ammer voor publiek McEnroe teeft iedereen gelijk ~Mdó& Gou/tant Startverbod voor drie profrenners ronde Catalonië AX-EXCELSIOR SLECHTE WEDSTRIJD Mug velt judoreus De wurgende greep van de Bende van twee MAANDAG 10 SEPTEMBER 1984 PAGINA 11 pting |NVB-beker bar (oensdag pTTERDAM loting voor de kte ronde van it KNVB-beker- [rnooi is evenmin brgegaan als de jdstrijd Feye- (ord - Volendam. loting zal nu iensdagavond irden gehouden, afloop van de Istrijd Haarlem - Utrecht. Jeliazkov niet in Nederland aan de slag ROTTERDAM Een rentree van de Bulgaar Andrej Jeliazkov op de Nederlandse voetbalvelden lijkt vrijwel uitgesloten. De stichting ar beidszaken heeft de KNVB geadvi seerd de oud-Feyenoorder niet in staat te stellen bij een club in ons land te laten spelen, omdat hij „geen verrijking" voor het Neder landse voetbal zou zijn. „Boven dien", zo liet Ger Lagendijk van de stichting arbeidszaken weten, „laat Jeliazkov zich adviseren door twee illegale makelaars". Lagendijk heeft SVV, Excelsior en PEC Zwol le laten weten dat ze beter kunnen afzien van pogingen Jeliazkov bin nen te halen. Inhalen op 26 september DEN HAAG De drie wedstrij den, die gisteren werden afgelast in het betaalde voetbal, worden ingehaald op woensdag 26 sep tember. Het zijn de duels Feye- noord - Volen dam en FC Den Bosch - FC Twen te uit de eredivi sie en SVV - FC VVV uit de eerste divisie. TARREGA Drie beroepsren ners uit de ploeg van Sjaak de Goede hebben van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) een startverbod opgelegd gekregen in de Ronde van Catalo nië. Het drietal (Schipper, Broers, Kersten) werd per telex op de hoogte gebracht. Het startverbod is door de organisatoren van de Spaanse etappekoers, die vorige week woensdag begon, overgeno men. Als reden voor de maatregel werd aangevoerd, dat de renners con tractuele verplichtingen in eigen land, met organisatoren van een criterium, hadden verbroken. Ploegleider De Goede reageerde woedend op het besluit. „Gaat de straf door. dan betekent dit het einde van de ploeg", zei hij zater dagavond, waarna de renners gis teren wel gewoon van start gin gen. De renners van De Goede bleven vorige week donderdag weg bij het criterium van Surhuisterveen, waarvoor zij via de Stichting Be vordering Beroepswielrennen de contracten hadden getekend. De organisatoren, die vorig jaar Jos Schipper de eerste prijs hadden uitbetaald en voor het criterium van deze week met die winnaar ook reclame hadden gemaakt, eis ten van de KNWU dat maatrege len werden genomen nu een aan tal renners zonder enig bericht van verhindering te sturen was weggebleven. toelman Jan Stroomberg van Excelsior kijkt wat verschrikt bij AMSTERDAM Klan tenbinding en aanvallend voetbal. Twee begrippen, die met grote regelmaat en veel nadruk door voet baltrainers worden ge noemd. De trainers van Ajax en Excelsior bezig den gisteren na afloop van het slechte duel dat Ajax met 3-0 in zijn voordeel afsloot, deze termen niet. Zij spraken over het „schouwspel" dat zich voor de 11.000 toeschou wers in de Amsterdamse Watergraafsmeer had af gespeeld als: „Jammer fin redding op een inzet van Ajacied Gerald Vanenburg (rechts), voor het publiek", waar mee voor hen de zaak was afgedaan. Slecht tot erbarmelijk was het wat op de zware grasmat werd geëtaleerd. Excelsior speelde het slim, hield het speelveld klein en legde daarmee de zwakte van Ajax bloot. Aad de Mos wrong zich weliswaar in allerlei bochten, complimen teerde zijn Rotterdamse colle ga Jacobs zelfs, maar kon niet ontkennen dat geen sprake was geweest van enige inven tiviteit en fantasie bij zijn for matie. Excelsior schiep zich zelfs en kele mogelijkheden de gast heer op achterstand te zetten, maar doelman Hans Galjé was op zijn post. In de 23e minuut kwam Ajax op gelukkige wijze aan een voorsprong. De Wit zette een solo in, waarbij de bal tegen de hand van de uit glijdende Wim van Til van Excelsior kwam en Blanken- stein wees naar de stip. Spel- bos opende van elf meter de score: 1-0. Ook in de tweede helft bleek het spel ver beneden