Amerika opnieuw in Davis Cupfinale Routiniers beheersen motorraces Leila Jacobs kan geluk niet op Duclos-Lassalle is weer terug Negende titel Elly van Hulst Derde zege van Karpov Overwinningen tafeltennisteams 'AGINA'P"—" sie tort SPORTTRIBUNE £eidóe Souoant MAANDAG 1 OKTOBER 1984 PAGINA 15 MOSKOU Titelverdediger Anatoli Karpov heeft de ze vende partij uit de tweekamp om het wereldkampioenschap tégen uitdager Garri Kasparov gewonnen. Kasparov gaf za- arakteri terdagmorgen zonder verder te spelen op, aldus een mede- on wee] deling van de hoofdscheidsrechter bij het schaakduel in gespeel^ Moskou, de Joegoslavische grootmeester Gligoric. Karpov leidt in de WK-tweekamp nu met 3-0. De schaker, die het 2-0 (1-0 eerste zes winstpunten achter de naam heeft, is wereldkam- m Geel pioen. ikensteil De zevende partij, waarin Karpov met wit speelde, werd Jeel: Ho vrijdag afgebroken op de 42ste zet, die door de titelverdedi- ems- a ger onder couvert werd afgegeven. De situatie op het bord t, Caldei werd door de kenners omschreven als „wanhopig" voor uit- Marijnii dager Kasparov. Het besluit van Kasparov om op te geven 4, Gort^ werd enkele minuten voor twaalf uur (plaatselijke tijd) ge- w nomen. Karpov is nu halverwege de prolongatie van zijn s PPP wereldtitel. Veldwijl rillems, Wi Mulde i); Van d<j DEN HAAG De drie Nederlandse ploegen in de diverse Eu ropa Cuptoernooientafeltennis hebben alle de volgende ronde bereikt. Landskampioen De Veluwe bereikte zaterdag gemak kelijk de tweede ronde van de strijd om de Europese beker. Na de overwinning met 5-0 op AS Perra in Griekenland wacht in de tweede ronde de houder van de beker, de Westduitse tafel tenniskampioen Jülich, die op 27 oktober, met onder andere de Zweed Carlsson, naar Apeldoorn komt. De dames van Ko- ningslust doorstonden haar Europese debuut gemakkelijk. In de eerste wedstrijd uit het toernooi om de Europese beker 2 tafeltennis (dames) won de Noordlimburgse ploeg in de vrijwel volledig gevulde eigen zaal met 5-2 van UTTC Hörbranz uit Oostenrijk. Valkenswaard bereikte ten koste varCSSSS Tours (Fra) de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker 2 tafeltennis (heren). Boete voor Vanderaerden BRUSSEL wielerbond heeft Eric Vande raerden een geldboete van driehonderd gulden opgelegd. Vanderaerden verbleef tijdens de wereldkampioenschappen wielrennen te Barcelona in hetzelfde hotel als Peter Post en niet in het onderkomen van de Belgische nationale ploeg. De Belgische wielren- nerwas trouwens in Barcelona dikwijls te vinden in de Ne derlandse box, waar zich naast Post ook verzorger Bakker en mecanicien Le Grand ophiel den. Vijfde zege Van Kouwen BRANDS HATCH Gerrit van Kouwen heeft zater dag zijn vijfde seizoenzege in de Engelse formule Ford 1600-competitie geboekt. De 21-jarige Utrechter, in fa- brieksdienst bij Lola, won de race op het circuit van Brands Hatch met ruim zes seconden voorsprong op de Brit Dave Coyne. Voor Van Kouwen betekende de over winning in Engeland een revanche voor zijn diskwalifi catie bij de Europese titelstrijd, twee weken geleden in Zandvoort. Van Kouwen verloor het kampioenschap na een protest aan de Belg Huysman. Op 15 oktober wordt in het College Auto Rechtspraak (CAR) het beroep van Van Kouwen behandeld. De Westduits-Ierse combinatie Stefan Bellof - John Wat son heeft gisteren met een Porsche 956 de 1000 kilometer van Fuji, de negende en voor-laatste wedstrijd tellend voor het wereldkampioenschap lange afstand