KONINGIN MARGRETHE II Finale Russen trekken Finland binnen als Denen raketten plaatsen Nederlands staatsbezoek aan Denemarken temperamei vol, tg artistiek zeetel begaafd fc Zestig-plussers half werk, half pensioen Koningin Beatrix en prins Claus brengen van maandag 8 tot en met woensdag 10 oktober een staatsbe zoek aan Denemarken, waar zij, in het dertig kilometer buiten Kopen hagen gelegen zomerpaleis Fre- densborg, de gasten zullen zijn van koningin Margrethe II en prins Henrik. Onze verslaggever Dries Scheepstra reisde voor het konink lijk paar uit naar Denemarken om al vast wat impressies te kunnen geven. Hij had een informeel ge sprekje met de koninklijke familie en ontmoetingen met de minister president, enkele ministers en woordvoerders van de oppositie. r intaan burge Bij referendum van 1953 werd de Deense grondwet zodanig gewij zigd, dat troonsopvolging in de vrouwelijke lijn mogelijk werd. Kroonprinses Margrethe was toen 13 jaar. KOPENHAGEN Ook Dene marken kent het probleem van een krappe arbeidsmarkt en een uitzonderlijk grote jeugdwerk loosheid. Minister Palle Simonsen heeft er al van verschillende kanten tegenaan gekeken. Hij was namelijk eerst minister van sociale zaken en is tegenwoordig bewindsman op financiën. Een oplossing voor het probleem heeft hij ook niet achter de hand, maar hij sleutelt wel aan een plan dat het signaleren waard is: half werk en half pensioen voor oude- De pensioengerechtigde leeftijd is in Denemarken zevenenzestig jaar. Het aantal werkenden tus sen de zestig en zevenenzestig is erg groot en door al deze mensen een halve baan te geven, komt de andere helft aan hele banen vrij. Het inkomen van de ouderen zou dan vijftig procent van het huidi ge loon moeten bedragen, plus een nader te bepalen percentage van het halve pensioen. Het plan is nog lang niet rond, maar zowel in werkgevers- als werknemerskringen staat men er niet onwelwillend tegenover. De minister wil de invulling van de vijftig procent werktijd zoveel mogelijk vrij laten. Het kan dus zijn dat straks twee werknemers van tussen de zestig en zevenen zestig de werkdag of -week gaan verdelen; men zal eventueel ook kunnen kiezen voor een maand werken en een maand vrij. In theorie zit het er zelfs in, dat men een jaar wel en een jaar niet werkt. Uiteraard afhankelijk van het soort werk. Denemarken kent sedert septem ber 1982 na tientallen jaren so ciaal-democratische kabinetten een regering van merendeels conservatieven en liberalen. Mi nister-president is sedert januari de conservatief Poul Schlüter, die een fervent voorstander is van bezuinigingen tot het uiterste en die dan ook al menig impopulaire maatregel op zijn naam heeft staan. Al heeft zijn kabinet, dank zij de lichte opleving van de we reldeconomie, de wind een klein beetje mee, toch zijn vriend en vijand het erover eens, dat de Schlüter-aanpak werkt. Dat moet zelfs de woordvoerder van de sociaal-democratische op positie, oud-minister (op verschil lende posten) Ivar Nörgaard toe geven. Hij zal de laatste zijn om te beweren dat er niet bezuinigd moet worden, maar de manier waarop de regering-Schlüter dat doet, keurt hij ten enenmale af. Met name - „en dat is dan maar één voorbeeldje" de eerste ziektedag voor eigen rekening (in Denemarken dus al een feit) is hem een doorn in het oog. ZATERDAG 29 SEPTEMBER De Deense koningin houdt, evenals Beatrix, van hoedjes. Voor elke gelegenheid heeft zij een ander hoofddeksel. Slechts eenmaal werd die keuze door een ander bepaald, toen zij als jonge vrouw een opleiding volgde bij de Deense luchtmacht (foto links). .Jeugdherinnering van de koninginnen Beatrix en Margrethe, toen res pectievelijk 19 en 18 jaar oud. Tekening van koningin Margrethe voor Tolkien's „In de ban van de ring." Zou de Deense grondwet in 1953 niet bij referendum zodanig gewij zigd zijn, dat troonsopvolging in de vrouwelijke lijn mogelijk was ge worden, dan was Margrethe moge lijk een toekomst tegemoet gegaan als archeologe of, nog waarschijnlij ker, beeldend kunstenares. Ze heeft zich althans met name als il lustratrice ontwikkeld tot een ni veau, dat duidelijk boven het ama teuristische ligt. Onder het pseudoniem Ingahild Grathmer illustreerde zij na de nodige correspondentie met de au teur op een zeer originele ma nier Tolkien's „In de ban van de ring". Kritici van naam daarover (terwijl ze nog niet wisten wie de werkelijke maakster was): „Opmer kelijk door z'n aparte benadering en z'n mengeling van abstractie en gestyleerd naturalisme". Een paar jaar later illustreerde zij even opmerkelijk, maar wel weer heel anders, een van de'oudse he- roische gedichten in de Deense taal. En Koningin Margrethe heeft