TAFEL Massale belangstelling voor bezoek van paus aan Canada BTTïïTi „Nazi's gebruikten anti-semitisme om steun te krijgen van de massa" ftzicl&e £etdóc@otvtant Joegoslavië stemt in met komst paus kerk wereld Pax Christi wil hechte samenwerking vredesbewegingen en politieke partijen OORLOGSMISDADIGER EICHMANN IN ONGEPUBLICEERD DAGBOEK: Moeizame opgave weer Di br na ACHTERGROND MAANDAG 10 SEPTEMBER 1984 PAGIN De regering van Joegoslavië heeft blijkbaar in principe inge stemd met een bezoek van paus Johannes Paulus II aan het land. Dat valt af te leiden uit de boodschap van de paus aan het nationale eucharistische congres, dat in het bedevaartsoord Marija Bistrica bij Zagreb wordt gehouden. De boodschap is zondag gepubliceerd. Joegoslavië zou het tweede Oosteurope- se land zijn dat de paus bezoekt. In 1979 en 1983 bezocht hij Polen. Eind augustus sprak de paus er in het openbaar zijn leedwezen over uit, dat de Russische autoriteiten hem dit jaar geen bezoek aan Litouwen hadden toegestaan. Evangelist Billy Graham in Sovjetunie De Amerikaanse evangelist Billy Graham is zondag voor een twaalfdaags bezoek in de Sovjetunie aangekomen. Het is zijn tweede bezoek aan de Sovjetunie. Tijdens zijn eerste bezoek in 1982 verklaarde hij dat er een verrassende mate van gods dienstvrijheid is. Deze opmerking kwam hem op veel kritiek te staan. Zondag zei hij tot verslaggevers op het vliegveld in Moskou dat zijn woorden toendertijd volkomen verkeerd zijn uitgelegd. „Ik heb' dienstvrijheid heb kaan denkt dat er moeilijkheden kampen hebben dat ik een grotere mate i ngetroffen dan de gemiddelde Ameri- Graham zei zich bewust te zijn van de de christenen in de Sovjetunie te Niets overtuigt mensen met weinig verstand zozeer, als dat wat ze niet begrijpen. Kardinaal de Retz Naar schatting 300.000 perso nen hebben gisteren ii« de Ca nadese stad Quebec de mis bijgewoond, die door paus Jo hannes Paulus II aan het be- De paus riep de Canadezen op de menselijke waarden niet te verliezen in dit tijdperk van materialisme. „U zult weten hoe u een nieuwe cultuur moet ontwikkelen die het ei gentijdse van Amerika inte greert, terwijl zijn diepgewor telde humaniteit blijft be- waard,:, zo zei de paus. De paus vloog met het specia le pauselijke vliegtuig van de Italiaanse luchtvaartmaat schappij Alitalia naar Canada. Onder een stralende zon land de het toestel om vijf voor half twaalf 's morgens plaat selijke tijd op het vliegveld Ancienne-Lorette, waar hon derden mensen in afwachting waren, onder wie de demis sionaire premier, John Tur- De paus kwam even later uit het toestel en kuste de grond, terwijl een eresaluut van 21 kanonschoten klonk. In zijn aankomsttoespraak zei Johannes Paulus dat hij was gekomen als "pastor en broe der" van de 11,4 miljoen ka tholieken in Canada. Zij vor men 43 procent van de 25 mil joen Canadezen. De paus verklaarde met na druk dat hij zijn eerste bezoek aan Canada bracht als geeste lijk leider en niet als staats hoofd. „Mijn woord heeft niet de pretentie het antwoord te zijn op al uw vragen of zich te stellen in de plaats van uw' zoeken", zei hij. „Ik groet u, Québec, eerste kerk in Noord-Amerika, eer ste getuige van het geloof, u die het kruis hebt opgericht langs uw wegen en die het evangelie hebt verbreid door dit gezegende land", aldus de paus. De gouverneur van Canada, Jeanne Sauve, zei dat haar land de paus verwelkomde als profeet. „Meer dan enige andere he dendaagse leider hebt U de oorzaken blootgelegd van onze universele zorgen. U roept uit dat God niet dood is en dat de