Bathold Henny: directeur zonder muren en deuren AANGESLAGEN .CAPTAIN OF INDUSTRY" VERLAAT SIEMENS Aandelen overwegend lag' er Regan: Rente zal verder dalen Geen huur toch aftrekbaar ECONOMIE CeidócSotvumt Bartold Henny behaalde kort na de Tweede Wereldoorlog zijn docto raal economie in Rotterdam, nadat hij zijn studie drie jaar had onder broken om zich bij het verzet aan te sluiten. Aanvankelijk trad Hen ny in dienst bij het Rotterdamse Blauwhoed en Vriezenveem, maar in 1952 besloot hij tot de „switch" naar Siemens in de Hofstad. Over die overstap zegt hij nu: „Sommige mensen hebben mis schien vreemd tegen die nieuwe baan aangekeken, maar voor mij stond vast dat we een brug moesten slaan naar Duitsland, om samen aan een nieuwe toekomst te bou wen". Bij Siemens voelde Henny zich al snel thuis. Hij werkte er tien jaar, toen hij benoemd werd tot commer cieel directeur. Sedert 1 juli 1971 is drs Henny hoofddirecteur van de onderneming. Hij wordt in die functie maandag opgevolgd door ir. J. Thierry (48), die sedert 1970 bij Siemens werkt. Op het moment vervult Henny functies in zeven verschillende sec toren van de maatschappij, varië rend van voorzitter van het bestuur van het Wassenaarse Sterrenbad tot lid van het algemeen bestuur van de werkgeversorganisatie VNO. Als voorzitter van de Stich ting Residentie Orkest wil hij zich de komende jaren vooral bezig gaan houden met de realisatie van een orkestzaal/danstheater aan het Spui in Den Haag. DEN HAAG De hoofd directeur van Siemens Ne derland mag dan zijn af scheidsreceptie houden, de tentoonstelling „Per spectieven van de chip" in het Siemens-hoofdkantoor gaat gewoon door. Terwijl Barthold Henny handen schudt in de foyer van het hoofdkantoor, vergapen een zaal verderop tiental len belangstellenden zich voor een robot, die met uiterste precisie een speel goed-autootje „ter hand" neemt, van wieltjes voor ziet en de lopende band af laat rollen. Wat de heer Henny betreft loopt het afscheid van zijn loopbaan bij Siemens Neder land eveneens op rolletjes. „Maandag zal ik net als altijd 's ochtends om half zeven een kilometertje zwemmen in het Sterrenbad in Wassenaar", vertelt hij in zijn „kantoor tuin" op de tweede etage van het hoofdkantoor. „En ik heb zoveel bijbaantjes, dat ik me voorlopig niet hoef te verve- Kantoortuin Contacten met de maatschap pij, maar ook met collega's, schreef de heer Henny de 32 jaar dat hij nu bij Siemens Ne derland in dienst was, hoog op zijn prioriteitenlijst. Toen Sie mens in 1972 besloot tot de bouw van een nieuw hoofd kantoor in Den Haag, kregen de architecten de opdracht een gebouw te tekenen zonder apart vertrek voor de hoofddi recteur. Henny herinnert zich: „Ons stond een kantoortuin zonder muren en deuren voor ogen. Dat is het contact tussen de mensen alleen maar ten goede gekomen. Ik werkte ook veel prettiger zo; temidden van mijn collega's. Het vreem de is dat ik de eerste directeur zonder eigen werkvertrek nog moet ontmoeten". In het maatschappelijk leven bekleedt de Siemens-topman zoveel bestuursfuncties, dat hij moet gissen naar het juiste aantal. „Ik zou echt niet pre cies kunnen zeggen hoeveel bijbaantjes ik nu heb", ver zucht hij: „Misschien tien? Ik ben het spoor een beetje bijster geraakt". Toen Henny in 1952 bij Sie mens Nederland in dienst trad, was het niet zijn bedoeling om lang te blijven. „Ik had er niet aan gedacht dat het zo'n lange tijd zou worden", vertelt Hen ny, nu 12 jaar hoofddirecteur. „Maar ik voelde me er al snel thuis. Terugblikkend op die periode moet ik zeggen dat vooral de cultuur van deze on derneming me bij Siemens heeft gehouden. Omdat de ontwikkelingen in de elektro techniek zo snel gaan, was het vak elke dag weer boeiend. Ik had het gevoel steeds weer bij nieuwe onderneming te wer ken". Vernieuwing