CDA wil hobbywerkplaats in „Noord" oprichten Touwtrekken rond Gaarmeesterfla Eigenaar club verbrandt deurzegel Leerlingenboup! Vinkeveld klaaf; Swift verliest irf Piet Overdevesr een actief lid 1 i Sociale werkplaats 't Heem uitgebreid Geluidsschermen niet helemaal af MET SUBSIDIE VAN GEMEENTE Jubileum-sportdag LEIDEN EaidwQowiant ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1984 PA< KATWIJK De sociale werkplaats 't Heem in Katwijk wordt uitgebreid met een nieuwe afdeling voor zwakzinnigen. Gisteren werd de eerste paal daarvoor geslagen door de twee werknemers die het langst in dienst ziin: Arie van Dijk en Dirk Ouwehand. Met die eerste paal komt de realisering van een oude wens lang zaam in zicht. Al bij de nieuwbouw van de sociale werkplaats in 1982 was er het plan de twee afdelingen, voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten, samen te voegen. De afdeling voor zwakzinnigen was tot voor kort gehuisvest in een gebouw aan de Ambachtsweg. Vermoedelijk zal de muziekvereniging D.V.S. daarin worden ondergebracht. De nieuwbouw voor de sociale werkplaats kan vermoedelijk in december al worden opgeleverd. Dan worden in het 470 vierkante meter grote gebouw 45 zwak zinnigen uit vijf gemeenten van het werkvoorzieningschap, Kat wijk, Rijnsburg, Valkenburg, Wassenaar en Oegstgeest, geplaatst. Warmond fel tegen grenscorrectie WARMOND De gemeenteraad van Warmond buigt zich donderdag tijdens een speciale raadsvergadering over de plannen voor de herindeling van noordoostelijk en midden Zuid-Hol land. Deze vergadering wordt gehou den in het gebied, dat na een eventuele grenscorrectie niet langer deel zou uit maken van de gemeente Warmond, na melijk in de kantine van camping De Horizon in de Sweilandpolder. Tijdens deze raadsvergadering zal de tekst ge formuleerd worden, waarin Warmond aan GS duidelijk zal maken waarom men zo fel gekant is tegen de voorgeno men grenscorrectie. De vergadering is openbaar en begint om 20.00 uur. LEIDERDORP De aanleg van de geluidsscher men langs rijksweg A4 in Leiderdorp wordt tijde lijk onderbroken. Het aanbrengen van geluidwe- rende voorzieningen en een vangrail op het be weegbare deel van de brug over de Oude Rijn kost namelijk extra tijd. Het wordt niet verantwoord geacht dit gecompliceerde karwei uit te voeren met de winter voor de deur. Slecht weer en duis ternis leveren gevaar op voor de uitvoerders van het werk. Daarom zal in het voorjaar van 1985 het project worden afgemaakt. De inmiddels geplaatste schermen bevinden zich nu op het rijksweggedeel te tussen de Hoofdstraat (aardebaan) en het via duct over de Ericalaan. Deze schermen zijn hele maal klaar, compleet met vluchtdeuren. Katwijker in vuur en vlam DEN HAAG Een 25-jari- ge man uit Katwijk is giste ren door de Haagse politie rechter veroordeeld tot een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf en vijfhonderd gulden boete wegens brand stichting in de woning van zijn hospita. De twee waren al langer water en vuur voor elkaar na een ruzie over een huurschuld. In een plotselin ge vlaag van woede hierover stak de bewoner een deken in brand. Door de hitte sprong echter de waterlei ding, waardoor het vuur spontaan werd gedoofd. Politie wil 30 kilometer op Kwekersweg SASSENHEIM Een maxi mum snelheid van dertig kilo meter per uur. Dat zou de rijkspolitie in Sassenheim het liefst zien ingevoerd op de Kwekersweg om zo de ver keersveiligheid langs die weg te bevorderen. Deze wens en ook de verkeerssituatie op de ventweg langs de Van Pal- landtlaan worden dinsdag avond besproken tijdens een vergadering van de commissie verkeerzaken, die om acht uur in het gemeentehuis begint en waarin ook het reconstructie plan voor het tweede gedeelte van de Teylingerlaan op tafel komt. Vooral de situatie aan en langs de Kwekersweg