KOELBLOEDIG |85! Sparta-F or tuna: duel met twee gezichten \mm\ Belgische minister pleit voor strafvermindering in omkopingszaak Feyenoord opnieuw met lege handen Villi /Mm 984 PACBPORT EcidoeSomtmt DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1984 PAGINA 17 tevens en Ophof geschorst it oor Europees voetbal URICH Ajax zal het in zijn eerste wedstrijden ^ior de eerste ronde van het toernooi om de UEFA- leker tegen Red Boys Differdangen moeten doen >nder Edo Ophof. Als de Amsterdammers de vol- 4'nde ronde bereiken zal Ophof ook in de eerste ïdstrijd voor de tweede ronde niet mogen spelen. 1?e Amsterdammer is voor drie duels geschorst. 2jp de lijst van de UEFA staat ook Huub Stevens van 1$V. De Brabander mist echter alleen het eerste duel 1)n PSV voor het toernooi om de UEFA-beker, ko- lende woensdag in Frankfurt aan de Oder tegen het bstduitse Vorwörts Frankfurt. Jnathinaikos, de tegenstander vao Feyenoord in de' •rste ronde van het toernooi voor de landskampioe- U =sj4|st woensdag in Rotterdam Nikolas Karoulias, i wedstrijd is geschorst. Forse schuld na WK voetbal 1982 MADRID Twee jaar na afloop van het wereldkampioenschap voetbal van 1982 in Spanje is nog een flink financieel schandaal aan het daglicht gekomen. Volgens een in Madrid openbaar ge maakt rapport van de Spaanse Rekenkamer is binnen de organisa tie van de „Mundial 82" behoorlijk gesjoemeld. De rekening van het evenement werd afgesloten met een tekort van ongeveer 2,5 miljoen gulden. Volgens de Rekenkamer zijn de kredieten, die de organisatoren hebben genoten, door het parlement gecontroleerd noch goedge keurd. Er zouden betaalde krachten zijn geweest, die tegelijkertijd van het organisatiecomité, van de Spaanse voetbalbond en van het ministerie geld hebben ontvangen. Verder wordt in het verslag geopenbaard, dat een aanzienlijk deel van de contracten (met name aangaande de controle op de investeringen) aan één Spaanse firma is overgelaten, zonder de offertes van concurrenten te onderzoe ken. Bovendien ontdekten de financiële speurders niet te rechtvaardi gen dienstreizen, declaraties voor maaltijden ter hoogte van omge rekend 265.000 gulden en een schuld aan de telefoondienst van on geveer 25.000 gulden. BRUSSEL Jean Gol, vice-premier en minister van justitie te België, overweegt strafverminde ring te bepleiten voor de spelers van Standard Luik en Waterschei, die zijn geschorst wegens het omkoopschandaal. Volgens het Laatste Nieuws, dat het bericht gisteren bracht, zou Gol aan de voorzitter van de Belgische voetbal Bond, Louis Wouters, hebben gevraagd de strafperiode van de spelers met twee maanden te bekorten. Die vermindering komt overeen met de collectie ve gratie die in België zal worden toegepast bij de gevangen. Zij krijgen twee maanden celstraf kwijtgescholden in verband met het huwelijk van Prinses Astrid met de Oostenrijkse prins Lorenz. De gedachte van Jean Gol is overigens nog niet tot de voetbalbond doorgedrongen, bondsvoorzit ter Louis Wouters deelde mee nergens van te heb ben gehoord. Indien de schorsing met twee maan den zou worden teruggebracht, betekent het dat de meeste spelers, onder wie Tahamata (Feye noord), Meeuws (Ajax) en Daerden (Roda JC) op 3 november al i t het werk kunnen. Het kort geding, dat voor vandaag op de rol stond bij het Gerechtshof van Brussel, is voorlopig uit gesteld tot maandag 24 september. De Belgische Voetbal Bond, gedagvaard door de spelers, heeft volgens de advocaat van de spelers, mr. Mathieu Driessen uit Tongeren, uitstel gevraagd. De KBVB wil twaalf dagen extra tijd om de punten, die zijn aangedragen door de raadsman van de spelers, te kunnen bestuderen. 