eo-nazi Hoffman Jrutale verdachte [eidemann overwoog zelfmoord jen dagboeken Hitier vals bleken Duikers Smit-Tak inspecteren ruim van Mont Louis Europarlement weigert terugbetaling EG-geld TENLAND £eidóc(3otnant DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1984 PAGINA 15 mg gbrand op tiarische anden: Zestien len toe te be ier, naar'A CRUZ DE TENERIFE en medij bosbrand op La Gomera, gn de Canarische Eilanden, fnvpan »n totaal zestien men- «:i_ Jt leven gekost. Alle slacht- rov te \]waren bij ^et bluswerk be- bende Dfn- Aanvankelijk was er KGB-mf van zeven doden. Giste- lelijke djerc'en echter nogeens tien gezet orrt6evonden- Alle slachtoffers het wart de Spaanse nationaliteit. Ongeluk met bus VS-veteranen PARIJS Bij een busongeluk in de buurt van het Normandische dorpje Saint Martin- -des-Besaces in Frankrijk zijn dinsdagavond 19 mensen gewond geraakt, waaronder twee Nederlanders. De bus, die werd bestuurd door een Nederlandsche chauffeur. Europa maakten ter herdenking van de ge allieerde landing in Normandië, nu 40 jaar geleden. Volgens een woordvoerder van het universiteitsziekenhuis in Caen, waar de ge wonden worden verpleegd, verkeert nie mand van hen in levensgevaar. De groep Amerikanen was op weg naar Maastricht om daar deel te nemen aan een herden kingsceremonie. Op de foto de verongelukte STRAATSBURG Het Europese Parlement weigert ak koord te gaan met de terugbetaling aan Engeland van 2,5 miljard gulden. De Engelsen zouden dit jaar in het kader van te veel betaalde contributie aan de EG dit bedrag te rugontvangen. Deze regeling was op de top van Europese regeringsleiders in Fontainbleau in juni na maanden van onderhandelen bereikt. Het Europese parlement wil niet tot teruggave van de gelden overgaan als er geen regeling is getroffen voor het grote tekort in de EG-kas. De minis ters van financiën van de EG die in feite beslissen zijn het in de afgelopen maanden niet eens kunnen worden over een verhoging van de EG-begroting. In oktober dreigt de EG daarom zonder geld te komen zitten. De voorzitter van de EG-commissie, Thorn heeft gedreigd met juridische stappen als de ministers niet met meer geld over de brug komen. EG is boos over Zwitsers tolgeld DEN HAAG De Europese Commis sie heeft meermalen tegenover Zwit serland laten blijken hogelijk bezorgd te zijn over het besluit om vanaf 1 janu ari buitenlandse auto's en vrachtauto's voor het gebruik van eerste- en tweede rangswegen te belasten met maximaal 4.000 gulden. Dit besluit lijkt in strijd met de geest van de vrijhandelsove reenkomst, zo heeft de Commissie ver klaard in antwoord op vragen van een Belgisch lid van het Europees Parle ment, De Ryke. Het Zwitserse besluit betekent dat wordt afgestapt van het beginsel, dat de motorrijtuigenbelasting uitsluitend wordt betaald in het land waar de auto is ingeschreven. EN RECHTER KAN MIJN ZAAK ZONDER VOOROORDELEN BEHANDELEN1' NBERG Het iad niet beter geko- ïnnen zijn. In de bergse rechtszaal n de jaren 1945-46 ilen van het Hitler- le zich voor een mi- ibunaal van de ge en voor hun wan- moesten verant- •n, staat nu Duits- bekendste neo-nazi t: Karl-Heinz Hoff- de 46-jarige grafi- te in het begin van len zeventig de be- Wehrsportgruppe- Mul dlan" °P»chtte- Hij zich verantwoorden moord, mishande- i de fori^e£aa* wapenbezit lonomie" serie kleinere ver- li. Met hem staat zijn zijn hetige vriendin Franzis- ntegrati^irkmann voor de da eensirs op dal (evolg is ?ssie erunn is niet van plan ook iende utts te bekennen. „Dat is «i gelogen. U zou het rom