is verre van ideaal. Deze weg vormt een belangrijke verbinding tussen de Van Alkemadelaan en de Wasbeeklaan. Verschillende woonerven en uitritten zijn di rect aan deze weg gelegen en bovendien is de weg zeer bochting en grotendeels ont breekt een trottoir. De weg wordt niet alleen veelvuldig als sluiproute gebruikt, maar ook het bestemmingsverkeer zorgt voor een druk gebruik. Voor de jeugd liggen de geva ren vooral in de op- en afrit van het fietspad naar en van het Rijnlands lyceum en de vlak aan de weg gelegen speel tuin. De rijkspolitie heeft al deze zaken opgesomd in een verkeersonderzoek en doet dus het voorstel de 30 kilome ter-bepaling in te stellen en op de rechte weggedeelten ver keersdrempels aan te brengen. Ook wordt voorgesteld een trottoir aan te leggen, zij het dat dat ten koste gaat van een stukje gemeenteplantsoen. Het fiets- en voetgangerspad moet zodanig worden veranderd, dat er een veilige uitgang komt op de Van Alkemade laan. Ook de kinderspeelplaats dient beveiligd te worden door middel van een hek, waardoor kinderen zich onmogelijk on verhoeds op de rijbaan kun nen begeven. Ook de parallelweg langs de Van Pallandtlaan wordt veel vuldig als sluiproute gebruikt om de verkeerslichten te ver mijden. Het invoegen op de Van Pallandtlaan wordt bo vendien bemoeilijkt omdat het uitzicht op de weg daar erg slecht is. De politie adviseert om hier verkeersdrempels en waarschuwingsborden aan te brengen. Voorlopig geen geld voor Landscheidingsweg LEIDEN/DEN HAAG Er is voorlopig geen geld voor de aanleg van de Verlengde Landscheidingsweg, de ver binding tussen de rijkswegen A-44 (Amsterdam-Leiden- Wassenaar-Den Haag) en de A-4 (Amsterdam-Leiden-Rot- terdam), die zou moeten ko men tussen Voorburg en Leid- schendam. In de wegenbouwplannen van het ministerie van verkeer en waterstaat wordt deze weg pas genoemd voor de periode tus sen 1986 en 1989. De weg zou dan in uitvoering genomen kunnen worden, maar of dat ook daadwerkelijk gebeurt is erg onzeker, aangezien de Verlengde Landscheidingsweg niet de eerste prioriteit heeft binnen de wegenbouw in dit tijdvak. Op het ministerie zijn verder een aantal studies gaande over de wegenbouw rond Den Haag. Zo wordt bekeken of het stuk van de A-4 tussen Leiden en Leidschendam ver breed moet worden van twee maal twee, naar tweemaal drie rijstroken. Eenzelfde project wordt bestudeerd voor de A-12 tussen Zoetermeer en Gouda. Het staat vast dat de bouw van een viersporige spoorbrug bij Leiden in de lijn Amsterdam - Rotterdam, evenals het vier- sporig maken van het baanvak Leiden-Den Haag-Rijswijk niet voor 1986 zal beginnen. Inmiddels is duidelijk gewor den dat begin november de aanleg van rijksweg 11, de weg Alphen aan den Rijn-Leiden, officeel van start gaat. Men be gint met de omleidingsweg bij LEIDEN De CDA-frac- tie zal de gemeenteraad vragen 21.000 gulden uit te trekken voor de oprich ting van een hobbywerk plaats voof bromfietsen, motorfietsen en auto's in De Kooi of 'Noord'. De werkplaats komt ter be schikking van werkeloze jongeren tot 23 jaar. De werkplaats is vooral be doeld voor jongeren die weinig kansen hebben om ooit nog eens aan het werk te komen. Het beno digde geld wil het CDA onttrekken aan de miljoen gulden die Leiden van het rijk heeft gekregen voor het 'opheffen' van be staande achterstandsitua ties. Het initiatiefvoorstel van het CDA is van de hand van het raadslid D. Van Duijn. Hij deed vorig jaar geleden een werkgelegenheidsplan het licht zien waarin de nadruk lag op kleinschalige aktivitei- ten. De hobbywerkplaats is een eerste concrete uitwerking van dit plan. Er zullen meer voorstellen volgen. Van Duijn is van mening dat er in Leiden te weinig aan de jeugdwerkeloosheid wordt ge daan. „Leiden steekt erg ma ger af bij andere steden. On danks het feit