2JNDHOVEN De zo- selste uitbarsting van de Slunderkoorst" bij Ne- ^rlandse doelverdedi- aers, waarbij Hans van 3feukelen zich gister avond schaarde in het rij- van Noordwijk (Sparta) 4i:hellekens (FC Gronin- £n) en Van Gerven (For- tuna S.), heeft PSV uitein delijk tegen Feyenoord geen schade berokkend. De vanwege zijn Oranje- aspiraties naar ons land teruggekeerde Van Breu- kelen ging kort voor de pauze van het duel op een pijnlijke wijze in de fout, waardoor Feyenoord goedkoop, maar niet on verdiend langszij kwam. Het al in de eerste minuut ern stig geschokte zelfvertrouwen van de Rotterdammers leek daarmee gerepareerd. Maar in plaats van in de tweede helft te kunnen gaan werken aan een goed resultaat was de ploeg van trainer Libregts bin nen 120 seconden alweer in geslagen positie gemanoeu vreerd. PSV, dat counter-voet bal tot een heilig motto heeft verheven en ook gisteren voor eigen publiek met twee spitsen speelde, maakte daarmee op nieuw van een moment van Rotterdamse onoplettendheid uiterst koelbloedig gebruik. De twee pijnlijke en tevens be- zich heen na weer slissende situaties verleidde Libregt na afloop tot harde uitspraken. „Ze weten hele maal niet waar ze mee bezig zijn", veroordeelde hij zijn verdedigers en de met name genoemde André Hoekstra. De middenvelder, die vorig sei zoen nog zo vaak de stoot gaf tot Rotterdams succes met zijn demarrages, was ditmaal in een defensieve rol gedwongen en moest ervaren dat Michel Valke in topvorm een onhoud bare opponent is. De ooit één seizoen onder Libregt bij Fey enoord acterende middenvel der kende één van zijn (te) zeldzame top-optredens en van zijn voet vertrokken talloze splijtende passes. Doordat de kleine krullebol ook indivi dueel tot de nodige hoogstand jes in staat bleek, werd niet al leen Hoekstra op zijn beper kingen gewezen, maar tevens heel Feyenoord te kijk gezet. Waarbij het gezwoeg van de sinds kort tot spelbepaler ge- bombadeerde ex-invaller Ma rio Been bij Feyenoord nog ex tra werd geaccentueerd. „We missen organisatie en lei ding", trapte coach Libregts van het Cruijff-loze Feye noord maar weer eens een open deur in. „Doordat boven dien de discipline onvoldoende was konden die twee vroege doelpunten vallen. Dat ge beurde bij Roda JC ook al. Toen kwamen we al na drie minuten met 1-0 achter. Daar na moet je stormen en dan zet je de deur weieens open". Soepel iÉÉi Feyenoord zette gisteravond ssü<i tegen het vooral in de tweede helft soms bijzonder soepel draaiend PSV zelfs een poort (5-1) onstond die herinnerin gen opriep aan de afstraffing met 8-2 van vorig jaar tegen Ajax. Hadden de Rotterdam- tfHfcl rh X Tv" - aBiHi- Peter Houtman mist een belangrijke kans op 3-2. mers, die aantraden zonder Petursson (interland-verplich tingen) en Rep (blessure), vo rig seizoen nog Cruijff om aan herstel te werken, in deze competitie ontbreekt een der gelijke dragende figuur. En dan zo'n draai om de oren krijgen van PSV, dat voor het eerst zijn titel-aspiraties niet onder stoelen of banken stak, is bovendien ook weinig be vorderlijk voor het zelfver trouwen van de Rotterdam mers, die volgende week hun eerste klus voor de Europa Cup (Panathinaikos) moeten opknappen. Voor PSV lijken de papieren, zoals gezegd, gunstiger te lig gen. De Eindhovenaren, die een niet al te overtuigende ouverture van dit seizoen ken den, lijken vlak voor de ont moeting met VorwSrts Frank furt op het goede spoor te zit ten. Hallvar Thorensen, de