Londense dokwerkers willen weer aan de slag ABP- chanteur^ Meijer klaagt ABP'ers aan wegens meineed Verdachten bekennen ontucht en toedienen cocaïne aan 6-jarige Duitse vredesbeweging bereidt „sabotage" NAVO-oefening voor ïnnenland/buitenland" liplomaten: Ogarkov ongenade gevallen Prof. Schillebeeckx: Zonder geloof geen menswaardig leven NO: Jeugdwerkplan nist evenwicht ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1984 PAGINA 5 EINDHOVEN Een Amsterdamse man en vrouw hebben be kend dat zij de zesjarige Thea Puymbroeck in een Eindhovense hotelkamer cocaïne hebben toegediend en ontuchtige handelin gen met haar hebben, gepleegd. Het kind is enkele uren na het toedienen van de cocaïne overleden. De verdachten wordt pri mair doodslag ten laste gelegd, „en daarnaast bijna het hele ze- denscala", aldus hoofdinspecteur Van Schaik van de Eindhoven- se politie. De moeder van het slachtoffer, die ook is aangehou den, wordt ervan verdacht de ontuchtige handelingen met haar dochter te hebben toegestaan. Zij heeft nog geen verklaring af gelegd. Het kind logeerde met haar moeder en de twee andere verdach ten in het Eindhovense hotel. Op maandagmorgen 27 augustus vertrok de moeder naar Amsterdam om te gaan werken in de sexclub van het tweetal. Uit de bekentenis is gebleken, dat Thea van de vrouw drie tot vier keer cocaïne heeft gekregen. Volgens de verklaring van beide verdachten zou het kind korte tijd daarna stuipen hebben gekregen en zijn overleden. Om de schijn te wekken, dat het meisje stiekem van de cocaïne had gesnoept, werd het stoffelijk overschot op de bank gelegd onder een badjas, met in haar hand een plastic zakje met wat cocaïne. Het kind had in het verleden vaker cocaïne toegediend gekregen. Uit het onderzoek is gebleken, dat het paar in het verleden met nog een ander meisje, een negenjarig kind uit Amsterdam, on tuchtige handelingen heeft gepleegd. De politie kwam die zaak op het spoor dankzij foto's, die in de woning van het paar wer den gevonden. In die woning vond de politie ook een videoband met opnames van henzelf en Thea Puymbroeck. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Duitse vredesbeweging is van plan de komende NAVO-oefeningen in de Bondsrepubliek te saboteren. Op ver schillende strategische plaatsen zullen vredeskampen worden opgezet om een vlot verloop van de „oorlogsmanoeuvres" te ver hinderen, zo hebben woordvoerders uit de vredesbeweging mee gedeeld. Aan de oefening, de grootste sinds de Tweede Wereldoorlog, ne men totaal 350.000 Duitse, Amerikaanse, Canadese, Engelse, Bel gische en Nederlandse militairen deel. De oefeningen in de Bondsrepubliek maken deel uit van de serie manoeuvres onder de naam 'Autumn Forge', die de NAVO sinds 1975 elk najaar in Europa houdt. Zo worden dit jaar tussen de Noordkaap en de Middellandse Zee 24 militaire oefeningen gehouden, waarvan 8 in de Bondsrepubliek. Aan de oefening in Duitsland zullen 130.000 Engelse soldaten en totaal 9.000 Nederlandse militairen meedoen. Het is voor het eerst dat groepen uit de Duitse vredesbeweging willen proberen militaire oefeningen te storen. De militairen die aan de oefeningen deelnemen, zijn inmiddels opgedragen terug houdend op eventuele acties te reageren. Gasexport met 15 pet gestegen DEN HAAG In de eerste zes maanden van dit jaar is de afzet van gas in het buitenland met 15 procent gestegen tot 9,5 mil jard. De stijging van de export van gas heeft er mede toe bijge dragen dat de export van energiedragers en energieprodukten uit ons land in de eerste helft van dit jaar 3 miljard meer heeft opgebracht dan de import van energiedragers en energieproduk ten kostte. In de eerste zes maanden van 1983 werd 2,2 miljard op de handel in energiedragers en -produkten verdiend. CeidaeSouzumt ode