Jrote Prijs der Nederlanden weer n Duitse handen Atletiekinterland zonder hoogtepunt osstitel voor Zijlstra ANO-STER DERCKX EWUST KLASSE Hendrix slaagt eindelijk: titel Gregor Stam twaalfde bij WK triahtlon 'LEIDSE COURANT MAANDAG 10SEPTEMBER 1984PAGINA lb MIERLO Na veel vergeefse pogingen heeft Emiel Hendrix gisteren in de modderbrij van Mierlo eindelijk de nationale titel bij de springruiters veroverd. Al in 1973 werd de nu 28-jarige ruiter uit het Limburgse Baarlo tweede achter Rob Eras. Daarna brak het tijdperk Nooren-Heins aan en moest Hendrix zich te vreden stellen met een stek op het tweede plan. Ook met het superpaard Livius wist Hendrix het kampioen schap niet te bemachtigen. In de 9-jarige Spargo, die nu hoogst waarschijnlijk door de Stichting Nederlands Olympiade Paard (NOP) voor vijftig procent aangekocht zal worden, heeft Hen drix echter een waardig opvolger gevonden. Niet gehinderd door de erbarmelijke omstandigheden, waardoor hooguit 400 toeschouwers op kwamen dagen, sloeg Hendrix gisteren in de slotfase tóe. Het leverde hem niet alleen 2000 gulden op voor de winst in het laatste onderdeel over twee manches, maar ook een vaatwasmachine als ereprijs. Hendrix was trouwens zelf ook toe aan een stevige wasbeurt. Toen zijn concurrenten hem na afloop volgens traditie in een slootje achter het parkoers jonasten zat de modder tot in zijn haren. Het draaide uit op een spannende tweestrijd tussen Hendrix en de vier jaar jongere Kees van Opstal, die de 11-jarige Oscar za delde. De andere concurrenten modderden maar wat aan en vie len stuk voor stuk weg. De grootste kanshebbers volgens het tussenklassement na twee dagen waren leider Ton Klumpers en Eric van der Vleuten. Zij maakten echter in de eerste manche twee springfouten, net als Kees van Opstal en Rob Ehrens, die daarna volgden in het klassement. Emiel Hendrix zag zijn kan sen aanzienlijk vergroot door met Spargo foutloos rond te ko men. Dat lukte verder alleen Piet Raymakers, Dion van Groe- sen en de overigens laag geklasseerde veteraan Anton Ebben. Het mocht een wonder worden genoemd dat er in de modder geen ongelukken gebeurden. Door de stevige onderlaag hadden de paardenhoeven echter toch vaak voldoende houvast voor een juiste afzet. Bovendien besloot de jury, dat het tempo verlaagd werd van 400 meter naar 375 meter per minuut en werden de hindernissen aangepast. „Ik had ook nog graag gezien, dat er lichter materiaal was gebruikt", zei Hendrix. „Voor de uitgezette lijnen en de hindernissen heb ik niets dan lof. Alleen de balken lagen soms te vast, waardoor de geluksfactor een rol ging spe len' Zonder strafpunten In de tweede manche bleef alleen Van Opstal zonder strafpun ten, waardoor zijn papieren weer aanmerkelijk stegen. Ebben zat met Jumbo Design onwrikbaar vast op de eerste dubbel- sprong. Het paard kwam niet hoog genoeg uit de zuigende mod der en plofte bovenop een ronde, groene bak. „Dat was geen goeie bak", snoof Ebben later, Jumbo durfde niet meer voor of achteruit". Ebben was toen wel gedwongen af te stijgen en de strijd te staken. Raymakers en Hendrix maakten elk één springfout, waardoor dit tweetal nog in een barrage om de eerste en tweede prijs moest strijden. Door de fout van Hendrix in de tweede manche kregen ook Van der Vleuten en Klumpers weer een kans als zij foutloos bleven. Het duo faalde echter. Hendrix moest nu Ray makers in de barrage verslaan om de Nederlandse titel te pak ken. In het andere geval mocht Van Opstal zich kampioen noe men. Toen Raymakers met Salvador G II in de inmiddels weer in alle hevigheid losgebarsten stortbuien maar liefst twaalf straf punten kreeg was de opgave voor Hendrix wel heel gemakke lijk. Hij stuurde Spargo andermaal zonder mankeren door de blubber en raakte ook niet uit zijn evenwicht, toen er bij de laat ste hindernis een staander