voordurend aanspeelbare spits die het bovendien steeds beter lijkt te vinden met Brylle, is in topvorm. De Noor, die verras senderwijs maar bijna vruch teloos werd bewaakt door Stafleu, scoorde zelf één keer en bediende Brylle en Valke één keer op maat. Het bete kende drie treffers, waar Lok hof en De Rooy voor de overi ge twee tekenden. Vleugeltjes Na de 3-1 van de erg hard schietende De Rooy kreeg PSV vleugeltjes en had de sco re tegen het moeizaam zwoe gende Feyenoord zelfs op „Ajax-grote" kunnen krijgen. Doelman Hiele voorkwam dat debacle, zoals zijn collega Van Breukelen zich knap herstelde van zijn fatale misgreep, die debutant Carli aan een fraaie entree in de eredivisie had ge holpen. Trainer Jan Reker van PSV verloor zich overigens niet in superlatieven. „Tegen FC Gro ningen kregen we te weinig, nu hebben we veel gekregen. We vielen na die vroege 1-0 terug, maar we waren nu in staat terug te vechten en dat is het verschil met het PSV van voorgaande jaren". Waardoor de nog heersende landskampi oen Feyenoord door zijn mo gelijke opvolger met de neus op de feiten is gedrukt. En die feiten zien er voor de Rotter dammers niet bepaald gerust stellend uit. FRANK WERKMAN PSVFeyenoord 5-1 (1-1): 1. Lok- hoff 1-0, 38. Carli 1-1, 47. Valke 2-1, 52. Van Rooy 3-1, 67. Thoresen 4-1, 84. Brylle 5-1. Scheidsrechter: Bos man. Toeschouwers: 26.000 (uitver kocht). PSV: Van Breukelen; Van Aerle, Brandts, Stevens (Wildschut). Heint- ze; Lokhoff (Van den Boogaard), Van de Kerkhof, Valke, Van Rooy; Bryl le, Thoresen. Feyenoord: Hiele; Stafleu. Van de Korput, Nielsen, Wijnstekers; Troost (Brard). Hoekstra (Duut), Been; Gul- Eredivisie opscorers ds geliLw. /an Basten (Ajax) i Vanenburg (Ajax) Brouwer (Go Ahead Eagles) Koeman (FC Groningen) Brylle (PSV) Börensen (FC Twente) Van der Unden (FC Utrecht) Blanker (Volendam) ly Carbo: Twee keer raak rijsvragen I. Prijzen: 40.000.00. M lotto: 1-4-7-20-21-30-37. F ROTTERDAM Hoe snel het publiek verge vingsgezind is, als er maar iets goeds wordt geboden, heeft Sparta-Fortuna Sit- tard (3-2) gisteravond wel aangetoond. De (slechts) 2500 toeschouwers zagen een erbarmelijke eerste helft, maar vermaakten zich met de pogingen van beide ploegen zich hier voor na de rust te revanc heren. Pogingen, die niet alleen zeer snel, maar ook tot veel resultaten leid den. Met recht kon het duel op het Rotterdamse Spangen als een wedstrijd met twee gezichten wor den gekwalificeerd. Toch kan men zich met recht afvragen, waarom de tribu neklant niet vanaf het begin op zijn wenken is bediend. In het eerste bedrijf viel er nau welijks iets te beleven, omdat elke actie wél werd beant woord door een reactie met een neutraliserende uitwer king. Voeg daarbij, dat elke aanvaller kwam te staan te genover een veelvoud aan vij andelijke verdedigers en het slaapverwekkende van de eer ste helft is verklaard. Sparta was daarbij het minst kwalijk te nemen, omdat het vooral via Ron van de Berg en Robin Schmidt toch aardige perspectieven creëerde. De Rotterdamse formatie maakte ook een veel meer ingespeelde indruk dan de gasten, die in wezen nog moeten wennen aan de nieuwe speelwijze. Met de komst van Wout Holverda, die in het kielzog van trainer Bert Jacobs van Sparta naar het zuiden afreisde, kan For- tuna Sittard niet meer vast houden aan het door de gewe zen trainer Frans Körver met veel elan - gepredikte „hoge- ballen-voor-de-pot"-voetbal. Voor Huub Smeets (1,93 me ter) is Wout Holverda (1,72 meter) gekomen en dat moet toch genoeg zeggen. Echter, nog steeds speelt Fortuna