LMÏ3[pO(M Leiden sterker door komst van Lockhart en Hei jdeman „Handhaven is het uitgangspunt" zag spelen, wist ik, dat er één middenvelder zou afhaken; het zijn er twee geworden. Ik laat daarom de buitenspelers zich meer met het spel be moeien; zij moeten zich laten zakken en zich ook met de op bouw van het spel gaan be moeien". Het eerste treffen - met Kampong - liep met een 8-0 nederlaag slecht af voor de Leidse ploeg, maar de con frontaties met Amsterdam en KZ ging het een stuk beter met LMHC. Weliswaar gingen die wedstrijden verloren, maar het vertoonde spel gaf ver trouwen voor de toekomst: ,,Het surplus aan routine bij die topclubs gaf de doorslag. Die spelers kunnen in de LEIDEN De afdeling competitieleiding van de Koninklijke Nederland se Hockey Bond is niet van plan in de toekomst het competitieprogram ma, waarin de clubs de drie kampioenskandida ten achter elkaar ont moeten, te wijzigen. Woordvoerder Koppert: „Je kan daar als trainer- /coach ook anders over denken. Ik sprak ie mand van Den Bosch en die had er geen enkel probleem mee. Als men drie opeenvolgende wed strijden heeft tegen zwakkere ploegen, is het ook niet goed. We letten er meer op, dat de top pers elkaar ontmoeten aan het eind van het sei zoen om een spannende competitie te waarbor gen". meeste situaties meer rust op brengen en hebben daardoor meer overzicht. Die benutten dan ook drie van de vier doel kansen". Het vertrek van Van Marwijk Kooy (studie in de Verenigde Staten) en Boele van Hens broek (naar Kampong) hoopt de Haagse leraar lichamelijke opvoeding te compenseren met de inbreng van Boudewijn Eijck en Boudewijn Mol en ex tra inspanningen van de rest van de spelersgroep: „Het is natuurlijk voor de overgeble ven spelers een uitdaging om een en ander via het collectief te compenseren, door gedisci plineerd als eenheid te spelen. Kwalitatieve uitschieters heb ben we niet meer". Baarschers ziet slechts een vijftal ploegen niet voor degra datie in aanmerking komen: „Kampong, KZ en Amsterdam zijn de topclubs, HGC en Bloe- mendaal zijn subtoppers. Dat betekent, dat er zeven clubs zijn die gelijke kansen hebben om te degraderen. Voor ons is handhaving het uitgangspunt. „De factor „geluk" is daarbij natuurlijk erg belangrijk. Daarbij denk ik dat die ploeg, die het beste „prestatiehoc- key" speelt helaas de beste kans heeft. Ik ben bang, dat er ploegen in een later stadium van de competitie wat harder ingaan om zo de punten bijeen te sprokkelen". De Hagenaar verwacht niet, dat zijn ploeg daartoe zal over gaan: „Dat soort hockey is Lei den onwaardig. Als ik de eigen kwaliteiten goed inschat hoe ven wij daar niet op terug te grijpen, die moeten een vol doende basis zijn. WILLEM SPIERDIJK iT SPORT LEIDENCckheSomu/nt ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1984 PA(^ LEIDEN Elmex Leiden kent vandaag de zwaarst mogelijke opening van het basketbalseizoen: een uit wedstrijd bij concurrent Nashua Den Dosch. De ploeg van coach Ruud Harrewijn wordt daarmee direct in het diepe ge gooid. Vooralsnog heeft de Leidse eredivisionist de beste papieren. De forma tie lijkt uitgebalanceerder dan in de afgelopen bas ketbaljaargang. Met de komst van Tom Lockhart en Hans Heijdeman is Lei den twee uiterst waarde volle spelers rijker, terwijl de aangetrokken junioren Richard van Poelgeest en Henk Jan Piket als grote talenten te boek staan. De stemming bij de Leidse club is dan ook optimistisch, al wenst Ruud Harrewijn niet te hoog van de toren te blazen. „We zijn inderdaad sterker ge worden, maar dat geldt ook voor Den Helder en Haaksber gen, terwijl ik nog moet zien