L L Ga udeam us- m uziekpri gaat naar Italiaan Icova-mil joenen naar Suriname Sociale Zaken maakt plannen voor haven Stijlvolle herdenking tweehonderdste sterfdag Joan van der Capellen |al Jrb BINNENLAND/BUITENLAND /KUNST Opnieuw doden bij onlusten in India Geheim overleg Engelse mijnwerkers levert niets op "ec fee VMM SYEA/EMHAC&ti PARAMARIBO/DEN HAAG De 27-jarige boekhouder Robbie H., die verdacht wordt van het verduisteren van 9,8 miljoen gulden van zijn werkgever Icova, zou het geld inmiddels naar Su riname hebben gebracht. Hij blijkt een aanhanger te zijn van het regime Bouterse. Zijn vrouw Hilleke (25) is al in Paramaribo aangekomen. De dief zelf echter nog niet. Onderzoek heeft wél uitge wezen, dat H. met het in Zwitserland opgenomen geld naar Suriname wilde. Robbie H. is een tot Neder lander genaturaliseerde Suri namer. Drie weken geleden ging hij er met bijna tien mil joen gulden van zijn werkge ver, de Stichting Icova in Rotterdam, vandoor. Ivan Graanoogst, staf-chef van het Surinaamese leger, en ex-ambassadeur Henk Herrenberg, twee prominen te verdachten in een gerucht makende deviezensmokkel, zijn plotseling vanuit België naar New York vertrokken. Verder is de nieuwe Suri naamse ambassadeur in Ne derland, Henk Heidweiler, ineens naar zijn land terug geroepen. Volgens Heidwei ler om de verhouding met Nederland te bespreken. Graanoogst zou bij de verle ning van importvergunnin gen geld hebben aangeno men, maar de autoriteiten stellen niets te weten van il legale activiteiten van de staf-chef. In het onderzoek naar corruptie in Suriname zijn tot nu toe zeven mensen opgebracht voor verhoor. Suriname is ook getroffen door stakingsacties. Bij het grootwinkelbedrijf Kirpalani zijn de werknemers in sta king gegaan, en bij het han dels- en winkelbedrijf Kir- sten (2500 werknemers) drei gen stakingen. De arbeidsonrust komt juist op het moment dat de minis ter van arbeid, Gitds, had ge vraagd om een afkoelingspe riode, nadat afgelopen maand bij verschillende bedrijven Er dreigen vooral arbeids conflicten bij bedrijven die in moeilijkheden zijn geraakt als gevolg van het praktisch stilliggen (vanwege het de- viezentekort) van de import. Qowumt MAANDAG 10 SEPTEMBER 1984 PAGINA f Israëlische aanval op basis in Libanon TEL AVIV Vliegtuigen van de Israëlische luchtmacht heb ben in vannacht een luchtaanval uitgevoerd op een Palestijnse guerrillabasis in de bergen ten zuidoosten van de Libanese hoofdstad Beiroet. Dit heeft een Israëlische militaire woordvoer der meegedeeld. De vliegtuigen vernietigden een gebouw van drie verdiepingen nabij de stad Bhamdoen. Vol gens de woordvoerder was het een hoofdkwartier van het De mocratisch Front voor de Bevrij ding van Palestina. Alle Israëli sche vliegtuigen keerden veilig terug op hun basis. MINISTER WUST VOORSTEL BOND AF, ACTIES STUKGOEDWERKERS GAAN DOOR HYDERABAD Tijdens onlusten in de Indische stad Hyderabad, hoofd stad van de staat Andhra Pradesh, zijn gisteren vier mensen doodgestoken en vijftien raakten er ge wond. Volgens het Indiase persbureau PTI is in Hy derabad een avondklok ingesteld. Politiekringen deelden mee dat agenten het vuur openden op demonstrerende mensen. De onliusten vielen samen met een religieuze Hindoe-proces- De gewelddadigheden hielden verband met de belangrijke stemming die morgen in de volksvertegenwoordiging van Andhra Pradesh plaatsvindt. Dan zal moeten blijken of de huidige premier van Andhra Pradesh, opvolger van de on langs afgezette populaire Rama Rao, over voldoende steun beschikt in het parle ment. In verband met de stemming van morgen zijn 14.000 militairen gemobiliseerd om eventuele nieuwe onlusten de kop in te kunnen drukken. Japan en Zuid-Korea: „eeuwige vriendschap en samenwerking" TOKIO Japan en Zuid-Ko rea beloven elkaar „eeuwige vriendschap en samenwer king" als „rijpe bondgenoten". Dat staat in een gezamenlijk communiqué dat afgelopen za terdag in Tokio is uitgegeven aan het slot van het driedaagse bezoek aan Japan van de Zuidkoreaanse president, Chun Doo Hwan. Beide rege ringen verklaarden verder dat het Koreaanse probleem door een directe dialoog tussen Noord- en Zuid-Korea moet worden opgelost. Noord-Korea heeft zich daar steeds tegen verzet. ROTTERDAM Ambte