nieforood op uw wangen evolgen n krijgen!", zo onder- roblemej hij de officier van justi- arderen die doende is de dertig n zin, d's tellende acte van be- het besiging voor te lezen. Van ne te eip heeft Hoffmann al in de korte maar bewogen geschie denis van de Wehrsportgrup- pe-Hoffmann (WSG). Als or ganisatie bestaat de WSG niet meer. Hoffmann's ooit vijfhon derd man sterke keurtroep werd in januri 1980 verboden door de toenmalige minister van binnenlandse zaken. Een jaar daarna werd de orga nisatie een tweede klap toege bracht. Hoffmann werd bij te rugkeer uit Libanon op de luchthaven van Frankfurt op gepakt. Sindsdien zit hij in voorarrest en is de WSG ont hoofd. Een handjevol getrou wen verblijft nog in kampen van de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO in Libanon. Anderen hebben in West- Duitsland hun heil gezocht bij later opgerichte neo-nazisti- sche organisaties zoals het in-, middels verboden Aktions- front Nazionaler Sozialisten (ANS) van de voortvluchtige Michael Kühnen. Moord De dat hij i een eerlijk proces. „De irs heeft mij al veroor- zegt hij. „Er is geen en- echter te vinden, die vooroordelen deze zaak (handelen." roces dat verscheidene len gaat duren vormt iatste hoofdstuk in de aantijging tegen Hoffmann: de moord op de 69-jarige joodse uitgever Shlo- mer Lewin in Erlangen en diens 57-jarige levensgezellin Frida Poeschke. Lewin werd op 19 december 1980 vermoord omdat hij een van de meest vooraanstaande vertegenwoor digers was van 'de joodse ge meenschap in de regio Neu renberg. Volgen^ de justitie belastte Hoffmann Uwe Beh- rendt, zijn meest meedogenlo ze metgezel, met de „executie" en gaf hij hem zijn Beretta- -machinepistool. Hoffmann's vriendin Franziska Birkmann hielp mee bij het maken van een geluiddemper voor het wapen. Bovendien gaf ze Beh- rendt haar zonnebril, die hij ter vermomming op moest zet ten. Toen de bejaarde Lewin tegen zeven uur 's avonds argeloos de deur opende, had hij geen schijn van kans. In de gang schoot Behrendt, die vanwege zijn grote en spitse oren „Mis ter Spock" werd genoemd, drie keer op de uitgever. Om helemaal zeker te zijn van zijn zaak schoot hij de stervende man nog een keer door het hoofd. Lewin's vriendin werd in de woonkamer neerge- maaid. Bij het lijk van Lewin in de gang vond de politie la ter een belangrijke stille getui ge: Birkmann's zonnebril. Officier van justitie Rudolf Brunner hoopt in het proces aan te kunnen tonen dat Hoff mann de man achter de moord was. Brunner: „Men kan ook een moord begaan zonder zelf te schieten". Behrendt zal in elk geval nooit meer ter ver antwoording geroepen kunnen worden. Na de moord ver dween hij. Vervolgens werd „Spock" in Libanon gezien. Later sijpelden berichten door dat hij daar zelfmoord ge pleegd zou hebben, maar het bleven twijfels. Tot vorige maand. Toen groeven Beierse rechercheurs Behrendt's lijk op in het Palestijnse kamp „Bir Hassan" bij Beiroet. Jan Klaassen Hoffmann richtte zijn Wehr sportgruppe in 1974 op. De man, die kan praten als Brug man, lokte met zijn rechtsradi- cale uitspraken honderden jongeren. In afwachting van de komst van een nieuwe Führer, die af zou rekenen met de slappe democratie in de Bondsrepubliek, werd door de soldaten van de nieuwe heil staat alvast druk geoefend. In een versleten jeep, temidden van zijn gemaskerde strijd makkers, liet Hoffmann zich over de heide rijden, daarbij nauwlettend oog houdend op de manoeuvres van zijn volge lingen. Kranten uit binnen- en buitenland stuurden een man netje naar hem toe