Ê£eid6C (Sowtwnt Ambtenarenbonden willen inleveren voor meer banen 4 j*TT mag niet opdraaien voor spreidingskosten OLF VAN ACTIES IN JE HAVEN OP KOMST M'KVsy»LAA<t BON: Moordzaak Haags meisje wordt heropend Tol J ubileumkrant 75 jaar LC NAVO: Aantal SS-20's sinds mei niet toegenomen Donderdag 13 september 1984, 75e jaargang DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdi)k 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: M.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (mcl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse Wolkenvelden en overdag eni ge regen. Minimumtempera tuur omstreeks 13 graden. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Matige zuidwesten wind. In het weekeinde vrij wel overal droog. Zon op: 07.14, onder: 19.57; hoog water Schev.: 05.59 18.21; laag water: 2.11 i 14.10. oze acties p tv- jtzending 5P [LVERSUM i de NOS en de veede Kamer- (actie van de PSP p gisteravond intallen boze tele- jntjes binnen ge- men naar aanlei- fig van een televi- i-uitzending van PSP in het ka- r van de zendtijd or de politieke rtijen. In die uit- nding was een rsiflage opgeno- sn van de troon de. ilgens een woord erder van de DS was er tijdens uitzending en arte tijd er na pin stormpje. „In >kele minuten egen we 75 tele- bntjes". pgens PSP-vice- porzitter Frans Insen ging de PSP kt de uitzending plist niet over de nreef. „Iedereen hg best weten dat I PSP een republi- inse partij is. Het pingshuis is hele- (aal niet heilig en Jaromheen mag Is best een caba- tstukje gemaakt Orden. Het was |k heel duidelijk Izien dat het ging n een toneelstuk- Vijfenzeventig jaar Leidse Courant. De lezers zijn er het ge hele jaar al mee geconfronteerd door het feestvignet, dat elke dag boven aan de voorpagina prijkt. Vandaag kunnen ze er uitgebreid over lezen in een speciale jubileumuitgave van 44 pagina's, waarin uitgebreid aandacht wordt besteed aan 75 jaar handel en wandel in het Leidse en de regio. Het eerste katern is een bundeling geworden van artikelen, die direct betrekking hebben op de krantenwereld: verle den, heden en toekomst. In het tweede katern onder meer aandacht voor cultuur, kerkelijk leven, universiteit, politiek, industrie en sport. Een fotopuzzel nodigt de lezers uit hun kennis van de stad en de omgeving te bewijzen. Voor alle goede oplossers ligt er een prachtige reproduktie klaar van de tekening van Milou Hermus, die de voorpagina van dit jubileumnummer siert. Zwarten ageren tegen verbod op bijeenkomsten De Zuidafrikaanse politie is gisteren opnieuw in actie geko men tegen demonstrerende zwarten, die ageerden tegen het onlangs afgekondigde ver bod op het houden van bijeen komsten die tegen de Zuidafri kaanse regering zijn gericht. Met name in de zwarte woon stad Katlehong, ten oosten van - Johannesburg, kwam het tot felle botsingen tussen zwarten en politie. De politie joeg de menigte uiteen met traangas en rubberkogels, waarna jon geren bovenstaande vrachtau to in brand staken. Talloze arrestaties voetbalsupporters EINDHOVEN De supporters hebben in de diverse steden waar gisteren eredi visiewedstrijden werden gespeeld weer van zich laten horen. In Eindhoven, waar PSV met liefst 5-1 Feyenoord ver sloeg, moest de politie in totaal 59 perso nen arresteren. Ook werd een twintigtal slag- en steekwapens in beslag genomen. Een uit Valkenswaard afkomstige man werd opgepakt, toen hij zich langs de spoorbaan ophield met een molotov cocktail. Vele middenstanders in het centrum van Eindhoven sloten hun za ken uren eerder uit veiligheidsoverwe gingen. De Brabantse politie was vanaf gistermiddag met 170 man op de been. Deze operatie heeft ongeveer honderd duizend gulden gekost. In Enschede trachtte een honderdtal supporters van Go Ahead Eagles gratis het stadion binnen te komen. De bestor ming van de tribunes had echter weinig succes, want de politie bleek attent. Vijf aanhangers werden door politiehonden gebeten, in totaal werden vier arrestaties verricht. In Zwolle deden supporters van FC Gro ningen van zich spreken. Gebelgd over het feit dat twee noordelijke aanhangers nog op het politiebureau zaten, weiger den de supporters na afloop met de trein te vertrekken. Nadat aan de noodrem was getrokken, arriveerde het gearres teerde duo even later toch en kon de trein de weg naar Groningen inzetten. DEN HAAG Het over heidspersoneel is bereid volgend jaar de prijscom pensatie in te leveren ten behoeve van arbeidstijd verkorting en daarmee voor het scheppen van meer banen met name voor