=ilondale blijkt ramp voor Democraten ivarte leiders gevlucht in Brits consulaat Hoffmann wil zich van neo-nazi-imago ontdoen Internationale jacht op kapitaal drugshandelaren Btaatslote: |ste trekking 'SIJTHOFE Parijs ontkwam aan zware bomaanslag AGINÏTENLAND CetdócSoivumt VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1984 PAGINA 13 VPttduitse ÜJi-rechter -nog aangeklaagd l-BERLIJN Het openbaar trie in West-Berlijn heeft voor i[st een voormalige rechter van ^jationaal-socialistische volks- ank van Berlijn in staat van "3ildig gesteld. Dit is gisteren ^pen uit gerechtelijke bron in vierlijn. 2"iat om de nu 82-jarige Paul -ts, die als nazi-rechter tussen f£h 1945 meer dan 5.000 dood- _'ken uitsprak tegen Duitse ver ealen. Reimers wordt verant- Elijk gesteld vc ig tot moord. Vrouw Sacharov is veroordeeld MOSKOU Vrienden van het Russische dissidente echt paar Sacharov hebben gister avond bevestigd, dat mevrouw Bonner tot vijf jaar balling schap is veroordeeld. Het is de eerste keer dat de veroordeling van Sacharov's vrouw door naaste vrienden is bevestigd. Van officiële zijde is in Moskou geen mededeling gedaan over het lot van me vrouw Bonner. Aangenomen wordt dat zij in beroep zal gaan tegen het vonnis. Me vrouw Bonner is schuldig be vonden aan „laster tegen de Sovjet-Unie". Pentagon sloeg waarschijnlijk te vroeg „chips-alarm" WASHINGTON Het Amerikaanse bedrijf Texas Instru ments heeft het Pentagon laten weten dat het gedurende de afgelopen acht jaar vermoedelijk defecte chips heeft gele verd aan twee- tot driehonderd wapenfabrikanten. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van de fensie meegedeeld. De materieeldiensten van het Neder landse leger hebben echter al laten weten, dat bij hen geen klachten over electronische apparatuur bekend zijn. Daarom wordt algemeen verondersteld, dat het Pentagon de nood klok heeft geluid zonder dat er werkelijk fouten bij de fabri cage van chips zijn gemaakt. Het Pentagon overweegt nog of het juridische stappen tegen het bedrijf zal ondernemen, vanwege het onvoldoende testen van het geleverde materi aal. In de door het bedrijf geproduceerde halfgeleiders wor den 4700 verschillende soorten chips verwerkt. In de afgelo pen acht jaar zijn er vijftien miljoen van dergelijke halfge leiders verkocht voor de verwerking door de wapenfabri kanten in allerlei defensie-apparatuur. „Noordkoreanen vechten in Angola" JOHANNESBURG In Angola zijn honderden, mogelijk duizenden, Noordkoreanen ingeschakeld bij de strijd van het Angolese leger tegen de rebellen van de UNITA. Dit meldde gisteren het Zuidafrikaanse dagblad The Star. De krant beroept zich op bronnen in Loeanda, Was hington, Lissabon en Pretoria. De Noordkoreaanse eeeheden zouden al effectief zijn gebleken in de strijd te gen UNITA. Meer dan de Cubanen, die zich vooral beperken tot verdedi ging van strategische installaties en steden, zouden de Noordkoreanen direct worden ingezet in de gevech ten tegen guerrillerastrijders van UNITA, aldus The Star. „Ogarkov om politieke redenen ontslagen" NEW YORK Een hoge Russische diplomaat heeft tegen Amerikaanse regeringsfunctionarissen gezegd, dat maarschalk Ogarkov is ontslagen om dat hij ideëen koesterde, die in strijd waren met de partijlijn. Dit meldde gisteren de New York Times. De Rus sische diplomaat zou dat vorige week vrijdag hebben laten weten. Op die dag werd Ogarkov ontslagen. Tot dus verre heeft Moskou geen enkel com mentaar gegeven op het