,Het ontbreekt SAZC aan sterke egenstanders" E;,Dit De Zijl/LGB is zeker niet kansloos „Play-offs haalbaar voor LZ'86" JEKTE» EIDEN SPORT £«idóe Sou/iont zaterdag29septemberis84pagina7 JAN DE GRAAF: LEIDEN Het team van hoofdklasser LZ '86. onder leiding van oud-Vivax trai ner Hans Parrel, telt dii sei zoen veel nieuwe, vooral jon ge gezichten. Het is dan ook des te opvallender dat in die jeugdige groep weer een ..oude bekende" is opgeno men. De 31-jarige Jan de Graaf, enkele jaren geleden nog als ..spelbepaler" actief in het keurkorps van LZ. zal de komende competitie weer in het eerste zevental te vin den zijn. „Sollicitatie" „Ach, zo verrassend is dat ei genlijk niet", aldus de tenge re, technisch begaafde scha kelspeler. „Ik heb nu zo'n twee jaar in het tweede team gespeeld en qua trainingsar- beid scheelde dat niet zoveel met het eerste. Toen bekend werd dat een aantal ouderen als Fried Elzinga, Joop Siera en Wim Klumper er mee op hielden, vond ik dat ik de vereniging niet in de steek kon laten. Dus solliciteerde ik weer naar een plaats in het eerste". Een sollicitatie waar trainer Hans Parrel vanzelfsprekend enthousiast op reageerde. Zijn team kan immers best wat routine gebruiken. Een gegeven dat in de voorberei ding op het seizoen, ondanks de aanwezigheid van De Graaf, nog duidelijk werd. De LZ-ploeg presteerde niet constant, speelde goede maar ook minder sterke wedstrij den. Het is ook de reden dat De Graaf het nieuwe seizoen slechts gematigd optimistisch tegemoet ziet. „Ik waag me niet aan al te optimistische uitspraken. Wel geloof ik dat we met dit team de play-offs kunnen halen. In volgende seizoenen denk ik dat er nog wel meer inzit. De groep waarmee we nu de competi tie in gaan is niet alleen jong. er is ook talent". Intensiever De 31-jarige ex-wiskundele raar. thans bezig aan een om scholing tot programmeur- /systeembeheerder. moest toch wel weer wennen aan het spelen op niveau. „In het tweede team kon ik mijn krachten makkelijker dose ren. Nu moet iedereen bewe gen. Daarbij is de voorberei ding met al die oefenwed strijden natuurlijk veel in tensiever". In die voorbereiding speelde de in sterkte tweede Leidse waterpoloclub regelmatig te gen andere hoofdklassers. De krachtsverschillen bleken gering. De Graaf: „Ik denk dat iedere ploeg dit seizoen rekening moet houden met de nodige verliespunten. Ook LZ. Zes van de acht ploegen zijn min of meer gelijkwaar dig. een echte kampioens- ploeg ontbreekt. Daarom verwacht ik een spannende competitie met veel interes sante wedstrijden. Het is knokken geblazen om dan uiteindelijk bij de eerste vier te eindigen. Maar nogmaals: voor LZ'86 moet die plaats in de play-offs dit seizoen haal baar zijn" RAINER ISTVAN GOÖR: rk. rest» rdelnde i Shirtreclame zich reeds op een nieuw' feest je, aan het einde van dit sei zoen. Dat kon immers toch niet meer stuk Oogkleppen op en gaan: met Sip op weg naar de eerste klasse... Kwartje (2) Die kleppen kunnen dus nu weer af. En die eerste klasse zou best wel eens aan het eind van dit seizoen, anders toch wel na de daaropvolgende jaar gang de eerste (en enige) klasse van de Afdeling Lei den kunnen zijn. Na zo'n anderhalf jaar im mers, is Sip nu weg bij Unitas Leiden. ..Zoekgeraakte'' som men gelds (in Leidse voetbal wandelgangen wordt zelfs ge sproken van bedragen rond de 40.000 gulden) veroorzaak ten forse problemen tussen ..verlosser" Sip en de nog zit tende. overigens zo'n beetje door Sip zelf aangestelde Uni- tas-bestuursleden. Dat bestuur wenste duidelijkheid stel de Sip op non-actief en nodig de hem vervolgens uit voor een bestuursvergadering. Die werd dus niet bezocht door de man die voorheen als wel doenerwas ingehaald, waar mee de splitsing der wegen definitief een feit werd. Het resultaatEen Sip zonder club en een vereniging met een vari oogkleppen ontdaan waterhoofd. De moraal van het verhaal0t Een cent kan beter op een ge zonde wijze trachten een stui ver te worden, dan zich met behulp van rondvliegende dubbeltjes onmiddellijk als kwartje voor te doen. Te gek Uit de notulen van de algeme ne ledenvergadering van de Belangenvereniging Ama teurvoetbal Leiden, gehouden