eyenoord betert leven Dure punten FC Den Haag Qowumt Behandelen met hormomen is spelen met vuur - RODE KAART VOOR DOELMAN JAN NEDERBURGH PAPENDAL De faculteitsgroep fysiologie van het Biomedisch Centrum bij de Rijksuniversiteit Limburg is ontstemd over de suggestie van schaatstrainer Tjaart Kloosterboer als zou Harm Kuipers bereid zijn topspor ters „lek" te spuiten. De damesschaatscoach reageerde in die zin op de opvatting van Kuipers, die het onder strenge medische controle verantwoord acht anabolica toe te dienen. „Kloosterboer zou beter moeten weten"i zegt Kuipers' collega, Hans Keizer. Keizer staat evenals de momenteel in de Verenigde Staten werkzame Kuipers uiterst huiverig ten opzichte van hormoon- behandeling van topsporters om hun herstelvermogen te vergro ten. „Het is spelen met vuur. Je moet er voor waken niet de farmacoloog te gaan spelen. Zuiver theoretisch en wetenschap pelijk is het te verdedigen de hormoonvoorraad na inspannin gen aan te vullen. Het is duidelijk dat er een verband is tussen vermoeidheid en de hormoonspiegel, maar het is nog onduide lijk hoe die relatie zit". Keizer gelooft niet dat de uitlatingen van Kuipers een run op anabolica in Maastricht tot gevolg zullen hebben. Hij meent wel dat de dopingdiscussie moet worden verlegd. „De zaak moet in ternationaal en politiek worden uitgevochten. Dopingcontrole schiet nu zijn doel voorbij. De controleur moet in de schoenen van de gebruiker gaan staan en zodoende de ontwikkelingen voor zijn, in plaats van achter de feiten aan te lopen". De opmerkelijke uitspraken van Kuipers en de reacties daarop zijn eind vorige week in de faculteitsgroep besproken. Met na druk stelt Keizer dat de groep geen afstand wil nemen van de tot medio 1985 in Muncie in de Amerikaanse staat Indiana wer kende collega. „Kuipers is zeer voorzichtig", zegt Keizer. „Zelfs met het voorschrijven van aspirines". Keizer sprak zaterdag tijdens een studiedag van de Nederlandse schaatstrainersvereniging (NSDV) op het nationaal sportcen trum Papendal. „Er is nog veel onbekend over de werking vin hormonen. We weten nu dat bij gebruik door vrouwen onder goede medische controle geen baardgroei behoeft op te treden. Geheel onbekend is echter het effect van gebruik op het geneti sche apparaat. Dat zal pas na generaties worden geopenbaard". Een half jaar geleden promoveerde Keizer op een proefschrift over hormonen. „Ik ben daar nu zes jaar mee bezig", zegt Kei zer, „en het lijkt wel of ik er steeds minder van weet". Michels: Nederland moet voetballen als de Brazilianen NIJMEGEN Rinus Michels zette zaterdag tijdens een symposium in Nijmegen ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de KNVB afdeling Nijmegen met enige uit spraken de lijn door, die hij eerder had uitgestippeld tij dens gesprekken met de oefenmeesters uit het betaalde voetbal. Michels zou graag zien dat er in Nederland net zo gevoetbald zou kunnen worden als in Brazilië. „Alleen met dat verschil, dat er hier vooral naar de collectieve prestatie moet worden gekeken", aldus de bondsmanager. )pening olympisch stadion i Seoel toch zonder Russen :OEL Het olympisch stadion van Seoel, de ornaamste accommodatie voor de Zomerspe- n van 1988, is zaterdag geopend onder goed- »urend oog van honderdduizend Zuidkorea- fcn en Jtfan Antonio Samaranch, de voorzitter tn het Internationaal Olympisch Comité OC). Bij het uitverkochte openingsfeest wa in ook vertegenwoordigers van de communis- jche