dat het gemeen telijk beleid beter is dan het beleid dat in een aantal grote steden wordt gevoerd, is het ontoereikend", aldus Van Duijn. Hij stelt bovendien vast dat er nauwelijks sprake is van enige coördinatie tussen de aktiviteiten terwijl het aan tal werklozen dat bereikt wordt, gering is. Van Duijn heeft een onder zoekje verricht naar bestaande aktiviteiten voor werklozen. Hij komt daarbij tot een on derscheid in opvangprojecten, scholingsprojecten, dienst- en hulpverleningsprojecten en werkplaatsen. Van Duijn con stateert dat er met name de dienst- en hulpverleningspro jecten in Leiden ontwikkeld kunnen worden. Hij noemt: aanleg en onderhoud van par ken, het verrichten van ach terstallig onderhoud in achter standswijken, natuur en mi lieuprojecten, onderhoud van kerken, bereiden van maaltij den, speelgoed ontwerpen en maken voor gehandicapte kin deren, verbeteren vervoers voorzieningen voor ouderen, werk in de bejaardenzorg en werklozenvoorlichting. Daar naast zijn er volgens Van Duijn mogelijkheden tot indi viduele hulpverlening zoals die aan bejaarden en gehandi capten. Uitgangspunt bij alle aktivitei ten is dat er geen sprake mag zijn van een bedrijfsmatig ka rakter (concurrentieverval sing) dan wel van zuivere scholing. De aktiviteiten moe ten gericht zijn op het ontwik kelen en behouden van per soonlijke vaardigheden. Hobbywerkplaatsen bevinden zich reeds in steden als Rotter dam en Maastricht. Volgens Van Duijn kunnen er in de in Leiden op te richten werk plaats zo'n 150 jongeren per week terecht. In de toekomst zou de werkplaats, door het verrichten van diensten voor particulieren, zonder subsidie van de gemeente kunnen draaien. SEXHUIS GAAT DICHT ALPHEN AAN DEN RIJN Even leek het er gister middag op, dat een gewelddadige ontruiming van het sexhuis aan de Oranjestraat onvermijdelijk was. Terwijl de lak van de door burgemeester M. Paats en de deur waarder geplaatste zegel nog nat was, ontstak de eige naar van 'Sweet Memory' in toorn. Hij rukte de verze geling van de deur, stampte erop, goot er vervolgens petroleum op en stak het demonstratief in brand. Daarna verdween hij naar binnen. Paats wachtte hem in het pand op en wist hem ervan te overtui gen dat verder verzet geen zin had. Buurtbewoners haalden kor te tijd later opgelucht adem toen de burgemeester meedeelde, dat de eigenaar een schriftelijke verklaring had getekend, die de sluiting van de club definitief maakte. Volgens het hoofd van de politie zal geen vervolging voor het verbreken van het zegel worden ingesteld. Hij was maar al te blij dat de eigenaar niet verder tegenwerkte. Aanleiding voor de verzegeling van het pand was een uitspraak van de Raad van State gistermorgen. Dit beroepscollege bepaal de dat de gemeente gelijk had om sluiting te eisen. Het beroep was aangespannen door de eigenaar van Sweet Memory nadat hij een aanschrijving had gekregen, dat zijn zaak afgelopen maandag dicht moest. Kort na de uitspraak besloot de burge meester de club te verzegelen. Het sexhuis heeft dus maar enke le weken gefunctioneerd. In die korte tijd ondervond de buurt nogal wat overlast van klanten. lil ;eli NOORDWIJK Vol trots toonden gisteren leerlingen van de KTS in Voorhout hun werk: zqaa ningwetwoningen in het Vinkeveld in Noordwijpi konden het resultaat van hun noeste arbeid lateice' zien dan de bedoeling was, want door overhel'01 moeienissen konden zij pas vorig jaar december n, sl5g en niet direct na de schoolvakantie. Voor h£ ject kreeg het bouwbedrijf De Raad in Noordwijk' v heidssubisidie, om de leerlingen onder auspiciëiv de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf scholing i echte bouwplaats te kunnen geven. Als er ook iet- ging, moest dat worden afgebroken en opnieuw, maakt. De zeven leerlingen, aankomende metselaars en timmeiP' moesten