het ni veau dat van een topclub, dat Ajax pretendeert te zijn, mag worden verwacht. Steeds on nauwkeuriger werden de pas ses, steeds meer gingen de spe lers zich te buiten aan indivi duele acties, hetgeen een kolf je naar de hand van de Rotter dammers was. Pas in de 78e minuut boog Excelsior, toen Van Basten een combinatie tussen Vanenburg en Schoena ker doeltreffend afrondde: 2-0. Een score die drie minuten la ter opliep tot 3-0. Vanenburg zag zijn schot door doelman Stroomberg onvoldoende ver werkt en Boeve tikte nummer drie in. Ajax - Excelsior 3-0 (1-0): 23. Spelbos 1-0 (strafschop), 78. Van Basten 2-0, 81. Boeve 3-0. Scheidsrechter: Blan- kenstein. Toeschouwers: 11.000. Gele kaarten: Van der Padt en Van Goo- zen (beiden Excelsior) Ajax: Galjé; Silooy, Rijkaard, Spel bos, Boeve; Schoenaker, Gasselich, Koeman (Bosman); Vanenburg, Van Basten, De Wit. Excelsior Stroomberg; Leenheer (S. Wasiman), Van der Padt. Rutjes, Rid derhof; Jalink, Van Tour, A. Wasi man. Van Til; Van Goozen, Schinkels (Verschoor). NEW YORK Voor de rierde keer in zijn loop pan heeft John McEnroe let open tenniskampioen- thap van de Verenigde laten gewonnen. De Ne- yorker versloeg in eigen pd op het centre court lin Flushing Meadow de pjechoslowaak Ivan iendl in drie sets: 6-3, 6-4, 1. De partij duurde een lir en veertig minuten. Amerikaan had het ernooi al in 1979, 1980 1981 op zijn naam ge acht. verwachte zege voor 20.000 de zon bakkende toeschou- :rs bevestigt de heersende ie in het internationale he- ntennis. Gisteravond stond :er eens de toppositie op de ïreldranglijst op het spel. e positie is dit jaar nogal ns van eigenaar gewisseld. het gravel van Roland irros was hetde beurt van 'ndl, het gras van Wimble- n beviel McEnroe het best. de vertrouwde grond in leens eiste Big Mac opnieuw hoofdrol op. Niemand had ders verwacht: de plaat- igscommissie niet, de wild thousiaste landgenoten van cEnroe evenmin. McEnroe iagde er bovendien in de rsooonlijke balans met !ndl definitief in zijn voor tel te laten omslaan, van de intig ontmoetingen met de flechoslowaak won hij er elf. ivee sets lang bleek Lendl in aat tot aanvaardbaar weer- ark, in de derde set brak McEnroe het Oosteuropese verzet Bij 4-0 voor de Ameri kaan leek Lendl zelfs met nul aan de kant te worden ge stuurd. De Tsjechoslowaak won zijn vervolgens zijn servi ce-game en bleef daardoor al te desastreuze cijfers bespaard. Het antwoord van McEnroe liet niet lang op zich wachten. Met twee verbazingwekkende volleys herstelde de Ameri kaan het verschil van vier ga mes. Erg veel maakte het niet uit. McEnroe speelde zijn te genstander opnieuw weg: 6-1. De 25-jarige Amerikaan be hoefde in de finalepartij slechts zijn opslag voortdurend in game-winst om te zetten. Lendl ging in de eerste twee sets telkens één keer in de fout en in het slotdeel zelfs twee maal. Flushing Meadow is duidelijk niet de favoriete baan van Ivan Lendl. Hij verloor er gis teren voor de derde achtereen volgende keer. En steeds wa ren het Amerikanen die hem de loef af staken. Twee keer Jimmy Connors en dit jaar dus McEnroe. Gedenkwaardig De derde achtereenvolgende Grand Slamfinale tussen John MCEnroe en Ivan Lendl na Parijs en Wimbledon kwam tot stand op een dag, die tot de meest gedenkwaardige uit de geschiedenis van de open Amerikaanse kampioenschap pen moet worden gerekend. Met inbegrip van de dames en kelspelfinale hielden de twee halve finales van het heren enkelspel het met 20.811 toe schouwers volgepakte centre- court tien uur lang in zinde rende spanning. De drie uur en driekwartier durende botsing tussen McEn roe en Connors, stond in scherpe tegenstelling tot de Wimbledonfinale, die door McEnroe met 6-1,6-1,6-2 werd gewonnen. De titelhouder, die op 7 september 32,jaar is ge worden, retourneerde als in zijn beste dagen en gebruikte de lob als een machtig wapen. De wijze waarop hij aan het eind van de vierde set een breekpunt redde en McEnroe dwong tot de volle rit over vijf sets bracht het stadion op kookhitte. McEnroe hield de zenuwen onder controle. Zijn