Die regelmatige vernieuwing van Siemens-Nederland, dat op het moment produkten maakt met een gemiddelde le venscyclus van nog geen drie jaar, zorgde voor een forse om zetgroei. Verkocht Siemens in 1952 met 80 werknemers nog voor 30 miljoen gulden, nu werken bij Siemens Nederland 1850 mensen, samen goed voor een omzet van bijna 600 mil joen. Vooral in de vijftiger en zestiger jaren groeide de on derneming fors, maar ook in de jaren na de oliecrisis van 1973 zag Siemens Nederland nog kans zijn omzet te verdub belen. Wat dat betreft is de heer Henny niet somber voor de toekomst. „Ik verwacht dat Siemens over tien jaar zeker tweemaal meer zal verkopen dan nu. Onze organisatie past immers steeds beter in de in formatie-maatschappij die zich 'aan het vormen is. Op het mo ment is de opdrachtenportefe uille al twintig procent groter dan vorig jaar". Vooralsnog kampt het bedrijf, dat naast consumentenproduk- ten en micro-elektronica ook schakelapparatuur voor elek triciteitsbedrijven levert, ech ter nog met stagnatieproble men. Vorig jaar moest Siemens Nederland 115 werknemers ontslaan wegens afzetproble- men bij de fabriek aan de Binckhorstlaan. De voortijdige pensionering van de heer Henny vloeit voort uit een in krimpingsmaatregel uit 1982, die bepaalde dat alle werkene- mers van 57,5 jaar en ouder zouden afvloeien. Henny, daarover: „Wij vonden dat je als directie geen uitzondering kunt maken. Zoals in alles moet je ook als directeur het goede voorbeeld geven. Van daar dat ik zelf ook opstap, nu mijn opvolging geregeld is". Stagnatie De stagnatie is overigens vol gens Henny slechts een tijde lijk verschijnsel. Op het mo ment heeft Siemens Nederland alweer 80 vacatures voor hoog opgeleide technici en informa tiedeskundigen. Henny: „Maar we kunnen maar heel moeilijk mensen voor die banen vin den. De arbeidsmarkt is duide lijk nog niet ingesteld op de behoefte die naar een bepaald soort specialisten gaat ont staan". Als vice-voorzitter van de Ne derlands-Duitse kamer van koophandel kijkt Henny wat dat aangaat regelmatig met een scheef oog naar onze Oos terburen, waar de economie niet alleen na de tweede we reldoorlog, maar ook na de laatste recessie een welhaast wonderbaarlijke veerkracht vertoont. „Duitsland is van oudsher veel meer een industrieland, terwijl bij ons nog te veel de handels geest overheerst", zo verklaart Henny dit verschil. „Als je ziet dat in Nederland maar tien procent van de afgestudeerden een technische opleiding heeft gevolgd, tegen veertig procent in Duitsland... Dat zal snel moeten veranderen, want bin nenkort krijgt de helft van de bevolking op een of andere manier met micro-elektronica te maken". Zo komen we terug bij de ten toonstelling „Perspectieven van de chip", waarbij verschil lende toepassingsmogelijkhe den van de chip worden ge toond. Is de tentoonstelling wellicht bedoeld om het imago van de chip als banenvreter onderuit te halen? Vakken van de toekomst „Ach", overweegt Henny, „Het gaat er toch allereerst om de mensen te laten zien wat een chip is en wat hij kan. Want onbekend maakt onbe mind. En wat het banenverlies betreft: het hangt er maar vanaf of we voldoende in de nieuwe technologie duiken en of er voldoende goed opgeleide mensen komen om met de sen van de aandelen overwe gend wat omlaag gegaan. In de vroege ochtend bleven de prij zen aanvankelijk redelijk lig gen, maar later zakten ze iets in. Deze reactie werd toege schreven aan verkopen van hen, die hun posities in ver band met het afsluiten van de boeken per eind september wat wilden verminderen. Ook het feit dat het weekeinde voor de deur staat was voor velen aanleiding wat voorzich tiger te worden. Van de internationals verloor AMSTERDAM Op de effec- Unilever bij de start van de of- tenbeurs zijn gisteren de koer- ficiële