Misdaad groeit Leidse politie boven het hoofd Manifestatie Amnesty als protest tegen martelingen ALLERLEI(DS) eidenaarmag lij zijn met '5 jaar Leidse Courant Splitsingvoorstel Zuid-Holland ingetrokken diase uziek Zuid-Holland doet nog negen jaar over bodemsanering 3 DEN CeidócSomant VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1984 PAGINA 3 DEN De culturele stich- India-Nederland is in Lei- aan de Sumatrastraat 114a «icerri i muziekschool begonnen J Indiase muziek. De stich- i arbeidsten zich ten doel de Indi- g van arultuur uit te dragen door spoor bnel van het geven van mu- probleeM86"- ig lange r het zijessen staan onder leiding deel vaide internationaal bekende ■beterin>fJ.Us«ad, Zamir Ahmad T. Hij heeft de afgelopen jar vele leerlingen opge- Deelnemers hebben geen iet in a#ing nodig en degenen die ,kpri ikzelf over een indiaas in- ment beschikken, kunnen -en er hjmenten van de muziek- hun ujrji gebruiken. De lessen n. Die iifcn tien gulden per keer. yeel wajre inlichtingen zijn tele- jch verkrijgbaar: 212974. i da rig werl Deze een plaj kloos2 ermijn, jiskar ^stolen lag, Prin" DEN Bij het Marine- die het frex aan het Noordeinde is jndernejaskar met twee cilinders rs slechtfen munttoestel ontvreemd, lozen, iperste was eigendom van verHier,Pmeer"e' het tweede VtlUieilDrJrr )ch mag| rdat hi Cursus Leidse geschiedenis LEIDEN Het Leidse Volkshuis houdt op vijf woensdagavonden vanaf half acht een cursus over de Leidse geschiedenis. De cursus wordt gegeven in het gebouw Mid delstegracht 5-7 in kamer 5. In de cursus wordt gekeken naar hoe de Leidenaar vroeger leefde en werk te. Bekeken wordt de periode van af de middeleeuwen tot deze eeuw. De bijeenkomsten duren anderhalf uur tot twee uur en worden gehou den op 10, 17, 24 en 31 oktober en op 7 november. De kosten voor deze cursus bedragen vijftien gul den. Belangstellenden kunnen bel len, tel. 071-149180. Bromfietsers gewond LEIDEN Twee bromfietsers raakten gisteren licht gewond toen zij op de Willem de Zwij gerlaan frontaal op elkaar re den. Een 17-jarige Leidenaar wilde twee fietsers inhalen en reed daarvoor aan de linkerzij de van de weg. Hij had een te gemoetkomende bromfietser, een 18-jarig meisje, niet gezien. De bromfietsers konden elkaar niet meer ontwijken. Beiden werden met lichte verwondin gen naar het ziekenhuis ver voerd. Meisje aangereden door dronken automobilist LEIDEN Een 21-jarige meisje uit Leiden is gisteren in de Haarlemmer straat aangereden door een automobi list die na de aanrijding is doorgere den. Het meisje reed op de fiets en werd door de auto ingehaald. Twee voorbijgangers vingen het meisje op voordat zij op het asfalt belandde. De wielrijdster kwam er zonder ver wondingen vanaf. Het ongeluk ge beurde om elf uur gisteravond. De automobilist kon twee uur later op de Lage Rijndijk aan worden gehou den. De man bleek dronken te zijn terwijl zijn rijbewijs voor negen maanden was ingetrokken. De politie heeft de auto in beslag genomen. Auto door boot overvaren LEIDEN Een vrachtboot heeft gisteren in de Zijl een op de bodem van het water lig gende auto overvaren. De schipper van de vrachtboot voelde zijn boot ergens over heen schuren en waarschuwde de politie. Met behulp van de brandweer werd de auto bo ven water gehaald. De wagen bleek op 8 juli van dit jaar in Leiden gestolen te zijn. De auto moet door meer schepen overvaren zijn, want van het dak was weinig meer over. Hoogleraar neemt afscheid LEIDEN Prof. dr. J.M.F. Lands meer heeft van middag het ambt van hoogleraar in de anatomie en de embryolo gie aan de Leidse universiteit neer gelegd. In zijn