pijn die we elkaar doen, voortvloeit uit onze on macht het primaatschap van de ziel te behouden en de geestelijke essentie van het zijn te vatten". Langs de wegen en straten van vliegveld naar de stad stonden duizenden belangstel lenden, van wie velen met vlaggetjes, de paus toe te jui chen. Er waren strenge veilig heidsmaatregelen getroffen langs de route, die het voer tuig van de paus volgde. Voor de bescherming van de paus tegen wie in Canada be dreigingen zijn geuit zijn de uitgebreidste veiligheids maatregelen genomen uit 's lands geschiedenis. Vorige week maandag ontplofte in het Centraal Station van Montréal een bom, waarbij drie personen werden gedood en ruim veertig gewond. Enkele uren na zijn aankomst in Quebec-stad liet de paus weten dat hij tijdens zijn reis van twaalf dagen zijn afkeer van het huwelijk voor pries ters naar voren zal brengen. Op een bijeenkomst in de ka pel van het seminarie van Quebec riep hij priesters en t op celibatair te leven. De paus omarmt een meisje in klederdracht bij zijn aankomst op het vliegveld. Het bestuur van de ka tholieke vredesbeweging Pax Christi Nederland wil een hechte samen werking binnen het „Ko- mité Kruisraketten Nee", waarin vredesbewegin gen en politieke partijen samenwerken die de plaatsing van kruisraket ten op Nederlands grond gebied afwijzen. Het be stuur hield vrijdag en za terdag een beleidsweek- end, waarin werd gedis cussieerd over de plannen voor de komende tijd. Het bestuur van Pax Christi meent, dat het politieke debat over de kruisraketten een nieuwe impuls moet krijgen. Zo zou het Nederlandse kabi net voor zijn besluit om voor- lopig geen kruisraketten te plaatsen medestanders moe ten zoeken binnen de NAVO. Voorts zou het bij een even tueel besluit tot plaatsing van kruisraketten geen internatio naal verdrag mogen sluiten. Zo'n verdrag zou het interna tionaal recht misbruiken door het besluit van het huidige kabinet vast te leggen voor toekomstige kabinetten. Daar mee zou het internationaal recht een middel worden om de Nederlandse bevolking in het gareel te krijgen, een gang van zaken die ernstig afbreuk zou doen aan de hoge waarde die het internationaal recht nu heeft, aldus het Pax Chris- ti-bestuur. Volgens Pax Christi zou Ne derland een eerste stap tot ontwapening moeten zetten door zijn voorraad conventio nele en nucleaire wapens niet uit te breiden. Pax Christi wil het komende jaar invloed proberen uit te oefenen op de totstandkoming de de a lezingen i de Tweede Kamer, die schijnlijk in 1986 worden ge houden. Daarbij zullen de dis cussie in de vredesbeweging over de toekomst van Europa en het kerkelijk spreken over vredesvraagstukken een grote rol spelen. Het Pax Christi-bëstuur be sloot voorbereidingen te tref fen voor een landurig educa tief project waarin de relatie tussen ontwapening en ont wikkeling centraal staat. Pax Christi heeft de bisschoppen eerder dit jaar gevraagd een nieuwe brief te schrijven over gerechtigheid en vrede, waar in meer aandacht aan het ver band tussen ontwapening en ontwikkeling wordt besteed dan in hun brief van juni 1983. Tot nu toe hebben de bisschoppen nog geen positie ve reactie op dit verzoek ge geven. Het bestuur van Pax Christi besloot tenslotte om zich bij het komende bezoek van de paus aan Nederland te pre senteren aan het „brede inter nationaal publiek" dat inte resse heeft voor de ontwikke lingen in de Nederlandse ka tholieke kerk. Tijdens de ledenvergadering van Pax Christi, 20 oktober in Utrecht, wordt oud-minister J. van Kemenade voorgedra gen voor de