Nederland is nu eenmaal de poort van Europa Het verschil tussen kopen en verkopen Groot deel van investeringsplan voor Den Haag Toorenaar dient klacht in tegen Valken -«'^BINNENLAND CeicUcSoiMant MAANDAG 10 SEPTEMBER 1984 PAGINA 5 )raaimolen verliest mndel: jongen dood OLENDAM Op de kermis in Volendam is loor nog onbekende oorzaak een gondel van een Iraaiende kermisattractie afgebroken. Daarbij is 16-jarige scholier T. Bond om het leven geko- i. Een andere jongeman raakte licht gewond, gondel waarin de twee jongens zaten brak jlotseling af van de carroussel, werd een eind >ver het kermisterrein geslingerd en boorde zich enslotte dwars door een afrastering. Er was op lat moment nog maar weinig publiek op de ker- nis aanwezig, zodat er geen omstanders door het jrojectiel werden getroffen. De twee jongens wer- len naar een ziekenhuis in Purmerend gebracht, waar Bond kort na aankomst aan zijn verwondin- overleed. De politie kon nog niet zeggen of iet ongeval te wijten is aan onzorgvuldig onder houd van de draaimolen. Recordbezoek voor Firato AMSTERDAM De 23ste Firato-tentoonstel- ling in de RAI in Amstr- dam heeft een record aantal bezoekers getrok ken. In de afgelopen tien dagen zijn 326.905 be langstellenden geteld. Op de vorige Firato kwamen 322.787 bezoe kers. Veel interresse werd getoond voor de nieuwe lichtgewicht vi- deo-apparatuur, de com- pactdisk en het grote aanbod van huis- en spelcomputers. De vol gende Firato wordt ge houden in 1986. MINISTERIE BIEDT HONGERSTAKER BAAN AAN ANDIJK Het ministerie van landbouw en visserij heeft tuinder Jaap Meester uit Andijk, die al maanden een hongerstaking houdt, een rijksbetrekking bij de landin richting aangeboden, op voorwaar de dat Meester zijn hongerstaking onmiddellijk beëindigt. Volgens Meester's zaakwaarnemer is bij het aanbod benadrukt dat het op louter humanitaire gronden is gedaan en geen enkele schulderkenning in houdt. Meester heeft inmiddels het aanbod verworpen. De tuinder die sedert 21 juni alleen nog water drinkt en nog slechts- 52 kilo weegt, wenst uitsluitend een aanbod te accepteren dat hem vol komen bevrijdt van alle schade die een mislukte ruilverkaveling hem heeft opgeleverd. Inmiddels groeit bij de vereniging Recht op recht" die Meester's actie begeleidt, grote ongerustheid over de verslechte rende gezondheidstoestand van de hongerstaker. Ook nationaal ombudsman dr. F. Rang die zich volgens De Werd op eigen initiatief in de zaak heeft verdiept, heeft „Recht op Recht" laten weten dat hij hangende een diepgaand onderzoek geen directe maatregelen kan nemen. Nijpels schrijft Tsjernenko over dissidente Grivnina AMSTERDAM De VVD-fractievoorzitter in de Tweede Ka mer, E. Nijpels, heeft Sovjet-leider Tsjernenko verzocht te inter veniëren ten bate van de MoSkouse dissidente Irina Grivnina. Grivnina, die binnen de Sovjet-Unie werd verbannen wegens haar strijd tegen het politieke misbruik van de psychiatrie in de Sovjet-Unie, wil naar Nederland emigreren. Reeds meer dan een jaar weigeren Sovjet-autoriteiten de noodzakelijke uitreispa pieren af te geven. Grivnina kan elk moment gearresteerd en tot maximaal vijftien jaar veroordeeld worden. Nijpels reageert in zijn brief op een uitlating van de Sovjet-ambassade in Den Haag, dat Grivnina niet kan emigreren omdat haar vader daar geen toestemming voor geeft. Nijpels wijst erop dat de 39-jarige Grivnina oud genoeg is zelf te beslissen en dat haar vader ont kent toestemming te hebben geweigerd. Grivnina heeft al laten weten zich niet meer als Sovjet-staatsburger te willen beschou wen en haar Sovjet-staatsburgerschap op te willen zeggen. Cylinder met radio actieve stof gestolen ROTTERDAM Tijdens een „open dag" van de Rotterdamse brandweer is zaterdagmiddag een loden cylinder gestolen, die een staafje van de radioactieve stof ce sium 137 bevatte. In de loop van de avond kwam een bezoeker van de open dag zich met de cilinder bij de politie melden. Hij verklaarde deze op een terrein buiten de kazerne te hebben gevonden. Hoe die cylinder daar is terechtgekomen is voor de" politie nog een raadsel De man, een Rotterdammer, verklaarde de cylinder niet te hebben geopend en van eventuele radioactieve besmet ting is volgens de politie dan ook geen sprake geweest. ITT-DIRECTEUR SCHAAP: T>!