B berging uraniumcontainers hachelijke onderneming" hatcher herziet kabinet ilarteling in Chili nog dagelijkse praktijk Al 26 bejaarden overleden aan voedselvergiftiging Reuzelantaarn Meerderheid Arbeiderspartij voor regering met Likoed Al voor f.395,- n kroon-ofbrugdeel! BI Rehadent b.v. GMADITENLAND £eidóc Commit DINSDAG 11 SEPTEMBER 1984 PAGINA 13 oskou helpt Syrië it kernwapens bij rnaanval Israël" fjN De Sovjet-Unie heeft jë de garantie gegeven, dat het nascus zal bijstaan met kern- jens als Israël nucleaire wapens in dat land zou gebruiken. Dat ft de Syrische minister van inlandse zaken, Tlas, gezegd in interview met het Westduitse tkblad Der Spiegel, zei verder dat het Syrische »r één van de sterkste legers ter eld wordt. „Als er een oorlog ireekt, dan kunnen wij een mil- soldaten mobiliseren". Oud-premier Begin in ziekenhuis JERUZALEM De Israëli sche oud-premier Begin is vanochtend voor behande ling wegens een probleem met de urinewegen in een ziekenhuis opgenomen. Dit heeft zijn medewerker Ye- hiel Kadishai meegedeeld. Hij zei dat Begin het goed maakt en belang stelt in de huidige politieke ontwikke lingen. Irak geeft gekaapte Iraanse vliegtuigen niet meer terug MANAMA Het in het weekeinde op binnenlandse vlucht gekaapte vliegtuig het type Boeing-727 van Iran Air, dat zondag is uit betrouwbare Iraakse bron Ook de Airbus van Iran Air, die op 28 augus tus in Iran ontvoerd was, is niet naar het land van herkomst teruggestuurd, maar staat nog in Bagdad. Irak moedigt het kapen van Iraanse vliegtuigen aan en zal gekaapte toestellen uit Iran verwelkomen. Dat heeft de Iraakse mi nister van informatie, Jassem, verklaard te genover het persbureau Gulf News. Irak zal ie der gekaapt Iraans toestel verwelkomen en de vliegtuigen niet teruggeven, zo zei de minister. Mengistoe leidt nieuwe Ethiopische partij ADDIS ABEBA Luitenant-kolonel Mengistoe Haile Mariam is gisteren ge kozen tot leider van de nieuwe (com munistische) Arbeiderspartij van Ethio pië (WPE), de eerste politieke partij in de geschiedenis van het land. Dat heeft radio Addis Abeba bekendgemaakt. Mengistoe heerst in Ethiopië sinds tien jaar geleden keizer Haile Selassie werd verdreven. Minister van justitie Michael zei tot het Congres, dat Mengistoe de aangewezen man is om de partij te leiden, omdat hij het best is ingevoerd in de principes i het i-leninisme. {(Vervolg voorpagina) um-containers uit het onderneming geworden, ETENDE Het ber- wrak van de Mont-Louis nu het schip bij vliegende van de dertig urani- is wellicht een hachelijke storm is opengescheurd. leden van de milieu-organisatie Greenpeace inspecteren een (lege) container met het op- lt „Uranium hexafluoride, splijtbaar", die gisteravond aanspoelde op het strand bij De Haan. kilometer ten noorden van Oostende. Dit heeft een woordvoer der van het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit-Tak vanmorgen gezegd. De vraag is, of de containers met het uraniumpoeder nog in het schip zitten. Het is goed mogelijk, zo menen deskundi gen, dat de containers nu over een grote afstand op de zeebo dem verspreid liggen. „In dat geval wordt het behoorlijk moeilijk de lading te bergen", aldus Smit-Tak. Directeur Reinigert van het bergingsbedrijf verzuchtte gis teravond in Oostende: „We hebben hier één hoop ellen de". De bergingsploegen van Smit Tak en het Belgische be drijf Union zijn er na ruim twee weken nog steeds niet in geslaagd de eerste volle contai ner met uraniumpoeder uit het wrak te takelen. Gisteravond spoelde wel een lege container van de Mont Louis aan op het strand bij Oostende. De container werd