jongeren. De vier centrales van bonden van overheidspersoneel heb ben dit minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken, met wie zij binnenkort volgende week wellicht reeds gaan onderhan delen over de arbeids voorwaarden 1985, van morgen meegedeeld. In hun brief aan de minister met het onderhandelingspak ket van de centrales staat, dat de inkomstenontwikkeling voor het overheidspersoneel zoveel mogelijk gelijke tred moet houden met die in het bedrijfsleven. Daarom willen de centrales de vakantietoe slag voor ambtenaren hersteld zien op acht procent. Aan de pensioenvoorziening mag niet worden getornd, zo laten zij de bewindsman voorts weten. De centrales gaan lijnrecht in tegen het besluit van de rege ring om volgend jaar 2,7 mil jard gulden te bezuinigen op de ambtenaren. Zij nemen het Rietkerk kwalijk, dat hij tot dusver niet meer heeft meege deeld dan het vermelden van dit bedrag tijdens een vergade ring die „voorjaarsoverleg" heette. Een overleg, vooraf gaande aan het opstellen van de rijksbegroting, over de ruimte voor arbeidsvoorwaar den bij de overheid was in het vooruitzicht gesteld. De cen trales noemen het overleg „een complete mislukking". Zij dringen in hun brief aan de bewindsman dan ook op nieuw aan op een overleg structuur waarbij de gespreks partners (minister en bonden) een gelijkwaardige positie heb ben. Nu kan de minister nog altijd de arbeidsvoorwaarden eenzijdig opleggen. 'SSssSl INISTER RUDING: !N HAAG De extra kosten voor de verplaatsing van de trale PTT-directie naar Groningen mogen niet verhaald ■den op de post- en telefoontarieven. Het zou niet eerlijk zijn Nederlandse volk op deze manier voor de PTT-spreiding te n betalen. Dat zegt minister Ruding van Financiën vandaag ;en interview met de CDA-krant. PTT-verhuizing blijft een pijnlijk probleem", aldus Ruding, erkent altijd al een tegenstander te zijn geweest van de ïidingsoperatie. Nu het bureau Berenschot heeft berekend de verhuizing ongeveer 500 miljoen gulden gaat kosten, st de Tweede Kamer daar zijn conclusies uit trekken, zo ïnt de bewindsman. kan niet accepteren dat men voor een dubbeltje op de eerste g wil zitten" zegt Ruding, verwijzend naar de eis van de Iveede Kamer en het Kabinet dat de verhuizing niet meer dan 10 miljoen gulden mag gaan kosten. „Anders draait de PTT )or de extra kosten op en moet de verhuizing betaald worden |t bijvoorbeeld een verhoging van de telefoontarieven", fet PvdA-kamerlid Van der Doef maakte gisteren in een ge trek met deze krant bekend, dat het Kabinet momenteel naar in oplossing zoekt voor de problemen die de gemeente Den aag verwacht als gevolg van de PTT-spreiding. Staatssecretaris an Zeil (economische zaken) zou binnen zijn begroting geld [ij willen maken voor compenserende maatregelen voor Den Pag- ag.13: Personeel PTT-directie bereidt acties voor. Sneeuw- fietsen BRUSSEL Qe Sovjet-Unie heeft, voorzover de Verenig de Staten hebben kunnen nagaan, sinds maanden geen nieuwe SS-20-raketten opge steld. Na een bijeenkomst van een speciale ambtelijke groep van het Noordatlan- tisch Bondgenootschap stelde een hoge ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken het aan tal op West-Europa gerichte middellange-afstandsraket- ten op 378. Dit aantal werd al in mei in Amerikaanse krin gen genoemd. Deskundigen hebben erop gewezen dat er sinds de uit voering van het SS-20 preo- gramma nog nooit zo'n lange periode is verstreken, waarin de Sovjet-Unie geen nieuwe SS-20 raketten heeft gesta tioneerd. In het communi qué, dat na de bijeenkomst van het Bondgenootschap werd uitgegeven, is welis waar sprake van een verdere uitbreiding van de nucleaire strijdkrachten in Oost-Euro pa. Volgens de Amerikaanse ambtenaar wordt er in een hoog tempo nieuwe lanceer- platforms en raketbases ge bouwd. Zware gevangenisstraffen voor Nederlandse cocaïne-smokkelaars PARIJS Drie Nederlanders zijn gisteren door een recht bank in Parijs veroordeeld tot gevangenisstraffen tussen de tien en vijftien jaar, wegens een poging ruim 40 kilo Co lombiaanse cocaïne naar Ne derland te smokkelen. Hun voortvluchtige Franse mede plichtige kreeg bij verstek twaalf jaar. De drie Nederlandse veroor deelden waren begin mei 1983 in een hotel in Parijs gearres teerd, terwijl hun Franse me deplichtige wist te ontkomen Tervoersbond FNV na mislukken overleg: JTTERDAM In de Rot- damse haven dreigt een ex- isief conflict te ontstaan nu t overleg gisteren definitief mislukt. De Vervoersbond V, die bereid was verder te erhandelen, voorziet