op 4 juli 1984. Onder het punt: „Molestatie scheidsrech ters Van Leeuwen vraagt in hoeverre bij de opleiding van de scheidsrechters ook aan dacht aan het gedrag wordt besteed, omdat daar ook irri tatie van kan uitgaan. Van der Leek zegt dat bij het be taald voetbal psychiatrische begeleiding bestaat, maar dat bij de opleiding dit moeilijk is te realiseren De algemene ledenvergade ring van de BA VL kende maandag, in het door VTL beschikbaar gestelde clubhuis, een opmerkelijk snel verloop. De twaalf punten tellende agenda werd door de aanwe zigen acht van de veertien aangesloten voetbalverenigin gen waren vertegenwoordigd in drie kwartier afgehandeld. Een zeer snelle afhandeling, inderdaad, maar alert waren de aanwezige, meevergade- rende heren bestuursleden wel. Dus werd „psychiatrisch als nog in „psychologisch" veran derd. En ook Wij van Hutspo(r)t moeten het toegeven. Dat was echt te gek... Wij van Hutsport vroegen ons al lang af of sommige vormen van shirtreclame nu wel zo zinnig waren. En weten het nu zeker: er zijn volstrekt on zinnige vormen van shirtre clame. Ervan uitgaande dat je, als in andermans shirtjes investe rend bedrijf, enig resultaat van je print- en vlokwerk wil hebben, lijkt het ons immers niet meer dan redelijk dat dat werk enig resultaat heeft. Met andere woorden: op de juiste momenten moet de door jouw Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Willem Spierdijk bedrijf gesponsorde sportman, dan wel sportvrouw jouw naam „volborstig" uitdragen. Iets wat je bijvoorbeeld bij wielrenners zo aardig ziet. Amper is de finishlijn (in vaktermen gesproken: „de meet") in zicht of hup, stuur Kwartje los, armen de hoogte in. En een fotograaf of cameraman doet de rest. Dat is bij wielrennen. Maar hoe zit dat nu in de motor crosswereld? Dat bedoelen we dus. Weinig zinvol... Tot vorig seizoen was Unitas Shirtrecla me... Kwartje... Leiden een „gewone" voetbal club. De vereniging bivak keerde al jaren onderaan de ranglijst van de laagste klasse in de Leidse zondagafdeling en als het eerste elftal eens een seizoen niet als nummer laatst afsloot, werd dat gege ven door de club (terecht) aangegrepen om maar eens een feestelijke seizoensafslui ting te organiseren. In dat reeds gememoreerde seizoen '83-'84 veranderde dat allemaal. Met de binnenkomst van „grote man" Cor Sip als voorzitter/trainer/kantine baas enz. kwamen merkwaar- dig genoeg opeens ook betere voetballers de club verster ken. De resultaten bleven niet uit. Unitas Leiden werd in het eerste halve seizoen kampioen van de eerste klasse en plakte daar vervolgens een over- gangsklassetitel en promotie naar de KNVB aan vast. Uni tas Leiden had zich voor het eerst in haar bestaan in de „echte" KNVB gevoetbald. Maar daar hield het allemaal niet mee op. Als vierdeklasser bleek de vereniging opnieuw aan aantrekkingskracht te hebben gewonnen. In drom men meldden nog betere voetballers zich op veld drie van de Boshuizerkade en me nig blauwwitter verheugde .lphen aan de rijn Trainen met je grootste incurrent, is iets wat in [ederland z'n intrede nog liet heeft gedaan. Aad de los zal zich in ieder geval rel tien keer bedenken ,jmte foor hij Thijs Libregts belt of Marco van Basten en Haagsen paar strafschoppen op "oop Hiele mag nemen, rrS"8^ Hongaar Istvan Goör, ,n 'k5e komende twee seizoe- diéping len in dienst van AZC, de raar. ishndskampioen bij de wa- ^rirpoloërs, denkt daar rche)aH#ee^ anders over: „Het en van Ontbreekt onze ploeg aan Jterke tegenstanders, ik bevra9Vil daarom regelmatig iet De Zijl en De Robben ainen. Dat is voor alle »n noo| betrokken ploegen een goede zaak. In Hongarije is het normaal, dat sterke ploegen met elkaar oefe- Oogblessure Goör moest op 26-jarige leef tijd een einde maken aan zijn actieve spelerscarriëre. Een ernstige oogblessure belette hem nog actief te zijn. Hij maakte toen deel uit van de Hongaarse nationale ploeg. Als trainer/coach had hij in zijn vaderland tien jaar lang de topploeg Ferencvaros onder z'n hoede. Onder zijn leiding won dat team één keer de Eu ropa Cup voor bekerwinnaars. De laatste twee jaar werkte de Hongaar bij Tatabanya: „In mei