ontslag. Een Amerikaanse functionaris zei te ver moeden dat Ogarkov meer geld voor defensie had gevraagd, dan de Russi sche economie kan opbrengen. Britse onderzoekers werpen bevolkingstheorie omver LONDEN Het hoofd van de Britse Bevol- kingsdienst schat dat tussen 40.000 voor Chris tus en 1980 van onze jaartelling een kleine 60 miljard mensen zijn gestorven. Dit betekent dat de theorie, als zouden nu meer mensen leven dan ooit in het verleden, achterhaald is. In een document van de Bevolkingsdienst staat dat het aantal doden sinds het verschijnen van de eer ste moderne versie van Homo Sapiens, onge veer 12 maal zoveel is als de huidige wereldbe volking. De directeur van de Bevolkingsdienst, Thatcher, zei dat de omvergeworpen theorie al leen waar had kunnen zijn, als de wereldbevol king altijd was blijven toenemen met het huidi ge snelle gemiddelde en zo elke 40 jaar was verdubbeld. Dit is een periode die korter is dan een leven, zodat het aantal levenden groter zou zijn dan het aantal overledenen. SS onze correspondent o 1835 o Mare de Koninck) 0 <2>BHINGTON Wat 2s.2n in de Amerikaanse o ea^ocratische (oppositie- 0 ggflo^tij van meet af aan io5o.ofreesden, wordt met !o iSapg overtuigender be- lo Slfteid: Walter Monda- io 103.0» een ramp voor de S 62.docraten- Ondanks al 57-°Koede eigenschappen, io wiadeskundigheid en so- bewogenheid, wil de lo gfg'Jderheid van de jo 955!ctrikaanse burgers jé 450$ 1984 dit soort man gjjals president. 30 117.0 30 319.Q - so,<jngste landelijke opinie- - «14g (gedaan door The do i23<P6ton en ABC-tv) oo 32oiyeinig ruimte voor twij- oo 1|5ires^ent Ronald Reagan oo 342l»efst 16 procent voor op 80 1£raal van Uemocrati- 73jPartij. Dat is een meer ssiqdubbel zo grote voor- oo 24o'3ê als twee maanden ge- 50 194,3. Een Gallup-enquête 30 ,£?'fen week geleden geeft ")oeg dezelfde uitkomst. Ie verkiezingen vandaag in worden gehouden, zou <ocent van de Amerika- op Reagan stemmen te- 0 procent op Mondale. so 234jirlijk blijven in de poli- 50 i38'£errass'n£en altiJd moêe" oo 258,f^aar verkiezingsdag (6 leinber a.s.) is nog maar }£j50 etmalen verwijderd. ia!aar de genoemde publie- ^Neningsonderzoeken aan- dat de rek nog lang ait Reagans populariteit f\e zijn, kan het haast ier of de president gaat »en 50 zonovergoten dagen en Mondale 50 nachtmerries te gemoet. Walter Mondale dreigt in zijn val de hele Democratische Partij mee te sleuren. Op 6 november zijn er immers niet alleen presidentsverkiezingen, maar kiezen de stembusgan- gers ook een geheel nieuw Huis van Afgevaardigden en een derde deel van de senaat. Sedert een halve eeuw is met name in het Huis van Afge vaardigden vrijwel onafge broken de Democratische Partij in de meerderheid ge bleven, hoewel er in die pe riode vier Republikeinse pre sidenten zijn geweest. Een Amerikaans burger pleegt aan zijn volksvertegenwoordiger andere eisen te stellen dan aan zijn president. De parlementaire geschiede nis leert dat alleen als een presidentskandidaat het ex treem belabberd doet, hij ook de keuze van een lokale afge vaardigde naar het Congres (parlement) in Washington beïnvloedt. De macht van president Reagan is de afgelopen vier jaar sterk beperkt gebleven door de Democratische meer derheid in het Huis van Afge vaardigden. (In de senaat is er wel een Republikeinse meer derheid). De kans dat op 6 no vember de Republikeinen ook het Huis overnemen, zodat Reagans conservatieve poli tiek de vrije teugel krijgt, is thans niet