Leerlingen van Bhagwan halen daklozen met bussen vol naar Oregon Godsdienst en journalistiek Geen liefdadigheid maar liefdeligheid ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1984 Ijpnieuw is de Bhagwan-gemeenschap in de Ameri- aanse staat Oregon in opspraak gekomen. Dit keer jet door de opeenstapeling van materiële rijkdom- jen binnen de commune maar door de beschikbaar telling ervan aan daklozen uit de grote steden. „Een rdinaire politieke truc", aldus het oordeel van veel jolitici en autochtonen uit de streek. Onze corres pondent in de Verenigde Staten, Mare de Koninck, poolshoogte in de commune Rajneeshpuram. lOt led acteur Willem Scheer sprak over de nieuwe ont wikkeling in het Rajneeshisme met de coördinatoren 1662 tan de Bhagwan-commune in Amsterdam en schreef Vn beschouwing. CRITICI: ORDINAIRE POLITIEKE TRUC it de '"O-RAJNEESHPURAM Willy f>Meyers leefde al sedert drie op straat. Hij was een van >ie daklozen, een van de „streetpeople" ofwel „bums" in de Amerikaanse stad Chica go. Hij verzamelde lege cola- en bierblikjes, die hij voor een habbekrats kon verkopen. y Van de opbrengst kocht hij wodka en brood. Gewone mensen ontweken hem. Hij zat gevangen in een cirkel van stank: een cocktail van alco- oJ, zweet en rottende kle- ing. De winters waren het irgst. Dan probeerde hij zich arm te houden op „zijn" ver- ingsrooster van een kan- rgebouw in Downtown Ihicago. Twee weken geleden stond de 23-jarige Willy zoals gebruikelijk in de rij voor de gemeentelijke soep- .^keuken, toen een charmante dame hem aansprak. Ze vertelde over een nieuw hulpprogramma voor ^streetpeople. Als Willy belangstel ling had kon hij mee met een bus ^naar een boerderij, waar hij ge- |;tkleed en gevoed zou worden, waar hij naar believen kon werken of piets doen en waar iedereen van hem zou houden. Villy had niets te verliezen. In de zaten nog dertig zwervers, nmigen kende hij. anderen niet De reis duurde vier dagen en ging helemaal over de Rocky Mountains naar de dun bevolkte Amerikaanse deelstaat Oregon aan de westkust. Toen hij daar uitstapte, gebeurde wat hij nog nooit in zijn leven had meegemaakt. Een vriendelijke man begroette hem en vroeg: „Pardon meneer, kan ik uw bagage aanne men?" Daarna nam een glimla chend meisje de zorg voor Willy over. Ze wees hem een eigen slaap kamertje in een van de houten ge bouwen op de ranch. Hij kon een bad nemen en kreeg schone kleren, een glas bier en een warme maal tijd. Willy is een van de ongeveer 1000 Amerikaanse daklozen die sedert enkele weken een droom werke lijkheid hebben zien worden. In de centra van de steden van de Vere nigde Staten zijn zij verzameld door aanhangers van de Indiase mysticus Bhagwan Shree Rajneesh, diè met hun meester wonen op een uitgestrekte ranch in Oregon, de zelfde waar in een ver verleden di verse cowboyfilms met John Way ne zijn opgenomen. Maar wat er dezer dagen rond de Big Muddy Ranch zoals boerde rij en omliggend terrein heten gebeurt, daar kan geen Holly- wood-script tegenop. Er is een ver beten strijd uitgebroken tussen de Rajneeshees, zoals de Bhagwan- -leerlingen heten, en de plaatselij ke, veelal boerenbevolking, die vreest dat hun dierbare stille heu velland geheel in bezit zal worden genomen door de mystieke nieuw komers, die in de kleuren van de zonsopgang (rood, paars, oranje) ge huld gaan en dagelijks zingend en handenklappend en langs wegen trekken. Rolls Royces De grote angst van de autochtonen is dat de