Rotterdam Leiden aangewezen voor de eerste tien harttransplantaties Werkgevers: ►pzet pakket- ergelijking toet anders Ondernemingsraad niet op dood spoor Afzet aardgas hoger; meevaller 150 miljoen Vondst wijst op vroege Westafrikaanse cultuur Dubbele doodslag: twaalf jaar geëist EIDENBLU [ET KEUZE OTTERDAM Studenten zorgen voor bewijs van valsheid" INNENLAND CeidaeSoiwtmt DINSDAG 11 SEPTEMBER 1984 PAGINA 9 uto met lpg in brand: ie zwaargewonden DHOVEN Op de autosnelweg Eind- n-Weert is gisteravond een personen- uitgerust met een lpg-installatie, ont- en in brand gevlogen. Drie van de vier tenden zijn met ernstige brandwonden nomen in Eindhovense ziekenhuizen. voor het ongeval had de auto gas ge it. Volgens de politie heeft vermoedelijk gastank gelekt. Na enkele honderden ers ontplofte het vrijkomende gas, naar genomen wordt omdat een van de passa- ■s een sigaret rookte. Meteen daarop id de auto volledig in lichterlaaie. Drie ttenden zagen kans op eigen kracht de ndende auto te verlaten. De vierde werd it gehaald door een passerende automo- tt. Een hond, die ook in de auto zat, is in dammen omgekomen. ROTTERDAM De directeur van het Afrika-instituut in Rot terdam, dr L. van Ham, heeft bij onderzoek in het noordelijk deel van Ghana een vondst gedaan die mogelijk een geheel nieuw licht werpt op de vroegste geschiedenis in het westelijk deel van Afrika. Bij Yipkabongo werden in een onderaardse grafkelder terracotta (licht bruin-rode klei) beelden, grafschriften en bronzen siera den gevonden die in ouderdom op 1500 tot 3000 jaar worden geschat. Dit heeft het Afrika-instituut gisteren meegedeeld. Volgens het instituut bevestigt de vondst het vermoeden dat er in westelijk Afrika een vroegere cultuur heeft bestaan dan tot nu toe werd aangenomen. Een team van deskundigen van de universiteiten van Legon (Ghana) en Californie (USA) onder leiding van Van Ham zullen het terrein waarop de ontdekking is gedaan de ko mende maanden onderzoeken. Carla V. Een volle tent gisteren voor de Voorburgse mode-ontwerpster Car la V. op de Dam in Am sterdam. Zo'n vijftien honderd 2000 men sen kwamen daar kij ken naar de wintercol lectie van de 37-jarige Carla van der Vorst, die tijdens een wervelende show, met speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerde mu ziek, werd gepresen teerd. Bij het publiek vonden vooral de pak ken, de mantels en de jacks, gemaakt van vele soorten leer, waar dering. AMSTERDAM De officier van justitie bij de rechtbank in Amster dam, mr C. Goes, heeft gisteren twaalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 22-jarige Oostenrijker Si mon D. wegens dubbele doodslag en een poging daartoe. D. heeft bekend in de nacht van 7 op 8 februari dit jaar in Amsterdam de 33-jari- ge H. Brouwer en de 49-jarige N. Velker te hebben doodgeschoten. Bij de schietpar tij raakte de 41-jarige Louise van de Berg zwaar gewond. Aanleiding tot de schietpartij was ruzie over een wapen dat D. aan Brouwer gele verd had. Op de bewuste avond zou D. hiervoor geld krijgen van Brouwer, maar die bleek dit niet te hebben. In plaats daarvan zou Brouwer, aldus de lezing van D., het „verkochte" vuurwapen op D. ge richt hebben. D. pakte het wapen af en liep weg. Bij de deur werd hij bang omdat hij dacht dat Brouwer nog een wapen had. Van een paar meter afstand schoot D. de man toen dood en vluchtte weg. In het pand waar dit gebeurde, liep hij Velker en de vrouw tegen het lijf. „Ik dacht dat zij handlangers van Brouwer waren en raak te in paniek", aldus D. Ook op deze twee mensen vuurde hij een lading kogels af. Velker overleed ter plaatse. De vrouw raakte blijvend invalide. De rechtbank doet op 24 september uit spraak. DEN Het academisch zieken- i Leiden is blij, dat volgend het academisch ziekenhuis in terdam tien harttransplantaties worden uitgevoerd en dat het jenwerkingsverband met Leiden bet Antoniusziekenhuis in Nieu- ein daarbij m tact kan blijven. In len zelf zullen weliswaar geen [transplantaties kunnen worden laar bij de transplantaties totterdam zullen wel specialisten Leiden en Nieuwegein worden ischakeld. Volgens de Leidse irdvoerder hadden de drie sa- ïwerkende ziekenhuizen als didaat" voor harttransplantaties euze voor de plaats waar de ope- daadwerkelijk