£eick>e (Bowuvnl Staking legt stukgoed lam buit Tak: alle vaten f linsdag geborgen erder onderzoek leclaraties van Ie Vries (RSV) Peres wil troepen uit Libanon terugtrekken Sigaret MILJARDENORDER VOOR AIRBUS Cubaanse protest inter decor AUTORADIO'S t-AUTOWARENHUIS 'CcidócSouxont Vrijdag 14 september 1984, 75e jaargang no. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Wolkenvelden en vooral in de nacht en ochtend mogelijk re gen. Zondag droog en perioden met zon. Minimumtempera tuur 14 graden, middagtempe- ratuur rond 18. Wind draaiend naar noordoost, matig. Zon op: 07.15, onder: 19.55; hoog water Schev.: 06.28 en 18.45, laag water: 02.40 en 14.37. [ichting Korrelatie |lf in problemen RECHT De Stichting Korrelatie in •echt, die zich onder meer bezig houdt t de hulpverlening aan het publiek na lokkende radio- of tv-uitzendingen, de knel te komen als het minis- welzijn, volksgezondheid en cul- r de plannen doorzet om volgend jaar [procent te bezuinigen op het (zes ton |te) budget van de organisatie. Een der- Sjke bezuiniging kan tot gevolg hebben Korrelatie de hulpverlening moet ver- ideren, terwijl er juist een stijgende be- ';e aan is, zo schrijft het stichtingsbe- in een brief aan de Tweede Kamer. 22 medewerkers van omroepen en :hriften hebben in een „brief van jbeveling" bepleit van de voorgenomen linigingen af te zien. Regenscherm Met een dergelijk groot formaat scherm op je fiets moet je van de regen wel weinig last hebben, weet dit meisje in Keulen, waar volgende week een beurs voor motoren en fietsen wordt gehouden. Of ze net zo vrolijk zou lachen bij een flinke tegenwind is natuurlijk een andere zaak. Geen spoedig einde verwacht grensblokkade vrachtvervoer DEN HAAG De blokkade van vrachtverkeer bij Chiasso aan de Zwitsers-Italiaanse grens, zal nog ze ker enkele dagen duren. Dit verwacht de NOB (orga nisatie van werkgevers in het wegtransport), op grond van informatie van chauffeurs die al of niet vrijwillig aan de sinds gisterochtend gevormde blok kade deelnemen. In totaal staan circa 500 vrachtwa gencombinaties van verschillende nationaliteiten aan beide zijden van de grens. Zo'n 60 tot 70 Nederlandse vrachtwagencombinaties zijn erbij betrokken, aldus een woordvoerder van de NOB. Dat aantal zou niet groeien, omdat nergens anders blokkades gevormd zijn. Chauffeurs zouden tot de blokkade hebben be sloten uit protest tegen de Italiaanse douane, die weer met langzaam-aan-acties bezig is. Verondersteld wordt dat het hen gaat om verbetering van de ar beidsvoorwaarden, zoals dat ook het geval was tijdens de langdurige blokkades begin dit jaar. Geen huiswerk meer voor Spaanse jeugd MADRID De Spaanse regering heeft de jeugd aan het begin van het nieuwe schooljaar een aangename verrassing bezorgd. Er mag geen huiswerk meer gegeven worden en ook officiële toetsen zijn uit den boze. De minister van onderwijs, Maravall, zei gisteren tegen verslag gevers dat de regering besloten heeft voor scholieren tussen de 6 en de 14 jaar huiswerk en examens af te schaffen. Leraren moeten hun leer lingen beoordelen aan de hand van andere criteria dan examens, aldus de minister, die meent dat het rege ringsbesluit tot een hoger peil van onderwijs zal leiden. PARIJS De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan Am heeft bij Airbus Industries een order geplaatst voor aankoop en huur van 91 vliegtuigen. De transactie vertegenwoordigt een waarde van omgerekend onge veer 3,3 miljard gulden. Het voorlopig akkoord, dat gisteren in Parijs werd getekend, omvat alle drie de ty pen van de Luchtbus. De verkoop betekent een enorme opsteker voor het Europese consortium dat de Airbus maakt en tevens een doorbraak op de Amerikaanse markt. De order betekent een flinke tegenslag voor de rivaal Boeing. Het contract met Pan Am is het tweede van Airbus met een Amerikaanse maatschappij. In 1977 kocht Eastern Airlines 34 A300 toestellen, maar sinds dien kreeg Airbus geen poot meer aan de grond in de VS. Airbus Inustries is een samenwerkingsverband van Franse, Britse, Westduitse en Spaanse luchtvaartindus trieën. ROTTERDAM Aan de door de Vervoers- bond FNV uitgeroepen 48-uurs-staking in de stukgoedsector