denkbeeldig. Magnifiek De paniek bij de Democraten blijkt onder meer uit het feit dat steeds meer Congresleden van die partij bezorgd over hun eigen herverkiezingskan sen openlijk afstand nemen van Mondale en diens „eerlij ke verkiezingsbelofte" om als president de inkomstenbelas ting vanaf modaal te verho gen ter afbetaling van de overheidsschuld. Het volgens politicologen niet eens zo merkwaardige ver schijnsel doet zich voor dat de meerderheid van de Ameri kanen aan Mondale betere „rapportcijfers" geeft dan aan Reagan, maar desondanks de laatste nog vier jaar in het Witte Huis wil laten zitten. Op de vraag wie Amerika het beste tegen oorlog kan behoe den, scoort Mondale 47 pro cent tegen Reagan 41. Ge vraagd wiens beleid sociaal het meest rechtvaardig zou zijn, wint Mondale met 53 procent tegen 40 procent voor Reagan. En 49 procent zegt dat Mondale „meer opkomt voor mensen zoals ik", terwijl maar 43 procent hetzelfde over Reagan zegt. Doorslaggevend echter blij ken de psychologische facet ten van het presidentschap: die weerspiegelt het best de gemoedstoestand van de be volking. Welnu, Amerika is tegenwoordig goed gehu meurd, blakend van nationale trots, onder de indruk van haar eigen economisch herstel en vol vertrouwen in de toe komst. De meeste Amerika nen geloven weer in de posi tieve kracht van hun kapita listische systeem, dat in 20 maanden tijd zonder banen plan van de overheid zes mil Het Carter-tijdperk overschaduwt de kansen van presidentskandidaat Walter Mondale. joen nieuwe jobs heeft gepro duceerd en de werkloosheid van 11 procent naar 7,5 pro cent heeft teruggeduwd. De Amerikanen hebben genoeg van het zich verontschuldigen voor hun macht in de wereld, ze schudden het traumatische vuil van de Vietnam-oorlog en het Watergate-schandaal van zich af en verklaren het anti-Amerikanisme in Europa en elders uit afgunst jegens de magnifieke eigenschappen en produkten van hun Ameri kaanse samenleving. Zo is de „mood" in het land en zo praat en straalt presi dent Reagan. Wie de stem ming van het volk verwoordt, is de geaccepteerde leider. Op de vraag wie de beste leiders kwaliteiten heeft, noemt liefst 72 procent Reagan en maar 37 procent Mondale. Ze noemen Reagan de teflon- of de formi ca-president: hij lijkt opge trokken uit een materiaal, dat gegarandeerd onbevlekt blijft. De Amerikanen zijn het eens over de blunders in zijn bui tenlandse politiek (Libanon, de grap over het bombarde ren van Rusland), over de na tionale schande van de mil joenen daklozen, over het on verantwoorde begrotingste kort, maar niets „blijft kle ven" aan president Reagan. Alleen de mooie dingen: Reagan krijgt het volle kre diet voor de opgeleefde nij verheid als resultaat van de algeheel doorgevoerde belas tingverlaging. Dat dit econo misch herstel „nep" zou zijn, omdat er een reusachtig be grotingstekort tegenover staat, is weer zo'n sombere boodschap die Reagan graag aan Mondale overlaat. Reagan is de onverwoestbare optimist en de mensen hunke ren na jaren van recessie en angst voor oorlog en milieu rampen naar een goed gevoel. Walter Mondale, vice-presi dent onder Jimmy Carter in de piekjaren van het cultuur pessimisme, is voor de Demo cratische Partij wel de slechtst denkbare kandidaat om op die hunkering in te spelen. Dat Mondale dank zij een be ter georganiseerde vakbond sachterban de presidentsno minatie van zijn partij kon veroveren tegen het „maat schappelijk tij" in, dreigt zich ongenadig te gaan