af scheidsrede „De ontleding" ging hij in op beteke nis van de ont leedkunde. LEIDEN De misdaad dreigt de Leidse politie zo langzamerhand boven het hoofd te groeien. Het af gelopen half jaar kon de politie slechts 22.3 procent van het aantal gepleegde misdrijven op te lossen, een percentage dat overi gens hoger lag dan de voorgaande jaren. In ver gelijking met 1983 is het aantal misdrijven geste gen. De eerste zes maan den van 1984 werd maar liefst 4294 maal de wet overtreden. Vooral het aantal diefstallen en vernielingen is gestegen. Daarentegen is het aantal fietsdiefstallen licht gedaald. Gevallen van zakkenrollerij liefst met 83 procent Een woordvoerder i de politie wijdt dit aan de intensievere surveillance op straat van rechercheurs in burger. Mede door de stijgende mis daad kan er slechts een be perkte hoeveelheid recherche- uren aan fraudezaken worden besteed. Hier komt nog bij dat fraudeonderzoek vaak zeer ar beidsintensief werk is. In het kader van de werkbesparing is de politie er toe over gegaan de slachtoffers van een (brom- jdiefstal hun eigen proces ver baal in te laten vullen. De eer ste indrukken van dit experi ment zijn positef. Daarom wordt overwogen ook de slachtoffers van autodiefstal len en kleinere diefstallen en vernielingen hun eigen proces verbaal in te laten vullen. THOUDER SCHOUTE BU Lening jubileumexpositie: >a neem(EIDEN „De Leide- i hele wuj. mag ^lij zijn met id vanr 75-jarig bestaan van ten van* Leidse Courant". Dat zijn uiincludeerde wethouder nke spofs. P.H. Schoute van orkest Men gistermiddag tij- Heiin Kns °PeninÉ> van de de ovèpdeumexPositie van de De regfidse Courant in het tggebouw. nde de? Oo| se orke: Een beeld van de expositie in de Waag met op de voorgrond wethouder P.H. Schoute en chef-redacteur W. Buijteweg. tel jok een Leidse wethouder stelde 11e beurst, dat de pluriformiteit :e van vh de pers een kenmerk is aronderjn de democratische samen- iet miniHng. „Het is immers een Dat is eefede zaak, dat er in een ge- traditioente als Leiden twee elijk, dfenten zijn. De onderlinge ireel teijicurrentie verhoogt de vordend|raliteit van beide. Door die issen puhcurrentie verschijnt het wonen.euws vaak sneller en be- sring opf', aldus de wethouder. redacteur W. Buijteweg DEN Hif» de LC sprak over het aste vertrouwen in de :omst van de gedrukte media temidden van een zich razendsnel ontwikkelende communicatie-industrie, met abonnee-televisie, kabelkran ten, lokale en regionale om roepen. „De krant blijft, nie mand kan hem missen, geen dag. Nu niet en straks ook niet". Buijteweg releveerde de oprichting van de LC in 1909 toen 2000 aandelen van elk 25 gulden aan de man werden gebracht. Bij het pas seren van de acte was echter nog „maar" 13.500 gulden ge plaatst. Echter wel voldoende om van start te gaan. Alle aandeelhouders werden met naam in de statuten vermeld. Buijteweg stelde vast dat de LC in de afgelopen decennia door een dal is gegaan, maar nu al weer sinds 1972 in het veilige vaarwater van Sijt- hoff Pers is beland, een uit geversconcern waar de LC zich prima thuisvoelt en zich met de moederkrant Het Bin nenhof een eigen plek heeft Met een druk op een knop opende wethouder P.H. Schoute de tentoonstelling. mede aan de hand van de winnende foto's van de internationale tentoonstel ling World Press Photo 1984. Om te aanschouwen hoe een krant wordt gemaakt, kun nen de bezoekers een kijkje nemen in de elektronische keuken van Sijthoff Pers. Een doorlopende dia-presen tatie toont de belangrijkste gebeurtenissen van de afgelo pen 75 jaar. Met een nostalgi sche knipoog naar het verle den zullen