PvdA rijp voor discussie over kernwapenstandpunt A Inkomens-nieuwe stijl gedomineerd door prestatie ssim Elektra" is een echte nachtmerrie chefbedrijfs- ekonomische afdeling D LYDA, WAAR IS DIE KRANT MET DAT FRANSE ECHTPAAR DAT HUN HUIS IN PARIJS VOIGENDE ZOMER EEN MAAND WILDE RUILEN. BINNENLAND £eidóc@ou*a/nt ZATERDAGS SEPTEMBER 1984 PAGINjf CC DEN HAAG Na het kruisrakettendebat in juni wreef aan het Binnenhof menig politicus zich, hetzij openlijk hetzij heimelijk, opgelucht in de handen. Jarenlang had de raket- tenkwestie bijna dagelijks het politieke klimaat in ons land bepaald, maar dat leek nu voorlopig voorbij. De storm, die de zaak telkens weer teweeg had gebracht, was einde lijk geluwd. Pas over een jaar zou zij weer in volle hevigheid losbarsten, als het kabinet voor de beslis sing zou staan, wel of geen kruisraketten in Ne derland toe te laten. De handenwrijvers hadden echter ongelijk, want de nu cleaire wind is inmiddels al weer aardig aangewakkerd. Nog maar nauwelijks was het debat achter de rug of IKV-secretaris Mient Jan Faber zorgde voor nationale opschudding door te verkla ren dat hij er niet zoveel moeite mee zou hebben als een aantal kruisraketten „tij delijk" in Woensdrecht zou worden opgeslagen. De vre desbeweging reageerde ont hutst en de voorstanders van de raketten glimlachten ver genoegd. „Zie je wel", zo werd gezegd, „zelfs voor anti-atoompaus Faber is het dogma van het absolute „nee" tegen de raketten niet meer heilig. Faber begint zo waar realistische trekken te vertonen!" Bevriezing De afgelopen week kwam de rakettenkwestie opnieuw in het brandpunt van het poli tieke nieuws te staan. Het PvdA-kamerlid Relus ter Beek ventileerde in zijn par tijblad „Voorwaarts" een aantal gedachten, die menig tegenstander van de nieuwe atoomwapens deed huiveren. „Ons nee heeft de uitvoering van het NAVO-dubbelbesluit niet kunnen verhinderen", stelde Ter Beek nuchter vast. „Het „PvdA-nee" tegen de kruisraketten, waarvan we geprobeerd hebben een „Ne derlands nee" te maken, is niet meer in staat de Pers- hings en kruisraketten tegen te houden. Dat „nee" heeft in die zin niet gewerkt. Daarom zou je ook niet lan ger „nee" hoeven te roepen". Een opzienbarende uit spraak, en dat nog wel voor eigen parochie! De PvdA hoeft niet langer „nee" te roepen, maar wat dan wel? Moet de PvdA de raketten dan maar tandeknarsend in Woensdrecht toelaten? Nee, zo blijkt uit het vervolg van het interview met Ter Beek. Het kamerlid meent dat zijn partij nog wel moet vasthou den aan een afwijzing van de stationering in Nederland, maar dan vanuit een andere invalshoek. De PvdA zou zich thans sterk moeten ma ken voor bevriezing van alle in oost en west aanwezige aantallen kernwapens voor de middellange afstand. Het niet-stationeren van kruisra ketten op onze Westbrabant se vliegbasis maakt volgens Ter Beek een logisch onder deel van die bevriezing uit. Na het bereiken van het „vriespunt" zouden oost en west dan moeten proberen tot wederzijdse vermindering van atoomwapens te komen. Dit alles betekent, zo bedoelt Ter Beek, dat de PvdA haar „nee" in absolute zin (dus „nee" onder alle omstandig heden, ongeacht wat er ver der in de wereld gebeurt) wat hem betreft niet meer hoeft uit te dragen. Het bete kent ook, dat de PvdA de Pershings en kruisraketten die al in West-Europa zijn neergezet zou moeten accep teren. Daar zullen in de PvdA ongetwijfeld tanden bij worden geknarst, maar de realiteit is nu eenmaal, dat die wapens er ondanks alle protesten toch zijn gekomen en dat ze pas weg te krijgen zijn als ze deel uitmaken van onderhandelingen. Verkiezingen De belangrijkste betekenis van Ter Beeks uitlatingen moet echter gezocht worden in de sfeer van de nationale politieke