Bhagwan-beweging de lo kale politieke opmars, waaraan zij enige tijd geleden is begonnen, met behulp van de stemgerechtigde zwervers, onbarmhartig zal voort zetten. Bhagwan is in 1980 vanuit India in de VS aangekomen. Zijn discipelen zijn er in 1982 in ge slaagd voor hun commune op de ranch in Oregon stadsrechten te krijgen. De thans officiële gemeen te Rajneeshpuram, heeft 800 hecta ren oppervlakte, 2000 inwoners en een gemeentebestuur dat uiteraard geheel uit Rajneeshees bestaat, die zich niet op de laatste plaats bezig houden met het uitschrijven van bouwvergunningen aan zichzelf. De dichtsbijzijnde buurgemeente, vanwaar een 25 kilometer lang stoffig grintpad naar de Big Muddy Ranch leidt, is het plaatsje Antelo pe, dat niet meer dan 40 inwoners heeft. In 1981 werden zij opge schrikt door de eerste autobussen die over het glooiende landschap de vreemdelingen kwamen aan voeren. Toen de Rajneeshees ge noeg hadden van de vijandigheid van de Antelopenaren, vestigde een aantal van hen zich op het grondgebied van die gemeente en nam men bij de plaatselijke verkie zingen in 1982 prompt de hele ge meenteraad over De Bhagwan-volgelingen verdrie voudigden de onroerend-goedbelas- ting, vormden hun eigen politie korps, gaven de straten nieuwe In diase namen en stichtten een nu- distenpark. Meer veranderingen zijn in aantocht, getuige de bulldo zers die thans in de dorpskom (nau welijks meer dan een kruising van twee landwegen) tekeer gaan. De oorspronkelijke bewoners zijn me rendeels weggetrokken. Zij hebben hun huizen en grond met geweldig verlies moeten verkopen aan de Bhagwan-beweging. Niemand an ders haalt het immers in zijn hoofd om hier te kopen en zich te vesti gen. De Bhagwan-groep heeft aan geld geen gebrek. Het totale grondbezit bedraagt 26.000 hectaren, die in 1982 zijn aangekocht voor 6 miljoen dollar, waarvan 1,5 miljoen contant is betaald. En Bhagwan Shree Raj neesh zelve laat zich elke dag in een van zijn 40 Rolls Royces door een haag van hem, toezingende vol gelingen rijden. Waar al het geld vandaan komt? Van vrijwillige bij dragen van de 400.000 leerlingen die Bhagwan over de hele wereld zegt te hebben. Volste recht „Zegt" te hebben is te veel gezegd. De spirituele leider heeft zichzelf drie jaar geleden het zwijgen opge legd. Sedertdien heeft alleen de al tijd een pistool dragende pers woordvoerster van de Stichting Rajneesh Internationaal, Ma Anand Sheela Silverman, met hem gespro ken. Wat er in Antelope is gebeurd, kan nu gaan gebeuren in de gehele re gio. Op zes november aanstaande, wanneer alle Amerikanen een nieuwe president kiezen, hebben tegelijkertijd regionale verkiezin gen plaats. Antelope ligt in een graafschap, Wasco County ge naamd, dat ongeveer 20 vierkante kilometer groot is en 12.000 stemge rechtigde burgers telt, die een nieuw regiobestuur moeten kiezen. De wet in de deelstaat Oregon zegt dat iedereen die meer dan 20 dagen in de staat woonachtig is, plaatse lijk stemrecht heeft. Sheela Silver man benadrukte dat Bhagwan de zwervers op de eerste plaats naar de Big Muddy Ranch heeft gehaald „om hen te laten delen in onze wel vaart en hun een waardig leven vol liefde en respect te geven". Maar plaatselijke burgers en politici gelo ven dat het Bhagwan er vooral om te doen is de armoedzaaiers naar de stembus te sturen, in een poging ook de alleenheerschappij over Wasco County te krijgen. De mili tante Sheela zegt daarover alleen maar: „Wij verplichten onze