer Woudenberg 12 wat rui mere en comfortabeler huisjes gemaakt. De bewo ners krijgen nu ook alle maal de beschikking over een eigen douche en w.c. Een luxe, waarover maar enkele bewoners beschik ten, voordat de restauratie vorig jaar augustus begon. Bestuurslid van de stichting St. Stevenshofje, de heer J. Jessurun verichtte vrijdagmid dag de officiële heropening van dit hofje door een oude traditie in ere te herstellen. In het hofje leefden vroeger na melijk heel arme mensen en die bewoners kregen elk jaar op 3 oktober een „witte bol" (een halfje witbrood) van de regenten van het hofje. Deze traditie is nu in ere hersteld. De heer J. Jessurun deelde vrijdagmiddag de „witte bol len" uit en in het vervolg zal dit steeds op 3 oktober worden herhaald. Het Leidse hofje dat zijn naam te danken heeft aan de marte laar St. Stefanis werd in 1487 gesticht. Het hofje werd ge sticht met het geld van de er fenis van Willem van Tettero de, echtgenoot van Christina. Van Tetterode had de stichting van het hofje in zijn testament bepaald. Het hofje was be stemd voor de allerarmsten en de woninkjes waren heel erg klein. Weduwen Voorzitter van de stichting St. Stevenshofje, Ch.F. van der Weijden vertelde vrijdagmid dag nog even over vroeger toen er nog vreemde situaties heersten. Zo zou het in de middeleeuwen gebruikelijk zijn geweest dat een vrouw, wiens man overleed, uit het hofje moest vertrekken. Daar naast moest de vrouw ook nog eens de helft van haar toch al schamele huisraad af staan aan de regenten van het hofje. De vrouw werd daardoor dus dakloos en mocht alleen in het gunstigste geval nog korte tijd in het bij het hofje behorende weduwehuisje wonen. In 1761 schreven de vrouwen een smeekschrift aan de regenten waarin Ze om afschaffing van deze regel vroegen. In 1777 werd het hofje hele maal gerestaureerd. Sindsdien zijn de woninkjes, uitgezon derd wat klein onderhoud, niet meer opgeknapt. Tot vo rig jaar de stichting St. Ste venshofje besloot opnieuw te restaureren. Het was dan ook hard nodig. De hoog bejaarde bewoners, die er de laatste ja ren voor deze renovatie woon den, leefden in een piepklein kamertje met in de gang een klein aanrecht, waar men kon koken. Boven de kamer was de slaapkamer, die in verhou ding nog het grootst was. Vele huisjes beschikten niet over sanitair. Daarvoor moest men naar buiten. De bejaarde be woners van het hofje hadden aanvankelijk toch moeite hun piepkleine huisjes te verlaten in verband met de renovatie. Echter toen de bewoners een tijdelijk onderdak in de naast het hofje gelegen nieuw ge bouwde bejaardenwoningen hadden aanvaard, ging er een wereld van comfort voor hen open. Na de restauratie is ook maar één oorspronkelijke be woner teruggekeerd. De woningen in het hofje be staan nu uit twee- en drieka merwoningen met een open keuken en eigep douche en w.c. en berging. Architect J. Walraad uit Brielle maakte het ontwerp voor de verbou wing zo, dat steeds van drie woningen twee werden ge maakt. Ook kwam op het oor spronkelijke platte dak een puntdak waardoor meer berg ruimte ontstond. Door verbou wing van de buitenstaande w.c-huisjes heeft het hofje als enige in Leiden op de binnen plaats ook nog extra bergruim te voor fietsen enz. Aan de muren zijn enkele oude gas lampen aangebracht. Deze ou derwets met kousjes uitgeruste gaslamp hoeft echter niet meer aangestoken worden. Overdag brandt er een waak- vlammetje en als het donker wordt gaat de lamp automa tisch branden. Voor de verbouwing kreeg de stichting geld van Monumen tenzorg en het Ministerie van Volkshuisvesting. De voorlopi ge huur variëert van 226 gul den tot 260 gulden in de maand. Er wonen behalve be jaarden ook enkele jongeren, die er volgens volkshuisves ting voor in aanmerking kwa- Bachkoor zet Van Veen aan de kant LEIDEN De heer E. van Veen is uit het bestuur van het