ÊeicUe 6omcwvt Kabinet blii ft bil korting ziekengeld 4 Bergers verwachten chaos in ruimen van de Mont Louis Commissaris Kremers woont iets" te duur Stiefmoeder BON: ,osmo-centre in oord wijk van de baan KAMERPRESIDIUM ACHTER VRUHEID VAN DEMONSTRATIE TWIJFEL OVER GESCHIKTHEID JMSTERDAM HUIS TER DUIN PIA BECK Explosie beschadigt monument Van Heutsz 'fieidoeSomant Woensdag 12 september 1984, 75e jaargang no. 22988 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdi]k 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.f.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. r Wolkenvelden en op de mees te plaatsen droog. In de nacht enkele mistbanken. Minimum temperatuur omstreeks 10 gra den, middagtemperatuur rond 20 graden. Matige zuidwesten wind. Ook in het weekeinde Zon op: 07.12, onder: 19.59; hoog water Schev.: 05.27 en 17.58, laag water: 1.39 en 13.43. DRDWIJK Het Cosmo-centre, het ruim- Jvaartcentrum dat mogelijk in Noordwijkse oordduinen zou komen is van de baan. De pro- incie en Staatsbosbeheer willen geen mede- lerking verlenen aan de komst van het cen- um in het natuurgebied. Staatsbosbeheer is iet bereid om tien hectare grond voor het cen- um aan de gemeente te verkopen en de pro- incie wil het bestemmingsplan niet wijzigen >n behoeve van Cosmo.Gedeputeerde Staten rezen dat het Cosmo-centre zich als een olie- lek zal uitbreiden en de natuur nog verder zal k orden aangetast. Ook vreest GS dat de Noord- wijkse wegen de sterke toename van het ver leer als gevolg van de toeloop naar het centrum |iet zullen kunnen verwerken. 1 nu waarschijnlijk in Hilvarenbeek of i Amsterdam worden opgezet. DEN HAAG Het presidium van de Tweede Kamer heeft gisteren in een huis houdelijke vergadering eensgezind en zonder moeilijke discussies besloten om niet te tornen aan de vrijheid van demon stratie op het Binnenhof. Het presidium heeft in een brief aan premier Lubbers la ten weten dat het Binnenhof „bij uitstek geschikt" is voor demonstraties. Die brief is een reactie op de inmiddels ingetrokken brief van Lubbers aan burgemeester Schols van Den Haag waarin de premier aandrong op beperking van de demonstra tievrijheid om geluidsoverlast door de monstranten tegen te gaan. Het presidium van de Kamer spreekt in de brief aan pre mier Lubbers zijn waardering uit voor de wijze waarop de Haagse politie demon straties begeleidt. Kamervoorzitter Dol man zei na afloop van de presidiumverga dering op persoonlijke titel dat de enige excessen die hij zich kan herinneren „zeer doordringend lawaai, vier uur lang" be treffen. Het presidium van de Tweede Kamer wil graag „kan het zijn infor meel" door de Haagse politie op de hoogte worden gesteld van de regels die worden toegepast om die excessen tegen te gaan. De architect van de nieuwbouw van de Tweede Kamer wil het Hofcingel- pleintje in beginsel aanwijzen als demon stratiepleintje. Dolman is met die lokatie minder gelukkig, zo gaf hij te kennen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG On danks fel verzet van de vakbonden blijft het kabinet bij zijn voorne men flink te korten op het ziekengeld en het onmogelijk te maken dat werknemers deze maatregel afwentelen op de werkgevers. Mi nister De Koning (Soci ale Zaken) heeft dit het bestuur van de Stich ting van de Arbeid (werkgevers en werk nemers) in een brief la ten weten. Het kabinet vindt het on juist als werknemers de korting op het ziekengeld verhalen op de werkgevers, omdat dit het rendements herstel in het bedrijfsleven zou frustreren. Het wordt weliswaar aan werkgevers en werknemers overgelaten in een nieuwe cao afspra ken te maken over het zie kengeld en het al dan niet voortzetten van de nu in veel gevallen nog geldende verplichte aanvulling door de werkgever tot 100 pro cent. Maar waar dergelijke afspraken krachtens nog lo pende cao's op 1 januari 1985 nog gelden, wil het ka binet er een stokje voor ste ken dat de werkgevers voor de ziekengeldkorting met een al moeten opdraaien. Er zal een speciale wet ko men, waardoor werknemers zelf gedwongen zullen wor den de premies, die vanaf die datum over het zieken geld geheven zullen wor den, te betalen. De korting op de uitkering zelf (vijf procent) zullen werkgevers en werknemers