ƒ1 De maeht aan de ouders Ook na een scheiding W interschilder? al 18 seizoenen onder dak Muis met een staartje Apple maakt ook bij de Macintosh (voor gebruikers zonder ook maar de geringste ervaring met en kennis van computers) gebruik van de muis. Op deze foto is dat beestje rechts te zien, het staartje verdwijnt aan de achterkant in de computer. ZATERDAG 22 SEPTEMBE1 De „winterschilder" gaat bin nenkort zijn achttiende sei zoen in, want het was van half november 1967 tot medio maart 1968, dat deze premie regeling voor binnenschilder- werk voor het eerst gold. Er werd in het seizoen 1982-1983 door 26.980 mensen gebruik van gemaakt. Voor wat het seizoen 1983-1984 betreft, zijn de gehonoreerde aanvragen nog niet precies bekend. Maar het aantal aanvragen bedroeg 27.612 en de ervaring heeft geleerd, dat van zoveel verzoeken er een kleine duizend moeten worden af gewezen omdat ze niet aan de voorwaarden voldoen. Die voorwaarden betreffen in de eerste plaats uitsluitingen. Voor premie komen namelijk niet in aanmerking schilder en/of behang- werk voor de rijksoverheid (voor zover het geen onderwijsinstellin gen betreft); werk ten behoeve van nieuwbouw of ten gevolge van ver bouwingen of renovatie; werk zaamheden in open portieken, trap penhuizen enz., alsmede werken uitgevoerd in eigen beheer. In twij felgevallen kan het Bedrijfschap Schildersbedrijf (postbus 377, 2280 MA Rijswijk) worden verzocht het al of niet verlossende woord te spreken. De regeling op zich houdt in, dat degene die tussen 19 november a.s. en 9 maart 1985 binnenschilder- of behangwerk laat uitvoeren, per mandag een bedrag terugkrijgt. Voor particuliere opdrachtgevers is dat vijftig gulden. Iets meer dus dan een uurloon (het uurloon be draagt zo'n veertig tot vijfenveertig gulden). Voor niet-particuliere opdrachtge vers is het restitutiebedrag gesteld op vijfendertig gulden, dus even minder dan een uurloon. Aanvra gen voor premie kunnen pas wor den gedaan nadat het werk geheel en al is uitgevoerd en ook volledig is betaald. Aan de uitvoerders worden sen gesteld. Het moeten bij 1 drijfschap ingeschreven mers zijn. En het werk premie wordt aangevraagd op zijn minst drie mandagen gen. Overuren komen niet merking; de regeling gaat een achturige werkdag. V ven werktijd wordt echter accepteerd. Ook de baas Kort en goed, wie een wee een schilder of behanger huis aan het werk heeft, kar mee f 250,- verdienen; wi echter zijn kantoor of bedrag* verfje laat geven, krijgt [*:i f 175,- terug. lp De premieregeling is ini^ vooral opgezet om in de winK als buitenschilderwerk onmj is, meer schilders en behange de gang te houden. In eeri stantie gold de regeling allej dien er werknemers aan hef waren, tegenwoordig komt i baas zelf voor uitgevoerd® voor de restitutie in aanmerf Top-seizoenen Toen de regeling begon, bedrag nog maar tien guld] mandag. En dat tientje werd eerste jaar terugbetaald aa aanvragers. Top-seizoenen regeling waren 1975-1976 met 1978-1979. Toen werd£ pectievelijk31.382, 32.226, 32 30.909 declaraties gehonigt Daarna liep de animo wat-<j 1979-1980; 28.956; 1980-1981: na en 1981-1982: 28.532. Het eerste jaar ging er in d( ling ongeveer anderhalf gulden om. In het seizoen 19) beliep het totaal aan gehonoad declaraties f 21.716.215,-. De n; tekenen wijzen erop, dat hnc drag over het afgelopen j rond de 22 miljoen gulden men te liggen. \e DRIES SCHEEld Heel lang zijn fabrikanten van computers er van uit gegaan, dat deze apparaten gebruikt zouden worden door technici. Of in elk ge val door mensen die er een hele studie van hadden gemaakt en be grip hadden voor het koeterwaals dat moest worden geschreven om de computer te laten doen wat men wilde. De laatste tijd is daar een kentering in gekomen. De leveranciers zijn er ook wel achter, dat heel veel men sen wel met een computer willen (of moeten) werken, maar dat ze er weinig voor voelen zich eerst te verdiepen in de techniek. Net zoals we met een auto kunnen rijden zonder dat we weten hoe alles on der de motorkap in elkaar steekt. Dat besef van de fabrikanten luid