'eyenoord klautert op -aidóaOowumt Zprofiteert niet van wanorde A jax Voor kleine klusies. [O BEEN UITBLINKER IN DUEL MET HAARLEM ■S^CcidócSouocmt ees Kist haalt zijn gram Wielerploeg De Goede opgeheven MAANDAG 17 SEPTEMBER 1984 MAAR Kees Kist bleef ogen- lijk rustig onder de behandeling van ubliek gistermiddag in de Alkmaar- lout. Drie kwartier lang werd hij tij- AZ'67 - Ajax (1-2) door Amsterdamse rters bestookt met de kreet: „Kees is yromaanDie verbale aanval was ate indringend dat scheidsrechter Ig- van Swieten halverwege de tweede •sloot om de wedstrijd te onderbre- o via de microfonist de daders tot te laten komen. De goed bedoelde werkte, zoals zo vaak in voetbal- is, averechts, zodat Kees Kist in de n die volgden, nog nadrukkelijker le nasleep van de brand in zijn vijker sportzaak werd geconfron- Hij niet alleen trouwens, want op de tribune zaten zijn ouders („Het was voor het eerst sinds tijden dat ze me weer eens zagen voetballen en zijn echtgenote Inge. „Het beste is om op dit soort kreten hele maal niet te reageren", aldus Kist na af loop. „Maar dat is eenvoudiger gezegd dan gedaan. Het raakt je toch, je kunt je er niet tegen wapenen". Kist deed wat het beste voor hem was: „een goede persoon lijke prestatie in de laatste minuten on derstrepen met een schitterend doelpunt. Het gebaar dat hij vervolgens in de rich ting van zijn belagers maakte, sprak boek delen. Kist had zijn gram gehaald. „Leuk om er op zo'n moment een in te joekelen", Kees Kist, terug van weggeweest in Alk- grinnikte hij later. maar, stuit op Sonny Silooy. STANDAARDBUITEN De wielerploeg AVP Viditel-De Vries Lotto van Sjaak de Goede is gisteren opgeheven. Tien be roepsrenners, negen Nederlanders en een Belg, kwamen daar door zonder sponsor te zitten. Het zijn Jos Schipper, Hans Lan- gerijs, Ron Snijders, Heddy Nieuwdorp, Johnny Broers, Jacques van Meer, Mario van Vlimmeren, Emiel Kerstens, Jos Alberts en Mare Maertens. De Goede leidde gedurende drie jaar een bescheiden Nederland se profformatie. Dit jaar ondervond hij meermalen moeilijkhe den. Onder andere aan het begin van het seizoen met de recla me op de truien. Tijdens de laatste Ronde van Catalonië kregen drie renners (Schipper, Kerstens en Broers) een startverbod, omdat zij ook een contract hadden getekend voor het criterium in Surhuisterveen. Die problemen waren voor De Goede aanlei ding te stoppen met de wielerploeg. Dick Advocaat als komeet bij KNVB omhoog DlCK Advocaat heeft een komeet-achtige entree gemaakt in het vaderlandse trainerswereldje. Vorig seizoen ontfermde hij zich met succes, dat dient gezegd nog over de ama teurclub DSVP in Pijnacker, sinds afgelopen zaterdag is hij de tweede man van het Nederlands elftal. Zie daar, een niet geringe opkomst van een voetbaltrainer, die nog niet eens beschikt over het hoogste diploma. Met de aanstelling van Advocaat als assistent van Rijvers lijkt de onrust in het we reldje van KNVB-trainers en -coaches gesust. Hoe lang die status-quo zal blijven bestaan is echter de vraag en zal in eer ste instantie volgende maand wellicht worden beantwoord als het Nederlands elftal aantreedt tegen Hongarije voor het' eerste WK-kwalifikatieudel. IEDEREEN in Zeist lijkt tevreden met de nu gevonden (tus senoplossing. Alle coaches met een bepaalde taak hebben die behouden en de enige, die mogelijk wat sceptisch aankijkt tegen de constructie Rijvers/Advocaat is Michels. De nu enir ge maanden in functie zijnde manager haalde Advocaat vo rig maand binnen met de bedoeling, dat de oud-speler van onder meer FC Den Haag en FC Utrecht zich zou gaan be zighouden met de UEFA-jeugd. Een verbazingwekkende manoeuvre, want Advocaats ervaring met jeugd was gering. Bovendien zou Advocaat zich in een onvoorzichtige bui een keer in Zeist hebben laten ontvallen het zelf ook niet zo erg te zien zitten. „Ik heb er het geduld helemaal niet voor", zou hij naar verluidt hebben laten weten. Koren op de molen van de trainersvakbond WON natuurlijk. Bij monde van de immer strijdbare voorzitter Van der Leek liet men de KNVB weten weinig ingenomen