„Je moet plots erkennen dat je niet kunt lezen en schrijven" ALLERLEI(DS) flltERLEKDS) L Gewijzigd Folkfestival succesvol verlopen CcidócSomcmt Veel bezoek bij Leidse dierententoonstelling Discobus brengt jeugd naar huis DE MOEILIJKE WEG NAAR DE ALFABETISERINGSCURSUS: MAANDAG 10 SEPTEMBER 1984 PAGINA 3 Stoelen matten Veel mensen bezitten stoelen met zittingen of rugleu ningen waarvan het vlechtwerk kapot is. Voor hen houdt K&O een cursus stoelen matten. Bij K&O is het vereiste materiaal aanwezig, de deelnemers dienen echter wel zelf een stoel mee te nemen om te leren vlechten. Voor inlichtingen: K&O tel. 071-141141. Volksdansen Met ingang van vandaag gaan bij volksdansvereniging Krici Krici Ticek volksdanscursussen voor beginners en gevorderden van start. De beginners dansen elke vrijdaga vond van 19.45 tot 21.15 uur terwijl de gevorderden van 21.30 tot 23.00 verwacht worden. Onder leiding van Truus Willems hebben de cursussen plaats in het Vliet-complex. Dit is gelegen op het terrein van het Jeugddorp aan de Voorschoterweg. Bij beide cursussen zijn nog enkele plaat sen vrij. Inlichtingen bij Wim Austmann tel. 02522-17505. Rembrandt In verband met het 120-jarig bestaan van het Rem brand t-scholengemeenschap wordt vrijdag 14 septem ber een reünie gehouden voor oud-leerlingen en mede werkers en eenieder die zich bij de school betrokken voelt. De reünie begint om 19.00 uur en wordt gehou den in het nieuwe schoolgebouw aan de Noachstraat 2. Majoretten De speeltuinvereniging Zuiderkwartier houdt 15 septem ber voor de 9e maal een majorettenconcours op het speel terrein aan de Anjelierstraat. Daar wordt ondermeer aan deelgenomen door 19 majorettenpeletons uit Leiden, Kat wijk en Alkmaar. Het concours begint om 10.30, om circa 16.45 heeft de prijsuitreiking plaats. Chili De werkgroep TV-issue van de Leidse studenten ekkle- sia houdt vanavond een informatie- en discussieavond over Chili waar 11 jaar geleden de regering Allende tijdens een staatsgreep werd afgezet. Als inleiding voor de bijeenkomst wordt een tv-documentaire ver toond die een terugblik geeft op de gebeurtenissen van af de staatsgreep tot nu en de reacties van het Chileen se volk daarop. De aanvang is 20.00 uur, de bijeen komst wordt gehouden aan het Rapenburg 100. Wegwijzer Onlangs is de nieuwe 'wegwijzer voor Leiden'editie '84-'85 verschenen. In deze gids staan de organisaties en instellin gen in Leiden opgenomen. Zoals gebruikelijk wordt het handige boekwerkje huis aan huis verspreid. De versprei ding neemt echter enige weken in beslag. Mensen die na enkele weken nog niet in bezit zijn van de wegwijzer kun nen deze afhalen bij de balies in het stadhuis en stads- bouwhuis. Verdere inlichtingen en opmerkingen via tel. 254107. Leidato al bijna 20.000 bezoekers LEIDEN De 23-ste Leidato in de Groenoordhallen is het af gelopen weekeinde bijzonder druk bezocht. Gisteren werd de huishoudbeurs bezocht door 10.873 belangstellenden. Sinds de opening op vrijdagavond kochten al 19.430 personen een toe gangsbewijs. De beurs is tot en met komende zondag nog geo- .EIDEN Illegaal lachten r,EIDEN De jolitie heeft vrij- schapevlees >n een schapehuid 'er o n beslag genomen z n een woning aan st tel Van Riebeek- egeri [°*- bewoner voo r' rtdur pand vordt vanmorgen 1 lehoord inzake il- is&ez égaal slachten, let vlees wordt rernietigd. and Wateroverlast valt mee LEIDEN De overvloedige regenval van de laatste dagen heeft in Leiden niet voor veel wateroverlast gezorgd. Wel werd het verkeer gehinderd door de soms grote plassen die op het wegdek bleven staan. Vanmorgen deden zich op de A4 de snelweg Den Haag Amsterdam bij Leiden twee kleine kettingbotsingen voor waarbij twee mensen licht werden gewond. Er ontstonden kilometers lange files. Van een pand aan de Haarlemmer weg liep vrijdag de achtertuin vol met rioolwater. Het wa ter stond tot aan de keukendrempel. De brandweer heeft de tuin leeggepompt. Van een pand aan de Koningsstraat zakte een plafond gedeeltelijk in door het water wat erop stond. Ook hier moest de brandweer eraan te pas