en Hoff mann maakte geen geheim van zijn opvattingen. Maar West-Duitsland werd warm noch koud van Hoff mann. „Laat die man toch met rust. Hij ziet er uit als een Jan Klaassen en als hij er zin in heeft met een rugzak over de hei te trekken, dan moet hij dat weten", zei Beierens mach tigste man, minister-president Strauss. Ook diens minister van binnenlandse zaken, TRandler, deed een duit in het zakje. „Wehrsport op zich is niet verboden", zo beleerde hij een verslaggever. Uitspraken die typerend wa ren voor de houding van poli tie en justitie in die tijd. Om Hoffmann met zijn krijgshafti ge snor werd gelachen, het ge vaar dat van hem uitging werd gebagatelliseerd. In het midden van de jaren zeventig was West-Duitsland gefixeerd op het links-extremisme. Alle ogen van de justitie en de poli tici waren gericht op de terro risten van de RAF. Voor de weinig frisse activiteiten van Hoffmann en zijn paramilitai re organisatie had de justitie toen geen oog. Het duurde tot 1980 voordat de liberale minis ter van binnenlandse zaken, Baum, de organisatie na lang aarzelen verbood. Eind jaren zeventig was de WSG al verder geradicaliseerd en het verbod versnelde dat proces nog. Toen de televisie hem om commentaar vroeg na de stap van Baum verklaarde Hoffmann dreigend dat zijn toekomstige activiteiten „heel wat onaangenamer zouden De neo-nazi Karl-Heinz Hoffman tijdens de rechtzittinq in Neu- renberg. worden voor de heersende kringen in de Bondsrepu bliek". Na het verbod verplaatste Hoffmann het zwaartepunt van zijn activiteiten naar het Midden-Oosten, naar Libanon. De veertien man sterke „WSG-buitenland", zoals Hoffmahn de Libanese tak van zijn organisatie had ge doopt. kreeg daar een guerril la-opleiding van een van de vele organisaties die tesamen de PLO En nu zit hij in Neurenberg in de beklaagdenbank. Hoffmann lijkt wat magerder geworden na ruim drie jaar voorarrest. De martiale snor heeft plaats gemaakt voor een lange volle baard en hij ziet er uit als een vriendelijke herbergvader. Mocht zijn betrokkenheid bij de Lewin-moord niet te bewij zen zijn, dan ontspringt Hoff mann de dans toch nog niet. De andere misdrijven die hem ten laste worden gelegd, onder andere mishandeling, illegaal wapenbezit en valsemunterij, liggen veel duidelijker. Maar liefst zestig getuigen zijn er op geroepen. Op de eerste dag van het pro ces is Hoffmann's spraakwa terval al niet te stuiten. Een advocaat die hem is toegewe zen wijst hij af. „Deze man had de instinctloosheid mij te schrijven dat hij in de jaren vijftig en zestig bij processen in verband met oorlogsmida- den de beschuldigden heeft verdedigd. Alsof hij daarmee politiek op mijn lijn zit. Zo ie mand accepteer ik niet als ver dediger", zegt hij. Op de publieke tribune zitten veel jongeren, die voor het be gin van de zitting aan de in gang van het gerechtsgebouw gedemonstreerd hebben. Ze willen dat Hoffmann ook ter verantwoording wordt geroe pen voor de aanslag in 1980 op het oktoberfeest in München. Daarbij kwamen dertien men sen om het leven en werden 210 gewond. Onder de doden was ook Gundolf Kohier, die de bom gelegd had. Bekend is dat Kohier in 1976 contacten met de WSG had, maar een betrokkenheid van Hoffmann bij de aanslag in München heeft de justitie niet aan kun nen tonen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. OOSTENDE Duikers van het bergingsbedrijf Smit-Tak zijn er kwart voor negen vanmorgen in geslaagd af te dalen in de ruimen van het voor de kust van Oostende gekap seisde vrachtschip Mont Louis. Eerdere