functie van vice- -voorzitter van Pax Christi Nederland. Hij wordt de op volger van oud-minister F. Trip, die zes jaar vice- - voorzitter van Pax Christi is geweest. Runderlapje met andijvie en aardappelen pruimengruwel Voor twee personen: 350 g doorregen runderlappen (of riblappen of sucadelap- pen), 50 g margarine, zout, stukje ui, laurierblad, kruidnagel, mosterd (een deel van het vlees is voor donderdag): 750 g andijvie, zout, 10 g bloem, 1 dl melk, 5 g mar garine, nootmuskaat; 0,5 1 kg aardappelen 0,5 liter water, 50 g gerste- vlokken (reformartikel), pijpkaneel, 250 g pruimen, suiker en citroensap naar smaak (de pruimengruwel is voor twee dagen). Schroei het vlees aan twee kanten dicht in hete marga rine en bak het bruin. Tem per het vuur sterk, voeg zo Veel lauw water toe dat het erge bruisen minder wordt en doe er kleingesneden ui, 'n stukje laurierblad met daarin een kruidnagel gesto ken en wat mosterd bij. Stoof het vlees op een kleine pit mals in ongeveer drie uren. Gebruik eventueel een hoge drukpan voor het stoven, het vlees is dan in ongeveer een uur klaar. Bewaar de helft van het vlees in de jus tot donderdag voor hachee. Spoel de hele kroppen andij vie zo schoon mogelijk en snijd ze dan in repen van twee a drie centimeter. Was de groente tot het laatste spoelwater geen zand meer bevat en laat ze daarna op een vergiet uitlekken. Zet de andijvie op met aanhangend water en weinig zout, laat ze slinken en daarna in onge veer een kwartier gaarko ken. Meng in een pan bloem, melk en margarine, breng het mengsel roerende aan de kook, laat de saus even door koken en meng er vervol gens de uitgelekte andijvie door. Maak de andijvie af met zout en strooi er noot muskaat over. Kook de ger- sfevlokken in een kwartier gaar in het water met pijpka neel en warm dan nog even stukjes pruim mee. Breng de gruwel op smaak met ci troensap en suiker. Gebruik morgen ongeveer tweederde van de gruwel en bewaar de rest tot overmorgen.JEAN- NE TEL AVIV Adolf Eichmann hield er gedu rende zijn proces in 1961 bijzonder cynische idee ën over het anti-semitis me op na. In zijn tot nu toe nog niet gepubliceerd dagboek, dat Eichmann bijhield tijdens zijn pro ces in Israël, schreef hij dat het anti-semitisme vooral „een middel was geweest om de nazi's de steun van de grote mas sa's te bezorgen". Het dagboek, dat in 1979 door het Westduitse rijksarchief is aangekocht van Eichmanns Westduitse verdediger, is ter beschikking 'gesteld aan de Israëlische onderzoeker Wim van Leer. Die is bezig met een onderzoek naar het func tioneren van de SS, het elite korps van de NSDAP. Eichmann was de man die tijdens de Tweede Wereld oorlog de deportatie van jo den naar concentratiekam pen organiseerde. Hij werd destijds door Israëlische agenten uit Argentinië ont voerd. Meteen daarop werd hij in Jeruzalem berecht. Eichmann werd ter dood veroordeeld en opgehangen. Een van zijn dagboekaante keningen luidt: "Tijdens de interne machtsstrijd in het Reich, speelde de strijd tegen de joden een ondergeschikte rol... Het was het zout in de pap". Verder schreef hij: "Wat is het woord jood op zich al een heerlijk begri- p...Een katalysator voor zo vele zaken die zelfs de groot ste domkop kon begrijpen- ...Dat de jood niet meer en niet minder verantwoordelijk was voor de dingen (in Duits land) en dezelfde schuld had als iedereen kon je beter niet zeggen". Mening en levensbe schouwing Volgens Van Leer toont het dagboek aan, dat Eichmann in de nachten van het proces wanneer hij de slaap niet kon vatten, „over alles en nog wat