gewon- fschop) 3-|l 76. Futch^i r: Muldejf m; Van Schrijveqfc i. De Schep' gt (Meijer ccelsior 3i >6. Veldma :en 2-1, 8) W (0-3): 38, Tol 0-j eidsrechte) DEN HAAG De ge combineerde krachten van John McEnroe en Jimmy Connors zijn veel te groot gebleken voor Davis Cuphouder Austra lië. Vierentwintig uur na dat Pat Cash en John Fit- gerald zich tegen resp. McEnroe en Connors te vreden hadden moeten stellen met elk acht ga mes, maakte McEnroe met Peter Fleming aan zijn zij de een definitief einde aan de Australische aspi raties. Het Amerikaanse duo versloeg op het tapijt van het Memorial Coli seum in Portland Mark Edmondson en Paul McNamee in 93 minuten met 6-4,6-2,6-3. Daarmee is de eindstrijd Verenigde Staten - Zweden een feit. Het is de 54ste keer, dat de Verenigde Staten in de finale Uitkomen. De Amerikanen wonnen 28 keer. Voor het laatst in 1982, toen Zweden met 3-2 werd verslagen. Daar bij won McEnroe in vijf sets van Mats Wilander. „Het is van belang welke soort vloer ze kiezen", zei McEnroe, die voor de vijfde maal in zijn zevenjarige Davis Cupcarriere in de finale aantreedt en sa men met Fleming kan bogen op een record van 14-0 in het dubbelspel. „Voor het dubbel spel liggen hun beste kansen op een snelle baan. Maar voor het enkelspel kunnen ze beter een trage baan kiezen. Je kunt nu eenmaal niet alle twee te gelijk hebben". De ontmoeting zal zeker in de hal worden gespeeld. Er is sprake van dat de Zweden in navolging van de Fransen en kele jaren geleden een indoor gravelbaan willen bouwen, omdat daarop Wilander en Sundström zich het best thuis- voelen. In het dubbelspel van zaterdag was Fleming op service onge naakbaar. Hij sloeg zevenmaal op en verloor slechts tien pun ten. McEnroe verloor eenmaal zijn opslag: voor 2-3 in de der de set, toen McNamee retour neerde met een forehand top- spinlob. De Amerikaanse wraak was afdoende. McNa- ipee en Edmondson, die de zes voorgaande partijen hadden gewonnen, kregen geen punt Ook bij Zweden - Tsjecho-Slo- wakije was de strijd na het dubbelspel reeds beslecht. Na de driesetszege van Wilander op Smid en de historische overwinning van Henrik Sundstroem op Ivan Lendl (4-6,3-6,6-3,6-1,6-1) zorgden Jarryd en Edberg voor het be slissende derde punt. Dat ge beurde in een spannende vijfs etter tegen Slozil en Smid: 2-6,5-7,6-1,10-8,6-2. Het Tsjechische dubbel leed aan hetzelfde euvel als Ivan Lendl de avond tevoren: een voorsprong van 2-0 in sets niet te kunnen afmaken. In de vierde set hadden Slozil en Smid daartoe alle kansen bij een voorsprong van 5-2. Nadat Edberg op zijn service echter 5-3 had gemaakt, werd Slozil bevangen door de zenuwen. Hij sloeg zijn eerste dubbele fout, gevolg door enkele wilde klappen, waardoor de Zwed- sen terug konden komen. Bij 8-8 ging het opnieuw mis, Het Zweedse team is uitgelaten na de zege van 5-0 op Tsjecho-Slwaokije. Van links naar rechts: Wilander, Sundström, Edberg, trainer Sjögren, Anders Jarryd en Hans Olsson. de Zweden de set met 10-8 inpalmden. In de beslis sende set redde Edberg in de tweede game drie gamepoints. Toen dat eenmaal was ge beurd, was het met de Zweed se tegenstand gedaan: 6-2. Ver volgens won gisteren Wilan der van Lendl in drie sets en Sundström in twee van Smid. De degradanten uit de hoofd groep van het toernooi om de Davis Cup zijn dit weekeinde ook bekend geworden. Het zijn Groot-Brittannië, Roeme nië, Denemarken en Nieuw- -Zeeland. De Britten verloren met 4-1 van Joegoslavië. Het