wijf els over haalbaarheid ?zbouwplan naast Muzenhof êmCHTING GAAT ROMEINS GRAFVELD BLOOTLEGGEN /alkenburg pakt Botenpad toch aan Alkemade zoekt uit wat Warmonders kosten Lisa spuwt gegevens over werkgelegenheid Vereniging Noord-Hofland kan meer leden gebruiken *gina£IDEN CeidóeSowumt DINSDAG 11 SEPTEMBER 1984 PAGINA 7 Wielerronde in Oegstgeest STGEEST De winkeliersvereniging Oegstgeest Ac- houdt zaterdag voor het eerst sinds lange tijd weer een ilerronde in Oegstgeest. De wedstrijden beginnen om vijf ?n het parcours loopt door de De Kempenaerstraat, Ge- jtraat, Leidse Straatweg en Warmonderweg. itart wordt met een amateurronde over 30 kilometer voor leslicensiehoudsters KNWH, vervolgens kan de jeugd 12 en 13 jaar aan de bak over twee ronden. Zij kunnen ter plaatse laten inschrijven. Er wordt verder een pro- lentenronde gehouden over bijna 10 kilometer, acht ron- van 1200 meter. Daaraan kan iedere sportieve promi se of minder prominente fietser met een racefiets mee- >n. Men kan zich aanmelden bij Reisbureau De Globetrot- in de De Kempenaerstraat. De hoofdschotel van het wie- irogramma wordt gevormd door een wedstrijd over 80 ki- ieter voor amateurs. Verlichting langs Papeweg WASSENAAR Tussen de ingang van het ko ninklijk landgoed De Horsten aan de Papeweg in Wassenaar en de Rijksstraatweg wordt bin nenkort verlichting aangelegd. Met name fiet sers zullen profiteren van de verlichting. Mo menteel is dit traject in het geheel niet verlicht. Op dit moment is men bezig met de vervanging van de verkeerslicht-installatie bij het kruis punt Den Deijl. Bij die werkzaamheden zit ook de aanleg van een busbaan op het laatste deel van de Papeweg. Langs deze busbaan komt de verlichting, waar dus ook de fietsers belang bij hebben. De kosten bedragen 129.000 gulden en zullen de gemeente Wassenaar worden vergoed door de provincie. Ook het onderhoud komt voor het grootste gedeelte voor rekening van de provincie Zuid-Holland. Tom de Jong wint Veense wielerronde ALKEMADE Aan de burgerronde tijdens de grote wielerron de van Roelofarendsveen afgelopen weekend deden 35 sportieve burgers van Alkemade mee. Gelukkig voor zowel renners, orga nisatoren als publiek waren de weergoden de liefhebbers goed gezind. Een half uur voor de strijd hield de regen op die tot dan met bakken naar beneden was gekomen. Het wegdek was nog wel vochtig. Langs het parcours hingen spandoeken met aanmoedigingen voor de wielrenners. Na een felle strijd kwamen als eersten over de finish: eerste Tom de Jong, tweede Ton Oudshoorn en derde Paul Boere. Bij de dames werd Coorie Heemskerk eerste, Cock van der Ploeg tweede en Riet Akerboom derde. Aan deze win naars werden bekers uitgereikt door burgemeester J.S. Wage naar. De winnaar kregen bovendien bloemen van ronde-miss Sonja van Amsterdam. De organisatoren van IJsvereniging Al kemade zijn vast van plan dit evenement volgend jaar te herha len. Politie te voet door Rijnsoever KATWIJK De politie werkt momenteel aan een nieuw surveillanceplan voor Rijn soever. In deze nieuwbouwwijk met zijn uit gestrekte groenzönes, woonerven en hofjes is een goed preventief toezicht vanuit de auto vrijwel niet mogelijk. Gedacht wordt dan ook aan intensieve voet- en fietssurveillan- ces, zo deelde politiechef P. B. N. de Jong gis termiddag in de raadscommissie voor alge meen bestuurlijke zaken mee. De Jong ves tigde met name de aandacht op de huidige groenzönes en het grote recreatiegebied dat binnenkort tussen de derde en de vijfde fase aangelegd gaat worden. Parkeermeters gestolen NOORDWIJK Onbekenden hebben het afgelopen week