worden uitge- ook aan de staatssecretaris rgelaten. Hij zei niet te geloven het feit dat in Rotterdam de eer- harttransplantatie in Nederland verricht, de beslissing van de Issecretaris heeft beïnvloed. DEN HAAG In sa menwerking met het academisch ziekenhuis Leiden mag het acade misch ziekenhuis „Dijk- zigt" in Rotterdam vanaf januari als eerste hartchi- rurgisch centrum hart transplantaties gaan ver richten. Om ervaring met deze ingreep op te doen mag het ziekenhuis volgend jaar tien harten overplanten. Het acade misch ziekenhuis in Utrecht, dat zich samen met het AZ-Groningen kandidaat had gesteld, mag in oktober '85 met harttransplantaties be ginnen. De harttrans plantaties worden nog niet opgenomen in het ziekenfondspakket, maar zullen gedurende de ex perimentele periode worden bekostigd uit de AWBZ. Staatssectretaris Van der Reijden heeft de Tweede Ka mer gisteren per brief laten weten dat hij de beide zie kenhuizen in Rotterdam en Utrecht bij wijze van proef een programma wil laten uit voeren van elk tien hart transplantaties in een jaar. Na die overgangsperiode zal worden bekeken of de beide hartcentra de vraag naar harttransplantaties aankun nen, waarna deze operatie eventueel in het ziekenfonds pakket wordt opgenomen. Van der Reijden heeft voor Dijkzigt/Leiden gekozen in verband met de kwaliteit van de aanwezige voorzieningen, de „medische, verpleegkun dige en sociaal-psychologi sche deskundigheid en het beschikbare onderzoekspo- tentieel". In datzelfde Dijk- zigtziekenhuis werd in juni van dit jaar, geheel onver wacht, de eerste harttrans plantatie in ons land uitge voerd op de 40-jarige Ger de Keijzer uit Gouda. Kort daar na bracht de Gezondheids raad een positief advies uit over het verrichten van hart transplantaties. De staatssecretaris heeft niet gekozen voor één, maar voor twee harttransplantatiecen tra. Naar zijn zeggen om zo veel mogelijk ervaring op te doen met de voorbereidin gen, met de ingreep zelf en de nazorg. Bovendien kun nen met de twee centra meer specialisten en deskundigen betrokken worden. In Rot terdam zullen naast Leidse specialisten ook specialisten van het hartchirurgisch cen trum in Nieuwegein worden ingeschakeld. De ziekenhuizen in Utrecht en Rotterdam zullen, zo laat Van der Reijden weten, van begin af aan met elkaar moe ten gaan samenwerken en overleggen, bijvoorbeeld bij het ontwikkelen van de se lectiecriteria voor patiënten die in aanmerking komen voor een harttransplantaties. De kosten van de transplan tatie en de nazorg bedragen 124.000 gulden, met nog eens 60.000 gulden aan bijkomen de kosten. In hoeverre de kosten van een harttransplantatie weg vallen tegen de baten kan volgens de staatssecretaris nog niet exact worden vast gesteld. Maar het niet uitvoe ren van een harttransplanta tie bij een geschikte patiënt brengt eveneens aanzienlijke kosten voor de gezondheids zorg met zich, zo laat hij de Tweede Kamer weten. Harten Twee: kosten zullen lager worden OISTERWIJK De Vereni ging Harten Twee, een vereni ging van Nederlanders die een harttransplantatie hebben on dergaan, is zeer verheugd met het besluit van staatssecretaris Van der Reijden over de hart transplantaties. De vereniging hoopt dat in de toekomst, door de ervaring die dan is opge daan, het aantal transplanta ties zal stijgen. De vereniging zegt te verwachten dat de kos ten van een harttransplantatie in de toekomst lager zullen zijn dan de 175.000 tot 200.000 gulden die zo'n ingreep nu kost. De vereniging vraagt zich af er voor spoedgevallen nog mogelijkheden zijn voor een transplantatie in het bui tenland zolang de capaciteit in Nederland nog niet groot ge noeg is. HAAG De vergelijking van de inkomens van Ibtenaren en mensen uit het bedrijfsleven („pakket- gelijking") moet anders worden opgezet. Dat heeft Raad van Centrale Ondernemersorganisaties, waar- de werkgevers samenwerken, gisteren laten weten [\de commissie die een onderzoek doet naar deze foblematiek. Het gebruik van een systeem van func- (ewaardering (hoe moeten functies worden ingeschat i gehonoreerd) vinden de werkgevers niet juist. Vol- s hen bestaat nu geen inzicht in de manier waarop door de bedrijven te verstrekken gegevens worden "nterpreteerd. l RCO stelt een andere aanpak