> De ITT-directeuren Schaap (rechts) en Verwaaijen bij een van de nieuwste vindingen het concern: de geavanceerde managerstelefoon van de toekomst. rkt I len DEN HAAG „Wij streven er met z'n allen nu eenmaal naar Neder land de „Gateway to Eu rope" te maken. Ook de regering doet dat. Ieder een is het er over eens dat we om poort van Eu ropa te zijn geografisch een uitstekende ligging hebben. De infrastruc tuur is goed. De haven en douanefaciliteiten zijn redelijk goed, snel en concurrerend georgani seerd. Dat was voor ons een belangrijk punt". Ir. A. O. Schaap is een te vreden man en als direc teur van ITT-Nederland heeft hij daar ook alle reden toe. Twee jaar lang heeft hij zich immers in gespannen het Europees distributiecentrum t van dit internationale bedrijf binnen de vaderlandse grenzen te krijgen en vandaag werd het posi tieve resultaat van deze inspanningen openbaar gemaakt. Ir. Schaap en zijn rechter hand, directeur personeel drs. B. Verwaaijen, zijn vol lof over de medewerking van het ministerie van Economi sche Zaken en de Stad Rot terdam. Niet voor niets werd vandaag de eer gegund aan minister Van Aardenne de belangrijke besluiten van ITT bekend te maken. „Het ministerie van Economische Zaken heeft heel positief en actief meegewerkt om samen met ons dit project naar Ne derland te krijgen", zegt de ITT-directie. „De bereidheid om met informatie te komen, mensen verder te helpen was bijzonder groot. Onze inter nationale besluitvormers zijn door het ministerie en de stad Rotterdam uitstekend opgevangen en snel gebracht bij die Nederlandse onderne mingen die op dit gebied hun sporen verdiend hebben. Daardoor kwam het image over dat die jongens in Ne derland drommels goed we ten waar ze mee bezig zijn. Voor een groot internationaal bedrijf als ITT is dat ver schrikkelijk belangrijk. Ty pisch salesmenship op inter nationaal niveau", zegt ir. Schaap. „Kijk, rooie lopers uitgooien is één ding, maar daarna ook bereid zijn concrete stappen te zetten om voorkomende problemen op te lossen is wat anders. Daarin heeft met name ook Rotterdam, inclu sief burgemeester Bram Pe per, prima werk verricht", vult Verwaaijen aan. Zwaartepunt Hoewel ITT'nog vaak als een Amerikaanse multionational wordt aangeduid heeft het concern een zeer belangrijke Europese historie, die vaak over het hoofd wordt gezien. Zeker wat de hoge technolo gie betreft ligt het accent aan deze kant van de oceaan. Hier zijn de belangrijkste la boratoria, waar nieuwe ont wikkelingen worden uitge dokterd. „Ook de historie van de telecommunicatie ligt in Europa", licht directeur Verwaaijen toe. „In Neder land bijvoorbeeld zitten we al 75 jaar. Dóórdat alle Europe se vestigingen van het con cern door nationale directies worden geleid wordt ook döor Europese denkers het investeringsbeleid uitgestip peld. Niet door de Amerika- De Europese omzet van het concern ligt rond 20 miljard gulden. Dat is een derde van de wereldomzet. Daarbij moet worden bedacht dat veel van de Amerikaanse ac tiviteiten van ITT bestaan uit verzekeringen en cred iet ver lening. De VS spelen in het industriële gebeuren binnen het concern een tamelijk on dergeschikte rol. De helft van deze activiteiten speelt zich namelijk in Europa af, de andere helft in de rest van de wereld en dan praten we niet alleen over de VS, maar ook over het Verre- en Mid den-Oosten, Latijns Amerika en Australië. Concentratie Gezien de omvang van de Europese industriële activi teiten van het bedrijf is de concentratie van de goede renstroom over Nederland van groot belang. Wat moe ten we ons daar nu concreet bij voorstellen. Directeur Verwaaijen: „ITT heeft in alle Europese landen produc tie- en handelsondernemin gen. In Nederland alleen al hebben we bijvoorbeeld een twintigtal bedrijven, zoals Koni Schokbrekers, De Gou den Gids, Telecommunicatie etc. Tot op heden was het zo dat ieder voor zich de aan- en afvoer van onderdelen en van het eindproduct voor ex port verzorgde. In de hoge technologie wordt de be schikbaarheid van