komen. Aan de Granaathof kwamen drie panden blank te staan door een wasmachine die verstopt was. Ook hier moest de brandweer er aan te pas komen om de overlast te verhel pen. Vanmorgen heeft de brandweer op de Morsweg een boom omgezaagd, die op geparkeerde auto's dreigde te val- Inbreker betrapt LEIDEN Een be woonster van een pand aan de Haagweg heeft vrijdagmiddag een in breker betrapt. Toen zij thuiskwam, stormde een man de trap af. Er ontstond een worste ling, maar de inbreker kon ontsnappen. Hij ging er vandoor met 55 girobetaalkaarten, een pasje, twee kascheques een gouden hanger en een gouden munt. De man kwam het pane binnen door een ruitje van de voordeur in te trappen. Klap met fiets- ketting LEIDEN Een Leidenaar heef in de nacht van zater dag op zondag in de Haarlemmer straat van een voorbijganger zon der enige aanlei ding een klap met een fietsketting ge had. De man liep een buil en een schram op. Amok met zwaard LEIDEN Een 59-jarige Lei denaar, die onder invloed van alcohol verkeerde, heeft gister avond in de Oosterstraat voor paniek gezorgd door met een zwaard van een meter lang een aantal kinderen te bedreigen. Hij wilde de kinderen die voor zijn woning speelden, wegjagen en kwam met het zwaard in zijn handen naar buiten gestormd. Omwonenden waarschuwden de politie. De Leidenaar had zich inmiddels weer in zijn wo ning opgesloten. De politie for ceerde de deur, waarop de man werd aangehouden en het zwaard in beslag genomen. Op heterdaad betrapt LEIDEN Een 25-jarige Leidenaar is vannacht op he terdaad betrapt bij een in braak in een winkel in sport artikelen aan de Breestraat. De politie werd gewaar schuwd door de alarminstal latie van de winkel en kwam de man in de Breestraat te gen. Hij bleek 21 jassen bij zich te hebben. De Leidenaar kon zijn arrestatie moeilijk verkroppen, want op het po litiebureau pleegde hij wat kleine vernielingen. De ,,Jong-dieren tentoonstelling" in het Leidse Vijf Hoven- huis trok afgelopen weekend 500 toeschouwers. De nieuws gierigen waren afgekomen op de dierenshow en de keurin gen van de Leidse Pluimvee- en Konijnensportvereniging. Voorzitter H. Vogelezang zegt blij verrast te zijn met de grote belangstelling. „Er waren deze maal erg veel vragen van bezoekers hoe ze hun huisdier moeten onderhouden of wat de lusten en lasten van een nieuwe huisvriend zijn". Voor de leden was de keuring van de jonge dieren (die nog dit jaar geboren zijn) het belangrijkste. De eerste prijs voor de mooiste grote hoen ging naar Bram Bos uit Leiderdorp. Bij de kleinere soort viel de eer aan J. Drost uit Sassen- heim. L. Helder uit Leiderdorp bleek de mooiste sierduif te bezitten. De Vlaamse Reus met de minste schoonheidsfout jes bleek in het bezit van T.H. van der Geest uit Oud Ade en de „schoonste" Cavia bleek uit de stal van de Zoeter- meerder M.L. Querreveld afkomstig te zijn. Volgens de heer Vogelezang is de eerstkomende tentoonstelling in het weeekend van 16 en 17 november in de agrarische school te Oegstgeest. ZOETERMEER De autobus van discotheek Loco- motion in Zoetermeer blijkt een schot in de r< J Veel jongeren lieten zich dit weekeinde hiermee voorlo pig gratis naar Den Haag vervoeren. In de Sprinter was het opvallend rustig. De bus is het initiatief van Lo comotion na overleg tussen de leiding van de disco en de Zoe- termeerse politie. Directe aan leiding zijn de ongeregeldhe den van vorige week op de Sprinterlijn Zoetermeer-Den Haag. Hierbij kwam het tot een treffen tussen politie enkele honderden discogan gers, voornamelijk afkomstig van buiten Zoetermeer. LEIDEN Wat onder de ti tel „Folkfestival. Terug naar af" eerder in deze krant werd aangekondigd, bleek een wijziging in de opzet van het tiende Leidse Folkfesti val in te houden, die het ge wenste effect op het publiek niet gemist heeft. Zo'n 350 folkliefhebbers getuigden daar gistermiddag en -avond van door naar het Sint An- thonius Clubhuis te komen. Een vol huis waar een geani meerde sfeer heerste, was een resultaat, dat de organi satoren, met de recente on dergang van menig folkfesti