wreken. Wat te denken van het feit dat de 73-jarige president Reagan nog het allerbeste blijkt te liggen bij de jongste kiezers (tussen 18 en 30 jaar) en dat hij ook onder vrouwen ondanks Mondale's „run ning mate" Geraldine Ferraro een stevige voorsprong van 52 tegen 44 procent weet te behouden. En wat te denken van het feit dat vier van de tien Democratische kiezers, die tijdens de voorbije voor- verkiezingen op Mondale's partijgenoot Gary Hart stem den, thans zeggen dat ze voor Reagan en niet voor Mondale zullen kiezen. Het wordt steeds duidelijker dat een man als Gary Hart veel meer kans zou hebben gemaakt tegen Reagan. Ook Hart sprak over een schitte rende toekomst, symboliseer de de positieve kracht van de prestatiemaatschappij en ver wierp Mondale's „stagnerende verzorgingsstaat" als een poli tiek van het verleden en van wantrouwen in het sociaal plichtsgevoel van het indivi du. Zelfs voor een onpartijdig waarnemer is het bijna be schamend te zien hoe „het noodlot Walter Mondale" de zer dagen getorst wordt door partijgenoten die veel aan trekkelijker presidentskandi daten zouden zijn geweest. Als Mondale op verkiezings bijeenkomsten waar dan ook in het land vooraf wordt ge gaan door sprekers als Gary Hart, Jesse Jackson, Edward Kennedy of Geraldine Ferra ro, dan weten deze inleiders steevast groot publiek enthou siasme op te wekken en is er zichtbare teleurstelling over het „klapstuk" van het evene ment: Walter Mondale. „Ik weet niet wat ik tegen hem heb, maar ik kan absoluut niet op hem stemmen", is een veel gehoorde verzuchting van Amerikaanse kiezers. Bij dit alles hebben de Demo craten ook heel wat „domme pech". Hun kandidaat voor het vice-presidentschap, Ge raldine Ferraro, wordt sedert enkele dagen opnieuw achter volgd door de financiën van haar echtgenoot. De „vaste commissie voor de bestuurse thiek" in het Huis van Afge vaardigden, waarvan Ferraro lid is, heeft besloten tot een juridisch onderzoek naar haar man aan de voorzitter van het Huis te melden, zoals de wet voorschrijft Waarne mers verwachten dat het on derzoek zal resulteren in een pijnlijke openbare terechtwij zing van de eerste vrouwelij ke kandidaat voor het Witte Huis. IN Zes voortvluchti- }rs van het United De- Front, een brede siociale oppositiebeweging ^-Afrika, hebben giste- n toevlucht gezocht in ®^^tse consulaat in Dur- 98.«t zes werden in augus- |7 »resteerd bij gebrek aan een correct arrestatiebevel in vrijheid gesteld. De minister van politie, Louis le Grange, gelastte daarop opnieuw hun arrestatie, maar zij zijn sinds dien ondergedoken. De zes weigeren het consulaat te verlaten en zullen volgens een woordvoerder van de Brit se ambassade daar ook niet toe gedwongen worden. Zij heb ben overigens geen politiek asiel gevraagd. Het Britse mi nisterie van buitenlandse za ken in Londen heeft gisteren gezegd dat het consulaat op treedt als bemiddelaar tussen de Zuidafrikaanse regering en de zes voortvluchtigen. Zij hebben Le Grange een open brief gestuurd, waarin deze heeft laten weten dat hij hun verklaringen wil overwegen, maar dat hij geen besprekin gen wil voeren zolang zij in het consulaat zitten. De politie heeft gisteren in de zwarte voorstad Soweto van Johanneurg een man doodge schoten. Volgens de politie gooide hij een brandbom naar een politie-auto. De politie ge bruikte traangas om demon stranten in Soweto uiteen te drijven. (ADVERTENTIE) .30 98.4 ,00 95.2 .50 97,f .80 96.1 ,00 96. .50 93.! .50 