gevonden door een wandelaar, die onmiddellijk de milieu-or ganisatie Greenpeace waar schuwde. Vervolgens heeft de politie de gele container weg gehaald. De vondst werd later bevestigd door het ministerie van volkgezondheid en leef milieu. Behalve de lege container zijn de afgelopen week ook twee kisten met hoogwaardige tech nische apparatuur uit het scheepswrak gedreven. Belgi sche functionarissen van het ministerie van volkgezondheid bevestigden, dat zondagnacht op het strand van Wenduine een kist met apparatuur van het Franse elektronica-bedrijf „Thomson" is aangespoeld. Een andere kist dreef in zee, niet ver van de „Mont Louis". Op de kisten waren Russische teksten aangebracht, waaruit kan worden afgeleid dat de apparatuur evenals het urani umpoeder bestemd was voor de Russische havenstad Riga. De Belgische milieu-organisa tie Agalev heeft gisteravond het aftreden geëist van staats secretaris Aerts van Volksge zondheid. „Zijn verklaringen", aldus Agalev „zijn steeds weer door de feiten achterhaald. Correcte informatie kwam van Greenpeace". Eerder verklaarde Jim Slater, algemeen secretaris van de Britse zeeliedenbond, dat we kelijks per schip vier vracht wagens uranium-hexafluoride van Hull in Engeland naar Rotterdam worden verzonden. Slater kondigde aan dat zijn bond een oproep zal doen voor een totaal embargo voor het transport per schip van radio actieve stoffen, zolang geen betere veiligheidsvoorschrif ten worden afgekondigd. In de Maleisische Koeala Loempoer werd gisteren deze reusachtige Chinese lantaarn geshowd op een tentoonstel ling van lantaarns. Ze is ruim zes meter hoog en meer dan anderhalve meter breed, terwijl ze meer dan 68 kilo weegt, ongetwijfeld te groot en te zwaar voor de Chinese restau rants in Nederland. De 67-jarige Leung Ram uit Hongkong deed er tien weken over om hem te maken. Zwarte doodgeschoten tijdens ongeregeldheden JOHANNESBURG In de zwarte woonwijken in Zuid- Afrika is gisteren een tweede roerige week met rellen en ar restaties begonnen. In Katle- hong, ten zuiden van Johan nesburg, werd gisteren tijdens ongeregeldheden een zwarte doodgeschoten. Volgens de po litie was dat gebeurd door een burger die daarmee wilde voorkomen dat de man een gebouw in brand stak. Bij een middelbare school ten noorden van Pretoria staken scholieren auto's in brand en ten zuiden van Johannesburg werd met stenen naar de poli- Tegen zeven tegenstanders van de Zuidafrikaanse rege ring, die afgelopen weekeinde in vrijheid waren gesteld op grond van een beslissing van een rechtbank in Pietermaritt- burg zijn nieuwe aanhoudings bevelen uitgevaardigd. De ze ven zaten sinds eind augustus vast zonder duidelijke aan klacht. De zeven waren niet thuis toen de nieuwe aanhou dingsbevelen werden uitge vaardigd. Onder hen is Archie Gumede, voorzitter van het twee miljoen leden tellende multiraciale Verenigde Demo cratische Front. Zij hadden on der meer opgeroepen tot een boycot van de verkiezingen voor kleurlingen en Indiërs Zij maakten deel uit van een groep van dertig leiders die werden gearresteerd aan de vooravond van de verkiezin gen. LONDEN De snelle uitbrei ding van de salmonella-be smetting in het psychiatrische ziekenhuis Stanley Royd van Wakefield, in het Noordengel se Yorkshire, waar sedert het begin van de epidemie al 26 bejaarde patiënten overleden zijn, werd gisteren officieel toegeschreven aan koude ros bief. Driehondveertig patiën ten en veertig personeelsleden werden ziek. Volgens de plaat selijke gezondheidsdienst was het gebraden rundvlees niet bedorven, maar het had wel een volle en dan nog bloed hete dag buiten