naren van het ministerie van sociale zaken zijn be zig met het maken van plannen om de impasse in het havenoverleg op te lossen. De acties in de ha ven gaan intussen gewoon door. Minister De Koning is niet ak koord gegaan met het voorstel van de Vervoersbond FNV in het havenconflict. Het voorstel is, aldus het ministerie, in strijd met afspraken in de Ka mer over 57-plus-regelingen. Volgens de Vervoersbond moet het, ondanks de afwij zing van de minister, toch mo-. gelijk zijn om het conflict in de Rotterdamse haven op basis van de voorstellen van de bond probleemloos op te los- De bond dacht de problemen rond de met ontslag bedreigde 151 werknemers van Rotter dam Terminal te kunnen op lossen door de bestaande 57-plus-regeling in de Rotter damse haven met een jaar te verlengen. Daardoor zouden 140 banen in de stukgoedsector vrijkomen, die zouden kunnen worden in genomen door de met ontslag bedreigde werknemers van Rotterdam Terminal. Het 57-plus plan is zowel voor werkgevers als werknemers aantrekkelijk. De directeur Arbeidsvoor waardenbeleid van de werkge versorganisatie SVZ, Zee- bregts, was positief over het voorstel. „De charme ervan was dat beide partijen zich op de eigen stellingen konden handhaven, zonder dat er ge schoten werd". De nieuwe variant zou de werkgevers minder geld kos ten aan het laatste voorstel van de directeur van het ge meentelijk havenbedrijf Mole naar. Ook kan het principe van de bond geen man ge dwongen de poort uit ge handhaafd blijven. Zo'n 100 havenwerkers van de stukgoedbedrijven Seaport en Felshaven zijn vanmorgen in het kader van de verrassings acties van de Vervoersbond niet aan het werk gegaan. De stakingsacties waren van daag beperkter van omvang dan die vorige week, in ver band met de kadervergadering van de Vervoersbond die van avond wordt gehouden en om dat er een oplossing van het conflict in de lucht zou zitten. Veel gifafval gevonden in lege fabriek LONDEN In de Schotse stad Edinburgh zijn gister avond gedurende twee uur besprekingen gehou den tussen de Britse Ko- lenraad en de mijnwer- kersbond NUM over de al zes maanden durende mijnwerkersstaking. De geheime besprekingen zijn gevoerd door de vak bondsleider Scargill en de voorzitter van de Kolen- raad, McGregor. Over het resultaat van de be sprekingen is niets bekend ge maakt, maar aangenomen wordt dat er weinig vooruit gang is geboekt. Evenmin is het duidelijk of er opnieuw onderhandeld zal gaan wor den. De onderhandelingen werden gevoerd in een hotel in Edinburgh. McGregor ver klaarde na afloop: „Alle bij eenkomsten zijn succesvol, sommige zijn succesvoller dan andere". Een eerdere geheime ontmoeting tussen Scargill en McGregor leverde niets op. De Britse spoorwegvakbonden hebben zaterdag een nationale stiptheidsactie afgelast, die deze week gehouden zouden worden. De bond van treinbe stuurders heeft eveneens laten weten niet aan de stiptheidsac tie te zullen deelnemen. Het besluit om niet deel te nemen an de stiptheidsacties viel sa men met een toenemende druk op de havenarbeiders om het werk Weer te hervatten. De tweede havenstaking, die op 24 augustus is begonnen, geniet veel minder steun dan de eerste havenstaking. Een enquête onder de havenarbei ders heeft uitgewezen dat een merderheid bereid is het werk weer te hervatten. ETTEN-LEUR In het lege fabrieksgebouw van Intertop bv in Etten-Leur blijkt na het faillissement van het bedrijf, in februari, 20.000 tot 60.000 li ter chemisch afval te zijn ach tergebleven. In deels versleten betonnen kuipen in de vloer van het pand bevindt zich de vloeistof. Aangenomen wordt, dat een deel van het afval, waaronder zeer sterke zuren, in de loop der tijd in de bodem onder de fabriek verdwenen is. Curator mr. M. Asselbergs uit Etten-Leur meent dat de MBO, de hypotheekverstrek ker aan Intertop en formeel dus eigenaar van het pand, voor de chemische erfenis van het bedrijf verantwoordelijk is. De gemeente denkt dat er een kostbare sanering moet plaatsvinden. Ongeveer dertig schepen hebben zaterdag op het Amstelmeer tus sen Den Helder en de Wieringer- meer een drijven de demonstratie gehouden als protest tegen het voornemen van Rijkswaterstaat 100.000 kubieke meter bagger uit Den Helder in het Amstelmeer te storten. De