ITT kiest Nederland als distributiecentrum Diamant BON lecht weer 'lijft jergers )mit Tak jlagen MEER WERK VOOR ROTTERDAM EN SCHIPHOL SPERZIEBONEN EN RUNDERTARTAAR Ook Bulgaarse leider zegt bezoek aan Bonn af Maximale werkdag naar 10 uur ^Ceidóc (Bomcmt Uitgave Westerpers, behorende tol Sijtholl Pers. Apothekersdi)k 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallei Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5%BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 163,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vnidagvan 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. l leis? Eerst opklaringen, later in de ochtend regen. Vannacht rond 8 graden, morgen ongeveer 16 graden. Vrij krachtige tot aan de kust enige tijd harde wind. Zon op: 07.08; onder: 20.04. Schev. hoog water: 4.38 en 17.01; laag water: 12.45 uur. Het is dan nog geen november, de storm lijkt al aardig op de beruchte november stormen die het de bergers van de Mont Louis vrijwel onmogelijk maken hun werk te verrichten. Botsing: 4 kinderen uit één gezin dood ANTWERPEN Vier kinderen uit een gezin in Roosendaal zijn gisteren bij een verkeersongeluk in Antwer pen om het leven gekomen. De va der, de 36-jarige J. van Swaal, en zijn 33-jarige vrouw zijn overgebracht naar een ziekenhuis. De man ver keert nog steeds in levensgevaar. Hij kwam na het verlaten van de oude Schelde-tunnel in Antwerpen met zijn auto bij zeer slecht weer frontaal in botsing met een autobus. De vier kinderen, een meisje van elf, een jon gen van negen, een meisje van zeven en een jongetje van drie jaar, werden op slag gedood. De bestuurder van de bus raakte licht gewond. OUDER DAN STONEHENGE Bouwplaats zonnetempel ontdekt in Engeland EXETER Archeologen hebben in het zuidwesten van En geland de bouwplaats gevonden van een zonne-tempel. De plaats is ongeveer 5000 jaar oud en daarmee 1000 jaar ouder dan het beroemde monument van Stonehenge nabij Salisbu ry. De plaats werd door archeologen vanuit de lucht ontdekt in een graanveld op de oever van een kreek bij Dartmoor. Het patroon van de tempel is duidelijk te zien in de manier waarop het graan is opgekomen. Luchtfoto's van de plek la ten sporen zien van een ring van grote palen, met daarom heen twee concentrische greppels. Boven de grond is echter niets meer van de zonne-tempel te zien. Het monument zou zijn gebruikt door zon-aanbidders. In tegenstelling tot het uit steen opgetrokken Stonehenge, werd het gebouwd van houten palen die diep in de grond werden geslagen. .OTTERDAM/OOSTENDE - Het bergingswerk aan de lont Louis is gistermorgen lieuw gestaakt in verband t het slechte weer. De •m belet ook vandaag de rtgang van de werkzaam- ^^iVolgens een woordvoerder Invan het bergingsbedrijf Smit Tak in Rotterdam maken Windkracht 8 en een deining v^^^yan drie meter, verder wer- Icen onmogelijk. Het meren- peel van de bergingsvloot is teruggekeerd naar de S_ jiavtu van Oostende. Een po- ging om een groot ponton bij ^ïpet schip te verankeren om daar als golfbreker te dienen, Mislukte gisteren. Het gevaar- ging tot twee maal toe door i ton wegende ankers, de tien vaten die al uit |het wrak zijn gehaald, moet lit Tak nog acht lege vaten ergen en dertig volle contai- ers uraniumhexafluoride. N\er lege containers zijn giste- i vanochtend in zee op vist. Ze waren door de storm t het schip gekomen. Het Belgische ministerie voor /leefmilieu heeft gisteravond bevestigd dat de Mont Louis ff ook chips vervoerde met be- L stemming Sovjet-Unie. Pag. 7." Geen wapens, wel chips voor Russen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG ITT- Corporation, een Ameri- kaans-Europese gigant op het gebied van elec- tronica en telecommu- nictatie, gaat met on middellijke ingang zijn gehele goederenstroom van en naar Europa via Nederland leiden. Dat betekent een belangrij ke