wereld. China, dat in het jaar 2000 zelf Spelen wil onderbrengen, had twaalf offici- gestuurd. Roemenië, Hongarije en Oost- )uitsland waren de andere communistische hden, die afgezanten naar Seoel hadden ge- tiurd. De Sovjet-Unie, deze zomer ook al af- ezig bij de Spelen van Los Angeles, was on- jnks verschillende uitnodigingen niet bij de lening vertegenwoordigd. Datzelfde gold \or buurland Noord-Korea MAANDAG 1 OKTOBER 1984 PAGINA 13 Europa Cupfinales in Brussel en Rotterdam ZURICH Het bestuur van de Europese voetbalunie (UEFA) heeft in Zürich definitieve toewij zingen gedaan voor de Europa Cupfinales van dit seizoen. De fina le van het toernooi der landskam pioenen wordt op 29 mei in het Heyzel-stadion in Brussel gespeeld. De eindstrijd bij de bekerwinnaars is toegewezen aan het Feyenoord- -stadion in Rotterdam. De finale wedstrijden in het ÜEFA-Cuptoer- nooi worden op uit- en thuisbasis afgewerkt in de stadions van de fi nalisten. Fortuna-AZ '67 kwartier later door onweer SITTARD Na de gebeurtenissen van vorige week in en rond Amster dam zit de angst voor onweer er goed in bij de Nederlandse scheidsrechters en voetballers. Zaterdagavond in Sit- tard liet arbiter Hobé de ontmoeting tussen Fortuna en AZ '67 een kwar tier later beginnen, omdat er boven het stadion De Baandert een wolk breuk was losgebarsten die gepaard ging met onweer. Na een kwartier was het onweer overgedreven, waar na het gedurende de rest van de par tij droog bleef. ROOSENDAAL De punten waren uiteindelijk wel duur. Moest FC Den Haag vorig jaar in Roosen daal nog een verlies van 4-1 incasseren, gisteren werd RBC op het eigen veld met 2-1 geklopt. Toch zat er aan de winst een naar bijsmaakje, want acht minuten v,oor tijd moest doelman Jan Ne- derburgh door een rode kaart vroegtijdig de kleedkamer opzoeken. De Haagse sluitpost had een trappende beweging naar middenvelder Jan Voets gemaakt en omdat trainer Rob Baan zijn twee wis sels reeds had gebruikt, nam verdediger Marco de Vroedt tussen de palen plaats. Waarna een slotfa se vol tumult volgde, die eigenlijk het gehele duel kenmerkte. RBC-FC Den Haag was een wedstrijd vol spanning, met veel door fouten veroorzaakte doelkansen, maar vooral een duel zonder mooi voetbal. Scheidsrechter De Vrieze was na afloop het middelpunt van de chaos. Aanvankelijk hield hij zijn kleedkamerdeur geslo ten, weigerde hij ook commen taar, maar na enige bedenktijd kwam hij toch met een verkla ring. „Ik floot af voor een blessure rond de middenlijn. Achter me hoorde ik gejoel, na overleg met grensrechter Prinsenberg besloot ik Neder- burgh de rode kaart te geven wegens het natrappen naar een tegenstander. Vervolgens heb ik het spel weer hervat waar het was opgehouden. Dat was alles". De Vrieze, die vanaf het begin al een bepaald niet zekere in druk had gemaakt, ging bij die verklaring overigens aan een paar zaken voorbij. Boosdoe ner Nedërburgh beging zijn unfaire actie nadat hij eerst door Voets onheus was beje gend. Grensrechter Prinsen- berg had dat echter niet ge constateerd. Wél konden alle 3.000 aanwezigen zien dat De Vrieze na het uitdelen van de rode kaart resoluut naar de elfmeterstip wees. „Dat heb ik niet gedaan. Een strafschop is niet aan de orde als het spel dood is", beweerde hij achter af, zonder zich kennelijk te re aliseren dat het spel in volle gang was toen Nederburgh zijn wraakactie ondernam. Protesten De Vrieze had zich echter be dacht. Want na de rode kaart