einde veertien parkeermeters gestolen in Noordwijk. De me ters stonden op het Palace- plein, de Hoofdstraat, de Maarten Kruytstraat en de Abraham van Royenstraat. De apparaten werden met paal en al uit de grond gelicht. Het was de dieven waarschijnlijk vooral om de inhoud van de parkeermeters te doen, want de apparaten hebben verder geen handelswaarde. De scha de loopt niettemin in de dui zenden guldens. i,fIDERDORP Project- Btwikkelaar H. van der geti ijden BV te Woerden van de raadscommis- ruimtelijke ordening bouwplan ontwikke- voor 68 bejaardenwo- ïgen naast Muzenhof. apport heeft boek betrekli l le)n rtaling federlan 5eten laas le kenml haast -heeft r verge die lij wijt der Heijden krijgt armee een laatste kans van het „palendorp" de omgeving van Mu ihof lange tijd ontsiert, te komen. Of de bou- :r van Muzenhof daarin slagen moet worden betwijfeld. De raadscom missie ruimtelijke orde ning gaf Van der Heijden gisteravond weliswaar nog enig krediet maar zet te tegelijkertijd zoveel vraagtekens bij de reali seerbaarheid van het plan, dat de kans van slagen ui terst miniem moet worden geacht. Een minderheid wilde zelfs van het hele plan niets weten. Zoals bekend zette de gemeen- teraasd in juni de firma Van der Heijden voor het blok. Vóór het eind van het jaar moest een haalbaar bouwplan op tafel kómen anders zou het contract worden ontbonden. twijfelde echter aan de haalbaarheid. Met name het CDA-raadslid J. Tie- ken vroeg zich af of de huren 'wel betaalbaar waren. Hij had uitgerekend dat de huren tus sen de 800.- en 1.000.- per maand komen te liggen. „Dat is niet op te brengen voor een bejaarde", aldus Tieken. Ook het feit dat de bouw van de bejaardenwoningen ten koste van de gemeentelijke contin- gentering gaat, bleek een pro bleem te zijn. Wethouder A. H. Meerburg (CDA) waarschuwde voor overhaaste conclusies. Hij wees op het globale karakter van het plan. „Is het plan het waard om te worden uitge werkt", was zijn vraag aan de commissie. Een meerderheid vond van wel. Erg enthousiast kwam de beslissing niet over. J. Tieken vond dat „door de. zure appel moest worden heengebeten", en W. Kruide nier (VVD) stelde dat „aan een ja niet te ontkomen viel". Wel werd het college opgedragen Van der Heijden bij de nadere uitwerking van de plannen aan strenge voorwaarden te binden voor wat betreft de hoogte van de huren en de kwaliteit van de woningen. A. Wesseling (PvdA) zag hele maal niets in de plannen. Hij dacht dat de gemeente met de Algemene Woningbouwver eniging Leiderdorp beter af zou zijn. Ook R. Stam (D'66) vond dat nu al moest worden afgehaakt. Wethouder Meerburg zegde nog toe, dat intussen zal wor den nagegaan wat de conse quenties van contractontbin ding zullen zijn, zodat wan neer de plannen inderdaad niet te realiseren zijn de ge meente niet voor verrassingen zal komen te staan. Bai eze be^ALKENBURG De Franwoners van het boten- zijn binnenkort ver- de stankoverlast, de sloot langs het pad boeft. Ook zal er wat wor- De autin gedaan aan de slechte jgaanbaarheid van gangsweg. Dit deelde thouder H. van der Na- gisteravond tijdens vergadering van de amateuidscommissie van open- organis werken mee. I tot de di A/jpwankelijk stelde het Val- na "de oofnburgse gemeentebestuur waren °P het standpunt dat het ele histo enpad particulier eigendom is en derhalve op kosten van de bewoners zou moeten wor den verbeterd. Ook de stanko verlast zouden de bewoners aan zichzelf te wijten hebben, omdat zij bij gebrek aan riole ring hun afvalwater op de sloot lozen. Tijdens een vorige vergade ring van de raadscommissie uitten woordvoerders van en kele raadsfracties kritiek op deze stellingname van het col lege. Zij drongen er bij B en W op aan de Botenpad-bewoners de helpende hand toe te ste ken. Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft tegenover de bewoners verklaard dat de ge meente schuldig is aan de stankoverlast, hetgeen overi gens door het college op zijn beurt weer werd aangevoch ten. Gisteravond deelde wet houder Van der Nagel mee dat men momenteel onderhandelt met de diverse grondeigenaren Visser en Smit-Hanab, Ooster- lee en v.d. Plas, om te komen tot het aanleggen van riolering en vervolgens tot verharding van het Botenpad. De gemeen te zou bereid zijn om voor te financieren en bij toekomstige woningbouw de kosten onder de belanghebbenden te verde len. Hanab heeft inmiddels la ten weten bij ontsluiting Bo tenpad/Hoofdstraat, gebruik te willen maken van deze uit- gangsweg van hun verkeer. Inmiddels onderzoekt de Hei demaatschappij de mogelijk heid daartoe. Wethouder Van der Nagel was hoopvol ge stemd over de onderhandelin gen die momenteel plaatsvin den. Met het vervangen van een vrachtauto en machines voor gemeentewerken is een niet onaanzienlijk bedrag gemoeid van 125.000 gulden (incl.). Reeds eerder hadden sommige raadsfracties wat moeite gehad met deze voor 'n gemeente als Valkenburg, forse uitgave. Het college heeft de raadsleden er toch van kunnen overtuigen dat deze aanschaffing noodza kelijk is geworden. De raads commissie openbare werken ging alsnog overstag en ver- LOU n nazi door i. Uitgil Terps n l, 182 p: ij de Energieweg in de wjsterwoudse Grote Polder begonnen met de nieuw- iw van drukkerij Delta- Voor bijna twee mil- gulden wordt een druk- van 1200 vierkante me- opgetrokken naar een Louis Bos- In april volgend jaar rdt de nieuwbouw betrok- Het huidige pand aan de injelaan wordt daarna ver- g to itief Dick n allen meng< teld maker i en w het elke ou kun{oi Het spoort tot de ei g kan erder sl ling (de kapi rukkerij eltabach sforgranaat 'onden ;es 0 IRDWIJK De Explosie- Opruimings Dienst heeft iédaag een fosforgranaat uit Tweede Wereldoorlog on- adelijk gemaakt. De gra- werd gisteren gevonden ït strand op de grens van irdwijk en Katwijk door strandwandelaar. Het pro- lel werd voorzichtig naar veiliger plek gedragen, ma de EOD zich erover fermde. ALKEMADE Het ge meentebestuur van Alke made gaat uitzoeken wat jaarlijks wordt uitgegeven aan voorzieningen die Warmonders gebruiken. Dit zegde wethouder L. Beelen gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie Financiën toe aan J. Kret. De CDA'er had gevraagd wat de gemeente Alkemade nu be taalt aan voorzieningen voor burgers die niet eens in Alke made wonen. Gedeputeerde Staten willen aan deze on rechtvaardigheid een eind ma ken door de grens tussen de twee plaatsen te wijzigen. De correcties betreffen het Lage Land in het buurtschap Ze venhuizen nabij Oud Ade en een strookje water langs Kaag eiland. Dit laatste is voor Al kemade van belang voor het plaatsen van meerpalen. In Zevenhuizen zijn diverse cam pings behorende bij boerderij en die gedeeltelijk in Alkema de en gedeeltelijk in Warmond liggen. De betrokken boeren hebben al vaak de wens geuit bij één gemeente (liefst Alke made) te horen. De huidige ge meentegrens in het gebied Ze venhuizen is op z'n zachtst ge zegd onlogisch en ligt op som mige plaatsen slechts tien me ter van de oever van de Ka- gerplassen. De gemeente War mond is voor de bewoners van het Lage Land slechts over water te bereiken. Een brug of pont is er niet. De bewoners van het betrokken gebied ma ken vrijwel uitsluitend