„Nederlandse leger zwakke plek in NAYO-verdediging" Ttvuskc* 2?5 £eidóc@outaitt Rotterdam schort advertentie op Auto valt van krik: man dood Criminaliteit neemt toe Politiek Partij Parlement ^[NENLAND ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1984 PAGINA 7 Bkking Justitie- ■Jy Clean ™>RDAM Het openbaar brie in Rotterdam heeft met "■kopmensen van het tank- nmaakbedrijf Booy Clean fiikking getroffen. Dat is ge- |Om een justitieel onderzoek taunts knoeien met chemisch af- dit bedrijf in 1980 en 1981 af 22Jdelen. Het bedrijf heeft zich iïfrd verklaard een half miljoen 2ji te betalen om strafvervol- 2fan de directeur en de be ider te voorkomen. Het OM 6i de transactie een „passende 1jHchtelijke reactie op ernstige 2o|gdurige normovertredingen" 28boy Clean in de Geulhaven. Bedrijvigheid neemt toe DEN HAAG De be- drijvigheid in de Neder landse industrie zal naar verwachting in de komende drie maanden toenemen. Een stijging wordt vooral verwacht in de sector investe- rings-goederen. De toe neming volgt op een vrijwel gelijk gebleven bedrijvigheid in de maanden juni, juli en augustus. In augustus bleef ook de orderposi tie vrijwel ongewijzigd, aldus het CBS. ROTTERDAM Het college van B en W van Rotterdam heeft het gemeentelijk havenbe drijf laten weten dat plaatsing van een om streden advertentie in de wereldwijd ver- )ing vijd spreide „Lloyds List en Shipping Ga moet worden opgeschort. In de advertentie wordt de slogan „Als u een Belgische haven zonder flessehals zoekt, ga dan naar Rotter dam" gebruikt. Dit was tot groot ongenoegen van Antwerpen, dat de Rotterdamse haven wethouder Den Dunnen eerder deze week een scherpe protestbrief stuurde met het ver zoek de advertentiecampagne stop te zetten. Antwerpen vindt dat door de advertentie de onderlinge concurrentie tussen beide haven plaatsen onnodig wordt verscherpt. ROTTERDAM De 49-jarige M.H. Steenbeek uit Rotterdam is om het le ven gekomen nadat de auto waaraan hij aan het sleutelen was, van de krik was gevallen en boven op hem was te rechtgekomen. Het slachtoffer was de remvoeringen van de auto van zijn dochter aan het vernieuwen. Hij had de auto op de krik gezet en een wiel eraf gehaald. Toen hij gedeeltelijk on der het voertuig lag, is de auto op zijn buik terechtgekomen. Het slachtoffer werd pas uren later door voorbijgan gers gevonden. Vermoedelijk is de man door verstikking om het leven gekomen. Douceurtje valt tegen ALKMAAR De raad van het gasbe drijf Kop Noord-Holland heeft giste ren met 22 tegen 13 stemmen besloten 285 werknemers van het gasbedrijf geen extraatje van 1000 gulden bruto per persoon te geven. Het dagelijks be stuur had de raad dit voorstel gedaan ter gelegenheid van de binnenkort te verwachten 150.000e gasaansluiting. Voor- en tegenstanders van „het ca deautje" betichtten elkaar zelfs van „een a-sociaal beleid", respectievelijk ten opzichte van het personeel dan wel ten opzichte van talrijke in financiële moeilijkheden verkerende verplichte cliënten van het gasbedrijf. Na drie stemmingen werd tenslotte besloten voor een eenvoudige attentie 50.000 gulden beschikbaar te stellen. DEN HAAG Het aantal ter kennis van de politie geko men misdrijven is in het eerste halfjaar van 1984 gestegen in vergelijking met de eerste helft van 1983. Die toename, van 459.558 naar 512.335 misdrijven, bedraagt 11,5%. De misdrij ven uit het wetboek van strafrecht namen toe met 12,6%, die tegen de openbare orde en gezag met 8,5,%. Het aantal sexu- ele misdrijven steeg met 6,5%, het aantal misdrijven „tegen leven en persoon" met 7,1% en het aantal vernielingen met 11,4%. Het totale aantal vermogensmisdrijven steeg van 347.853 naar 393.025. Dat laatste is een stijging van 13%. Hiervan nam diefstal door middel van braak met 16,7% toe. Het aantal „eenvoudige" diefstallen steeg van 181.453 tot 200.241 10,4%) en het aantal winkeldiefstallen ging 19,9% omhoog en kwam op 25.353. Alleen het aantal verkeersmis- drijven daalde, met 1,5%, van 40.392 tot 39.768. 