val in het achterhoofd, rede lijk tevreden stemden. De keuze van het Anthonius Clubhuis was de meest ingrij pende wijziging in de organi satie van het festival, dat vo rig jaar nog in de Stadsge hoorzaal werd gehouden. Over de nieuwe behuizing was nagenoeg iedereen te spreken. Het clubhuis is veel kleiner dan de Stadsgehoor zaal en dat schiep de moge lijkheid sneller dan voorheen de stemming erin te brengen. De grote zaal bood reeds en kele uren na de aanvang een uiterst ongedwongen sfeer, op het rommelige af. Kleine kinderen konden ongehin derd rondhollen en een druk converserende bezoeker of één, die de handen, gevuld met broodjes en drank, zich tussen de luisteraars doorma- noevreerde, werkte eerder sfeerverhogend dan storend. Maar wat is passender bij folkmuziek? Deze wil, alle experimenten op het vlak van de stijlvermenging ten spijt, elke pretentie van eli taire kunstmuziek vermijden en primair dienen als amuse ment voor haar publiek. Zij is om die reden muzikaal toe gankelijk en weerspiegelt in haar teksten het dagelijks le ven van haar publiek. Tijdens de optredens werd de afstand tot het publiek zo klein mogelijk gemaakt. In de grote zaal stonden de mu sici dan wel op een podium, maar dat vormde geen enke le belemmering voor een Volgens officiële schattin gen telt Nederland zo'n 700.000 analfabeten, men- die in meer of mindere mate moeite hebben r lezen of schrijven of zelfs volstrekt onbekend zijn met deze vaardigheden. Een precies aantal voor Leiden is niet bekend, een voorzichtige schatting be draagt enkele honderden. Op diverse plaatsen in Leiden gaan de komende weken alfabetiseringscur- en van start. Eén van die plaatsen is het buurt huis Westerkwartier aan de Ten Katestraat waar Cora Brussee en Greetje Noordman een drietal cur- en voor hun rekening jen. Een bericht over hun ervaringen in het al- fabetiseringswerk en de problemen om de mensen bereiken want „ze kun- en onze folder natuurlijk niet lezen 'close' contact met hun pu bliek. Grappen werden be antwoord met commentaren uit de zaal, die verder en thousiast meeklapte en mee zong. Kinderen Eveneens qua sfeer uiterst geslaagd was het kinderpro gramma, dat ter ontlasting van de ouders in een zijzaal tje was georganiseerd. De groepen 'Windkracht' en 'Amazing Stroopwafels' en het Leids Poppentheater, die daar afwisselend optraden met een sterk cabaretachtig programma, konden zich koesteren in een publiek, dat de spontaniteit van de vol wassenen met stukken sloeg. Een tweede, belangrijke wij ziging betrof de programme ring. Dit festival heeft gebro ken met de trend van de laatste jaren om exotische folk, d.w.z. Europeese folk, die muzikale invloeden uit andere en met name Oosterse culturen verwerkte. 'Terug naar de bron' zou het motto van deze dag kunnnen lui den, wat een duidelijk plei dooi inhield voor de Euro peese folk en met name die uit de Angelsaksische landen. Groepen als Scarecrow, Cali fornia Breeze, de Crooks en de Schotse zanger Iain Mac kintosh, overigens een vaste gast op het festival sinds vele jaren, illustreerden deze voorkeur, waarin alleen de groepen Téka Hongarije) en Venhan Mais Cinco (Portu gal) variatie brachten. De sessie in Ierse stijl, waarmee het festival, naar goed Folk- gebruik, werd afgesloten, on derstreepte andermaal de trent van deze dag. DIRK VOOREN De muzikanten zorgden voor de gewenste ongedwongen sfeer. LEIDEN „Zo ging het jocxVvroeger. Wie niet zo goed i mee kon komen, moest will achterin gaan zitten. Net werken, doen wat er nt vj gezegd werd en vooral je mond niet open doen. Weet je het niet Aaltje? de JU het ^an maar Piet» ëliscflij bent zo'n goede leer- artjJling» aan jou kunnen ze ^1 pH^en voorbeeld nemen. Ja- d..dan geloofde Aaltje het n ojv^der wel". ^/"Bovenstaande tekst is het intro |Van de folder over de cursus- rblJ jsen in Westerkwartier. Wie fi^flherinnert het zich zo niet. De [leerlingen die niet zo goed mee konden komen, werden jvaak afgescheept met de huis- he ffhoudelijke werkjes in het klas fat zjlokaal. Ze mochten de plantjes dat «water geven, het