verschil lende onderdelen waarmee gewerkt moet worden echter steeds belangrijker. We moe ten in staat zijn op tijd en met de juiste componenten te produceren. Bovendien vindt bij de export een sterke coör dinatie plaats van wie waar en op welk moment zijn acti viteiten moet hebben. Om dat alles goed in de hand te kunnen houden moet je je distributie goed kunnen rege len en centraliseren, zowel de invoer van onderdelen, als de export van een eindpro duct". „Als we kijken naar de stro men van ITT in Europa gaat bedragen. Het hoofdkantoor van ITT aan de Kerketuinen in Den Haag. Om dat goed te kunnen cen traliseren heb je buitenspori ge eisen te stellen aan de af handeling. De beschikbaar heid en bereikbaarheid van een centrale plaats moet opti maal zijn^ je moet weten dat het transport 100 procent in orde is. Met andere woorden: de infrastructurele voorzie ningen, zowel op het gebied van telecommunicatie als weg, water en lucht zijn van groot belang. Nederland heeft wat dat betreft het een en ander te bieden. Vooral de geografische ligging en het feit dat Schiphol en Rotter- damn bij wijze van spreken op eikaars lip liggen geeft mogelijkheden voor een uit stekende combinatie van zee- en luchttransport. Een goede wisselwerking tussen die twee is voor ons van groot belang en daar biedt Neder land hele goede mogelijkhe den voor", legt Verwaaijen uit. Concurrentie Binnen ITT is flink gestre den om het Europees distri butiecentrum. Met name Bel gië was voor Nederland een geduchte concurrent. Bij onze zuiderburen vervult ITT de zelfde rol als Philips in Ne derland. De Antwerpse ITT- vestiging (BELL) is veel gro ter dan de Nederlandse en in Brussel torent de Europese directie van dit wijdvertakte concern. De heren Schaap en Verwaaijen gaan liever niet te diep op de interne concur rentiestrijd in. „Mijn collega's in andere landen hebben er ook sterk voor gepleit deze zaak naar hun land te ha len", verklaart ir. Schaap eu femistisch. Na twee jaar voorbereiding viel de keuze echter op Ne derland. Naast de genoemde factoren speelde de Neder landse stabiliteit op het socia le front ook een zeer belang rijke rol, zo geeft de Neder landse directie toe: „Het is een feit dat Rotterdam histo risch gezien een uitstekende staat van dienst heeft als het gaat om de beschikbaarheid van personeel en het ontbre ken van stakingen. Dat kan van veel andere steden in Europa niet altijd gezegd", benadrukt ir. Schaap. Dat er ook door andere Euro pese landen flink op dit pro ject is geaasd laat zich niet al leen verklaren door de direc te effecten op de werkgele genheid. Er zijn immers ook tal van indirecte gevolgen. „Het zal zeker niet bij de be dragen die vandaag bekend gemaakt zijn blijven", ver wacht ir. Schaap. „Om alles straks van Rotterdam en Schiphol verder Europa in te krijgen (en omgekeerd) denkt ITT per jaar nog eens 100 miljoen te gaan uitgeven. Dat is een extra kans voor de Nederlandse transportindus trie". Reparatiecentrum Daarmee is het verhaal ove rigens nog niet af. Niet alleen is de toegevoegde waarde van dit project al aanzienlijk. ITT heeft wellicht nog meer in petto. Door het concern wordt thans een studie ver richt naar een soortgelijke concentratie van haar be langrijkste reparatieactivitei ten in Europa. Bekeken wordt of naast de centrale distributieactiviteiten ook op Europese schaal de ITT-repa- ratie kan worden gebundeld. Als je eenmaal ergens een opslagcentrum met veel on derdelen etc. hebt kan het namelijk heel interessant zijn daarnaast een reparatiecen trum te vestigen. Er is nog geen schatting ge maakt van wat zo'n repara tiecentrum aan positieve ef fecten op de Nederlandse economie zou kunnen heb ben. Maar dat de concentra tie van de reparatiecativitei- ten niet zomaar een mooi verhaal is blijkt uit het feit dat deze nu al als derde fase in de ITT-plannen is ver werkt. „De eerste fase is het opzetten van het project met bestaande overslag- en trans portbedrijven in de havens", legt directeur Verwaaijen uit. In de tweede fase wordt alles verder uitgebouwd en gaat een ITT-onderneming dat ge heel regelen, waarbij overi gens gebruik gemaakt zal blijven