strategie. Ter Beek verwacht, dat het kabinet- Lubbers volgend jaar no vember definitief zal beslis sen, de kruisraketten in Ne derland toe te laten. Die be slissing hangt weliswaar af van de vraag of de Sovjet- Unie op dat moment méér SS-20-raketten zal hebben gestationeerd dan er nu zijn (378 raketten met elk 3 kern koppen), maar slechts weini gen in politiek Den Haag ge loven dat de Russen de op bouw van hun SS-2ö-arse- naal zullen staken, zeker niet nu de relatie tussen de Sov jet-Unie en de Verenigde Staten weer trekken ver toont die doen denken aan de koude oorlog van vijfen twintig jaar geleden. Het kabinet zal dus zo goed als zeker beslissen tot plaat sing van kruisraketten en dat besluit vastleggen in een verdrag met de Verenigde Staten. Wat moet de PvdA dan doen? Blijven mokken en bij de verkiezingen in het voorjaar van 1986 verkondi gen dat de PvdA in een nieuw kabinet het verdrag wel weer even ongedaan zal maken? Daar zal het CDA nimmer genoegen mee ne men, laat staan de VVD, want ook deze partij mogen we immers niet meer uitslui ten als mogelijke toekomstige coalitiepartner van de PvdA. Een zo moeizaam tot stand gekomen beslissing, waar ja ren van politieke strijd aan vooraf is gegaan, mag niet zomaar van tafel worden ge veegd door een partij die zo graag weer wil meeregeren. Offer En dat is het 'em nu juist: De PvdA wil dólgraag weer re geringspartij worden. Een mooi streven, maar daar moet dan wel een offer voor worden gebracht, zo rede neert Relus ter Beek. De kans op regeren moet niet al bij voorbaat onmogelijk wor den gemaakt. En daarom is het noodzakelijk dat de PvdA zich wat soepeler op stelt inzake het cruciale punt van de kruisraketten. Het is dan ook niet voor niets dat Ter Beek zijn partijgenoten waarschuwend voorhoudt dat hij het heel dom zou vin den als de PvdA nu al gehar naste uitspraken zou doen over het rakettenstandpunt dat bij de verkiezingen en de kabinetsformatie van 1986 zal worden ingenomen. Zijn parool luidt: laten we ons nu voorlopig maar opwerpen als pleitbezorgers voor een totale bevriezing van de bewape ningswedloop en verder ge woon afwachten hoe de in ternationale situatie zich ont wikkelt, met name na de Amerikaanse presidentsver kiezingen in november aan staande. Ter Beek is zich ervan be wust dat hij met zijn opvat ting niet alleen staat. Zowel in zijn fractie als in de PvdA-afdelingen in het land zijn vruchtbare voedingsbo dems aanwezig waarin zijn boodschap kan gedijen. Met zijn uitspraken heeft Ter Beek een zinvolle aanzet ge geven tot een interne partij discussie tussen de „rekkelij- ken" (hij zelf en zijn mede standers) en de „preciezen" (partijvoorzitter Max van den Berg en diens aanhang), de realisten en de idealisten. n^tobei nL~~ feit-L! In het afgelopen voor|at°w, maakten twee prominétobei PvdA-wetenschappers, j Tromp en Van Benthem den Berg, hun partij het i wijt dat zij zo verstrikt!1 verstikt was geraakt i starre kernwapenstandd dat een open discussie dl over niet meer mogelijk V Het partijkader, inclusief lus ter Beek, haaldp d toen de schouders over Voor een her-ijking van N denken over kernwajj^ was de PvdA toen nog^y rijp. Het ziet er naar uit| het rijpingsproces nu op gj komt. Zou er dan toch Lt een tweede kabinet-Den in het verschiet liggen? DICK VAN RIETSCHOT)10! NIVELLERINGSTIJDPERK EINDELIJK TEN EINDE DEN HAAG Als een dief in de nacht is het ka- binet-Lubbers al een tijdje bezig het tot nog toe ge voerde inkomensbeleid drastisch om te gooien. Van meet af aan was al duidelijk geweest dat het minimuminkomen het snoeimes van deze coalitie niet kon ontlopen. Deze week trad echter 'aan het licht dat het niet alleen bezuinigingsredenen zijn die tot de aantasting van het minimum