>tukgoed aflopende zaak nl Geduld. Weer kort geding om nota Centrumpartij Prof. De Jong: Gedenkteken Thorbecke nodig Couturiers on tvluch ten modeten top de Dam ERKGEVERSONDERHANDELAAR ZEEBREGTS: arde voorwaarden Verolme-werf riteren Kamer Nog geen ontkoppeling van schoolonderzoek en centraal schriftelijk ^"£eidóe6ottfont T 'JjÏ/ËL Meer aandacht voor sexueel geweld door hulpverleners Genland £eidóc6otvumt VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1984 PAGINA 1 BAN 20, rotere oogst pels en peren HAAG Er wordt een grotere aan appels en peren verwacht rder dit jaar was geschat. Werd igst eerst geschat op 430 miljoen sis en 102 miljoen kilo peren, verwacht nu aan de hand van ilde taxaties 13 miljoen kilo ap- i 5 miljoen kilo peren meer. het ministerie van Landbouw lerij komt het grootste deel van iname van de appels voor reke- n de Golden Delicious (van 122 8 kilo). Bij de peren is de ge- opbrengst van de Doyenné du twee miljoen kilo hoger geschat r 14 kilo). AMSTERDAM Zijn het alleen de septemberstormen die vijf Amsterdamse couturiers uit de grote ronde modetent op de Am sterdamse Dam jagen? In deze tent, met plaats voor 2000 bezoe- kersm zullen de ter gelegenheid van „Amsterdam Modestad" ge houden shows ongetwijfeld een stormachtige finale tegemoet gaan met de Bijenkorf-mode shows die er morgen de hele dag plaats vinden. Het hoofdstedelijke Couture-gala, dat men voor honderd gulden per kaart kon bijwonen, gaat echter niet door in de tent. Cou turier Frans Molenaar zegt: Wij hebben de show moeten ver plaatsen naar de grote zaal Krasnapolsky. Het waait onge looflijk in die modetent en de kleedkamers zijn veel te klein. Natuurlijk loopt onze kaartver koop uitstekend. Wij hebben naar een andere lokatie gezocht omdat het in die tent voor onze gasten, die avondkleding dragen, veel te koud is. Wij doen dat in volledig overleg met het bestuur van de Stichting Amsterdam Mo destad". De manager van couturier Rob Kroner, David Hofstede, zegt: „De accomodatie is voor confec- tie-shows wel geschikt, maar voor een coutureshow zou het ge woon niet kunnen. Toen wij in de tent waren tijdens de storm van de afgelopen dagen, stond de kleedkamer blank. Het plankier is veel te hoog en er is ook geen garderobe voor onze gasten Is honderd gulden niet wat veel voor een toegangskaart? Couturier Edgar Vos zegt: „Wel als zo'n show in een tent plaats vindt, waar het water over je voeten gutst. Dan kun je beter niet op satijnen avondschoentjes op die harde keien binnenkomen. Als het om een show ging waar voor men vijftien gulden voor de toegang zou moeten betalen, kan men weinig pretenties hebben als bezoeker. Vergeet echter niet dat men hier vijf couturecollecties ziet. Er wordt bovendien cham pagne en kaviaar gepresenteerd, en er is een live-orkest aanwe zig". De regisseur van de Bijenkorf- shows Karei Braun reageert ont stemd op het besluit van de cou turiers uit de tent te vertrekken. „De tent is gloednieuw", zegt hij. „Alles wordt ook heel professio neel gerund. Ja, het was wel een beetje nat, maar alleen toen de tent werd opgebouwd en nog niet overdekt was. Het is natuurlijk behelpen. Voor de Bijenkorf is dat heus geen bezwaar. Reken maar dat wij komen met een da verende show op die afsluitings- BESMETTE VARKENS NIET LANGER VERGAST DEN HAAG Met pest besmette varkens zullen vanaf 1 januari 1985 niet meer door vergassing, maar door middel van elektro- kutie om het leven worden gebracht. Dat gebeurt door mobiele elektrokutie-installa- ties, waardoor de dieren op de besmette be drijven kunnen worden gedood. Staatssecre taris Ploeg van landbouw en visserij heeft dit gisteren geantwoord op een brief van de dierenbescherming. Besmette varkens wor den nu nog op transport gesteld naar een destructie-bedrijf, om daar veelal door mid del van uitlaatgassen van een benzinemotor aan hun eind gebracht te worden. Na pro testen van verscheidene dierbeschermende organisaties tegen het „trage en pijnlijke verloop van het gruwelijke vergassingspro ces", heeft het ministerie nu besloten aan de vergassing een einde te maken. big van voorpagina) fERDAM