van Nederburgh duurde het ruim vijf minuten voor het duel kon worden hervat. Oor zaak was een golf van protes ten in het Haagse strafschop gebied, waar speler en trainers waren vertegenwoordigd. De Vrieze besloot tot een scheids- rechtersbal bij de middenlijn, waarna hij zich weer de woede van RBC op de hals haalde. Rob Baan: „We zijn goed weg gekomen hier. De Vrieze had volgens mij een strafschop kunnen geven. Maar hij vond die rode kaart zeker genoeg. Het was, denk ik, ook niet on verstandig. Onze supporters waren in alle staten". FC Den Haag kroop niet al leen in de laatste acht minu ten, in welke fase De Vroedt een paar ballen mocht vangen en kopbal van Gorrée net naast ging, door het oog van de naald. Na de achteraf be slissende treffer van De Vroedt in de 59e minuut kreeg RBC de nodige mogelijkheden. De Brabanders waren echter ongelukkig met de afwerking. Met name invaller Schenk was tweemaal dicht bij een treffer. Niet al te best Aan dat alles ging een overi gens niet al te beste eerste helft vooraf. Baan liet Ron Blok als rechtervleugelverde diger debuteren. De nieuwe ling had als directe tegenstan der Ad de Jong, juist één van de beste Brabanders. De debu tant was in de eerste helft een paar maal onverstandig door via het centrum terug te spe len, maar herstelde zich na de rust goed. Baan: „Je mag in zo'n eerste wedstrijd van zo'n jongen niet alles verwachten. Toch heeft hij zeer redelijk ge speeld". In de warming up was voorts besloten Karei Bouwens toch te laten spelen. De Haagse aanvoerder liep vorige week tijdens de training een zweep slag op, zijn spierblessure bleek tegen RBC nog niet gef heel hersteld. Bouwens („Ik zal nog een paar dagen aange past moeten trainen, maar zondag ben ik er weer bij") viel in de rust uit, nadat hij re gelmatig balverlies had gele den. De topscorer, die na de for tuinlijke openingstreffer van Hendri Austermann, via een door RBC ook al gekritiseeer- de strafschop - Marco van Al phen ging onderuit na een duel met Gerrie Jumelet - de stand op 1-1 had gebracht, moest echter ook te veel ar beid verzetten. Bouwens greep de rol van spelbepaler, omdat in de Haagse ploeg verder nie mand initiatieven ontplooide. „Omdat hij niet helemaal fit was, had de ploeg hem meer moeten ontzien", oordeelde- Baan. Initiatief Het eerste kwartier van de tweede helft greep FC Den Haag voor het eerst nadrukke lijk het initiatief. Met invaller Piet Groen op de rechterflank werd de tegenstander beter af gedekt. Uit het overwicht on stonden logische doelkansen. Jan Kuyt was met een af standschot vlak bij 2-1. Even later besliste De Vroedt de wedstrijd. Van Alphen omzeil de de buitenspelval en werd onderuit gehaald. Uit de daar opvolgende vrije trap haalde De Vroedt, na een tikje opzij van Smeets, verwoestend uit: 2-1. FC Den Haag kroop daarna in de schulp. Baan vond het - ge zien zijn talloze sprints naar de zijlijn - allemaal niet zo aardig. „FC Den Haag kan veel beter voetballen. Aansluiting met de subtop kan er wellicht voor zorgen dat dit ook daadwerke lijk gaat gebeuren". DENNIS MULKENS RBC-FC Den Haag 1-2 (1-1): 21. Hen ri Austermann 1-0, 38. Karei Bouwens 1-1, 59. Marco de Vroedt 1-2. Scheidsrechter: W.A.A. De Vrieze. Toeschouwers: 3.000. Rode kaart: Nederburgh (FC Den Haag). Gele kaart: Kuyt (FC Den Haag). RBC: Brugel; Deykers, Pijpers, H. Mo lenaar, Van Seeters (Schenk): J. Mo lenaar, Gorree, Jumelet; Austermann. Voets, De Jong. FC Den Haag: Nederburgh; Blok. Pot, De Vroedt, Purvis; Van Alphen, Bou wens (Groen), Kuyt; Romberg (Tols- ma), Smeets. Groenendijk. T-EUROP; ;»TTERDAM - Je moet J gegaraiigenwoordig met Feye- Laan vaoord oppassen de dag i. Tei. 07qet te prijZen voor het ir <do°Pvyond is- Twee weken ge- >.'gesioten.