schreef". „Hij legde in zijn dagboek zijn mening en levensbeschouwing neer. Hij probeerde te begrijpen wat de mensheid en de bescha ving was overkomen", aldus Van Leer. "Je hoefde je niet erg in de geschiedenis te verdiepen, hetgeen voor de massa toch al een vervelende zaak was. Klonk in die tijd (de jaren dertig) het antisemitisme niet in ieders oren door?", aldus Eichmann met een verwij zing naar antisemitische Duitse theoretici. Het dagboek bevindt zich on der de stukken van Eich manns raadsman, Robert Servatius, wiens familie ze na zijn overlijden verkocht aan het Bundesarchiv in Ko blenz. Het archief is nog niet klaar met het ordenen van de papieren, die ongeveer twee meter plankruimte be slaan, aldus van Leer. Hij zei dat hij het materiaal gedurende enkele uren mocht inkijken en daarbij een briefje van Eichmann aan zijn advocaat vond. Klaarblijkelijk in antwoord op de beschuldigingen, die te gen hem werden ingebracht, schreef Eichmann: „Ik heb nooit iemand gedood. Ik heb nooit opdracht tot doden ge- geven.7,Geen van mijn onder geschikten heeft ooit iemand gedood. Geen van mijn on dergeschikten heeft ooit een opdracht tot doden gegeven. Ik heb nooit adressen ver strekt die zouden hebben kunnen leiden tot excessen of pogroms of door haat inge geven acties". Volgens van Leer spreekt uit het dagboek soms melancho lie en bevat het welhaast on leesbare aantekeningen, waarvan Eichmann er een paar heeft doorgeschrapt, klaarblijkelijk als hij al schrijvende van inzicht ver anderde. „Wat is geest, wat is logica, welke filosofische conclusies kunnen we trekken uit het begrip mensheid...Alles be landde op de schroothoop van het jezelf voor de gek houden met sentimentali teit", zo schreef Eichmann. Van Leer deelde mee dat het dagboek ook aantekeningen bevat, die Eichmann in de rechtszaal liet doorgeven aan zijn raadsman. Het was de enig mogelijke wijze van pri- vé-contact tussen beiden, aangezien de beklaagde al leen in een cel van kogelvrij XIDEl lolitie Na een kabinetsformatie die zes weken in beslag heeft nomen zullen de Israëliërs deze week eindelijk weer o een regering beschikken. Zoals de uitslag van de verkiezen gen in juli al deed vermoeden, is geen partij echter gebleken een duidelijk stempel te drukken op deze regeri Uit de vele strubbelingen die aan de vorming e zijn gegaan en die ook vandaag en morgen nog voortdur blijkt vooral dat het kabinet niet met een heldere, eensgez de visie aan de slag kan. een besla een ïAet Vai ïof. Di In feite is er een zeer moeizaam compromis tot stand bracht tussen de twee grootste partijen, de linkse Arbeide partij en de rechtse Likoed, die in menig opzicht eikaars genpolen zijn. Deze fundamentele tegenstelling maakt onwaarschijnlijk, zo niet onmogelijk dat de nieuwe regeri onder leiding van socialist Peres tot grote veranderingen staat is. Niettemin heeft de socialistische Arbeiderspartij, over een kleine meerderheid in het parlement beschikt, beter geoordeeld de macht met de Likoed te delen in pl van een coalitie van rechts toe te laten, waarin de Likoed hoofdrol zou spelen. De socialistische Arbeiderspartij, die de Israëlische politi in de eerste vijfentwintig jaar van de joodse staat heeft heerst, boet aan invloed in. Haar aanhang die voornamel bestaat uit Europese joden, slinkt onmiskenbaar. Nieui verkiezingen zijn voor deze partij dus niet aantrekkelijk, al is de verleiding alsnog naar dit middel te grijpen t sommige socialisten de laatste weken erg groot geweest. De Israëlische samenleving heeft de laatste tien jaar ingij pende