duikpogin- Hoe „leeg" is leeg? OOSTENDE De voort durende sfeer van geheim zinnigheid die rond het wrak van de Mont Louis wordt geschapen, heeft voor een nieuw mysterie gezorgd: zijn de 22 gele lege containers aan boord van het schip werkelijk leeg? Bergers van Smit-Tak en Union hebben inmiddels 13 „lege" vaten uit het wrak opgevist en opgesla gen op een naast het schip verankerd ponton. Maar een veertiende „leeg" vat, dat maandag op de Belgi sche kust aanspoelde, blijkt 3,5 ton te wegen. „Normaal weegt zo'n vat 1,2 tot 1,5 ton. Wat zit er dan in die lege vaten?", vroeg het Belgische parle mentslid Vic Anciaux zich gisteren in Oostende af. Anciaux en zijn partijge noot Van Oostegem (Volk sunie) hekelden op een persconferentie het vol strekte gebrek aan eerlijke en nauwkeurige informa tie rond de Mont Louis. De Belgische autoriteiten heb ben er nog geen verkla ring voor gegeven waarom het „lege" vat dat op het strand van De Haan aan spoelde, ijlings naar het onderzoekscentrum voor kernenergie bij Mol werd overgebracht. gen mislukten vanwege de nog altijd vrij sterke deining. De duikers van Smit-Tak gin gen te water, nadat het ponton Titan 9 voor het scheepswrak verankerd was. Dit ponton doet voornamelijk dienst als golfbreker. Op een tweede ponton wordt de lading van de Mont Louis opgeslagen. Woordvoerder Drenth van Smit-Tak zei te verwachten dat vandaag nog de eerste con tainers met het giftige urani- umpoeder uit het afgebroken voorschip getakeld kunnen worden. Afhankelijk van de situatie in de ruimen kunnen de 30 containers binnen drie tot zeven dagen gelicht wor den, aldus Drenth. De ber- gingsploegen willen bij rede lijk weer dag en nacht door werken. Smit-Tak heeft gisteren op dracht gekregen om naast de lading ook de resterende brandstof (circa 225 ton) uit de achterste olietanks van de Mont Louis te pompen. De ge staag in zee stromende olie vormde vanmorgen het groot ste probleem voor de Belgische agtoriteiten. Zeven marine schepen trachten te voorko men dat nog meer olie op de kust terecht komt. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA voor BURG In het pro- aantalncj je vervalste dag- ÏÏÏfva> van Hitler hee£t iormalige journalist erstaat tft Westduitse week- bij eenSterji, Gerd Heide- is de bj gisteren voor de :ep™efto!ank t Hamburg Het gfw verklaard m de volgens ftticiteit van de dag- t voor Vh te hebben geloofd ilieu (Rl hij via de radio nader o^ dat een officieel jorl98^oek bad aange- dat de dagboeken ïrvalsing waren. „Ik KOOP^e toen af of ik me meteen zou neerschieten of later", zo zei hij. Heide- mann verklaarde verder Kujau nooit van fraude te hebben verdacht. Kujau had eerder tijdens het proces echter met nadruk ge zegd, dat hij in opdracht van Heidemann had gehandeld. De dagboeken moesten worden gepubliceerd in opdracht van een in Latijns-Amerika wo nende top-nazi. Kujau zei 'te hebben aangenomen dat het om Martin Bormann ging, de Hit particulier Ier. Een groot deel van de middag zitting werd gisteren besteed aan een aantal financiële kwesties. Stern heeft ver klaard ruim 9 miljoen mark te hebben verloren aan de affai re. Heidemann en Kujau wor den er van verdacht tezamen ongeveer 3 miljoen te hebben geïncasseerd. De resterende 6 miljoen is weg. Volgens Heidemann heeft Ku jau hem op een gegeven mo ment meer geld gevraagd. Er was in Oost-Duitsland nog een aantal dagboeken aangetroffen en Kujau's broer, een generaal van de Oostduitse inlichtin gendienst, zou meer geld heb- uitgeven om in die boeken te ko- Kujau zei me dat hij