föhn van der Wiel ndrukwekkend ichaakkampioen RUSSEN LANGSZIJ Nederlandse voetbalsupporter wil meer comfort in stadions Gerrie Mühren voetbalt weer Record-sponsoring voor squashtoernooi Spaanse voetballers zetten staking voort Jannes opmaat EXPORT CeidaeSoiwcmt VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1984 PAGINA 15 ielijkspel wart Blauw fN HAAG Zwart Blauw ^ft gisteravond voor de com- fitie in de hoofdklasse van de (dag HVB gelijk gespeeld te- I Quintus. De thuisclub uit (kduin nam wel een voor- ong van 2-0 door doelpunten I Fred van der Burg en Peter Igge. Na de rust brachten Rob 1 Reeuwijk en André Kuy-. fe beide partijen op gelijke [gte. Westerkwartier kwam 1 VVM een deling van. 1-1 [reen. Frank Lutz schoot M naar een voorsprong, maar ie minuten voor tijd schoot d Rotier voor de gastheren gelijkmaker in. VOLENDAM Volendam heeft gisteravond op uitdrukkelijk dfcrzoek van oefenmeester Leo Beenhakker de onlangs met voetbal ge stopte oud-international Gerrie Mühren gecon tracteerd voor één seizoen. De inmiddels 38-ja- rige Mühren, die vorig jaar in de eredivisie ac tief was bij DS'79, krijgt daarvoor de mede werking van zijn werkgever. Het was al de be doeling dat de geboren Volendammer zich zou gaan bezighouden met de begeleiding van de jeugd van zijn oude vereniging. Beenhakker achtte uitbreiding van zijn selectie dringend gewenst, gezien het grote aantal blessures. De routinier is eventueel zondag al inzetbaar voor de thuiswedstrijd tegen NAC. Vier duels schorsing Uli Lionar ZEIST De tucht- commissie van de KNVB heeft aan drie spelers van tweede elftallen uit het betaalde voetbal schorsingen opge legd. Uli Lionar (ex- ADO) van SVV Jcreeg vier duels. Visser (Cambuur) werd eenzelfde straf toebedeeld. Kaya van RKC is voor één wedstrijd geschorst. DEN HAAG De Stichting Haagsche Squashbelangen heeft zich voor haar Masters-toernooi voor vijf jaar verze kerd van sponsoring door Staal Bankiers uit Den Haag. Deze bank, die vorig jaar ook de eerste geldschieter was, heeft in totaal een nationaal recordbedrag van 350.000 gul den in het vooruitzicht gesteld. De organisatie van dit squashevenement bij HSRC heeft hierdoor jaarlijks een budget van ten minste 70.000 gulden tot haar beschikking waardoor een veld met de sterkste wereldranglijstspelers kan worden aangetrokken. De eerstvolgende strijd is van woensdag 27 maart tot en met dinsdag 2 april 1985. Het in ternationale kampioenschap van Nederland, dat vanuit de squashbond wordt georganiseerd, wordt van 1 tot en met 4 november aanstaande, eveneens bij HSRC in Den Haag, ge houden. Prijsvragen DEN HAAG De verdeling van de prijsvragen van het afgelopen weekeinde is als volgt: Toto: le prijs: geen winnaar; 2e prijs: 45 maal f. 266,80; 3e prijs: 602 maal f. 39,80. Uitslag cijferspel: 6 cijfers goed: geen winnaar, 5 cijfers goed: geen winnaar, 4 cijfers goed: 21 maal f. 1000,00; 3 cijfers goed: 151 maal f. 100,00; 2 cijfers goed: 1702 maal f. 10,00. DEINING ROND BRAZILIAANSE OFFICIALS BRASILIA Een speciale commissie van het Braziliaanse parlement zal waarschijnlijk de curieuze selectieprocedure van het nationaal olympische comité voor de Spelen van Los Angeles gaan onderzoeken. Volgens publicaties in kranten heeft het comité met twee maten gemeten. Terwijl Brazilië zijn officials in ruime mate naar Californië afvaar digde, werden de normen voor sportlieden verscherpt. Sportlieden, die aan de eisen hadden voldaan, zouden zon der opgaaf van reden Olympische deelneming zijn onthou den. Er waren in Los Angeles zeventig Braziliaanse offici als. De bladen „Carioca" en „Jornal do Brasil" komen de laatste dagen