samen moe ten opbrengen, zolang er geen regeling is getroffen in een nieuwe cao. Minister De Koning wil van de Stich ting van de Arbeid weten of een dergelijke maatregel ook moet worden toegepast voor die gevallen, waarin de werkgever volgens de cao is verplicht de uitkerin gen bij werkloosheid en ar beidsongeschiktheid aan te vullen tot 100 procent van het laatste salaris. [erwijl president Pinochet steren in Santiago met veel oon vierde dat hij elf jaar geleden via een bloedige nilitaire coup tegen het bewind van Allende aan de icht kwam en door npathisanten luid werd toegejuicht (foto boven), demonstreerden 120 km erder, in de kustplaats Vina iel Mar, ongeveer 600 irsónen bij het graf van inde, die bij de coup hét in verloor, en legden er men. De Chileense politie dreef de demonstranten it traangas. ionstraties tegen het itste bewind van Pinochet en er ook in Amsterdam Den Haag, waar de lileense ambassade werd meurd. Zie pag 9. Van der Reijden over Olympische Spelen IEN HAAG Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezond- 'i en Sportzaken) heeft grote twijfel over de mogelijkheden de Olympische Spelen van 1992 in Amsterdam te organise- Na het bezoek dat hij heeft gebracht aan de spelen in Los ingeles, zijn de aarzelingen die hij al had zeer versterkt, zo zegt 'an der Reijden in een vraaggesprek aan de Haagse Post van week. „Ik heb in alle ernst de grootste moeite mij een beeld vormen van een verantwoorde organisatie", aldus Van der ijden. bast de organisatorische problemen die er opduiken, blijkt de taatssecretaris ook beducht te zijn voor de financiële conse- luenties. „We nemen namelijk zoveel gigantische risico's. Vijf honderd miljoen tot meer dan één miljard". ^an der Reijden zegt in het interview verder in een volgend ibinet geen zitting meer te willen nemen. „Politiek is niet ik. Ik ben geen verknocht politicus". [?.13 Superwinst tijdens Olympische Spelen Spaanse lehebroeder bouwt kathedraal MADRID In de buurt van het Spaanse dorp Mejorada del Campo, dat. op ongeveer tien kilometer verwijderd ligt van Madrid, staat op de door de zon verschroeide akkers een uiterst merkwaardig bouwsel, dat steeds meer de vorm krijgt van een kerk. De 58-jarige Trappist Justo Gallego is na melijk al achttien jaar in zijn eentje bezig een kathedraal te bouwen. Hij hoopt over vier jaar zijn werk voltooid te heb ben. De voormalige landarbei der Gallego, die slechts weinig onderwijs heeft genoten en zonder blauwdruk te werk gaat, is zo'n twaalf uur per dag bezig met zijn creatie. Het bouwmateriaal betaalt hij uit een kleine erfenis en verder zijn er aannemingsbedrijven, die hem het een en ander ca deau doen. De lekebroeder wordt door de één beschouwd als gek en door de ander als heilig. NAC-AJAX AFGELAST BREDA De KNVB heeft voor vanavond de eredivisie voetbalwedstrijd NAC-Ajax af gelast. Het veld van de Bredase vereniging is door de regenval van de laatste dagen on bespeelbaar. DUIKONDERZOEK BEGONNEN OOSTENDE Duikploe- gen van het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit-Tak zijn vanmorgen begonnen aan een inspectie bij het wrak van de Mont Louis voor de kust van Oosten de. Uit dit eerste duikon- derzoek in vier dagen, zal moeten blijken of de der tig grijze containers met uraniumpoeder nog onbe schadigd in het afgebro ken voorschip van de Mont Louis zitten. De hevige storm en ongeveer zes meter hoge deining hebben de boeg van het scheepswrak gistermiddag circa vier meter van het achterschip verplaatst. De bergers verwachten een rme chaos in de ruimen het voorschip, waar behal ve de uranium-containers ook lege vaten, trailers en stalen buizen zijn opgeslagen. De olievervuiling op de Belgi sche kust was volgens het mi nisterie van Volksgezondheid en Leefmilieu vanmorgen vrij wel onder controle. Stookolie uit de Mont Louis spoelde gis termiddag over een lengte van bijna vijftien kilometer aan op de Belgische kust bij Oostende. Bij de oliebestrijding op zee waren vijf schepen en een Brits vliegtuig betrokken. Premier Martens woonde gis termorgen voor het eerst een vergadering van het crisisco mité in Oostende bij. Na afloop van de vergadering maakte hij een inspectievlucht van een half uur met een helicopter. De