men sen tot niets. Maar zij hebben het volste recht te gaan stemmen. Wij verzetten ons met kracht tegen fas cistische pogingen ons te beroven van onze grondwettelijke rechten". Haar grootste vijanden zijn het lid van Oregons deelstaatparlement, Wayne Fawbush (Democraat), die pogingen in het werk stelt de Raj- neeshees-gemeenschap te ontman telen en de import van zwervers wettelijk te verbieden, en diens col lega Denny Smith (Republikein), die ronduit zegt: „De goeroe moet gedeporteerd worden. Straks ma ken we hier een tweede James town mee" (de stad in de Zuidame- rikaanse jungle, waar honderden leden vaa een religieuze secte en kele jaren geleden collectief zelf moord pleegden). Hemel Tal van juridische pogingen van in dividuen en instellingen worden intussen ondernomen om de Raj neeshees te verdrijven. De milieu groepering „Vrienden van Oregon" is in beroep gegaan tegen de bouw activiteiten van de commune. De immigratiedienst probeert de defi nitieve vestigingsvergunning van de mysticus tegen te houden met het argument dat hij zich valselijk als „religieus leider" heeft laten re gistreren omdat „iemand die zwijgt, geen leermeester kan zijn". Ore- gons officier van justitie, Frohn- mayer, is een proces begonnen we gens overtreding door de gemeente Rajneeshpuram van Amerika's grondwettelijke scheiding van kerk en staat. Anderen onderzoeken of misschien wetten zijn overtreden bij het oppikken van zwervers. Maar de Rajneeshees verdedigen zich taai en deskundig. Velen van de ranchbewoners zijn Amerika nen die hoge opleidingen hebben genoten. Een aantal is jurist. Zij zijn hierheen gekomen om - geïn spireerd door de mediterende Bhagwan - het sociale experiment van een klasseloze maatschappij, gebaseerd op naastenliefde op te zetten. In hun ogen zijn alle juridi sche procedures tegen de groep tot falen gedoemd. „Als anderen niet van ons houden, dan moeten zij dat weten. Maar wij hebben het volste recht hier te zijn en wij zullen hier blijven. Wij laten ons niet intimide' ren door godsdienstvervolging", al dus Sheela. Hoeveel daklozen er op 6 novem ber op de Big Muddy Ranch en in Rajneeshpuram zullen wonen, is onduidelijk. De aanvoer gaat thans nog altijd door, al is deze week een van de bussen vol met street people op weg naar Oregon verongelukt. De chauffeur werd gedood en bijna alle inzittenden gewond. Het incident zal de vastberaden heid van de Bhagwan-beweging niet aantasten. Ook Willy Meyers uit Chicago is intussen al biina Bhagwan-discipel. Hij zingt vrolijk mee met de anderen als de Rolls Royce met de baardige meester voorbii glijdt. „Ik kan nog niet ge loven wat er met me is gebeurd. Ik ben van de hel in de hemel geko men", zegt hij. Of hij op 6 novem ber naar de stembus gaat? „Ik weet het niet. Daar is helemaal niet over gepraat". MARC DE KONINCK •op' 22® sn: 1 r~ lüii AMSTERDAM „Onzin", reage- ren Ma Prem Dassana en Ma Prem Samveg op de beschuldi ging dat de Bhagwan-discipelen in Oregon de daklozen naar Raj neeshpuram lokken om "ze in te zetten bij de regionale verkiezin gen in Wasco-County. „De start van het daklozen-project heeft met die verkiezingen niets, maar dan ook absoluut niets te maken. De enige ware reden is dat onze godsdienst, die zich voortdurend ontwikkelt en vernieuwt, nu in een stadium is gekomen dat we overlopen van rijkdom. Spirituele èn stoffelijke rijkdom. Het is nu eenmaal zo dat wie overloopt van rijkdom vanzelf gaat delen. Dat kan toch niet anders? Een