Gasprijs voor tuinders maandag 4 cent omlaag VERHAGEN personal computer centre Vier mee! I Shultz noemt onderhoud Reagan-Gromyko „nuttig Schadereparatiesaan al Ie merken MMMEESmWI// Leidse Courant viert feest Bepaalde gerookte vis is kankerverwekkend" Maandag 1 oktober Opening, Parkstr99 kantoor-automatisering bv WOONFESTIJN BON: Het verkeerde been !£eidóe@CHi4a/nt Zaterdag 29 september 1984, 75e jaargang, no. 23ÜQ3 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdi]k34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas. Chef redacteur: Wim Bui|teweg. Advertenties-(excl 5% BTW) f 0.59 per mm. kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen-(incl.5% BTW) per maand f 21.02(uitsl.aut.betaling).kwartaalf 63.07. jaar f 240.46. Klachten bezorging maandag t/m vnidag van 1800 tot 19 00 uur. zaterdag van 1400 tot 15.00 uur tel.071-122248. Loss» nummers f 1 00 HET WEER Perioden met zon, in de loop van de dag van het zuidwesten uit toenemende bewolking en mogelijk een bui. Middagtem- peratuur ongeveer 18 graden. Zondag af en toe regen. Mid- dagtemperatuur na zondag da lend tot ongeveer 15 graden. Zon op: 06.39, onder: 18.19; hoog water Schev.: 06.06 en 18.22; laag water: 1.56 en 14.05. (ADVERTENTIES) VOOR ECHTE HI-FI NIEUWE RIJN 17,2312 JC LEIDEN TELEFOON 071*120653 De nieuwe Wooninfo is uit! Neem mee uit de woon- infobox naast de huizen etalage bij ons kantoor of bel even. Van Beukering Makelaardij M Zonnebloem Leiden. ,U"M' Tel. 071-214521 (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Het ge sprek dat president Reagan en Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, giste ren in het Witte Huis in Was hington hebben gevoerd, heeft geen concrete resultaten opge leverd. Wel is het vier uur du rende onderhoud „nuttig en intens" geweest. Dit zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, die de ontmoeting Reagan-Gro myko heeft bijgewoond. Het Witte Huis heeft gisteravond bekend gemaakt, dat Reagan en Gromyko elkaar vandaag nog eens zullen ontmoeten. Shultz noemde de ontmoeting een „levendige uitwisseling van gedachten", waarbij Reagan „met grote overtuiging en kennis van zaken" zijn op vattingen heeft gepresenteerd om tot een meer opbouwende relatie met de Sovjet-Unie te komen. Gromyko's reacties waren, aldus Shultz, „krachtig en agressief, zoals altijd". Shultz zei verder dat de inten sieve discussie tussen Reagan en Gromyko de vrede zeker zal dienen. Pagina 9: Geen duidelijk Russisch standpunt voor Amerikaanse verkiezingen (ADVERTENTIES) Rooseveltstraat 61, Leiden 071-764800 Duizenden ballonnen gin gen gistermiddag de lucht in ter gelegenheid van de viering van het 75-jarig be staan van de Leidse Cou rant. Dat gebeurde pal voor het Waaggebouw, waar de krant recipieerde. Politiecommissaris H.W. van Voorden gaf het start sein voor de wedstrijd door temidden van zijn Po litie Brass Band een pistool driemaal te laten knallen. Burgemeester C. Goekoop nam even later tekening van kunstena- Milou Hermus in ont- die de voorpagina i jubileumuitgave van Courant sierde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De gas- prijs voor tuinders gaat op maandag omlaag van 46,4 naar 42,5 cent. De prijs zal gedurende een jaar niet verhoogd wor den. Dit is de kern van een overeenkomst die het Landbouwschap, de Gasunie en de vereni ging van gasbedrijven Vegin gisteren op het ministerie van Land bouw hebben gesloten. Met de overeenkomst is voorkomen dat maandag het bestaande meerjarencontract af zou lopen zonder dat een nieuw contract in werking kon treden. In dat geval zou de gasprijs voor de tuinders omhoog gaan naar 47,3 cent, op 1 januari 1985 naar onge veer 50 cent. Bij het Landbouwschap toonde men zich na de be sprekingen, die acht uur duurden, „gematigd tevre den". Het schap was de on derhandelingen ingegaan met het doel een gasprijs van 42 cent te bereiken. Bij het schap en de Vegin wordt ervan uitgegaan dat de tuin ders die uit protest tegen hun hoge gasrekeningen al enige tijd tien procent van die rekening weigeren te be talen, hun acties staken. Of dit zal gebeuren is zeer de vraag. Tuinder Wieringa, een der organisatoren van een grote demonstratie van tuinders recentelijk bij het hoofdkan toor van de Gasunie, zei te leurgesteld te zijn. Volgens hem had het schap de ge sprekken moeten afbreken. toen bleek dat de gasprijs liet onder 42 cent zou blij ven. Tijdens de besprekingen is nog een beroep gedaan op minister Braks om een daar toe op de begroting gereser veerd bedrag van vijftien miljoen gulden te gebruiken voor overbruggen van het toen nog resterende ver schil van 1 cent per kubieke meter. Braks bleek echter niet bereid het geld in te zet ten omdat beide partijen al water in de wijn hadden ge daan. Landbouwschap en Vegin zijn overeengekomen samen een studie te ondernemen naar de invloed van tempe ratuur en ondeugdelijke gas meters op de gasrekening die tuinders krijgen. Dit on derzoek gaat twee jaar