de het tijdperk van de gebruikers vriendelijkheid in. Alsof het iets heel bijzonders is, roept de ene fa brikant nog hardei- dan de andere dat zijn computer gebruikersvrien delijker is. Het aanraakscherm is er een voorbeeld van, maar ook de programma's die de man of vrouw achter de computer toestaan ge woon in het Nederlands te denken. Een van de gebruikersvriendelijke vindingen is de muis. Een heel ge woon Nederlands woord, op zich al iets bijzonders in het wereldje van de computers. Het apparaatje werd al meer dan vijftien jaar geleden uitgevonden, maar kwam pas op grote schaal in de belangstelling met de introduktie door Apple, be gin 1983, van de computer Lisa. Wat is nu precies zo'n muis? Het is een extra gelegenheid tot invoeren, naast het bekende toetsenbord. Een klein, met de hand te bedienen ap paraatje dat één tot drie toetsen heeft: de oren en de neus. Het beestje heeft ook een staart, daar mee is het aan de computer ver bonden. Wat doet die muis nu pre cies? Daarvoor moet eerst duidelijk zijn wat de cursor is. Op het beeldscherm dat bij de com puter wordt gebruikt, is (in bijna altijd) een aan en uit flitsend licht puntje te zien. Dat is de plek waar de computer iets kan doen. Er kan bijvoorbeeld een letter of cijfer worden ingetoetst en die komt dan precies op de plek te staan waar de cursor zich bevindt. Vervolgens gaat de cursor een stapje naar rechts en zo maar door. Om die cursor te laten bewegen, moeten toetsen worden bediend en dat is een min of meer tijdrovende me thode. Met de muis kan dat karweitje zeer snel worden uitgevoerd. Het „beestje" wordt over de tafel bewo gen, al dan niet met gebruikma king van een speciale onderlegger, en de cursor maakt dezelfde bewe gingen. Zeker op dit moment is de muis daarmee het snelste apparaat voor de besturing van de cursor. Wat is nu het bijzondere gemak daarvan? Dat is de toepassing van de muis bij de zogenaamde menu- gestuurde programma's. Op het scherm verschijnt een lijst van wat de computer allemaal kan doen en waaruit de gebruiker een keus kan maken. Door de cursor bij het re geltje te zetten dat men nodig heeft, en op de toets té drukken, komt dat stuk van het programma op het scherm. Waarna opnieuw met de muis kan worden aangewe zen wat er moet gebeuren. Ook kan er bijvoorbeeld mee worden gete kend op het scherm, of iets inge voegd in al bestaande tekst. Kort om, zonder elke keer de blik van het scherm naar het toetsenbord te moeten verleggen, kan men de computer van alles laten doen. Het principe van de meeste muizen is heel eenvoudig. Door het appa raatje te bewegen gaat een soort knikker rollen en die rolbeweging wordt door het programma in de computer vertaald in een beweging voor de cursor. Dat maakt al duide lijk, dat maar niet zo op elke com puter een muis kan worden aange sloten; er moet ook een speciaal programma bij worden gebruikt. Overigens zijn er ook nog muizen die kunnen lezen. Die worden over een speciale onderlegger bewogen, waarop punten, lijnen en symbolen staan afgedrukt. De muis kan dat „lezen" en geeft keurig aan de computer door wat er moet gebeu ren. Heeft de muis de toekomst? Op dit moment zeker, het kan een aantal mensen over de streep halen die het gebruik van een computer te lastig vonden. Al heb je natuurlijk altijd nog een gewoon toetsenbord nodig om cijfers en letters in te kunnen voeren. En het is helemaal niet uitgesloten, dat er straks een „kat" wordt uitgevonden die nog sneller is dan een muis en meer mogelijkheden biedt. PIETER TAFFIJN Opportunisme De uitspraak, kortom, is niet geïn spireerd geweest door de frisse geest van de tijd, maar door oppor tunisme. In het Verdrag van Rome is nu eenmaal vastgelegd, dat bei de ouders ook na een echtschei ding recht hebben op een gezinsle ven met hun kinderen, indien ze dat beiden wensen. En dat Ver drag waarvan de toetsing bij het Europese Hof berust prevaleert boven nationale wetten. De Hoge Raad wist wat de uitkomst zou zijn. Goedschiks of kwaadschiks, het arrest ligt er. „En het zal vermoe delijk wel leiden tot een wetgeving