Binnenkort filmversie van „Desiree" met Marian Rolle leerling- A-verpleegkundige DEKRANT BRENGT DE WERELD BUU THUIS. legge AscBvriwei wil je graag mèt en vooral vóór mensen werken? Vakschool voor schrijvers in Amsterdsg ADVERTEER MEER KUNST £eidóc(2owuwt Dl ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1984 PAGIN „Ze zullen me nooit vragen voor Alice in Wonderland AMSTERDAM Een klein berichtje in een van de New- yorkse dagbladen van nieuw jaarsochtend 1980: een jonge, zwarte vrouw heeft in een vlaag van wanhoop en waan zin haar kind om het leven ge bracht. Het nieuwsaanbod moet die dag vrij beperkt ge weest zijn; normaal halen dit soort tragedies in deze wereld stad alleen de statistieken. De in Aruba geboren en aan de Nijmeegse universiteit in kli nische psychologie afgestu deerde Norman de Palm schreef naar aanleiding van dit bericht het aangrijpende toneelstuk „Desiree", waarin slechts één actrice alle rollen op zich neemt. Binnenkort komt er een filmversie van „Desiree" uit. „Het kost heel veel inspan ning. Wanneer ik een week lang elke dag Desiree speel, val ik op z'n minst een pond af. Een beter dieet is er niet". Marian Rolle zat een paar uur geleden nog in het vliegtuig en zit nu op de vloer tegen de driezitsbank aangeleund in een appartement aan de hoofdstedelijke Vondelstraat. Ondanks haar vermoeidheid, die zij met koffie bestrijdt, vindt zij het allesbehalve ver velend om over „Desiree" te praten, een onderwerp dat haar al vier jaar dagelijks be zighoudt: de première van het stuk vond plaats in de herfst van 1980 in Paramaribo. Mishandeld „Desiree" is het verhaal van een jonge, zwarte vrouw, die zwanger raakt van haar vriend Freddy. Wanneer zij dat aan haar werkgeefster, mrs.Resnick, vertelt, zorgt deze ervoor dat hij ontslagen wordt. In een uitbarsting van woede mishandelt Freddy De siree, waarop hij haar in de steek laat. Desiree vangt deze forse te genslag redelijk goed op, maar wanneer haar moeder, haar steun en toeverlaat, komt te overlijden, kan zij er niet meer tegenop. Een pater raapt haar van de straat op. Hij weet haar opnieuw hoop te geven, maar breekt haar uiteindelijk gees telijk door haar te overladen met allerlei geloofszaken, waarna zij uiteindelijk tot een afschuwelijke daad komt. Hopeloos Marian Role: „Met „Desiree" willen we laten zien dat haar situatie een opstelsom is van een aantal maatschappelijke, sociale en psychische factoren, die leiden tot een uitzichtloos en hopeloos bestaan. Zij leidt een minimum bestaan en ac cepteert dat. Zij accepteert haar rol als vrouw, onderdrukt door haar man, het kind van haar moeder en zelf moeder van een kind". „Zij beseft niet dat zij een le ven leidt dat zij niet zelf geko zen heeft, maar dat zij geleefd wordt door een aantal machts structuren. Ze heeft ook geen tijd om over haar situatie na te denken, omdat haar eerste zorg de primaire levensbe hoeften zijn. Desiree is niet zo'n uitzonderlijk geval: ieder een kent wel mensen als zij. Ik ken in mijn omgeving in ieder geval veel Desiree's en ik zie ook dat deze maatschappij niets anders doet dan constant nieuwe Desiree's creëren". Mentaliteit Marian is opgegroeid in Miami en heeft drama gestudeerd aan de Universiteit in New York. Voordat zij Desiree begon te spelen, vertolkte zij eerder beurtelings twee andere zware vrouwen in moeilijke posities. De eerste was Harriet Tub man, een ex-slavin, die aan het begin van de vorige eeuw geschiedenis schreef door via de „Underground Railroad" talloze gevluchte slaven naar het veilige noorden te loodsen. De tweede was Rosa Parks, Marian Rolle. een vrouw uit Detroit die in