worden van Neder landse bevrachters. Die fase moet al in 1985 ingaan en we sluiten zekert niet uit dat we dan ook nog ergens een cen trum gaan bouwen. In de derde fase komt dan een in tegratie met de reparatieacti viteiten, waarbij we opnieuw enkele tientallen arbeids plaatsen kunnen creeëren. En dan blijf ik aan de voor zichtige kant". Bij reparatie moeten we den ken aan de zogenaamde „High Tech-producten" zoals personal computers, de tele- commiunicatieproducten, ter minals etc, kortom de niet- weggooiartikelen, waarvan het de moeite waard is ze te repareren. Drs. Verwaaijen: „Vroeger kwam er altijd een monteur aan huis die van wanten moest weten en zelf in de tv-kast ging zitten prut sen om het ding weer aan de praat te krijgen. Tegenwoor dig geeft het apparaat zelf al aan waar de fout zit. Bij repa ratie wordt ter plaatse on middellijk een nieuwe print plaat ingezet. De kapotte printen komen dan hierheen om vervolgens gerepareerd te worden". ITT-Den Haag fungeert op deze manier sinds anderhalf jaar al als een „micro-repair- centrum" voor tal van elec- tronica van verschillende merken, ook non-ITT-pro- ducten. Dat micro-repaircen- trum groeit volgens de direc tie als kool. Bij het concen treren van de reparatieactivi teiten moet volgens Ver waaijen en Schaap echter vooral aan de meest kostbare reparaties worden gedacht, waarbij dure testapparatuur komt kijken die het beste op één centrale plaats geconcen treerd kan worden. Gezien de voordelen die Nederland al biedt en die hierboven al zijn geschetst komt ons land daarvoor als eerste in aan merking, zeker gezien het feit dat de Europese goede renstroom van onderdelen en eindproducten nu ook al via ons land loopt. ARJEN BROEKHUIZEN DEN HAAG Met het leg gen van een goederenstroom van jaarlijks 2 miljard gulden over Nederland, waartoe het internationale concern ITT vandaag besloot, krijgt de na tionale economie een flinke oppepper. Het betekent een prima internationale reclame voor Nederland. Rotterdam en Schiphol in het bijzonder. ITT opereert immers in 80 landen en die krijgen nu alle maal met ons te maken. Daarnaast is het besluit van groot belang voor de werkge legenheid. Het helpt niet al leen 30O man aan een nieu we baan, maar heeft ook tal van indirecte positieve effec ten, ook voor bedreigde ba nen. ITT-directeuren Schaap en Verwaaijen hoeden zich ervoor een uitspraak te doen, („Ik wil me niet in een wes pennest steken"), maar het besluit van ITT zijn Europese goederenstroom „met onmid dellijke ingang" via Rotter dam te leiden komt natuur lijk wel op een uitgelezen moment. Er staan daar im mers tientallen banen op de tocht het conflict daarover loopt hoog op. Nu komt er voortaan jaarlijks voor twee miljard aan goederen naar de Maasstad die door mensen handen verwerkt zullen moeten worden. Mensenhan den die wellicht anders werkloos zouden blijven. Dan is er nog de 100 miljoen per jaar die Nederlandse transporteurs aan dit besluit kunnen verdienen. En aan de horizon gloort nog een heel nieuwe activiteit van een Europees reparatiecen trum, dat niet alleen goed kan zijn voor nog meer goe derenstromen, maar naar de verwachting van de directie „zeker enkele tientallen mensen aan werk zal kunnen helpen Verder mag de investering van 300 miljoen in de ver schillende Nederlandse ITT- bedrijven niet onvermeld blijven. Die zal zeker ook voor werk zorgen. De positie van het grootste ITT-bedrijf in Nederland, Standard Elec tric met ruim 1000 werkne mers in de regio Den Haag, moet daarbij genoemd wor den worden. Voor dit bedrijf kan het ITT-besluit van van daag echter nog veel verder reikende gevolgen hebben. ITT is immers een van de drie kandia ten om het Ne derlandse netwerk van tele foonscentrales te vernieu wen. Een miljardenklus, drijf echter heel wat aan ge legen de order voor de nieu we centrales binnen te halen. Die zou immers grotendeels bij de nationale vestiging, in Den Haag, uitgevoerd moe ten worden. Gevraagd naar een mogelijk verband tussen het scheppen paardje, de digitale telefoon centrale „System 12", heeft ingezet, waar de naaste con currenten, Ericsson en Phi lips niet alleen jaloers, maar