94.! .50 94.! .70 95.9 .40 93.4 i.10 95.9 - fi'jprijzen van i.4o 93Af 25.000 zijn gevallen op alle nummers: 032638 i'lo 9iv 5.000 zijn gevallen op alle nummers: 070179 ■'2° 91 r zijn gevallen op alle nummers: 024971 - 93]: i.oo 9i,<en prijzen van >>o 96y 1.000 op alle nummers eindigende op: 9047 Jr2- 92V 250 op alle nummers eindigende op: 813 ),50 90'sj 100 op alle nummers eindigende öp: 776 T7q 100 op alle nummers eindigende op: 610 50 op alle nummers eindigende op: 86 IS QGld 50 °P alle numhiers eindigende op: 60 15 op alle nummers eindigende op: 1 vw*. if 10 °P 3he nummers eindigende op: 9 133.75 13 38.25 38,25 29,50 15.85 Zetfouten voorbehouden. De meeste kans in de Staatsloterij, -a (Van onze correspondent Ge rard Kessels) NEURENBERG Karl- Heinz Hoffmann wil van zijn reputatie als neo-nazi af. „Ik ben geen natio- naal-socialist en ik ben het nooit geweest. Dat zal ik bewijzen ook". Op de tweede dag van zijn pro ces in Neurenberg is meest bekende Westduitse neo-nazi in een strijdbare bui. „Mijn opvattingen zijn de afgelopen tien jaar nauwelijks veranderd. De ideeën van de nazi's over volken en rassen heb ik nooit gedeeld", zo zegt hij. Hoffmann, die in Neurenberg terecht staat wegens betrok kenheid bij de moord op de loodse uitgever Lewin in 1980, mishandeling, illegaal wapen bezit en een serie kleinere vergrijpen, ontkent eveneens dat hij iets tegen joden heeft. De 46-jarige graficus laat rechtbankpresident Rudolf Koob alvast weten, dat hij in een uitgebreid referaat over de joden zijn opvattingen kenbaar zal maken. „Daarna zal men kunnen zien of ik inderdaad de jodenvreter ben waar de of ficier van justitie me voor houdt", aldus Hoffmann. Toch is de justitie is er inder daad van overtuigd dat Hoff mann door jodenhaat wordt gedreven. Hij zou zijn metge zel Uwe Behrendt opdracht hebben gegeven Lewin te ver moorden, vanwege het simpele feit dat hij een van de meest prominente vertegenwoordi gers was van de joodse ge meenschap in Neurenberg. Feit is dat Hoffmanns rechts- extremistische opvattingen zijn doorspekt met zijn eigen ondogmatische theorieën. De echte neo-nazi's vinden hem daarom verdacht. Hoffmann is niet recht in de leer. Leden van Hoffmanns Libanonkorps, die de terreur van hun chef beu waren, verweten Hoff mann later in verhoren bij de politie dat hij „geen echte nazi" was. Triomfantelijk ci teert Hoffmann de betreffende passages uit de processen-ver baal. VWM (ADVERTENTIE) Exclusieve reisaanbieding van uw krant: 8-DAAGSE VLIEGREIS CORSICA van zondag 14 oktober t/m zondag 21 oktober 1984 1.125.- Corsica, het wondermooie eiland vol contrasten biedt een onverwacht gevarieerd landschap. Romantische kleine zandbaaien en steile rotskusten waartegen de huisjes nietig afsteken, worden afgewisseld door uitgestrekte bossen en machtige bergketens. Alhoewel er vele Franse en Italiaanse invloeden zichtbaar zijn. heeft het eiland toch een onmiskenbaar eigen karakter. Door de beschutte ligging heeft het bovendien een mild klimaat. Op Corsica zal gelogeerd worden in „Caranella Village" in het zuidoosten van het eiland bij de baai van Porto Vecchio. Het in Mediterraanse stijl gebouwde complex is ontworpen voor 'een ontspannen zonvakantie. Het beschikt over uitgestrekte tuinen en een zwembad, terwijl men op slechts 300 meter het prachtige strand van Cala Rossa aantreft. Door de extreem rustige ligging is er geen openbaar vervoer. Alle appartementen beschikken over een keuken met gasfornuis, koelkast