de diep- vrieskast doorgebracht. Pas 's avonds werd het met een slaatje geserveerd aan pa tiënten en personeel. De koks hadden het vlees de dag tevo ren gebraden. Dr. Geffrey Ire land. hoofd van de Gemeente lijke Gezondheidsdienst, zei gisteren dat één salmonella-or ganisme maar enkele uren no dig had om een half miljoen bacillen te worden. Volgens de Sunday Times zou het er „een vieze boel" zijn, maar Ireland noemde dit „krantepraat, die op geen enkele grond van waarheid berust". Het Stanley Royd-ziekenhuis dateert al van 1815. De keukens en an dere installaties zijn er verre van modern. ÏEUWE MINISTER VOOR NOORD-IERLAND jze correspondent Ro ger Simons) £)NDEN De Britse Thatcher heeft Iteravond een ondermi jn Binnenlandse n, Douglas Hurd (54) fcoemd tot minister van prd-Ierland. Die post dt in Londen be- ouwd als de ondank- rste taak in het hele se regeringsbestel. ir Hurd is het echter belangrijke promotie: maakt nu deel uit van kabinet-Thatcher. Hurd is een gewezen diplo maat en onderminister van Buitenlandse Zaken. Hij volgt James Prior (56) op. die voor het eerst in 22 jaar weer een gewoon Lagerhuislid wordt. Prior zegt het kabinet-That cher vaarwel omdat hij er ge noeg van heeft. Premier That cher was niet bereid hem met een andere belangrijke rege ringsopdracht te belasten. De achtergrond hiervan is, dat Thatcher en Prior het vaak met elkaar aan de stok hebben gehad. Drie jaar geleden was hij minister van Arbeid. Na een felle ruzie met de premier waarop de vakbonden aangepakt moesten worden, werd Prior „verban nen" naar Noord-Ierland. Hoewel zijn welgemeende po gingen om daar vrede tot stand te brengen grotendeels mislukten, slaagde James Prior er toch in nauwere ban den te smeden met de regering van de Ierse Republiek. Maar Noord-Ierland werd toch Priors grote desillusie. In Lon den woonde hij nog geregeld de belangrijkste kabinetsver gaderingen bij, die voor hem vaak een gelegenheid waren om met premier Thatcher van mening te verschillen. Prior is geen ja-knikker. Iedereen die Margaret Thatcher niet direkt gelijk geeft, wordt echter door haar als een hinderlijke last post beschouwd. Met Priors vertrek uit het ka binet, groeit in de Conservatie ve partij het leger van anti- Thatcheristen opnieuw aan. Het wordt geleid door Francis Pym, die vroeger Thatchers minister van Buitenlandse Za ken was. Politieke waarne mers beschouwen Pym als een mogelijke opvolger van That cher als partijleider en pre mier, wanneer voor de Britse conservatieve partij de tijd rijp is om Margaret Thatcher de laan uit te sturen. Een opgeluchte Peres stemt tijdens de vergade ring van het centraal comité van de Arbeiders partij voor de coalitie met de Likoed. TEL AVIV De meerderheid van het centraal comité van de Israëlische Arbeiderspartij heeft gisteravond ingestemd met de vorming van een coalitieregering van Arbeiderspartij en de rechtse Likoed. Voor de coalitie stemden 394 afgevaardigden, terwijl 166 gedelegeerden tegen waren. Vanochtend is het parlement (Knes- seth) bijeenkomen om zich uit te spre ken over de vorming van een regering van nationale eenheid. De leider van de Arbeiderspartij, Peres, is van plan nog vandaag de vorming van de nieu we regering aan te kondigen. Over eenkomstig het regeringsakkoord zal Peres tot 1986 premier zijn. leider van de Likoed, Shamir, hem zal opvolgen. Shamir is tot zijn benoeming als premier minister van buitenlandse zaken, een functie die Peres van hem zal overnemen bij de wisseling van het premierschap. De omstreden generaal Sharon is eveneens opgenomen in de regering van nationale eenheid. Hij zal de