milieu-organisatie Green peace hield het wrak van de Mont Louis in het oog vanuit het actieschip „Sirius". Bij me tingen in de omgeving van het wrak is tot dusverre geen ver ontreiniging aangetroffen. Volgens woordvoerder Huyle- broeck van het ministerie van Leefmilieu is een dertiende lege container op het strand aangespoeld. Maandagnacht was op het strand bij Oostende al een lege container uit de Mont Louis gevonden. Elf an dere lege containers zijn door Smit Tak en het Belgische ber gingsbedrijf Union vorige week uit het wrak gehaald. De Franse eigenaars van het uraniumpoeder hebben giste ren in Munchen een extra ver zekering ter waarde van 12 miljoen gulden afgesloten om zich in te dekken tegen even tuele schade bij de berging van de resterende containers. Pag 11: Afsluiter „achilles hiel" van uranium-contai ners (ADVERTENTIE) Koningin Astridboulevard 5 nosferatu presenteert donderdag 13 september TRIO FRANS VAN BERGEN Geopend vanaf 22.00 uur AMSTERDAM Een explo sie heeft gisteren forse scha de veroorzaakt aan het Van Heutsz-monument in Am sterdam. Een bij het monu ment spelend meisje is daar bij gewond geraakt. De ver antwoordelijkheid is opgeëist door de "Groep Koetoh Reh". De groep is genoemd naar een kampong in Atjeh (Indonesië) die in 1904 door het koloniale leger tijdens het bewind van Van Heutsz werd uitgemoord: er vielen volgens de verklaring ruim 460 slachtoffers. Inbraak in bouwkeet LEIDEN Bij een inbraak in een bouwkeet in de Stevens hof is dit weekeinde voor 7.000 gulden aan loodgietersmateri aal gestolen. Volgens de politie is het voor de „zoveelste" keer dat in de Stevenshof in een bouwkeet is ingebroken. DEN HAAG De ver bouwing van Huize Eyll tot ambtswoning voor de Limburgse Commissaris der Koningin (Gouver neur) dr. J. Kremers heeft ruim 2Vi ton meer gekost dan begroot. Vooral de bouwkundige voorzienin gen, de inrichting en aan kleding leidden tot hogere kosten. Boven de verbou wing ad ƒ780.675,- is nog drie ton uitgegeven voor de tuin, afscheiding, en de de toegangsweg. Dit schrijft minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer. Vol gens hem is de kredietbe waking voldoende ge weest. Uit de brief blijkt dat de com missarissen in Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelder land, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg over een ambts woning (wensen te) beschik ken. De collega's in Friesland en Utrecht hebben een eigen huis, waarvoor zij jaarlijks een rijksbijdrage krijgen. De in richting van de officiële ver trekken in de ambtswoning wordt betaald door het Rijk, dat ook nog een kwart bij draagt in de inrichtingskosten van de niet-officiële ruimten. De commissarissen ontvangen (per kuub) een tegemoetko ming voor vergoeding van de werkelijk gemaakte kosten voor verwarming, water, elek triciteit en onderhoud. Per ambtswoning komt 500 kubie ke meter niet voor een derge lijke vergoeding in aanmer king. Ze krijgen ook een ver goeding voor het tuinonder houd. Teef adopteert moederloos kalf NEW DELHI In het dorp Bhadleswar in het westen van India heeft een hond een kalf geadop teerd, waarvan de moeder bij de geboorte was overle den. De teef draaide een paar dagen flikflooiend om het kalf heen, tot dit honger kreeg en de blaffende viervoeter als stiefmoeder accepteerde. Het dorp is sinds het ongewone voor val een trekpleister. Uit de hele omgeving komen mensen naar het vreemde toneel kijken. India ligt een beetje te ver weg om er even te gaan kijken. Vandaar, dat de Leidse Courant maar even meldt, dat daar in een dorpje, Bhadleswar geheten, een hond het heeft gepresteerd een kalf, waarvan de moeder bij de geboorte was doodgegaan, te adopteren en als stiefmoeder te worden geaccepteerd. Van heinde en verre komt iedereen daar nu naar kijken. Helaas kunnen onze lezers er niet naar toe, maar wel naar allerlei andere interessante dingen, die in uw eigen omgeving te zien en te beleven zijn. En de lezer van de Leidse Courant kan nooit zeggen, dat hij wat plaatselijke nieuwtjes i De Leidse Couiant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend be Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding beslaat x

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1