zelfde overkwam Nieuw-Zee- land tegen Ecuador. De Denen zagen India met 3-2 als win naar vertrekken en Roemenië was kansloos tegen West- -Duitsland (0-5). Japan (4-1 tegen Pakistan), Spanje (4-1 tegen Hongarije) en Chili (4-1 tegen Brazilië) zijn als promovendi het vol gende toernooi zeker van een plaats bij de beste zestien ten- nislanden ter wereld. De Amerikaanse Martina Na- vratilova heeft gisteren het in ternationale tennistoernooi van New Orleans gewonnen. In de finale zegevierde ze met 6-4 6-3 over haar landgenote Zina Garrison. Navratilova boekte daarmee haar 65e ach tereenvolgende overwinning. De eerste prijs bedroeg 30.000 dollar (ongeveer een ton). Zijp en Kossen in hockeyselectie ROME Hockey-bondscoach Wim van Heumen koos giste ren twee spelers van Jong Oranje voor de nationale se niorenselectie. Doelman Si mon Zijp van HGC en voor- stopper Klaas Kossen van Klein Zwitserland viel die eer te beurt. De groep komt woensdag bijeen voor een cen trale training ter voorberei ding op de vriendschappelijke interland die woensdag 10 ok tober in Antwerpen tegen Bel gië wordt gespeeld. In de finale van het Europees kampioenschap voor jeugd- teams verloor Nederland met 3-2 van titelhouder West- -Duitsland. De eerste vijf lan den plaatsten zich voor het toernooi om de jeugdwereldti- tel, dat volgend jaar augustus in Vancouver wordt gespeeld. Dat zijn behalve West-Duits- land en Nederland ook Frank rijk, België en Engeland. Met grote moeite heeft het Ne derlandse meisjesteam de Eu ropese jeugdtitel behouden. In de finale in het Schotse Dun dee werd West-Duitsland pas na verlenging met 2-1 versla gen. Na de reglementaire speeltijd was de stand 1-1 door vroege treffers van Dagmar Breiken (6e minuut uit een strafbal) en de Amsterdamse Helen van der Ben (16e mi nuut). Pas in de 93e minuut slaagde Lisanne Lejeune (HGC) er in de beslissende treffer te forceren. Sportwereld Voetbal Het Nederlands amateurteam zal het tijdens de trip naar Singapore (12-28 ok tober) moeten doen zonder Jaan de Graaf, Wim Muys en Jan Vedder (IJsselmeervogels) die om principiële redenen thuisblijven. Paardesport Henk Nooren won gisteravond met Mont Blanc het hoofdnummer van het nationale concours hippi- que in Beek. Golf De Spanjaard Severia- no Ballesteros won voor de derde keer in zijn loopbaan de wereldtitel matchplay door in de finale de Westduitser Bern- hard Langer te verslaan. Voetbal Egypte zich voor de tweede ronde de Afrikaanse zone in de WK-voorronde door een ge lijkspel van 1-1 tegen Zimbab- clKW»a™3' handhaver, 6NE"cpuS van de a\ a de eerst» oetbalwetf 1 Veendai» f 1-0, 5J ïl) 2-0, 53 ASSEN Het slot van de Europese titelstrijd 1984 werd in Assen beheerst door de routiniers uit de Grand Prix-wereld. Boet van Duimen, Henk van Kessel en het wereldkam pioensduo Streuer/Schnie- ders wonnen, officieel buiten mededinging, de motorraces in de 500cc, 125cc en zijspancategorie. De aanstormende jeugd, waarvoor het instituut Eu ropese titelstrijd in het motorsportleven is geroe pen, moest met een rol op het eerloze tweede plan genoegen nemen. De races om de Europese kam pioenschappen, de wachtka mer voor rijders met Grand Prix-aspiraties, schieten al sinds het begin, 1982, hun doel voorbij. Het huldigen van een kampioen als de 34-jarige Westduitser Peschke (125cc) spreekt wat dat betreft boek delen. De internationale mo torsportfederatie (FIM) wil binnenkort een echte toe- komst-competitie, een Coupe de l'Avenir, introduceren. De