te zijn met Advocaats benoeming tot jeugdcoach te meer daar hij niet over het hoogste di ploma beschikt en er in ons land nogal wat werkloze, volle dig gekwalificeerde oefenmeester rond lopen. ElND vorige week hakte het bondsbestuur van de KNVB in een overleg met algemeen voorzitter Van Marle, sectiesprae- ses Van der Louw en Michels en Rijvers de knoop door. En wees Advocaat als assistent toe aan de belangrijkste bonds coach. Rijvers is content met de nu vastgelegde taakverde ling, ondanks het feit dat Advocaat niet op zijn begin vorige week bekend gemaakte lijstje stond. Maar in plaats van Spitz Kohn of Guus Hiddink, die Rijvers van buitenaf als clubcoa- ches van Ajax en PSV had willen betrekken bij het oranje team zal hij nu met de naar verwachting plooibare Advocaat ook prima kunnen samenwerken. Of het duo Rijvers/Advo caat binnenkort ook kan bogen op resultaten dient nog even afgewacht. Maradona kan verlies ploeg niet beletten (Van onze correspondent) ROME Diego Maradona, zo niet de beste dan toch in elk geval de duurste voetballer ter wereld, heeft op de eerste de beste dag van de Italiaanse voetbalcompetitie al teleurge steld. Zijn club Napoli speelde uit tegen Verona, en verloor met 3-1. Maradona, op wie uiteraard alle aandacht was ge richt, verrichtte enkele goede acties, maar werd voor het grootste gedeelte van de wedstrijd toch geheel door de ver dediging van Verona in bedwang gehouden. Verona behaalde wel de grootste overwinning van de eerste speeldag in de hoogste Italiaanse divisie en heeft zich daar mee al kandidaat gesteld voor een van de hoofdrollen in deze competitie. noteeralsnieuweabonkeem.lvi I 1 NAAM: ADRES: POSTCODE/PLAATS: I r TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: D kwartaal automatisch per maand laar STUUR EEN MINIATUUR BANKSCHROEFJE NAAR: NAAM: J ADRESI POSTCODE/PLAATS: I Stuui de bon ingevuld aan de Leidse Courant,Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). I Code JNZj Sterdam De tgrappen deden giste- uitgebreid de ronde loop van de wedstrijd noord-Haarlem (4-1). hveranderd kwam in spitsvondige ge- e ook werd bedacht ivoord „Been" voor. bij één van de beste was „Feyenoord zet Been voor". Uit deze se tekst, evenals de avond uitgezonden isiebeelden, wordt ilijk dat Mario Been en in de Kuip een rkelijke rol vertolk- e kleine, wat slordig gelokte voetballer istermiddag ten over- van slechts iets meer 15.000 aanwezigen keurig visitekaartje elfs zo één, dat opti sch denkende Rotter- ners al onmiddellijk errukking uitkreten, ïario naar een oranje- solliciteerde. e teleurstelling, die Fey- /d zijn fans de voorbije fi heeft bereid. Maar 'aan de andere kant wel Ipt Mario Been inderdaad n?est opvallende speler Rotterdamse kant was. Zo waarin het publiek einde- Weereens een voetballer Kuip aan het werk zag, originaliteit paarde aan zeer behoorlijke dosis en inzicht. En dat was I Johan Cruijff zijn hielen I in Rotterdam Zuid nau- s meer gebeurd. Van- de opgeluchte gezichten loop van de „generale" het Europa Cuptrefen omende woensdag tegen iekse Panathinaikos, die oord uit het dal lijkt te gelicht. loftrompet it, begrijpelijk en ver- g hief trainer Thijs Li- van Feyenoord (dat Pe il miste wegens een dis- straf) niet meteen de p npet. Ook hij had moe- li aststellen, dat Haarlem oeg alleszins medewerk- tegemoet was getreden, ff noodgedwongen door de gheid van een drietal l^seerden, Leysner, Keur 5? maar evenzeer doordat Heren in het veld komen- 'rdhollandse ploeg eens r solliciteerde naar het „nette club", dat Haar- sinds mensenheugenis vorig seizoen zelfs de fair play-cup opleverde. Voeg daarbij twee wel erg snel ach ter elkaar vallende doelpun ten, die Feyenoord voor de pauze al aan een score van 3-0 hielpen en de verre van moei lijke omstandigheden voor de Rotterdammers zijn geschetst. Vandaar ook dat Libregts rep te van tevredenheid, die stoel de op het herstel van zijn ploeg, die echter overmorgen vrijwel zeker een alleszins an ders georiënteerde opponent zal treffen. En de vrijheid, die Mario Been vooral gisteren in de tweede