verraderlijke wegdraaiende service liet hem niet in de steek. In de vijfde set stond hij geen service-doorbraak toe: 6-4,4-6,7-5,4-6,6-3. Ivan Lendl balanceerde tegen de aggressieve, als vijftiende geplaatste, Pat Cash zelfs op het randje van de nederlaag. Bij de 3-6,6-3,6-4,6-7 en 7-6 moest de finalist van de laatste twee jaar een matchpoint af weren. Dat gebeurde bij 5-6 en 30-40 in de vijfde set. De 24-ja- rige Tsjech bleef op de been en wees de vijf jaar jongere Au straliër via de tiebreak (7-4) na drie uur en negenendertig mi nuten spelen alsnog terug. De teleurgestelde Cash wierp woedend zijn racket in het pu bliek en moest daarvoor 2000 van de 40.000 dollar, die hij verdiende, als boete inleveren. John Hewig, woordvoerder voor de pro-council verklaar de, dat op racket-gooien nor maal 5000 dollar staat, maar dat in aanmerking was geno men, dat Cash de belangrijkste partij uit zijn leven speelde en er heel wat emoties in het spel waren geweest. DEN BOSCH Judoka IVilly Wilhelm maakt slech te tijden door. Nadat de nummer twee van de laatst gehouden wereldkampioen schappen tijdens de Olym pische Spelen in Los Ange les reeds in de eerste ronde werd uitgeschakeld, ligt de 25-jarige reus nu sinds afge lopen week uitgeteld in het Prins Willem Alexander- ziekenhuis te Den Bosch als bijna fataal gevolg van een muggebeet. Zijn lot is een tijdelijk isolement in een steriele ruimte, waar artsen en verpleegsters een tot zware bloedvergiftiging geëscaleerde infectie bestrij- Wilhelm werd enkele we- WILLY WILHELM MET ZWARE BLOEDVERGIFTIGING IN ZIEKENHUIS ken geleden door bovenge noemde insect in zijn rech- terscheenbeen gestoken. Dat wondje leidde na achte loos krabben tot zwelling van dat been. Een arts trachtte eerst met een peni- cilline-kuur het onheil te keren, todat bleek dat er bij deze wond daadwerkelijk van een mug een olifant moest worden gemaakt: dus spoedopname en specialis ten aan het werk. Hoewel er thans vooruit gang in de medische behan deling van Willy Wilhelm wordt geboekt is de datum van ontslag uit het zieken huis nog een onduidelijke factor. Zeker is wel, dat de Bosschenaar over twee we ken niet van de partij kan zijn bij de open Oostenrijkse kampioenschappen in Le- ondig. Eric Heiden in profwielerploeg PARIJS De Amerikaanse ex-schaatser Eric Heiden is toegetreden tot de wielerploeg van Jean de Gribaldy. Heiden won tijdens de Olympische Spelen van Lake Placid in 1980 vijf gouden schaatsme- dailles. Hij heeft ook altijd een passie gehad voor de wieler sport. Van de ploeg van De Gribaldy maken onder meer de Ier Sean Kelly, de Frans man Eric Caritoux en de Ame rikaan Jacques Boyer deel uit. De nieuwe formatie wordt ge sponsord door firma's uit Spanje. Frankrijk en de Vere nigde Staten. De „Bende van twee" uit het Noorden begint zo langzamer hand een wurgende greep te krijgen op het vaderlandse be taalde voetbal. Sinds rasechte carrieremaker Jo van Marle uit Zwolle en zijn vazal Marten Kastermans uit Groningen' hoge posten zijn gaan bezetten in de voetbalwereld is de in vloed vanuit die contreien danig toegenomen. Zodanig zelfs dat de brave André van der Louw als voorzitter van de be taalde sectie, toch in representatief oogpunt het belangrijkste deel van de KNVB, zich eens te meer in eigen kring zal heb ben afgevraagd waaraan hij toch is begonnen. Zelfs de enige sfynx in de voetbalwereld, Jacques Hogewoning, heeft tot dusver nauwelijks kans gezien tegengas te geven aan de Noordelijke overval, waarvan de laatste stunt is het kandide ren van de KNVB voor het toernooi om de Europese landen- titel in 1988. De van ambities overlopende Van Marle, opvolger van de gemoedelijke Wim Meuleman, heeft daarmee op het oog de dan jubilerende voetbalbond een prestige-object in huis te la ten halen. Vooralsnog is het enige voordeel van Nederland als organisator van een dergelijk toernooi het feit, dat het Nederlands elftal zich niet behoeft te kwalificeren. En het is voldoende bekend hoeveel moeite het 't oranjeteam kost om zich voor een belangrijk evenement te