Van Doorne moet diep in organisatie snijden 3 1 7\ Organisaties melkhandelaren en kruideniers gaan samenwerken Beurs uan Amsterdam „Begrotingstekort is aanval op toekomst VS" VN-schuldenconferentie in Wenen begonnen ECONOMIE fieicbcSommtt DINSDAG 11 SEPTEMBER 1984 PAGINA IjITE Volker Stevin venvacht jaanvinst van 16 miljoen ROTTERDAM Het aannemingsconcern Volker Stevin verwacht dat de winst over geheel 1984 rond 16 miljoen zal uitko men. Vorig jaar bedroeg de winst 13,7 miljoen. Ondanks de moeilijke situatie op de binnenlandse markt slaagden de werk maatschappijen hier erin omzet en resul taten op niveau te houden. Op de buiten landse markt is daarentegen sprake van een daling van de orderportefeuille en van de resultaten als gevolg van scherpe concurrentie.Het via claims op de op drachtgevers gedeeltelijk terugkrijgen van in het verleden opgelopen verliezen op reeds opgeleverde werken alsmede enige incidentele baten hebben tot de resultaten over 1984 bijgedragen. Consumptie gedaald DEN HAAG De consumptieve bestedingen, gecorrigeerd voor prijsveranderingen, zijn in het tweede kwartaal van 1984 met ruim een half procent gedaald ten opzichte van het twteede kwartaal in 1983. Behalve aan voedings- en genotmiddelen nam in het tweede kwartaal van 1984 ook het beste dingsvolume aan personenauto's, textiel en kleding, woninginrich ting, huishoudelijke artikelen, schoeisel, rijwielen, motorrijwielen en optische artikelen af. Daarente gen namen de bestedingen aan elektrotechnische artikelen (vi deo-apparaten) toe; vooral in juni werd voor deze categorie een ster ke groei gemeten. Weer minder faillissementen DEN HAAG Het aantal uitgespro ken faillissementen is in de maand augustus gedaald met elf 11 procent in vergelijking met dezelfde maand van het vorig jaar: 560 in augustus 1984 en 632 in augustus 1983. In ja nuari tot en met augustus bedroeg het aantal uitgesproken faillissemen ten 4337 tegen 5422 in dezelfde pe riode van het vorig jaar (-20 pro cent). In Zuid-Holland was het aan tal in januari tot en met augustus 1984: 1092 (1371). In augustus van dit jaar werden 216 besloten vennoot schappen failliet verklaard tegen 263 in dezelfde maand van het vorig jaar (-18 procent). Dollar naar ƒ3,44 DEN HAAG Voor een dollar moest vanochtend bij de banken 3,44 neergeteld worden. Bij ver koop werd 3,32 geboden. Volgens een woordvoerder van de Postgi ro/RPS in Den Haag zat een forse verdere stijging er niet in. „Misschien morgen weer". Stroomverbruik blijft stijgen ARNHEM De elektriciteitsbedrijven ver wachten dit jaar 3 procent meer stroom af te zetten dan vorig jaar. De grootste industriële grootverbruikers zullen 6 procent meer af nemen, terwijl de overige grootverbruikers en de kleinverbruikers ongeveer 2 procent meer stroom zullen verbruiken, aldus de Vereniging van Exploitanten van Elektrici teitsbedrijven in Nederland (VEEN). Vorig jaar steeg het stroomverbruik in ons land al met 2 procent ten opzichte van 1982. Het stroomverbruik is volgens de VEEN het meest gestegen bij de grootverbruikers in de metaal- en chemische industrie. Het klei- n-industrieel en ambachtelijk stroomver bruik toont een stijging van ruim 2,5 pro cent. De afzet bij de kleinverbruikers steeg ruim 1,5 procent. Steeds meer afgestudeerden TH Twente starten eigen bedrijf DEN HAAG Het aantal door afgestudeerden van de Technische Hogeschool Twente opgerichte bedrij ven is de afgelopen vier jaar verdubbeld tot 95. De 82 on dernemingen, die de aan loopproblemen hebben overleefd, bieden nu werk aan ongeveer 300 mensen. Binnen drie jaar verwach ten ze een verdubbeling van hun personeelsbestand. Dit blijkt uit een onderzoek van de THT en het innova tie-adviesbureau Van der Meer en Tilburg. Het rap port is vanmiddag in Den Haag gepresenteerd. Uit het onderzoek komt ook