voor: de commissie maakt een èrzicht van bestaande overheidsfuncties die betrokken moe- worden in het onderzoek en die „herkenbaar" zijn voor des- digen in de bedrijven. RCO zal de bedrijven dan vragen aan het onderzoek mee te ken. Als de geselecteerde functies voor de bedrijven vol de herkenbaar zijn zullen zij de gewenste informatie over arbeidsvoorwaardenpakket verstrekken. werkgevers vinden dat ook andere aspecten in het onder moeten worden meegenomen. „Zoals het bruto-netto-tra- (wat verdient een ambtenaar bruto en wat houdt deze er •ver en hoe ligt dat bij een werknemer in het bedrijfs- En de vergelijking van inkomens van ambtenaren en rs bij ziekte, werkloosheid en pensioen". erknemersleden in de commissie hebben gisteren bij minis- |Rietkerk (Binnenlandse Zaken) en De Koning (Sociale Za- Werkgelegenheid) hun teleurstelling uitgesproken dat de evers een onderzoek vertragen. Zij zijn bang dat de voor- van de RCO om het onderzoek anders aan te pakken tot grotere vertraging zal leiden. september Juliana opent in het dienstverle- "gscentrum voor oude- n „De Leuning". Margriet opent geheel gerestaureerde e in Winterswijk, restauratie, die vijf r heeft geduurd, heeft "eveer 700.000 gulden :kost. fdkantoor van de Ra- bank Nederland in trecht. Verdwaald De sleepboot ..Javazee" uit Breskens heeft gisteren rond het middaguur een op het strand van Breskens aange spoelde dolfijn in de haven van Breskens aan de wal gebracht. Het zeven meter lan ge en plus minus drieduizend kilo gram zware dier leefde volgens de kapitein van de „Javazee" nog toen de beman ning van de red dingboot een lijn bevestigde aan de dolfijn om hem naar open water te trekken. Toen de dolfijn bleek te zijn overleden werd hij teruggebracht, naar de haven. Het dier zou van daag door het Rijksmuseum voor Natuurhisto- rie uit Leiden worden opge haald voor on derzoek. Slecht onderhoud oorzaak kermisongeluk AMSTERDAM Het on geluk met de kermisgon- del in Volendam waar door afgelopen vrijdag een 16-jarige jongen om het leven kwam, is te wij ten aan de slechte staat van onderhoud van de draaimolen en een onjuis te bevestiging van de gon dels. Tegen de eigenaar van de draaimolen, de 28-jarige F.B. uit Zeist, is proces-verbaal opge maakt, aldus een woord voerder van de Rijkspoli tie district Amsterdam gis teren. Uit een onderzoek van de technische recherche is geble ken dat zeven van de veertien gondels van de zogeheten Hul- ly-Gully, een soort draaimolen die horizontale en verticale bewegingen maakt, in slechte staat verkeren en onjuist zijn bevestigd. Daardoor is vrijdag avond de gondel afgebroken waarin de 16-jarige Volendam- se scholier T. Bond en een even oude vriend zaten, aldus de Rijkspolitie. Voorzitter B. Donks van de BOVAK, de bond van kermis- bedrijfshouders, verklaarde gisteren desgevraagd dat er op dit moment geen uniforme re geling bestaat voor het keuren van kermisapparatuur. Toch heeft de voorzitter de indruk dat er over het algemeen zeer zorgvuldig gekeken wordt naar de veiligheid van de in stallaties. „Tijdens het opbou wen van de installaties komt er meestal een gemeenteamb tenaar kijken of de machines in goede staat zijn", aldus Donks. Momenteel valt de keuring van de apparatuur onder het gemeentelijk Bouw- en Wo ningtoezicht. Die keuring ver schilt echter van gemeente tot gemeente. Volgens R. de Boer van Bouw- en Woningtoezicht in Volendam is er in dit geval op gelet dat de apparatuur de gelijk en op een goede onder grond is opgesteld. Over de toestand van de installatie Zoekactie naar overboord geslagen visser gestaakt DEN HAAG De zoekactie naar de opvarende van de vis- kotter Go 1 Catherina uit Goe- ree is gisteravond gestaakt, omdat de overlevingskansen van de man te gering werden geacht. De man was 's och tends voor de kust van Zand- voort bij zware storm over boord geslagen. Vliegtuigen en helicopters van de marine hebben onafgebroken naar de man gezocht. Hij was 's och tends nog vanuit een verken ningsvliegtuig gezien op ruim tien kilometer van de plaats waar hij in het water terecht kwam. Ondanks een uitgewor pen markeringsboei konden de reddingsploegen de visser niet terugvinden. MINISTER DE KONING: UTRECHT Minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) is