Alabama in de bus weigerde op te staan voor een blanke passagier. Haar weigering vormde het begin van de bus boycot van 1950, een van de eerste acties van Martin Lu ther King. „Ja, er zit verband tussen deze drie rollen. Ik kan mij door mijn achtergrond goed met Harriet, Rosa en Desiree iden tificeren. Niet dat ik in Miami een slechte jeugd heb gehad omdat ik zwart ben, integen deel. Toch heb ik veel discri minatie meegemaakt. Tegen mijzelf en tegen mensen die ik ken. Zoiets vormt je mentali teit en geeft je een bepaalde geestelijke bagage mee, die je op het toneel heel goed kunt gebruiken". Trots „Ik ben er nog steeds trots op, dat ik als eerste Rosa Parks mocht neerzetten, omdat haar daad in het toneelstuk de his torische context kreeg, die het verdiende.". „Rosa Parks heeft het overi gens zelf twee keer gezien: haar eerste reactie was: „Toen ik in die bus stond, zong of danste er niemand", maar die zang en dans hoorde gewoon bij dat stuk. The Creative Arts Team, het gezelschap waar ik toen deel van uit maakte, speelde het stuk voornamelijk op universiteiten en scholen, waarna er tijdens een work shop over gediscussieerd kon worden". „Desiree" heeft dezelfde kracht. Het roert een hele hoop onderwerpen aan: de moeder-kind relatie, racisme, onderdrukking van de vrouw. Desiree is een moeilijke rol; je moet haar van binnenuit neer zetten. Er komt geen Broad- way-achtige glitter en glamour aan te pas, waardoor je de rol oppervlakkig zou kunnen spe len. Om Desiree de diepte te geven die zij verdiende, moest ik echt naar het binnenste van mezelf gaan. Al mijn eigen er varingen, die ik ook ruim schoots in New York heb op gedaan, een stad waarvan ik altijd dacht dat die toleranter is, zijn bij „Desiree" van pas gekomen. Als actrice moet je het script niet alleen kunnen instuderen, maar het verhaal ook kunnen aanvoelen". Etnisch zwart Marian heeft altijd zwarte ka rakters gespeeld. „Ik ben niet zo'n klein beetje zwart, ik ben heel erg etnisch zwart. Een casting director zal mij dus nooit de rol van Alice in Won derland geven, omdat de cas ting altijd wordt gedaan op grond van een aantal stereoty pen. Soms ook op grond van racisme. Ik ben vaak genoeg op audities geweest waar ik werd afgewezen op grond van mijn huidskleur. Zoiets zeggen zé nooit, zoiets voel je alleen maar". „Volgens mij word je heel zel den met opzet gediscrimi neerd: het gebeurt veel vaker onbewust. Een casting director is ook maar een man die ge conditioneerd is. Wanneer ik eerlijk ben wil ik ook geen Alice in Wonderland-rollen. Het echte drama trekt mij veel meer. Fantasie-verhalen zijn leuk voor strips en voor de mensen die die rollen willen spelen. Ik speel liever maat schappij-kritische stukken en dan zal ik me er gewoon bij moeten neerleggen, dat ik al tijd een zwarte vrouw met et nische problemen zal spelen". Film Sinds de première van „Desi ree" in 1980, die geproduceerd wordt door het theatergezel schap Cosmic Illusion, heeft Marian Rolle dit stuk vaak ge speeld. Twee jaar geleden be gon in Nederland de Europese toernee van Desiree. Het solos- pel is inmiddels opgevoerd in Schotland, Engeland, Duits land, Zwitserland, Denemar ken, Noorwegen en Italië. Marian: „Sommigen verwijten mij dat ik een oude, succesvol le koe uitmelk. Critici die dat zeggen bekijken het vak ech ter vanuit een ander gezichts punt dan ik. Zij zien het stuk, §chrijven er een verhaal over en vergeten het. Voor mij geldt dat ik een inhoudelijk zwaar stuk opvoer dat succes vol is: we hebben tijdens de eerste toernee door Nederland al zo'n 75 voorstellingen gege ven, maar toch wordt het stuk