beurs ruim 1 op krap 292. Hoogovens ging 80 cent achteruit naar 59,40 en Kon. Olie was 60 cent in reactie op 179,70. Akzo volgde met 30 cent tot ƒ98,10 en Philips was twee dubbeltjes in reactie op ƒ53,80. De bouwaandelen waren ver deeld. Op de lokale markt werd voor Boskalis een bied prijs genoemd van 12 en een laatprijs van 12,50. De banken waren per saldo wat lager en ook de verzeke raars brokkelden iets af. De hypotheekbanken moesten SUSKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS f Wat hntfen we YR'.s ih op flmoras land, zal ik m vol u?Ist carna- horixut m<jn onderdanen begroeten' •val" wenst Hare Majesteit aan boord te fan! Pracht 7 □ffft LRTER VERLRRT DE QïRONEF fltlTWERPEM eu zet ROERS hrrr fltlORRS üe REIS VERlOOPr ZONDER MOEI lijkheden MRRR UREN LRTER VLIEDEN ZIJ OVER EEN vrn DIE PRRRDlJSRCHriGE EILRN- oen in of Stille Iuiozee Je hoeft me met te dragen, Jerotn GRATIS ELKE WOEF BIJLAGE BI] UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA goud en zilver AMSTERDAMDe prijzen van goud en zilver zijn als volgt vast gesteld: Goud (ijnmetaal 37.570-38.070, vorige 37.600-38.100 bewerkt 39.980 laten, vorige 40.010 laten. Zilver fijnmetaal 790-860, vorige 785-855 bewerkt 910 laten, vorige 900 la- nieuwe technieken te kunnen werken. Als we snel genoeg naar het post-industriële tijd perk groeien, dan voorzie ik wel meer werkgelegenheid op de langere termijn. Maar op het moment kiezen helaas nog maar heel weinig jonge men sen de vakken van de toe komst". De overschakeling naar nieu we produktieprocessen zal overigens nog wel een lieve duit gaan kosten. „De onder nemingen verzamelen nu het kapitaal om hun financiële po sitie te versterken en in de toekomst de nodige ingrij pende investeringen te kun nen doen", aldus Henny. Erg bang is hij niet voor looneisen, die de winstgevendheid van de ondernemingen opnieuw zouden kunnen aantasten. „Langzaamaan zijn we wel gaan beseffen dat veel van onze problemen veroorzaakt zijn doordat de welvaart in de zestiger, zeventiger jaren te snel is verdeeld", zo meent de hoofddirecteur. „Een herha ling van zo'n beleid zou bete kenen dat we kwetsbaar blij ven voor nieuwe conjuncturele klappen. De welvaart van een land hangt nu eenmaal samen met de welvaart van de onder nemingen. Wat dat betreft valt het manna niet meer uit de hemel". PAUL KOOPMAN WASHINGTON De Amerikaanse rente zal verder dalen en daardoor zal de hoge koers van de dollar onder druk kunnen komen. Dit heeft de Ame rikaanse minister van fi nanciën, Donald Regan, gezegd na de afsluiting van de gezamenlijke jaar vergadering van het IMF en de Wereldbank. Aanleiding van zijn opmer king vormt de verlaging van de Amerikaanse „prime rate" van 13 naar 12 3A procent die donderdag door de meeste gro te Amerikaanse banken werd afgekondigd. De prime rate is de rente die banken bereke nen aan hun meest krediet waardige cliënten. Regan meent dat de rente zal blijven dalen omdat er aanwijzingen zijn dat de zeer snelle groei van de Amerikaanse economie aan het afnemen is. De ge dachte hierachter is dat door een afname van de economi sche groei ook de vraag naar krediet voor investeringen en beleggingen kleiner wordt. Te verwachten valt dat als de Amerikaanse rente daalt ook de hoge koers van de dollar zal.zakken. Maar Regan .wees er anderzijds op dat andere factoren, zoals de stabiliteit van de Amerikaanse regering en de dynamische economie, de dollar ondersteunen. Een vermindering van de pri me rate is goed nieuws voor ontwikkelingslanden die bij buitenlandse handelsbanken in het krijt staan. De rente die zij moeien betalen over hun schulden is namelijk veelal ge koppeld aan de prime rate. Ook is een lagere prime rate positief voor particulieren die geld lenen en voor hypotheek- nemers. een klein deel van de winst