Gari Kasparov weerstaat druk Ju Singel debuteert met zege Lotto:... elke week d kans van uw leven Damploeg Sovjet-Unie niet compleet in Scheveningen Van der Wiel passeert Ree .onder loep SPORT CeidaeSowcmt DINSDAG 11 SEPTEMBER 1984 PAGIIKDK RENTREE VAN DER DUIM IN AANTOCHT DEVENTER Johan van der Haar, die zich namens de NSF (Nederlandse Sport federatie) bezighoudt met de maatschap pelijke begeleiding van topsporters, heeft de weg vrijgemaakt voor een rentree van Hilbert van der Duim in de kernploeg. In een gesprek met de directeur van de KNSB is duidelijk geworden dat de rela tie tussen Van der Duim en een fabrikant van sportartikelen is beëindigd. Voor de schaatsbond houdt dat in dat de Fries niet meer wordt beschouwd de profstatus te hebben. Het laatste woord over de te rugkeer van Van der Duim zal binnen kort worden gesproken door het bestuur van de KNSB. Nieuwe leider in Ronde van de Toekomst FOIX Een ontsnapping van 27 renners, op gang gebracht door de staatsamateurs uit de Sovjet-Unie en de Franse beroeps- renners van Cyrille Guimard, heeft een vroegtijdig einde ge maakt aan de heerschappij van Benno Wiss in de Ronde van de Toekomst. De jonge Zwitser moest de gele leiderstrui terugge ven aan Carlos Hernandez. De Spanjaard was één van de koplo pers, waartoe ook Jan van Wijk en Erik Nijboer behoorden. De korte, maar nerveuze etappe van Cartes naar Foix, over 143 ki lometer in een stormachtige wind gewonnen door de Belg Ben ny van Brabant, kende een vroege ontknoping. Op de flanken van de bergpas van Sant, een uitloper van de Pyreneeën van de tweede categorie, ontsnapte de groep van 27. Op de eindstreep bedroeg de voorsprong uiteindelijk vijf minuten en veertien se conden. Hernandez, de hoogst geklasseerde van de vluchters, liet de sprint om de dagprijs aan anderen over. Benny van Bra bant boekte zijn tweede ritsucces van de ronde. Ook Jan van Wijk sprintte mee. De amateur uit Haarlem eindigde als vierde. Vette premie Westduitse sporters FRANKFURT De Stichting „Sporthilfe" heeft de Westduit se olympische kampioenen be loond met een forse financiële tegemoetkoming. Zo kreeg de succesvolle zwemmer Michael Gross na zijn twee gouden en twee zilveren medailles 55.000 gulden. Ook de premies van Pe ter Angerer (goud, zilver en brons in de biathlon) en dr. Rei ner Klimke (tweemaal goud in de dressuursport) mogen er zijn. Angerer ontving 35.000 gulden, Klimke ruim 30.000 gulden. BASKETBALPLOEG OEFENT MET AMERIKANEN AMSTERDAM De nationale basketbalselectie zal za terdagmiddag in de Sporthallen Zuid te Amsterdam in de traditionele opening van het seizoen uitkomen tegen de in Nederland spelende Amerikanen. De coaches He- ger en Sikking hebben voor de Nederlandse ploeg de volgende dertien spelers uitgenodigd: Marco de Waard (Den Helder), Martin de Vries, Ruud Kuiper, René Rid derhof en Al Faber (Haaksbergen), Jelle Esveldt, Henk Pieterse, Kees Akerboom en John Franken (Den Bosch), Hans Heijdeman, Emill Hagens en Randy Wiel (Leiden) en Cock van de Lagemaat (Werkendam). De ploeg van de Amerikanen, die gecoacht wordt door Ruud Harre- wijn, bestaat uit: Lawrence McGray (Den Helder), Mei vin Polk en Al Culton (Werkendam), Tom Lockhart en Jerry Beck (Leiden), Andrew Fields en Larry Gibson (Den Bosch), Jim Moore en Philip Thomas (Canadians), Murray Brown en Eugene Richardson (Haaksbergen). Andjelic even r. \indt ijshockeycoach NIJMEGEN Alex Andjelic is tot begin o) bondscoach van het Nederlands ijshockeyteaij coach