Omwegen egelmaat in activiteiten in Muzenhof Van de Duitse Orde en ,vroetwijfftot sociale woningbouw en het gat in Aalmarkt ve Milieuwetgeving geeft verbrokkeld beeld HET LEIDS JAARBOEKJE 1984 IS UIT pat 4PAGf.EIDEN/REGIO CeUbcSoiwatit VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1984 PAGINA 5 latschap uw win\ tuch\ de Paul j acht i T fuchs •mende taan, zc raad Hi jesting; ters. Me kan ooi 01 se Blij de gi rdrock samen iuzikaai a drum a veel belicht heel Een dan Eén van de aantrekkelijkste activiteiten van de 82 jaar oude Vereniging Oud Leiden is het doen verschijnen van het Leids Jaarboekje. In 1983 was het de 75-ste editie, gis termorgen ontving burge meester Cornelis Goekoop op zijn kamer ten stadhuize het eerste exemplaar van het 76- ste Jaarboekje uit handen van prof. mr. H.W.van Soest, voorzitter der Vereniging. Het is een goede gewoonte, dat de leden allemaal het boekje gra tis thuis krijgen gestuurd. Al leen daarom al valt het aan te bevelen, lid van Oud Leiden te worden. Bovendien ver zorgt de Vereniging interes sante lezingen (zeven in het vorig jaar) en worden er ex cursies georganiseerd; in '83 trokken de leden er zes keer op uit in eigen stad en land en naar België. Oud Leiden is een uitkomst voor wie de ge schiedenis en de monumenten van Leiden en omgeving ter harte gaan. Er staat weer veel lezens waardigs in dit 76-ste Jaar boekje. L.E. Loopstra is de au teur van een verhandeling over de Leidse Commanderij van de Duitse Orde in de middeleeuwen. Deze Com manderij werd in 1268 in Lei den gesticht en ze kon zich handhaven totdat de reforma tie een einde aan haar bestaan maakte. Ofschoon de Duitse Orde formeel nog steeds be staat. Vanuit haar Leidse ves tiging nam deze geestelijke ridderorde drie eeuwen lang de zielzorg in de oudste paro chie van de stad voor haar re kening. De Commandeurs waren tevens pastoor van de St. Pieterskerk en vervulden in die functie een rol van be tekenis in het middeleeuwse Leiden. En zoals dat door gaans in de herfsttij der mid deleeuwen het geval was, wa ren de ordebroeders gehouden aan de evangelische raden van kuisheid, gehoorzaam heid en armoede, ze leefden sober, maar de bezittingen en inkomsten waren talloos. Het enige dat in Leiden nog aan deze Duitse heren en zielzor gers herinnert zijn de Heren- steeg, Commandeurssteeg en Commandeurspoort. Vroedvrouwen Een andere „middeleeuwse" bijdrage is van de hand van D.E.H. de Boer, die het Leids Het filiaal van „de Wedu we", zoals het tot mei *76 aan de Leidse Aal markt stond. medisch „netwerk" rond 1465 belicht. Het was niet mis, want de stad beschikte over stadsmedici en stadsvroed- vrouwen die een bevoorrech te positie innamen: aderlaten en urinekijken ging er op hoog niveau... Een belangrijke beschouwing levert ing.H.Se- gijn over de sociale woning- Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen 1 wie u graag in deze rubriek zou willen I tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 BBHKil - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pieters bouw in Leiden door de eeu wen heen; het een en ander verlucht met vele afbeeldin gen. Berucht (en lelijk) is „het gat" in de Aalmarkt. J.H. Heijbroek schrijft erover. Ter plaatse stond vanaf 1927 het Leidse filiaal van „de Wedu we" Van Nelle, voorbeeld van het „Nieuwe Bouwen". Het gebouwtje werd in '76 met de grond gelijk gemaakt en zo kwam het gapende gat tot stand. Voorts treft men in dit Jaar boekje de „lotgevallen van het medaillon op de Bree- straat sinds 1977" aan; er zijn herinneringen aan de Wasse- naarse „Rijksdorpen". Ook al lemaal historie: Nieuw Rijks dorp werd een half jaar gele den gesloopt. Daar is ook de geschiedenis van Akervoorde, onder Lisse, en we kunnen nog eens smullen van het gru welijke verhaal van Hans van der Wereld over „Een moord op het Braassemermeer". Ar cheologisch nieuws 1983 en „Veranderingen van het stadsbeeld in '83" maken deze attractieve aanbieding van het Leids Jaarboekje 1984 compleet. Middel eeuwse prak tijken in het IIDERDORP Regel- kon° whaat is het toverwoord iüat van het multifunctio- ijven de^i centrum Muzenhof in gir -«iderdorp een nog beter uijopend bedrijf moet ma lt ieder ^en. De activiteitencom- anpasse nissie Muzenhof heeft er ijden ojn ieder geval alles aan (edaan om de Leiderdorp-, je werd*e kunstliefhebber enige 'eestelijkjiouvast te geven. Verder reizigs leeft de afdeling voor- ichting van de gemeente ^eiderdorp een fraaie fol- Gouda ler uitgebracht waarmee exei Muzenhof kan worden toepas .verkocht"; de folder overhan reeft een beeld van alle aanwe2 nogelijkheden die het gen woo! ®ntrum aan de Cor Gor- smaatscipjnsinêel biedt. Het nieu we seizoen in Muzenhof [aat van start met een >peningsweekend van rrijdag 21 tot en met zon- ig 23 september. Het L Mu üuzenhof heeft nog geen be- etting van 100 procent, maar iet gaat steeds beter, stelt de [emeente. De folder, uitge dacht in een oplage van 0.000 exemplaren kan veel bijdragen aan de bekendheid hoofd Man het nog jonge culturele Op entrum, waar onder meer een nuziekschool en een biblio- heek in zijn ondergebracht, istuur