-den ontstond er even &n hoera-stemming in de T-EUROpjlmP' nadat Haarlem met j t.k. gevtl was afgedroogd. :êlingg™g3'aarna de Eur0Pa CuP" 3, Laan vahtmoeting met Panathi- °I^ikos de Rotterdammers jeer met beide voeten op grond zette. Gisteren renwel was er voorzich- aanleiding tot een ?etje optimisme. Vooral 43, wii de eerste helft van de et serieu^edstrijd tegen FC Twen- bur. v.i acteerde Feyenoord op n dit seizoen nog niet rder geëtaleerd niveau, tewel de Rotterdam- - na de pauze van het fouten, somtijds ver- aog iets gftenstelijke combinaties een hoge score (5-3) al- iszins bezienswaardige uel wat terugvielen is er pnieuw - net als veertien agen geleden - een rede- jk podium gecreëerd om ■t Europa Cupwerk in [et de „amusementswaarde" het gisteren dus wel in Éde. Maar een scherpslijper i het gebied van taktisch fa il, persoonlijke fouten en uit- Ssproken missers kwam eens aan zijn trekken, t de acht doelpunten, die lim 18.500 onder de over- ipping van de eerste ring huilende toeschouwers kre- voorgeschoteld kwamen lepaald niet alle uit oogstre- >nde acties voort. Maar daar jiaalde in elk geval Jan Pu- liek gisteren niet om. Dat had drie doelpunten van Peter utrrian gezien, de vroege (na minuten) voorsprong van Twente, de marge van 4-1 Feyenoord en tenslotte 574194 ^er^waar(iis 8.827 eyenoord-FC Twente is een °912 erkwaardiS duel geworden. O00 e landskampioen, die enige 04 agen eerder nog zo had lopen 7 jibben tegen Volendam, leek el herboren. Gretiger dan pit beet Feyenoord zich on- Lt liddellijk in de wedstrijd vast H n er ontstonden via einde- ijk zichtbare vloeiende combi- Hgf aties binnen een paar mi- H pten twee mogelijkheden om B e score te openen. Trainer |hijs Libregts wees na afloop p de bespreking, die zater- Peter Houtman haalt uit voor zijn derde en Feyenoords vijfde treffer na een misgreep van voorstopper Scheve. dagochtend nog was gehouden en waar de atmosfeer er één was van: ef moet nu eindelijk iets gebeuren. „De jongens wa ren eerder in de week bij el kaar geweest zonder iemand ander^ er bij. Intern waren ze allemaal al voor de spiegel gaan staan, waarna de sfeer zaterdagochtend nog verder opklaarde", aldus Libregts, die ontkende dat er tussen hem en het bestuur een controverse was gerezen naar aanleiding van de magere prestaties. Waarbij Libregts overigens wel even zijn hart luchtte over de twijfels, die hem na het echec van vorige week woens dag hadden bevangen. „Na zo'n wedstrijd vraag je je af waar je moet beginnen als je iets anders wilt. Er zat toen namelijk kop noch staart aan. Je moet er daarbij dan ook nog vanuit gaan dat je de positieve dingen intact laat en slechts die zaken aanvat, waar iets verbeterd moet worden". Ongekend voortvarend Die afwegingen, die resulteer den in het passeren van Hoek stra en Stafleu, leidden zoals gezegd tot een ongekend voortvarend beginnend Feye noord. Dat echter meteen het lid op de neus kreeg, want de eerste de beste aanval van FC Twente resulteerde in een doelpunt. Uitgerekend de zeer actieve Houtman leverde een „blinde breedtepass" af, waar uit FC Twente balbezit kreeg en via Vreijsen en Sörensen werd Sanchez Torres bereikt. De kleine Spanjaard, die