vere niging „Vrienden van het Amstel meer" heeft van meet af aan te gen deze bagger- stort betoogd omdat de vereni ging bang is dat olie- en metaal vervuiling in het slib het milieu van het Amstel meer zal aantas ten. Doden door hittegolf in isda jtei SHING Californië LOS ANGELES In d is gebl. Amerikaanse staat Californii die de heerst momenteel een hitte|t gema. golf met temperaturen die l 40 graden celsius oplopen. Vol u3jbai gens de autoriteiten heeft de a bijna een week durende hitte ,jnripri golf aan al vier mensen het U ven gekost en is overmatig ge bruik van ventilatoren oor i zaak van stroomonderbrekin ,jgl <jie gen. Honderdduizenden Cali na' forniërs zoeken afkoeling .n het water van de Stillf Oceaan. Bij de herdenkint van de slag ori Arnhem in 1944 weekeinde, als onderdeel de vliegshow ooi S de 40ste interna tionale Hollant Ballonrace start. De werd georgank seerd door d<F0lS Haagsche Ballor STEN Club. Aan race werd deel^j, genomen dooit teams uit Neder land, Engeland enaal Frankrijk en Zwitye, ma seriand. De vliegas. Di show trok onfe staa danks het slech%rniij„ weer meer dar™?1 A 50.000 bezoefÜ f kers. stigd e n Be lip ee: Computer v0apng hnoloj nieuwe rivaal tó1 Ind b voor vrouw ZWOLLE De tweehon derdste sterfdag van Joan Derk van de Capellen tot den Pol (1741-1784) is dit weekeinde in Zwolle op stijvolle wijze herdacht. In het verlengde van deze herdenking viert het Pro vinciaal Overijssels Mu seum het honderdjarig be staan met de opening van een tentoonstelling, ge naamd „De wekker van de Nederlandse natie, Joan Derk van de Capel len". De officiële opening van deze tentoonstelling werd verricht door minis ter-president Lubbers, in zijn hoedanigheid van ere voorzitter van het herden- kingscomitë Joan Derk van de Capellen. één van de grondleggers", con cludeerde prof. dr. N.Cramer, hoogleraar aan de Leidse Rijksuniversiteit, aan het slot van zijn herdenkingsrede. Volgens Cramer is onze huidi ge democratie een historisch groeiproces geweest, waaraan ettelijke generaties vorm heb ben gegeven. Joan Derk zou, samen met anderen, het fun dament hebben gelegd. Als Joan Derk boven de staat kundige verwikkelingen in zijn tijd zou worden uitgetild, kan volgens de Leidse profes sor geconstateerd worden, dat hij streed voor beginselen die in zijn tijd nauwelijks pasten. Het afschaffen van Drosten diensten, openbaarheid, het enquêterecht, verantwoor dingsplicht van bestuurders en vrijheid van drukpers, waren voorbeelden daarvan. Premier Lubbers liet in zijn 'openingsrede van de Joan Derk-tentoonstelling doorklin ken zich als politicus verwant te voelen met de geprezen, maar ook vaak verguisde edel man. „Het was een waarlijk nationaal politicus, die partij koos op een wijze die men niet verwachtte. Het was een on rustig, fél voelend mens, die zichzelf steeds weer oplaadde en met het voorbeeld van de jonge Verenigde Staten van Amerika voor ogen op de bur gerij mikte. Joan Derk had een hekel aan de oude gezags structuur. Hij appelleerde "aan het volk door ze mee te nemen in de geschiedenis, om zo te la ten zien wat er allemaal mis was gegaan. De politiek kan alleen iets veranderen, als de mensen branden van onrust. Dat herkennen we in Joan Derk. De wil om het samen te doen vanuit het volk, dat noe men we democratie", aldus Lubbers. De tentoonstelling is tot en met 19 september in het Pro vinciaal Overijssels Museum te zien. Daarna gaat „De wekker van de Nederlandse natie" als reizende tentoonstelling het land in. LOUGHBOROUGH Som 4anva< mige vrouwen moeten het 1 rivaal opne^ men in de strijd dacht van hun r computer. Dit meldt Margaref Shotton, een onderzoekster* Loughborough in Groot-Br;/-- tannië. Zij zegt dat ze hondercf „computer-weduwen" heelt) ontdekt, wier mannen zich hun werk naar huis spoedei om vervolgens eindeloos me hun «computer te spelen. „D vrouwen komen gewoon aan bod", aldus Shotton. „Hui mannen zijn de hele hun werk en thuis tot dri| vier uur in de nacht met hi computer in van t Drijvend protest AMSTERDAM- UTRECHT-HILVERSUM Wat moet men Gaude- amus, het centrum voor hedendaagse muziek, toe wensen: een milde of een strenge selectiecommissie? Vorig jaar kon de toenma lige jury met moeite uit 160 inzendingen 7 compo sities voor