helft ondervond en waardoor hij mede kon uit groeien tot de beste speler van het veld zal de enige jaren ge leden in Mexico tijdens het WK junioren furore makende Rotterdammer niet zo gauw weer beleven. Maar slecht voor zijn zelfvertrouwen is zijn optreden van gisteren na tuurlijk bepaald niet. Keurig in broek Waarbij het opvallend is dat Been eindelijk zijn showmati- ge maniertjes wat lijkt af te le ren. Zo verschijnt hij nu met normaal opgetrokken kousen in het veld en draagt hij zijn shirt - voorzien van rugummer tien, dat wel - keurig in de broek. Voeg daarbij, dat Been overbodige bewegingen uit zijn repertoir probeert te laten, wat hem gisteren slechts in het begin even niet lukte, en zijn spel begint zo langzamer hand behoorlijk tot zijn recht te komen. Het enige bezwaar, zeker vooralsnog, is dat Been in te genstelling tot zijn voorbeeld Cruijff en bijvoorbeeld Michel Valke van PSV niet beschikt over een dema/rage. Hij ac teert (nog) te veel in één tem po, maar heeft daarbij vol doende technische bagage om zich ook dan van een tegen stander te ontdoen. Opvallend extra facet was zeker gisteren, dat Been zich ook in defensief opzicht voor zijn team ver dienstelijk maakte. Regelmatig dook hij in zijn verdediging op om corrigerende werkzaamhe den te verrichten. Grote gevaren Er dreigen echter twee grote gevaren, die zijn huidige in vloed of zelfs zijn verdere ont wikkeling in de weg kunnen staan: overbelasting én zelf overschatting. Gisteren tegen Haarlem belastte de toch al zeer veel (én goed) aan de bal zijnde Been zich met alle hoekschoppen, met uitzonde ring van een paar in de slotfa se. Dat vergt kracht en de fy siek toch al niet uit de kluiten gewassen Rotterdammer smijt zo wel een beetje te veel met. zijn energie. Het andere ele ment, zelfoverschatting, dient de begeleiding van Feyenoord goed te behandelen. Libregts gisteren: „Je moet hem aan de ene kant loven als hij een goe de wedstrijd heeft gespeeld. Maar je moet er tevens bij op passen, dat je er voor zorgt dat hij niet naast zijn schoenen gaat lopen. Maar ik ben na tuurlijk wel erg blij, dat hij zich zo ontwikkelt. En de statistiek gaf Libregts gelijk. Mario Been tilde kort voor de pauze zelf de stand naar 2-0 met een effectvol af standschot, nadat Nielsen eer der voor 1-0 had gezorgd uit een hoekschop, die Been had afgedwongen. In de tweede helft, met 3-0 voor Feyenoord ingegaan dank zij een door de verder overigens hopeloos fa lende Houtman benutte straf schop, lanceerde de beste Rot terdammer vijf dieptepassjes met een Cruijjf-achtige allure. Slechts Hoekstra pakte er één doeltreffend op. Dat beteken de 4-0 en Haarlem werkte het restant verder plichtmatig af, waarbij slechts Böckling nog eenmaal scoorde. Geen hosanna „We moeten geen hosanna roepen", verklaarde Lbregts tot slot. „Hadden we ook niet moeten doen als het 8-1 was geworden, waar we zeker de mogelijkheden voor hadden. Maar na de voorbije moeilijke weken is dit duel goed geweest voor het zelfvertrouwen. Ze ker vlak voor dat moeilijke treffen met die Grieken". Hans van Doorneveld, de coach van Haarlem, wenste aanvankelijk in die hoedanig heid geen commentaar te ge ven op Fcyenoords prestatie en vorm. En als „trainer van Panathinaikos", werd er ge vraagd. „Dan zou ik optimis tisch kijken", merkte de Haar lemse trainer fijntjes op. FRANK WERKMAN Feyenoord-Haarlem 4-1 (3-0): 21. Nielsen 1-0, 41. Been 2-0, 42. Hout man (strafschop) 3-0, 56, Hoekstra 4- 0, 65. Böckling 4-1. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 15.050. Gele kaarten: Böckling en Masefield (bei den Haarlem). Feyenoord: Hiele; Troost (Steur), Van de Korput, Nielsen, Wijnstekers; Hoekstra, Stafleu, Been; Gullit, Hout man, Carli. Haarlem: Metgod; Masefield, Ver schoor, Verkaik, Nijholt; Van der Kuijl (Collewijn), Balm, Kleton (Baas); Zwart, Böckling, Van der Kleij. De schoen van Ruud Gullit kwam tijdens Feyenoord- Haarlem in onzachte aanra king met het gezicht van ex- clubgenoot Wim Balm. Inzet: De botsing kostte Balm een hevig bloedende hoofdwond R Ook trai- .ad de Mos zei het iaar een keer: Ajax alt op dit moment er goed dan de stand ranglijst doet ver en. „Wij hebben, ils Feyenoord, orga nische problemen, die worden ver- ïd door de resulta- sprak de trainer van nsterdammers na af- van AZ'67 - Ajax (1- alistisch. Het brand- van die problemen op het middenveld, andermaal in de aarder Hout. Voor aar Liverpool ver en Jan Mölby moet ns De Mos een speci- rechtshalf terugko- „Zolang die er niet jft het moeilijk". norde in de middenlinie iert steevast in giganti- aten in de achterste lijn, an ook hekkesluiter naar hartelust had kun- irofiteren. De gewezen evenwel van de geboden kan- raid Vanenburg in de 46e mi- b uit de stad, waar ooit sen te profiteren en wierp de nuut met een fraaie schuiver :torie begon, verzuimde handdoek in de ring, toen Ge- voor 0-2 zorgde- Daardoor werd de tweede helft gedeva lueerd tot een oervervelende aangelegenheid, die het aan trekkelijke spel van voor de pauze genadeloos deed verva gen. AZ kon niet meer, Ajax deed niets meer en dus zagen de 10.000 toeschouwers (bijna) niets meer. Aad de Mos verdedigde zich zelf en zijn team door te herin neren aan wedstrijden uit het verleden, waarin Ajax als ge volg van een te grote dosis gretigheid het lid op de neus kreeg („Dat wilden we nu in ieder geval voorkomen"), maar daaraan heeft Jan Pu bliek uiteraard geen enkele boodschap. Kijkplezier Alleen voor de pauze dus kijk plezier in de Hout. Ajax begon hoopgevend en leek AZ (zon der Tiktak, Talan en Arntz en met de amateurs Patrick en de debuterende Castelijn) volle dig onder de voet te gaan lo pen, toen Gasselich en De Wit binnen vijf minuten vrij opdo ken voor doelman Eddy Trey- tel. Naarmate de voorsprong langer uitbleef, verloren de Amsterdammers evenwel de greep op de wedstrijd. AZ be sefte dat al te veel respect voor deze tegenstander misplaatst zou zijn en zocht de aanval op, met als animator Gijs Stein- mann, die gretig profiteerde van het feit, dat Dick Schoe naker geen greep op hem kon krijgen. Steinmann en ook AZ's sterkste aanvaller Kees Kist bezorgde de grieperige Pier Tol drie dotten van kan sen, maar de Volendammer was naar eigen zeggen tè dui zelig om de juiste richting te kunnen vinden. Wie tegen Ajax ideale mogelijkheden on benut laat, vraagt om moeilijk heden en die kwamen (in de 37e minuut) dan ook. Sonny Silooy zette drie AZ-spelers op het verkeerde been en legde de bal beheerst breed op Felix Gasselich, die niets, anders kon doen dan raak schieten: 0-1. Oog in oog Op slag van rust had Ruud Heus voor de gelijkmaker moeten zorgen, nadat (alweer) Kees Kist hem oog in oog met doelman Hans Galjé van Ajax had gebracht. De middenvel der verzaakte en stelde daar mee de koploper in staat pal na de pauze het duel te beslis sen. Dat tweede doelpunt kwam voort uit een hoog staand Utrechts samenwer kingsverband. Rob de Wit, uit geweken naar de rechtervleu gel, behield het overzicht en speelde beheerst op stadgenoot Marco van Basten, die de bal voor de voeten legde van de derde Utrechter, Gerald Va nenburg. Met een inzet in de kruising bekroonde de drib- beldreumus de mooiste aanval van de wedstrijd. Het trio kwam verder niet in het stuk voor. Van Basten werd door uitblinker Hans Reijnders op indrukwekkende wijze aan banden gelegd en bij De Wit mislukte alle passeerbewegin gen, die in de eerste helft wel uit de verf kwamen. Kist moest het vervolgens in de zo als gezegd oervervelende tweede helft alleen doen. Hij slaagde toen de nederlaag al een feit was, in de 90e minuut. Silooy liet even een steekje vallen en de voormalige top scorer van Europa reageerde met een schitterende lob: 1-2. BERT DIJKSTRA AZ 67 - Ajax 1-2 (0-1): 38. Gasselich 0-1, 47 Vanenburg 0-2, 90 Kist 1-2. Scheidsrechter Van Swieten. Toe schouwers: 9800. Gele kaart: De Wit (Ajax) AZ 67: Treytel; Patrick, Reijnders. Haar, Steinmann; Castelijn, Van der Meer, Van der Poppe (Gaasbeek), Heus; Kist. Tol (Loggie). Ajax: Galjé; Silooy; Spelbos, Rijk aard, Boeve; Schoenaker, Koeman, Gasselich; Vanenburg, Van Basten, De Wit. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13