met onthullende verhalen over de heersende sportorde in Brazilië. Officals zouden zich ten onrechte als begeleider, masseur of fysiotherapaut hebben uitgegeven. Normaal zouden zij niet voor accreditatie in aanmerking zijn gekomen. Met de afvaardiging van de vermomde blau we blazers was een bedrag van ruim een drie miljoen gul den gemoeid. LVERSUM jootmeestei John n der Wiel heeft teren de nationale iaaktitel in de slot- ïde van het toer- Di veroverd. Van r Wiel kwam in 1 hardhandig duel nise overeen met in van Mil. Daar- ie kwam hij op een Irukwekkende sco- van zeven en een Ive punt uit elf par ti. slotdag van het Hilversum- oernooi werd, zoals altijd, jnmerkt door nervositeit, ral bij de fascinerende ïhtmeting tussen de nieu- tampioen en Van Mil gier de zenuwen door de keel. irtspeler Van Mil was dui- jk op winst uit. ds in de beginfase ging hij mogelijkheid tot zetherha- (reglementair remise) uit weg. In de loop van de partij bood Van der Wiel verschil lende keren een puntendeling aan. Van der Wiel liep daar mee het risico de titel te moe ten „delen" met Hans Ree en/of Peter Scheeren. Van Mil weigerde echter telkens. Dat het uiteindelijk toch remi se werd, was in elk geval niet de hekkesluiter te verwijten. Van der Wiel bleef zijn naaste belager een half punt voor, doordat Ree en Scheeren ook niet verder kwamen dan een remise. Grootmeester Ree miste zijn kans om de opvolger van Jan Timman te worden door een half punt te verspelen tegen Cuijpers. Meester Scheeren deelde het punt met Lange- weg. Gezien het verloop van de partijen wekten beide titel- pretendenten sterk de indruk zich al voor aanvang van de slotronde bij een de toernooi zege van Van der Wiel te heb ben neergelegd. Grote inzet en volharding toonden Kuijf en Ligterink. Terwijl de prijsuitreiking al in volle gang was. zwoegden zij in een soort isolatiecel met volle energie voort. Kuijf won, hetgeen de twijfels over de vorm van Ligterink onder streepte. Zonder enige twijfel behoort Ligterink tot de top- -zes van schakend Nederland, zijn score van vier uit elf is evenwel beneden peil. Zijn plaats in de Nederlandse ploeg voor de Schaakolympiade van 1 tot en met 17 november in Saloniki loopt gevaar. De vaste spelers voor de va derlandse afvaardiging zijn Timman, Sosonko, Van der Wiel en Ree. Daarnaast komen zeker Van der Sterren en Böhm, die na veel inzet vijfde werd, in aanmerking. Voor de afvaardiging van Langeweg, een van de weinige Nederlan ders die het schaken soms tot kunst verheft, moet worden gevreesd. Karpov De doorwaakte nacht van de secondanten van Karpov en Gasparov heeft geen van bei den iets opgeleverd. De stel ling, die woensdagavond na veertig zetten op het bord stond toen het duel werd afge broken, was een uiterst lastige. De adjudanten van de wereld kampioen, Igor Zaitsev en John van der Wiel had aan een halve punt voldoende. Joeri Balasjov, slaagden er telijke uren om de gevolgen De stelling bij het afbreken Het vervolg van de partij was: echter niet het ogenschijnlijke van de torenruil op de 41e zet, van de partij na veertig zetten 41. Tg6xf6 Dalxf6; 42. Dd2-el voordeel van Karpov, ontstaan die wit onder couvert afgaf, te was: Kasparov (wit): Kgl, Dd2, Tf8-g8 43. Kgl-h2 Df6-f4 door aanvalsdrang van Kaspa- onderzoeken. Het leverde een Tg6, Lfl, Lf2, Pc6 en pionnen 44. Lf2-g3 Tg8xg3; 45. rov, uit te buiten. De helpers bekwame afwikkeling naar a2 en b5. Karpov: Kh8, Dal, Delxg3 Df4xfl; 46. Dg3-b8(+) van de jonge uitdager, Alexan- remise op. Op de 47e zet ein- Tf6, Tf8, Pd5 en pionnen a7, Kh8-g7; 47. Db8-g3 remise der Nikitin en Gennady Ti- digde de partij wegens herha- b6, c5 