De krant kunnen we, ook in 1999, geen dag missen £e4dóc6ou/umt s 75 jaar Nieuws Donderdag 13 september 1984 IBER 191 jf r busjes 34040 van artikelen en foto's die hij achtereen volgens op zijn beeldscherm kan oproe pen. De beschikbare ruimte in de krantekolom men is beperkt is het ooit anders ge weest? en het nieuwsaanbod enorm. De selectie moet dus scherp zijn. Behalve over het werk van de eigen verslaggevers en fotografen beschikt de rubriekschef over de berichten van de internationale persbureaus, over de bijdragen van cor respondenten en medewerkers en over de advertenties die op zijn pagina zijn ge pland. Alle bestanddelen van een pagina komen op één punt samen en worden van daaruit gestuurd. TPE (Total Publishing Environment) heeft computergigant Atex dit genoemd. Het weggooien van overbodige berichten en artikelen in de „prullenmand" van de computer en het bewerken en inkorten van de berichten die deze dag in de krant mee moeten, is door de jarenlange erva ring met het werken op beeldschermen voor de redacteuren een zaak van routine geworden. En moet er meer duidelijkheid over het materiaal zijn dan het beeld scherm biedt, dan kan RIP (Raster Image Processor) van een computerfoto een scherpe afdruk leveren en Proofer een af druk van een artikel. Het verdwijnen van de papierberg van de redactionele bureaus in de jaren tachtig- hing samen met het buiten gebruik raken van de telexen, die door hun geratel en door belletjes de redacteuren hadden gea larmeerd voor een „flash"-bericht: de dood van een president, de verkiezing van een opvolger. Het was meestal iets ergs. Daarna waren vrijwel geruisloze printers gekomen die de berichten van de persbu reaus in hoger tempo de wereld instuur den, maar het lawaai was gebleven: met de beeldschermen deden knarsende ma trix-printers hun intrede voor het maken van supersnelle afdrukken van computer- berichten. In de pagina Voor het samenstellen van de pagina's is in 1999 nieuw elektronisch gereedschap voorhanden. De door de redacteuren ge selecteerde en bewerkte artikelen worden door een opmaakredacteur voorzien van instructies aan de computer (zetaanwijzin- gen), die bijvoorbeeld de grootte van de kop, breedte van de tekst en het lettertype aangeven. De opmaakredacteur dirigeert de kopij daarna naar haar plaats in de pa gina, die op een speciaal groot beeld scherm staat geprojecteerd. De computer geeft precies aan hoeveel ruimte het „stuk" inneemt. Is een stuk te lang, dan wordt het op maat gemaakt. Op dezelfde manier vinden foto's, grafieken en tussen tekst-advertenties hun plaats in de pagina. Het verwerken van foto's is een verhaal apart. Fotografen en fotopersbureaus heb ben hun materiaal draadloos verzonden naar de computer. Van negatieven en af drukken is geen sprake meer. Via het beeldscherm kunnen de kleurenfoto's op het juiste formaat worden gebracht en eventueel bewerkt. Van een foto van een landschap in de volle zon is zonder meer een sneeuwlandschap te maken. Ook kleurveranderingen kunnen via de compu ter gemakkelijk worden aangebracht. Al te „ijverige" foto-redacteuren worden echter door collega's gematigd. De nuchtere lezer verwacht immers een reëel beeld van de werkelijkheid. Afbreken Een druk op de knop van het toestenbord is voldoende om alle tekst van een pagina te voorzien van de juiste woordafbrekin gen al jarenlang moet de lezer hierbij een aantal fouten voor lief nemen en om elke tekstregel precies „vol" te laten lopen. De aanwezige ruimte in een regel wordt door een ingewikkeld computerpro gramma netjes tussen de woorden ver deeld. Uitvullen en afbreken heet deze be werking. De laatste handeling van de journalist be staat uit een druk op de knop „Zet" van het toetsenbord. De tekst verdwijnt van het beeldscherm om zijn gang via de com puter naar de zogenaamde plaatvervaardi- ging te gaan. Daar worden in etsmachines de offsetplaten vervaardigd die via een rubberen rol de drukinkt op het papier brengen in de grote rotatiepers. Koude zetterij Het is anno 1999 al lange tijd geleden dat bij het vervaardigen van een tekstpagina veel meer mensen op verscheidene afde lingen van het bedrijf betrokken waren. Toen beeldschermen de