grafici laten zien hoe zij vroeger achter een loodzetmachine hun vak be oefenden. De tentoonstelling is dage lijks tot 28 september, van maandag tot en met zaterdag' van 10.00 tot 16.30 open, op donderdag tot 21.00 uur. Kin deren kunnen na bezichti ging van de expositie een kaartje invullen om mee te doen aan een ballonwed strijd. De kaartjes worden be vestigd aan ballonnen, die vrijdag 28 september om kwart over vier worden op gelaten bij De Waag. ederlands kampioenschap jmputerschaak in Leiden '}DEN De Computer Schaak Vereniging Nederland N) organiseert in de weekenden van 22, 23, 29, en 30 sep- ,Vr in samenwerking met het Centraal Rekeninstituut (CRI) de Leidse Universiteit het vierde Nederlandse kampioen- p computerschaak. Dit heeft plaats in het gebouw van de de Wassenaarseweg 80 en is gratis toegenakelijk. toernooi begint in beide weekenden om half tien op zater- :htend en duurt tot zondagavond. Een computerschaaktoer- .1 is voor veel bezoekers interessanter dan een 'gewoon' aktournooi. In de eerste plaats behoeft er geen stilte in acht orden genomen terwijl er naast het volgen van de schaak- ijen veel apparatuur valt te zien. Vaak praten de deelnemers elkaar over hun zetten terwijl hun computer de ideale zet ïkent. Met een demonstratiebord zullen interessante partijen uitgelegd. nemen 8 deelnemers aan de kampioenschappen deel die volledige competitie van zeven ronden zullen spelen. Er it gespeeld volgens de regels van de FIDE, de wereld- akbond. Per partij heeft elke deelnemer 2 1/2 uur de tijd 54 zetten. Een deelnemer mag tijdens een partij zijn pro- ima niet beïnvloeden. Hij mag wel de verstreken speeltijd het programma doorgeven. Dan kan de speelsnelheid aange- worden door bijvoorbeeld minder ver door rekenen om zo en de tijdslimiet te blijven. kampioenschap staat open voor Nederlandse deelnemers een door henzelf ontwikkeld programma. Er worden geen i aan de computer gesteld waarop het programma is aange- n. Tijdens het tournooi zal men kennis kunnen maken met ieuwste in de handel verkrijgbare schaakcomputers. Door mporteurs worden een aantal exemplaren beschikbaar ge- I waar het publiek zijn krachten mee kan meten. De CSVN ingesloten bij de Koninklijke Nederlandse Schaakbond. LEIDEN De Leidse werk groep van Amnesty Interna tional houdt morgen een ma nifestatie om mensen op te roepen zich te verzetten tegen nog steeds plaatsvindende martelingen. De manifestatie wordt gehouden in het kader van de martelingencampagne die dit jaar van start is gegaan. Van elf tot vijf uur kan men op het Stadhuisplein terecht voor informatie over het werk van Amnesty maar ook om te kijken en te luisteren naar di verse bands en optredens van theatergroepen. Amnesty heeft geconstateerd dat er in 98 landen nog steeds martelingen plaats hebben. Elf jaar geleden werd een cam pagne gehouden waarin het 'wereldwijd' martelen aan de kaak werd gesteld, deze twee- afwerpt", aldus woordvoerder Jan Tolsma van de Leidse werkgroep. Als bewijs daar voor dient dat in de maand mei 88 door Amnesty geadop teerde gevangenen werden vrijgelaten. Het programma voor de mani festatie kent de volgende hoogtepunten: optredens van de Zuidamerikaanse band 'Clamor' (11.15 en 16.15) en new-wave band 'Dem' (13.00 uur), voorstellingen van de Amnesty-theatergroep (12.30, 13.45 en 15.00) en poppenkast Wellus Nietus (12.00, 14.15, 15.15) en een optreden van het koor Lingua Musica. Het is de gehele dag mogelijk brieven te schrijven naar regeringen op de campagne de mensen en dat er met si ondernomen „Bijvoorbeeld Noord-Ierland op gericht m te overtuigen :ces actie tegen kan