SVZ-di- Zeebregts schudt f [ideerd het hoofd. De an van de haven- (gevers antwoordt nnend op de vraag i werkgevers het So- Akkoord voor de rdamse stukgoedsec- loit hadden onderte- als ze geweten had dat het akkoord zo- strijd zou opleveren, fheid overheerst bij regts. „Als ik alles jevoren had geweten r een koude sanering de haven gegaan. Die i'n weerga niet ge- geloof me". nflict in de haven is in- s zijn vierde week inge- n de zoveelste crisis is t: vandaag is een 48 uur e stakingsactie inge- waardoor twee dagen schip met boom- vaten met chemi- De harde taal van de werkge versvoorzitter is ingegeven door teleurstelling over de naar zijn mening foute inter pretatie van het zo moeizaam totstandgekomen verdrag, waarin staat dat tot 1 juli 1985 geen gedwongen ontslagen mogen vallen in de stukgoed- Overigens zegt de Vervoers- bond FNV op haar beurt dat de SVZ het akkoord verkeerd uitlegt, een situatie die al sinds het begin van de acties bestaat. „Zonder Sociaal Akkoord zou de arbeidspool SHB misschien niet eens meer hebben be staan; een deel van de bedrij ven was ongetwijfeld ook ka pot gegaan, met als gevolg dui zenden mensen op straat. Za ten we daar dan zo op te wachten?", luidt de retorische vraag van de werkgeversvoor zitter. Zeebregts is duidelijk over de vraag waar de schuldvraag ligt. „In feite zijn we getuige van de tweede poging van de bond om bepalingen van het akkoord heen te lopen. De eerste keer was toen begin dit jaar de sociale verzekerings premies naar beneden gingen. Nu leggen ze het artikel zeven van het akkoord naast zich neer. Zo heb je toch niets aan een gesloten akkoord?" Het artikel waar Zeebregts op doelt maakt gedwongen ont slagen mogelijk bij dreigend faillissement. Zeebregts kan het niet genoeg benadrukken: de SVZ heeft naar zijn mening met het Sociaal Akkoord een afvloeiïngsakkoord met de werknemers gesloten, geen aannameregeling. Te veel kranen „Het stukgoed in Rotterdam kent een zekere overcapaciteit. Er zijn teveel bedrijven, teveel kranen, er is te weinig goed om door al die bedrijven be handeld te worden. Dat uit zich in een ongekende tarie- venoorlog, want alle stuwa doors willen toch aan de slag blijven. Rotterdam Terminal (RT) is daar één van de eerste slachtoffers van. Bij RT wer ken ze tegen dermate lage ta rieven dat ze de kosten niet eens kunnen betalen. Dus hoe harder ze werken, des te eer der gaan ze failliet". Zeebregts erkent dat het voor de 27 stuwadoorsbedrijven niet eens zo slecht uit zou komen als hier en daar bedrijven af zouden vallen en de spoeling dus dikker zou worden. „Als het maar geleidelijk en met zo min mogelijk pijn kan gebeu- En de beschuldigingen dat de SVZ vertragingstactieken toe past om te bereiken dat RT omvalt en de problemen dan vanzelf uit de wereld zijn? „Da's flauwekul. Het omvallen van RT heeft te maken met het financiële beleid bij dat be drijf. Als we die mensen zou den moeten opnemen in de andere bedrijven zou daar ook een ongezonde overschotssitu atie ontstaan". „In Nederland zijn honderd duizenden werklozen. Om hun dagelijkse boterham te betalen zijn premies opgebracht, ze hebben er zelf ook aan meebe taald. Voor die mensen wor den geen wekenlange stakin gen gehouden. Voor werklo zen is een instituut in het le ven geroepen dat ww heet. Het is verdelend, maar op een bepaald moment is geen ande re uitweg dan die ww", consta teert Zeebregts. Meevallertje Toen op 1 juli peildatumbere keningen van het Gemeente lijk Havenbedrijf uitwezen dat er in de sector meer werk was dan eerder werd aangenomen en er dus een tekort aan werk nemers bestond, was dat voor de vervoersbond FNV reden om in een optimistische stem ming te eisen dat de 151 werk nemers van RT bij andere ha venbedrijven zouden worden ondergebracht. „De vervoers bond vertrouwt op een mee vallertje", oordeelt Zeebregts. „Wij zien de opleving van de hoeveelheid werk als niet meer dan een positieve hobbel op de weg omlaag. De wereld economie trekt nu iets aan, waardoor bedrijven hun voor raden gaan aanvullen. Die be drijven hebben hun voorraden eerst terug laten lopen vanwe ge financieringsproblemen