ben ik met pensioen ge gaan. Toen ik op vakantie bij mijn zoon in Duitsland was, ben ik door Van der Neut be naderd of ik bij AZC wilde ko men werken. Tijdens wedstrij den in Boedapest is de zaak met hem en George Geurtsen rondgemaakt". De Hongaarse trainer was wel enigszins bekend met het Ne derlandse waterpolo: „Ik heb de nationale ploeg en de goede clubteams natuurlijk herhaal delijk aan het werk gezien op internationale toernooien. De Hollandse mentaliteit bevalt me; die verschilt niet veel van de Hongaarse. Er loopt hier verschrikkelijk veel talent rond. Dat geldt niet alleen voor het waterpolo, maar ook voor de andere sporten". Nieuwe taktiek De Alphense vereniging boek te vorig seizoen aansprekende resultaten; de ploeg eiste de nationale titel op, won de be ker en miste op een haar na de Europa Cup voor landskami- poenen. Goör peinst er dan ook niet over om de speelwijze van AZC te veranderen: „Het vergt minimaal een jaar om een nieuwe tactiek te introdu ceren. Daarbij: met de nu ge volgde taktiek zijn prima re sultaten bereikt. Wanneer ik die ga veranderen maak ik een grote fout". Omdat de (eerste) Europa Cup wedstrij den al over een maand op het programma staan Goör: „Dat worden zeer zware wed strijden" legt de Hongaar de nadruk op het conditionele as pect. Tijdens oefenwedstrijden gebruikt hij de tijd tussen de spelperiodes niet om zijn spe lers instructies te geven, maar om de conditie op te vijzelen door zijn ploeg baantjes te la ten zwemmen: „De spelers moeten leren „lijden". Ik weet, dat het vermoeiend is, maar ze moeten tot het uiterste kunnen gaan. Ik wil de spelers ook in 'conditionele topvorm voor de nationale ploeg afleveren. De bondscoach heeft geen tijd om aan conditie te werken; die, moet aandacht besteden aan de spelsystemen". WILLEM SPIERDIJK V Gebroeders Van Belkum leggen zich niet bij voorbaat neer bij suprematie AZC geval niet". De kwaliteiten van de jongste telg uit het Van Belkum-geslacht, liggen weer op een ander gebied. Mark staat bekend als een echte „breker". Stan: „Mark zal on getwijfeld de hardste speler in de Nederlandse ereklasse wor den Degene die bij hem in de mandekking ligt. speelt geen prettige wedstrijd". Afgelopen zaterdag werd dat in Veenen- daal tijdens het VZC/Ritmees ter-toernooi al enigszins duide lijk. Multi-international Ton Buunk kende een uiterst lastig duel. Een gegeven dat de ploeg van Zijl/LGB overigens niet aan een overwinning hielp. Op nieuw kwam AZC als over winnaar uit de tweestrijd Tweede plan Diezelfde Alphense formatie lijkt voorbestemd ook komend waterpoloseizoen weer de dienst te gaan uitmaken. Voor De Zijl/LGB rest, zo ziet het er op dit moment naar uit, met HZC/De Robben en VZC slechts een rol op het tweede plan. Met dit scenario neemt het blonde drietal bij voorbaat echter geen genoegen. Welis waar zijn zij unaniem in hun mening dat De Zijl/LGB mede door het feit dat maar liefst drie internationals het bij De Robben voor gezien hiel den in ieder geval op de tweede plaats zal moeten ein digen, maar kansloos voor de eerste plek achten de Van Bel- kums zich nog niet. Het Al phense bastion valt, zo denken zij, door de Leidse ploeg te slo pen. Mark: „We hebben in ie der geval meer snelheid in de ploeg gekregen. Daarbij heb ben de meeste AZC-spelers de hele Olympische voorberei ding en de bijbehorende Spe len in Los Angeles achter de rug en die inspanningen kun nen deze competitie best wel eens gaan meetellen". „Boven dien". voegt Stan toe, „moet AZC dit seizoen weer preste ren in de Europa Cup. En vo rig jaar bleek, bijvoorbeeld te gen De Robben, ook al dat zo iets z'n weerslag heeft op de resultaten in de landelijke competie". Hoewel ook volgens de Van Belkums nog maar moet wor den afgewacht hoe AZC zon der George Geurtsen. maar met nieuwe coach Goör zal functioneren, geeft de student pharmacie met die opmerking indirect al toe dat een AZC zonder beslommeringen mo menteel gewoon te sterk zou zijn voor de Leidse formatie. „Maar het is natuurlijk bela chelijk om je bij welke supre matie dan ook néér te leggen Dan kan je net zo goed niet aan die competitie beginnen". Topvorm De Zijl/LGB is op