por tefeuille van handel en energie krij gen. Binnen de Arbeiderspartij en de Vrede-Nu beweging is grote kritiek gerezen over het feit dat Sharon weer als minister is binnengehaald. In 1983 moest als minister van def ensie aftre den, in verband met de massamoorden in de Palestijnse kampen Sabra en Shatila. Tegenstanders van Sharon vrezen, dat hij in de bezette gebieden Israëlische industrie centra zal gaan opzetten. (GANISATOREN CHILEENSE (OTESTDAGEN VERVOLGD TIAGO De militaire regering van Chili heeft vervolging iteld tegen tien oppositieleiders, vanwege hun aandeel in de instraties van vorige week waarbij negen doden vielen. Ze len beschuldigd van opruiing met als doél omverwerping het bewind van dictator Pinochet. angeklaagden kunnen op grond van de veiligheidswetten ordeeld worden tot straffen tussen de anderhalf en vijf jaar. ïr hen zijn oud-minister van buitenlandse zaken Gabriel ez, voorzitter van de Christendemocratische partij, en José di Giorgio, voorzitter van de vakbond van werknemers in iie-industrie. ïiorgi kondigde maandag nieuwe nationale protestdagen Hij wilde niet zeggen wanneer en in welke vorm deze zul- ivorden gehouden. vrouwen, vier mannen en een kind hebben gisteren de Ca se ambassade in de Santiago bezet. De bezetters eisen dat de rdenaars van de Franse priester Jarlan aan de justitie wor- üitgeleverd. De priester werd vorige week door Chileense airen in een armenwijk van Santiago doodgeschoten. AMSTERDAM Elf jaar zucht Chili onder de rechtse dictatuur van ge neraal Pinochet. Het is vandaag precies elf jaar geleden dat president Sal vador Allende Gossens in het Moneda-paleis in San tiago om het leven kwam. Of hij zelfmoord pleegde of werd vermoord door de oprukkende troepen van de junta zal wel altijd een raadsel blijven. Chili ver toont het beeld van een verscheurde natie. Maar een einde van het militai re bewind lijkt nog niet in zicht. Pinochet laat zich vaker dan vroeger interviewen. Meer ook dan vroeger vertoont hij zich in het openbaar. Pinochet maakt niet de indruk een dic tator in moeilijkheden te zijn. Het is een situatie die sterk verschilt met die van een jaar geleden. Bij het begin van de nationale protestdagen werd het bewind in het defensief gedrongen. Vorig jaar ver keerde het land in een roes van verandering. De oppósitie ging uit van de gedachte dat de dictatuur spoedig tot het verleden zou behoren. De vraag was alleen wanneer valt Pinochet? Er was enige hoop ontstaan op een herstel van de democratie nadat minister Jar- pa van binnenlandse zaken net groene licht had gegeven tot een dialoog met de opposi tie. Het bewind deed zelfs be langrijke concessies door vijf duizend politieke vluchtelin gen weer tot Chili toe te laten. IA'IM irev&AJHA^aO Bovendien werd de staat van beleg opgeheven. Pinochet had bovendien de belofte gedaan niet langer gebruik te maken van het beruchte artikel 24 van de grondwet, die het staatshoofd voorziet van bui tengewone volmachten. Ook werd voorzichtig gesproken van de mogelijkheid van ver kiezingen Avondklok Nu, een jaar later, is van die beloften bijna niets meer over. De staat van beleg en de avondklok zijn opnieuw wa pens geworden waarmee het bewind de oppositie in toom tracht te houden. En artikel 24 werd weer van stal gehaald. Ballingen werd de toegang tot het land ontzegd, het aantal arrestaties nam sterk toe. Op nieuw verschenen verhalen over martelingen. De anti-ter- roristenwet van juni heeft de activiteiten van de geheime politie CNI weer legaal ge maakt. De 25-jarige Julio Valledares kwam zondagavond op Schip hol aan om in West-Europa steun te vinden