door de hoge rente. Nu levert de opleving van de economie een vergroting van de goede renstroom op, die waarschijn lijk slechts van korte duur zal zijn. De weg blijft onherroepe lijk omlaag gaan", denkt Zee bregts. Ramingen van het doorgaans als onpartijdig geldende Ge meentelijk Havenbedrijf lijken Zeebregts gelijk te geven. Vol gens het havenbedrijf zal de vijf miljoen ton die de „tradi tionele stukgoed" in 1981 ver werkte in 1990 geslonken zijn tot een miserabele 1,9 miljoen ton. De rol van de traditionele stukgoed zal zijn overgenomen door containers. „De stukgoed is een aflopende zaak. Er zal weliswaar altijd wat stukgoed blijven komen, boomstammen zijn immers niet zo makkelijk in containers te laden". Zeebregts neemt woorden als „palletisering" en „containerisering" in de mond, om aan te duiden dat ook in de stukgoed schaalvergroting zich voordoet. Vrij ondernemerschap Wat kan het conflict in de stukgoed na meer dan drie weken nog oplossen? „Wat ons betreft hadden we er woens dagavond uit kunnen zijn. So ciale Zaken wilde echter te veel, we moesten ons vastleg gen op het aannemen van mensen. Dat is in strijd met het vrije ondernemerschap, daarvan moet men afblijven. In Hongarije of de Sovjet-Unie kan je de bedrijven opleggen zoveel en zoveel mensen aan te nemen, dat pikken we hier niet. Hoe we er nu nog uit moeten komen? Ik ben ook be nieuwd. In ieder geval blijft de SVZ bereid tot een 57-plusre- geling, waardoor 90 mensen op korte termijn een nieuw dienstverband kunnen krijgen. Als het daarover gaat, is de deur naar overleg niet geslo- ARJEN VAN DER SAR Heineken en Doderer niet bij rechtszaak AMSTERDAM Alfred Hei neken (60) en zijn chauffeui Ab Doderer (58) zullen nie aanwezig zijn bij het binnen kort te starten proces ronc hun ontvoeringszaak. Zij wor den niet opgeroepen als getui gen, aldus een bekendmaking van een woordvoerster var het Heinekenconcern. De rechtzaak begint op 26 septem ber in Amsterdam. Dan staan drie van de vijf verdachten te recht die in november vorig jaar Heineken en Doderer ont voerden en bijna drie weken lang vasthielden in een loods op een industrieterrein in Am sterdam. De twee hoofdver dachten zitten nog in de ge vangenis in Parijs. Zij vlucht ten na de ontvoering naar Frankrijk en werden daar aangehouden. Tegen hun uit levering aan Nederland de twee willen dat voorkomen is beroep aangetekend. De be slissing daarover laat te lang op zich wachten om de hele zaak aan te houden. Wethouders Woensdrecht de laan uit WOENSDRECHT De ge meenteraad van Woensdrecht heeft gisteren de twee wethou ders van deze gemeente naar huis gestuurd. Met acht stem men voor en vijf tegen werd een motie van wantrouwen aangenomen. Direct na de ont ruiming van het vredesactie- kamp (VAK) op 27 juni dreig de een aantal raadsfracties de wethouders al naar huis te stu ren. De motie van wantrou wen bleef toen, gezien de kor te voorbereidingstijd en de aanstaande vakantieperiode, in de tas. Voor de acht raadsle den heeft zwaar gewogen dat zij niet geïnformeerd waren over de ophanden zijnde ont ruiming van het VAK. Een dag voor deze actie werden nog vragen over een mogelijke ontruiming gesteld. a onze parlementaire redactie) HAAG Door j/aarden te stellen (iet hulp van de over- iiit RSV losgemaakte fen, Ï6 minister Van tnne (Economische a) bezig in het ge- de scheepsbouw te iseren. De voor- len hebben betrek- pp aantal en omvang de schepen die de n mogen bouwen. en VVD hebben [ereageerd en de mi- uitleg gevraagd. der overleg met de Kamer. Als de bewindsman de brieven niet wil overleggen zullen wij hem daartoe door een Kame ruitspraak dwingen", aldus Ja- cobse. Volgens het liberale ka merlid beschermt de bewinds man door zijn verbod aan Ver- olme Heusden om baggermate- rieel te maken, het monopolie van IHC op dit gebied. lordvoerde; beide Smaakt uit RSV, door lardenne is verboden (naterieel te maken. Bo- di mag de werf geen n bouwen die kleiner in 2000 of groter dan "lillen nu ook de andere ■f zien die Van Aarden- RSV-bedrijven heeft n. Wij vragen ons af of t rigide marktordenin- het belang zijn van de Het is