en h7. De 41e zet van wegens herhaling van zetten, mosjenko, gebruikten de nach- ling van zetten. wit onder couvert was Tg6xf6. Sportwereld laken Ook de tweede tij in de schaaktweekamp en werelkampioene Maja boerdanidse en uitdaagster a Levitina is geëindigd in tien. Pe eerste race van 'hikt U Europees zeilkampioen- erde déP 'n de Tornadoklasse is miQkWen voo^opige uitslag - er J en tal van protesten - ge nen door de Zweden Mag- het pn *>er Andersson. De Ne lbal Sandro Mazzola, et braiVoormalige manager van BF om If Milan, eist van de Ita- jse club een schadeloos- fog van 2,2 miljoen gul mie vaij Mazzola werd onlangs fQj^jagen hoewel hij nog een ^n'act tot 1986 had. jtiek De Poolse atle- federatie heeft de oud-we- I recordhouder polsstok- I ^springen Wladislaw Ko- B^lwicz voor een half jaar jorst. Als reden gaf de fe- jie op, dat Kozakiewicz pr toestemming aan bui- ^~Jndse wedstrijden had M [enomen. jkzeilen De Neder- Je plankzeilster Kort is wereldkampioenschap dames bij de Schotse 5 Largs goed begonnen, ferd op de openingsdag keer derde en een keer le. Het klassement wordt ïvoerd door de Ameri- se Lisa Neuderger, die wedstrijden won. kzeilen Jolanda de leidt de algemene rang- king na de vierde race jet Europese kampioen- plankzeilen in de open De Nederlandse eindig- iteren voor de kust van Ingelse plaatsje Wey- als derde. portuitslagen '•rsum »nde: Van der Wiel-Van Mil Böhm-Stehouwer 1-0; Van -Van Wijgerden 1/2-1/2; Scheeren 1/2-1/2; Cuij- 1/2-1/2; Kuijf-Ligterink 1-0. 1. Van der Wiel 7 1/2 Ree en Scheeren 7; 4. Böhm 6. Langeweg 5 1/2; 7. Van Wij- Stehouwer en Cuijpers 5; f4 1/2; 11. Ligterink 4; 12.Van >n Scheveningen ag Nederland-Sovjet-Unie: 7- tnstand: 24-24. Gedetailleerd: Wal-Wirny 1-1; Clerc-Gant- -1; Scholma- Baljakin 0-2; H. -Wiggmann 1-1; Stokkel-Lets- 1-1; G. Jansen-Tsitsjov 0-2; mnet-Boesinki 2-0; Van der ferkovitsj 1-1. MADRID De competitie voor het betaalde voetbal in Spanje ligt het komende weekeinde geheel stil. Er zullen ook geen wedstrijden worden gespeeld met amateurs en junioren, zoals het afgelopen weekeinde het geval was. Een bespreking tussen vertegenwoordi gers van clubbesturen en spelers werd gisterochtend na enkele uren afgebroken. De partijen kwamen daar bij steeds verder van elkaar af te staan. De bijeenkomst vond plaats nadat de raad van de arbeid de tekst van de arbitrage bekend had gemaakt, waartoe clubs en spelers maandag hadden opgeroepen. De raad stelde vier punten op, waarvan er volgens waarnemers drie in het voor deel zijn van de spelers. De vertegenwoordigers van de clubs lieten weten tegen de beslissingen van de raad van arbeid in het geweer te komen. De strijdende partijen hebben nog geen nieuwe datum voor een bespreking van de geschilpunten vastgesteld. De staking van de ongeveer 600 bij de vakbond aangesloten spelers ging 3 september in uit protest tegen de fiscale en sociale voorzie ningen. De Europese voetbalbond dreigt de Spaanse clubs hard aan te pakken, als ze woensdag wegens de voetbalstaking niet aantreden voor de op het programma staande Europese be kerwedstrijden. Niet opkomen betekent automatisch een ne derlaag van 3-0. „Bovendien", vulde voorzitter Jacques Georges van de UEFA gisteren in Parijs aan, „kan de UEFA geldstraffen opleggen en de Spaanse teams uitsluiten van deelneming aan de eerste ronde. Europa Cup-wedstrijden zijn lang van tevoren bekend en moeten worden afgewerkt. De verenigingen mogen wel amateurs opstellen, maar geen junioren". Jannes van der Wal. SCHEVENINGEN De nederlaag met 9-7 die het Ne derlands damteam op de derde wedstrijddag van de in terland tegen het Russische achttal