oemenie trotseert sde druk van Moskou Papoea Nieuw-Guinea stuurt vluchtelingen weer terug Lotto:.elke week de kans van uw leven Besluit ITT-concern biedt soelaas voor havenconflict Akkoord in EG-visserij raad over bijvangsten isterdam tevreden ia promotietrip VERVOERSBOND FNV: Icova-miljoenen via BV in Zwitserland opgenomen BINNENLAND /BUITENLAND SaidM&owumt DINSDAG 11 SEPTEMBER 1984 PAGINA 11 nduidelijkheid rond nport kangoeroevlees EN HAAG Minister Braks i landbouw dient volgens het dA-kamerlid De Boois na te i hoe het precies staat met de (ivoer van kangoeroevlees van- it Australië. In schriftelijke ragen verwijst de socialiste »ar gegevens van het Austral i- •he bureau voor de statistiek Taaruit blijkt dat er de afgelo pen jaren voor ruim 400.000 kilo n voor consumptie bedoeld ngoeroevlees naar ons land is jëxporteerd. Dit terwijl de mi jster bij zijn laatste begrotings- ehandeling de Kamer voorhield jat naar zijn beste weten de laat- t jaren geen kangoeroevlees is [evoerd. Bokassa wil terug naar Centraal-Afrika PARIJS Ex-keizer Bokassa van Centraal-Afrika wil niet meer in Frankrijk blijven, waar hij al ruim een jaar als balling verblijft. Hij heeft het Franse ministerie van binnenlandse za ken om toestemming verzocht naar zijn vaderland terug te mo gen keren. Als het ministerie geen toestem ming geeft, wil Bokassa weten waarom Parijs „hem dwingt op Frans grondgebied te blijven", zo staat in een gisteren uitgegeven verklaring van het vroegere staatshoofd. Bokassa heeft al di verse malen te kennen gegeven naar Centraal-Afrika terug te willen. NAVO-oefening Het eerste deel van de jaarlijkse NAVO-oefe ning is gisteren voor zichtig op gang geko men. Het gaat om het testen van de mobilisa tie en het transport voor de versterking van het Britse Rijnleger in oorlogstijd. Ruim ne genduizend en vijfdui zend aanhangers rijden in de komende tien da gen over de Belgische en Nederlandse wegen naar het Westduitse oefenterrein in Neder- Saksen. Deze opname is gemaakt in de buurt van het Belgische plaatsje Stalhille. Hongerstaking LONDONDERRY Vier protestantse gevangenen in Noord-Ierland zijn gisteren in hongerstaking gegaan. Daarmee is het aantal pro testantse hongerstakers ge- tsegen tot tien. Een protes tantse geestelijke heeft ver klaard, dat zeker zes van de tien hongerstakers tot het uiterste willen gaan. De eerste zes actievoerders, die lid zijn van pro-Britse protestantse paramilitaire groepen, gingen drie weken geleden in hongerstaking. Met hun actie willen zij be reiken, dat zij niet langer met IR A-leden in dezelfde gevangenis hoeven te zitten. McGregor en Scargill praten opnieuw over mijnwerkersconflict EDINBURGH De onderhandelingen tussen de Britse kolenraad en de mijnwer- kersbond NUM over het conflict in de mijnbouw zullen vandaag in Edinburgh worden voortgezet. Dat heeft een woord voerder van de kolenraad gisteravond be kendgemaakt. Na afloop van het overleg, dat zondagavond is begonnen, wilden de leiders van de partijen in het conflict niets loslaten. De gesprekken vinden plaats in een hotel in Edinburgh. De voorzitter van de Natio nale Kolenraad, McGregor, weigerde gis teren ieder commentaar. De leider van de mijnwerkers, Scargill, heeft het hotel al drie dagen niet verlaten. Grafische bond CNV: loonsverhoging en atv UTRECHT De Grafische bond CNV zal bij de komende cao-on derhandelingen waarschijnlijk streven naar loonsverhoging naast voortzetting van de arbeids tijdverkorting (atv) naar 36 uur in '86. Dat staat in de discussieno ta arbeidsvoorwaarden van het bondsbestuur, waaraan de leden hun goedkeuring nog moeten ge ven. De