plaatsen. Maar voor het overige getuigt Van Marie's initiatief slechts van een grenzeloos gevoel van zelfoverschatting en een voortvarend heid, die je normaal gesproken eerder zou toedichten aan in woners van onze zuidelijke provincies dan aan de toch als nuchter te boek staande noorderlingen. WaNT wat is het geval? Van Marle, die sinds zijn entree als algemeen voorzitter van de voetbalbond een steeds grotere vinger in de Zeister pap heeft gestoken, vindt het een wel degelijk haalbare zaak om een aantal stadions in ons land uit te breiden om te kunnen voldoen aan de UEFA-normen. Zo moeten de thuisplaatsen van clubs als NEC en FC VVV, waar zich in de weekeinden niet meer dan een paar duizend mensen verzamelen, worden uitgebreid tot een capaciteit van maar liefst 40.000. Voor een luttel aantal wedstrijden tijdens een EK die stadions voor ettelijke miljoenen verbeteren, waarna ze grotendeels ongebruikt zullen staan, is een voor stel dat van weinig realiteitszin getuigt. MAAR Van Marle zal inmiddels al wel weer een oogje in de richting van de overheid hebben geworpen, zoals vele ande re sportbestuurders vóór hem bij het brainstormen over leu ke plannetjes. Het zogenoemde terugploeg-experiment, een actie van de overheid om werkloze bouwvakkers in te scha kelen bij onder meer het verbeteren van sportaccommoda ties, zal ook in dit geval wel weer het toverwoord zijn. EERDERE merkwaardige manoeuvres van Van Marle, al of niet daarbij gesteund door zijn streekgenoot Kastermans wa ren de ondoorzichtige toestanden rond het aantrekken van een sponsor voor de voetbalbond, waarbij iedereen zich het touwtrekken herinnert tussen de electronica-giganten Sony en Philips, en het nogal onfrisse spel rond Kees Rijvers. In beide gevallen ging c.q. gaat het om forse bedragen. Want rekenaars becijferden dat de beslissing om Sony in huis te halen, waarbij de door Kastermans geleide amateurs een ste vig aandeel van de buit binnenhaalden, per saldo minder lu cratief bleek te zijn dan wat Philips te bieden had. Maar eer der aangegane verplichtingen en gedane toezeggingen leid den tot die beslissing. ZOALS ook het gedoe van vooral Van Marle rond Rijvers, met Michels in de „luwte" van het KNVB-complex in Zeist, van weinig elegantie getuigt. Inmiddels heeft het sectiebe- stuur, waarschijnlijk eerder op financiële dan op humane gronden, verklaard zich te houden aan het contract van Rij vers, dat nog voortduurt tot halverwege 1986. Waarbij ook de taaiheid van Rijvers, die vorige week glashard liet weten niet aan zijn bevoegdheden getornd te willen hebben en evenmin van zins bleek om over zijn contract te willen on derhandelen. Waardoor het voorlaatste plannetje van de „Bende van twee,, vooralsnog tot mislukken lijkt gedoemd. Waarbij overigens te allen tijde meespeelt wat voor resulta ten het Nederlands elftal binnenkort gaat boeken in de aan loop naar het WK van '86. Als er ondermaats wordt gepres teerd krijgt Van Marle c.s. weer de wind in de zeilen, want ook het sectiebestuur kan een zekere mate van opportunisme niet worden ontzegd.v INMIDDELS wordt Van Marle trouwens ook geattaqueerd door de sponsors van enige clubs uit de eredivisie. Het wekt geen bevreemding dat deze evenals de KNVB-geldschieter opereren in de electronica-branche en ze voeren oppositie te gen het plan van de bond om tijdens de winterstop een zaal voetbaltoernooi te houden, waarvan de KNVB-sponsor na tuurlijk de meeste publicitaire revenuen gaat trekken. Voor wat betreft dit laatste past de betrokken clubs, PSV, FC Den Bosch en Excelsior echter bescheidenheid. De KNVB-plan- nen zijn al veel langer bekend en nu pas aan te bel trekken is op zijn minst een beetje aan de late kant. En dat speelt Van Marle c.s. weer in de kaart. Want zoals elke „bendeleider" ontbreekt het Van Marle niet strategische kwaliteiten, die echter de laatste tijd - zoals gezegd wat te veel te eigen (lees: publicitaire) bate worden aangewend. En zulk soort motie ven dwingt niet bij iedereen bewondering af.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11