rol van trekpleister voor het publiek, in Assen vervuld door Van Duimen en Streuer, zal Machines te duur voor Van Duimen ASSEN Boet van Duimen gaat niet in op de aanbie ding van de Stichting Neder lands Racing Team om vol gend seizoen twee 500cc-ma- chines van het merk Honda te huren. De 36-jarige Bra bander wenst voor 1985, mo gelijk het laatste seizoen uit zijn race-loopbaan, niet zijn zuur verdiende spaarcenten te investeren. „Het rijden van die machines is me te duur. De huur kan ik wel opbrengen. Ik zou ze zelfs van mijn eigen kapitaal kunnen aanschaffen, maar het onderhoud kost handen vol geld. Als ik dit seizoen Honda in plaats van Suzuki had gereden, was ik halver wege failliet geweest", moti- i spectaculaire val, maar komt er met lichte beenverwondingen veerde Van Duimen gisteren in Assen zijn negatieve be sluit. De snelle produktie- machines (RS500) van Hon da kosten ruim 100.000 gul den per stuk. dan worden verzorgd door een omlijstende race van interna tionale allure. In Assen, waar mr. Pieter van Vollenhoven de officiële ope ning verrichtte, kwamen dit weekeinde 15.000 toeschou wers kijken naar de wegraces om de Europese kampioen schappen, geïntegreerd in het openingsprogramma van de 59e internationale motorzes- daagse (ISDE). Zaterdag leek nationaal kampioen Hans Spaan voor het eerste succes van de routiniers te zorgen, maar een kapotte koppeling van de machine van de Castri- cummer bezorgde de Oosten rijker Kafka de zege. De West duitser Bay was al zeker van de Europese titel. Bij de zij spannen wonnen de wereld kampioenen Streuer en Schnieders, die bij de mislukte start een handicap van 35 se conden opliepen. De zondag begon met de zege in de 125cc van Henk van Kessel, de wereldkampioen 50cc van 1974. De 250cc-race werd winnend afgesloten door de jonge Westduitser Besen- dörfer. Cees Doorakkers, hét talent van Nederland in de kwartliters, bewees zijn capa citeiten door als derde te ein digen. De Brit Noel viel uit, maar het verschijnsel falende concurrentie bezorgde hem de Europese titel. In de 500-cc be wees Boet van Duimen zijn klasse op een natte baan. De tweede plaats van Nederlands kampioen Rob Punt was offi cieel de eerste. Voor de Noord hollander was het zijn tweede achtereenvolgende overwin ning in de Europese kampi oensraces. Eerder won Punt in Zolder. De Europees kampioen stond voor de start al vkst; de Fin Hyvaerinen, ook een B-rijder met respectabele er varing, was niet meer te ach terhalen. De Hagenaar Mile Pajic legde in Assen beslag op de zevende plaats. ROERMOND Elly van Hulst heeft gisteren voor een unieke prestatie gezorgd. De 25-jarige atlete van Olympia '48 behaalde in Roermond met het veroveren van de titel op de tien kilome ter op de weg haar negende nationale kampioenschap van dit jaar. De prestatie van Van Hulst geeft echter wel aan hoe het is ge steld met de Nederlandse damesatletiek op de langere loopnum mers. In Roermond begaf de Friezin zich op een voor haar toch wel vreemd terrein. Van de Nederlandse wegatletes ontbraken Carla Beurskens, Annie van Stiphout, Eefje van Wissen en Joke van Gerven. Van Hulst zette in Roermond de wedstrijd direct na de start volledig naar haar hand. Zij arriveerde tenslotte met bijna een halve minuut voorsprong op Jeanine van der Boldt (Achilles Top) aan de eindstreep. Ann Rindt (PSV) werd derde in 37.00,9. Eerder dit jaar behaalde Elly van Hulst de Nederlandse titels 800, 1500 en 3000, zowel indoor als in