van landskampioen Nijmegen neemt tot (Wis/tv^ het roer over van Cliff Stewart, die onlangs if trokken bij de ijshockeybond. Stewart is trainl worden van de Canadese club Ottawa '67, wa&h de Nijmegenaar Antoine Geesink speelt. Het b van de ijshockeybond heeft inmiddels een Zwq nieuwe bondscoach benoemd, maar men wityERSt naam nog niet aan de openbaarheid prijsgeven.jn iS jelic zal het nationale team onder zijn hoede ihse cujt tot en met de interland tegen Frankrijk op 5 ol^e^ouu De coach van Nijmegen, zou zelf graag definitKng j bondscoach zijn benoemd, maar het bestuur VL,rzjtter ijshockeybond acht een dergelijke dubbelfuncties de Nijmegenaar niet haalbaar. \rwaard inkman HILVERSUM De strijd om het Nederlands kampioen schap schaken blijft, met nog slechts twee ronden te spe len, onoverzichtelijk. Ree werd aan de kop van de rang schikking van het Hilversumse toernooi gisteren gepas seerd door Van der Wiel. Scheeren, die van Böhm meer problemen op het bord kreeg dan hij snel kon oplossen, kan het tweetal nog voorbij steken, wanneer hij in derde zitting toch nog wint. Scheeren begon de nieuwe week goed met winst uit een restpartij tegen Stehouwer. In de strijd uit de negende ron de kon Scheeren niet op het goede pad blijven. In de afge broken stelling lijkt Böhm het roer in handen te hebben. Ree ging veel sneller onderuit dan Scheeren. De groot meester speelde tegen Van der Sterren een Konings-Indiër zo achteloos dat hij eigenlijk al na vijftien zetten had kun nen vertrekken. Ree echter ging nog een uurtje verder, maar de nederlaag afwenden was onmogelijk. Van der Wiel en Van Wijgerden zorgden voor spektakel. De met wit spelende grootmeester offerde een volle toren op weg naar het in grote toernooien steeds minder voorkomende mat. MOSKOU Uitdager Gari Kasparov is de eerste partij uit de tweekamp met titelhouder Anatoli Karpov schadevrij doorge komen. Het voordeel van de witte stukken telde niet, de 21-jarige uitdager verdedigde zich agressief tegen de bepaald niet kin derachtige Keres-opening van de titelverdediger. Kasparov en Karpov volgden in hun Scheveningen-variant van het Siciliaans tien zetten het patroon, dat Vassijoekov en Larsen, tien jaar eerder in Manilla, hadden opgezet. Op de elfde zet week Kasparov echter af van de weg, die Lar sen had bewandeld. In plaats van Dc7 van Larsen volgde Db6, een vervolg, dat sterker leek. Kasparov immers hield zijn stelling onverminderd overeind, waar Larsen eerder van het bord werd gespeeld. De ongewoon felle reactie van Kasparov op een opening, die ook vinniger was dan gewoon lijk tijdens de eerste partij in Grootmeester Gligoric verklaart de strijd om de wereldtitel schaken voor geopend. dit soort tweekampen, verraste Karpov kennelijk enigszins. De titelhouder gebruikte voor zijn eerste zestien zetten ruim twee keer zo veel tijd als Kas parov, die het wat moeilijk had met de lange wachttijd. Hij stond geregeld op van het bord om de benen te strekken en zich te verwijderen van het podium in de zaal, waar enke le maanden geleden de overle den partijchef Joeri Andropov stond opgebaard. In de gecompliceerde stelling in het vroege middenspel liet Kasparov zich niet verleiden tot het voortzetten van het hoge speeltempo, dat aanvan kelijk door hem werd geani meerd. Hij verspeelde een deel van zijn vooreprong in tijd, maar hield toch aanzienlijk meer over dan Karpov, die de verplichting had de laatste zet ten tegen een gemiddelde van één per minuut te doen. De