dit moment overigens nog niet in de ge wenste, en zeker voor de con frontaties met AZC vereiste, topvorm. Alex van Belkum: „Óp het Ritmeester-toernooi is gebleken dat we er nog niet zijn. Al waren er wel degelijk al pluspunten te noteren. De progressie van Johan Uitten- hout was opmerkelijk. Nu moet dat ook, zonder goede keeper ben je in de waterpolo- top volstrekt kansloos. En ook de zone liep al goed. Het team is bovendien in staat om meer snelheid te maken dan vorig jaar. Of dat uiteindelijk vol doende zal zijn? Ach, laten we voorlopig eerst maar eens gaan proberen AZC tot de play-offs redelijk bij te houden. Daarna zien we dan wel weer. Ik denk wel dat we dit seizoen wat af raken van ons oude euvel, het niet tijdig, of voldoende af stand nemen van zwakkere ploegen. Ik verwacht dat we deze competitie zeker meer grote uitslagen zullen gaan maken". Als enige van de drie Van Belkums is de binnenkort als vader door het zwembad stappende Alex niet gebrand op een internationale polocar- riere. „Dat kost me gewoon te veel tijd. Vorig jaar nog, ging ik met het studententeam mee naar de Universiade in Cana da. De eerste twee wedstrijden vond ik leuk, daarna verveel de ik me rot. Nee, dat hoeft voor mij niet zo nodig. Ik ga liever gewoon met vakantie. Dan zie je ook genoeg". Ambities De ambities van Mark liggen duidelijk wel op het interna tionale vlak. Al zal hij daar voor wel nog de nodige arbeid moeten verrichten. De student MEAO is immers eigenlijk nog steeds aan het terugkomen van een door de ziekte van Pfeiffer verstoord seizoen. „Zelfs in Tenerife, tijdens de Europese Jeugdkampioen schappen speelde ik nog niet lekker. Ik heb het wedstrijd ritme nog altijd niet te pak ken". In potentie lijken bij Mark van Belkum de capaci teiten (snel, beweeglijk, als het moet keihard) aanwezig om zich in het nationale team te spelen. Een kwalificatie die dan waarschijnlijk wel ten koste zal gaan van een speler van AZC. Stan, beter bekend met de nationale waterpolo- verhoudingen: „Het is in de praktijk gebleken dat helaas niet alleen de kwaliteiten van een speler bepalend zijn voor zijn uitverkiezing. Het laatste voorbeeld daarvan was Ronald Hermsen. Die jongen hoorde er gewoon bij. maar kon de Olympische Spelen deson danks vergeten". Zelf acteert Stan komend sei zoen slechts op nationaal ni veau. De „Witte" kondigde aan het een jaartje rustig aan te zullen doen. „Ik kan het ge woon niet opbrengen weer een zomer op te offeren aan het polo. Voor LA had ik al laten weten de Europese Kampioen schappen te zullen laten schie ten, in 1986 wil ik er dan weer bij zijn". ALBERT SPIJKER 50 m2.L.EIDEN In het sterk uitge- junde keurkorps van water- iolo ereklasser De Zijl/LGB is Bit seizoen een ruime plaats Ingeruimd voor de familie van k£an Belkum Waar Rob awaai«pchouten de gebroeders Albert snv. zei?n Jacob Spijker en Theo Uit- llas - jenhout aan het eind van de ™oJ0rific jaarSang definitief p^^diende uit te wuiven en hij te vens de inbreng van Martin Vreeburg zal moeten missen, kon de Leidse trainer/coach, met nieuwkomer Ronald Her msen. wel definitief de derde telg Van Belkum begroeten. Een met een jaar uitgestelde entree, overigens. Het lag im mers vorig jaar al in de bedoe ling Mark van Belkum in het standaardteam in te passen. De ziekte van Pfeiffer verhinder de dat voornemen evenwel. Aan de vooravond van weer een nieuwe ereklasse-competi tie, bij deze de drie broers Van Belkum. Veel overeenkomsten zijn er merkwaardigerwijs niet te be speuren in het spel van de drie Van Belkums. Stan is de on betwiste goeltjesdief. Vijf jaar nu al, voert hij de ranglijst van doelpuntenmakers in de Ne derlandse competitie aan. Weet Stan „vijandelijke" doel- verdedigers veelal uit onmoge lijke hoeken te verrassen. Alex staat juist bekend om zijn loepzuivere schoten van af stand. Mark over zijn oudste broer: „Als Alex goed in stel ling wordt gebracht, kunnen de meeste keepers de schoten van hem alleen maar horen. Zien doen ze die bal in ieder Alex, Stan en Mark (vlnr) van Belkum: „De Zijl/LGB moet zeker op de tweede plaats kunnen eindigen".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7