met het inmiddels ongeschikte oude systeem. De voor de klei ne, tegenover de lange Spar taan Adri Andriessen geheel in het niet verdwijnende Hol verda, liep in feite op Span gen, waar hij in de afgelopen jaren juist zijn faam opbouwde, geheel verloren rond. Althans, in de eerste helft. De Neder landse vertegenwoordiger in het toernooi om de Europa Cup II kon gisteravond ook al geheel niet echt imponeren. Er ontbrak vooral zelfvertrou wen, niemand ontplooide initi atieven of straalde enige flair uit, ofschoon er in potentie wel degelijk kwaliteit in de ploeg huist. Wat dat betreft vertoont Fortuna S niet alleen in club kleuren overeenkomsten met de eerste-divisieclub FC Den Haag, maar ook met de wijze, waarop het zich in competitie wedstrijden manifesteert. Agressie Trainer Bert Jacobs onder schreef het ook wel in die geest. „Voor de rust konden de spelers elkaar totaal niet berei ken, omdat de beweging zon der bal ontbrak. Bij de minste agressie, zoals direct na de rust, zie dan toch iets terug van wat je wenst". Die agres sie was opgewekt door de voorsprong, die Sparta kort na de rust had genomen door Ron FC Den Haag ontvangt SVV voor bekerstrijd DEN HAAG FC Den Haag komt in de eerste ronde van het KNVB-bekertoernooi uit tegen SVV. De residentieclub ontvangt de Schiedamse for matie op 21 oktober in het Zuiderpark. Vijf amateurclubs zullen de eerste ronde zeker doorstaan. Van de 28 amateur- verenigingen spelen er name lijk tien in onderlinge con frontaties. Alle amateurclubs hebben bovendien het voor deel van een thuiswedstrijd. De loting voor de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker had het volgen de resultaat: NSVV-NEC; FC Den Haag-SVV; FC Twente-DS '79; Geldrop-Sparta; NA- C-AZ '67; MVV-Telstar; Eindhoven- -Fortuna S., Vitesse-Roda JC; IJssel- meervogels-FC VW; Rijnsburgse Boys-Valleivogels; Helmond Sport-SC Heracles; Noordwijk-SC Veendam; Go Ahead Eagles-RKC; Heerjansdam-FC Groningen; LON- GA-FC Utrecht; AFC-SC Wagenin- gen; Caesar-Zwolsche Boys; DETO- -Venlo; Spakenburg-SC Cambui k wijk-PSV; Gilze-SC Heerenveen; Kozakken Boys-FC Den Bosch; Nieuw Lekkerland-PEC Zwolle; RCH-Steenwijk; Drachten-Feye- noord; Sliedrecht-Excelsior. DOVO-Ajax; Rohda Raai te-Volendam; pe Treffer- van de Berg, die van doelman André van Gerven wel erg eenvoudig de gelegenheid kreeg de bal over de doellijn te schuiven. Van Gerven, die za terdag in Sittard tegen MVV vlak voor het einde de bal door de benen liet gaan, waar door zijn club met 2-1 verloor, tastte ditmaal mis bij een pass van Edwin Olde Riekerink. Het antwoord van Fortuna kwam binnen twee minuten, al moet worden gezegd, dat ook Sparta daaraan enige „me dewerking" verleende door de ontwikkelingen slechts gade te slaan. Arthur Hoyer liep de bal in het Rotterdamse doel, nadat Holverda het leer na een voorzet van Boessen val lend had doorgekopt. Sparta behoefde er niet lang om te treuren, want tien minuten la ter stond het met liefst 3-1 voor. Eerst scoorde Robin Schmidt op aangeven van Ron van de Berg (die twee vonden elkaar soms blindelings) met een stuiterkopbal, terwijl Van Gerven vastgenageld aan de doellijn bleef staan. Olde Rie kerink nam de derde Spar taanse treffer voor zijn reke ning via een sierlijke lob na een dieptepass van Louis van Gaal, die hiermee voor zijn laatste wapenfeit van de wed strijd tekende. De spelbepalen- de middenvelder van Sparta was zaterdag bij AZ'67 al ge blesseerd geraakt (een bloed uitstorting bij de kuit) en het was voor trainer Theo Vonk al een verrassing, dat hij aan het duel