werkgelegenheidsin- jectie voor zowel de Rot terdamse haven als de luchthaven Schiphol. Als gevolg van deze con centratie is Nederland bovendien de meest voor de hand liggende kandidaat voor een toe komstige Europese repa ratiecentrum van ITT. Ook dat zal belangrijke gevolgen voor de werk gelegenheid kunnen hebben. Los van dit al les heeft het bedrijf het licht op groen gezet voor een investering van 300 miljoen gulden in de ko mende vijf jaar in de verschillende Neder landse vestigingen, met een sterk accent op het productiebedrijven in Den Haag en Hooge- Minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft de besluiten van ITT rond het middaguur bekend ge maakt na een onderhoud met de Europees directeur van het bedrijf, Daniël P. Weadock. De concentratie die door ITT wordt gepland is de grootste in zijn soort. De Europese goederen stroom die via de Rotter damse haven en Schiphol geleid wordt heeft een tran- sitowaarde van meer dan 2 miljard gulden. De aan- en afvoer in Rotterdam zal deze week al beginnen. Jaarlijks moeten 3000 containers via de Maasstad hun weg gaan vinden naar ITT-bedrijven en klanten over de hele we reld. Vooral Noord-Ameri- ka, Australië, het Midden- en Verre Oosten en Latijns- Amerika zijn daarbij belang rijk. Het concern telt vesti gingen in 80 landen. Aan vankelijk zal ITT gebruik maken van bestaande over slagbedrijven. Volgend jaar wil het concern echter ook zelf gaan bouwen in het Rot terdamse havengebied om zijn Europese distributieacti viteiten centraal onderdak te bezorgen. Wat Schiphol betreft zijn de onderhandelingen in een af rondend stadium. Het vrachtvolume dat de natio nale luchthaven door het be sluit extra te verwerken zal krijgen wordt geschat op 3000 ton per jaar. Vooral de KLM zal hiervan profiteren. Met de concentratie van de Europese distributie zullen in totaal direct 200 tot 300 arbeidsplaatsen geschapen worden. De Nederlandse directie wijst in een vraaggesprek met deze krant echter op het feit dat Nederlandse trans portbedrijven die de aange lande goederenstroom over Europa verder moeten ver spreiden er nog eens ruim 100 miljoen beter van zullen worden. Bovendien onthul len zij dat als vervolg op dit besluit Nederland nu ook een goede kans maakt het Europese reparatiecentrum van ITT binnen zijn grenzen te krijgen. Dat zou van groot belang kunnen zijn voor de Haagse vestiging van de electron ica-giga n t Los van de concentratie van de goederenstroom zal ITT de komende vijf jaar nog eens 300 miljoen gulden in haar verschillende Neder landse vestigingen investe ren. Rond 160 miljoen zal ten goede komen van onder zoek en ontwikkeling van nieuwe producten, met name in Den Haag en Hoo- geveen, (Standard Electric) en Oud-Beijerland (Koni Schokbrekers). Nog eens 140 miljoen gulden zal worden besteed aan verschillende kapitaalsinvesteringen. Naast genoemde bedrijven behoren ook het verzeke ringsconcern de Zwolsche Algemeene en Publimedia (Gouden Gids) tot de Neder landse ITT-bedrijven. Er werken in totaal 3000 men de in Den Haag. ITT-Neder- land, nu nog de kleinste van de Europese vestigingen, had vorig jaar een omzet van een miljard gulden. Pagina 5: „Nederland is nu een maal de poort van Euro pa" Het verschil tussen ko pen verkopen Groot deel inversterings- plan voor Den Haag ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Sperziebonen, 500 gram Z/\J Rundertartaar, C. QQ 500g 23.5&25U.;70 S Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Libanese kamikaze-acties BEIROET De Libanese minister van justitie en leider van de sji'itische Amal-militie, Nabih Berri, heeft gisteren in Beiroet be kend gemaakt, dat jonge Libanezen zijn getraind voor kamika ze-aanvallen op Israëlische bezettingstroepen in Zuid-Libanon. Berri, die zei „Israël uit te dagen om in Zuid-Libanon te blij ven", voegde er aan toe al opdrachten te hebben