leiden, maar dat de aanval op dit inkomen gewoon tot be leidsdoelstelling van kabi netsbeleid wordt gemaakt. Er moet een groter ver schil komen tussen het minimumloon en het mo dale inkomen. Daartoe moet de afstand tussen beide niveau's jaarlijks met twee procent worden vergroot, zo liet minister De Koning (Sociale Za ken) deze week weten. In vijf jaar tijd hoopt hij de afstand tussen modaal (thans 39.000 gulden) en minimum (25.000 gulden bruto) met tien procent op te rekken. Redelijke inkomensverhoudin gen en verkleining van de in komensverschillen hebben vele jaren centraal gestaan in het inkomensbeleid van even- zovele kabinetten. „Eerlijk de len" heette dat. De slogan stamt uit een tijd dat er nog wat te verdelen viel. Met de komst van de economische cri sis slonk de nationale wel- vaartskoek echter tot een arm zalig biscuitje, zonder dat de verdeling daarvan overigens anders werd geregeld. Volgens velen heeft dat het econo misch herstel in Nederland vertraagd. Heilig huisje Het kabinet-Lubbers is nu al een tijdje bezig het heilige huisje van de inkomensver houdingen met steeds minder orthodoxe middelen aan te pakken. De opvattingen over wat een redelijk inkomensbe leid is, blijken bij dit kabinet van heel andere aard dan die welke onder zijn voorgangers leefden. Het ontzien van het minimuminkomen is allang geen heilig streven meer in het beleid van Lubbers en zijn ministers. Alleen de mensen die louter van een minimum moeten rondkomen, de zoge naamde echte minima, krijgen nog een extraatje, wat overi gens onvoldoende is om hun koopkracht echt op peil te ^houden. Buiten deze groep le- Veren de minima sinds het ka binet-Lubbers in Nederland de dienst uit maakt, gewoon fors Onder de kabinetten-Van Agt riepen uiteenlopende ministers van Sociale Zaken (Albeda, Den Uyl, De Graaf) dat de verkleining van inkomensver schillen, de zogenaamde nivel lering, te ver was doorgevoerd en moest worden gestopt Zo als met zoveel zaken bleef het echter bij deze constatering. De ploeg van Lubbers heeft nu echter ook deze koe bij de horens heeft gevat en klip en klaar het roer omgegooid: er moet een denivellering wor den doorgevoerd van maar liefst 10 procent in vijf jaar tijd, werd deze week openlijk aangekondigd. De bewering in de inkomens notitie van minister De Ko ning (december 1983) dat er geen verdere verkleining zou mogen optreden van inko mensverschillen tussen mini mum en modaal, blijkt nu dus in de praktijk neer te gaan ko men op een forse denivelle ring. In feite is het kabinet echter al sinds het aantrad stil zwijgend bezig het deze week bekend gemaakte beleidsvoor nemen uit te voeren. Tussen 1983 en 1984 gingen de mini ma immers als 3,6 procent ach teruit, terwijl het modale inko men afnam met 1,1 procent. Het verschil van 2,5 procent dat daarmee werd bereikt is dus al meer dan het kabinet zich voorstelt voor de komen de jaren. Liberaal De filosofie achter dit inko mensbeleid is in feite een nog al liberale. Het is ook met name de WD die al jaren hard roept dat de nivellering de werking van de arbeids markt verlamt. De liberalen willen daarmee zeggen dat er onvoldoende prestatieprikkels in de beloning zijn ingebouwd. Hun gedachtengang is dat mensen een materieel doel voor ogen hebben en bereid zijn zich daarvoor in te span-' nen als de beloning navenant is. Die prestatiedrang en be reidheid tot werken neemt af, naarmate de inkomensver schillen kleiner worden. Waarom zou je je overdreven inspannen als je met al dat werken netto nauwelijks meer overhoudt dan iemand met een minimum-uitkering? Het bruto-verschil tussen modaal en minimum mag dan nog een kleine 14.000 gulden zijn, netto zit het modale salaris nog maar nauwelijks een kwart hoger dan wat