naar voren dat het merendeel van de uit de THT voortge komen firma's zich bezig houdt met computer-tech nologie. Volgens de onder zoekers is de bedrijfsvoe ring van 85 procent van de geënquêteerde bedrijven ge heel of gedeeltelijk geba seerd op kennis van deze hogeschool. Lamson installeert transportsysteem in Shell-gebouwen DEN HAAG Lamson Ne derland in Amersfoort, specia list in systemen voor intern transport, gaat in het Centraal Kantoor van Shell aan de Van Bylandtlaan in Den Haag een volautomatisch, computerge stuurd, anderhalf kilomter lang transportsysteem installe ren. Eerder kreeg Lamson al de opdracht voor het installe ren van een dergelijke sy steem in de nieuwbouw van het Centraal Kantoor, dat na jaar '85 in gebruik wordt geno men. Tezamen vertegenwoor digen de orders een waarde van f 8,5 miljoen. Het systeem wordt een van de grootste in terne documenten- en goede ren-transportinstallaties ooit in Europa geïnstalleerd. Bij de Rijkspostspaarbank (RPS) in Amsterdam is in au gustus 31 miljoen meer aan spaargeld opgenomen dan in gelegd. Er vloeide 543 mil joen aan spaargeld naar de bank en er werd 74 miljoen opgenomen. In augustus 1983 werd ƒ516 gespaard en 509 opgenomen. Wolters Samsom. uitgevers groep in Zwolle heeft in de VS het Institute for Management (IFM) in Connecticut overge nomen. IFM is een uitgeverij van publikaties op het gebied van personeel, veiligheid, ge zondheid, energie en milieu en is gericht op het bedrijfsleven. Wolters Samsom verwacht hiermee haar positie als uitge ver van informatie voor het Amerikaanse bedrijfsleven aanzienlijk te versterken. De Hoogovens-dochter Staal - center Roermond gaat de Amerikaanse wegenbouwma- chinefabriek Clark Equipment ongeveer 2500 ton machineon derdelen uit staalplaat leveren voor een waarde van ruim 5 miljoen. Staalcenter Roermond begon ruim een jaar geleden met de bewerking van de Amerikaanse markt. De laat ste weken is het aantal ar beidsplaatsen uitgebreid met 20 tot 250. OOSTERHOUT Van Doorne's Transmissie (VDT), fabrikant van au tomatische versnellings bakken in Tilburg, moet diep in de eigen reorgani satie snijden. Het bedrijf heeft de bonden gisteren een reorganisatieplan voorgelegd, dat voorziet in gedwongen ontslag van 34 van de 148 medewer kers per 1 oktober, terwijl er voor 52 werknemers geen werk meer is tot 1 juli 1985. Zij worden om geschoold en krijgen een salarisverlaging van enke le honderden guldens per maand. Dat heeft A. Ver- deijsseldonk, bestuurder van de Industriebond FNV, gisteren meege deeld. De directie van VDT heeft dit gisteren be vestigd. Bij Van Doorne's Transmissie is een volautomatische ver snellingsbak ontwikkeld, waarvoor grote belangstelling bestaat bij diverse automobiel bedrijven. Het Tilburgse be drijf beschikt over een order portefeuille van meer dan honderd miljoen gulden. VDT raakte onlangs echter in grote moeilijkheden als gevolg van de overschakeling van ontwikkelingsbedrijf naar pro- duktie-eenheid. De aandeel houders moesten vorige maand besluiten het aandelen kapitaal met 15 miljoen uit te breiden teneinde een dreigend faillissement te voorkomen. Volvo Car en de Nederlandse Staat hebben samen 52 procent van de aandelen van Van Doorne's Transmissie in han den. De rest is gelijk verdeeld over Fiat en Borg Warner. Volvo Car is voor 70 procent eigendom van de Nederlandse Staat. De overige 30 procent zijn van het Zweedse Volvo- concern. Masterplan Het reorganisatieplan („Mas- ter-netwerkplan") is opgesteld door het organisatiebureau Be renschot. Volgens Berenschot deugt er weinig van de organi satie bij VDT en slaagt het be drijf er niet in over te schake len van ontwikkelings- naar produktiebedrijf. Dit zou te ondervangen zijn door bij het indirect personeel 34 banen te laten verdwijnen en er in de produktie 51 te