ook als naaldkunstenares uitzon derlijke creaties op haar naam De eerste officiële foto van het Deense koninklijk paar, na 'de troonsbestijging van Margrethe in 1972. Drie jaar geleden verscheen bij een toonaangevende uitgeverij een Deense vertaling van „Tous les hommes sont mortels", een van de eerste werken van Simone de Beauvoir. Het is zoiets als een his- torisch-filosofische novelle, die de lezer terugvoert in de geschiedenis om hem duidelijk te maken dat het denkbeeld van een ideale maat schappij een fictie is. Op de titelpa gina van het boek werd vermeld, dat het een vertaling gold van de hand van H. M. Vejerbjerg. Een paar maanden later lekte uit, dat de werkelijke vertalers twee men sen waren: koningin Margrethe II en haar in Frankrijk geboren echt genoot. Goede contacten De Deense koningin huwde in 1967, toen ze dus nog prinses was, de in Londen werkzame Franse di plomaat Henri Marie Jean André graaf de Laborde Monpesat. Hij werd prins Henrik van Denemar ken en is inmiddels vijftig jaar. Het koninklijk paar heeft twee zoons, kroonprins Frederik (16) en prins Joachim (15). In 1975 brachten koningin Margre the en prins Henrik een zoek aan Nederland. En nu dan het eerste staatsbezoek ningin Beatrix en prins Cl Denemarken voor de deur. gin Margrethe zegt er naar uit te kijken, ook en 'omdat ze goede contacten houdt met de Oranjes. Omdat ze elkaar niet veel zie vanzelf de vraag hoe die dan wel worden „Niet per brief", zegt Margrethe, „maar een telel goede diensten bewijzen, het om internationale KOPENHAGEN Denemarken staat niet op de nominatie voor de plaatsing van middellange af standsraketten. Een van de rede nen zou wel eens kunnen zijn, dat Rusland er een aanleiding in zou vinden om Finland te bezetten Zo'n invasie zou zonder slag of stoot kunnen gebeuren, want na de tweede wereldoorlog is de Finnen door de Russen een verdrag opge legd, dat de laatsten het recht geeft om het rode leger de Fins-Russi sche grens over te sturen, zodra Moskou zich in het Baltische gebied bedreigd voelt. De Denen houden terdege reke ning met het bestaan van dit ver drag, zeker als het om veiligheids zaken gaat. Ze lijken nogal eens dwars te liggen in Europees ver band, maar hun soms wat eigenzin nige houding is dikwijls voor een belangrijk deel te verklaren door bedachtzaamheid. „Het is niet aan ons te kiezen tus sen de beide supermachten", zegt de premier, „maar realiteit is na tuurlijk, dat we al sedert 1949 tot een alliantie behoren, die met één van hen een bondgenootschap vormt". Denemarken gaat er, dat is zonder meer duidelijk, voor alles van uit, dat zeker in het Baltische gebied voorzichtigheid de moeder van de porseleinkast is. Niet zo verwonderlijk, want langs de kust van het eiland Seeland waar, in en om de hoofdstad, verreweg de meeste Denen wonen, wordt wel haast voordurend zoiets als een oos telijke dreiging ervaren. Niet al leen in de vorm van dag en nacht op de loer liggende Russische oor logsschepen, maar ook van eska ders bommenwerpers, die dagelijks opdoemen uit het oosten om bij Ko penhagen af te buigen naar het zui den en vervolgens aan te koersen op de Duitse zonegrens. En Russi sche duikboten wroeten heus niet alleen veelvuldig in de zeebodem onder de Zweedse wateren. De Deense voorzichtigheid is te meer begrijpelijk als men de strate gisch uitermate belangrijke positie van het kleinste der Scandinavi sche landen in aanmerking neemt. Samen met Noorwegen (ook NAVO-lid) beheerst het de toegang tot, of liever de uitgang van de Oostzee. En vanwege de nauwe doorgang tussen Seeland en het on gebonden Zweden, is het als geen ander westelijk georiënteerd land in staat noordelijke scheepvaartbe wegingen van Rusland en zijn sa tellieten te controleren. Medio mei bevroor het Deense par lement de bijdrage van bijna zes tien miljoen gulden aan de plaat sing van 572 raketten in West-Eu ropa (maar dus niet in Denemar ken zelf). Een zeer merkwaardige manoeuvre. Immers, de socialisti sche oppositie, gesteund door de ra dicaal liberale Venstre-partij (bij de gratie waarvan de huidige minder heidsregering in het zadel zit) dwong de bevriezing af, terwijl de zelfde sociaal-democraten hun fiat gaven aan het Navo-plaatsingsbe- sluit van 1979, toen ze nog, met de huidige oppositieleider Anker Jór- gensen als premier, aan de macht waren. Herstel economie Premier Poul Schlüter heeft er voor zijn kabinet geen halszaak Illustratrice van gemaakt. Het herstel van itenr Deense economie (toch ook belang van Europa) gaat hem irl gee aan het hart dan de rakettenk* ie tie. En dat Denemarken door enkt toch wel wat gelijk als een lid wordt beschouwd, FREDENSBORG „Majes teit, u moet zich