zelf zonder assistentie het metsel- en timmerwei v de zes woningen verrichten. Het enige dat zij mochten M vies inwinnen bij de leermeester timmerman en de leerri metselaar. Het aardige was dat volwaardige timmerliefri metselaars gelijktijdig ernaast ook zes woningwetwofP maakten. Het tempo van die „collega's" was uiteraard! maar dat kwam ook doordat zij gebruik mochten mak«m prefab-elementen waartegen aan moest worden gemetsel|m gens het bouwbedrijf zijn de twee series van zes woninioc totaal staan er nu 55 woningwetwoningen in het Vinkever3 gelijke kwaliteit. Het bouwbedrijf is het werken met leerlingen zeer goede j len. Drie van de zeven zijn in vaste dienst genomen. M[j ook een nieuwe leerlingenbouwplaats willen beginnen, nr is nog geen geschikt project voor handen. De zeven leei 3 van nu zijn trouwens ook enkele maanden voor hun leerf10 werk bij het bedrijf in dienst geweest, omdat de overheicrY die voor de leerlingenbouwplaats niet direct na de scb kwam, maar pas aan het eind van het jaar. Tot die tijd ?UI de leerlingen zich nuttig gemaakt door in het Vinkelw3' metselaars en timmerlieden behulpzaam te zijn. Een bijzonderheid heeft zich tijdens de bouw ook voorgeif,? de vorm van een koninklijke onderscheiding voor leraar laar Jan Mesker. Deze was werkloos geworden, maar kon zij de leerlingenbouwplaats tijdelijk aan de slag en daarj hij oud genoeg om met VUT te kunnen gaan. «F VALKENBURG/RIJNS- Dankzij de medewerkir BURG Ruim 760 kinderen het marinevliegkamp met gehoor- en spraakstoornis- burg en het zwembad B sen uit heel Nederland zijn terbos in Rijnsburg werl gisteren sportief bezig geweest van 's morgens vro^ in Valkenburg en Rijnsburg. 's middags vier uur een af. De Hal heeft weer ijsvloer De zomer heeft ons nog maar amper de rug toegekeerd om plaats te maken voor de eerste herfstbuien, of er kan al weer geschaatst worden. In de ijshal aan de Vondellaan was men gisteren druk in de weer met het in orde maken van de ijs vloer. Met een waterslang werd in een nevelige sfeer de baan langzaam maar zeker opge spoten, de vriesmachines zorg den ervoor dat het water in ijs veranderde. Dankzij deze werkzaamheden kunnen schaatsers vanmiddag om twee uur de ijzers onderbinden en het ijs aan een eerste test onderwerpen. De Leidse ijshal is er dit jaar wel erg vroeg bij, in nog maar weinig andere plaatsen in Nederland kan worden geschaatst. programma voor deze kinderen is p niseerd door de schc^ Weerklank in Leiden vi C chthorende en moeilijl kende kinderen die dit)\ jaar bestaat. De kinderen werden m, tien bussen aangevoerd)"' soortgelijke scholen ufan ningen, Utrecht, Amsi^u Goes, Rotterdam en ,^r De grote groep werd insto gesplitst: de ene groede morgens actief op hetMS 1 van het vliegkamp en el dere in en rond Het W&o 's Middags werden de «re verwisseld nadat op heft^ kamp een flinke nassi-rf was genuttigd. Na afloof elfte school een beker er was voor elk kind inneringsvaantje. De school De Weerklanj de komende week no£ rond het 25-jarig Vooral het hoofd Weerklank R.S. van deR en de heer Raaphoij Noordwijk zijn organisai actief. De komende wordt in de school zelf van vroeger F en de feest week wordt a ten met een musical, d*l de leerlingen zelf wordl voerd. JZ LEIDERDORP De Werkgroep Gaarmeester- straat blijft zich tot het ui terste verzetten tegen de komst van een woonflat aan de Gaarmeesterstraat in Leiderdorp. Gisteren werd de goedkeuring van het bestemmingsplan Gaarmeesterstraat door de provincie bij de Raad van State aangevochten. Vrij- De eigenaar van het „huis" vertrapt het zegel op de grond. dag moet de verklaring van geen bezwaar, afgege ven ten aanzien van het bouwplan door de provin cie het ontgelden. Het belangrijkste dat de bewo ners tot nu toe hebben bereikt, is uitstel. Er zijn alweer vier jaren