en keukengerei. Beddegoed is aanwezig en wordt regelmatig verschoond. Gas. water en electriciteit zijn in de prijs begrepen. Er wordt plaatselijk een aantal facultatieve excursies georganiseerd naar Sartene. Zonza en Bonifacio. De sportmogelijkheden zijn: tennis, windsurfen, paardrijden en zeilen. Zondag 14 oktober wordt rond het middaguur per Air France van Amsterdam via Nice naar Bastia gevlogen. Zondag 21 oktober wordt teruggevlogen en bent u eveneens weer rond het middaguur op Schiphol terug. De prijs voor deze exclusieve reis bedraagt 1.125.- per persoon. De mogelijkheid bestaat om het verblijf met een week te verlengen voor 450.- per persoon. Er zijn geen éénpersoons-studio's beschikbaar, wel grotere appartementen voor méér dan 2 personen, «n de reissom zijn begrepen: - de vliegreis Amsterdam-Bastia v.v. per Air Franoe in de economy class; - aansluitende transfers bij aankomst en vertrek van Bastia airport naar Caranella Village; - 7 overnachtingen in Carnanella Village; - verzorging op basis van kamer met ontbijt; - bediening en taxes; - 20 kg bagagevrijdom; - luchthavenbelastingen. De reisverzekering kost 20.- per persoon per week 5 - poliskosten. Annuleringsverzekering 3,5% van de reissom 6.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 of persoonlijk in onze vesttging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL. 070-190882 PARIJS De afschrik kende werking van uit sluitend gevangenisstraf jshc onvoldoende. Er dienen spoedig internationale maatregelen te worden dou-groep die gisteren in Pa rijs zijn zevende ministeriële vergadering afsloot. Deze werkgroep van de Raad van Europa, genoemd naar de Franse president Pompidou die het initiatief nam tot deze bijeenkomsten en be- genomen die het mogelijk staande uit de tien EG-lan maken het door drugs den plus Turkije, Zweden, verkregen kapitaal van handelaren in beslag te nemen, ook al bevindt zich dat buiten het land waar een handelaar te recht staat. Dat is een van de voornaam ste punten uit het urgentie programma van de Pompi- Noorwegen en Spanje, hoopt op deze manier de toenemen de handel in verdovende middelen tegen te gaan. De Nederlandse minister van justitie mr. F. Korthals-Altes, die dè vergadering samen met staatssecretaris van volksgezondheid drs. J. van der Heijden bijwoonde, sprak na afloop van de vergadering de hoop uit dat er spoedig een internationaal verdrag komt, waarin een en ander wordt geregeld. „Wanneer iemand een groot vermogen heeft verzameld door drugs handel en hij komt na een jaar of zeven, acht weer vrij en hij kan van dat geld stil gaan leven, dan klopt er iets niet", aldus de bewindsman. „Sinds vorig jaar mei kennen we in Nederland als bijko mende straf een beslagleg ging op iemands vermogen. Van tijd tot tijd is dat gelukt. De Groupe Pompidou gaat nu onderzoeken of daar in ternationaal afspraken over te maken zijn". PARIJS "Action Directe", de uiterst linkse terreur groe pering in Frankrijk, heeft op 23 augustus in het centrum van Parijs een auto in de lucht willen laten springen met een lading van 234 kilo TNT. De wagen stond geparkeerd voor de zetel van de Westeuropese Unie. Parijs ontkwam aan de zware bomaanslag doordat het elek trische ontstekingsmechanis me niet werkte. De explosie van de 234 kilo TNT zou zeer waarschijnlijk het gebouw van de Westeuropese Unie hebben verpulverd, zo veronderstellen Franse explosiedeskundigen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13