veranderingen ondergaan, die uiteraard ook zichtba zijn geworden in de politieke verhoudingen. Het joodse tionalisme is sterk opgeleefd vooral onder invloed van nog steeds groeiende aantal uit Azië en Afrika afkomstige den. Zij hebben weinig boodschap aan de open, maar mentaliteit van de socialistisch geïnspireerde stichters joodse staat. Het rechtse Likoed-blok heeft daar het baat bij gehad. vordt >ehoor< égaal let vl verniet Volgt gen 700.01 sen d. mate lezen volsti Een 1 Leidt weke sussei die p huis de 1 hun fabet probl te be leid: jooifcvroegi De uiterst negatieve verschijnselen van dit i nationalisme zijn ook zichtbaar geworden in joodse terrei groepen, die de Arabieren met geweld uit hun land will bannen. De extremistische rabbijn Kahane, die sinds juli o jes w> in het parlement zetelt, is de bekendste representant v; gezegi deze richting. mond Weet WAAR sprake is van zo'n duidelijke polarisatie, heeft de i.. - - raëlische president Chaim Herzog het voor de Israëlisch staat van levensbelang genoemd dat de belangrijkste partij?inê» met elkaar samenwerken. De Arbeiderspartij is met veel pifen v en moeite voor dit verlangen gezwicht. Zij vooral heeft iC^n deze formatie het nodige water in de wijn moeten doen. Orer een voorbeeld te noemen: de socialisten belanden i kabinet samen met de nationalistische Ariel Sharon, de i die orde op zaken wilde stellen in Libanon en het daarbij -j voorzichtig uitgedrukt niet al te nauw nam met de gai bare regels van recht en menselijkheid. Op buitenlands politiek gebied zal de nieuwe Israëlische r gering waarschijnlijk weinig kunnen uitrichten, omdat i daarover te zeer is verdeeld. Men kan slechts hopen dat iwater op het terrein van de binnenlandse politiek sanerend iai 1 kunnen optreden, na de economische ravage die de oorlog iij K?. aa Libanon heeft aangericht. biijvei Weinig verandering De komende dagen is er nog geen weersverbetering te ver wachten. Storingen afkomstig van de oceaan dringen voort durend het vasteland van West-Europa binnen. Hierdoor ontstaat een weinig stabiel weerbeeld, dat in hoofdzaak gekenmerkt wordt door perio den met regen. Af en toe kan wel even de zon doorbreken maar dit is in het algemeen slechts van korte duur. De temperatuur komt morgen niet veel hoger dan een graad of zestien. Normaal kan begin september op een middagtem- peratuur van een graad of twintig gerekend worden. W««r Max. Beurs van Amsterdam Philips"0'0 °ert 52i0' Rolinco 62.3i Rorento 204,2i 2Hheden de g T ringsc VEEMARKT LEIDEN (10-9) - Pri Niet MARKTEN Tatoueren Ik heb veel respect moed van de Rijswijkse di renhandelaar Ron Klauw, om zich te verzett j tegen de, op grond Honden- en Kattenbeslu wettelijk verplichte tatoua van cijfers in het oor van hi den. Hij heeft zo blijkt een artikel in deze krant geen enkel bezwaar tegen touage, mits dit maar op i goede en vakkundige w; zou gebeuren. Hoeveel makk lijker zou het voor hem om zich wel bij de maatrej neer te leggen en desnoods ke, getatoueerde honden verkopen, want dat mag wel volgens de wet. De reaki van dierenarts V.d. Vijv heeft naar mijn mening de zaak als zodanig nie maken. Over het tatoueren de zaak waarover het gaat zegt hij alleen, dat niet schadelijk is, mits maar vakkundig gebeurt, het ontbreken van de vakku digheid is nu juist het pui waartegen de heer v.d. Klai bezwaar maakt. Zelf heb vier honden, allen afkoms van de heer v.d. Klauw, oudste is elf jaar. Tot nu hebben ze de dierenarts alle* nog maar nodig gehad hun jaarlijkse pnkbeurt.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2