tegen Fortuna kon begin- Fortuna liet in het laatste kwartier toch weer zijn tanden p.ien, nadat Wim Koevermans Trainer Bert Jacobs: „Doelpunten Sparta simpel". met een kopbal (na een hoek schop van Tini Ruys) had ge zorgd voor de aansluiting (3-2). Hoyer was zelfs dicht bij de gelijkmaker, toen de Spartaan se verdediging onvoldoende in staat bleek de orde en rust te handhaven. Hoewel het pu bliek blij was met de doelpun ten, hadden de trainers er op hun beurt wel (positief bedoel de) aanmerkingen op. Jacobs: „Van onze kant gezien vielen de doelpunten van Sparta wel op een erg simpele wijze". En Vonk: „Aan de bal is Sparta vol zelfvertrouwen en lopen de zaken goed. Bij „dode mo menten" is het tegengestelde het geval. Daar moeten wij dus aan gaan werken. Daar krij gen wij na zondag de gelegen heid voor. De tijd van twee wedstrijden in één week is dan voorbij en kan er in alle rust worden getraind". FRANS LEERMAKERS Sparta-Fortuna S 3-2 (0-0): 56. Van de Berg 1-0, 58. Hoyer 1-1, 60. Schmidt 2-1, 68. Olde Riekerink 3-1, 76. Koevermans 3-2. Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers: 2.500. Gele kaart: Boessen (Fortuna S). Sparta: Van Noortwijk; Blind. Ste vens. Andnessen. De Wolf; Olde Rie kerink. Van Gaal (Veldhoen). Van de Berg; Lengkeek, Schmidt (Van der Weel). Eyer. Fortuna S: Van Gerven; Boessen, Dekker, Koevermans. Maessen; Su- vrijn. Van Well (Reijners), Elvers; Eredivisie in het kort MAASTRICHT In de eredivisie werden gister avond acht wedstrijden gespeeld. Koploper Ajax kwam niet in actie omdat het veld van NAC was af gekeurd. Het duel in Bre da is voor 26 september vastgesteld. Bij MVV deed de nieuwe aanwinst van FC Den Haag, Huub Smeets, nog wel mee. Hij viel in tijdens de wedstrijd tegen FC Den Bosch. De karakteristieken van de ere divisie zijn als volgt: MVV—FC Den Bosch 0-3 (0-2): 4. Schouwenaar 0-1, 31. Van der Waart 0-2, 89. Kaiser 0-3. Scheidsrechter Bannet. Toeschouwers: 3.500. Gele kaart: Van der Luer en Nanninga (MVV) en Adriaanse (Den meulen, Nanninga, Van Herpen, Aichorn; Van der Linden, Pattinama, Van der Horst; Van der Waart, Schouwe naar (Scholten), Kaiser. FC Twente—Go Ahead Eagles 3-0, 87. Brouwer 3-1, 90. Carbo 4-1. Scheidsrechter; Geurds. Toeschouwers: 9.200. FC Twente: Snelders; Birkedal, Koopman, Ashcroft, Cooke; Rut ten, Vreijsen, Sörensen; Sanchez Torres, Carbo, Bleuming. Go Ahead Eagles: Jongbloed; Schrijver, Back, Oude Wesse- link, Witbaard; Voskamp, Veld- HaarlemFC Utrecht 1-1 Liesdek, Balm, Kleton; Van der Kley, Böckhng (Zwart), Van Leen (Van der Kuyl). FC Utrecht: Van Ede; Van den Akker, Rijsbergen, Verri den. Beukers, Van der Hooft. ExcelsiorAZ 67 3-2 (1-0): 21 Schinkels 1-0, 46. Van Goozen 2-0, 57. Jalink 3-0, 72. Van der Poppe 3-1, 79. Loggie 3-2 (straf schop). Scheidsrechter Van der Niet Toeschouwers: 2000. Gele kaarten: Van der Padt en Snoei Excelsior). Excelsior: Stroomberg; Leen heer, Van der Padt, Rutjes, Rid- Heus; Gaasbeek (Sundstrup), doelpunt) 1-2, 67 McDonald 1-3. Drost, Van Moorst, IJzerman. Booy, Willems, Mulder. Van den Ham, Waslander, Wiggemansen. FC Groningen: Beuzenberg; Roossien; Broeken, McDo nald, Bosman Huistra). FC Volendam—Roda JC 2-1 (1-0): 2. Blanker 1-0, 83. Degens 1-1, 90. Molenaar 2-1. Scheids rechter: Mulder. Toeschouwers: 6000 Gele kaart: Calderwood (Roda JC). FC Volendam: Ouwer; Zwart- hoed, Molenaar. Guyt, Plugboer; (Runderkamp). Roda JC: Dacier; Hanssen, De gens, Calderwood. Trost; Gorter (Grassi), Klein, De Jong, Van Geel; Hofman, Jans.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17