omwaaide. Daardoor bleef Hendrix juist één punt voor op Van Opstal en acht punten op Raymakers. aUDA Fred Royers zal niet j nemen aan het toernooi om de eldkampioenschappen karate, dat 8 tot en met 21 oktober in Maas- li wordt gehouden. Royers be- zich voor op een wereldtitelge- kick-boksen tegen de Japanse pioen Tabata. Met het oog daarop t Royers, die al drie keer aan een -toernooi mee deed, de voorkeur een kickboks-evenement, aai in •lfde periode wordt afgewerkt. dscoach Walter de Mooij maakte lag na afloop van de centrale ling in Gouda de WK-ploeg be- d. De ploeg ziet er als volgt uit: arateka Royers niet naar WK lichtgewicht: Sonja de Vos en Sandra Saya middengewicht Ingrid van Loon en Julia Tol zwaargewicht: Guus van Mourik en Henny van de Ploeg. Heren: super-lichtgewicht: Jeffrey Snel en Isno Alber- middengewicht: Kenneth Leeuwin en Toon Stelling half-zwaargewicht: Otti Roethof en Wim Mossel zwaargewicht: Hans Nijman en Henk Sporksle- de Voor de teamwedstrijd en de wedstrijd alle ca tegorieën wordt naast de deelnemers in het half-zwaar- en zwaargewicht een beroep ge daan op Danny Schenker. Dudley Josepa en Er- KWALLEN KWELLEN DEELNEMERS NICE Gregor Stam is zaterdag te Nice als twaalfde geëindigd in de strijd om het wereldkam pioenschap triathlon. De; Nederlander gebruikte in de loodzware duurproef in zwemmen, wielrennen en marathonlopen bijna 52 minuten meer dan de Amerikaan Mark Allen, die zijn zesde overwin ning van dit seizoen be haalde. De strijd in het al vrij koude water van de Mid dellandse Zee (3200 me ter), op de zware hellin gen achter Nice (120 km) en ten slotte te voet (ruim 32 km) naar de aankomst op de Prome nade des Anglais in Nice, ging eigenlijk alleen tus sen de Amerikanen Mark Allen en Dave Scott. Het tweetal streed zij aan zij in het zadel en op de marathon. Pas in de laatste kilometers nam Allen afstand van Scott. Het zwemonderdeel zorgde al meteen voor een scherpe schifting. Het veld van 400 deelne mers, onder wie 24 vrou wen, had niet alleen last van de lage watertempe ratuur, maar ook van hele scholen kwallen. Tientallen deelnemers moesten behandeld wor den na steken en dé me dische dienst bepaalde dat de deelnemers die na twee uur en 15 minuten de 3200 meter zwemmen niet hadden voltooid uit de wedstrijd moesten worden genomen. Manna Helsloot uit Am stelveen is de eerste Ne derlandse vrouw die zal deelnemen aan de wed strijd om het officieuze wereldkampioenschap triathlon op 6 oktober op Hawaii gehouden. Hels loot wordt vergezeld twee deelnemers: Rob Barel uit Veenendaal en Peter Zijerveld uit De Hoef. Motorcrosser Zijlstra is in de tot 125cc kampioen Nederland geworden, jonge rijder uit Daar- stelde de titel vei- de modder van Os- eerste omloop, waarin werd achter John was Zijlstra al zeker kampioenschap. In orgw lweede manche, die de rij- toch besloten te rijden, de miserabele om eden, demonstreerde zijn heerschappij door als winnaar te eindigen. De Nederlandse motocross- ploeg slaagde er niet in zich te plaatsen voor de finale van de Grote Landenprijs, die gisteren in Ruskeasanta (Finland) werd gehouden. In de kwalificatieritten eindig den Toon Karsmakers, Gert- -Jan van Doorn, Peter Her- lings en Kees van de Ven op de achtste plaats. De Nederlandse werd wel winnaar van de B-groep. In dividueel winnaar van de wedstrijd werd Kees van der Ven voor de Fransman Jac- ky Vimond. Peter Herlings werd derde, Toon Karsma kers vierde en Gert-Jan van Doorn negende. In het lan- denklassement werd Dene marken tweede en Frankrijk derde. Het team van de Verenigde Staten won de Grote Lan denprijs. De winst in het in dividuele klassement ging naar de Zweed Carlqvist. De wereldkampioen in deze klasse, de Belg André Mal- herbe, eindigde als tweede. Beste Amerikaan was Johns- son op de zevende plaats. stellen. Na twee hindernissen in een veertien-pasritme