bij brand Frans pom-hoofdkwartier iVERNY Een onderofficier vond ^-ji m dood en drie personen raakten ge- 1 ind bij een brand donderdagavond I een barak op de luchtmachtbasis yM\ l j/erny, waar het hoofdkwartier is vestigd van de Franse kernstrijd- cht. Dit heeft de commandant van basis gistermiddag bekendgemaakt, lonel Jean-Claude Tavernier ver- Jarde dat de „operationele installa- op geen enkel moment bedreigd (i geweest". Het vuur ontstond toen televisietoestel explodeerde in de ir verdiepingen hoge barak. De 60 jiwezigen konden zich tijdig uit de pten maken, maar een onderofficier ^rleed na een sprong uit het ge- tuurlijk fw- Werkloosheid in bouwvak gedaald AMSTERDAM De werkloosheid onder bouwva karbeiders daalt weliswaar, maar ze bedroeg eind 1983 nog altijd 26 procent. Dat is één van de uit komsten van het onderzoek dat het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB). jaarlijks houdt. Eind 1982 bedroeg de werkloosheid dertig procent. De daling van de werkloosheid deed zich vooral voor in de Randstad en in het oosten, en wel onder bouwvakkers jonger dan 45 jaar met een vakopleiding. Arbeiders gespecialiseerd in nieuw bouw vallen erbuiten. Metselaars in het onderzoek merkten op dat zij ten opzichte van 1982 nu harder moeten werken. Niet geschoolde arbeiders klaag den nog het meest over vuil en zwaar werk, ge brekkige veiligheid op de bouwplaats en een te hoog werktempo. Unifil- contingent nog half jaar in Libanon DEN HAAG De mi- nisterraad heeft giste ren besloten de detac hering van een groep van 460 Nederlandse militairen bij het leger van de Verenigde Na ties in Libanon nog eens met een half jaar te verlengen. Dat bete kent, dat het Neder landse Unifil-contin- gent tot 19 april 1985 kan blijven. Amerikaan 10 jaar op „dodenrol" STARKE De 46-jarige Ernest John Dobbert heeft tien jaar moeten wachten op zijn dood straf. De man, die in 1974 schuldig werd bevonden aan de moord op zijn twee kinderen, is gister middag op de elektrische stoel terechtgesteld in de gevangenis van Starke in Florida. De voltrekking van het doodvonnis werd verscheidene malen uit gesteld omdat er verzet tegen was aangetekend. EG-ministers zonder resultaat uiteen BRUSSEL De Europese ministerraad is er de afgelopen twee dagen opnieuw niet in geslaagd een oplossing te vinden voor de financiële problemen van de Gemeen schap, die wellicht eind volgende maand al niet meer voldoende geld heeft om de boeren te betalen, Groot-Brittannië weigerde akkoord te gaan met een aanvullende begroting om dit tekort te dekken. Eerst moeten de te veel betaalde gelden aan de EG-kas wor den teruggestort, zo eiste de Britse delega tie. Volgens staatssecretaris Van Eekelen heeft de Britse onverzoenlijke houding ge leid tot „bitterheid" bij de overige EG-mi- ,EFFEnPSKOU ver^re^ van de opperbevelhebber van de Sov- e Duit-Ttr^dkrachten, Nikolai Ogargov, kan wijzen op een belangrij- eweldi-tw'st tussen de militairen en de partijtop. Dit hebben ver- billende westelijke diplomaten in Moskou gisteren gezegd. In tnmentaar op de abrupte vervanging van de stafchef zeiden zij *&iltc>e man'er waarop de officiële aankondiging werd gedaan, er |9|£|iinig twijfel over laat bestaan dat maarschalk Ogarkov is afge- J.lfPfPl Q" geen andere belangrijke post krijgt. t legerblad Rode Ster bracht een grote foto van zijn opvolger, arschalk Sergei Achromejev, op de voorpagina met daarbij In biografie. Het meldde slechts in kleine druk onderaan het d dat de 66-jarige Ogarkov van zijn taak als stafchef was ont- in in verband met het overgaan naar ander werk. behandelt men niet een man die nog wat betekent. Het kt volkomen duidelijk dat hij in ongenade viel", zei een ielijke diplomaat. Na bestudering van de plotselinge machts- eling meenden de meeste