de prijs kende van de originele dag boeken en daarom wilde hij meer geld. Daarom besloot ik hem 150.000 mark per deel te betalen", aldus Heidemann. Maar in zijn getuigenverkla ring had Kujau gezegd van Heidemann een bedrag tussen de 40.000 en 70.000 mark per deel te hebben gekregen. Toen Heidemann bij de hoofd redactie van Stern met de me dedeling kwam dat hij de hand kon leggen op de dag boeken van Hitler plus het derde (onvolledige) deel van Mein Kampf, werd besloten dat Stern 85.000 mark per dag boekdeel zou betalen alsmede .200.000 mark voor het derde deel van Mein Kampf. Heide mann kreeg een voorschot van 300.000 mark. Een tweede contract, opgesteld in juni 1982, bood Heidemann uitzicht op een voorschot van, 25.000 mark per dagboekdeel. Dat geld zou hem in staat moe ten stellen nieuwe manuscrip ten van Hitler op de kop te tikken, zo verklaarde Heide mann gisteren voor de recht bank. lRTE wil meer controle op bombardementen \LVADOR De Salvadoraanse president Duarte heeft gisteren nieuwe orders gegeven, die moeten voorko- in het wilde weg wordt gebombardeerd bij aanvallen op lastrijders. Mensenrechtenorganisaties verwijten de lucht- JJukraak te hebben gebombardeerd en zodoende tientallen 1 te hebben gedood. maatregel van Duarte houdt in dat provinciale be velhebbers bij de chefs van staven goedkeuring moeten vragen voor een bombardement. De president zei dat deze procedure niet alleen geldt voor aanvallen op bevolkte gebieden, Parlementair onderzoek financiën Ferraro WASHINGTON Een com-% uit het Amerikaanse' Huis van Afgevaardigden gaat onderzoek instellen naar "beschuldigingen van de con servatieve Washington Legal Foundation, dat Geraldine Ferraro het Huis onvoldoende inzicht heeft gegeven in de fi nanciën van haar echtgenoot. Mevrouw Ferraro, die door Democratische partij is aange- zen als kandidate voor het e-presidentschap, is lid van het Huis van Afgevaardigden. .ssie, die het onder zoek uitvoert, is belast met het handhaven van ethische regels van bet Huis. Vulkaanuitbarsting Een kilometerslange rookwolk stijgt uit de Mayon-vulkaan op de Filippijnen. De uitbarsting van de vulkaan heeft tot dusver re geen slachtoffers geëist. Israëlische premier nu ook minister van onderwijs (Vervolg van de voorpagina) JERUZALEM De Ar beiderspartij had de porte feuille van onderwijs aan de Nationaal Religieuze Partij beloofd, terwijl Li- koed dezelfde belofte aan de ultra-orthodoxe partij Shass had gedaan. Peres en Shamir zijn nu over eengekomen, dat geen van twee de portefeuille krijgt, maar dat de pre mier de functie waar neemt totdat een defeni- tieve oplossing is gevon den. Beide partijen mogen iemand aanwijzen die mi nister zonder portefeuille wordt. De Nationaal Religieuze Partij heeft zich inmiddels met grote meerderheid achter het com promis geschaard. De Shas- s-partij wacht op het oordeel van haar leider, alvorens een uitspraak te doen. De problemen tussen de Ar beiderspartij en Likoed, die hun coalitiebesprekingen min of meer hadden afgerond, ont stonden toen de omstreden oud-minister van defensie, Sharon, de Likoed-leider Sha mir verweet zich niet hard ge noeg op te stellen in de onder handelingen met Peres. Sha ron stond erop dat Shass het ministerschap van godsdienst zaken zou krijgen. Tegelijker tijd liet Sharon weten dat er nog altijd grote verschillen van mening waren tussen de coalitiepartners over eventuele vredesonderhandelingen en het nederzettingenbeleid in de bezette Palestijnse gebieden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15