een kostwinner met een mimimumloon mee naar huis brengt. De netto- verschillen .tussen de sociale minima en twee keer modaal zijn nog veel sprekender. Bru to verdient iemand met twee keer modaal het drievoudige van een minimumloon (rond 75.000 tegenover 25.000 bruto). Het netto verschil bedraagt echter amper de helft: 41.000 voor twee keer modaal en 21.000 voor het minimum. Nergens in de wereld zijn de inkomensverhoudingen zo ineengedrukt als in Neder land. Anders gezegd: veertig procent van de werknemers zit als gevolg van de kleine verschillen tussen minimum en modaal in een netto-inko mensverhouding van 1 op 1,2. Dat wil zeggen dat Jan Modaal netto nog maar twee tienden meer krijgt dan iemand met een minimum. Bekijken we het traject tussen minimum en twee keer modaal dan is de netto-verhouding 1 op 1,9. We praten dan over 96 procent van de Nederlandse inko menstrekkers. Ook boven modaal Daarmee is meteen aange toond, dat met de voorgeno men vergroting van inko mensverschillen tussen mini mum en modaal het probleem nog lang niet is opgelost Bo ven het modale inkomen is er de laatste jaren immers vele malen sterker genivelleerd en valt. er dus evenzo meer goed te maken. Ondanks alle bezui nigingen ging het sociale mini mum er in de tien jaar tussen 1973 en 1983 nog 13 procent in koopkracht op vóóruit De in komens van twee keer modaal leverden in dezelfde tien jaar maar liefst 15 procent aan koopkracht in. Het ziet ef naar uit dat het ka binet-Lubbers ook hier wat aan wil gaan doen. Dat zal op Prinsjesdag blijken uit het zo genaamde inkomensplaatje. Het adagium dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen zal dan (op nieuw) niet opgaan. Dat komt mede door het 100 procent doorvoeren van de inflatiecor rectie in de belastingen. Hoge re inkomens profiteren daar meer van dan lagere. Om die reden werd deze correctie van als gevolg van geldontwaar ding teveel betaalde belasting vroeger nog wel eens geheel of gedeeltelijk achterwege gela ten. Echter niet meer onder het kabinet-Lubbers. Prestatieloon Een ander signaal van een in- komensbeleid-nieuwe stijl kwam deze week van minister Rietkerk, de baas van het overheidspersoneel. Hij wil af van de jaarlijkse automatische loonsverhoging van die ambte naren die nog niet het einde van hun loonschaal bereikt hebben. Alleen als ambtenaren het echt verdienen mogen ze er een (of meer) periodieken bij krijgen. Voor wie er de kantjes vanaf loopt of onbe kwaam blijkt dreigt zelfs een loonsverlaging. Doel van deze maatregel is het overheidspersoneelsbeleid meer flexibel te maken. Er moet meer van baan gewisseld kunnen worden niet alleen binnen hetzelfde ministerie, maar ook tussen de departe menten onderling en niet al leen vrijwillig, maar ook als dat in de kraam van de minis ter te pas komt. Daarmee pro beert Rietkerk een passend antwoord te vinden op de uit tocht van gekwalificeerd per soneel naar het bedrijfsleven. Maar al te vaak lopen veelbe lovende ambtenaren stuk op de verstarde personeelsstruc turen. Wie zich realiseert dat 60 procent van de ambtenaren aan het hoogste niveau van de toegestane salarisschaal zit, be grijpt dat promotiekansen bij het rijk niet altijd even gunstig zijn. Door het automatisch toe kennen van periodieken te schrappen wil Rietkerk dit kwaad bestrijden. Tegelijk stelt hij als goed VVD'er ech ter een nieuw element cen traal in het inkomensbeleid van de overheid: de prestatie. ARJEN BROEKHUIZEN Haagse Comedie speelt Heijermans en Speenhof DEN HAAG Anne-Marie Heyligers heeft onder de titel „Stumpers leeft!" bij de Haag se Comedie een programma samengesteld en geregisseerd van eenakters en gedramati seerde Falklandjes van Her man Heijermans, die worden afgewisseld en aangevuld