uitvoering aan bevelen; dit jaar besliste een andere jury dat van de 218 inzendingen er liefst 28 tot klinken be hoorden te worden ge bracht. Aldus een heel verschillend percentage, waarbij kan wor den opgemerkt, dat er dit jaar opvallend méér werd ingezon den in de rubriek „Orkest" en dat Italië plotseling een hoog niveau bereikte, want van de 28 uitverkoren werken, waren er 12 uit dat land afkomstig, terwijl toch geen van de jury leden Italiaan was. Persoonlijk ben ik van me ning, dat elke jury voor dit concours alleen een prioritei tenlijst zou moeten opstellen, dit naar aanleiding van de uit voeringsmogelijkheden. Het is immers in hoge mate onbevre digend, dat er nu van de 10 uitverkoren orkestwerken er slechts 4 werden gespeeld, ter wijl ze allemaal natuurlijk moesten meedingen naar de Ballon race enige prijs voor het hele con cours, een compositie-opdracht van 4000 gulden voor het Gau- deamus-vertolkersconcours. Het is onaanvaardbaar, dat sommige stukken werden be oordeeld op een soms moeilijk leesbare partituur, en tevens op een meer of minder ge slaagde uitvoering, terwijl bij andere werken alleen de parti tuur moest gelden. Waren de vier stukken, die een radio-or kest ad hoe zaterdag onder Ri chard Dufallo ten gehore bracht, de beste van de tien, of waren het de stukken die het snelst konden worden ingestu deerd? Wat het antwoord ook zijn mag, de procedure blijft onmogelijk en onbillijk. Ook ten aanzien van andere bezet tingen zou moeten gelden, dat de beste werken tot klinken komen, ook als ze de moeilijk ste en de onhanteerbaarste zouden zijn. Maar hoe is dat principe in de praktijk te ver wezenlijken? Kennelijk zonder de uitvoering van het laatste programmanummer af te wachten, besliste de jury zater dag, dat de prijs moest gaan naar „Les Masques", een zes minuten durend trio voor fluit, altviool en gitaar, bevat tende een viertal muzikantes- ke caprices van de 29-jarige Italiaan Mauro Cardi. Wie alle concerten in deze muziekweek op de uiteenlo- pendste lokaties kon bijwonen, - samenvallende uitvoeringen en slecht gekozen aanvangsu- ren ten spijt - zou geen globale indruk van het geheel kunnen geven. De door de jury uitver koren stukken werden name lijk telkens onderbroken door concerten van stukken, waar de jury niets mee te maken had gehad. Als er in het pro grammaboek sprake is van 34 wereldpremières, gaat het niet om 34 door de jury gefunctio neerde uitvoeringen. Met de wereldpremières van het Bal letorkest bijvoorbeeld, had de selectiecommissie geen enkele bemoeienis: het waren puur Nederlandse bijdragen op basis van een Nederlandse keuze en zo waren er veel meer Neder landse keuzes. Verder werden twee bekroonde en twee eer volle vermeldingen uitgevoerd van het Concours voor Elek tronische Muziek in Bourges, welk concours in samenwer king met Gaudeamus wordt georganiseerd. Een motivering van de gemaakte keuze bleef achterwege. Met alle voorbehoud, dat ver eist wordt door de verwarde en verwarrende opzet van de Gaudeamus-muziekweek, zou ik willen zeggen, dat uit wat ik hoorde bleek, dat de heden daagse componeerkunst zich nog lang niet uit die impasse heeft bevrijd, waarin zij zich bevond. Men zoekt nog altijd naarstig naar een niet-tonaal gebonden idioom dat voldoen de aanknopingspunten geeft met het verleden, en dat toch ook perspectieven opent wat er nog niet is. Men nog altijd naar nieuwe ken, terwijl men met de gevonden en beproefde ken geen overtuigende drukkingskracht weet te reiken, vaak natuurlijk omdat men muzikaal niet noeg te zeggen heeft. Het volg is dan, dat er alleen celebrale probeersels schijn komen, in welk dan ook. Met name de elektronische stukken bijna stuk voor stuk veel lang, met uitzondering licht van Ton Bruynèls Petit Prince", verhaal van een beladen sprookje Veel boeiender dan de elektronische stukken vond wat te horen was uit de puterwerkplaats van Asko-Ensemble, in het der „Profondeurs de van de 30-jarige Thierry Lancino, voor basklarinet en te voeren in combinatie een band, waarop door computer klanken van een Het is wel opmerkelijk, dat Franse cultuurministerie bijzondere werk laten maken voor landse basklarinettist Sparnaay en het Asko-Ensemble.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6