vakcentrale stelt wel met nadruk dat de atv voorop staat. De herbezetting bij de eerste at- v-ronde in de grafische industrie is goed geweest, aldus de Grafi sche bond CNV. In totaal leverde de operatie 1200 banen op, waar van 630 banen anders verloren zouden zijn gegaan. AR. ;gelijk( km) vc uw van speci: )NN De Roemeense sident en partijleider, |icolai Ceausescu, zal in genstelling tot zijn Oost- itse en Bulgaarse colle- wel naar de Bondsre- jbliek komen. Naar de j/estduitse regerings- jrd voerder, Jtlrgen adhoff, gisteren zei, gaat |iens bezoek van 15 tot 19 oktober gewoon door. Ceausescu weerstaat daarmee als enige de druk van het Kremlin dat zijn bondgenoten zo dwingt de gelederen te slui ten tegenover het Westen. Het afzeggen van de bezoeken van DDR-leider Erich Honecker en de Bulgaarse president To- dor Zjivkov getuigt volgens di plomaten van groeiende ner vositeit bij de Sovjetleiding te genover het opkomend stre ven naar een eigen politieke koers in Oost-Europa. Sudhoff verwees naar een ver klaring van een woordvoerder van de Roemeense ambassade in Bonn dat de president „na tuurlijk" komt. Deze medede ling komt overigens niet als een verrassing. Roemenië ne geerde als enig Oosteuropees land de door Moskou geleide boycot van de Olympische Spelen in Los Angeles. „We bepalen zelf ons beleid", zo verwoordde een Roemeense diplomaat het. De Bulgaarse partijleider Zjiv kov liet het afweten, kennelijk na een onderhoud met Michail Gorbachov, de tweede man in het Russische politburo die dit weekeinde in de Bulgaarse hoofdstad was. De diplomaten Ceuasescu in Moskou hadden de indruk dat een en ander past in het sovjetbeleid om de Westeuro- pese staten te straffen voor het plaatsen van de Amerikaanse kernraketten. Bondskanselier Kohl sugge reerde dat de vermeende ziek te van van Sovjetleider Tsjer- nenko er ook mee te maken heeft. „Niemand weet wat er in Moskou gaande is". IPHOL Burgemeester van Thijn van Amster- is vanmorgen „dik tevreden" in ons land terugge- LBEDRi^eercj van een zestiendaagse reis naar Indonesië en Ja- LMAfa in. Van Thijn maakte als belangrijke „deurenopener" il uit van een delegatie, waarin de Amsterdamse erheid en het bedrijfsleven als een hechte eenheid i pad gingen. r zijn overeenkomsten getekend met de beurs in Tokio en met Jakarta, over de uitwisseling van experts op het gebied van rio- Jring, drinkwater en grondwater. [an Thijn heeft in Japan en Indonesië om steun gevraagd voor Amsterdamse kandidatuur voor de Olympische Spelen in )92. Die steun is ons in Indonesië zonder meer toegezegd. Hij lilde nog niet reageren op een vraaggesprek met staatssecreta- s Van der Reijden, deze week in de Haagse Post, waarin deze «cmndsman grote twijfels uit over de financiële haalbaarheid m de Olympische Spelen in Amsterdam. Door een breuk van een hoofd waterleiding in Enschede heeft gisteren het ver keer in de bin nenstad grote hinder bezorgd. Een tunnel bij een belangrijke kruising kwam blank te staan (zie foto) en om dat een andere kruising door werkzaamheden gesloten was, ontstonden grote opstoppingen. Het lek is giste ren gedicht, maar de tunnel bleef de hele dag on toegankelijk. DNEY De tiendui- iend vluchtelingen uit de pdonesische provincie |rian Jaya, die sinds fe- uari de grens met Pa- ea Nieuw-Guinea zijn jvergestoken, moeten dat nd op 17 september ver- iten en weer terug naar luis gaan. Dit heeft de re aring van Papoea Nieuw- iinea meegedeeld. vluchtelingenstroom naar apoea Nieuw-Guinea was be- februari op gang gekomen, i intensieve en harde acties i het Indonesische leger te- in de verboden organisatie PM, die