daar voor al tweemaal genadeloos was aangepakt door Wijnste kers (geel) knalde koelbloedig raak: 0-1. Opnieuw was Feyenoord in een achterstand gemanoeu vreerd, zoals eerder bij Roda JC en PSV. Maar ditmaal brak noch het moreel noch haperde de „machinerie" en de belo ning kwam al snel. De sterk begonnen maar later wat te rugvallende rechtsachter Sjaak Troost „haalde" de achterlijn en uit zijn strakke voorzet knalde Houtman ouderwets hard in: 1-1. Drie minuten la ter leidde Feyenoord al weer. Weer had Troost daarbij een- niet onbelangrijke rol, maar ditmaal was Twentenaar Bir- kedahl de „afwerker". Feye noord verslapte niet en onder leiding van de op het midden veld geposteerde Gullit, die door opponent Vreijsen geen strobreed in de weg werd ge legd, bombardeerden de Rot terdammers de verre van ze kere Twentse defensie. Dat Petursson daarbij voor 3-1 zorgde was even logisch als onvermijdelijk. Koek niet op Maar met die vier treffers was de koek in de eerste helft, waarin FC Twente in een veel te laag tempo acteerde om echt gevaarlijk te worden ondanks het in die fase wat aarzelende optreden van libero Van de Korput van Feyenoord, nog niet op. Een „nummertje" van Been, onrechtmatig gestuit door invaller Scheve (voor Ashcroft), bracht Houtman oog in oog met doelman Snelders. En deze sluitpost was kansloos op de ongelooflijk harde straf schop, waaruit hij de bal nog wel raakte maar niet kon te genhouden. De 4-1 was nog niet de ruststand, want een op- levinkje van FC Twente be zorgde de Tukkers nog een treffer van Rutten (4-2) en Sö rensen had zelfs nog een mo ment van onoplettendheid van de defensie van Feyenoord bij na benut om voor een korfbal ruststand te zorgen. De bal sprong vanaf de onderkant van de lat weer het veld in en dank zij enig fortuin bleef Feyenoord die derde tegen treffer bespaard. Die viel uiteindelijk toch, ze ven minuten na de pauze. FC Twente, dat wat meer snelheid en beweging in de acties legde, profiteerde daarvan via Carbo, die uit een pass van Cooke scoorde. Vervolgens ontstond een wat nerveuze toestand in het veld met veel wisselende situaties voor beide doelen. Waarbij er sprake was van een middenveld, dat alle mogelijke overeenkomst vertoonde met een niemandsland, doordat re gelmatig hele hordes eerst aan de ene en dan weer aan de an dere kant in de slag waren. Zoals gezegd slaagde Feye noord er niet in het goede ni veau van voor de rust op nieuw te etaleren, maar bleef toch de net iets betere ploeg. Die halverwege de zege zeker- stelde, nadat Van de Korput een lukrake hoge bal in het Twentse strafschopgebied lan ceerde. Daar tastte voorstop per Scheve mis en Houtman kon weer verwoestend uitha len: 5-3. Dat werd de eind stand, die bij Feyenoord dus .en nu terecht enig optimis me teweegbracht. In hoeverre dat doorwerkt zal woensdag in Athene blijken. FRANK WERKMAN Feyenoord-FC Twente 5-3 (4-2): 6. Sanchez Torres 0-1, 14. Houtman 1- 1, 17. Birkedahl (e.d.) 2-1, 22. Peturs son 3-1, 34. Houtman (strafschop) 4- 1. 38. Rutten 4-2, 52. Carbo 4-3, 69. Houtman 5-3. Scheidsrechter: Tho mas. Toeschouwers: 18.500. Gele kaart: Wijnstekers (Feyenoord). Feyenoord: Hiele; Troost, Van de Korput, Nielsen, Wijnstekers; Gullit, Duut, Been; Rep (Stafleu), Houtman, Petursson. FC Twente: Snelders; Birkedahl (Van Benthum), Koopman, Scheve, Cockc-, Vreijsen, Rutten, Sórensen; Sancnez Torres, Carbo, Bleuming (Pouls).

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13