ge bruik van de voorzieningen in Oud Ade. De toegangsweg tot het gebied, de Boekhorster- weg, moet worden onderhou den door de gemeente Alke made. De weg wordt in de zo mer dagelijks bereden door meer dan duizend auto's die op weg zijn naar campings op Warmonds grondgebied. Tot nu toe heeft Alkemade de, ook door GS, gewenste grenswijzi ging als „logisch" verklaard. Kret wil nu dat het gemeente bestuur uitzoekt wat de huidi ge onlogische situatie de ge meente kost. De gemeenteraad van Warmond heeft zich vori ge week in felle bewoordingen gekant tegen de grenswijzi gingsplannen omdat ze deze gemeente jaarlijks 100.000 a 200.000 gulden aan inkomsten zouden schelen aan woonfo- rensenbelasting ligplaatsgel- den, uitkering aan de gemeen te etcetera. In het betrokken gebied wonen ruim honderd personen. Branding kanovaren mag in Katwijk KATWIJK Onder bepaalde voorwaarden zal vanaf het strand een cursus branding kanovaren mogen worden ge geven. Dat besliste gisteravond de raadscommissie voor alge meen bestuurlijke Zaken op een aanvraag die hiervoor was ingediend door de Katwijkers Kees Snijders en Gabriel Theunisz. De raadsleden gin gen hiermee in tegen een ambtelijk advies dat het lesge ven in deze betrekkelijk nieu we tak van sport slechts wilde toestaan onder de paraplu van een al bestaande watersport vereniging langs de Katwijkse kust. Snijders en Theunisz verzor gen al enige maanden cursus sen in het branding-kanove ren. Niet om er aan te verdie nen maar louter om de kennis die zij in deze sport hebben op gedaan door te geven. Ze ope reren vanaf strandvak zes en dan alleen nog in de avond uren wanneer zich geen zwemmers meer in zee bevin den. Niettemin werd op het raadhuis gevreesd dat deze nieuwe „rage" problemen zou kunnen geven. Met in het ach terhoofd de ervaringen die met de windsurfers zijn opge daan voorspelde men in een ambtelijk advies over deze zaak dat een snel groeiende groep wildwaterkanoërs een eigen strandgedeelte zou clai men. Met het geringe aantal kilometers strand dat Katwijk heeft werd dit onaanvaardbaar genoemd. De commissieleden zagen het echter niet zo som ber in. Zij namen genoegen met de toezegging van Snijders en Theunisz dat het zeker niet de bedoeling is om zich als ka- noërs te organiseren of een be paald strandgedeelte op te ei sen. Het tweetal beloofde daar naast plechtig dat alleen in de avonduren gevaren zou wor den en met name dit laatste zal als voorwaarde worden op genomen in de algemene poli tieverordening. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET EN EEN COMPLETE AGENDA NA DRUK OP KNOP DOOR VOORZITTER GEWEST: DEN HAAG Lisa werkt. Lisa, een informa tiesysteem met een ver warrend vrouwelijke naam, gevormd door de letters die staan voor Lan delijk Informatie Systeem Arbeidsorganisaties, werd gisteren met een druk op de knop in werking ge steld door mevrouw F. Vooys-Bosma, voorzitter van het Gewest 's-Gra- venhage. Met die handeling maakte me vrouw Vooys het mogelijk met enkele handelingen direct in zicht te krijgen in de meest ac tuele werkgelegenheidssituatie in deze regio. In Lisa zitten namelijk de werkgelegen- heidsgegevens in deze regio van zowel het Gewest 's-Gra- venhage, de provincie Zuid- Holland als het ministerie van Sociale Zaken. Beheer Het systeem is opgezet door het ministerie, die het gisteren door de adjunct-hoofdinspec teur-directeur voor de arbeids voorziening in Zuid-Holland, mr. A. van Winden, liet over dragen aan het Gewest, die het zal beheren. De eerste gegevens doe Lisa gisteren prijs gaf, waren overi gens niet erg bemoedigend. De druk op