worden, in Brazilië en is aangetoond dat publieke pressie resultaten De activiteiten van de Leidse werkgroep van Amnesty rich ten zich op de volgende lan den: India, Rusland, Zaïre, Honduras, El Salvador en Sy rië. Daartoe worden op regel-, matige tijden schrijfavonden gehouden, bijeenkomsten waarop mensen de gehele avond binnen kunnen komen om aan de hand van voorbeel den een brief te schrijven. De toeloop op een schrijfavond bedraagt gemiddeld 15 perso nen „een redelijk aantal hoe wel het beter kan", aldus Tols ma. Binnenkort start Amnesty met de actie 'vrouwen schrij ven voor vrouwen'. In dit ka der worden schrijfiivonden in het Vrouwenhuis aan de Hooi gracht 79 georganiseerd, de eerste heeft 18 september (vanaf acht uur) plaats. Am nesty wil ook op deze avond opheldering vragen over de dood van de Oegandese Beat rice Kemigisha, een 38-jarige lector aan de universiteit van Kampala die voor haar dood zou zijn gemarteld wegens vermeende contacten met de guerilla. Bovendien eist Am nesty beëindiging van de mar teling van de Paraguayese kapster Maria Margarita Baez die gemarteld wordt omdat ze tische partij. Daarnaast organiseert Amnes ty lessen op scholen waar vrij veel gebruik van wordt ge maakt. Speciaal hiervoor is ook het theaterspel 'misbruik van de psychiatrie in de USSR' ontwikkeld. Tenslotte is vanaf 1 september het zoge naamde doelgroepenwerk van start gegaan. De bedoeling hiervan is dat groepen mensen of organisaties zoals bijvoor beeld artsen, advocaten, vak bonden of kerken opkomen voor soortgelijke groepen en instellingen in andere landen. Amnesty wil niet alleen bui tenlandse regeringen benade ren maar ook de Nederlandse overheid onder druk zetten om protesten tegen het marte len te laten horen. Met deze akties zijn in Leiden in het to taal zo'n 60 mensen aktief. „Omdat gebleken is dat protes ten werkelijk zin hebben, dat je werkelijk wat aan de marte lingen kan doen", aldus Tols- Offerfeest De Islamitische gemeenschap viert morgen bet offer feest in buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade. Behalve een gezamenlijke maaltijd staan ook muziek en een aantal activiteiten voor kinderen op bet pro gramma De organisatie verwacht dat veel Nederlan ders dit feest van Turken en Marokkanen mee zullen vieren. De bijeenkomst begint om 's middags vijf uur en duurt tot 's avonds elf uur. Ouderen In de wijkruimte op de hoek van de Groenesteeg en de Kaarsemakersstraat worden vanaf 20 september activitei ten voor ouderen (55 jaar en ouder) gehouden. Op dinsdag ochtend heeft er gymnastiek voor ouderen plaats, donder dagochtend wordt besteed aan creatieve handvaardigheid en handwerken terwijl donderdagmiddag een gavarieerd programma met voorlichting, film, diskussie, spelletjes etc. wordt georganiseerd. De contributie voor gymnastiek en handwerken bedraagt drie gulden vijftig per maand. Opga ve bij het Dienstencentrum Binnenstad /Zeehelden wijk teL 143503. Hot House Jazzzolder Hot House viert dit jaar het 15-jarig be staan en het nieuwe muziekjaar begint zaterdag 22 sep tember niet zoals gebruikelijk in het LVC-gebouw maar in het restaurant van het LAK-Theater. Vanaf half negen treedt het Trio met Sjoerd Rolsma, Bert Pa- li nckx, Jan Wirken op met als bijzondere gast Wolter Wierbos. De entree bedraagt vijf gulden. Bloemschikken In het Rijksmuseum voor Volkenkunde heeft vanaf 22 sep tember wekelijks op de zaterdagochtend van half elf tot twaalf uur een cursus Japans bloemschikken plaats. De Molenlietstoch t De Leidse toerfietsvereniging „Swifttoer" houdt zater dag 22 september in samenwerking met de 25-jarige Rijnlandse Molenstichting een molenfietstocht De af standen die gefietst kunnen worden, bedragen 25 en 50 kilometer. De inschrijving en start vinden plaats bij Molen de Valk tussen negen en één uur. De deelne- mingskosten bedragen voor volwassenen /3J>0 gulden. Kinderen onder de 16 jaar betalen f2,50. Een gezins- kaart kost f 10. Bij inschrijving ontvangt men een rou tebeschrijving en bij volbrengen van de tocht krijgt men een medaille. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de heer Hoogenboom, Irenestraat 2 in Zoeterwoude teL Infomarkt De afdeling Leiden en Omstreken van de BOSK (Bond van motorisch gehandicapten) viert zaterdag 22 september van twee tot vijf uur het tweede lustrum met een info markt in de Mytylschool aan de Blauwe Vogel weg 1. Aan de markt werkt een groot aantal instanties en bedrijven mee. Verder staan optredens van de rolstoeldansgroep „Dansende Wielen" op bet programma. Met de markt wil de bond informatie geven over alles wat met gehandicapt zijn te maken heeft DEN HAAG De provincie Zuid-Holland denkt nog negen jaar nodig te hebben om de bodem in de provincie te ontdoen van de tot dusver ontdekte verontreinigingen. In 1993 moet het karwei geklaard zijn, zo blijkt uit het gisteren bekendgeworden concept-jaarprogramma bodemsanering 1985. Vorig jaar rekende men er in Zuid-Holland nog op in 1992 klaar te zijn met het schoonmaken van de bodem. Dat was nog altijd vijf jaar na het aflopen van de interimwet-bodemsanering. Het is nog niet bekend of het ministerie van Milieuhygiëne akkoord zal gaan met nieuwe uitstel. Volgens een woordvoerder van de provincie is 1992 niet haal baar met de beschikbare hoeveelheid geld en mensen. Hoewel het einde nu in zicht komt, worden er nog steeds nieuwe vervui lingen ontdekt. Alle grote locaties zijn echter wel bekend. Een tweede Lekkerkerk of Dordrecht zit er niet meer in, aldus de woordvoerder. De Merwedepolder in Dordrecht is een van de plekken die vol gend jaar al wordt aangepakt. Dit geldt ook voor woningbouwlo- katies in Gouda, Den Haag, Krimpen en Zwijndrecht In elf an dere woonwijken in de provincie vinden volgend jaar sanerings onderzoeken plaats. Het gehele concept-programma omvat tweehonderd oriënteren de onderzoeken, 44 nadere onderzoeken, 33 saneringsonderzoe ken, 23 saneringen en vier nazorgprogramma's. Er is 224 miljoen gulden mee gemoeid. Het programma wordt na het horen van bezwaren in november definitief vastgesteld. DEN HAAG Minister Riet kerk (Binnenlandse Zaken) heeft de koningin toestem ming gevraagd het wetsont werp tot splitsing van Zuid- -Holland in te trekken. De mi nister heeft hiervan medede ling aan de Tweede Kamer ge daan. Rietkerk stelt zich op het standpunt, dat zich geen nieuwe feiten hebben voorge daan, op grond waarvan hij zou moeten terugkomen op zijn eerder genomen beslissing de tweedeling van Zuid-Hol land niet door te zetten. Volgens de minister moet ook de wet openbaar lichaam Rijn mond worden ingetrokken. De aan Rijnmond toebedeelde ta ken moeten „weer binnen de normale bestuursstructuren worden opgevangen", aldus Rietkerk in een brief aan de Tweede Kamer. In zijn brief constateert de be windsman dat tussen kabinet en een brede Kamermeerder heid overeenstemming bestaat over de uitgangspunten van het beleid op het gebied van de organisatie van het binnen lands bestuur. Hij noemt: - de gemeenten spelen de hoofdrol bij de oplossing van de regionale problematiek, - regionale provincies-nieu- we-stij) zijn onnodig en onge- - de vorming van een vierde bestuurslaag moet worden voorkomen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3