scheppen. Het plan voorziet in levering van grote series automatische transmissies per 1 juli 1985. VDT is er inmiddels in ge slaagd met de afnemers Gene ral Motors, Fuji, Fiat en Ford, de eerste versnellingsbakken een jaar later te leveren dan was afgesproken. Voor het au tobedrijf Subaru (Fuji) bete kent dat, dat een al gereed zijnde produktielijn niet kan worden benut. De Fiat Uno- matic die dit najaar op de markt zou komen komt er niet. Volgens FN V-bestuurder Ver- dijsseldonk is over het plan al overleg gepleegd met de credi teuren en de banken. Wil het doorgaan, dan moet er nog overeenstemming worden be reikt met de bonden en zal de overheid opnieuw geld in het bedrijf moeten stoppen. Momenteel heeft het rijk di rect en indirect al 59 miljoen belang in VDT. Op 21 septem ber spreken de aandeelhou ders zich over het plan („Mas- ter-plan") uit. Dan moet een investeringsbeslissing worden genomen die volgens Verdijs- seldonk in enkele tientallen miljoenen guldens loopt. Harde eis De opstelling van de Indus triebond FNV ten opzichte van het plan, waarover de on derhandelingen met de direc tie vandaag beginnen, is vol gens Verdeijsseldonk afhanke lijk van de reactie van de be drijfsleiding op een aantal door de bond gestelde voor waarden. Zo zal er een Sociaal Plan moeten komen, zullen de aandeelhouders op 21 septem ber een positieve investerings beslissing moeten nemen en zal het management moeten worden gewijzigd. „Dat is een harde eis van de werknemers. Het management heeft de af gelopen jaren compleet ge faald", aldus Verdijsseldonk. Het is niet voor het eerst dat Berenschot het bedrijf advi seert door middel van een Master-plan het bedrijf om te schakelen van ontwikkelings naar produktiefabriek. Eerder gebeurde dat anderhalf jaar geleden. Toen legde de directie het advies naast zich neer. Walter Mon- dale heeft gisteren een hernieuwde aanval ge daan op het begrotingsbe leid van pre sident Reagan. MONDALE: PHILADELPHIA Het economische beleid van president Reagan is „een ongelofelijke aanval op de toekomst van de Ver enigde Staten". Dit heeft de presidentskandidaat van de Demo cratische partij in de VS, Mondale, verklaard in een toelichting op zijn plannen om het begrotingstekort van zijn land te verklei- Mondale wil de overheidsuitgaven verkleinen en de belastingen verhogen om het tekort in 1989, het laatste jaar van zijn eerste ambtstermijn als hij tot president wordt gekozen, uit te laten ko men op 86 miljard dollar. Dat is 177 miljard dollar minder dan de 263 miljard dollar waarop het begrotingsbureau van het Amerikaanse Congres (CBO) het tekort raamt. De regering Reagan houdt het voor 1989 op een tekort van 152 miljard dol lar. „De last van het begrotingstekort is komen te liggen op de schouders van de middeninkomens en de lage inkomensgroe pen, op de kwetsbaren, de kinderen, de hongerigen, de gehandi capten en op het milieu en Reagan zegt vrolijk fluitend dat er geen problemen zijn", zo verklaarde Mondale verder. METAALUNIE: NIET TORNEN AAN FISCALE LASTENVERLICHTING DE BILT De Metaalunie is er niet gerust op, dat de voor 1985 aan het bedrijfsleven toegezegde fiscale lastenverlichting van 1,5 miljard overkort doorgaat. Het zou zeer onverstandig zijn er aan te tornen. Eerst moet het weerstandvermogen van de be drijven versterkt worden. Als er dan weer winst wordt gemaakt, moeten daarvan niet meteen (werkgelegenheids)wonderen ver wacht worden. Dit schrijft de Metaalunie (met 5300 bedrijven met tot ruim 100 werknemers) een van de grotere werkgevers organisaties in de metaalindustrie) in haar.jaarverslag over 1983. Voor 1984 voorziet de unie een afzetgroei van 5 procent (na een teruggang van 2 procent vorig jaar), met Aame op exportgebied. Doordat de prijsstijging van de metaalindustrie in Nederland op nieuw achterblijft