teruggevraagd. Dat is een er kenning. Je moet ook beden ken, dat het voor een Ameri kaanse acteur anders is dan voor een Nederlander". „Wanneer wij geen werk heb ben, zul je toch brood op de plank moeten krijgen. Een Ne derlander kan het zich veroor loven om na een periode met een succesvol stuk te stoppen: óf zijn gezelschap wordt gesub sidieerd, óf hij krijgt een uit kering". Boenen „Wanneer ik zou stoppen om dat ik vind dat ik het stuk nu wel vaak genoeg heb opge- boerd, dan kan ik vloeren gaan boenen of als telefoniste aan de kost proberen te ko men. Daar komt in dit geval bij, dat het stuk in die tijd de kans heeft gekregen te evolue ren. Ik speel het alleen, dus het kon vrij gemakkelijk ge perfectioneerd worden. Tij dens de eerste uitvoering duurde Desiree ruim twee uur, nu nog 70 minuten, terwijl het stuk alleen maar krachtiger is geworden". Eigenlijk zou de film „Desi ree" al vorig jaar in première gaan, maar financiële proble men zorgden voor de vertra ging. „We hebben de film vol ledig zelf moeten bekostigen en dat kon eigenlijk alleen met de opbrengst van het to neelstuk. We hadden geen grote geldschieters achter ons staan, dus dan is het heel moeilijk om het hele project in één keer te realiseren. Per soonlijk heb ik het gevoel dat deze vertraging plaats moest vinden. Zoiets van een hogere macht, die dat bepaald heeft". EDWIN BAKKER Stichting Bej.huis St. Joseph Het verzorgingshuis biedt huisvesting en verzorging aan 105 bewoners. Wegens uitbreiding van het ont- spannings- en aktiviteitenprogramma gaan wij over tot aanstelling van een bezigheidstherapeut B Naast de vereiste opleiding verwachten wij, dat u be schikt over een gedegen ervaring om dit onderdeel met succes verder uit te bouwen. U draagt de verant woordelijkheid voor de bezigheidstherapie in het huis, het zelfstandig ontwikkelen van dit werk. de recreatie en de aan dit werk verbonden administratie. Hij/zij geeft leiding aan stagiaires en/of vrijwilligers en coördineert het totaal aan ontspannings- en andere aktiviteiten. Het bevorderen en/of in stand houden van de zelf standigheid en mobiliteit van de bewoners en het akti- veren van nog aanwezige mogelijkheden dient alle aandacht te krijgen. Een warme belangstelling voor do oudere medo- mens, goede kontaktuele en organisatorische ei genschappen, alsmede respekt voor de overtuiging van onze bewoners, zijn voor een goede uitoefening van deze funktie van wezenlijk belang. Salaris en secundaire voorwaarden volgens de CAO voor bejaardentehuizen. Salaris afhankelijk van leef tijd en ervaring van 2.200.- tot 2.800.- per maand op basis full-time. Medische keuring en doorlichting vereist. Schriftelijke sollicitaties, zo mogelijk onder opgaaf van referenties aan ons adres „Hoflaan 3, 2405 BS Alphen aan den Rijn". Ben je 17 jaar en 7 maanden of ouder, maar niet ouder dan 21 jaar? Ben je in het bezit van een MAVO-4, een HAVO of VWO-diploma? Heb je twee exacte vakken in je vakkenpakket? Heb je voor die vakken een 7 (MAVO) of een 6 (HAVO) behaald? Dan kun je bij ons solliciteren voor In de opleiding, die in december 1984 begint, is nog plaats. De Diakonesseninrichting Bronovo is een algemeen ziekenhuis en beschikt over ruim'400 bedden. Groot genoeg om het interessant te maken, klein genoeg om het gezellig te houden. Helaas kunnen B- en Z-verpleegkundigen en ziekenverzorgenden niet in aanmerking komen. Wil je solliciteren? Bel dan de afdeling Personeelszaken, telefoon 070 124606 (tot 12.30 uur), of schrijf naar Ziekenhuis Bronovo, Postbus 96900, 2509 JH Den Haag. Bronovolaan 5, Den Haag, tcL 070-124141. Inloophuis Psychiatrie .Geestelijke