ook bang voor zijn. De laatste jaren deed de Nederlandse PTT bij de aanschaf van cen trales alleen zaken met ITT's Er is het be- concurrentieslag rond de te lefoon-order zegt Europees directeur Daniël P. Weadock: „Ik ben vandaag gekomen om te kopen, niet om te ver kopen". Ook de Nederlandse directie wijst elk verband re soluut van de hand: Wij hebben na 75 jaar zo'n bin nenkomer niet meer nodig. Het zou een beroerde zaak DEN HAAG De 300 miljoen gulden aan investe ringen die ITT de komende vijf jaar in zijn Neder landse bedrijven zal doen is een onderdeel van de 4,75 miljard dollar (bijna 15 miljard gulden) die in die periode verspreid over de Europese vestigingen wordt gestoken. Een belangrijk deel daarvan zal te rechtkomen in de productiebedrijven van Standard Electric in Den Haag en Hoogeveen. ITT-Nederland zal in Den Haag vooral gaan investeren in nieuwe ontwikkelingen in de telecommunicatie-industrie en kabeltelevisieprojecten. Ook grote nieuwe telefoon centrales zullen in Den Haag worden vervaardigd. De afgeleide geavanceerde kleine huiscentrales en kiessystemen voor telefoons zullen door het produc tiebedrijf in Hoogeveen op de markt worden ge bracht. Volgens de directie van ITT-Nederland betekent het groene licht voor het investeringsplan een gezonde basis voor de ITT-ondernemingen om innovatief bezig te zijn. Zij wijst erop dat deze plannen overigens los staan van miljoeneninveste ringen die de laatste jaren al zijn gedaan. De miljoenen kos tende nieuwbouw van het nieuwe hoofdkantoor van ITT-Ne derland aan de Haagse Kerketuinen is niet bij dit bedrag in begrepen. Ook het nieuwe kantoor van de verzekeringsmaat schappij Zwolsche Algemeene dat in oktober in Nieuwegein wordt opgeleverd is een aparte investering geweest. Wat de 300 miljoen voor de werkgelegenheid bij ITT-Neder land betekent valt volgens directeur Schaap bij benadering nog niet zeggen. „Bij de NSEM (Den Haag) werken nu ruim 1000 mensen. Er zullen in elk geval hoogwaardige arbeids plaatsen bijkomen in de productontwikkeling en nieuwe technieken. Zoals we het nu voorzien zullen we als Neder landse vestiging de komende jaren in arbeidsplaatsen stijgen. Er zullen zeker geen mensen uit gaan als we onze plannen zijn als we onze telefooncen trales zouden moeten verko pen met een distributiecen trum". Toch is het verschil tussen kopen en verkopen niet zo abslouut als deze ITT- voorlieden willen doen gelo ven. Het gezegde „voor wat hoort wat" is immers bij elke zakenman bekend. Dat ITT minister Van Aardenne de eer gunde de belangrijke im puls voor de Nederlandse economie bekend te maken is in dat kader even verstandig als duidelijk. Na vandaag kunnen de besluitvormers over de telefoonorder in en rond het kabinet immers moeilijk nog om ITT heen. ARJEN BROEKHUIZEN kunnen uitvoeren", verwacht de dTrectie. FRIEMELS •1" IS ffN MEfSlAM M. IK. jlPETUFTZ DOEM C eotfil DiTGMT to NIED.' XWHEDIE WKlï IK STOP NFT EIMCPJ "tn AMSTERDAM Ex- -commissaris G. Toore naar van de Amsterdamse politie heeft vandaag via zijn advocaat bij de offi cier van justitie een straf klacht wegens smaad in gediend tegen hoofdcom missaris J. Valken in de hoofdstad. Toorenaar hij was onder andere vele jaren chef van de narcoticabrigade is boos op Valken omdat die vorige week in een dagblad het afscheids feest van de ex-commissaris bekritiseerde. Valken noemde politie" vanwege de aanwezig heid van de hoofdstedelijke „penose". Ik voel me beledigd, aldus Toorenaar vanmorgen. De voorstelling van Valken is zeer overdreven. Van de 800 gasten op mijn feest behoorden 1 enkele tot wat wordt genoemd de penose. Dat de kranten die gasten meer aandacht hebben gegeven dan andere gasten, kan ik niet hel pen, aldus Toorenaar. Toorenaar is al twee maanden weg bij de Amsterdamse poli tie. Hij ging vervroegd met pensioen. Zijn verhouding met de korpsleiding was slecht ge worden. De ex-commissaris is nu raadgever voor grote be drijven op het gebied van de interne beveiliging tegen frau de en diefstal. Toorenaar ver klaarde al al 30 klanten te hebben. De namen van deze firma's houdt hij liever ge-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5