met door Jurriaan Andriessen op muziek gezette gedichten van Koos Speenhof. De première is 6 oktober in het Paradijs, het zoldertheatertje in de Konink lijke Schouwburg in Den Haag. Uitvoerenden zijn Gaston van Erven, Lies Fran ken, Reinier Heidemann, Carl van der Plas, Maria Stiegelis en Agnes Veger. Voor het programma zijn ge kozen van Heijermans: Witte broodsweken, Kwelling, Noc turne, Brief in schemer, Kind en Aanzoek, en van Speenhof: Het nieuwgierig bruidje, De zeven plichten van de een vrouw, Waarom....? en Stum pers leeft! Van "Stumpers leeft!" worden tot en met 4 no vember vijftien voorstellingen gegeven in de weekeinden. Nederlandse frisbieploeg kent een teleurstellende slotdag LUZERN Het Nederlands frisbieteam kende gisteren een teleurstellende slotdag van de WK in Zwitserland. Van Bel gië en Noorwegen, twee lan den die te kloppen leken, werd met 15-8 verloren. Na elf wedstrijden in vier dagen bleek Nederland 'opgebrand'. Een te kleine selectie eiste op de laatste dag z'n tol. De ploeg bezet uiteindelijk een twaalfde plaats in de eindrangschik king. Tegen België keek het Neder lands team van meet af aan te gen een achterstand aan. Na een 7-4 achterstand was het bij rust 10-6. De Hollanders ble ken in de afgelopen dagen al te veel van hun kruit verscho ten te hebben. De Belgen zege vierden ruim met 15-8. Ook Noorwegen was een te zware klus voor Oranje. Nederland nam nog wel een 4-2 voor sprong, maar bij rust stond het 4-7 in Noors voordeel. Een botsing tussen Erik Stroek en Rinus Oosthoek deed het aan tal geblesseerden bovendien oplopen tot vijf. De Noren wachtten rustig op Nederland se fouten en wonnen met 15-8. „De laatste dag was inderdaad een teleurstelling", aldus Ri chard Zoet, speler van het Ne derlands team. „We hebben echter veel geleerd en daar doen we waarschijnlijk vol gend jaar ons voordeel mee. Zo hadden we met 15 man een te krappe selectie. De toplanden komen hier met ruim twintig man. Maar het was zeker een prachtige ervaring". De finale in Luzern gaat vandaag tussen de Verenigde Staten en Zwe den. Competitiestart De Spartaan LEIDEN Zowel de gewich- theffers als de powerlifters van LKV de Spartaan begin nen weer met de competitie. De gewichtheffers komen vandaag thuis in actie tegen Apollon. De selectie bestaat uit: Len Zaan, Henny Boon, Jacob van Looy, Sh. Wu, Wim van Putten en Oswald Tullen. De powerlifters komen in Ze venaar uit tegen Luctor. Voor deze ploeg zijn geselecteerd: Dio Deegenars, Hein van Put ten, Sjaak Wijngaard, Peter Smit en Herman Filippo. kale leiding Hartmut Haenchen, to llaten Anny Schlemm, Pauline Tins- ley, Anna Alexieva, Andre Spijker i uitsluitend in Amsterdam op 14, 17, 20, 23, 26 en 30 september. Na succesvolle voorstellingen 1977 en 1980 presenteert de Ned. Opera Stichting wederom reeks opvoeringen van het drama Elektra van Richard Strauss. Een reeks waarin Den Haag er bekaaid afkomt, in het Circustheater ging gister avond de eerste en enige Haagse voorstelling. In Am sterdam staan zes presentaties op het programma, maar een schrale troost is dat in Rotter dam de eert komende jaren in het geheel geen opera mogelijk De titelrol van de tragedie werd wederom gezongen door Pauline Tinsley als centrale fi guur in een bloederig en angstwekkend gebeuren, een controversieel en fascinerend schouwspel zoals door Strauss geschilderd. Schokkend, on heilspellend en rijk aan gela denheid. Bloed, wraak, harts tocht, verterende liefde, een stuk Griekse mythologie ver vuld van dood, van de strijd op leven en dood. Alle elementen in deze opera worden in verhevigde mate, in een overbelichting geaacen- tueerd door regisseur Harry Kupfer, hij zet een aardse hel neer spelend in het slachthuis. Want waar speelt