ziekte is een fic- onsuccesvolle aanpassing weer tie; een onsuccesvolle aanpas sing aan de maatschappij", las parten gaat spelen, en daar door die persoon een gevaar ik in de Leidse Courant van 12 wordt voor zijn omgeving of september. Of je het nu een voor zichzelf komt de gerech- ziekte of een slechte aanpas- telijke machtiging pas weer in sing noemt, het blijft een feit werking. Dat wordt dan nog dat sommige van de mensen beoordeeld een psychiater. In met dergelijke problemen er samenwerking met het Inloop- niet zo eenvoudig overheen huis, een medewerkend advo- komen en anderen veel schade caat en een ondeskundige kunnen berokkenen. huisarts is niet zolang geleden Ik doel hier op mensen met een gerechtelijke machtiging een „fictie", die leven in een door de rechter ingetrokken, wereld van verzinselen en Niemand kon dat begrijpen en denkbeeldige voorstellingen men zette vraagtekens bij hoe en denken de wijsheid in dat mogelijk was. Het betrof pacht te hebben. Zij wanen hier een persoon die met zich gemakkelijk ingenieur, proefverlof uit een psychia- onderzoeker en of zelfs profes- trisch ziekenhuis ontslagen sor enz. Net wat in hun kraam was. De zéér ernstige gevolgen van pas komt. Daarnaast ge- bleven dan ook niet uit. Dit is dragen zij zich vaak tegenover dan de trieste balans van het vreemden heel gewoon en ko- opheffen van z'on rechterlijke men heel eerlijk over, terwijl machtiging, ze tegenover naaste familie Er moeten eerst weer lichame- niet te genieten en onhandel- lijke slachtoffers vallen, voor- baar zijn. De gevolgen blijven dat zo iemand wordt opgeno- dan ook niet uit. Nu het In- men. Hoevaak leest men in de loophuis Psychiatrie tot stand krant over ernstige daden ge- is gekomen, kan dat voor veel pleegd door een psychiatrische mensen een uitkomst zijn. Zij patiënt of door (zoals het In- ontmoeten daar hun lotgeno- loophuis er een naam aan ten en kunnen aan hen hun geeft) aan een persoon die aan verhaal kwijt. Erger wordt het een „onsuccesvolle aanpas- als het Inloophuis zich gaat be- sing" lijdt? Dan zegt men „hij moeien met personen die een was ontoerekeningsvatbaar". geen verstand van hebben. Heel veel dingen moeten wij, Een gerechtelijke machtiging bijvoorbeeld verplicht naar wordt nooit zomaar aan ie mand gegeven. Daar gaat dik- school, valhelm, veiligheids- w u w gordels enz. Maar de psychia- wijls heel veel ellende aan trische patiënt, of de mensen vooraf, waar het Inloophuis met een onsuccesvolle aanpas- oordeel over geven. Een ge- En wat de krukken betreft, rechtelijke machtiging is niet niet iedereen kan zonder alleen ter bescherming van de krukken, Daarom is het voor omgeving, maar juist meer velen beter met krukken in de voor de bescherming van de maatschappij dan zonder persoon zelf. Indien hij weer krukken nergens te zijn. in het gareel is, doet een ge- MEVR. D. VAN DER^POEL- rechtelijke machtiging ook niets. In tijd van nood, als de fel AMSTERDAM In Amsterdam gaat medio oktober eeifBS school voor schrijvers van start. Voorlopig maximaal 35 \yd gen krijgen er cursussen in de vakken dramaschrijvj nieuwsschrijven, aldus Edith Cohen, met schrijver Fons holt een van de mensen achter deze opleiding met de Colofon. Het is de bedoeling dat de school in de toekomst uitgroeit volwaardige vakopleiding zoals die al bestaat voor bij voi toneelspelers, filmmakers, musici en dergelijke, 't Colofoi geen commerciële opzet. Cohen meent dat op het gebi< schrijven best iets te onderrichten en te leren valt. Er meer aanmeldingen dan er leerlingen geplaatst kunnen a op de school, die voorlopig wordt ondergebracht in een gj in