te incasseren kreeg, was nog slechts een zwakke afspiegeling van het wer kelijke krachtsverschil in deze ontmoeting. Op bijna alle borden was er sprake van grote agressie van de bezoekende grootmeesters, die twee partijen wonnen, één verloren en vijf in remise zagen eindigen. De tus senstand van 24-24 geeft het Nederlands team echter nog mogelijkheden op de laatste wedstrijddag de felbe geerde eindzege binnen te halen. Tegen Jannes van der Wal moet Wirny in een explosieve tijd noodfase de winnende voortzetting hebben gemist. Van der Wal forceerde een fraaie remise-stelling, maar desondanks waren de Russen dik tevreden. Nadat Clerc en Gantwarg binnen ander half uur de helft van het aantal schijven hadden afgeruild, werd hier de vrede getekend. Jeugdwereldkampioen Tsitsjov nam Gerard Jansen te grazen en Alexander Baljakin was tegen Auke Scholma alleen tevreden met winst. Een onzeker spelende Bastiaannet had het tegen de „zwakke" Boesinski aanzienlijk moeilijker dan verwacht. In het zesde speeluur nam hij een doorbraak ten koste van veel materi aal en toverde hij als eindspelspecialist de verbouwereerde Boe- sinksi een voor de Nederlander winnende positie voor ogen. (Vervolg voorpagina) MAASTRICHT „De Nederlandse voetbalsupporter wil vóór alles dat er meer comfort in de stadions komt. Hij wil niet meer na voetbal kijken in kou, regen en wind, in een stadion met slechte sanitaire voorzieningen. De behoefte aan comfort is enorm". Deze conclusie trekt Wim van Eyle die met de beken de politieke marktonderzoe ker Maurice de Hondt de di rectie van het Amsterdamse onderzoekbureau InterView voert, na de in opdracht van MVV gehouden enquête naar de opvattingen van het voetbalpubliek. Dé kernvraag van de enquê te luidde: als het nieuwe, moderne, overdekte stadion er komt, gaat u dan vaker naar het betaalde voetbal kijken? Van Eyle: „Twintig procent van de ondervraag den antwoordde: dan ga ik vaker." Die 20 procent betekent om gerekend 160.000 mensen meer per wedstrijdronde van het betaalde voetbal. Van Eyle: „Als we er mini maal van' uit gaan dat deze mensen vier wedstrijden per seizoen bezoeken, dan krijgt het betaalde voetbal in Ne derland ruim 600.000 toe schouwers méér. Een be langwekkende uitkomst die positief uitvalt voor de plan nen van MVV". Toch noemt MVV-voorzitter Melchior de enquête „slechts een eerste verkenning". Het was hem en MVV voorna melijk te doen om de uit komsten in het onderzoek op de vraag of zo'n ultra- -modern voetbalstadion met 10.000 zitplaatsen, waar dus veel comfort geboden kan worden, ook inderdaad aan slaat bij het publiek. Mel chior werd daarin niet te leurgesteld. Volgens InterView reageer de 42 procent van de onder vraagden positief reageer den op de plannen voor het nieuwe stadion. 34 Procent gaf een negatieve reactie. In verband met het multi functionele gebruik van het nieuwe stadion, dat Mel chior en MVV in de compe titie 1986-87 in gebruik ho pen te nemen, vertelde Jules Joosten, chef financiën van de gemeente Maastricht: „Wij zouden aanzienlijk op de kosten van grote evene menten kunnen besparen. Dit wordt misschien duide lijk als ik enkele voorbeel den geef. De huur en op bouw van de wielerzesdaag- se kost jaarlijks 300.000 gul den, de huur voor het com plex waarin het wereldkam pioenschap judo enkele ja ren geleden werd gehouden kostte 240.000 gulden. Voor in Maastricht wordt gehou den, moet aan huur 210.000 gulden worden betaald. Hoe staat de voetbalbond overigens tegenover de plannen van MVV voor het realiseren van een stadion met dak en kunstgras? MVV-voorzitter Leon Mel chior: „Twee keer heeft de voetbalbond nee