van de Rotterdamse haven is vanmorgen op grote schaal gevolg gegeven. Bij alle grote stukgoed- bedrijven op Steinweg Handelsveem (600 werknemers) na werd niet gewerkt. De staking is een protest tegen de weigering van de werkgevers om de met ontslag bedreigde 151 werknemers van het in grote moeilijkheden ver kerende Rotterdam Ter minal elders in de haven een vaste baan aan te bie den. Deze stap volgt na het mislukken van de bemid delingspoging van minis ter De Koning van sociale zaken. De bond geeft de werkgevers de schuld hiervan. In de.stukgoed sector werken ongeveer 3800 mensen. De blokkade stukgoedwerkers gen twee toegangswegen naar ECT, het grootste containerbedrijf ter we reld hebben lamgelegd, is rond het middaguur opge heven. De Vervoersbond was het niet eens met de blokkade. Ook Müller Thomson en Kroonvlag waren vanmorgen enige tijd onbereikbaar. Zo'n 500 stakende stuk- goedwerknemers hebben zich vanmorgen uur ver zameld in het wijkgebouw De Larenkamp in Rotter dam-zuid voor een de monstratieve vergadering. Volgens de Vervoersbond kan de staking overslaan naar andere sectoren in de haven. „Iedereen wil op de barricaden". Bij de erts-en kolenoverslagbe- drijven heerste onrust. Het Zweedse vrachtschip Tor Anglia is vanmorgen naar Vlissingen uitgewe ken. Het overslagbedrijf NV Haven in Vlissingen zal het echter niet behan delen, omdat het om „be smet" werk gaat. Pagina 11: „De stukgoed is een aflopende zaak" rtart-l edine ing HAAG De RSV-( heeft bedrijven president- RSV, De Vries, heeft ge- gevraagd om informa- zijn onkostenvergoe- De commissie is hier- overgegaan omdat men De Vries, ondanks toege- gedetailleerde gegevens zijn declaraties, niet an- heeft gekregen dan een velletje van De zelf. De Vries heeft bij 1,75 miljoen gulden aan gedeclareerd, is de RSV-enquête- niets gebleken van „Er ontstaat geen corrupt bedrijf waar men zich persoonlijk pu bliekelijk verkregen middelen heeft toegeëigend", aldus com missievoorzitter Van Dijk deze week in Elsevier. Van Dijk heeft VVD-fractie- leider Nijpels laten weten dat „in het belang van de goede voortgang van het onderzoek" geen maatregelen worden ge nomen tegen commissielid Engwirda (D'66). Nijpels had om disciplinaire maatregelen gevraagd omdat Engwirda mi nister Van Aardenne min of meer verantwoordelijk heeft gesteld voor de gang van za ken bij RSV. lananasplit best bekeken HILVERSUM Bij de tien best bekeken tv-programma's lp het afgelopen seizoen wordt het hoogst gescoord door de mananasplit-show van de TROS, nl. een kijkdichtheid van ||52 pet. en een waardering van 7. Op deze lijst komen ver- ?er voor: Eurovisie Songfestival (52-6.6), Edison Gala Po- ulair (48-6.4), Showbizzquiz (47-7), Doornvogels (47-7.8), >isa (46-6), Tedshow (46-7.3), Dynasty (45-7.0), Sonja (43- S.7) en de film „Soldaat van Oranje" (43-7.8). Een uitgeweken Cubaan wordt door een Peruaanse militair met geweld tegengehouden, omdat hij het VN-gebouw voor de vluch telingen in Lima wilde binnengaan. Even daarvoor waren zo'n honderd andere Cubanen er wel in geslaagd het gebouw binnen te stormen. Aanleiding voor de bezettinsactie was het besluit van de Peruaanse regering, dat de uitgeweken Cubanen dwingt tot verhuizing uit de buurt van een stadspark, waar zij sinds 1980 hadden gewoond. Hongerstaker op Binnenhof Tuinder J. Mees ter uit Andijk die sinds 21 juni in hongerstaking is, bevindt zich sinds gistermiddag in een caravan op het Binnenhof. Meester protes teert met zijn hongerstaking te gen een volgens hem onvoordelige grondruil bij een plaatselijke ruil verkaveling in 1973. Een scha- devergoeding van 100.000 gulden vindt hij te weinig. Ook een onlangs door de overheid aangeboden baan heeft hij gewei gerd. De tuinder, die inmiddels van 80 tot 52 kilo is afgevallen, heeft aangekondigd de hongerstaking tot het bittere einde in Den Haag te willen voortzetten. Op de foto Mees ter met zijn Geweld houdt voetbalfans uit stadions AMSTERDAM/MAAS TRICHT Van de men sen in ons land die van zichzelf zeggen dat ze voetballiefhebber zijn, be zoekt slechts twaalf pro cent regelmatig de wed strijden van het betaalde voetbal. 