gegeven aan ongeveer 50 jonge mannen als Bilal. Fahs. Fahs was een jonge- van 20 jaar, die in juni met een auto vol explosieven inreed m Israëlisch legervoertuig. Hij kwam daarbij om het leven en vijf Israëliërs raakten toen gewond. DOLLAR NAAR ƒ3,38 AMSTERDAM De dollar blijft klimmen. Op de Amsterdamse wisselmarkt, waar de handel zeer rustig werd genoemd, was hij maandagmorgen 3,38 waard, drie cent meer dan de midden koers van vrijdag. Een handelaar zei vandaag dat de stijging nog even door kan gaan, „Maar over ongeveer dubbeltje af", zo voorspelde hij. y Juwelenroof bij bushalte DEN HAAG Een doodnormale boodschappentas met- daarin maarliefst 56.000 gulden aan juwelen is afgelopen vrijdag door twee onbekende jongens op een bromfiets bij een bushalte aan de Goeverneurlaan in Den Haag wegge grist. Volkomen overstuur heeft de eigenaresse van de juwe len, een 54-jarige vrouw uit Eindhoven, bij de politie aangif te van de juwelenroof gedaan. De vrouw had de juwelen tij dens haar vakantie veilig opgeborgen in de bankkluis van haar Haagse familieleden. Nadat ze de. waardevolle sieraden had opgehaald en op de bus stond te wachten was ze in het bezit van drie tassen, die ze voor haar op de grond neerzette. Bij toeval gristen de jongens om de bromfiets juist de tas weg waarin de juwelen zaten. In de twee tassen die bleven staan zaten louter gebruiksgoederen. De daders verdwenen in de richting van de Van Musschenbroekstraat. Van hen ontbreekt elk spoor. Helpende hand Bij hevige slagregens in Mexico City kwam deze bus in een tunnel vast te zitten. De passagiers moesten door borsthoog water waden voordat zij een veilig opstapje konden bereiken, waar hel pende handen klaar stonden. Bij de slagregens kwamen vier mensen om het leven, terwijl vijfdui zend mensen dakloos werden door de storm. Kat zet stofzuiger aan DEN HAAG Dat katten huiselijk zijn is bekend, maar dat ze soms ook huis houdelijke neigingen ver tonen is nieuws van de eerste orde. Tijdens afwe zigheid van de bewoners zag een kat, één van de huisdieren in een woning op de eerste etage aan de Moreelsestraat in Den Haag, zaterdagavond kans de stofzuiger aan te zetten. De benedenburen werden al snel op de rand van de vertwijfeling gebracht door het niet aflatende ge loei en uiteindelijk moest de brandweer eraan te pas komen om aan de geluids overlast een einde te ma-- ken. Met behulp van een ladder klommen de brand weerlieden rond negen uur naar binnen om de stofzuiger weer uit te zet ten. Of er veel stof gezo gen is, is niet bekend, maar de kat heeft in elk geval veel stof doen op- BONN Na de Oostduitse partijleider Erich Honecker heeft ook de Bulgaarse partij chef Zhivkov zijn bezoek aan de Bondsrepubliek afgezegd. Daarmee heeft de op ontspan ning gerichte Westduitse Ost- politik voor de tweede keer in vijf dagen tijds een flinke te genslag te verwerken gekre gen. Bulgarije heeft de afzegging gemotiveerd met „de huidige internationale situatie". Als bijkomende redenen werden de stationering van de Pers- hing 2-raketten in de Bondsre publiek en de herfstmanoeu- vres van de Navo genoemd. De afzegging van Zhivkov, één van de trouwste bondge noten van Moskou, maakt dui delijk dat de Russen zo kort voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen hun harde lijn tegenover het Westen nog willen accentueren. Door te wijzen op de internationale si tuatie erkennen de Bulgaren dat het bezoek niet past in de huidige ijstijd in de Oost-West- -betrekkingen. „De samen hang tussen beide afzeggingen is duidelijk", zei regerings woordvoerder Jürgen Sudhoff. Hij wees er op dat de huidige internationale situatie ook de werkelijke reden is geweest voor de afzegging van Honec ker. De Oostduitse leider had aangegeven dat zijn trip niet door kon gaan vanwege „de uiterst onwaardige wijze" waarop in de Bondsrepubliek over het bezoek was