de knop vamn me vrouw Vooys werd door de computer beantwoord met de mededeling dat de meest actu ele werkgelegenheidsgegevens nog niet zijn verwerkt en dat dus geen inzicht kan worden gegeven in de ontwikkeling van de werkgelegenheid. Wel, aldus Lisa, heeft zich in de Haagse regio een geringe da ling voorgedaan van het aan tal bedrijfsvestigingen, maar dat was ook buiten dit infor matiesysteem al bekend. De gegevens die in Lisa wor den opgeslagen, zijn vooral be langrijk bij de beleidsbepaling voor de diverse overheden. Eerder hadden zowel de ge meente Den Haag, als de pro vincie, het Gewest en het mi nisterie, een werkgelegen- heidsregister. Nu dan zijn die registers in een systeem onder gebracht. Snelle verwerking Het register beslaat zowel de bedrijvensector als de collec tieve sector en wordt geken merkt door snelle verwerking van wijzigingen in de vesti- gingsgegevens. Zo is pijlsnel op te roepen hoeveel slagers er in de Haagse regio zijn gevestigd, waar zij het sterkst vertegen woordigd zijn en hoeveel man zij werkgelegenheid geven. De gegevens worden jaarlijks ac tueel gemaakt via bijvoorbeeld de de zogenaamde werkgele- genheidsenquête. Het is de bedoeling dat vooral gemeentelijke en provinciale diensten gebruik maken van Lisa. Het is ook mogelijk dat bedrijven zelf gebruik kunnen maken van het systeem, om op die manier adressen te krijgen voor afzet van hun producten. Daarvoor moet dan uiteraard wel betaald worden. Ook de gemeenten buiten het Gewest 's-Gravenhage, die van Lisa iets willen weten, zullen daar voor waarschijnlijk een ver goeding moeten geven. Op die manier kunnen de kosten van Lisa, enkele honderdduizen den guldens, terugverdiend worden. Getracht wordt Lisa in de toe komst aan te sluiten op een soortgelijk systeem in het Rijnmondgebied. De aanvra ger krijgt dan een nog beter beeld van de werkgelegen heidssituatie in de provincie. Overigens is het niet zo dat door Lisa geen dubbel werk meer wordt gedaan. Vermoe delijk zijn er nog een fors aan tal instanties, dat zelf ook werkgelegenheidsgegevens verzamelt. Als voorbeeld werd gisteren de Kamer van Koop handel genoemd, die zelf ook dergelijke gegevens bijhoudt. VOORSCHOTEN De vereniging Noord-Hof land heeft ook het ko mend seizoen weer aller lei activiteiten op het pro gramma staan. De vereni ging opereert sinds drie jaar vanuit buurthuis Het Arsenaal aan de Leidse- weg. een kinderfeest- de gehele jeugd Morgen is middag vo< in de aula van het scholen complex in Noord-Hofland; za terdag 15 september is er een feestelijke barbecueavond met aangepaste disco-muziek; dins dagavond 18 september staat er een fietspuzzeltocht op het programma en de zaterdagen 22 en 29 september zijn gere serveerd om gezamenlijk het buurthuis op te knappen. Iede re woensdagmiddag is er kin derclub voor de zes- tot twaalfjarigen. Het bestuur van de wiikvereniging Noord-Hof land doet een dringend beroep op de wijkbewoners om actie ver te worden in het buurt huiswerk. De praktijk heeft sinds de rea lisatie van de wijk Noord-Hof land, thans vijftien jaar gele den, geleerd dat de bewoners van de wijk Noord-Hofland weinig interesse tonen om sa men op te trekken. De wijk komt uitsluitend massaal naar buiten indien de gemeente bouwplannen bekend maakt, waardoor de bewoners zich in hun woongenot voelen aange tast. Maar dat is de laatste ja ren ook niet meer het geval, omdat de wijk vrijwel volge bouwd is. De vereniging zou in ieder geval meer leden kun nen gebruiken. Ook de kerken krijgen vrijwel geen vat op de wijkbewoners. Hoewel er van de 6000 bewo ners officieel 4000 tot