ijvert voor een onaf- inkelijk westelijk Nieuw- üinea. OPM-guerrillas pro erden op negen februari r het gemeentehuis in Jay- ;ra, de hoofdstad van Irian iya, de vlag van hun organi- tie te hijsen. Tijdens de daar- ivolgende confrontatie met it leger kwamen er twee ensen om het leven. Onge veer honderd Papoea-soldaten deserteerden enige tijd later onder leiding van majoor Joel Awom uit het Indonesische le ger. Joel Awoms broer was de held uit de beginjaren van de strijd van de OPM tegen Indo nesië. De OPM werd in 1969 opge richt, nadat een „uitspraak uit vrije wil" de aansluiting van de voormalige Nederlandse kolonie Irian Jaya bij Indoner sië had bevestigd. Tegenwoor dig spreken de Papoea's over „een onvrijwillige uitspraak" wanneer ze het hebben over de volksraadpleging, die toen plaatsvond en die ten gunste van aansluiting bij Indonesië uitviel. De regering in Djakar ta weet echter dat een referen dum een voor Indonesië on gunstig resultaat zou opleve ren en weigert dan ook het idee van de OPM zelfs maar te bespreken. Het antwoord van de OPM is gewapend verzet. Zoekacties Na de onlusten van februari begon het leger met huiszoe kingen in en rond Jayapoera, maar kon geen wapens vin den. Daarna werden de zoek acties uitgebreid naar het bin nenland, in de hoop daar aan hangers van de OPM te ont dekken. De eerste vluchtelingen, voor namelijk ambtenaren, onder wijzers en medewerkers van de universiteit, kwamen in fe bruari de grens over. Zij heb ben de instanties in Papoea Nieuw-Guinea verteld dat ze uit angst voor represailles niet meer naar Irian terug willen. De regering in Port Moresby was aanvankelijk van plan de vluchtelingen onmiddelijk na aankomst weer de grens over te zetten, vooral omdat Indo nesië garandeerde dat er geen maatregelen tegen de vluchte lingen genomen zouden wor den. In april werd Irians voor aanstaande antropoloog Arnol Ap echter door de OPM ver moord en dit incident dreef de Indonesische generaal van de fensie Moerdani tot de uit spraak dat teruggekeerde vluchtelingen als misdadigers behandeld zouden worden. Hierdoor onder sterke druk gezet, verzachtte de regering van Papoea Nieuw-Guinea haar standpunt: de vluchtelin gen mochten blijven totdat een derde land zich bereid ver klaarde hen op te nemen. Tot nog toe is daar nog niets van terecht gekomen. Het meest vóór de hand liggende land, Australië, is bang de goe de betrekkingen met Djakarta in gevaar te brengen, wanneer het de vluchtelingen zou ac cepteren. In het parlement van Papoea Nieuw-Guinea zijn onlangs vragen gesteld over de dood van 100 vluchtelingen, die in kampen gestorven zouden zijn van de honger. Het parle mentslid, dat de zaak voor droeg, vroeg zich af of de re gering de vluchtelingen soms af wilde schrikken door hen voedsel te weigeren. De rege ring van Michael Somare gaf toe dat er fouten gemaakt wa ren, maar ontkende dat dit met Indonesië's medeweten was gebeurd. Ook heeft de re gering de VN en hulporganisa ties uit het buitenland de toe gang tot Papoea Nieuw-Gui nea geweigerd, hoewel er wel om financiële steun uit het buitenland Of het geld gebruikt zal wor den, is nog niet duidelijk. Pa poea Nieuw-Guinea en Indo nesië hebben nu zeventien september als datum vastge steld waarop de repatriëring van de vluchtelingen moet be ginnen. Verzoeken om contro le door derden tijdens de repa triëring zijn afgewezen; Port Moresby heeft verklaard dat haar eigen leger toezicht zal houden op de gang van zaken. Veel vluchtelingen hebben al gezegd dat ze elke medewer king zullen weigeren, zolang Indonesië hen niet even goed zal behandelen als de immi- 'granten