van de afgelopen prijsgeven. KLM opende met een verlies van 2 op ƒ192 en Heineken verloor een halve gulden op 136,50. De scheepvaartfond sen waren wat lager en de uit gevers gaven een licht ver deelde stemming te zien. Een van de weinige fondsen met winst was Gist-Brocades en op 165,80 beliep de vooruitgang 80 cent. Op de obligatiemarkt waren de koersen onveranderd tot wat hoger. Daarmee werd de licht opgaande lijn van de vo rige dagen voortgezet. ZUIVELBEURS LEEUWARDEN - Commissienoteringen in gulden per kg: Goudse kaas 6,55. Edammer kaas 6,43 en broodkaas eveneens 6,43. De handel was goed. Björn was een hardwerkend student tandheelkunde en woonde in een van de bekende universiteitssteden. Hij leefde samen met zijn vriendin Iris, een wijkverpleeg ster, in een huis dat van zijn vader was. Hij hoefde voor het ruime grachtenpand geen huur te betalen, omdat zijn vader hem op die manier wilde helpen met de hoge studiekosten. Ook gaf hij Björn het advies bij zijn aan gifte inkomstenbelasting een bepaald bedrag op te voe ren als aftrekpost in verband met deze hoge studiekos ten. Björn wist dat zijn vader financieel expert was, dus volgde hij de wijze raad op. De inspecteur van belastin gen was het hier volledig mee eens en accepteerde de studiekosten als aftrekpost. Toevalligerwijs ontving Björn de aanslag op zijn ver jaardag. Diezelfde avond waren zijn beste vrienden aan wezig ter ere van dit heuglijke feit. Toen Björn op een gegeven moment vertelde over zijn financiële meeval ler volgde er een gesprek over belastingen. Zo vernam de tandarts in wording dat de kosten van een studeer kamer ook aftrekbaar zouden zijn. Bij het doen van de aangifte had Björn daar helemaal geen rekening mee gehouden om de doodeenvoudige reden, dat hij het niet wist. Gelukkig was het nog niet te laat. Meteen de vol gende dag diende Björn een bezwaarschrift in. De inspecteur wees het bezwaarschrift af. Als argument gebruikte hij, dat Björn het huis voor niets in gebruik en dus ook geen kosten kon hebben. Als je helemaal geen kosten hebt, kun je ook niets aftrekken, zo stelde de inspecteur. Met deze argumentatie was Björn het niet eens. Hij ging in beroep bij de rechter. Deze vond ook dat de inspec teur een verkeerde argumentatie gebruikt had. In zijn uitspraak stelde de rechter dat de waarde van het gratis wonen tot Björn's inkomen gerekend kon worden. Omdat Björn niets hoefde te betalen was dit een vorm van inkomen. Een deel van dit inkomen was besteed aan de studeerkamer. De kosten van de studeerkamer kwamen dus wel degelijk voor de rekening van Björn. Hiermee was hij echter niet gered. De rechter was na melijk van mening dat er eerst gekeken moest worden of de gemaakte kosten wel onder de buitengewone las ten vielen. Immers dan alleen zijn ze aftrekbaar. In het vervolg van zijn betoog stelde de rechter dat dit niet het geval was. Het hebben van de veelbesproken studeerkamer bracht voor Björn geen hogere huisves tingskosten met zich mee. De rechter vond dat het heb ben van studieruimte niet door deze student op zijn aan giftebiljet als aftrekpost opgevoerd mocht worden. Een aantrekkelijk uitzicht biedt deze uitspraak echter wel. Zoals we gemerkt hebben niet voor mensen als Björn, maar wel voor diegenen die voor hun werk een werkkamer nodig hebben en verder in dezelfde om standigheden verkeren als de student. In hun geval wordt de vraag of er door het hebben van deze speciale kamer extra kosten gemaakt worden niet eens gesteld. Deze groep belastingbetalers kan dus zonder meer pro fiteren van de regeling die op Björn's verjaardag het eerst ter sprake kwam. Zij kunnen kosten aftrekken die in werkelijkheid nooit betaald zijn. Mr. P. Hamers, van De Boer en Van Keulen belastingadviseurs.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10