Bachkoor Holland ver wijderd. Directe aanleiding hiertoe was het feit dat Van Veen buiten medeweten van de rest van het bestuur een contract heeft afgesloten met het Nederlands Danstheater voor het leveren van een koor dat hij heeft gefor meerd met leden van het Bachkoor. Men is van oor deel dat hij het vertrouwen heeft geschonden. Hij heeft volgens het bestuur gehan deld tegen het belang van het koor, dat hij als bestuurs lid had moeten dienen. Dierenbescherming De Leidse afdeling van de Dierenbescherming heeft een 24-uur-dienst in het leven geroepen. Doel is hulp te verlenen voor gewonde en dode dieren als gevolg van aanrijdingen, klachten over dierenmishandeling, kwel' ling en overlast, hulp en bemiddeling bij opvang, transport, begraven en crematie. Voor meldingen: tel. 01715-1562, 071-126356 en 01714-5483. Les Zazous De Leidse popgroep Les Zazous en de groep Kovvers tre den woensdag 3 oktober op in het café De Spons aan de Korte Mare. De bands spelen vanaf vier uur tot ongeveer Huwelijk Het toneelgezelschap Labardan van de Vakgroep Sla vistiek brengt donderdag 4 oktober het stuk „Het hu welijk" op de planken van het aan de Cleveringa- plaats gevestigde LAKtheater. Het is een toneelstuk van de Rus Nikolai Gogolj, dat door de vakgroep in het Nederlands is vertaald. De voorstelling begint om half negen. Kaarten kunnen worden besteld bij het LAK, 124890. Wilde Rozen In het LAK—theater treedt 5 en 6 oktober om half negen de dansgroep 'Wilde Rozen' op met het danstheaterstuk 'Te laat'. De danseressen Wies Bloemen en Angela Linssen be sloten in januari van dit jaar tot het oprichten van de stich ting Wilde Rozen. Het'tweetal wilde gaan samenwerken vanuit twee verschillende richtingen: theater en dans. 'Te laat' is na 'Wicht' de tweede produktie van de stichting. Het wordt door Wies Bloemen en Angela Linssen gedanst op muziek van Jorge Alyaza, Jorgos Valiris en Luciano Be- rio. De spreker is Martien van de Ouwehant en de tekst van Samuel Beckett. LEIDEN De maand september zou in Leiden met recht tot festival- maand uitgeroepen kun nen worden: na het Werf- popfestival en het Folk- festival konden afgelopen zaterdagavond- en nacht de liefhebbers van blues muziek op het Blues Jumpfestival ruimschoots aan hun trekken komen. In Leiden is bluesmuziek vrij wel nooit live te aanschouwen, en het was dan ook de vraag of de organisatoren, met een dergelijke grootscheepse aan pak, niet erg veel risico had den genomen. Een drukbe zochte Stadsgehoorzaal bewees echter dat er in Leiden wel degelijk veel belangstelling voor deze muzieksoort bestaat. Het programma vermeldde, naast een aantal dansdemon- straties, maar liefst zes groe pen, waarvan er twee uit Amerika afkomstig waren. Het publiek diende dan ook in het bezit te zijn van een stevi ge portie uithoudingsvermo gen om deze „bluesmarathon", die tot diep in de nacht duur de, van het begin tot het einde mee te kunnen maken. Een prima opening was weggelegd voor het Leidse Tilt Team, rond gitarist/zanger Chris Koene. In Leiden genoegzaam bekend door menig kroegcon cert, wist deze groep een uit stekende set neer te zetten, waarbij een opvallende rol werd gespeeld door de nieuwe saxofonist Nico Christiaanse, die bovendien liet horen dat hij over een prachtige rauwe stem beschikt. De uit Amster dam afkomstige One Night Blues Stand speelde in het zelfde idioom als Tilt Team en was daardoor minder interes sant. Na enerverende sets van Scapa Flow en Magie Frankie the blues disease kwamen de Amerikanen aan bod en sloeg de verveling toe tijdens het optreden van de Fro Mil ler Band. Hoewel Miller een uitstekend saxofonist is had ik niet de indruk dat het publiek zat te wachten op melige stan dards als Summertime en House of the rising sun. Topper van dit festival was de Ice Cold Roots Music Band, met als dynamisch middelpunt de