onaanvaard- 2en dergelijke markt- 1g tot stand komt zon- eptember UT A - Lr Bernhard °Pent het Tw",vjwe gebouwen-com- 153627 op het vliegveld ■■^■H^eveen. Een open [met als sluitstuk een ruim twee uur du- vliegshow moet de ile opening omlij- UIT VREES VOOR MINDER GESLAAGDEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ont koppeling van het school onderzoek en het centraal schriftelijk examen, die met ingang van het schooljaar '85-'86 in het lager beroeps- en het voortgezet onderwijs zou worden doorgevoerd, wordt met een jaar uitge steld. Staatssecretaris Gin jaar-Maas (Onderwijs) heeft dit gisteren in de Tweede Kamer laten we ten. Haar besluit houdt verband met eerdere re acties uit onderwijskrin gen op die ontkoppeling. Daar wordt gevreesd dat ontkoppeling van de bei de examencijfers zal lei den tot 10 20 procent minder geslaagden. De bewindsvrouwe is daar zelf niet zo van overtuigd, maar heeft gisteren toch besloten eerst onderzoek te laten doen naar de gevolgen van een der gelijke ontkoppeling. De eerste jwe stijl zullen nu vroegst in 1987 worden afgenomen. Het grote verschil met het huidige systeem is dat de cijferlijst van het centraal schriftelijk en van het school onderzoek onafhankelijk van elkaar worden beoordeeld. De eindexaminandus kan zich dan niet meer dan een vier of twee vijven permitteren op beide cijferlijsten. De huidige praktijk, waarbij het gemiddelde van beide cij fers het eindcijfer vormt, maakt het nog mogelijk dat een aantal onvoldoendes op bijvoorbeeld het schriftelijk kan worden gecompenseerd met een paar voldoendes op het schoolonderzoek. Vooral CDA-onderwijsspecia- list Hermes maakte de VVD- staatssecretaris duidelijk dat zijn fractie weinig opheeft met de nieuwe examenregeling. Hij zei te vrezen dat het in het systeem het schoolon derzoek „flauwekul" zal wor den. De staatssecretaris zegde de Kamer verder toe dat niet al leen vwo'ers, maar ook havo leerlingen in meer dan zeven vakken examen mogen doen. Ginjaar voegde daar wel aan toe dat een aanvraag om extra examenvakken te volgen door de school kan worden gewei gerd, indien dat organisato risch onmogelijk blijkt LEIDEN. In zijn dankwoord tijdens de overhandi ging van de Thorbecke-penning heeft prof. dr. L. de Jong vanmiddag in Leiden gepleit voor een huldebe toon aan de 19e-eeuwse staatsman Thorbecke in de vorm van bijvoorbeeld een plaquette op het Binnenhof. De Jong noemde het hoog tijd voor een dergelijk eer betoon omdat er „in ons regeringscentrum nog steeds geen gedenkteken te vinden is voor de vormgever van onze constitutionele monarchie". De historicus en auteur van het veeldelige standaardwerk „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog" is in het ruim honderdjarige bestaan van de Thorbecke-stichting de tiende aan wie de penning is toegekend. Het curatorium van de stichting omschreef in zijn overwegingen bij de toekenning het gehele werk van De Jong als „een unieke prestatie" en „meer in het bijzonder de delen 9 en 10 waarin onder meer de bevrijding en de strijd om de terugkeer van democratische instellingen is verhaald". De Jong schetste in zijn dankwoord uitvoerig het belang van de liberale staatsman Thorbecke. Hij noemde diens ontwerp voor de Grondwet van 1848 „onnavolgbaar helder geformuleerd" en prees ook zijn overige wetgevende en wetenschappelijke arbeid. Geduld hebt u nodig om dit spel tot een goed einde te brengen. Graag belonen wij de (kleine) moeite van het aanbrengen vai een nieuw abonnement met dit behendigheidsspel. NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. NAAM; POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: kwartaal automatisch per maand laar STUUR EEN LABYRINTH-SPEL NAAR: NAAM: POSTCODE/PLAATS:j Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). Code JN^ DEN HAAG Drie orga nisaties eisen in een kort geding tegen de staat stop zetting van de subsidie aan het wetenschappelijk bureau van de Centrum partij. Zij stellen, dat het overheidsgeld gebruikt wordt voor het opstellen van racistische theorieën, terwijl de wet het steun verlenen aan activiteiten, gericht op racisme ver