Amsterdam-Oost. De leerlingen - een middelbare schoolopleiding verdie voorkeur - moeten de cursuskosten (maximaal 900 guide jaar) zelf betalen. De ministeries van WVC en Onderwijs ei tenschappen hebben gezegd geen subsidie te geven. DeOl school moet eerst resultaten tonen, met andere woorden vers afleveren, was volgens Cohen de boodschap van bek w "lartementen. pS Vanuit de schrijvende wereld is er steeds een roep gewea-fii en school voor schrijvers, zegt Cohen. Al in de tijd van pis fried Bomans is met onder andere diens adviezen getracbe/1 opleiding van de grond te krijgen. Romanschrijvers als Tej Loo betreuren het dat er geen vakschool is. Daarnaast h> wetenschappers en scenarioschrijvers gepleit voor een» fi school. D, Grote Prijs van Nederland voor popgroepen fen AMSTERDAM Op 28 september gaat de Grote Prijs vas r derland 1984, een muziekconcours voor popgroepen, van'8' Honderdzestig popgroepen zullen via een serie van zestien'8^ ronden uitmaken welke twintig er mogen deelnemen aP halve finales op 30 november en 1 december. De finale mi Oi eindelijk zes bands zal plaatsvinden op 15 december. oo De Grote Prijs wordt georganiseerd door de Stichting d Prijs van Nederland, waarin de VARA, het muziekbladen het organisatiebureau CEC 7000 en de Stichting Popmuziepo; derland samenwerken. Bedoeling is onbekend talent ond aandacht van het publiek te brengen. Vorig jaar werd eenjy/ rimentele, kleinere vorm van de Grote Prijs gehouden. He ces daarvan heeft de organisatoren doen besluiten de wee dit jaar een definitieve vorm te geven. De halve finales zullen gehouden worden in Amsterdam e megen, de plaats van de finale is nog niet bekend. De eerstrC is een bokaal en vijfduizend gulden, de tweede- en derde winnaars krijgen respectievelijk drieduizend en tweediP 1 gulden. De drie andere finalisten mogen elk twee dagen ge'^. maken van de studio van de Stichting Popmuziek. 'JJ Financiën NOS aan bancB" ar HILVERSUM - De bevoegdheden van de directie van h4ar duktiebedrijf van de NOS worden ingeperkt wegens on/ra gen over het beheer van de financiën. tot De directie van het Facilitair Bedrijf moet voortaan aan Kne gelijks bestuur toestemming vragen om zaken te doen waat meer dan 500.000 gulden is gemoeid. Voorheen had de d tu vrijheid van handelen tot vijf miljoen gulden. Bovendiei^/e de directie zich in maand- en kwartaalverslagen verantwouw Directe aanleiding voor deze maatregelen vormt het afja, tantsrapport, waaruit blijkt, dat men enerzijds zes miljoen /i hield, anderzijds teveel uitgaf voor kantoorinrichting. Architecten op de markt ROTTERDAM Ruim veertig architectenbureaus, zow| Rotterdam als uit de rest Van Nederland, presenteren zichj dag 29 september op de Architectuurmarkt, die in de Oul bliotheek in Rotterdam wordt gehouden. Met dit onderdej de groots opgezette Architectuurmanifestatie/Japan AIR, <j na een maand in beslag nam, sluit het evenement af. Het van de markt is „Architectuur in Rotterdam voor Archit^/j museum". Het gaat om plannen, die volgens architectenb» mogelijk in de toekomst, een bestanddeel kunnen vorme i de collectie van het Architectuurmuseum. b "fee Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonn&s voor een luxe Parker balpen |e NOTEER ALS NIEUWEABONNEEM.I.V.. I NAAM: l ADRES: POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: kwartaal automatisch per maand laar STUUR EEN LUXE PARKER BALPEN NAAR: NAAM; ADRES: POSTCODE/PLAATS:. Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, r 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). a^CeidócSoma/f

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10