4VO oefent dezer dagen, een miljoen man sterk. Maar hoe is de NAVO eigenlijk? Zo >/s de zwakste schakel en die noedelijk in de Noordduitse 'fakte. Daar, waar het eerste landse legerkorps de vijand 850cj tegenhouden, zo valt in en 43,luiten NAVO-kringen te verne- 2B\Homme Krol laat een aantal 9'in aan 't woord die niet zo te \vn zijn over onze verdediging, jtekend moet worden dat er J'jjandere deskundigen milder ios.c geoordeeld over Nederland. 28o$n elk geval een vervolg op het 105'al van vorige week zaterdag 55i het Amerikaanse leger het Mxhaupact denkt te ontmoedl-. jw fantasie van sommi- 44i$ervreters veroveren ^•Sovjets onverhoeds 355,tEuropa. Zonder slag 49.pt. Die ramp zou zich 2^joorkeur voltrekken ii7jï zwoele zomernacht 3fjjet halve Westen zo ^ffjop vakantie is, dan i3i)wel op z'n rug ligt. "jn gruwelijke griezel en over geschreven, 24o.orbeeld door de Brit- 149,k-generaals Bidwell 156kcket. bestaat zo'n aanval lou- de verbeelding van een afgedankte hoge omes? niet, zegt Peter H. Vi- en vooraanstaand mili- als adviseur ver- i4o|ïi aan de Engelse Sand Academy. In zijn boek 143; t Blitzkrieg Theory" 29V"igor erop, dat de Sovjets li'zijn hun logge krijgsma- <30,te moderniseren en ge- „4k te maken voor een ver- *5fgsaanval. Let wel: een >156 zonder mobilisatie, dus i4oiar de gebruikelijke voor- ir en van dien. B 1 parate divisies in Oost- j zouden met conventio- middelen de Westerse :rlijnen, plus de NAVO- |69.^apens moeten uitscha- en West-Duitsland gro- >ls moeten bezetten. Bin- uur. Te snel voor het commando om nog tij- mobiliseren, laat staan ^'•jzet van kernwapens te -09[egen. Immers, volgens 380:AVO-doctrine zal elke aanval eerst ook itioneel beantwoord ^.efcag g of Moskou zo'n Blitz krieg ooit zal willen of durven beginnen, laten we hier nog even rusten. Technisch gezien is het Warschaupact er binnen tien jaar toe in staat, beweert Vigor. Dat hangt uiteraard van de NAVO-verdediging af. Over de sterkte of zwakte daarvan is al veel zin en onzin gezegd en geschreven. Vaststaat dat het Warschaupact aan conven tioneel wapentuig en aan man kracht, heel wat meer te land, ter zee en in de lucht kan brengen van de Europese NAVO-landen. Dat getalsmati ge overwicht wordt door nie mand aangevochten, door vriend noch door vijand. Nemen we als voorbeeld de tank, hèt wapen over land. Het Oostblok had er (volgens Westerse gegevens) 42.000, stuk voor stuk van hetzelfde merk, en het Westblok 13.000, van acht verschillende mer ken. Overigens beschikt het Westen over aardig wat anti tankwapens, zij het van 32 verschillende merken. Natuur lijk zegt de getalsverhouding lang niet alles over de werke lijke krachtsverhouding, maar we mogen wel vaststellen, ge let op de omvang en de wijze van bewapening, dat de strijd macht van het Warschaupact meer is toegerust om aan te vallen, dan om te verdedigen. Sovjet-aanval Er zijn strategen die ernstig rekenen met een plotselinge Sovjet-aanval, maar ze zijn sterk in de minderheid. Niet temin, op het geallieerde hoofdkwartier bij Brussel, wel licht beter bekend als SHAPE, hebben twee recente ontwik kelingen enige onrust gezaaid. Dat betrof de (Amerikaanse) bekendmaking, dat sinds kort in de DDR en Tsjechoslowa- kije kernkoppen liggen opge slagen (vroeger