de open lucht en verder werd zij kampioene op de 5000 en 10.000 meter op de baan. Bij atletiekwedstrijden in Zwolle heeft Olga Commandeur afge lopen weekeinde de zevenkamp gewonnen met een puntenaan- tal van boven de zesduizend punten: 6027. Dat is de op één na beste prestatie van het jaar. Bij de Olympische Spelen in Los Angeles kwam de Nederlandse recordhoudster Tineke Hidding uit op 6095 punten. De prestaties van Olga Commandeur, die van plan is zich verder op de meerkamp toe te leggen en daarvoor de 400 meter horden te laten schieten waren: 100 meter horden: 14.2 seconden; kogel stoten 10.91 meter; hoogspringen 1.72 meter; 200 meter: 24.4 se conden; verspringen 6.22 meter; speerwerpen 40.68 meter; 800 *meter 2.08.3 minuten. Bij wedstrijden in Seoel, ter gelegenheid van de opening van het stadion voor de Olympische Spelen van 1988, heeft Nellie Coom- an de 100 meter gewonnen in 11,69 seconden. Op de 100 meter horden wehf Marjan Olijslager derde in 13,50 seconden. Eefje van Wissen veroverde brons op de marathon in 2.43,57. De Singelloop in Utrecht leverde een zege op voor Mijndert Koopman (Daventria). Hij legde de bijna tien kilometer af in 33 minuten en 18 seconden. De Deen John Skovberg won gisteren in de stromende regen de marathon van West-Berlijn gewonnen in een tijd van 2 uur, 13 minuten en 35 seconden. Bij de dames won de Hongaarse Agnes Sipka in 2.39.32. Yannis Kouros heeft evenals vorig jaar de 250- kilometerloop van Athene naar Sparta winnend afgesloten. De Griek had voor de Spartathlon 20 uur en 25 minuten nodig. De Engelsman Kevin Forster was de snelste in de marathon van Montreal: 2.12,32. De marathon van Brussel werd gewonnen door de Belg Dirk van der Herten in 2.18,46. Verenii irde in 'an groej tap 1986. Costa R [o onder wedstj idse An| Rob Gr gde Stai r plaats WASSENAAR Leila Jacobs kon gisteren op Duindigt haar geluk niet op. Eén van haar twee renpaarden, Happy War rior, won op de zware Wasse- naarse renbaan het kampioen schap van Nederland bij de volbloeds. Leila Jacobs zette vorig jaar de stal voort van de verongelukte Hans Wolffers, maar aanvankelijk bleef het succes uit. Leila Jacobs is in middels gaan samenwerken met de Friese dravertrainer Luut Dooper. In de buurt van Lemmer heeft zij de volbloeds Happy Warrior en Creetower onder haar hoede. De eerste is van haar zelf en de laatste be hoort toe aan Kees van Koo- ten, alias Joost den Draayer, de enige eigenaar die Leila Ja cobs nog trouw is gebleven. voor amatrices en zegevierde Happy Warrior twee keer achtereen. De overwinning van gisteren, de derde op rij, was echter niet verwacht. Op een matig be zocht Duindigt versloeg Happy Warrior (Martin Watlow) Ma- drias (Henk van der Kraats) en de volbloed van het jaar en Derbywinnaar 1983, Wouter Raaphorst. Leila Jacobs „Het is een heel ander paard gewor den. De friese lucht doet de hengst kennelijk goed. Maar dat hij dit zou winnen had ik nooit gedacht. Dit maakt het hele seizoen weer goed. Bij het trainen van Happy Warrior kreeg ik ook advies van Luut Dooper. Sterker nog, de vol bloed heeft in training zelfs voor de sulky gestaan En zo schreef Leila Jacobs toch weer geschiedenis in de Nederlandse rensport. En dan te weten dat velen dachten dat haar tijd voorbij was. De Euro pese titelhoudster bij de ama trices, die er aan het begin van het jaar bij de amatrices een punt achter heeft gezet, wil nu proberen om eigenaar-train- ster te worden. Op het ogen blik staan de