wereldkampioen had echter geen moeite met het „haast werk" en omdat er tegen het einde van de eerste zitting geen duidelijk overwicht was, aanvaardde hij het door Kas parov gedane remise-voorstel. Kasparov, die met zwart moest beginnen, had zijn algemeen als nadelig beoordeelde start positie, zonder enig moment van werkelijke dreiging door staan en de tweekamp begint morgen opnieuw, nu met de witte stukken in zijn handen. Remisepartijen tellen in de tweekamp niet, de stand blijft 0-0. Het gaat er uitsluitend om wie als eerste zes winstpartijen heeft behaald. Het verloop van de eerste par tij tussen Karpov (wit) en Kas- Ïarov was als volgt: e2-e4 c7-c5; 2. Pgl-f3 e7-e6; 3. d2-d4 c5xd4; 4. Pf3xd4 Pg8-f6; 5. Pbl-c3 d7-d6; 6. g2-g4 h7-h6; 7. h2-h4 Pb8-c6; 8. Thl-gl h6-h5; 9. g4xh5 Pf6xh5; 10 Lcl-g5 Ph5-f6; 11. Ddl-d2 Dd8-b6; 12. Pd4-b3 Lc8-d7; 13. 0-0-0 a7-a6; 14. Tgl-g3 Db6-c7; 15. Lfl-g2 Lf8-e7; 16. f2-f4 0-0-0; 17. Dd2-f2 Kc8-b8; 18. f4-f5 Pc6-e5; 19. Lg2-h3 Pe5-c4; 20. Pb3-d2 Pc4xd2; 21. Lg5xd2 Tdl-d2; 22. f5xe6 Ld7xe6; 23. Lh3xe6 f7xe6; 24. Df2-gl Dc7-a5; 25. Dgl-d4 Da5-c5; 26. Dd4-d3 Dc5-c4; 27. Dd3-e3 Kb8-a8; 28. a2-a3 Dc4-c6; 29. e4-e5 d6xe5; 30. De3xe5 Th8-d8; 31. Tg3-d3 Td8xd3; 32. Td2xd3 Dc6-hl 33. Pc3-dl Dhl-g2; 34. Td3-d2 Dg2-c6; 35. Td2-e2 Lf7-d6; 36. Blikscmstai biljarters Celsius i minst f cultu. pen, di jren tie [imerciè AMSTERDAM Cos -VOO uit Den Haag is de Klf driebandencompetitie^ goed begonnen. In ifgaat' sterdam werd gist/se-ejg< Aramith met 8-0 vtbrengei fen. or de T en hoofdrol was er vodf dat Eggink en diens vader At dan beiden een knappe feld r. boekten. Invaller Ab Ejtuur. D die normaal in de tweedeimum se uitkomt, wees Stoeftitfteriand terug: 30-17 in 24 beurteen ge tekende voor het fraaie a mini delde van 1.250. Ton Br cultL stak ook in een glanf. vorm. Hij bleek te sterk Ten Bokum: 40-15 in 37! 1"J ten. Steef Douw kwam V ta" eens tot winst. Hij veFs£ var' Haas in 62 beurten met|,^0/ne Hagenaar Jan Lommersr n te een nek-aan-nek-raceiur Bollen in zijn voordeel:! woJa in 52 beurten. In de vofr ste beurt stonden de l35™35- nog gelijk. fa rec' In het clublokaal van Gravenhaagsche aan dej van Meerdervoort 1158 zaterdag 15 september groots driebanden grooi nooi afgewerkt. Inzet is t_ bus van Mourik-bokaal. \S'eus, l 12.00 verschijnen Piet dePma s Jan Arnouts, Frans van rte ze> Joop de Wilde, RiniP£~onïr' Bracht en Ben Velthuis ir~. en tafel. Zondag wordt hetj^f^ nooi vanaf 12.00 uur v< •rt de moe ercii ander ief gei •den v 1RO "te inde. nderop Sportwereld Hockey De Nederlandse herenploeg zal in het weekein de van 19, 20 en 21 oktober in Londen deelnemen aan een vierlandentoernooi. Tegen standers zijn dan Engeland, de Sovjet-Unie en Ierland. Wielrennen Aleksandr Ro manov uit de Sovjet-Unie heeft op de overdekte baan van Moskou het wereldrecord op de 50 kilometer voor stay ers verbeterd. Met een gemid delde snelheid van 87,914 kilo meter per uur reed hij naar een tijd van 34.07,434 minuten. Voetbal Karl-Heinz Rum- menigge kan morgen wegens een blessure niet meespelen in de vriendschappelijke wed strijd van het Westduitse elftal tegen Argentinië. Rummenig- ge liep zondag in Italië een ge broken teen op en is tenminste twee weken uitgeschakeld. Voetbal PEC Zwolle heeft Harry van den Ham voor een seizoen gehuurd van FC Utrecht. De 30-jarige spitsspe- ler zal morgenavond in de thuiswedstrijd tegen FC Gro ningen zijn debuut maken voor de Zwolse eredivisieclub. SPAANSE STAKING BEDREIGT DEELNAME