du ren. Volgens het schap be taalt de tuinder nu circa twee cent te veel. Ook is overeengekomen dat over een jaar bekeken zal worden of ook de prijs van kolen betrokken moet wor den in de prijsbepaling van het tuindersgas. Nu bepaalt de prijs van zware stookolie de gasprijs voor de tuinders. Pagina 3: Uitbundig jubi leumfeest AMSTERDAM Vis, vooral paling, die is gerookt met houtmot van geïmpregneerd hout, is kankerverwekkend. Het is daarom hard nodig dat er duidelijkheid komt welke houtmotleveran- ciers schadelijke houtmot leveren. Dit heeft officier van justitie mr. T. Fransen gisteren gezegd naar aanleiding van een straf zaak voor de economische politierechter in Amsterdam tegen een leverancier en enkele afnemers van deze schadelijke hout mot uit Volendam. Deze vier, een leverancier en drie eigenaren van rokerijen, ge bruikten vorig jaar houtmot waarin de schadelijke schimmelwe- rende stoffen pentachloorphenol en tetrachloorphenol voorkwa men. Dit bleek bij controle van de Keuringsdienst van Waren in dat gebied. Volgens een woordvoerder van deze dienst is er wel controle bij rokerijen in het district Alkmaar, maar is dat verder lang niet overal in Nederland het geval. De vier Volendammers vonden het dan ook niet eerlijk dat zij terecht stonden, terwijl anderen, die dezelfde soort houtmot gebruiken, maar door gebrek aan controle niet worden gepakt, vrijuit gaan. September nat en zeer somber DE BILT De maand sep- bijna 150 mm neerslag. In deze tember in een groot deel van eeuw is dat slechts eenmaal het land de somberste en op eerder voorgekomen. Dat was veel plaatsen een van de nat- eveneens in september 1957 ste septembermaanden van toen er ruim 170 mm regen deze eeuw is geweest. In De viel. September was, behalve Bilt scheen de zon nog geen 80 somber en nat, ook koud. Er uren, hetgeen 10 uren minder waren slechts zes dagen met is dan het diepte-record van een temperatuur boven de 20 september 1957. graden. Normaal telt De Bilt Gemiddeld over het land viel tien van zulke dagen. ADVERTENTIE geautoriseerd dealer IBM personal computer Parkstraat 99, postbus 85939,2508 CP Den Haag, 070-646925. VERDER IN FINALE: Eerste Wereldoorlog begon 70 jaar geleden: „Het lijden van de solda ten gaat elk voorstel lingsvermogen te boven" Nederlands staatsbezoek aan Denemarken. Koningin Margrethe II: temperamentvol, artistiek zeer begaafd. „In een bejaardentehuis? Dat nooit". Het huishoudboekje van de familie De Groot: doorlo pend krediet is zeer prijzig. Michel van de Korput en het handhaven van de nul. Formule 2 is dood; leve formule 3000. Leerlingen van Bhagwan halen Amerika's daklozen met bussen vol naar Oregon STAAT BOL VAN OE NIEUWTJES! baderie paviljoen .U0DETHEATER VELE VOORDELIGE AANBIEDINGEN 7 kom gezellig kijken-^ keuren-kiezen-kopen show van muziekinstrumenten I Bent U al geweest? I |morgenlaatstedag| (tot en met 30 september 17.00 uur) H0UTRUST DEN HAAGj De titel Leidse Courant verscheen al rond 1638 voor de eerste maal. Maar het blad verscheen toen nog zo onregelmatig, dat van een dagblad nog in het geheel niet kon worden gesproken. De krant dook onder en kwam „pas" op 1 oktober 1909 weer boven water. Maandag dus 75 jaar geleden. Vier het feest met de Leidse Courant mee, vul als u de krant nog niet leest, onderstaande bon in en laat met ingang van die feestdag de Leidse Courant veertien dagen en daarna als het u gegeven is de komende vijfenzeventig jaar lang in uw brievenbus glijden! De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend Zomer- Ujd eindigt E zondag DEN HAAG In geheel westelijk Europa, met uit zondering van Groot-Brit- tannië en Ierland, wordt de klok de komende nacht een uur teruggezet: van 3 naar 2 uur. Het uur meer nachtrust betekent het einde van de zomertijd, die op de Britse eilanden nog een maand langer duurt. Ook in het Europese deel van de Sovjet-Unie gaat vannacht de klok een uur terug. Deze week werd be kend dat de Russen zich hierin gaan aanpassen aan vrijwel alle landen van het Europese continent. Tot nu toe behoorden de Russen en Albaniërs met de Britten tot de notoire uitzonderingsgevallen. Vele mensen ervaren elke morgen het opstaan en wakker worden weer als een straf en ontgoocheling of, zoals ie mand het uitdrukt: „Het van een heerlijk diner afgehaald worden om de wc te moeten schoonmaken". Op de voorpa gina van onze bijlage Finale gaat verslaggever Paul Koop man op zoek naar de achtergronden van het moeizaam wakker worden, het „verkeerde been" en het ochtendhu meur. Een probleem waaraan de slaapdeskundigen nog nauwelijks aandacht hebben besteed, zo blijkt uit een ge sprek met de Belgische slaapdeskundige dr. De Roeck en de Nederlandse huisarts W. de Graaf, die 1793 patiënten naar hun slaapgewoonten vroeg. Deze laatste: „Slapen is zo'n opgezwiepte zaak Als ik mijn patiënten zou zeggen: u hebt een slaapstoornis, dan liggen ze daar al wakker van".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1