onderwijs m bood te weinig ruimte voor ex- I tra aandacht voor de achter- s blijvers. Het zijn vaak oudere die in deze omstandig- geconfronteerd enkele jongere deel aan de alfabetise ringscursussen. Niet kunnen lezen en schrij ven roept grote barrières op in deze maatschappij. De banen mer die zelf in een slagerij werkte". Antipathie Wanneer de eerste beginselen van de taal beheerst worden, wordt geprobeerd de cursisten te stimuleren tot het lezen en schrijven van (eigen) verhaal tjes. Cora: „We proberen ze een beetje zin in lezen bij te brengen. Vaak hebben ze door de nare schoolervaringen van vroeger een antipathie tegen lezen gekregen". Bovendien wordt een belangrijk deel van de tijd besteed aan het ontwik kelen van sociale vaardighe den: het leren praten over in gewikkelde onderwerpen, de angst te overwinnen om in een groep iets te zeggen. In Westerkwartier wordt op drie niveau's cursussen gege ven. De eenvoudigste is het le zen en schrijven voor volwas senen waarin de eerste begin selen van de taal worden bij gebracht. Het tweede niveau is de 'taalgroep Nederlands' die dit jaar voor het eerst van start gaat. Deze cursus is bedoeld voor mensen die wel kunnen lezen en schrijven maar zich daar niet voldoende 'zeker' in voelen. Tenslotte is daar de cursus 'omgaan met taal' waar in naast diverse taaloefenin gen ook aandacht wordt be steed aan vervolgmogelijkhe den voor scholing en ontwik keling. Elke cursus heeft 1 keer in de week gedurende twee uur op een avond plaats. De kosten bedragen tien gul den per maand maar voor komen draagt de gemeente wat bij in de kosten. GERT VISSER heim, omdat hij bang is af te gaan tegenover de kinderen". Angstig Een aantal mensen probeert de taal in de veilige anonimi teit van een schriftelijke cur sus bij te spijkeren, maar voor al de echte analfabeten haken vaak voortijdig af. Cora: „Zo'n schriftelijke cursus vraagt een enorm doorzettingsvermogen. Het feit dat alles schriftelijk is waar mensen juist moeite mee hebben en er geen mondelinge hulp bij wordt ge geven, maakt het moeilijk. Het in een groep werken daarente gen versterkt juist het gevoel dat je door moet zetten. Het werkt bovendien als een her kenning: ik ben niet de enige die problemen met lezen en schrijven heeft. In het begin van de cursus merk je dat mensen zenuwachtig en ang stig zijn. Het is voor hen een hele overwinning wanneer ze hun fouten in de groep durven te tonen. Zo zijn er allemaal van die kleine stapjes naar nog meer durven". Cora Brussee en Greetje Noordman: „Het is een hele overwinning wanneer ze hun fouten in de groep durven te tonen". die een sollicitatiebrief verei sen, zijn zowiezo al ontoegan kelijk, het reizen pér trein is zonder de schriftelijke aanwij zingen in het spoorboekje en op de perronsi een hachelijke zaak en de giro-blauwe betaal kaart is een onbereikbaar ide aal. Cora Brussee: „Deze men sen hebben vaak werk waarin ze de taal niet zo hard nodig hebben. Vaak ook creëeren ze een eigen code wanneer dat nodig is. Een code die alleen zij begrijpen. En daarbij heb ben deze mensen vaak een heel goed geheugen. Ze zijn beter getraind dan wij". Het is geen eenvoudige stap om je voor de alfabetiserings cursus op te geven. Greetje: „Het is in feite de erkenning voor jezelf, dat je het niet kan en veel mensen hebben daar moeite mee. De mensen willen het ook vaak voor zichzelf houden. Soms is het gezin niet eens op de hoogte van het feit, dat vader hier aan een cursus deelneemt. Hij houdt het ge- Het cursuspakket dat in Wes terkwartier wordt aangebo den, valt in drie delen uiteen. Bij alle cursussen wordt er echter vanuit gegaan dat ze zo dicht mogelijk bij de dagelijkse praktijk moeten staan. De cur sisten hebben een belangrijke inbreng en ook het gezellig heidsaspect weegt zwaar. Er wordt veel gelachen. Cora: „We proberen met erg praktische dingen bezig te zijn: bijvoorbeeld, hoe vul je een gi robiljet in"? Greetje: We hebben vorig jaar een hele les aan termen in de slagerij ge wijd. Er was toen een deelne-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3