EUROPA CUPVOETBAL MADRID Een oplossing voor de voetbalstaking in Spanje lijkt veraf. Een gesprek tussen de stakende spelers en hun club bestuurderen heeft niets opgeleverd. Er volgt binnenkort weer een onderhoud, waarvoor nog geen datum is vastgesteld. De in zet van de staking is een betere afhandeling van de betalingen. De spelersvakbond, met een ledenbestand van 600, besloot vori ge week tot de actie, die wordt omschreven als een groot succes. Bijna alle beroepsvoetballers, ook de buitenlanders, zijn eensge zind. Het afgelopen weekeinde deden de clubs noodgedwongen een beroep op amateurs en spelers in militaire dienst. De sta dions bleven nagenoeg leeg. Door de staking is de deelneming van de Spaanse clubs in de Europese voetbaltoernooien (Athletic Bilbao, Barcelona, Real Madrid, Vallodid en Atletico Madrid) in gevaar gekomen. De voorzitters hebben reeds dreigende taal ge sproken: „Wanneer er niet spoedig verandering in de situatie komt, zullen wij ons moeten terugtrekken. Volgende week woensdag worden de eerste wedstrijden al gespeeld. Wij kunnen geen jeugdploegen in de Europese toernooien laten uitkonien. Wij zullen bij de UEFA een beroep doen op overmacht, die ons verhindert deel te nemen". Jannes van der Wal komt in actie tegen Wirny. DEN HAAG De der tiende wedstrijd tussen de landenteams van Neder land en de Sovjet-Unie, die vandaag in Schevenin gen begint, wordt slechts tussen achttallen gespeeld. De Russische delegatie die gisteren op Schiphol aan kwam, bestond weliswaar uit tien man, maar van delegatieleider dr. Wadim Bairamow en arbiter Tsjetsjovsko is bekend dat zij het spel niet actief be oefenen. In de Russische ploeg ontbra ken onder andere de tweevou dige kampioen Alexander Dib- man, die in oktober wel in Se negal aan het wereldkampi oenschap zal deelnemen. Ook Mikhail Korenewski, Nikolai Mitsjanski en oud-wereldkam pioen Vjatsjeslav Stsjegolev maken geen deel uit van de ploeg. Nederland komt echter toch met elf spelers uit in de inter land. Ploegleider dr. W. Baira mow van de Sovjet-Unie ac cepteerde het voorstel om alle opgeroepen Nederlandse spe lers in actie te laten komen, als een tegemoetkoming voor het feit dat de Russen met een incompleet team aanwezig zijn. De vijf Nederlanders die in oktober ook in het wereld kampioenschap uitkomen, zul len allen vier ontmi spelen. De overige zes landers spelen ieder twj tijen tegen de drie overl de Russen. De opstellir de krachtmeting van vi is: Gantwarg-Clerc, -Van der Wal, Baljakin- ma, Wigman-Hans Letsjinski-Jos Stokkel, jov-Vermin, Tsjitsjo- Jansen, Vertsjovitsj-Vai Borst, Vertsjovitsj- Boezinski-Bastiaannet, zinski-Bauke Bies. in die hel verf heeft Kitch trling' stads luut g werk e jn levei drie drie v< voor Tips Duindigt middag op het programma van de Wassenaarse baan Duindigt. De eer ste start is om 14.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden: NAPELSPRIJS: Ziante P. Zharon B en Zo'n Evento. SAN SIROPRIJS: Yard Buitenzorg, Yick Buitenzorg en Yviana Hazelaar, ennen en ROMEPRIJS: Ydra P, Yonkers For- morgen- tuna en wilma S. FLORENCEPRIJS: Yardley, Yak Hazekamp en Wilco Staaweide. CABOURGPRIJS: Chantes, Duchess Ricky en Romney's Aid. MERANOPRIJS: Udo Windspiel, Wil van de Lente en Wonder Boy. CARENTANPRIJS: Geramon, Ilvico en Boartday. BOLOGNAPRIJS: Wilgen du Bois, Young Maxi en Vartan. MILAANPRIJS: Yusti Buitenzorg, Vita Top en Wonder Willem. „Na onze Davis Cup-zege pro beert iedereen mij gek te ma ken. Ik heb dat alleen