het niet eens met mensen die zeggen dat de onderne mingsraad op dood spoor zit. Dit ondanks een aan tal voorbeelden van be slissingen die sterk verzet van de ondernemingsraad ten spijt doorgingen en groot nadeel veroorzaak ten voor veel werkne- Wezenlijke veranderingen in de arbeidsverhoudingen kos ten nu eenmaal tijd en boven dien zat het economisch tij juist in de groeifase van de zelfstandige ondernemings raad tegen, aldus de bewinds man vandaag op de conferen tie „Medezeggenschap in pe rioden van crisis en herstel". De ondernemingsraad-nieu- we-stijl heeft het niet makke lijk gehad zich te bewijzen en de eerste ervaringen met nieu we overlegprocedures en zwaardere bevoegdheden on der moeilijke omstandigheden moeten opdoen. Maar dat de or-nieuwe-stijl juist in zo'n pe riode overeind is gebleven geeft De koning vertrouwen voor de toekomst. „De geweldige inzet onder deze omstandigheden van vele duizenden werknemers is niet tevergeefs. Hun ervaringen en de ervaringen van de bedrijfs leiding leren ons waar de zwakke punten in de uitoefe ning van medezeggenschap liggen", aldus de bewindsman. ROME De beelden die in juli uit een kanaal in Rome werden gevist en werden toegeschreven aan Modigliani, zouden het werk zijn van drie studen ten: Michele Ghelarducci, Francesco Ferrucci en Pietro Luridiana. Aanvan kelijk werd aangenomen, dat een oud verhaal juist was: de Parijse kunstenaar van Italiaanse afkomst zou op een donkere avond met een bakfiets Rome hebben rondgereden, waarna hij beelden of ge deelten daarvan in een kanaal zou hebben ge gooid. Dit uit woede omdat niemand in zijn kunstenaarschap wilde geloven. Dat was tijdens het leven van Modigliani. Maar zoals het lot dat vaker wil, steeg de waarde van zijn werk aanzienlijk toen de kunstenaar eenmaal was overleden. Voor zijn werk, gekenmerkt door langwerpige hoofden op lange halzen, worden thans dermate hoge prijzen geboden, dat het stadsbestuur van Rome wak ker werd, zich het oude ver haal herinnerde en ging dreg gen. De drie studenten zeggen er een goede grap in te hebben gezien. Ze stonden nóg iets vroeger op dan het stadsbe stuur, zouden met steen en beitels aan het werk zijn ge gaan om werk in de trant van Modigliani te maken. Dat werk werd in het kanaal ge kieperd en vervolgens opge- dregd waarna deskundigen enthousiast verklaarden Rome kunstschatten van Modigliani aan te kunnen bieden. Hele- - maal af was een en ander niet en een beetje aangetast door het water, maar dat mocht niet van belang zijn. De drie stu denten hebben er nu voor de Italiaanse televisie op gewe zen, hoe gemakkelijk het is, kunstschatten na te maken, deskundigen te bedotten én mooie dromen stuk te kunnen gooien. Demonstratie van drie studenten, die aantonen hoe een voudig het was Modigliani na te maken. IEMELS BewiK EiNOaiiK. Hl (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De over heid ontvangt dit jaar 150 miljoen gulden meer uit aardgasverkopen dan tot nu toe werd aangenomen. Dit is het gevolg van een hogere aardgasafzet. Het rijk krijgt dit jaar in totaal IV2 miljard gulden meer uit gasverkopen binnen dan waarop in de Miljoe nennota 1984 is gerekend. In 1985 zal de overheid ook meer gas verkopen. Het grootste deel van deze ex tra baten, 1,35 miljard gulden, werd al ingeboekt in da Voor jaarsnota. De hogere inkom sten uit gas waren vormden toen de aanleiding om geen extra bezuinigingsronde door te voeren. In de Voorjaarsnota is een nieuwe berekeningsgrondslag voor de aardgasbaten van de overheid ingevoerd. In de Mil joenennota 1984 werden de aardgasbaten becijferd aan de hand van en dollarkoers van f 2,85. Met de Voorjaarsnota werd die koers op ƒ3,10 gezet. Op basis van een dollarkoers van 3,10 zijn de aardgasbaten voor de overheid voor 1985 be rekend. Zij zijn gezet op 20,1 miljard gulden. Nu de dollar koers echter al enige tijd veel hoger ligt dan ƒ3,10 zullen de inkomsten uit gasverkopen voor de overheid in 1985 nave nant toenemen. In de Miljoenennota 1985 wor den de extra aardgasbaten voor de overheid voor het ko mende jaar niet opgenomen. Daartoe is besloten om te voorkomen dat de extra in komsten meteen voor aller hande zaken .geclaimd" wor den.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9