andere westelijke ambassade-des- idigen eveneens dat Orgakov afgezet is. istelijke diplomaten konden evenwel geen duidelijke redenen ienken waarom de maarschalk, één van de machtigste man- in de sovjet-maatschappij, er plotseling uit werd gegooid, twist tussen militairen en' de partijtop over de defensiepoli- wordt vermoed, maar daarvoor zijn geen duidelijke aanwij- 'gen te vinden, aldus een woordvoerder. DOCU- ijanden :er Wil- ge van >ek van ijn ten 2N HAAG Het Verbond Nederlandse Onderne- ngen vreest dat ernstige be- nmeringen blijven bestaan or de totstandkoming van initiatieven ter bestrij- an de jeugdwerkloos- id. In een eerste reactie op brief van minister De Ko- ig over de bestrijding van. jeugdwerkloosheid consta- rt het VNO dat de regering aarblijkelijk een hogere lorrang geeft aan het eigen in ter bestrijding van de igdurige werkloosheid on- jongeren dan aan de plan de Stichting van de die gericht zijn op opvatting van minister De Koning ver toont een duidelijk gebrek aan evenwicht op dit gebied, aldus het Verbond. Het plan van minister De Ko ning voor experimenten ter bestrijding van langdurige werkloosheid onder jongeren beoordeelt het VNO op zich zelf positief, al zijn er punten waarop gelet moet worden. Dit geldt in het bijzonder voor de mogelijke verdringing van jeugdige werknemers door ge subsidieerde jongeren en de positie van het overheidsuit- zendbureau Start ten opzichte van de reguliere uitzendbu reaus in deze plannen. Wie goedkoop reist, houdt nog eens wat geld over. Voor zichzelf Of om een ander te trakteren. Ouder worden heelt zo zijn positieve kanten. Want er bestaat geen goedkopere reismogelijkheid dan de 60+/65+ kaart. Ga maar na: Een 65+ kaan (of 60+ Dameskaart) kost f 86.50 voor een heel jaar. Voor een echtparenkaart is dit f131.50. Voor dat geld kunt u in ieder geval, verspreid over het jaar, 7 dagen door heel Nederland reizen. Daarnaast krijgt u alle overige treinkaartjes voor bijna half geld. (Op een retourtje 40% korting Op een enkeltje 45%.) Wilt u meer weten? Haal dan de 60+/65+ folder bij een NS-station. Aan het loket kunt u trouwens alle inlichtingen krijgen. (Ook over goedkope treinreizen naar en in het buitenland.) Of 60'65'KAART: SAMIH VOOR 131,50 PER JAAR 7 DACIN DOOR HUL NEDERLAND RCI1CN. VCRDCRAILI TftllNKAAKTJlS VOOR BIJNA HALF CCLD. Winst Heineken 15 pet hoger AMSTERDAM Heineken heeft in de eerste zes maanden van het jaar een nettowinst behaald van 101 miljoen. Dat is 15,3 procent meer dan de 87,6 miljoen van het eerste halfjaar 1983. Het bedrijfsre sultaat is met 10 procent geste gen tot 192 miljoen. De omzet steeg van ƒ2,3 miljard tot 3 miljard. APELDOORN Geloof als grond van hoop is een con stante van heel de menselijke geschiedenis. Zonder geloof wordt menswaardig en leef baar menselijk leven onmoge lijk. Dat verklaarde prof.d- r.mag. E. Schillebeeckx o.p., emeritus-hoogleraar van de Katholieke Universiteit Nij megen, gisteren te Apeldoorn. Hij sprak op de jaarvergade ring van burgemeesters die lid zijn van CFO. de CNV-bond voor overheid, gezondheid, welzijn en sociale werkvoor ziening. Prof. Schillebeeckx legde er de nadruk op, dat de burge meester handhaver is van een orde zoals de wet die vanuit een bepaald mensbeeld heeft vastgelegd. In veranderde om standigheden kan die wet ook in de kou laten Maar als burgemeester is hij geen rechter over de wet. De burgemeester heeft volgens inleider slechts indirect, via het recht, met ethische waar den en normen te maken. Hij is geen zedemeester of maker van nieuwe wetten. In zijn po sitie zal hij door situaties vaak als eerste attent worden ge maakt op verouderde aspecten in de wetgeving. Prof. Schille- 1 beeckx vindt dat de burge meester wat dit betreft een signaalfunctie heeft (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het grootste deel van de Londense dokwerkers wil weer aan de slag. Dat blijkt uit het resultaat van een geheime stemming, die eerder deze week door de havendi rectie van Londen georgani seerd werd. Zij maakte giste ren de uitslag ervan wereld kundig. De stakingsleiders hadden hun collega's aangespoord niet mee te stemmen. Deze tegenpropa- ganda werd echter door meer dan de helft van de 2.800 dok- werkerd genegeerd. Van de werkers die de enquete invul den, gaven er slechts 41 te kennen dat ze door willen sta ken. De havendirectie is erg in haar schik met die uitslag. „Het bewijs is nu geleverd", zegt ze, „dat de tweede Lon dense havenstaking in nauwe lijks enkele weken op geen en kele manier goed gepraat kan worden". In sommige andere Britse ha vens vertonen de dokwerkers eveneens neiging om weer aan de slag te gaan. Ongeveer 150 van de 1.000 havenarbeiders van Bristol spraken zich gis termiddag uit voor een alge mene werkhervatting. Zij ver klaarden hun vakbondsafge vaardigden niet langer meer te vertrouwen. De dokwerkers van Great Yarmouth daaren tegen besloten met een kleine meerderheid van stemmen gevolg te geven aan het stakingsbevel, uitgevaar digd door de Britse Transport- arbeidersbond. Inmiddels wordt met spanning afgewacht of het nieuwe over leg tussen de stakingsleiders van de mijnwerkers en de al gemene directie van de st9ats- mijnen (de zogeheten Nationa le Steenkolenraad) iets zal op brengen. Als niemand een spaak in het wiel steekt, be gint het morgen op een onbe kend adres. Dit is het eerste gesprek tussen beide partijen sinds twee maanden. De sta king van de mijnwerkers duurt al 26 weken. Vakbondsleider Arthur Scar- gill en president Ian MacGre- gor van de Nationale Steenko lenraad proberen een serene atmosfeer te scheppen door al les zoveel mogelijk geheim te houden. Verondersteld wordt dat zij zondagmorgen vrij vroeg bijeen zullen komen in de omgeving van het Schotse Edinburg. De stemming is. vrij optimistisch. Over de agenda van de onder handelingen lekt voorlopig niets uit. Alle vorige bespre kingen zuijn gestrand op het moeilijke punt van de mijnen die volgens de Nationale Steenkolenraad gesloten moe ten worden omdat zij niet lan ger rendabel zijn. De mijnwer- kersbond weigert al meer dan zes maanden op dat terrein doen. Meer verkeerscontrole wenselijk geacht AMSTERDAM De ver- keersveiligheid in Nederland kan het best verbeterd worden dobr méér controle. Daarnaast zou verkeersonderricht op scholen voor voortgezet onder wijs een gunstig effect hebben, evenals de invoering van een bromfietsrijbewijs. Dit blijkt uit een enquête van het onder zoeksbureau Lagendijk naar de mening van Nederlanders, vooral boven de 18 jaar. Uitbreiding van het rijexamen of de instelling van een voor lopig rijbewijs echter heeft, volgens de ondervraagden, weinig nut. Wel zouden rijcur- sussen elke vijftien jaar her haald moeten worden. Een strafpuntensysteem, wat kan leiden tot een verplichte ver- keerscursus, wordt door een meerderheid een goede ge dachte gevonden. Mr. P. van Vollenhoven had op deze mo gelijkheid bij de opening van het verkeersveiligheidcongres in de RAI op gezinspeeld. Staatssecretaris Scherpenhui- zen van Verkeer voelt hier echter niets voor. Hij is bang I voor verambtelijking. Boven dien vindt hij dat er eigenlijk al zo'n soort registratiesysteem bestaat, omdat frequente snel- heidsovertredingen bij de rechter bekend zijn. minder □rdt cr ervroegde d,nhi;;-hoolsluiüng: [lid- Afrika eer „rustig" 'resident Chun ;vreden over apanse excuus - DKIO De Zuidkoreaanse esident, Chun Doo Hwan, ïjeft gisteren „het bittere ten" van zijn land terzijde egd na het aanhoren van de Illiidelijkste Japanse verönt- huldiging tot nu toe voor het •".'