moesten de la dingen eerst uit Rusland ko men) en het feit dat er voor het eerst sinds de inval in Tsjechoslowakije (1968) geen duizenden militaire vrachtwa gens uit de twee genoemde Oostbloklanden naar Rusland zijn gestuurd om de oogst bin nen te halen. Dat laatste was een jaarlijkse traditie name lijk. „Wat dit te betekenen heeft, weten we nog niet, maar het bevreemdt ons in hoge mate", aldus de Nederlandse majoor P. van Geldorp, de media-offi cer van SHAPE. Overigens denkt men bij SHAPE eerder in de richting van Russische intimidatie, dan aan een wer kelijke voorbereiding op een oorlogsavontuur. „De Russen proberen West-Europa liever door politieke druk en menta le verzwakking in handen te krijgen, dan door oorlog. Ze zijn er op uit om het Westen van de Verenigde Staten te vervreemden. Het kost ze wat meer tijd, maar dat is op zich niet in strijd met hun ideologie om de zegeningen van het communisme over de hele we reld te brengen", meent Van Geldorp. Met die mening staat hij pal achter zijn baas, de Ameri kaanse generaal Bernard Ro gers, geallieerd opperbevel hebber op het Europese vaste land. Rogers zei pasgeleden nog: „De Sovjetunie wil nu geen oorlog. Wat ze wil is West-Europa overheersen, zonder een kogel te hoeven af vuren. Een oorlog is te riskant. Weliswaar mankeert er nogal wat aan de Westerse verdedi ging, maar onze slagkracht is toch groot genoeg om onzeker heid te zaaien bij de Sovjets over het succes van een aan- De vraag is hoelang die af schrikking nog werkt. Er zijn duidelijke tekenen dat de Sov jets hun conventionele voor sprong uitbouwen. En ook zij kennen uiteraard de zwakke plekken in de Westerse verde diging. Binnen de NAVO is het geen geheim dat de Noord duitse laagvlakte bij een snelle Sovjet-aanval nauwelijks te verdedigen valt. Voor die klus is het eerste Nederlandse le gerkorps aangewezen. Nu, in vredestijd, ligt er slechts één brigade van 5.000 man, die een vak van 17.000 km2 van opponenten moet vrijwaren. In oorlogstijd kun nen de Nederlanders negen di visies (99.000 man) van het Oostblok tegenover zich ver wachten. Weliswaar mogen ze dan een beroep doen op vijf andere parate brigades, maar die moeten eerst nog uit As sen, Arnhem, Nunspeet, Ha- velte en Oirschot komen. Voor deze versterkers de 350 kilo meter naar Seedorf en omge ving hebben afgelegd, zijn ze minstens 48 uur verder. Permanent Dat bleek vorig jaar tijdens de oefening Atlantic Lion. Neder land doet er verstandig aan om een tweede brigade perma nent in Seedorf te legeren, heeft Rogers meermalen ge zegd. Dat vindt de Nederland se regering niet alleen over dreven, maar vooral te duur. Om de reactiesnelheid van het legerkorps te verhogen, zijn de platte spoorwagons, waarop tanks en ander zwaar mate rieel naar Duitsland vervoerd worden, een jaartje eerder be steld. Bij defensie hebben ze overi gens best in de gaten, dat de li nies van het eerste legerkorps nogal bres-gevoelig zijn. Maar, zoals een woordvoerder van dit ministerie onlangs tegen over het dagblad Trouw ver klaarde: „Om die redenen houden de Verenigde Staten drie divisies in reserve, die een uitrusting zullen krijgen uit de opslagdepots, die hier nu worden ingericht. De man schappen kunnen in een paar uur zijn overgevlogen. Zie de oefening Reforger". Met die „paar uur" bedoelt de woordvoerder op z'n minst 2 etmalen, want veel sneller lukt het de Amerikanen ook niet om ter plekke te zijn, wat zich niet alleen laat raden, maar wat ze tijdens ons recen te bezoek aan de 5de gemecha niseerde infanterie-divisie in Fort Polk (Louisiana) met zo veel woorden bevestigden. Het Nederlandse voorbeeld