Industrieel erfgoed gaat in sneltrein vaart tegen de vlakte R ig p rnmoi itizo lui n u i ci\ Onrustbarende stijging arme ongehuwde moeders in New York Atari, prima machine, maar... ZATERDAG 8 SEPTEMBER 19841 I Een schokkende gebeurtenis in het wereldje van de huiscomputers was de overname van Atari door Jack Tramiel van Warner Communica tions. Tramiel is beroemd en be rucht. Hij bouwde Commodore tot een wereldmerk op, maar liet daar bij een spoor van menselijke ellen de achter. Atari probeert nu de nieuwe marktleider voor huiscomputers te worden (geruchten dat men ook grotere computers wil bouwen zijn overal te horen maar worden door niemand bevestigd). Directe con current van de meest verkochte huiscomputer, de Commodore 64, is de Atari 800 XL, die sinds dit jaar op de Nederlandse markt is. Het Amerikaans bedrijf dat groot werd door de spelletjes, maar er vervolgens weer honderden miljoe nen guldens op verloor, ziet de 800 XL en zijn kleinere broertje 600 XL als computers voor het hele ge zin. Het kastje oogt leuk en zit doordacht in elkaar, zo bleek tij dens een test. De ontwerpers bij Atari hebben er rekening mee ge houden dat ook ongeoefenden er mee uit de voeten kunnen. Onder een luikje aan de bovenkant zit een gleufje waar programma- modulen in kunnen worden gesto ken. Niet alleen met de bekende spelletjes als Pacman, maar ook met serieuzere toepassingen. Het educatieve aspect daarbij krijgt ruimschoots de aandacht. Aanslui tingen voor de spelknuppeltjes (joy sticks) ontbreken natuurlijk niet. Aan de achterzijde zitten aanslui tingen voor tv en monitor, voeding, cassetterecorder, diskdrive, printer en voor een uitbreiding van het ge heugen van 64 K. Ook de aan-uit schakelaar is hier te vinden. Dit alles is nog wel in de uiterst dunne handleiding opgenomen, al zijn twee foto's verwisseld. Maar hoe je nu gebruik moet maken van de computer (adviesprijs f 1.099,-) wordt nauwelijks uitgelegd. Een schandalige zaak. Het is net zoiets als een auto verkopen, in een fol dertje vermelden waar de contact sleutel hoort te zitten en voor de De Atari 800 XL, een prima computer, die tot veel in staat is en waar voor goede software bestaat. rest te verwijzen naar een boek dat in de winkel moet worden gekocht. Zo stuurt Atari zijn klanten het bos in en dat is heel jammer. Want deze huiscomputer heeft heel wat mogelijkheden in huis. De gebruiker kan op zijn scherm kiezen uit 256 kleuren, verschillen de lettersoorten en goede grafische tekens. Het programmeren dat hiervoor is vereist is niet simpel. Zeker niet als men niet meer dan de handleiding van Atari zelf heeft. Er zijn vier geluidskanalen aan boord die via de luidspreker van de tv te horen zijn. In Basic, de be kendste computertaal, kunnen, toonhoogte, volume en vervorming worden bepaald. Het Basic van Atari lijkt veel op MicroSoft Basic, de internationaal aanvaarde standaard. Zoals gebrui kelijk, is het niet helemaal hetzelf de en dat is lastig bij het overne men van programma's van andere computers. Ook Basicode-program- ma's van de veel beluisterde radio uitzending Hobbyscoop dienen te worden aangepast. Bij de computer hoort eigen rand apparatuur. Voor veel hobbyisten zal het bij een cassetterecorder (met de stevige adviesprijs van f 329,-) blijven. Hierop kunnen program ma's worden vastgelegd, bewaard en weer gebruikt. Het zal wel een ongelukje zijn, maar op de recorder die ik gebruikte vertikte een pro grammacassette van Atari het na het eerste deel te hebben afge werkt. En het beloofde geluid was er helemaal niet bij. Verder zijn nog te koop een disk drive (voor het opnemen op en weergeven vanaf floppy disks, flexibele geheugenschijfjes) en ver schillende printers, die ook in kleur kunnen afdrukken. Het is best een goede