gediscus sieerd. Zhivkov's afzegging heeft in Bonn de laatste twij fels uit de weg geruimd dat Honecker niet onder druk van Moskou gehandeld zou heb ben. In Bonn wordt nu met Zal doen, die aangekondigd spanning afgewacht wat de heeft in oktober te zullen ko- Roemeense leider Ceaucescu men. DEN HAAG Staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) denkt erover de maximaal toegestane arbeidsduur per dag op tien uur (nu 8,5 uur) te brengen, per vier weken op 180 uur en per jaar op 1850 uur. Zij wil op die manier inspelen op de herverdeling van ar beid en de daaraan gekoppelde flexibeler (langere) werktij den en op het voortschrijdend emancipatieproces. Dat staat in een discussienota over herziening van de Arbeidswet van 1919, die de staatssecretaris naar de Stichting van de Arbeid en de Emancipatieraad heeft gestuurd. Definitieve voorstellen gaannaar de Sociaal-Economische Raad. Ajax leider zonder puntverlies DEN HAAG Ajax blijft de f ongeschonden leider van de eredivisie met het opmerkelijke doelsaldo van 13 voor en 3 tegen. In de eigen Meer werd Excelsior in een matig duel met 3-0 verslagen. De trainers De Mos en Jacobs deden het tegenvallende duel af met: „Jammer voor het pu bliek". De toeschouwers waren het weekeinde in redelijke aantallen opgeko- met een gemiddelde 3.000 de wedstrijden. Feyenoord- -Volendam en FC Den Bosch-FC Twente werden afgelast en staan nu voor woensdag 26 september op het programma. De aantrekkelijkste wed strijd van het weekeinde werd in Utrecht gespeeld, waarbij de ijver van de Utrechters voldoende bleek om het Eindhovense kapitaal te beteugelen, 2-2. John McEnroe heeft zich gisteravond verzekerd van de titel op Flushing Mea dow, het open Amerikaan se tenniskampioenschap. De Amerikaan versloeg Ivan Lendl in drie sets: 6- 3, 6-4, 6-1. Martina Navra- tilova had eerder de titel bij de dames in de wacht gesleept door een zege op Chris Lloyd. De politie van Deventer heeft zaterdagavond tijdens en na de eredivisiewed strijd Go Ahead Eagles - PEC Zwolle negen arresta ties verricht in verband met onder meer openlijke geweldpleging en baldadig heid. Zes arrestanten wa ren aanhangers van Zwolle en de andere drie kwamen uit Deventer. De politie verwacht nog meer men sen aan te houden, die bij droegen tot de grimmige sfeer tijdens de streekder- by- Het was niet iedereen gisteren tijdig bekend dat onder meer de wedstrijd Feyenoord-Volendam was afgelast. Er togen daardoor toch nog vele mensen naar de Kuip. Vergeefs. Verder onder meer in Sporttribune: McEnroe geeft iedereen gelijk Het spookt weer in Galgenwaard FC Den Haag dwaalt af Sean Kelly neemt leiding in Catalonië Grote Prijs der Nederlanden weer in Duitse handen Noordwijk overtuigt tegen Excelsior Maassluis Karei Teeuwen grijpt opnieuw mis Fides Pacta koploper Lichtzinnig UVS verspeelt winst (ADVERTENTIE) OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk. Keuze uit 100 stuks. Alkemadetaan 1 Roelofarendavosf) Telefoon 01713-2866-2073. E3 NISSAN Diamonds are forever. Wellicht liepen de Leienaars vijfenzeventig jaar geleden ook al met die gedachte rond, al moest James Bond toen nog wel worden uitgevonden. Een feest rondom een driekwarteeuwig bestaan stond immers destijds in het teken van de diamant. Tegenwoordig vinden ze zestig jaar al een diamant waard. Vooruit dan maar! De fonkelende diamant, die aan sterke stalkabels boven het water tegenover het Waaggebouw hangt, slaat overigens nog duidelijk op de ouderwetse opvatting en symboliseert de vijfenzeventig jaren van de Leidse Courant. Een krant die, behalve wat die diamant betreft, „forever" met zijn tijd meegaat. De Leidse Courant wil ik best 1 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend ,ourant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. dSrfteidóe (Somont

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1