een kerkgenootschap behoren, ko men er wekelijks niet meer dan 100 naar De Ontmoeting voor een gezamenlijke dienst uitgaande van de hervormde gemeente en de gereformeerde kerk. De rk kerk heeft de diensten twee jaar geleden al gestaakt in de wijk. :ernatioi is rijk« aties, ;n (van 3SOlUUt slijsten in N< /an het illusti veel anden RMAKljn appij LKENBURG Er komt een Stichting Onderzoek meinse bewoning Valkenburg die tot doel heeft om kr naam geheel waar te maken. De stichting zal ^eeëneenhalf jaar bestaan. De activiteiten zullen be- "rean uit het openleggen van het (voor zover bekend) er g bestaande Romeinse grafveld in West-Nederland, en id 1987 moet het onderzoek naar de sporen uit het meinse verleden van Valkenburg zijn afgesloten, n moeten archeologen plaats maken voor wegen- iwers. Die gaan beginnen aan de dan lang vertraag- aanleg van de nieuwe secundaire provinciale weg 4 die de dorpskern van Valkenburg zal ontlasten het verkeer Leiden-Katwijk w. De S4 loopt weste- langs het dorp, dwars door tuinbouwgebied. De oprichting van de stichting is onlangs geadviseerd door Ge deputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland aan Provinci ale Staten. De kosten voor het project worden geraamd op 600.000 gulden. Ruim 20 mensen hebben dankzij dit project ge durende tweeëneenhalf jaar een volledige baan. De commissie voor verkeer van de provincie heeft geadviseerd om 200.000 van de begrote 600.000 gulden uit de provinciekas te betalen. Dit om dat men de graaf-werkzaamheden beschouwt als „bouwrijp ma ken van de grond voor de provinciale weg 4". De overige 400.000 gulden hoopt men bijeen te krijgen door een beroep te doen op het ministerie van Welzijn Volksgezondheid en Cul tuur, de gemeente Valkenburg en particulieren. Sporen Het project omvat een terrein met naar schatting 2000 tot 3000 crematiegraven en ook verwacht men sporen van oorspronkelij ke bewoning te vinden. Zoals al langer bekend was er in het huidige Valkenburg in de Romeinse tijd een serie forten (castel- la) en tevens een burgerlijke nederzetting (vicus, dorp) op de Woerd. Bij recente opgravingen is men gestuit op een grafveld, dat door zowel de militairen als de burgers is gebruikt. Bewo ning is er geweest van 40 tot 270 na Chr. en in de vierde eeuw. Door de opgravingen wil men meer te weten komen over de samenstelling van de bevolking in de loop van de tijd. Men hoopt de gegevens uit het grafonderzoek in verband te kunnen brengen met de al verzamelde gegevens over de forten en de bewoning in de Woerd. De militairen die in Valkenburg waren gelegerd kwamen uit Thracië en Gallië. Zij vormden de hulptroepen van de Romei nen en werden langere tijd geplaatst in deze „uithoek" van het Romeinse Rijk. In de eerste eeuw waren het uiteraard vrijwel alleen mannen die er woonden. In de latere eeuwen breidde de gemeenschap in het dorp zich uit met mannen, vrouwen en ou den van dagen. Handel en handwerksactiviteiten kwamen toen goed op gang. Castella Het onderzoek van het grafveld zal in handen zijn van het A.Egges van Giffen Instituut voor pré- en protohistorie van de Amsterdamse gemeentelijke universiteit. Dit instituut is reeds bekend met de plek. In de jaren zestig verrichtte het de opgra vingen van de Romeinse castella. De Leidse universiteit neemt het fysisch-antropologisch onderzoek voor haar rekening en dat speelt zich voornamelijk in het laboratorium af. Het echte graaf- en spitwerk speelt zich af in de jaren 1985 en 1986. Men wil een opgraaf-snelheid bereiken van vier tot zes graven per dag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7