88 Procent blijft dus thuis. Een kwart van de mensen die thuisblijven geeft als oorzaak op dat de voetbalstadions wegens herhaald wangedrag van bepaalde groepen geweld dadige supporters, te on veilig zijn geworden. In de drie grote steden Amster dam, Rotterdam en Den Haag loopt het percentrage dat wegens de voetbalrel len thuisblijft zelfs op naar 38 procent. Een en ander blijkt uit een enquête die het bureau In terview heeft gehouden in opdracht van MVV. De Maastrichtse eredivisiev- club wilde in het kader van haar plannen om een geheel overdekt nieuw voetbalstadion met kunst gras te bouwen, inzicht verwerven in de beweeg redenen van het voetbal publiek. Pagina 15: „Nederlandse voetbalsupporter wil meer comfort in sta dions". ARBEIDERSPARTIJ EN LIKOED ONDERTEKENEN REGEERAKKOORD JERUZALEM De Israëlische premier, Shimon Peres, ziet als de belangrijkste taken van zijn coalitieregering de bestrijding van de economi sche crisis en de terugtrekking van de Israëlische troepen uit Zuid-Lïbanon. Ook wil hij met koning Hoessein van Jordanië vredesonderhandelingen gaan beginnen. en de leider van de Likoed, Shamir, het regeerakkoord hadden ondertekend. De nieu we Israëlische minister van fi nanciën, Modai, heeft al aan gekondigd dat hij „binnen en kele dagen" noodmaatregelen zal nemen ter bestrijding van de economische crisis. Hij waarschuwde de Israëlische burgers voor een daling van de welvaart. „Het land moet beginnen te leven op de meest bescheiden voet", aldus Modai. Minister Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) heeft in een nota aan de Tweede Kamer geschreven, dat Israëlisch be leid nauwelijks rekening met de Palestijnse wensen met be trekking tot de gebieden die na de oorlog van 1967 zijn be zet. In de nota wordt tevens de annexatie van Oost-Jeruzalem en de Golanhoogte afgewezen. Pagina 2 Tegenstellingen kenmerken regering van na tionale eenheid Vakbeurs voor harde en zachte vloerbedekking, tapijten, woning- en huishoudtextiel. )STENDE Vanmor- n waren in totaal vier ten uraniumpoeder van t vijftien ton geborgen de Mont Louis voor de Igische kust. Gezien de N ede weersomstandighe- is beslist dag en nacht te werken om een liddelde van zes vaten jr dag te bereiken, zodat karwei bij aanhou- systenïnd goed weer dinsdag klaard zou kunnen zijn. heeft bergingsspecia- Hans Walenkamp van Smit Tak vanmorgen in Oostende verklaard. Inmiddels is gebleken dat er vermoedelijk geen volle vaten uit het schip zijn gerold toen het in tweeën brak. De totale buit van geborgen materiaal bedroeg vanmorgen 15 gele, lege vaten van het totaal van 22, vier van de dertig grijze, volle vaten, drie laadwagens voor de vaten en een stuk van de brug van de Mont Louis. Walenkamp sprak evenals de Belgische staatssecretaris van milieu Aerts de bewering van Europees parlementslid Paul Staes tegen als zou er zaterdag een verhoogde graad van ra dioactiviteit van het zeewater zijn waargenomen. De bergingswerkzaamheden gaan betrekkelijk langzaam vanwege het feit dat de dui kers hun werkzaamheden al leen kunnen uitvoeren bij eb. De stroming is op andere mo menten te sterk. Het werk van de duikers wordt bovendien erg bemoeilijkt door slecht zicht. Zij kunnen in het ruim geen hand voor ogen zien en moeten grotendeels op de tast te werk gaan. Doordat de la ding is gaan schuiven is er in het voorruim van het schip een enorme chaos ontstaan, al dus bergingsinspecteur Walen kamp van Smit Tak. De eerste container wordt door een kraan die zich bevindt op het ponton naast de Mont Louis uit het wrak gelicht. (ADVERTENTIE) Lage prijzen, vakkundige montage Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. In China hebben ze een nieuw middel tegen rokershoest gevonden. Artsen die het beproefden ademen verlicht. Wie een rokershoest heeft, maar niet rookt zal nu toch moeten gaan roken, want het middel is niets minder dan een... sigaret. Een sigaret met een nicotine-vijandige substantie die door oude kruidendokters ooit is gebruikt om bronchitis te genezen. Wie de Leidse Courant leest is en dat blijkt maar uit dit bericht wederom het eerst op de. hoogte. Nu weer van een geneesmiddel, dat zelfs in rook blijkt op te gaan. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1