h )e folder, die een looptijd k 'eeft van v'jf jaar zal aan be- anchevei |rijVen en instellingen worden /oorbeel jestuurd, aan instanties op het onlangs rebied van kunst, en zal op Jl'eel pletsen, zoals bij VVV- dpantoren, voorradig zijn. /orderer Toneel De belangstelling dagavond in de maand. Wat voor soort films dat zullen zijn is nog niet bekend. Volksdansen Het volksdansen is eigenlijk al vanaf het begin een zeer regel matige activiteit geweest, die steeds meer mensen trekt. Ou deren boven de 50 jaar dansen iedere dinsdagmiddag; de maandelijkse volksdansinstuif wordt op iedere derde vrijdag avond in de maand gehouden. Aan het begin en aan het eind van het seizoen zal een volks dansgroep worden uitgeno digd. Op 26 oktober zal de groep Nitsanim de instuif op fleuren. Voor wat betreft de exposities verandert er weinig. Werk van amateur-kunstenaars is in alle vertrekken van Muzenhof terug te vinden in het komen- Theatergroep Kwiebus treedt 15 december In de Muzenhof op op de vaste tweede zaterdag In de maand, die voor toneel is. turele activiteiten in Muzen hof is ook het afgelopen sei zoen wisselend geweest. Het bezoek aan toneelvoorstellin gen was teleurstellend. Niette min zal dit seizoen meer aan toneel worden gedaan; er wor den bijvoorbeeld ook grotere gezelschappen, zoals theater- de cul- groep Nijinsky, uitgenodigd. De amateurtoneelverenigingen Toverlei uit Leiderdorp en Litteris Sacrum uit Leiden tre den ieder twee keer op. Elke tweede vrijdagavond van de maand is er een voorstelling. Achtergrond van deze regel maat is het scheppen van een vast publiek. Dat vaste publiek bestaat er al bij de koffieconcerten, gepland op iedere tweede zondag van de maand. De verdere muzika le activiteiten, zoals een pop festival en een concert met Zuidamerikaanse muziek zijn onregelmatig. De activiteiten voor kinderen zullen op iedere tweede zater dagmiddag in cje maand terug keren. Het gaat daarbij films, theater voor kinderen en pop penkastvoorstellingen. Muzen- nof beschikt nu over professio nele filmapparatuur en een groot filmscherm. Het is de be doeling dat daarmee met in gang van januari 1984 ook film voor volwassenen worden ver toond, op elke derde donder^ Het openingsprogramma gaat vrijdag 21 september van start met toneel; Theater Toverlei brengt dan het stuk „Theo- door, een total loss", geschre ven door de acteur Eric Schneider. Drie zusters mis gunnen hun logée de liefde van huisvriend Theodoor. Aanvang 20.30 uur, entree ƒ7,50. Popliefhebbers kunnen zater dag 23 september hun hart op halen van 14.00 tot 23.00 uur. De Leidse popgroepen Decent People, Make Up, Spasmodi- que, Mimicri en Next Crisis treden dan op. Entree gratis. De geboren Leiderdorpse Eri ca Burgeijon brengt zondag tenslotte poppentheater voor kinderen van 4 tot 10 jaar. Het stuk heet „Een reuze geluk" en is gebaseerd op en boek „Op zoek naar een oom" van Jan Blokker. Aanvang 14.30 uur, entree ƒ2. LEIDEN De milieuwetgeving in ons land vertoont te weinig samenhang. Hoewel het parlement een ver groting van de coördinatie in het milieubeleid en een versterking van de positie van de milieuminister wil, is dit tot op heden nog niet gebeurd. De deregulering van de milieuwetgeving zal het milieubeleid in zijn moge lijkheden beperken. Dit schrijft prof. T.H. Drupsteen, hoogleraar aan de Leidse uni versiteit in het door een groot aantal deskundigen opgestelde „basisboek milieukunde", waarvan het eerste exemplaar giste ren werd aangeboden aan minister Winsemius van Milieube heer. Het boek, bestemd voor het universitaire milieukunde-on- derwijs, belicht allerlei aspecten van de aantasting van het mi lieu en de natuur en de bestrijding ervan. Direct op het terrein van de milieuhygiëne en de natuur- en landschapsbescherming liggen ongeveer 35 wetten. Met aan grenzende terreinen als de ruimtelijke ordening, de wegen- en waterstaatswetgeving komt men op ruim vijftig wetten, zo stelt de Leidse hoogleraar. Voor iedere sector van het milieu is er een afzonderlijke wet. Hierdoor vertoont de milieuwetgeving geen goede samenhang. Er zijn veel wetten die onderling van elkaar verschillen, die el kaar soms overlappen of die soms leemten vertonen. Behalve door de gekozen sectorale aanpak komt dat ook doordat ver schillende departementen bij de vorming van de milieuwetge ving zijn betrokken. De integratie van de wetgeving door de invoering van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne (WABM), een soort milieu basiswet of kaderwet, brengt volgens prof. Drupsteen niet veel verandering in het verbrokkelde beeld. Van een versterking van de positie van de milieu-minister is nog niet veel terechtgekomen, vindt de hoogleraar. Sinds de bij de formatie van het kabinet Lubbers doorgevoerde departemen tale herindeling, waarbij Milieuhygiëne werd afgesplitst van Volksgezondheid en Milieubeheer werd gekoppeld aan Ruimte lijke Ordening, is de situatie gehandhaafd. Verscheidene minis teries blijven verantwoordelijkheid dragen voor de totstandko ming en uitvoering van het milieubeleid.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5