verstreken sinds de ge meente te kennen gaf de flat te willen bouwen namens de Algemene Woningbouwver eniging Leiderdorp en er is nog altijd geen enkele paal de grond in gegaan. De heer H. Langendoen wees de Zoeter- woudse staatsraad Toxopeus nog eens op de belangrijkste bezwaren van de omwonen den: de flat wordt beschouwd als een groot massief blok steen dat niet past in de wijk en verder zou verkeersover last als gevolg van de komst van de nieuwe bewoners niet te vermijden zijn. „Dit plan is hier met een schoenlepel inge perst, in onze 10 tot 20 jaar oude wijk. Waarom wordt een dergelijk gebouw niet in een nieuwbouwwijk neergezet", aldus Langendoen gisteren. Wethouder A.H! Meerburg wees op het belang van de woonflat voor de woningzoe kenden in Leiderdorp. De flat bevat woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens, en de vraag overtreft het aantal beschikbare wooneenheden al Acht maanden geëist voor verduistering caravans NOORDWIJK/DEN HAAG De Haagse offi cier van justitie, mevrouw J. Couzijn, heeft gister middag acht maanden ge vangenisstraf geëist tegen een 44-jarige Hagenaar, die een filiaal van de ABN-bank in Noordwijk zou hebben opgelicht. De man zou zo'n veertig cara vans hebben verkocht en de opbrengst ten onrechte in eigen zak hebben ge stoken. De caravans wa ren eigendom van de bank. De Hagenaar handelde in ca ravans én was directeur van een B.V., die in moeilijk was geraakt. De man stond bij de bank voor een half miljoen in het rood en de bank drong er bij de Hagenaar op aan daar wat aan te doen. Volgens de officier had de bank bedongen dat de opbrengst van de ver koop van de caravans afgedra gen zou worden, maar de Ha genaar ontkende dat. Zo had hij twaalf caravans naar België verkocht en de on geveer 100.000 gulden die hij daarvoor kreeg, bestemd voor „nieuwe activiteiten". De Ha genaar zei dat hij van plan was dure auto's naar Amerika te exporteren. Volgens de officier was er eer der sprake „van geknoei op grote schaal". Zij wees erop dat er ook valsheid in ge schrifte was gepleegd met voorraadlijsten om de bank een gunstiger beeld van de B.V. voor te spiegelen. De rechtbank doet 5 oktober uitspraak. meer dan twee keer. pl meente Leiderdorp hef" plan al aangepast om e#if' kleiner gebouw te krijgt'! geen ten koste ging Vrn wooneenheden, maar v zwaren zijn gebleven. ï'j gens heeft de adviseur f° Raad van State in zijn de meeste bezwaren tePs: komst van de woonflat®11 legd. Staatsraad Toxop£el binnenkort uitspraak d'b deze zaak. ïrc "ka LEIDEN Het overlijden van de Leidse veteraan Piet dj® vest (46) is als een schok ontvangen in de Leidse wielerM' Met name zijn bekenden van de wielervereniging Swift£e voor hij zich bijzonder actief opstelde, konden het treurps richt slechts met de grootste moeite verwerken. p N Overdevest, die zich in 1974 aanmeldde bij de toer-afdelir- Swift, maakte vier jaar later de overstap naar de ren-af}.. Daar kon hij al zijn energie kwijt in een sport, die hij lill door omstandigheden nooit had kunnen bedrijven. Dank grote inzet draaide hij goed mee in het veteranen-pelotoT" voornaamste successen boekte hij echter in de veldritten, van hij er één in Dorst won. Maar ook op het bestuurlijke vlak stond Overdevest zijn 1 tje. Hij was actief als bestuurslid, had zitting in de sportc» sie en nam ook de functie van wedstrijdsecretaris op zi laatste jaren richtte hij zich vooral op de begeleiding van 17-jarige renners, de nieuwelingen. Om dit zo goed mogi kunnen doen, volgde hij dit jaar de trainerscursus i KNWU. Juist dankzij zijn grote liefde voor de wielerspel hij die cursus zonder problemen af te ronden, om ven aan een nieuw hoofdstuk van zijn „wieler-loopbaan" te nen. De valpartij van afgelopen zondag heeft die verwach!-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 4