|jHd dat Korea is toegebracht ffjdurende 35 jaar Japanse ko- Alhiale overheersing. De spijt- Buiging was afkomstig van ,\fmier Nakasone en was in jtel duidelijker bewoordingen 1 fesveld dan de tamelijk vage -Olfrklaring van keizer Hirohi- fffff 1. Chun zei na zijn driedaagse hoek aan Japan: „Het doel "lijn reis is nu bereikt". ZWOLLE De vermeen de ABP-,.chanteur" W. Meijer heeft een klacht wegens meineed inge diend tegen drie stafme dewerkers van het Alge meen Burgerlijk Pensi oenfonds. Hij beschuldigt de drie ervan valse ver klaringen te hebben afge legd tijdens het voorlopig getuigenverhoor dat op verzoek van Meijer door de rechter-commissaris in Zwolle wordt gehouden. De Zwolse officier van justitie heeft de klacht aanvaard en de recherche opdracht gegeven een on derzoek in te stellen. Volgens mr. S. van Gend, per sofficier bij de rechtbank in Zwolle, zijn er in de zaak veel tegenstrijdige lezingen gege ven die een nader onderzoek rechtvaardigen. Meijer wil met behulp van het getuigenverhoor aantonen dat burgemeester Gruijters van Lelystad hem ten onrechte als „chanteur" heeft bestempeld in het onderzoeksrapport over onregelmatigheden bij het ABP dat hij in juni 1983 in op dracht van minister Rietkerk samenstelde. Gewapend met de resultaten van het getui genverhoor wil Meijer zowel het ABP als Gruijters zelf schadeclaims voorschotelen die in de tientallen miljoenen guldens lopen. Het getuigenverhoor, dat nog niet is voltooid, heeft tot nu toe weinig klaarheid gebracht in de vraag wie er binnen het ABP nu eigenlijk verantwoor delijk is voor het feit dat de term „chantage" een eigen le ven ging leiden, en tenslotte in het rapport van Gruijters be landde. Meijers theorie is dat het chantageverhaal, evenals het befaamde zwartboek over obscure onroerend-goedtran- sacties bij het ABP, welbewust in omloop is gebracht door de sub-top van het pensioenfonds. Dit alles zou dan gebeurd zijn met het vooropgezet doel mr.drs. A.J.M. Masson als di recteur beleggingen ten val te brengen. Zoals bekend is Mas son al een tijd geschorst. Meij er méént echter van die opera tie de dupe te zijn geworden. weer HANNESBURG In de Al- ?rte woonwijken rondom H°r'a en Johannesburg is in weer rustig, nu de scholen 7iinpr i week voor de vakanties le aan *oten ziin- Maar in de voor- a was P Soweto bij Johannesburg revelde 9ben groepen zwarte jongen t heeft'eravond een autobus 'n toch ind gestoken en auto's met >n" Ofnen bekogeld, zo meldde Vrouw 1 woordvoerder van de lan- 0 ie mij fjke politie in Zuid-Afrika. te ver- f1 woordvoerder van het mi- 1 oogenferie van onderwijs zei dat heden sch°len V001' zwarten een on-^k eerder gesloten zijn „in t komt I kcht van de gebeurtenis- de ben recbter heeft in het :|e gebied rond Johannes- j-g intussen herdenkings- (chtigheden voor de in 1977 een cel overleden zwarte der Steve Biko verboden. hoolboycots en rellen heb- volgens officiële rapporten levens geëist. De Zuidafri- inse raad van kerken heeft igekondigd een onafhanke- - onderzoek in te stellen i ir het aantal slachtoffers. DEN HAAG De huren gaan in 1985 met vier procent om hoog. De stijging van de huren wordt veroorzaakt door de ho gere rente. Begin 1983 gingen ambtenaren van Financiën er bij berekeningen over de kos ten van de volkshuisvesting van uit dat de reële rente 7,5 procent zou zijn. De rente blijkt echter een procent hoger te zijn hetgeen de staat jaar lijks 400 miljoen gulden extra kost aan subsidies in de wo ningbouw. Staatssecretaris Brokx (VROM) wilde een nog forsere huurverhoging in 1985 om zo de huurharmonisatie (het optrekken van lage hu ren) te'kunnen beperken, die de overheid meer individuele huursubsidies kost. Huren in 1985 met vier pet omhoog i

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5