biedt. Aanleiding is de nota „Nederland voor de Nederlanders" van dr W.J. Bruyn, directeur van het wetenschappelijk bu reau van de Centrumpar tij. Eerder spande de Anne Frank Stichting een kort geding aan om deze nota, omdat die aan zet tot rassenhaat. Het ge rechtshof bepaalde gisteren echter dat de Centrumpartij intern de nota mag versprei den. De omstreden nota is niet door de Centrumpartij zelf in de openbaarheid gebracht. Het verspreiden van de nota bui ten de partij zou mogelijk wel verboden kunnen worden. Het wetenschappelijk bureau van de Centrumpartij krijgt subsidie krachtens een rege ling voor politiek wetenschap pelijke instituten. In april he- ben veel organisaties i Rietkerk van Binnenlandse Zaken gevraagd de subsidie aan de Centrumpartij te sta ken. De bewindsman ant woordde echter in juli, dat dit „in het algemeen" alleen zou kunnen indien de rechter heeft vastgesteld, dat wettelij ke bepalingen zijn geschonden. Volgens het Affra (samenwer kingsverband organisatie bui tenlanders), de Vrouwenvak bond en de Vereniging Rom (die zich inzet voor zigeuners) is dat laatste het geval en zij spanden het kort geding aan. dat vrijdag 21 september dient voor de president van de rechtbank in Den Haag. CRI: Cocaïne- partijen worden groter DEN HAAG Er moet ernstig rekening mee worden gehouden dat par tijen cocaïne waarop de politie de hand weet te leggen binnenkort wel eens groter dan 100 kilo kunnen zijn. De verdovende-middelencen trale van de Centrale Recher che Informatiedienst heeft „het angstige voorgevoel" dat we in Nederland in de richting van de VS gaan, waar regel matig partijen van honderden kilo's in beslag worden geno de spreekt deze verwachtingen uit. In de eerste acht maanden van dit jaar is 135 kilo in be slag genomen, tegenover 58,5 kilo in heel 1983. Uitschieters waren dit jaar partijen van 33 en 20 kilo op Schiphol. In 1983 was de om vang van de in beslag geno men partijen cocaïne meestal rond de 10 kilo. Dit jaar geven in beslag genomen partijen in het buitenland ook aan dat per partij steeds me wordt vervoerd. F'. U eeWOFCB «E TIEN j/vjfi CVLWEU CIC OpSLPó M! N HEfijafiCDlE] n\o mweifu cm)BHET VZONÜEA Of&LAC.dcX J Heet fc&T ecqiTj, DEN HAAG Het kabi net wil bij de bestrijding van sexueel geweld tegen vrouwen en meisjes meer aandacht gaan besteden aan vormen van sexueel geweld in zogeheten „hulpverleningsrelaties". Het gaat daarbij om vrouwen en meisjes die door medische en sociale hulpverleners wpr- den lastig gevallen met onge wenste intimiteiten of ge dwongen worden tot sexuele handelingen. Het kabinet overweegt, een apart artikel hierover in het wetboek van strafrecht op te nemen. Ook wordt gedacht aan de instelling van meld- en opvangposten voor vrouwen en meisjes die het slachtoffer zijn van sexueel geweld door hulpverleners. Veel vrouwen weten niet dat zij het recht hebben bij medische onderzoe ken te allen tijde een derde persoon aanwezig te laten zijn. Dit staat in een nota over sexueel geweld, die gisteren door staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (Emancipatie) en minister Korthals Altes (Justitie) aan de Tweede Ka mer is aangeboden. Eind vorig jaar verscheen al een voorlopi ge versie van deze nota. Na adviezen van de Emancipatie- raad, de SER en de Arbeids- omstandighedenraad is de nota aantal onderdelen ge wijzigd en aangevuld. Ten aanzien van sexueel ge weld tijdens het werk wordt een brochure aangekondigd, die bestemd is voor werkge vers, werknemers en onderne mingsraden. Voorts is het ka binet van plan, komend najaar een experimenteel opvangpro- ject te starten voor slachtoffers van sexueel geweld tijdens het werk. Het kabinet kondigt ook een verbetering aan van de opvang derheidsgroepen die met sexu eel geweld binnen het gezin worden geconfronteerd. Ten slotte overweegt het kabinet, het bordeelverbod uit het wet boek van strafrecht te schrap pen. Inplaats daarvan wordt gedacht aan een bepaling die voorziet in het afsluiten van een arbeidsovereenkomst door een prostituée, waarin bepaal de rechten kunnen worden

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11