roept een beeld op van vol strekte weerloosheid, maar in NAVO-kringen ziet men dat niet zo somber. Wel spreekt men daar van kwetsbaarheid. Die term verklaart maar ove rigens graag van toepassing voor de hele NAVO-verdedi ging. „Je moet niet vergeten, het Westen heeft nauwelijks enig achterland om vanuit te opereren. Is de vijand door de linies heen, dan ben je ook verloren", illustreert majoor Van Geldorp, de SHAPE- voorlichter. „En we zien dat de Oosteuro- pese divisies in de buurt van de scheidingslijn tussen Oost en West minder afhankelijk gemaakt worden van vroegtij dige versterkingen uit de Sov jetunie. Ze worden omvangrij- Britse soldaten hier in West-Duitsland in actie in het kader van de operatie „Lionheart '84", de grootste mobilisatieoefening sinds de Tweede Wereldoorlog ooit door de Engelsen uitgevoerd. Aan deze NAVO-oefening in een klein Duits dorpje 120 kilometer ten zuiden van Hanover nemen zo'n 40.000 Britse soldaten deel. ker, zwaarder bewapend en lo gistiek beter voorbereid. Ook meer paraat en inzetbaar. Ver der zien we dat het Warschau pact op grote schaal snellere aanvalsmiddelen vervaardigt: voertuigen, artillerie, taktische luchtstrijdkrachten, aanvals- helicopters. Hun hele gevecht sinspanning is gericht op een grote soepelheid om telkens andere posities in te nemen. Een en ander hebben ze uit voerig getraind tijdens de oe fening ZAPAD '81". NAVO-doctrine Tegen zo'n opstelling, gericht op een doorbraak, begin je weinig met een starre opvat ting van de NAVO-doctrine van de „voorwaartse verdedi ging". Dat heeft Bernard Ro gers snel onderkend, nadat hij in 1979 tot geallieerd comman dant was benoemd. Hij be dacht en ontwikkelde een nieuwe strategie, die inmiddels bekend is onder de naam „Strike Deep", maar door de NAVO-partners is aanvaard als de FOFA-conceptie. FOFA staat voor Follow-on Forces Attack. Die beoogt de Warschapact- versterkingen na de eerste aanvalsgolf op hun eigen ge bied aan te grijpen, vanaf de kazerne tot aan de gevecht- slijn. Op die manier, meent Rogers, maak je het NAVO- gebied een stuk minder kwets baar en vergroot je de conven tionele afschrikking. „En ver hoog je de nucleaire drempel", voegt zijn voorlichter daaraan toe. „Je hoeft minder snel naar kernwapens te grijpen". Beschikken geallieerde troe pen in het Westen over de middelen om „diep" te gaan? Nog nauwelijks, maar er wordt hard aan gewerkt. Voor de tweede helft van de jaren tachtig staat al het een en an der gepland. Rogers en de zij nen laten niet af om te bena drukken hoe belangrijk de aanschaf is. Het gaat vooral om geavanceerde communica tiesystemen, geraffineerde waarnemingsapparatuur en ongelooflijk moorddadige wa pens met „slimme" munitie, die zelf zijn doel zoekt. Een voorbeeldje: de MLRS-raket, die het Amerikaanse leger nu invoert, kan over een afstand van 30 kilometer binnen 1 mi nuut 12 raketten afvuren, die elk op hun beurt weer tiental len kleinere raketjes uitbra ken. In Amerika is men al ver ge vorderd met de militaire toe passing van wat heet „emer ging technology", Naar de me ning van Rogers doen de Eu ropese bondgenoten er ver standig aan snel te volgen. Wat hem betreft hoeven de partners die nieuwe wapensys temen niet in Amerika te ko pen, als ze het maar tijdig doen. De generaal weet na tuurlijk heel goed, dat de ver snipperde Europese wapenin dustrie toch weinig of niets nieuws te bieden heeft. Al dat moderne oorlogstuig komt neer op hogere defensie- lasten. Voor Nederland is een jaarlijkse verhoging van vier procent berekend. Ons land houdt het voorlopig nog op twee procent. Tot droevenis van de generaal, die eerder