een van acties die een groot van de haven plat zullen en- Minister De Koning iale Zaken en Werkgele- nheid), die gisteren een be- iddelingspoging deed, vreest 'iét afwijzen van zijn voor door de werkgevers tot te spanningen in de .haven leiden. Volgens De Koning het voorstel het maximaal albare. acties in de haven hebben •h gisteren en vandaag uit breid. Direct na het misluk- i het overleg is de 'ondploeg van het stukgoed- tlrijf Kroonvlag in staking gaan. Bij het Nederlands ansport Bureau is vanmor- een staking uitgebroken. NTB zal in elk geval tot aandag plat liggen, want de ervoersbond gaat voor vrij- ig een nieuwe 24-uursstaking troepen. verrassingacties zijn van- iag doorgegaan. Ook bij klei- bed rijven als Trans Sto- Citex, Svenska en Deka Hanno zijn acties uitgebroken. Zestig stukgoedwerkers van de arbeidspool SHB hebben zich vanmorgen eveneens als sta ker laten inschrijven. Volgens de minister wilde de werkgeversorganisatie SVZ wel akkoord gaan met een op lossing voor de Rotterdam Terminal werknemers. De voorwaarden van de minister om daarna afspraken te ma ken over de werkgelegenheid in de stukgoedsector zijn voor de werkgevers echter onaan vaardbaar gebleken. Het bemiddelingsvoorstel komt er op neer, dat de over tollige werknemers van Rot terdam Terminal een tijdelijk dienstverband krijgen in de arbeidspool SHB. De Koning voegde reid was de vooi dende regeling 1 de uittreding vj dat hij be de haven gel oor vervroeg- 57,5 jarigen breiden, verbond hieraan echter de voorwaarde, dat een speciale commissie voorstellen moet ontwikkelen voor het personeelsbeleid in de stuk goedsector. Met name zou de commissie regels moeten op stellen voor het aannemen van personeel door de stukgoedbe- drijven, als blijkt dat er in deze sector een tekort is. (ADVERTENTIE) Let op! vandaag onze maandelijkse auto occasion pagina. Zie pagina 12 PERES EN SHAMIR AKKOORD JERUZALEM De Israëli sche formateur Peres en de demissionaire premier Shamir zijn er vannacht toch nog in geslaagd het laatste obstakel, dat een coalitie van de Arbei derspartij en de Likoed tegen hield, uit de weg te ruimen. Het akkoord tussen de twee politieke leiders is nog niet ge tekend, maar in Israël gaat men ervan uit dat vandaag de nieuwe regering aan de Knes set zal worden voorgesteld. De vorming van een regering van nationale eenheid was tot op het laatste moment onze ker, omdat er verschil van me ning bestond over de invulling van de ministerspost voor godsdienstzaken. Pagina 15: Israëlische pre- onderwijs ook minister (ADVERTENTIE) OPGELET! Vandaag in de Jubileum-bijlage op de pagina's 12 en 13 de AMSTERDAM Het gerechtshof in Amsterdam heeft vanmorgen besloten de moordzaak tegen de 26-jarige Haagse plantsoenarbeider Harke J. te heropenen. Het Hof begint op 15 oktober met de nieuwe behandeling van het proces. Dit gebeurt omdat de broer van de Ha genaar de schuld voor de moord op het 7-jarige Haagse meisje Maitrie Koeldiep heeft opgeëist. Hiermee is de schuld van Harke J. op losse schroeven komen te staan. Maitrie Koeldiep werd op 28 schaar om het leven gebracht, juni 1980 levenloos in de dui- De Haagse rechtbank en ver- nen bij Wassenaar aangetrof- volgens het gerechtshof ver- oordeelden de plantsoenarbei der, die de moord aanvanke lijk bekende, tot onvoorwaar delijke TBR. Nadat Harkes oudere broer, Anne, vorig jaar spontaan te genover de politie bekende, dat hij de dader was van het misdrijf, kwam er een nieuw onderzoek. De plaatselijke po litie hechtte overigens weinig geloof aan zijn relaas, maar maakte er wel proces-verbaal van op. Annes vrijwillige schuldbekentenis strookte op tal van punten niet met de werkelijke feiten. Toch ver wees de Hoge Raad de zaak voor herziening naar de hoofdstad. Tolhuis, tolhuis, tolhuis, kiele, kiele, tolhuis, kiele kiele hopsasa. Een bekend liedje dat de Europesie Commissie dezer dagen ongetwijfeld tamelijk vals in de oren klinkt. Die Commissie is immers erg boos geworden op Zwitserland, omdat dit land met ingang van 1 januari voor de komende tien jaar buitenlandse auto's en vrachtauto's voor het gebruik van hun wegen tolgeld wil laten betalen. Volgens de commissie druist dat in tegen de vrijhandelsovereenkomst en allerlei andere principes. Hoe Zwitserland hierop sussend reageert leest u vandaag weer in de Leidse Courant: de krant met niet alleen het begin, maar met ook het einde van i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. w^CcidóeCou/tarit

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1