maar als lastig ervaren. Al die pu bliciteit, al dat ophemelen, daar moet ik niets van heb ben. Als tennisser moet ik nog erg veel leren. Kijk maar naar de resultaten, die ik dit jaar heb behaald in de andere toernooien. Dat lijkt nog ner gens op". En: „McEnroe, Lendl en Connors zijn nog steeds van een andere orde en ik verwacht, dat ook Wilan- der en Noah terug zullen ko men. Wanneer ik dicht achter die vijf kan komen, ben ik voorlopig tevreden. Pas op langere termijn zal blijken of er meer voor mij in zit". (Tennisser Pat Cash in de Volkskrant) „Het zijn groepsdieren, die erg aan mekaar zijn gehecht. Het individuele aspect wordt daardoor ondergesneeuwd. Je moet ze geregeld achter hun vodden aanzitten, omdat ze snel geneigd zijn hun verant woordelijkheid af te schuiven. Daarentegen zijn ze plichtsge trouw, want als je tegen ze zegt: loop door die muur, dan proberen ze het nog ook. In Nederland zouden ze ant woorden: trainer doe het eerst eens voor". En: ..Ik boer nog steeds niet en ik heb ook moeite om aan die lage tafel tjes te eten. Ik krijg dan kramp. Het is al voorgekomen dat ik daardoor een tafel om ver gooide". (Hans Ooft, voetbaltrainer in Japan, in het Algemeen Dagblad) „Ik weet wat het is als je hele maal kapot wordt gescholden. Wat denk je van Lerby en Cruijff, die kónden tekeer gaan. Marco van Basten is zelfs een keer huilend van de training weggelopen. Ik? Nee, ik kan er tegen. Mijn vader is net zo. Het is nooit goed, het kan altijd beter, volgens hem. Hij heeft zelf erg goed kun nen voetballen, daarbij heb ik van hem geleerd te luisteren naar mensen waar je ook iets van kan leren. Dat wil niet zeggen, dat ik me de kritiek van jongens als Jan Mölby en Keje Molenaar niet kan voor stellen, ik begrijp best dat zij het moeilijk hebben gehad. Ja, ik weet ook niet hoe ik zou reageren als ik ineens mijn plaats verlies". (Ajacied Sonny Silooy in Voetbal International) „Ik heb met mijn bravour ge probeerd mijn teleurstelling te verbloemen. Ik dacht wat moet ik verder met die sport. Maar het ligt niet in mijn ka rakter om zo te doen. Daarom kom ik nu terug op die uit spraken. Ik ben pas 23 jaar en behoor nog steeds tot de we reldtop. Het boksen is nog lang niet voorbij voor mij". En: „Dat ik voor een atletiek- carrière zou kiezen, was een uit de hand gelopen geintje. Paul Newman: ..nooit bang.. Ik heb dat gezegd om van het gfezeur aan mijn kop af te zijn. Iedereen wilde weten wat ik in de toekomst zou gaan doen. Rennen, zei ik. Maar dat was helemaal niet serieus bedoeld. Ik wist dan ook niet wat ik zag toen het ineens over acht kolom in de krant stond". (Bokser Pedro van Raams- donk in het Algemeen Dag blad) „Johan Cruijff maakt graag gebruik van procenten. Toen ik hem eens vroeg, hoe het kwam dat hij nooit echt faal de, had hij het antwoord zo klaar. Mooi gepoetste schoe nen zijn tien procent, zitten ze bovendien lekker dan heb je weer tien procent en kom je op een totaal van twintig, be valt de opstelling dan zit je op dertig procent en voel je je li chamelijk lekker, dan kom je op vijftig procent. Voordat hij maar één bal had geraakt, zat hij zo dus al op de helft van zijn topprestatie". (Feyenoorder Mario Been in De Telegraaf) „Mijn dochter Claire zou op houden met paardrijden en ik met racen, dat hadden we af gesproken, en Joanne vond dat een hele opluchting, want ze zei: „De afgelopen jaren heb ik elk weekend óf op de racebaan óf bij de paarden doorgebracht". Maar nu rijdt Claire nog steeds en