prachtig uitgedoste gitaar- beul Ronald Abrams, die on danks het late uur bij het in middels uitgedunde publiek het nodige enthousiasme wist te ontlokken. Het was mis schien wat veel voor een eer ste keer, maar dit Leidse Blues Jumpfestival kan een succes genoemd worden en is zeker voor herhaling vatbaar. Brand aan het Rapenburg LEIDEN Eén brand aan het Rapenburg 120 heeft zaterdag avond een kamer verwoest en de rest van het pand rook- en waterschade toegebracht. De brand ontstond in een cassette recorder, die niet werd uitge zet, nadat het bandje was afge lopen. De brandweer heeft de brand geblust. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken BURGERLIJKE STAND Strijp; E en C. A. G. M. Boumans; Maria Cornelia Catharina d.v. W. G. P. van der Krogt en A. M. W. Grimbergen; Jannetje d.v. C. Rijsdam en S. Scheur water; Margreet Geertje d.v. P. Haasnoot en M. C. van Rhijn; Tjitske d.v. H. Storm en A. C. Piebenga; Gerard z.v. M. van Duijn en W. C. van der Bent; Michael z.v. E. van der Plas en W. van Beelen; Josse z.v. J. N. Samsom en L. M. M. J. Poppe; Hendrik-Jan z.v. H. van Beelen en H. B. van Duijn; Parisia Rozemarijn Janke d.v. N. J. de Rooij en Y. E. M. Blommesteijn; Wendy d.v. H. A. L. Rigthart van Gelder en M. van der Vos; Maarten z.v. E. J. Reij en C. E. Jonkheer; Paul Marten z.v. G. Beunk en M. J. Duiverman; Jeanette d.v. G. N. Ketting; Adayanti Ingeborg d.v. P. G. de Borst en N. J. Bernard; Petrus Johannes Nicolaas z.v. J. Brede- rode en A. M. M. van Bohemen; Cornelis Jacobus z.v. M. A. A. Salman en A. G. P. Warmenhoven; Cornelis z.v. C. P. H. Houwer en A. van der Plas; Jasper Leonardus z.v. A. L. de Jong en J. P. Laurier; Anne d.v. L. D. Varkevisser en Z. Molhoek; Linda d.v. J. Hogenes en M. Koppe; Maar- tje Désirée d.v. A. J. de Vormer en A. J. A. Kwint; Michael z.v. N. L. en S. M. van der Meer; Danny z.v. J. W. Hogervorst en W. H. Pijn- Pater B.P. Douma, O.F.M. werd zater dagavond in de pa rochiekerk van de H. Antonius van Pa dua aan de Boshui- zerlaan als pastoor van deze kerk geïn stalleerd. De hoog eerwaarde heer J.M. Schlatmann, deken van Leiden, instal leerde pater Douma als nieuwe leider van de parochie H. Antonius van Pa dua. Pater Van Haasteren was ook voorganger in deze dienst. Na afloop van deze plechtig heid maakten velen van de gelegenheid gebruik om Pater Douma in het „Ont moetingscentrum" de hand te schud den. W. F. Pronk Youssoufi; Charles Nicolaas Adrianus z.v Roodenrijs, Shirley Petronella Jacoba d.v Richard Jozef Jean z.v. A. M. van der V Aannemersbedrijf van grond- en straatwerken „J. Sloos b.v." gevestigd aan de Kanaalweg 9 is verplaatst naar Admiraal Helfrichweg 7. Herenkapsalon „Indivi dueel" gevestigd aan de Noordeinde 32 is opgeheven. Aan de Zalmforel 6 is „Shi atsu", ademhalings- en ont spanningstechnieken, geves tigd. Aan de Oude Vest 33a „Middle East Export", exp. van een groothandel in audio- en videoapp. en computers, ge vestigd. Aan de Langestraat 22 is „Jonkers en van Lit Electroni- ka", groothandel in elektroni sche onderdelen, gevestigd. „Party-Video", verhuur van bespeelde videobanden, geves tigd aan de Tesselschadestraat 14 is verplaatst naar Oegst- geest. Aan het Rapenburg 34 is „Erica Leiden b.v. i.o. aann. op het gebied van B. en U. bouw, gevestigd. „Uitgeverij Inpeq" gevestigd aan de Driemasterwal 17 is verplaatst naar Voorschoten. „Strohalm Holding b.v.", be leggingsmij., gevestigd aan de Schelpenkade 38 is verplaatst naar Overasselt. Administratiekantoor „Cos- ma" gevestigd aan de Cosmea- duin 18 is opgeheven. „Dickhoffmode" gevestigd aan de Doezastraat 28 is opge heven; de winkel in lingerie en bad mode bestaat nog wel. Aan de Maarsmansteeg 10 is Croissanterie „La Ruelle" ge vestigd. Aan de Nieuwe Rijn 79 is stoffeerderij „Nieuwe Rijn" gevestigd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3