schrijfmachines van de verslaggevers gingen vervangen, aan het eind van de jaren zeventig, kreeg de redactie een directe verbinding met de zetmachines. Het tijdperk van het loden zetsel, van de zogenaamde „warme zetterij", was toen al jaren verleden tijd. De vroegere zetmachi nes leken kolossale schrijfmachines die van vloeibaar lood regels fabriceerden waar de tekst in spiegelschrift in reliëf op lag. Het was mogelijk daarvan op papier een leesbare afdruk, een „proef", te trek ken. Na de warme kwam de koude zetterij, waarin fotopapier de plaats van het lood had ingenomen. De zetmachine van de „koude" zetterij, een nette metalen kast, produceerde een lange strook fotopapier waarop de tekst fotografisch stond weer gegeven. In tegenstelling tot de redactie waren op de zetterij schaar en lijmpot nog niet door de computer overbodig gewor den. Koppen en teksten moesten worden losgesneden, van gom voorzien en vervol gens op pagina-grote vellen geplakt. De foto's, rasterafdrukken van de originele opnamen, en advertenties kregen even eens hun lijmvaste plaats op de pagina. Via een volgende fotografische bewerking werden de drukplaten vervaardigd. Een aantal van die stadia is sindsdien suc den is, tot onze diepe droefheid met zijn advertenties van „Te koop" en uitver koop, van huizen, auto's en banen in de aanbieding, dat blad is door de televisie niet overbodig geworden. Op cassette Anno Domini 1999: een verslaggever van de Leidse Courant spoedt zich naar de re dactie. In zijn tas: documentatie- en infor matiemateriaal, een blocnote met aante keningen en zijn bandrecorder voor de vraaggesprekken, maar ook een cassette band met het „verhaal" dat hij thuis op zijn homecomputer heeft ingetikt. Hij heeft zijn cassetteband altijd bij zich om gewa pend te zijn tegen een eventuele storing die kan zijn opgetreden bij het digitaal doorzenden van zijn verhaal via de tele foonlijn naar de krant. Al vanaf het eind van de jaren zeventig heeft de redactie te maken met een com puter die de teksten verwerkt, maar on langs is het oude exemplaar op de krant vervangen door een van een „nieuwe ge neratie", en de programma's daarvan ver tonen nog wel eens kinderziekten waar door de computer „down" gaat. Trou wens, ook in de telefoonlijn is een storing mogelijk. Als de verslaggever achter zijn bureau zit, meldt hij zich via zijn beeldscherm aan de Atex-redactiecomputer (Atex is de naam van de Amerikaanse computer-gigant die onder meer via de Leidse Courant zijn in tree deed op de Nederlandse uitgevers- markt en in het begin van de jaren tachtig die markt voor een groot deel veroverde). Het is goed dat de verslaggever zijn cas sette bij zich heeft: zijn verhaal is per abuis door een collega niet goed behan deld en daardoor onbruikbaar geworden. Maar doordat de cassette in ijltempo in de computer kan worden „ingelezen", kan de journalist binnen enkele ogenblikken weer over zijn tekst beschikken. Hij leest hem nog eens door, verschuift door het bedie nen van wat toetsen enkele alinea's om een sterkere compositie te krijgen en vindt daardoor een betere kop boven zijn stuk dan hij de avond tevoren thuis wist te ver zinnen. Hij bergt het gecorrigeerde verhaal even in de computer op om via zijn beeld scherm de foto's op te roepen die door de redactiefotograaf in de computer zijn inge voerd. Bij de betreffende foto maakt hij een bijschrift en „zendt" foto en tekst via de computer naar de rubriekschef. Papierberg Af en toe bekruipt een in zijn vak vergrijs de rubriekschef een gevoel van heimwee naar de tijd dat telexberichten en foto's op zijn bureau dagelijks tot een berg aan groeiden. Schaar en lijmpot behoorden toen nog tot de voornaamste attributen van de redacteur die artikelen moest in korten of samenvoegen. In 1999 heeft hij echter niets tastbaars meer in de vingers. Hij heeft slechts een lange lijst codenamen EIDEN We schrijven 1999. De Leidse ourant bestaat negentig jaar en bereidt e extra editie voor die de overgang naar 6 eenentwintigste eeuw moet begeleiden. aarin terugblikken op een eeuw die ge- mmerkt is door technische vernieuwin- sn zonder dat duidelijk werd wie van de loruitgang beter werd; in deze editie