ik ben een nieuwe auto aan het bou wen. Maar de deal is nu dat Joanne niet elke keer meer meehoeft, dus iedereen is weer helemaal gelukkig. Ik zeg elk jaar dat ik zal stoppen met racen, maar ik kan het blijkbaar toch niet laten. Nee, ik ben nooit bang. Ik ben er van overtuigd dat leven ge- A Sonny Silooy: ..geleerd te luisteren.. vaarlijker is dan racen. Pro beer maar eens de straat over te steken". (Acteur/regisseur Paul Newman in Panorama) „Maar vergeleken met Spanje, is het hier maar een dooie boel. Het voetbal in Spanje leeft dag en nacht. Als ik als trainer van Zaragoza 's nachts voor een verkeerslicht stopte en men herkende je, moest het raampje wel omlaag voor een praatje over voetbal. Al tijd wedstrijden voor mini maal 40.000 man. Bij elke trai ning een verslaggever of tien. Overal pers, radio en tv. Op de eerste training kwamen vijfduizend supporters. Weet je hoeveel er op de eerste trai ning van Volendam waren? Ik heb ze geteld: 121 man, in clusief de spelers. Met die overgang heb ik wel wat moeite, ja". (Trainer Leo Beenhakker in de Haagsche Courant) „Toch heb ik fors moeten in leveren. Het wordt gewoon een huurhuisje in Bergen en weer hard werken voor de kost. Mulhouse betaalt nog slechts een deel van mijn eer der overeengekomen salaris en bij AZ incasseer ik naast een vaste vergoeding nog de wedstrijdpremies. Nooit zou ik terugkomen, maar nu zit ik hier. Je doet zo'n uitspraak als de emoties je goed te pakken hebben. Achteraf heb ie er spijt van. De wereld is klein". (Voetballer Kees Kist in De Telegraaf) LEIDEN Ju/Singel kende gisteravond een „winstgevend" debuut in de interregionale zaal voetbalcompetitie. De Leidse formatie klopte Van der Plas met 1—4. Zwartewolf (het oude VWL) deelde in de Vijf Meihal met FC Grovo (4—- 4) en in de Leidse hoofd klasse bleek Glasbergen te sterk voor SRV Boys: 25. Op interregionaal vlak veroverde Ceverbo de volle winst in de top per tegen Datarex (14), terwijl nieuwkomer De Maas FV Snoekie met 4 2 terugwees. Van der Plas werd al in de eerste helft van het duel met Ju/Singel op een onoverbrugbare 03 ach terstand gezet. Na de pau ze boden de Katwijkers beter tegenstand en kwa men via Gerard Zuijder- duijn ook nog een keer tot scoren. Het Leidse totaal van vier was echter al ten me Man ggei lang onhaalbaar. Chris Gubler, Piet Sloos, John Jansen en Ger Nagtegel- ler doelpuntten voor Ju. Zwartewolf kwam tegen het door de komst van Ron Be- kooij duidelijk sterker gewor den FC Grovo nog goed weg met het 44 gelijkspel. De Leidenaars hadden gister avond niet te klagen over eni ge voordelige scheidsrechter lijke beslissingen en keken daarbij vijf minuten voor tijd nog tegen een 34 achter stand aan. Voor Grovo teken de Bekooij maar liefst vier treffers aan. Ben de Roo (2x), Ben Heemskerk en H Koet scoorden voor wolf. 'O wijc inderhi nma ai Glasbergen nam pas vei tweede helft definitief i van SRV Boys. Tot ai dertiende minuut in de t helft stond er een gelijk 2) stand op het bord. I eindsignaal was die scoi anderd in 25 voor gen. Martin van der PI met vier goals de grote i het Rijnsburgse kamp. Driebergen completeen totaal van vijf. Lau vi Voort en Jan van Duii den voor de twee fers. ütdt tegttf. (ADVERTENTIE) [ftd on-, het 1 ie r vrou i naai kindei tr', di 1 Ifisterd dacht i G »ei 1, waai gesi II, 20 EN VERGEET HET CIJFERSPEL NIET. DUS DEZE WEEK OP TIJD INLEVEREN. Lotto-inleveradressen staan in de Gouden Gids.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14