toch wel op gesloten voelen in zo'n gou den kooi". Stereotiepe ver zuchting van een Nederlandse journalist, als ter gelegenheid van het komende staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus een bescheiden persde legatie door het Deense ko ninklijk gezin in het zomerpa leis Fredensborg wordt ont vangen. De reactie van koningin Mar grethe (met een glimlach in de richting van prins-gemaal Henrik): „Dat valt best mee, de ruimte tussen de tralies is heus groot genoeg om er af en toe even uit te breken". En met enthousiasme vertellen koningin en prins over de Franse vakantiestek, waar ze een paar maal per jaar als ge wone mensen tussen gewone mensen kunnen verblijven. Hieruit mag geenszins worden af geleid, dat koningin Margrethe II (het oudste koningshuis ter wereld kende een Margrethe I, die van 1397 tot 1412 niet alleen over Dene marken maar ook over Noorwegen en Zweden regeerde) haar konink lijke plichten maar liever zou ont lopen. In hofkringen kan men be luisteren, dat ze juist een uitermate hoge plichtsopvatting heeft. Koningin Margrethe Alexandrine Ingrid Thorhilder is geboren op 16 april 1940, op de dag af een week nadat Hitler-Duitsland Denemar ken binnenviel. De Deense konink lijke familie bleef in Kopenhagen en tijdens de bezetting heeft de toenmalige koning Christiaan X de Duitse zaak naar vermogen af breuk gedaan. Davidster Van Margrethe's grootvader gaat het verhaal, dat hij in die donkere dagen elke morgen de Deense vlag liet hijsen in zijn tuin. Dat zou een kersverse Ortskommandant in het verkeerde keelgat zijn geschoten. Het ceremonieel moest acHterwege blijven, anders zouden er Duitse soldaten komen opdraven om de vlag te strijken. Koning Christaan zou hebben gereageerd: „Maar dan stuur ik een soldaat om de vla{ weer te hijsen", waarop de Orts kommandant liet weten die soldaat dan zonder pardon te zullen laten neerschieten. De koning: „Maar de soldaat die ik stuur, dat ben ik zelf". En het hijsen van de vlag zou zijn doorgegaan. Een indianenverhaal, waarvan on bekend is hoe het in de wereld is gekomen. Niet waar dus, dat weet ook de huidige koningin heel ze ker. Wél waar is, dat haar grootva der dagelijks te paard een rit maak te door de straten van Kopenhagen en dat hij met dit gebaar (en vaak ook met woorden) de bevolking moed insprak. Ook waar is en koningin Mar grethe attendeert er met gerecht vaardigde trots op dat koning Christiaan X er mede toe heeft bij gedragen, dat het joodse deel van de Deense bevolking niet werd ge tooid met een gele Davidster. Toen de bezetter dat plan kenbaar maak te, liet de koning weten dat hij dan de eerste zou zijn, die zich met zo'n ster in het openbaar zou vertonen. De ster werd niet ingevoerd. Niet temin werden ongeveer zesduizend Deense joden het slachtoffer van het nazi-regime. Sterke wil Koning Christiaan X werd in 1947 opgevolgd door koning Frederik IX en toen deze in januari 1972 overleed, was de beurt aan zijn oudste dochter Margrethe. Zo'n troonswisseling gaat in Denemar ken niet gepaard met een kroning of ander ceremonieel. De eerste mi nister leest op een bepaalde plaats in Kopenhagen in het openbaar een korte verklaring voor, dat is al les. De inhoud van die boodschap komt neer op: „De koning is dood, leve de koning". „De hulp van God, de liefde van het volk, de kracht van Denemar ken", onder dat motto besteeg de toen 31-jarige vorstin de troon. Ze was goed op haar taak voorbereid en ontpopte zich als een tempera mentvolle, artistiek zeer begaafde persoonlijkheid met een sterke wil en een eigen mening. Heel Denemarken hangt niet voor niets aan haar lippen als ze haar door radio en televisie uitgezonden nieuwjaarsboodschap uitspreekt. Ze pleegt daarin bepaald geen blad voor de mond te nemen, kan zelfs heel scherp uit de hoek komen en geeft er in elke passage blijk van goed geïnformeerd te zijn en over een uitstekend waarnemingsver mogen te beschikken. Niet zelden heeft, zo'n toespraak reeds positieve effecten gesorteerd met betrekking tot knelpunten in het maatschappe lijk bestel van Denemarken. Koningin Margrethe maakt nooit gebruik van „ghostwriters". Ze bouwt haar toespraken zorgvuldig op, blijft tot het laatste moment schrappen en aanvullen. Haar par ticuliere secretaris Mogens Wahl: „Ze weegt met name bijvoeglijke naamwoorden op 'n goudschaaltje". fcgft?ï:*->Xw zorg zijn. Daarnaast zien de Denen meer in het op gang brengen en van de Oost-West-dialoog een uitgebreid 1 Juist voor de kleine landen de sfeer tussen de supermachten is verkild, de taak weggelegd' )ck, optimaal contacten te onderhoud UB"" vinden regering en opositie. 'kte

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14