zoals onze organisatie die wenst", denkt Verhaaren. Op welke ter mijn? „Geen idee. De gedachte van de handhaving van de ouderlijke macht na een scheiding leeft al vijftien jaar. Ik heb afgeleerd in termijnen te denken, want Den Haag blijft beslissingen voor zich uit schuiven. Wat er ook beloofd wordt. Soms heb ik de indruk dat we geregeerd worden door de Hoge Raad in plaats van door het parlement. Toen de Hoge Raad, het op perste rechtscollege, dit jaar een doorbraak bewerkstellig de met zijn arrest dat beide ouders na een echtscheiding het gezag over hun kind moe ten kunnen behouden, ver zuchtte directeur Pasman van de Kinderbescherming dat hij de praktische gevolgen van de uitspraak moeilijk kon overzien. De heer D. Ver haaren, voorzitter van de Stichting Organisatie voor Gescheiden Mensen, kan dat inmiddels wel. „Sinds het arrest", zegt hij, „zijn er een flink aantal juridische proces sen in gang gezet; de ene keer met het verzoek de ^staande voogdij en toeziende voogdij alsnog Om te zetten in gezamenlijke ouderlijke macht, de andere keer met de vraag om te kunnen scheiden on der handhaving van de ouderlijke macht. Ik ken zelfs een echtpaar dat al acht jaar gescheiden is en dat stante pede is gaan procederen om herstel van de ouderlijke macht te krijgen toen de uitspraak van de Hoge Raad bekend werd. Zo intens leeft het bij de mensen". Afspraken Verhaaren voorspelt in één adem: „In het begin zullen er net zoveel vèrschillende meningen komen als er rechters zijn. Ik hoop natuurlijk dat de meeste rechters zich op het standpunt zullen stellen dat de eenvoudige wens van beide ouders om ook na de scheiding de ouder lijke macht te kunnen blijven uit oefenen, voldoende is voor een prompte toewijzing. Maar er blij ven rechters van de oude stempel bestaan die zelf wel eens even nauwkeurig zullen bepalen wat het beste is voor de kinderen. Daarbij redeneren ze: de ouders hebben van hun huwelijk en dus ook van de opvoeding van hun kinderen een rommeltje gemaakt; het is zaak dat de wet ingrijpt. Dit soort rechters kan het goedwillen de ouders nog knap moeilijk ma ken". Voorspelt echter ook: „Als we twee jaar geduld hebben, zal er waarschijnlijk zoveel jurispruden tie zijn ontstaan dat rechters en advocaten op koers liggen. Ik ben van mening dat het merendeel van de scheidingen dan gepaard zal gaan met handhaving van de ouderlijke macht; zij het dat er af spraken gemaakt zullen worden over de vraag wie daadwerkelijk de kinderen verzorgt, wie ze op voedt en wie bij verschil van me ning het laatste woord mag spre ken. Dat is een logische ontwikke ling, want het haalt een complice-, rende factor weg uit de scheiding en het omzeilt een mogelijke bron van conflicten. Dan nog vind ik het arrest van de Hoge Raad niet voldoende. Handhaving van de ouderlijke macht na een scheiding dient volgens mij in de wet vastge legd te worden. Het moet een au tomatisme worden dat gescheiden ouders desgewenst samen voor hun kinderen blijven zorgen in plaats van dat de staat bevoogdend optreedt door de een aan te wijzen als opvoeder en de ander als toe kijker". Verhaaren, in het dagelijks leven conrector van een grote scholenge meenschap in Schiedam, zegt dat zijn organisatie ooit een club was voor gescheiden mannen. „We hebben er in de jaren zeventig „mensen" van gemaakt omdat we ontdekten dat je vraagstukken nooit oplost door te gaan polarise ren. Nu behartigen we dus de be langen van gescheiden mannen en vrouwen gelijkelijk. En de belan gen van kinderen natuurlijk die in scheidingssituaties terecht komen. Daarbij hanteren we maar één cri terium: wat is goed voor het kind? Kemphanen Nou, dan ben je gauw klaar. Het is. in het belang van het kind dat de ouderlijke macht na de scheiding gehandhaafd blijft, want dan eli mineer je een mogelijkheid van conflicten. Juridisch mag de schei ding geen verandering betekenen van de titel van de beide ouders". Gescheiden ouders hoeven niet meer als kemphanen tegenover el kaar te staan met hun kinderen als inzet: daar komt het op neer. Maar waarom een wet als de jurispru