te hebben genomen, ging het. echter mis en de IJmuidense bepaalde zich er toen maar toe de winst te pakken. Dat lever de met 58,39 seconden geen problemen op. Achter Com mandeur werd de duidelijk af geslankte Ingrid Stoot in 58,82 tweede. Het was overigens de enige dubbele Nederlandse overwin ning. De twee hordenloopsters leverden gisteren in de afslui tende 4 x 400 meter een duide lijke bijdrage tot de winst, hoe wel Desiree de Leeuw, eerste bezit Anatas en de Ierse hengst in Belgisch bezit Camiros. Met deze twee paarden ging een vijftal Nederlandse vol bloeds de strijd aan. Voor de start stond de overwinning echter al zo goed als vast. De vierjarige Anatas zou er voor moeten zorgen dat de Duitse stal Schlenderhan voor de der de achtereenvolgende keer de Grote Prijs der Nederlanden zou winnen. Dat gebeurde in 1982 met Ataxerxes en in 1983 met Anno. Na de start nam Anatas met Georg Bocskai de leiding met daarachter Box- berger Romeo en de Neder landse Derbywinnaar Boxber ger Civano. Zonder al te veel moeite zegevierde Anatas. Maar in de laatste rechte lijn was Anatas tegenover Boxber ger Civano hinderlijk geweest en pas na een (veel te) lang durend onderzoek van het rencomité was de uitslag van een ren, die nauwelijk het aankijken waard was, officieel. Boxberger Civano werd twee de voor Camiros en Boxberger Romeo. Eigenaar Nuy was best tevre den met zijn tweede en vierde plaats. „Boxberger Civano heeft het uitstekend gedaan. Het was de bedoeling dat Box- berger Romeo niet zou lopen, maar omdat men voor deze ren geen paarden kon krijgen heb ik op verzoek van de af deling renwezen van de NDR Boxberger Romeo toch maar laten lopen. Spijt daarvan heb ik niet. Het zijn driejarigen en ze bewezen tegen oudere paar den dat ze veel in hun mars hebben. Ik verwacht het vol gend jaar veel van deze twee Boxbergers". Er stonden nog twee rennen op het programma. Zowel de amatrices als de amateurs kwamen in actie voor een on derdeel van hun Europees kampioenschap. In de Prijs der Amateurs zegevierde de Fransman Le Cuales de Me- zauban met de Ierse import in Nederlands bezit Just One More Time. De Belgische kam pioen Henry Vandevuer, die lang met Lake Placid over de 2100 meter aan de leiding ging, moest genoegen nemen met een tweede plaats voor Anatas gaat gevolgd door Boxberger Civano op de winst af in de Grote Prijs der Nederlanden. Wortwell met de Deen Nick Elsass en Savel met de Wasse naarder Ronald van der Kraats. Bij de amatrices, met als inzet de Gouden Speld zegevierde Mairetta met de Nederlandse Marjan Oerlemans voor de Haagse Els Tholen met Fabero en haar stadgenoot Go Go met Mimi Ton. De in ons land be kende maar al enige jaren in Belgie wonende Meity Dek kers kon met de favoriet Espressivio niet verder komen dan een vierde plaats. De tweejarigen dravers moes ten hun eerste klassieker af werken. Elf hengsten deden dat in de Jonkerprijs, eerste prijs ruim zestienduizend gul den. en hier zegevierde Zilver Prince met Jos Oorthuijsen voor Zadonis Boszorg (Jan de Boer) en Zeres Boszorg (Jan Wagenaar). De laatste nam achter de startauto een handi cap van zo'n vijftig meter, maar kwam in de laatste rech te lijn erg sterk opzetten. Voor eenzelfde eerste prijs vertrokken dertien merries in de Jofferprijs. Hier zegevierde Zvetlana Hanover met Arnold Mollema voor Zenobia S (Aad Suykerbuyk) en Zomora Bel- win (Tjitse Smeding). Ondanks het op papier sterke program ma viel de publiek belangstel ling en de totalisatoromzet van nog geen 4,5 ton niet mee. ARTHUR VAN RIJSWIJK STANGE De massale afzeggingen voor de laat ste atletiekinterlandwed- strijd van het seizoen heeft Nederlandse dames- ploeg in de ontmoeting met Noorwegen en Zwit serland zaterdag en giste ren in Stange minder zwaar getroffen dan de heren. De dames zegevier den in het duel met 107 punten voor Noorwegen (105) en Zwitserland (99). De Nederlandse heren gingen ten onder met de magere score van 100 punten. Zwitserland won met 171 punten voor de Noren, die 151 punten verzamelden. Van de veertien Nederlandse vertegenwoordigers bij de Olympische Spelen in Los An geles kwamen er in het vlak bij Hamar gelegen Stange slechts twee in actie: zeven kampster Marjon Wijnsma en 400 meter horden loopster Olga Commandeur. Olympisch kampioene Ria Stalman bleef thuis wegens een knieblessure, Carla Beurskens prefereerde evenals Cor Lambregts een fi nancieel aantrekkelijke loop op Schiphol boven een reis naar Noorwegen en Elly van Hulst voelde weinig voor een nieuwe confrontatie met de ploegleiding, die haar in Los Angeles niet ter wille was ge weest. Op de kunststofbaan in Stan ge, die als enige accommodatie ter wereld is bedekt met een soort nylontapijt, werden nau welijks prestaties van beteke nis geleverd. Niet alleen om dat de langzame baan dat niet toeliet maar nog meer door de voor atletiek niet geschikte omstandigheden. Op de eerste dag scheen nog wel de zon maar toen die in de loop van de middag verdween, liepen de meeste atleten kleumend rond. Gisteren regende het vrijwel voortdurend en kwam de temperatuur niet boven de tien graden. Slechts drie Tegenover de zeven overwin ningen, die de Nederlandse dames op vijftien nummers boekten, konden de heren slechts drie eerste plaatsen op twintig onderdelen stellen. Van die eerste plaatsen bij de dames was die van Marjan Olijslager, die opnieuw bewees dat haar niet uitzenden naar de Olympische Spelen ten on rechte is geweest, de beste. De Bredase computerspecialis te was de snelste op de 100 me ter horden in 13,29 seconden. Met een tegenwind van 0,2 meter per seconde bleef zij slechts negen-tiende van een seconde verwijderd van het nationale record, dat zij in juni te Fürth met 13,20 seconden vestigde en op 28 augustus in Brussel evenaarde. Ook Nellie Cooman, die voor Los Angeles door het Nederlands Olym pisch Comité te licht werd be vonden, was de op de 100 me ter te sterk voor de concurren tie, hoewel haar 11,83 secon den met een zijwind van 1,7 meter bepaald geen reden tot enthousiasme gaf. Olga Commandeur had zater dag in het openingsnummer een poging willen wagen haar nationale record van 56,51 se conden, waarmee zij op 6 juli in Hengelo de reis naar Los Angeles afdwong, scherper te Olga Commandeur en Ingrid Stoot (rechts) vieren samen een feestje na een zege in de drielanden- wecfMrijd in Oslo. Nellie Cooman (links) gaat als eerste over de finish op de 100 meter. in het individuele nummer, als derde loopster definitief het gat sloeg. Met 3.34.47 bleef het kwartet, dat door Maijo van Agt op gang was gebracht minder dan anderhalve secon de verwijderd van het natio nale record (3.33.01). Krista Aukema kan binnen af zienbare tijd mogelijk voor wat concurrentie voor Elly van Hulst op de 800 en 1500 meter zorgen. Het 17-jarige Friezinnetje combineert kwali teit met brutaliteit. Dat bewees zij zaterdag op de 800 meter, waar zij zich op de laatste vijf tien meter tussen twee Noor- sen, naar de tweede plaats op de 800 meter drong. Bonds coach Feiko Jansma zette zijn pupil een dag later ook in op de 1500 meter. Het leverde een vierde plaats op in 4.25,51, tien seconden achter de Zwitserse Cornelia Bürki. Marjon Wijnsma, die het ko mende weekeinde in het Fran se Talence met de in Stange ook afwezige Tineke Hidding nog een zevenkamp afwerkt, droeg haar deel aan de Neder landse winst bij met een over winning op hoogspringen (1,81 m), een vijfde plaats op de 100 meter horden (14,25) en als zesde bij het verspringen (5,87 m). Op dat laatste onderdeel verraste Edine van Heezik door in haar laatste poging met 6,09 meter (rugwind 1,5 m/sec) nog de tweede plaats te pakken. De Nederlandse herenploeg, die met een tweede garnituur aan de start