ook lorzichtige schattingen van wat een on- Bkende maar ai nabije toekomst nog niet vijt wil. sen aantal jaren is er trouwens al irake van dat de mensheid in een nieuwe iriode is beland, het informatietijdperk, ëuwe vindingen hebben het mogelijk ge- aakt dat het nieuws sneller arriveert bij erorri verlegen zit. Enorme computers i databestanden beheren een schat aan gevens, kabels van glasfiber wedijveren snelheid met satellietverbindingen, het huiselijk televisietoestel heeft meer en meer het karakter gekregen van een brie venbus. Ook voor uitgaande post, want het thuis-bankieren, het thuis-winkelen bij supermarkten, warenhuizen en postorder bedrijven, het thuis-bestellen van reizen, enzovoort, is mogelijk geworden. En toch valt met een plof elke avond de krant weer door de echte brievenbus op de voordeurmat. Want de krant kunnen we nog steeds geen dag missen. Het eigen blad met zijn vertrouwde variatie van treu rig stemmend en vrolijk makend nieuws, met de bekende verdeling van nationaal, internationaal en plaatselijk nieuws in rui me maar bevattelijke hoeveelheid, met de bekende namen van redacteuren en r dewerkers naar wie je als lezer het eerste zoekt, met zijn familieberichten als „Met blijdschap geven wij kennisen „f De opmaakredacteur dirigeert de kopij naar haar plaats in de pagina, die op een speciaal groot beeldscherm staat geprojecteerd. cessievelijk verlaten. Het beeldscherm van de verslaggever kreeg tegen het eind van de jaren tachtig een groter broertje: het opmaakscherm. Hierdoor werd het moge lijk dat de „zetmachines" niet langer stro ken zetsel produceerden die nog wel eens verkeerd geplakt in de krant terecht konden komen maar kant en klare pa gina's. Maar ook dit was tijdelijk. Het ont werpen (layout) van een hele pagina op een beeldscherm maakt het in 1999 moge lijk de papieren afdruk geheel over te slaan en rechtstreeks vanuit de redactie de drukplaten te vervaardigen. Toetsenbord Tussen de journalist en de drukpers, het begin- en het eindstadium bij de vervaar diging van de Leidse Courant, zijn in 1999 de meeste tussenstops verdwenen. De ATEX-computer laat toe dat een bericht of commentaar, een achtergrondartikel of re censie via een toetsenbord met beeld scherm wordt ingetikt en bewerkt. Diezelf de computer zorgt ervoor dat het bericht zijn plaats vindt in de pagina, dat het wordt bewaard in het elektronisch archief van de krant en via het datanet beschik baar wordt gesteld aan de kranten waar mee de Leidse Courant redactioneel sa menwerkt. Ook kan het worden doorgege ven aan de televisiestations, die het be richt in de huiskamer* willen brengen. Eh vervolgens zorgt de computer ervoor dat de pagina naar de etsmachine wordt ge zonden. die de drukplaten vervaardigt. Het toetsenbord van de opmaakredacteur is daarvoor voldoende. De pers is gebleven, al heeft ook hij enkelè vernieuwingen ondergaan. Het tientallen jaren gebruikte procédé van hoogdruk met reliëfplaten is de laatste tientallen jai- ren steeds meer vervangen door offset (elastische rubberen rollen) dat beter is toegerust op het drukken in kleur. Ook de journalist is veranderd. Hij moet sneller inspelen op het nieuws dat hem vla zijn beeldscherm van alle kanten bereiQ. Zijn gereedschap, aanvankelijk alleen pen en papier, bestaat voor een belangrijk deel uit elektronische hulpmiddelen: een bandrecorder voor het opnemen van vraaggesprekken, een beeldscherm m0t toetsenbord voor het intikken en bewer ken van zijn kopij, een kabelnet om zijn „verhalen", thuis of op een draagbare ter minal, te bestemder plaatse te krijgen. Niet veranderd is zijn taak: namens de le zer nieuwsgierig en kritisch te zijn en het resultaat van zijn speurzin onbevooroor deeld aan de lezer te tonen in heldere taal. De hoeveelheid informatie is toegenomen, zelfs zo dat scherpe selectie steeds meer noodzakelijk is geworden. Dit vereist in zicht in veel terreinen van de samenleving. Dat aan de journalist aan het eind van de twintigste eeuw ook steeds meer techni sche eisen worden gesteld, is gezien de ontwikkeling van de maatschappij begrij pelijk. Een journalist blijft kind van zijn tijd. PAUL TOBY

Leidse Courant | 1984 | | pagina 31