opmerkte: „Vier procent is re delijk, een goedkope verzeke ring voor het behoud van onze vrede en vrijheid". HOMME KROL jjviMA LEVEREN WEL pj Vakbonden voor een dilemma |;sS HAAG Even leek l'JJn hoera-stemming te sisaan. De Troonrede S;ale dat de koopkracht l'J^lle mensen met een ajemumuitkering in i egelijk zou blijven. De 33(igin zei het zó mooi: 3,idanks de noodzaak jlooütgavenniveau in de l'JJe zekerheid te be- oiscien, kan de koop- van de sociale mi- gelukkig gehand- o!2cl blijven door de ge- b$ prijsstijging en de «riging van de belastin- I ;n sociale premies". n er dus op vooruit of 'Sfrinstens op hetzelfde ni- jj.jAan de sinds 1979 inge- I koopkrachtdaling voor en zou een einde komen. 2ruchte broekriem mocht 38jwat losser en Jan Splin- 41 u zich weer behoorlijk 41jle winter kunnen slaan. 32 grotingsstukken van het kabinet spreken echter andere taal, of, om met CNV-voorzit ter Van der Meulen te spre ken: „Alleen de gezonde werknemer die kostwinner is, wiens vrouw niet werkt en die geen kinderen heeft, gaat er volgend jaar in koopkracht nog op vooruit". Het duurt overigens wel even eer men deze feiten gevonden heeft. Voor het eerst dit jaar heeft het kabinet in de begrotings stukken geen „koopkracht- plaatje" opgenomen, waarin de inkomenseffecten voor mini mum, modaal, 2 x modaal en 4 x modaal worden berekend. De redèn hiervoor is dat ach ter deze begrippen groepen inkomenstrekkers schuil gaan van zeer verschillende om vang. Met name het aantal mensen met een inkomen van meer dan 2 x modaal is gering. Bovendien ging het oude koopkrachtplaatje in alle ge vallen uit van het standdaard- gezin: man (kostwinner), vrouw en twee kinderen. Al leenstaanden en tweeverdie ners kwamen er niet in voor. Het oude inkomensplaatje werd door het ministerie van Sociale Zaken vervangen door een overzicht van de koop kracht van dertien soorten huishoudens. Uit dit lijstje lijkt op te maken dat alleen het wao-gezin met kinderen (zo'n vijf procent) en de tweeverdie ners met een netto-inkomen van 50.000 gulden (zo'n twee procent) moeten inleveren. De overige categorieën zouden in koopkracht met enkele tien den procenten stijgen. Maar is die ontwikkeling wer kelijk zo gunstig en optimis tisch als Sociale Zaken schil dert? Het antwoord is nee. Al lereerst gaat vrijwel iedere uit keringsgerechtigde erop ach teruit: dfe ww'er en de wao'er vijf procent en de langdurige werkloze (wwv'er) 2,5 procent. De overige minima leveren circa drie procent in. De verlaging van de uitke ringspercentages van ww, wwv en wao naar zeventig procent heeft tot gevolg dat grote categorieën werklozen en arbeidsongeschikten op het minimum terechtkomen. Zo zal er in 1985 bijna geen on derscheid in inkomen meer zijn tussen werklozen, arbeids ongeschikten en mensen met een bijstandsuitkering. Het vergemakkelijkt voor het ka binet de verwezenlijking van een nieuw stelsel van sociale zekerheid, want al verschillen de uitkeringen nog wel in naam, in geld zal dat straks nauwelijks meer het geval zijn. De mensen met een minimum uitkering zijn nu te onder scheiden in: de oude minima, de nieuwe minima, de echte minima en de meerjarige echte minima. De nieuwe minima zijn veelal mensen met een wwv-, ww- of wao-uitkering, die door de aangekondigde verlaging van hun inkomen per 1 januari voor het eerst op het minimumniveau terecht komen. Zij krijgen geen ex traatje van het kabinet, omdat hun koopkracht in 1985 niet lager zal zijn dan die van de oude minima. De 185.000 huis houdens, die „pas" sinds dit WIM 5YE\/EMlACt£JÜ j Nwe. hEUtWWL NfÉt SEEM jaar tot de echte minima wor den gerekend, leveren ook