bij die van de buitenlandse concurrenten, kan het marktaandeel van de Nederlandse bedrijven verder toene- WENEN In Wenen is gisteren een driedaagse conferentie over de schul den van de Derde Wereld begonnen. De ontmoeting is georganiseerd door het secretariaat van het Ont wikkelingsprogramma van de Verenigde Naties (UNDP) en de zogenoem de Noord-Zuid-Rondeta fel. Het is de derde maal dat een dergelijke ont moeting wordt gehouden. De eerste vond plaats in Istanboel, de tweede in Santiago. Volgens de voorzitter van de conferentie, de Pakistaanse minister van economische planning en ontwikkeling Mahbubul ul-Haq, moet het Internationale Monetaire Fonds (IMF) een speciaal fonds in het leven roepen waarmee de landen met „mid deninkomens" kunnen wor den geholpen. Voor dat fonds moeten dan nieuwe srd's (bij zondere trekkingsrechten de rekeneenheid van het IMF) worden uitgetrokken om lan den die in acute problemen zijn geraakt te helpen en de deviezenreserve aan te vullen. Landen met een laag inkomen die in de problemen verkeren hebben een andere oplossing nodig, zo betoogde Mahbuhul ul-Haq. Hij liet verder weten dat de schuldenkwestie op in ternationaal niveau dient te worden bekeken, waarbij de oplossingen die voor schulden landen afzondelijk gelden moeten worden gecombineerd tot regelingen voor de lange termijn. Volgens de Oostenrijkse parle mentariër Peter Jankowitsch wordt het schuldenprobleem meer en meer een politieke kwestie. Van het succes of de mislukking van pogingen om de schuldencrisis te verzach ten hangt niet alleen de econo mie, maar ook de politieke sta biliteit van een land af. Een andere spreker betoogde dat de stijging van de rentetarie ven in de Verenigde Staten de schuldenlast van de ontwikke lingslanden heeft verzwaard met vier miljard dollar. UTRECHT De over koepelende organisaties van melkhandelaren en levensmiddelendetaillis ten gaan op een aantal ge bieden nauw samenwer ken. De Nederlandse Melkhandelaren Organi satie (NMO) en het Vak centrum Levensmiddelen (samen 6.000 leden) heb ben dit gisteren in Utrecht meegedeeld. Nu melkhandelaren steeds meer kruideniersartikelen zijn gaan verkopen en kruideniers steeds meer zuivelprodukten, gaan de belangen ook meer parallel lopen. De organisaties denken samen sterker te staan als het erom gaat een ant woord te geven op het over heidsbeleid ten aanzien van het midden- en kleinbedrijf, het prijsbeleid, de uniforme ring van de btw-tarieven en bij voorbeeld de rechtsreekse Ze willen de samenwerking ook uitstrekken tot de prijs- en leveringsvoorwaarden van le veranciers („om te voorkomen dat kleine zelfstandigen wor den gediscrimineerd ten op zichte van grotere afnemers") en de vakopleiding. De voorzitter van de NMO, W.T. Herweyer, sluit op den duur een volledige fusie van beide organisaties niet uit.'Hij verwacht ook, dat de stap van NMO en Vakcentrum een im puls zal zijn voor een grotere samenwerking met de organi saties in de andere drie bran ches in de voedingsmiddelen sector: die van de slagers, bak kers en groentehandelaren. Van de in totaal 23 miljard gulden die in de levensmidde lenhandel wordt omgezet, ne men de leden van beide orga nisaties 9 miljard voor hun re kening. Vrees voor rentestijging AMSTERDAM Op de Am- sterdamse effectenbeurs kon Boskalis zich gisteren wat her stellen van de scherpe koers val van eind vorige week. Maandag leek de geruchten stroom rond het bouwaandeel enigszins weggeëbd. De koers ging 1,30 omhoog naar een slot van 18,80. Deze slotkoers was wel weer lager dan de eerste koersen die tussen de ƒ19 en 20 lagen. De rest van de beurs viel te rug, hier en daar zelfs fors. Heineken moest ƒ6 achteruit tot ƒ134,50. De winststijging viel kennelijk tegen. De inter nationals moesten ook een flinke veer laten als gevolg van de koersdaling