bloed meer een rol dan juist daar. Een gruwelijke aanblik. Wilfried Werz doet daar met de dekors en kostuums nog een schepje bovenop. Temidden van dit alles neemt het reuzenbeeld van Agamem- mon een centrale plaats in, daaromheen speelt zich het drama af. Elektra hangt zich tenslotte als het ware aan het beeld van haar vader op en Pauline Tinsley heeft dit dra matische hoogtepunt bereikt na een schitterend opgebouw de creatie, psychologisch goed doordacht. Vocaal stelt Strauss aan de drie vrouwelijke hoofd figuren schier onmogelijke ei sen en daaraan hebben Pauli ne Tinsley, Anny Schlemm in een beklemmende uitbeeld van Klyaemnestra en Aj? Alexieva als indringe) Chrysothemis optimaal r daan. Een werkelijk ideale! zetting. De Orestes lard White was boeiend, 1' caal van grote kwaliteit zijn spel fascinerend. Egislr werd passend in deze stijlf' bracht door André Spijl' daarnaast tal van partijen! grotendeels toebedeeld w aan Nederlandse zangeres .De formidabele orkestt werd vervuld door het RotP dams Philharmonisch Orkf een schitterend en onderdeel van een bejub voorstelling. Menken-Landbouw Holding B.V. te Wassenaar omvat een aantal produktiebedrijven, waar e breed assortiment consumptie- melkprodukten, frisdranken en vruchtesappen wordt vervaardigd. Voor ons zuivelbedrijf Menken-Landbouw BV. te Wassenaar is binnen de administratie een vakature voor een (m Ar) op spd-2 nivo Deze medewerk(st)er rapporteert direkt aan het hoofd van de administratie en verricht met grote zelfstandigheid in deze funktie de volgende werkzaamheden: opzetten van de bedrijfsekonomische afdeling maken van kostprijsberekeningen vaststellen van rendementsberekeningen ten behoeve van investeringsselekties bepalen van diverse verschillen-analyses opstellen van begrotingen en budgetten. De funktie-eisen zijn: opleiding spd-2 of een vergelijkbaar niveau ca 3 jaar ervaring met bovengenoemde werkzaamheden in een produktiebedrijf het op doortastende en overtuigende wijze door de gehele organisatie kontakten kunnen onderhouden moet goede analyses en rapportages kunnen opstellen leeftijd 30 - 40 jaar. Een psychologisch onderzoek kan deel uit maken van de selektie-procedure. Indien u interesse heeft voor deze funktie, kunt u voor nadere informatie kontakt opnemen met de heer K. Spek, Hoofd administratie (tst. 148). Uw schriftelijke sollicitatie kunt u richten aan de heer RA. Sinnige, hoofd personeelszaken, Menken-Landbouw B.V., Rijksstraatweg 500, 2243 CH Wassenaar, (tel. 01751 - 19325). MENKEN-LANDBOUW B.V. MENKEN LANDBOUW STICHTING BEJAARDENZORG Zusters Dominicanessen! van Voorschoten f zoekt voor haar kloosterbejaardenoorden „Huize Bijdorp" een ienc gediplomeerde zieken- of bejaardenverzorgster Sn» in tijdelijke dienst, voor 40 uren per week De scho Gedacht wordt aan een ervaren kracht vtreéb ten hoogste 30 jaar oud, die bereid wisselende diensten, waaronder nachfè^ dienst, te verrichten. J,ar Salariëring volgens CAO Bejaardentehui- u zen. [lif jent Uw schriftelijke sollicitaties worden ingeuur wacht bij de directrice van OUD-BIJDORftar postbus 398, 2250 AJ Voorschoten. të* BETONGARAGEf div. afm. va2.37J BETON TUINSCHUREN 1.25(1. BETON SCHUTTINGEN 64 2 mtr. hoog, per str. i Bij deze prijzen plaatsing inbegrepf Excl. BTW. Mipder 10 mtr. 15% extra. te leveren vot bouw. Wij leveren steen motief klei grijs, rood of geel. modellen te bezlchtigjfcj aan de fabriek A. Betonindustrie, Heip dersstr. 6 te Hei (N.Br.). Vraag vrijbki A.&B. li BETONBOUW Barrierweg 239, 5622 CN Eindhoven Tel. 040-815041 815559/434643 Vlotte levering dooi heel Nederland VERHUIZINf BRANDT LEtOEN Tel. 071-1203*- Telex 39341 VERHUIZERS VAN HUIS UIT!! SINDS 1900

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6