of Den Bosch veel aan kracht heeft ingeboet. Over een maand zullen de perspectieven voor ons team waarschijnlijk een stuk duidelijker zijn. Een week na Den Bosch ontmoeten we bijvoorbeeld Haaksber gen", aldus Harrewijn. Overi gens bestaat de eredivisie dit seizoen uit slechts acht ploe gen. Leiden kent vier nieuwe ge zichten. Tom Lockhart kwam over van Den Helder en neemt als tweede Amerikaan naast Jerry Beck de plaats in van John Cox. Harrewijn over Lockhart: „Ik denk dat hij het type speler is waar het ons vo rig seizoen aan heeft ontbro ken. Niets ten nadele van Don Cox, maar op momenten dat we hem hard nodig hadden was hij er niet. Lockhart is een speler die, als we vast zitten, de boel forceert. Dat kan goed gaan en fout gaan, maar hij doet in elk geval wat. Ik denk dat hij ook sterker is in de re bound. Alleen verdedigend is hij misschien wat minder dan Cox." Vlak voor het verstrijken van de overschrijvingsperiode kwam ook de overkomst van Hans Heijdeman rond. De in ternational is een welkome versterking, al stelt hij Harre- wijn wel voor een probleem. „Ik ben natuurlijk blij dat ik hem er bij heb, alleen is het weer een speler die ook ver wacht zo'n vijfentwintig minu ten per wedstrijd te spelen. Dat kan niet altijd. Maar het is natuurlijk prettig als je zoals nu met blessures zit." Harre wijn doelt daarbij op Emill Ha- gens, die kort geleden aan het bovenbeen werd geopereerd. Hagens is inmiddels weef in training, maar onzeker is nog of hij tegen Den Bosch zal spe len. Datzelfde geldt voor Toon van Helfteren, die te kampen heeft met een spierscheuring in z'n kuit. Behalve Lockhart en Heijde man werden ook Richard van Poelgeest van Jumpers en Henk-Jan Piket van Leider dorp aangetrokken. Harrewijn over het jeugdige duo: „Ri chard van Poelgeest is naar mijn mening een van de ta lentvolste centers in Neder land. Hij moet nog veel leren, maar ik denk dat hij na een half jaar in staat zou kunnen zijn om een paar minuten te spelen. Voor Henk-Jan Piket ligt dat wat anders. Hij zal wat langer mee moeten lopen om op eredivisieniveau een point- guard te kunnen zijn. Dat is een verantwoordelijker taak dan wanneer je onder de bor den staat". Naast de vier nieu welingen heeft Harrewijn nog de beschikking over Jerry Beck, Emill Hagens, Jim van Dam, Bert Kragtwijk, Randy Wiel, Toon van Helfteren en Rudolf Oudshoorn. Nieuw bij Elmex is ook Peter van der Willigen. De oud- scheidsrechter, laatstelijk nog actief op de Olympische Spe len, neemt het management voor z'n rekening. Het zoeken naar een sponsor zal voorlopig een belangrijke taak worden. Geldschieter Elmex houdt er na dit seizoen mee op. Al eer der had het bedrijf laten we ten geen gelden meer voor Eu ropees basketbal beschikbaar te stellen. Omdat het zoeken naar een sponsor voor Europa Cup basketbal geen resultaten opleverde, komt de Leidse vereniging dit seizoen niet op internationaal niveau in actie. Overigens is men bij in Leidse kringen uiterst ontevreden over de beslissing van de com petitieleiding om Leiden en Den Bosch direct tegenover el kaar te zetten in de eerste wedstrijd. „Ik vind het bela chelijk dat twee ploegen die vorig jaar in de play offs zaten nu in de eerste wedstrijd tegen elkaar moeten. Het is natuur- De andere ploegen LEIDEN Net als vorig seizoen is Den Bosch de voornaamste concurrent van Leiden. Zeven nieuwe spelers zijn aangetrok ken. Alleen Jelle Esveld, Kees Akerboom en Larry Gibson zijn Den Bosch trouw gebleven. John Franken, die eerder voor Groningen en Canadians speelde, Raymond Bottse en de Amerikaan Fields kwamen de Bosschenaren versterken. Haaksbergen