die zich in Irian ko men vestigen en die bij aan komst voedsel voor een jaar, zaden en gereedschap krijgen. ROTTERDAM Het be sluit van het Amerikaans- Europese ITT-concern haar goederenstroom naar Europa ter waarde van twee miljard gulden via Nederland te leiden, kan belangrijke gevolgen heb ben voor de werkgelegen heid in de Rotterdamse haven. Bestuurder Kees Voormeulen van de Ver- voersbond FNV verwacht zelfs dat de extra werkge legenheid die met het be sluit is gemoeid de oplos sing in het conflict in de stukgoed dichterbij kan brengen. „Voor de actievoerders in de stukgoed is het een uitsteken de zaak dat de overslag van 3.000 containers en de nodige andere vracht in Rotterdam zal plaatsvinden". Voor Voormeulen komt de ex tra werkgelegenheid die de overslag van containers bij de stuwadoors oplevert „zeker psychologisch gezien" als ge roepen. Hij schat het effect voor de werkgelegenheid op een bescheiden dertig arbeids plaatsen. „We kunnen dit goed gebruiken in de onderhande lingen met de werkgevers en dat zullen we ook zeker doen. Ik zeg niet dat deze meevaller de poten onder de stoel van allicht alvast beginnen met za gen. We zitten nog met tachtig man van Rotterdam Terminal die nog ergens aan de slag moeten komen". Drieduizend containers Tot nu toe werden per jaar slechts 150 ITT-containers via Rotterdam naar de Europese markt gezonden. Vanaf deze week zal de goederenstroom via Rotterdam de 3.000 contai ners per jaar belopen, hetgeen een vertwintigvoudiging van de huidige hoeveelheid vracht betekent. Direkteur Verwaaij- en van de afdeling Personeel en Planning van ITT-Neder- land schat dat het ITT-besluit al op korte termijn 200 a 300 arbeidsplaatsen opleveren. Naast Rotterdam zal ook Schiphol een deel van deze ar beidsplaatsen voor zijn reke ning nemen. Het vrachtvolume voor Schip hol beloopt volgens de ITT-di- rektie 3.000 ton per jaar. Vol gens Daniel P. Weadock, pre sident van ITT Europa, zal af gezien van de containers een niet onbelangrijke hoeveelheid bulk- en andere goederen over Rotterdam worden vervoerd. Doorbraak Minister Van Aardenne noem de gisteren het besluit van ITT Nederland als Europees distri butiecentrum te kiezen „een doorbraak", mede te danken aan het beleid van de Neder landse regering. „Ons beleid is gericht op het scheppen van een goed onder nemersklimaat in Nederland", aldus de bewindsman. „Dat werpt nu zijn vruchten af. Het gaat hier om een uniek pro ject, waarvan de omvang en waarde alle andere projecten die de laatste tijd zijn aange kondigd of gerealiseerd over treft". Burgemeester Peper van Rot terdam zei in een reactie „bui tengewoon" verheugd te zijn over het besluit van ITT. Hij vindt vooral de werkgelegen heidseffecten voor de haven op lange termijn van groot be lang. Rotterdam heeft een zeer actieve rol gespeeld bij het aantrekken van ITT, aldus Pe per. „Het feit dat ITT haar vervoersstromen via Rotter dam laat lopen heeft voor ons het belang van de haven nog eens onderstreept. We hopen dat de beslissing van ITT een voorbeeldfunctie kan hebben, zodat ook andere grote con cerns Rotterdam zullen ver kiezen boven Hamburg en Antwerpen", aldus Peper. Studie Volgens de ITT-direktie is twee en een half jaar gestu deerd op de mogelijkheden van de belangrijkste Europese havens. Rotterdam is uiteinde lijk als beste uit de bus geko men, onder meer in verband met haar centrale ligging, de lage havenkosten, betrouw baarheid, goede ervaringen met Nederlandse reders en de relatieve stabiliteit van de Ne derlandse economie. ITT-direkteur Daniel P. Wea dock, de hoogste baas van het concern in Europa, toonde