in Wall Street. Bovendien werd ge vreesd voor een rentestijging als bijverschijnsel van de trek naar de dollar. Een rentestij ging beïnvloedt de aandelen koersen nadelig. Akzo was 2,20 lager op 90,10. Konink lijke Olie zakte 2,90 tot 161,70. KLM verloor 3,50 op ƒ172,50 en Unilever ƒ4,20 op 273,80. Ook de banken moes ten terug waarbij ABN ƒ2 zag verdwijnen op ƒ289. Bij de as suradeurs leverde Nationale- derlanden 1,50 in o Aegon 1,20 op Nedlloyd krabbelde na een zeer zwak begin op tot 140 waarmee het verlies 4 beliep. Ook elders op de markt daal den de koersen. De staatsfond- senmarkt was onveranderd. De lokale markt liet het hoofd hangen, maar niet in dezelfde mate als de actieve markt. Hier waren hier en daar nog winnaars te bespeuren. Zo klom De Boer f 5,30 naar f 129,80. Macintosh en Leid- sche Wol werden beide ƒ3 duurder. De verliezers waren echter in de meerderheid. Bre- dero zakte naar 160. De ach teruitgang vergeleken met de koers van donderdag voor de bekendmaking van de lagere halfjaarwinst bedraagt zelfs 18,50. Verlies was er verder onder meer voor ACF, Stad Rotterdam en BAM. VEEMARKT LEIDEN (11-9) - Prijzen: (resp. 1e, 2e en 3e kw.) 6.85-7,95 5,70-6.80 5,40-5,70. worstkoeien 4,75-5,85. vette kalveren (resp. 1e en 2e kw) 6,30-6,90 5,65-6,25. schapen 185-225, per kg 5,00-7,00. lammeren 200-260, per kg 10,00-11,25. zeugen (resp. 1e en 2e kw.) 3,25-3,35 3,15-3,25. melk- en kalfkoelen (resp. 1e en 2e soort) 1850-2400 1250-1800. kalfvaarzen (resp. 1e en 2e soort) 1900-2350 1300-1850. gus- veren 400-900. nuka'! roodbont 375-650, zwartbont 325-500. nuka's amerlkanen 190-290. fokschapen 230-275. weldelammeren 165-225. bokken en geiten 15-100. Aanvoer: slachtvee 120. stieren 55. gebruiksvee 236. jongvee 23. mlng (resp. handel en prijzen): slacht vee, stieren, gebruiksvee en jongvee matig - gelijk, nuka's stroef - iets la ger. slachtschapen en lammeren vlot - gelijk, gebrulksschapen en lamme ren matig - gelijk, varkens vlot - ge lijk. bokken en geiten traag gelijk. EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD (11-9) - Aanvoer 3.456.000 stuks, stemming rustig. Prijzen In gul- Economisch wel en wee „Sindbad", verkoop van be legde broodjes en koffie voor gebruik ter plaatse, gevestigd aan de Korte Mare 8 is ver plaatst naar de Breestraat 28. „A.B.C. mode", dameskle ding, gevestigd aan de Haar lemmerstraat 43-45 is voortge zet door „Sun n' Sand" dames kleding. „Schoonmaakbedrijf van Meurs" gevestigd aan de Zijl donk 35 is verplaatst naar de Oude Vest 163. ,,'t. Schooiertje", 2e hands dames- en kinderbovenkle- ding, gevestigd aan de Mors- straat 46 is verplaatst naar de Hogewoerd 13. Aan de Oude Vest 97 is „Angora", bar-cafébedrijf, ge vestigd. Aan de Hogewoerd 11 is de „Mallegeit", kleinh. in curiosa, gevestid. „W. C. Stolk, uitbeenbedrijf' fevestigd aan de Bruggestraat 6 is verplaatst naar Hoflaan 134. Aan de Bruggestraat 2 is J. Schroef, onderaanneming van betonijzervlechtwerk, geves tigd. Aan de Gamandertuin 5 „Assurantiekantoor Noord- graaf" gevestigd. goud en zilver I Bewerkt: 38.940 laten; (38.670 laten). Onbewerkt: 860 laten; (850 laten). hoofdfondsen rnaa w ië de g nascus tens als ■n dat ft de enland interv ikblad ss zei >r één i reld wc ireekt, solda overige aandelen 129 00 17&00 beleggingsfondsen 31,20 319i00 BOGAMU Chemical F Concentra 855o!oo 8350.00 Viking ledei ït ..Ur kilome IE l obligaties ten, I ird-Ie 'dt ouwd rste se r Hi bela maak kabi IGi 101 buitenlands geld (100) 5. (100) - (10.000) (100) 1 1.000) ir.3o (100) 1,95 2.51 (100) 35.50 (100) 133.50 (100) 37,75 (100) Spaanse peseta (100) (100) 15,85 16.35 beurs van New York Mac Don Douglas Owens Illinois Sears Roebuc Sfe-south.pac St. Oil Ohio Jiorgi Hij» tvorde vrou "dena uitgel 0K£, ||J8£I

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12