beschikt over een sterke ploeg („De beste, die we ooit hebben gehad", aldus voorzitter Van Hal) en kan met Den Bosch en Leiden in het rijtje favo rieten worden geplaatst. Eugene Richardson en Murray Brown werden aangetrokken, terwijl de guards Frank Ardon en Martin de Vries werden van Orca's overgenomen. Den Helder, de ploeg van coach Charis Sideris, gaat met spelers als de 2.11 me ter lange Larrence Mc Grae (ex- Barcelona en Maccabi Tel Aviv), Glen Omanette (ex- Orca's) en Dave Downey de competi tie in. Weert hoopt dit jaar de play-offs te halen. Ronald Schilp en Rob van Essen zijn dankzij een beter be talende sponsor binnenge haald. Canadians is con current van de Weertse- ploeg voor de vierde play- offplaats.De Amerikaan Philips Thomas neemt de positie van de vertrekken de Dave Downey in. Werkendam zal onderin meedraaien. Daar kan de komst van Meivin Polk en Al Culton weinig aan veranderen. Orca's Urk is eenzelfde lot beschoren. De opengevallen plaatsen werden daar goeddeels in gevuld met spelers uit het tweede team. lijk voor ons niet gunstig, maar ik denk ook dat het voor de basketbalcompetitie veel leuker is als je zo'n duel later vaststelt. Na zo'n vijf wedstrij den sta je allebei bovenaan en dan is het een topper. Nu is het gewoon de start van een competitie", aldus Ruud Har rewijn. Swift verlig in Piet S olie- Overdevefe actief lid rü LEIDEN Het ovjite- van de Leidse wielremP* Overdevest, die afgelopr^ dag ten val kwam in e%j¥j, wedstrijd van wieleijisc Leidse wielerkringen r|era schok ontvangen. Ko men aanvankelijk nof" hoop op verbetering, tc toestand plotseling v< terde en het duidelijL. dat het geen zin had zijp|J nog langer kunstma stand te houden, was j J slagenheid ook bij den uit de wielerwerer pleet. Overdevest, die de leefl J 46 jaar bereikte, was g langrijke figuur in deon wielervereniging, waar -j 1978 voor het eerst een als veteraan aanvroeg, was hij lid geworden toer-afdeling, maar zij stap was een logisch van het feit dat hij Lja door omstandigheden had kunnen wielrennej^, Éénmaal op de koersfiere ten, bleek hij een renif1 ondanks zijn hoge |a" goed meedraaide. Voorrd veldritten - hij won in Dorst - legde hij veeBIT re collega's dankzij zij|6u tisme het vuur na aan <fV( Maar ook op het bestf); vlak stond hij zijn ml1!11 In de loop der jaren wge van het bestuur, lid sportcommissie en v i hij de funcie van wedf"j cretaris. De laatste jare^ hij zich toe op de begf c van de 15- en 16-jarige'01 van Swift, de nieuw?"1 Om dat zo optimaal te kunnen doen, volgdfa: trainerscursus van de Juist door zijn grotedc voor de wielersport laiT die zonder problemen *V voltooien om weer sre nieuw hoofdstuk in zr lerloopbaan te beginn" noodlottige valpartij verwachting op brut?m verstoord. {U Hoewel het ridicule competi tieprogramma aanleiding zou kunnen zijn om in woede uit te barsten, reageert Nol Baar schers met een rustig „dit moet eigenlijk vermeden wor den". De nieuwe Leiden-coach vervolgt: „Het is al drie seizoe nen lang zo; zoiets moet veran derd worden. Het zal wel tij dens het hoofdklasse-overleg aan de orde komen". Baarschers is van plan de puntloze start van de Leidse hoofdklasser recht te zetten met het behalen van de volle buit van zes punten in de vol gende drie duels met Oranje Zwart, Den Bosch en SCHC: „We hebben natuurlijk reke ning gehouden met een moei lijk begin van de competitie, we hopen nu op zes punten uit zes wedstrijden te komen door drie achtereenvolgende winst partijen". Die punten zullen dan behaald moeten worden met het nieu we systeem, dat de ex-HDM speler bij Leiden introduceer de: „Toen ik