kwam, ontbeerde de steun van Erik de Bruin (geen belangstelling). Hans Koeleman en Stijn Jaspers, die beiden terug zijn naar de Ver enigde Staten. Bovendien lie pen sprinter Henk Brouwer en verspringer Frans Mais op de eerste dag blessures op, waar door gisteren moest worden geschoven. Brouwer scheurde in de 4 x 100 meter een spier in zijn kuit en ging in de ver springbak door zijn enkel. Al len Ellsworth, die zaterdags de 400 meter op zijn naam bracht, nam Brouwers plaats op de 200 meter in en sprinter Jeroen Ooievaar redde het punt door Maas op de driesprong te ver vangen. De enige individuele winst naast de eerste plaats op de 400 meter van Ellsworth, leverde de 5,20 meter op, die Chris Leeuwenburgh bij het pols stokhoogspringen haalde. De blonde Hagenaar, op de eerste dag met 7,38 meter derde bij het verspringen, mengde zich pas op vijf meter in de strijd bij het polsstokhoogspringen. Hij nam die hoogte in zijn tweede aanloop. Op 5,10 me ter, die Leeuwenburgh over sloeg, vielen de Zwitser Forten en de Noor Reppen af, waarna de Nederlander in de stromen de regen de 5,20 meter in zijn derde aanloop nam. Aijen Visserman maakte zijn zwakke optreden op de 800 meter (zesde) binnen twee uur goed op de 4 x 400 meter. De blonde Fries bracht als derde loper in een officieus opgeno men 46,74 seconden Nederland van de derde naar de eerste plaats, waarna Allen Ellsworth in een eveneens officieuze 46,69 seconden voor zijn kwart de derde Nederlandse over winning (3.09.64) veilig stelde. De enige internationaal aan sprekende prestatie kwam op naam van Knut Hjeltnes, die 67,74 meter met de discus wierp. De Noor had ook no» een-worp van 66,74 meter. SSENAAR Slechts uit het buitenland .^mstige paarden kwa- gisteren op de ren- Duindigt aan de in de Grote Prijs der erlanden. Al enkele n doet men in de Ne- andse rensport pogin- om een tegenhanger rinden voor de Grote s der Lage Landen bij dravers. Maar voor een aan prijzengeld van m 61 mille, waarvan n 33.240,-- gulden voor [winnaar, staan eigena- ji in Duitsland, Frank- en Engeland niet in rij om met hun paar- l naar Duindigt te ko- wk-va4tj Met veel kunst- en !-vvctjgwerk slaagde men er 'drie paarden op de 3-0. sJnemerslijst te krijgen, urg.vo^indelijk liet daarvan Belg Shekel het nog ten en bestond de enlandse inbreng uit Engelse paard in Duits Annemiek heeft ook tijdens de kanokampioen- korte baan bewe- zij in Nederland een apart vormt. De win- van het olympisch op de 500 meter van Casitas was zowel op de als op de halve af- oppermachtig. Op de meter had zij bij het pas van de finish een voor- van ruim tien secon- p Alijt Dijkstra, die werd. Op de kilome- recht)Vr bedroeg het verschil met 'L kanovaarster van Euros, opnieuw als tweede over eindstreep ging, zelfs meer dan twintig seconden. Bij de heren is de strijd op de K 2-nummers weer geheel open: Jarenlang hebben Gertjan Lebbink en Ron Ste vens geheerst in de K 2-klas- se. Lebbink heeft na de be scheiden prestaties die de Ne derlandse K 2 tijdens de Olympische Spelen van Los Angeles leverde, besloten de wedstrijdsport vaarwel te zeggen. Het afscheid van de DKV-er heeft gemaakt dat zijn clubgenoot Dirk Jan Nij- kamp op de 500 meter tot een dubbele zege kwam. De De- ventenaar zegevierde in de K 1-klasse. Met Errol Groene- woud eiste hij ook de zege in de K 2 -klasse op. Op de kilometer reikte de jeugdige Deventenaar nog niet zo ver. Hij moest met een tweede plaats achter Rick Daman in de K 1 -klas- se en een derde, opnieuw met Errol Groenewoud, in de K 2 -klasse vooralsnog genoegen nemen. De verschillen tussen de lei dende boten waren bij de he ren zeer gering. Zo miste Nij- kamp gistermiddag zijn der de titel doordat hij op de ki lometer in de K 1-klasse 0,3 seconden langzamer was dan Rick Daman van de Zwet- plassers.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15