zich gisteren vol lof over de mede werking van de ministers Van Aardenne en Smit-Kroes. Vol gens hem kan het besluit van zijn bedrijf ook gezien worden als een blijk van vertrouwen in de Nederlandse economie. „Nederland heeft in onze ogen een grote toekomst en wij wil len daar deel van uit maken", aldus Weadock. De distributie over Europa van de ITT-goederen wordt in afwachting van de bouw van een eigen distributiecentrum in Rotterdam voorlopig ver zorgd door het transportbedrijf Van Ommeren. (ADVERTENTIE) EN VERGEET HET CIJFERSPEL NIET. DUS DEZE WEEK OP TIJD INLEVEREN Lotto-inleveradressen staan in de Gouden Gids BUSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM BRUSSEL De EG-vis- serijraad heeft gisteravond een akkoord bereikt over een andere verdeling van de bijvangsten voor de visserij. Tot en met 31 mei van het volgend jaar mo gen de vissers van hun vangst achttien procent wijting als bijvangst heb ben. Dit was tot nu toe tien procent, een percen tage dat gold voor alle vissoorten. Voor de rest wordt het percentage tot en met 31 mei verlaagd tot acht procent. De raad heeft evenèens inge stemd met een verdeling per land van de hoeveelheid te vangen sprot. De Nederlandse vissers, die nu nog nauwelijks op deze vis vissen, mogen dit jaar 1.500 ton vangen. Ons land had om een quotum van duizend ton, één procent van het gehele EG-quotum, ge vraagd. Staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij die dit na afloop heeft meegedeeld toonde zich „niet ontevreden" over het akkoord. Verder hebben de ministers voor visserij van de Europese Gemeenschap besloten de be staande overeenkomst met de Verenigde Staten over het vis sen in de Amerikaanse 200 mijls-zóne met vijf jaar te ver lengen. Voor de Nederlandse vissers betekent dit dat zij door kunnen gaan met hun experiment in deze wateren. De EG-vissers moeten voor de vis die zij in de 200 mijls-zóne vangen een bedrag per kilo aan de Amerikaanse overheid betalen. Voor makreel was dat tijdens het experiment zeven cent. De Nederlandse reders in de grote zee-visserij zien in het vissen in de Amerikaanse 200 mijls-zóne goede mogelijkhe den. Samen hebben zij 28 trei- lers, die nu noodgedwongen voor de kant liggen omdat de hoeveelheid makreel die Ne derland in EG-wateren mocht vangen is opgevist. De reders hebben op basis van vrijwillig heid afgesproken hun schepen leggen. ROTTERDAM De tien miljoen gulden die eerder deze maand door de Surinaamse boekhouder R.G.A. werden verduisterd bij het Rotterdamse bedrijf Icova, blijken te opgenomen in Zwitserland Een BV, die onder de naam Costoil Mediat staat ingeschreven in het register van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, blijkt de dekmantel te ziin geweest waaronder het geldbedrag uitein delijk door de direkteur van de BV, de Surinamer E.M.G.A. bij een nog onbekende Zwitserse bank is verzilverd. De boekhou der R.G.A. heeft kort daarvoor, na de financiële code van Icova te hebben gebroken, het geld gestort op een rekening van die BV. Volgens gegevens van de Kamer van Koophandel is de BV op 17 juli opgericht, kort voordat boekhouder R.G.A. de tien mil joen gulden bij zijn werkgever verduisterde. Na het innen van het Icova-geld verdween E.M.G.A., net als de Icova-boekhouder. Volgens sommige berichten zou het tweetal zich met het geld in Suriname bevinden. Van de boekhouder is bekend dat hij sym- patiseert met het regime-Bouterse. Een delegatie van de Neder landse justitie gaat binnenkort naar Zwitserland voor een onder zoek naar de gang van zaken rond de tien miljoen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11