Leiden vorig jaar Nol Baarschers, trainer/coach van LMHC: „Er zijn zeven ploegen, die voor degradatie in aanmerking komen". HOCKEYERS LEIDEN NOG PUNTLOOS Onder redactie van Gert Jan Onvlee en Willem Spierdijk Niet leuk Een teruglopend ledental is een probleem waar vele sportbonden mee te maken hebben. De roeiers bespra ken de verminderde be langstelling voor hun sport tijdens een afgelopen zater dag in Holiday Inn gehou den symposium. „Is roeien wel leuk", was de vraag stelling. Een slotconclusie werd er niet getrokken, maar sportsocioloog Ruud Stokvis durfde toch de stel ling „roeien is niet leuk" aan. Afzien Niet iedereen was het daar mee eens. Een studenten- roeier vond, dat de pers maar eens meer aandacht moest besteden aan de roeisport: Waarom nooit eens een lekker sappig ver haal over hoe de lui moeten afzien?". Wij van Hutspo(r)t trekken onmiddellijk het boetekleed aan. Snel gebeld met de fo tograaf en die leverde vlot een roeiplaatje aan. Wat zien die mensen af hè? Dom De „Leidse atletiekvereni gingen" vonden, dat het de hoogste tijd was om de be langstelling voor hun sport te stimuleren. Er werd door de verenigingen uit de re gio weinig samenwerking aan de dag gelegd. „Dom vond atletiekmedewerker Gert Velthuizen getuige zijn bijdrage aan de maan dagse sportpagina's: „Bij Bataven Leiden kwam al helemaal geen initiatief van de grond en bij Holland or ganiseerde men een aantal matig bezochte trainingen". „Slim", zeggen Wij van Hutspo(r)t, want van de door De Spartaan georgani seerde „Olympische" dag deugde natuurlijk niets, tenminste als het de bedoe ling is er leden bij te krij gen. Er werden in Lisse name lijk wedstrijden georgani seerd voor niet-atleten en wat gebeurde er? „Met een tijd van 12.2 seconden op de 100 meter was Cor Vreugde uit Sassenheim zelfs sneller dan zijn wedstrijdgerichte leeftijdgenoten LEIDEN Ook dit jaar is het doel voor de hockey ers van Leiden om twee hoofdklasseploegen onder zich te houden en zo de gradatie af te wenden; geen gemakkelijke opgave aangezien LMHC de suc cesvolle trainer Roelant Oltmans inwisselde voor Nol Baarschers, steunpila ren Joan van Marwijk Kooy en Johannes Boele van Hensbroek zag af zwaaien en in de voorbe reidingsperiode met bles sures van Wouter Eiken hout en Bob Jan Dietrich te maken kreeg. De taak is onredelijk verzwaard door de hockeybond, die Leiden bij de competitie start op de drie titelkandi daten Amsterdam, Kam pong en Klein Zwitser land onthaalde. Leuk voor Vreugde, maar desastreus voor een vereni ging. Maandenlang wordt er door de „wedstrijdge richte leeftijdgenoten" ge traind, ze mogen zichzelf zelfs „atleet" noemen en worden dan op de Olympi sche dag door de eerste de beste voorbijganger afge troefd. „Aan het eind van de dag kon Jaap van Am sterdam slechts gissen naar het effect van deze dag op het ledental". Wij van Hutspo(r)t weten het wel. Misschien dat Cor Vreugde zich als lid aan meldt, maar haken de wedstrijdgerichte leeftijd genoten" niet teleurgesteld af? Tong De geheimzinnige krachten in de sport. Boeken zijn er over volgeschreven. Onze fotograaf Kees van den Burg licht met deze drie fo to's van Patricia de Groot, Robert de Groot (niet de broer) en Ellen Bakker een tipje op van de geheimzin nige sluier die het vader landse topten nis omgeeft. Ja inderdaad, als je de tafel- tennistop wil bereiken is een veerkrachtigespitse, tandbestendige tong van re delijk formaat noodzakelijk. Er is maar één uitzondering die de regel bevestigd. Dat is dan ons aller Bettine. Die klemt de tanden doorgaans opeen. i.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8