gezegd. De derde keer hoorden we: mis schien en thans is de stem ming ten gunste van ons omgeslagen. Ik denk dat dit mede veroorzaakt wordt door de verdere teruggang in publieke belangstelling die in het juist begonnen sei zoen wederom blijkt." Voorzitter Eibrink van PEC Zwolle vertelde: „Als MVV een jaar lang in het nieuwe stadion goed draait, komt er in Zwolle ook een dak bo ven het stadion". Uitspraak Op 20 september aanstaande doet de inmiddels gevormde technische, commissie van de KNVB, bestaande uit de he ren Van Marlq, Huybregts en ir. De Jong waarschijn lijk een uitspraak over de haalbaarheid van het Maas trichtse overdekte voetbal stadion. In zijn opzet is dit een wereldprimeur. Nu dammer Jannes van der Wal niet langer in het bezit is van de we reldtitel, is hij ook min of meer fenomeen af. En dat bevalt de Friese Groninger. Als mens te worden behandeld ligt hem beter, dan reageert hij ook minder wereld vreemd dan tijdens zijn publicitaire piekdagen. Van der Wal is nu ook bereid zich aan veel za ken aan te passen, in te spelen op de etiquette. Afgelopen dinsdag was in het Europa Hotel de officiële opening van de Scheveningse damdagen en wie zag er het best gekleed uit? Jannes van der Wal. Een dag later, een gewone speeldag, was het driedelig pak met vlotte vlinder in de kast van de ex-wereld kampioen achtergeble ven en had het plaatsge maakt voor een zwarte sweater, een luie broek en een paar afgetrapte gympies. Prima, wie urenlang achter een bord moet zitten wil niet graag de kriebels krijgen van een chique wollen kostuum. En vooral Jan nes van de Wal niet, die ook al niet lekker ach terover kan leunen maar genoodzaakt is op het puntje van zijn zetel te blijven wippen. Bij het uitdenken van zijn uiteindelijke lichaams lengte en hersenomvang is indertijd duidelijk met twee maten gemeten. En gisteren, op inter landdag nummer drie, was Jannes van der Wal weer op maat ingepakt en gestrikt omdat in de vroege middaguren een bezoek moest worden af gelegd aan het Casino van Scheveningen. Van daag is de officiële slui ting van de landenstrijd, dus zal de dammer ver moedelijk opnieuw een driedelige zet afgeven in zijn spel met het textiel. Tenzij hij zijn partij weet te rekken tot na half acht. Want op dat tijd stip mag wethouder Piet Vink het formele ge deelte afblazen, onge acht of er nog spelers achter de borden zitten. Het woord Casino viel al, maar van enig ge waagd avontuur was geen sprake. Niet omdat er geen roebels konden worden gewisseld, maar eerder door gebrek aan welke geldsoort ook za gen de Russische dam mers er vanaf een gokje te wagen. Wel gloeiden hun piekeroortjes nog van het spannende ver haal van de heer Otjes, de nieuwe vestigingsdi recteur van het Casino van Scheveningen. Deze verwelkomde zijn gasten in het Russisch en gaf hen vervolgens in het Frans uitleg over de spelsoorten waarmee geld kan worden gewon nen en verloren. Hij gunde de Russen zelfs een primeur door mede te delen, dat in zijn casi no naast het bestaande Blackjack, het Frans en het American roulette op 18 september aan staande ook baccarat zal worden geïntroduceerd. Dat is een kaartspel waarbij het hoogste punt een negen is en wie daar het dichtst bij komt wint. Hierbij gaat de strijd niet tussen het ca sino en de gasten, maar tussen de gasten onder ling (één persoon heeft de bank, de anderen he ten ponteurs) met het casino als spelleider. Toen het Russische ge zelschap hoorde, dat er bij baccarat sprake is van ongelimiteerd inzet ten ook 50.000 gulden mag nam men vlug nog een kopje sterke koffie. HERMAN JANSEN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15