cham pagneglas dat te vol raakt, loopt over". Dassana (37) en Samveg (39) zijn sinds dit voorjaar de nieuwe coör dinatoren van de Amsterdamse commune van Bhagwan-discipe len. Opvolgers van Swami Anand Niketana, berust hun vrouw-zijn niet op een toevalligheid. Meer en meer leggen de Rajneeshees de nadruk op wat ze aanduiden als „de vrouwelijke pool in de mens" en waarmee ze bedoelen het ge voel, de intuïtie, de emotionaliteit. „Waarmee we het belang van de mannelijke pool, zeg maar het in tellect, niet te kort willen doen", tekent Samveg hierbij aan. „Maar het gevoel komt bij ons op de eer ste plaats. Het intellect onder steunt het gevoel". Ma Prem Samveg (links) en Ma Prem Dasaana: liefdeligheid. Gebruik makend van zijn ver standelijke faculteit, acht het tweetal de beschuldiging van poli tieke manipulatie daarom ook zo zwak omdat de commune in Ore gon voor uitbreiding van het aan tal ingezetenen bepaald niet op zwervers is aangewezen. Ma Das sana: „Als het de Rajneeshees déarom te doen was geweest, had men toch eenvoudig een beroep kunnen doen op de tienduizenden sannyassins die in andere delen van de Verenigde Staten wonen? Ik verzeker je dat die zonder meer bereid zijn van de ene dag op de andere naar Rajneeshpuram te verhuizen en zich er perma nent te vestigen. Dolgraag zelfs. Echt, je moet er niets anders ach ter zoeken dan een nieuw stadium in onze ontwikkeling". Delen De benoeming van deze nieuwe fase als de ontdekking van de liefdadigheid, wijzen Samveg en Dassana met kracht van de hand. „Liefdadigheid", aldus Samveg, „heeft de bijbetekenis dat je iets geeft waarvoor je iets terug ver wacht. „Zo zit bij ons de vork niet in de steel. De sannyassins in Raj neeshpuram geven niet, zij delen. Vanuit een situatie van overvloed. Zowel geestelijk als materieel is daar nu meer rijkdom aanwezig dan de communeleden zelf aan kunnen. Dus vloeit het over en kunnen anderen er ook van profi teren. Er wordt gedeeld en dat houdt in dat de andere partij er geen enkele tegenprestatie voor hoeft te leveren. De daklozen hoeven geen dankjewel te zeggen, noch te werken noch te medite ren noch hun stem uit te brengen bij de verkiezingen. Dat ze, gegre pen door de liefde die hen in Raj neeshpuram omringt, uit eigen beweging aan de slag gaan, is een andere zaak. Nu de pers de kwes tie van de verkiezingen zo na drukkelijk onder ieders aandacht heeft gebracht, hebben veel van de gasten in Rajneeshpuram ge zegd: okee, als er zoveel drukte over die stemmenkwestie wordt' gemaakt, dan willen we best een duit in het zakje doen en aan de verkiezingen deelnemen. Maar op niemand wordt enige aandrang uitgeoefend". Geen liefdadigheid dus, maar lief deligheid. Kunnen we de nieuwe ontwikkeling bij de Amsterdamse commune nu binnenkort ook ver wachten? Ma Prem Dassana: „Na tuurlijk. Op welke termijn kan ik nog niet precies overzien maar dat ook wij naar die nieuwe fase toe groeien, is zeker. De Verenig de Naties hebben 1987 uitgeroe pen tot het Jaar van de Daklozen. Tegen die tijd zijn we wel zover, denk ik". WILLEM SCHEER „Ik ben een onbeschaamde dichter. Ik ben geen realist. Ik noem mijzelf God. Ik noem jullie God. Ik noem rotsen God, en de wolken. Met God kun je groeien, met God kun je op een vloedgolf meegesleurd worden; je kunt de andere oever bereiken. God is alleen een glimpje van je bestemming. Je geeft vorm aan je lot. Dan is er tussen jou en de boom geen leegte God is de brug tussen alles. Hij