twee paarden op naam in training bij de Wasse- naarse trainer Henk Leenheer. Hij ziet de paarden alleen op de wedstrijddag. Voor Leen heer was het gisteren in elk geval ook een goede dag. Hij ontvangt als „papieren" trai ner' tien procent van de prijs en dat was gisteren toch ruim 1.400 gulden. Er stonden gistermiddag nog twee rennen op het program ma van Duindigt. Los Jameos van stal Joey Fresco zegevier de in de sprintko'ers over 1300 meter in handen van Malcolm Riley en met vertoon van macht zegevierde Candid Ras cal (Mario van Gisteren) ver rassend in de Mr. Prospector- prijs over een afstapd van 2500 meter. Het programma op de Wasse- naarse baan bestond slechts uit drie rennen en zes draverijen. Bij de dravers ging de meeste aandacht uit naar de Grote Prijs der Vaderpaarden met een totaal aan prijzengeld van vijfentwintigduizend gulden. Yamet Rotary (Jan de Boer) ging hier lang aan de leiding, maar kon het in de eindstrijd niet bolwerken. Yvento de Le gume (Hugo Langeweg) steeds in tweede positie zegevierde in de voortreffelijke kilometer- tijd van 1.18.1. ARTHUR VAN RIJS.WIJK AGEN Een jaar lang heeft Gilbert Duclos-Lassalle getwij feld of hij ooit nog op een ra cefiets zou kunnen stappen. Vorig seizoen blies hij in Zuid- -Frankrijk met een jachtpartij uit van een lang seizoen. Du clos-Lassalle deed echter iets heel onhandigs met zijn ge weer. Hij schoot zichzelf in een hand en koft maandenlang niet fietsen. De chirurgen ver wijderden met diverse opera ties niet minder dan 96 stukjes hagel. De renner werd er moedeloos van. In april, tijdens de Gold- race, mislukte zijn come-back volledig. Pas tegen het einde van het lopende seizoen kon Duclos-Lassalle het weer echt proberen. In de Ster der Belof ten, de laatste etappekoers van het seizoen, stond Duclos-Las salle aan de start met deambi- reserves. Zijn ploeg sleurde hem in de ploegentijdrit naar de leidende positie en hijzelf deed de rest. Duclos-Lassalle, terug van weggeweest, won de Ster der Beloften (na 1980 voor de tweede keer) indruk- Zijn prestatie doorkruiste de plannen van Maarten Ducrot, de aanvoerder van de Neder landse amateurploeg, die zeer goed reed in Zuid-Frankrijk. Ducrot moest genoegen nemen met de tweede plaats in het eindklassement. Trofeo Baracchi De koppeltijdrit om de Trofeo Baracchi is zaterdag gewonnen door Bernard Hinault en Francesco Moser, de sterkste tijdrijders van de wereld. Het Frans/Italiaanse koppel legde de 98,2 kilometer in de omge ving van Trente af in de tijd van 1 uur, 54 minuten en 34 seconden. De tweede 'plaats was voor de Zweden Tommy Prim en Alf Segersall, op 1 n 51 seconden van de De derde plaats was de Zwitsers Daniel Gisi- ger en Urs Freuler (op 3,23). Ad Wijnands heeft zaterdag tussen Haacht en Sint Niklaas in België een wegwedstrijd voor profs over 219 kilometer om de Grote Prijs Raymond Impanis gewonnen. De profronde van Aalsmeer werd zaterdag gewonnen door Jan Raas. De Zeeuw w 100 kilometer de snelste i kopgroep van negen re van wie Theo Smit tweede en Johan van de Velde derde werd. De profronde van Twel- lo ging naar de Belg Eric Van deraerden voor zijn landgeno ten Frank Hoste en Eddy Planckaert. Wereldkampioen veldrijden Roland Liboton is het nieuwe seizoen goed begonnen. De Belg won gisteren de interna tionale veldrit in Wolvertem voor zijn landgenoot Ludo de Rey. Reinier Groenendaal was de beste Nederlander op de vierde plaats.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15