voor de cam pagne voor terugkeer van de democratie. Hij doet dat als se cretaris van de Codeju, de na tionale commissie die zich beij vert voor de rechten van de jongeren. Alle lagen van de Chileense maatschappij zijn daarbij betrokken. Het werken van Codeju is niet makkelijk onder de junta. Met name in de afgelopen veertien dagen werd het steeds moeilijker om De datum 4 septemer 1984 zal ongetwijfeld de geschiedenis ingaan als een zwarte dag op de moelijke weg naar de te rugkeer van de democratie in Chili. De Franse priester Jar lan werd in zijn parochie doodgeschoten door de politie. De vakbondsleider Rodolfo Seguel, wel aangeduid als de Chileense Lech Walesa, alsme de Filipe Sandoval, voorzitter van de Codeju, raakten bij rel len gewond. Julio Valledares vertelt, dat de onderdrukking vooral na 1978 is toegenomen. In dat jaar werden stappen gezet op weg naar terugkeer van de demo cratie. Vorig jaar leek er hele maal een doorbraak te komen, doordat de gezamenlijke oppo sitie zich verenigde tegen het bewind van Pinochet. Maar te gelijkertijd liet Pinochet weten zeker tot 1989 te willen aan blijven als juntaleider. Valle dares vertelt, dat september traditioneel de maand van verzet is, omdat vroeger altijd in september verkiezingen werden gehouden. Een tegenslag voor de Codeju is de groeiende macht van de CNI, de geheime dienst van Chili. De CNI mag zonder rechterlijke goedkeuring men sen arresteren. Een meldings plicht binnen 48 uur is vol doende. Daarna mogen arres tanten voor onderzoek tien da gen in afzondering worden vastgehouden. Het is een publiek geheim dat de CNI overal in Chili kazer nes heeft waar volop wordt gemarteld. De CNI mag brie ven openen, telefoons afluiste ren, zonder kennisgeving van de verdachte en zonder dat er beroep mogelijk is. De CNI doet dit soort praktijken al ja ren. Nieuw is. dat misdaden en willekeur van de CNI nu een wettelijke basis hebben gekre gen. De CNI kwam in 1977 in de plaats van de beruchte DINA. Op 21 september 1976 werd door toedoen van deze DINA de Chileense ex-mims- (ADVERTENTIE) Uw natuurlijk gebit behouden: Het wordt nu voor bijna iedereen mogeli|k rijn eigen tanden Ook m uw omgeving k ter Orlando Letelier ver moord. Ook de vrouw van zijn assistent Ronni Karpen Moffitt kwam bij deze aanslag om het leven. Het werd voor Amerika aanleiding wat minder en thousiast steun te geven aan de Chileense junta. Momenteel lijkt evenwel de CNI weer helemaal in de voet sporen van de DINA te zijn getreden. Een voorbeeld daar van was het beschermen van de nazi-misdadiger Walter Rauff, die de moord van dui zenden joden tijdens de tweede wereldoorlog op zijn geweten heeft. Rauff was de uitvinder van de beruchte gasauto's, waarin joden tijdens transpor ten werden vergast Toen van alle kanten op de Chileense junta druk werd uitgeoefend om Rauff uit te leveren, ook door onder meer Israël, werd bekend dat Rauff was overle den. Velen in en buiten Chili geloven niet dat Rauff werke lijk dood is, maar dat de CNI hem heeft laten ontsnappen. Inmiddels is het Chili Comité Nederland vandaag met een campagne gestart onder de ti tel: Je bent jong en je mag niks. Het doel is informatie te geven over de strijd van jonge ren in Chili en het in contact brengen van Nederlandse en Chileense jongeren. Voorts het geven van financiële steun aan de Chileense jeugd. Voor het Chili Comité is het van daag trouwens een drukke dag. Vanavond wordt in Am sterdam een landelijke demon stratie en manifestatie gehou den. Start om 19.30 uur vanaf het Beursplein. JOCHEM GREVE10

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13