omringt je, hij is je omgeving. Hij is binnen en buiten je. A\$ ik mijzelf God noem, wil ik je daarmee uitdagen. Ik noem mijzelf gewoon God opdat je moed kunt verzamelen Hem te herkennen. Als je het in mij herkent, heb je de eerste stap gezet het in jezelf te herkennen". Abracadabra? Voor velen wel. Toch blijken de woorden en zelfs de'loutere aanwezigheid van Bhagwan op de ziel van sommige mensen in te werken als zachte regen op een verdorde plant. Hoe komt dat? Wat gebeurt er precies in de ziel van die mensen die hem tot hun leidraad kiezen? Dat zijn de interessante vragen en juist daarop geeft de journalistiek geen antwoord. Daarop kan ze ook geen antwoord geven. Journalistiek bedient zich van heel grove registratie-middelen. Alleen de buitenste oppervlakte-laag van de gebeurtenissen worden door haar waargenomen en weergegeven. Waar het gaat om zulke ijle, maar allesbepalende gewaarwordingen als liefde, geloven, vertrouwen, missen de journalistieke technieken hun doel. Ze registreren gewoon niets, zoals een taperecorder ook niets registreert van het proces dat een verdorde plant ondergaat die drinkt en zich weer opricht. Religieuze mensen tonen zich hierover vaak teleurgesteld. Lezend in de kerkrubriek van hun krant, stuiten ze op de benoeming van een nieuwe functionaris, het verslag van een vergadering, de oprichting van een nieuwe vereniging maar bijna nooit over het eigenlijke onderwerp van de religie. Kunnen jullie met Pasen nou niet eens een goede reportage brengen over de Verrijzenis?, vroeg een bisschop onlangs tijdens een bijeenkomst met dagblad-redacteuren. Het probleem is, bisschop, dat je voor een verhaal dat werkelijk iets zegt over zo'n mysterie, niet een journalist maar een eerste klas kunstenaar nodig hebt. Die zijn dun gezaaid. Zoals de journalistieke media niet of nauwelijks in staat zijn iets mee te delen over de eigenlijke kern van christendom of islam, zo zijn ze ook niet in staat weer te geven wat er ten diepste omgaat in dè jonge beweging die zich het Rajneeshisme noemt. Dat zich in de Amerikaanse staat Oregon een Indische mysticus bevindt met om zich heen 2000 discipelen die er zeer gezond en vrolijk uitzien, is op video-tape vast te leggen. Dat de commune over 46 Rolls Royces beschikt en verwikkeld is in een reeks processen, kan uitvoerig worden beschreven. Maar zoals het christendom meer is dan zijn uiterlijke verschijningsvormen, zo is ook het Rajneeshisme meer dan de optelsom van zjjn auto's en disco's. Dat „meer" is uiteindelijk alleen waar te nemen door de menselijke ziel. En als mijn ziel niets waarneemt? Dan kan het ook nog aan mijn ziel liggen. Een criterium waaraan de ziel de waarheid kan toetsen is door de Indische mysticus zelf eens zó geformuleerd: „Als het zoeken je niet naar een steeds hogere staat van gelukzaligheid voert, waar je kunt zingen en dansen, dan is er iets mis dan is er iets volkomen mis. Dan volg je het verkeerde pad. Je geluksgevoel, je zingen en dansen zijn een aanwijzing. Het hoeft niet naar buiten gericht te zijn: je hoeft niet te zingen zodat anderen je kunnen horen maar je zult het gezang onophoudelijk binnen in jezelf horen. Als je wilt kun je zingen en anderen in je geluksgevoel laten delen, maar binnen in je danst het. Hoe dichter je bij huis komt, hoe gelukkiger je je voelt". Abracadabra of zachte regen op een verdorde ziel? WILLEM SCHEER Foundation International.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19