fors in. Ook zij zullen volgend jaar geen eenmalige uitkering ontvangen. Die aanvulling geldt alleen voor de meeijarige echte mini ma. Dit zijn ruim 450.000 huis houdens, die al verscheidene jaren achter elkaar van één minimuminkomen moeten le ven. Voor hen wordt volgend jaar 200 miljoen gulden uitge trokken om al te forse koop krachtdaling te voorkomen. Maar desondanks moet ook deze categorie rekening hou den met een inkomensachte ruitgang van zo'n drie procent. Het kabinet noemt dit onver mijdelijk, omdat het hier gaat om een „na-ijlingseffeet". Het systeem van de eenmalige uit kering zit zo in elkaar dat het koopkrachtverlies telkens met één jaar wordt vertraagd. De meerjarige echte minima heb ben daardoor nog een „onbe taalde rekening" liggen, die nu moet worden voldaan, zo meent het kabinet. Conclusie: het beeld dat ko ningin Beatrix in de Troonre de schetste, is in de praktijk aanzienlijk minder rooskleu rig- Maar de beweegredenen van de regering wederom te snoei en in de uitkeringen, zijn wel te begrijpen. Het beslag van de sociale zekerheid op de over heidsuitgaven is nog altijd zeer hoog. Van de totale begroting van Sociale Zaken, die ruim 20,2 miljard gulden bedraagt, is negentig procent bestemd voor sociale uitkeringen. En dan hebben we het alleen nog maar over de wwv en de bij stand, die uit de schatkist be taald worden, en niet eens over die andere uitkeringen, waarvoor de werknemers pre mie betalen. De vakbeweging ziet zich daardoor voor een dilemma geplaatst. Zij wil namelijk op komen voor zowel de werken den als de niet-werkenden. En de belangen van die twee groepen lopen niet meer paral lel. De koopkrachtverbetering van twee procent voor de mo dale werknemers, die het ka binet belooft, wordt groten deels betaald door te korten op de inkomens van hun niet meer actieve collega's. Ver meldenswaard is in dit ver band het voorstel van de christelijke vakcentrale CNV de premieverlagingen voor werkenden in 1985 achterwege te laten en het daardoor vrij komende geld te bestemmen voor handhaving van de uit keringen ww, wwv en wao op 75 procent. Voor de vakbeweging is de zaak nog gecompliceerder ge worden, doordat zij ook streeft naar verdere verkorting van de arbeidstijd (en herverdeling van banen) en zij bovendien het ziekengeld op honderd procent wil houden. Daarvoor is het uiteraard een eerste ver eiste dat de inkomens van de werknemers op peil blijven; dan nog is het zeer de vraag of er voldoende loonruimte is om beide zaken te verwezenlijken, met alle mogelijke negatieve gevolgen vandien voor de mensen die zo graag een baan zouden hebben. Het streven van de vakbewe ging de solidariteit met de werklozen en arbeidsonge schikten in stand te houden wordt nóg moeilijker, doordat er bonden zijn binnen FNV en CNV, die geen arbeidstijdver korting weer willen hebben maar meer loon. Zij wijzen erop dat de offers van de werknemers de afgelopen ja ren voor het overgrote deel ten goede gekomen zijn aan de bazen (rendementsherstel heet dat in het jargon). Van herbe zetting, laat staan van uitbrei ding van werkgelegenheid is tot op heden nauwelijks spra- ke. Alles bij elkaar lijkt de conclu sie onontkoombaar dat de vak beweging uiteindelijk toch zal moeten kiezen tussen de wer kenden en de niet-werkenden. Hoe die keus uitvalt, laat zich wel raden. Het zijn per slot de werkenden bij wier gratie de vakbonden bestaan. (ADVERTENTIE) Haal nu de aktuele herfst- en wintermode '84-'85 in huis. Met Brei-ldee. Voor maar 2,95 te koop bij uw Zareska-winkelier (kijk in de Gouden Gids), supermarkt of kiosk.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7