dentie na het arrest van de Hoge Raad toch al die kant op zal gaan? „Omdat er een groep ouders over zal blijven", vreest Verhaaren, „die vast wil houden aan het sy steem van voogdij en toeziend voogdij. En dat is nu juist de cate gorie waar de kinderen in moei lijkheden komen. Op het ogenblik is het zo, dat bij 10 procent van de echtscheidingen het conflict rond de kinderen aan een gerechtelijk oordeel onderworpen moet wor den omdat het te hoog is opgelo pen. En die groep hou je natuur lijk. Mensen met zo'n verstoorde relatie, zo'n rancune, zo'n haat dat ze elkaar ook de kinderen willen afnemen". Hoe ongewenst zijn precies de con sequenties van het huidige systeem van voogdijschap en toeziend voogdijschap? „Maatgevend zijn in elk geval niet de incidentele berichten over ont voeringen van kinderen door een der ouders of over ruzies met fata le afloop", vindt Verhaaren. „Er komen natuurlijk een heleboel pesterijen voor waar je nooit wat van hoort, maar ik denk dat maat schappelijk onaanvaardbaar ge drag in deze kwesties niet uitstijgt boven ander onmaatschappelijk gedrag in de samenleving. Wel vrees ik, dat er op den duur veel fatale gevolgen bij kinderen zullen optreden. Een niet te verwaarlo zen percentage van kinderen dat psychische hulp nodig heeft, is te rug te voeren tot het touwtrekken om de ouderlijke macht. U wilt het concreter? Minstens de helft van de kinderen die terecht komen bij de medisch-psychiatrische hulp verlening, hebben niet in de op voedingssituatie verkeerd die dat I had kunnen voorkomen, schat ik". Hetgeen hem op een terzijde brengt. „Gek eigenlijk. Weten schappers promoveren'op de gek ste onderwerpen, maar hier is nooit onderzoek naar gedaan. Al thans niet dat ik weet. Het is wen selijk dat het er komt wanneer dat zou kunnen bijdragen tot een snel le totstandbrenging van een wet op het handhaven van de ouderlij ke macht. En het zou verschrikke lijk belangrijk zijn wanneer men bij zo'n onderzoek zou nagaan op welk moment in een kinderleven de moeilijkheden ontstaan zijn. Rolwisseling Had ingrijpen van de toeziend voogd misschien kunnen voorko men dat het kind in de medisch- psychiatrische hoek verzeild raak te? Die vraag. Voor dp opvoeding van heel wat kinderen zou het heilzaam zijn als er na een schei ding eens een tijdje rolverwisse ling zou plaats vinden ten aanzien van de verzorgende ouder. Al was het alleen maar opdat het kind kan ervaren dat bij de andere ou der het gras beslist niet groener is". Zo'n rolverwisseling, oordeelt Ver haaren, moet, als beide ouders het erover eens zijn, gemakkelijk in praktijk gebracht kunnen worden, zonder tussenkomst van de rech ter. „De nadruk in onze maat schappij moet hierop komen te lig gen dat geestelijk volwassen men sen in staat zijn in onderling over leg, in een proces van geven en nemen, van het zich kunnen ver plaatsen in de gedachten van de andere, problemen op te lossen. Naar de rechter ga je alleen als een probleem niet meer op te los sen is en er knopen moeten wor den doorgehakt. Moderne wetten dienen zodanig gestructureerd te zijn, dat ze deze handelwijze be vorderen in plaats van tegenwer ken, zoals nu nog vaak het geval is". Voorlopig echter ontberen geschei den ouders zo'n wet. Ze moeten het doen met het arrest van de Hoge Raad. En zelfs die uitspraak het betrof twee gescheiden ou ders uit Amsterdam die de verant woordelijkheid en zorg voor hun zoontje wilden delen werd niet goedschiks gedaan. „De Hoge Raad is gedwongen geweest tot zijn gun stige arrest te komen", meent Ver haaren te weten. „Er lopen bij het Europese Hof van Justitie ver schillende procedures tegen uit spraken van de Hoge Raad waarin het college volhoudt dat de be staande voogdijwet het gezamen lijk uitoefenen van de ouderlijke macht door gescheiden mensen verhindert. Het is me bekend, dat het Europese Hof een van die za ken ontvankelijk heeft verklaard. De Hoge Raad heeft dus met dit arrest op het nippertje weten te voorkomen dat ze door het Euro pese Hof zou worden teruggeflo-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14