computer, die Atari, al is het Basic wat traag. De keus tussen de 800 XL en de Com modore 64 is daarom niet eenvou dig. Maar wat is het jammer dat de schriftelijke begeleiding zo onder de maat is. PIETER TAFFIJN NEW YORK Meer dan één derde van de moeders van de 112.000 babies die vorig jaar in de stad New York geboren werden, was ongehuwd. On geveer een kwart van deze ongehuwde moeders bestaat uit arme zwarte tieners, die voortijdig de school hebben verlaten en voornamelijk le- van een bijstandsuitke ring. Maatschappelijk werkers en stads besturen maken zich ernstig zorgen r de gevolgen hiervan op lange termijn. Ze geloven dat veel alleen staande moeders te arm en te onge schoold zijn om hun kinderen de mogelijkheid te geven een aan vaardbaar bestaan op te bouwen. Gevreesd wordt dat het resultaat hiervan zal zijn, dat de komende irte generatie het nog slechter zal hebben dan hun ouders. Volgens een rapport, dat binnen kort gepubliceerd zal worden door het departement van gezondheid in New York, is het aantal onwettig geboren kinderen de laatste twintig jaar verdrievoudigd. Hoewel er in elke inkomensgroep en in elk deel i de stad per jaar meer alleen staande moeders bijkomen, zijn het de stijging het grootst is. In Harlem bijvoorbeeld, wordt tachtig procent i de babies buiten een huwelijk geboren. In een blanke „modale" wijk in Manhattan bedraagt dat aantal maar dertien procent. Ook in andere Amerikaanse ste den, waar het aantal werklozen on der de minderheidsgroepen groot is, kan een dergelijke stijging wor den geconstateerd. In New Jersey wordt zelfs gesproken over een „epidemie" van onwettige kinde ren. In dertien steden van deze staat worden er dan ook meer on wettige dan wettige kinderen gebo- Bijstand Ongeveer 45 procent van de onge huwde moeders die nu van een bij standsuitkering leven, kregen al op r jeugdige leeftijd hun babies. Wanneer het aantal tiener-moeders onwettige geboortes blijft toene en, zal New York zich gedwon gen zien miljarden dollars meer uit te trekken voor de'sociale uitkerin gen en de welzijnsvoorzieningen. Barbara S., een jonge zwarte vrouw Harlem, is een typisch voorbeeld an een ongehuwde moeder in New York. Op haar zestiende was 'n verwachting en verliet ze de school. Ze weigerde abortus te ple gen, hoewel haar moeder en haar vriend daarop aandrongen. Na de geboorte van haar kind kreeg ze anticonceptiemiddelen mee na huis, maar ze „vergat vaak de pil te nemen", werd weer zwanger liet zich aborteren. Nadat ze haar vriend verlaten had, ging met haar baby thuis wone; Barbara en haar familie leven voornamelijk van het geld dat van de bijstand krijgen. Sommige broers van haar handelen in verdo vende middelen en gokken om ei nog wat bij te verdienen. Barbara heeft af en toe een part-time baan tje in een buurtwinkel en hoopt dat ze uiteindelijk iemand zal vinden die voor haar en de baby wil gen. Ze heeft zich aangesloten bij de Ford stichting, een organisatie die jonge moeders helpt weer terug 1 «teeipaa Üfré school tfrgaan om althans di minimale vaardigheden te ontwik kelen die ze nodig hebben te kunnen nemen aan Jiet arbeids proces. De Ford stichting, die op dil moment 3,5 miljoen dollar per jaa! besteedt aan voorzieningen voor tiener-moeders en hun kinderen, maakt zich niet zozeer zorgen de stijging in het aantal onwettige^; kinderen t -oudergezin: de armoedige le vensomstandigheden van de groep in kwestie. Een-oudergezin ud tee< ;roe er\ !|ene iludt oek De ove aee ami at i n t „Uit de hoge echtscheidingscijferfllire blijkt dat de meeste kinderen ditprob vandaag de dag in Amerika gebofte ren worden, op een bepaald mop"' ment in hun leven te maken krijvorij gen met het verschijnsel van dt.-n één-ouder gezinnen. Dat hoeft nieL noodzakelijkerwijs een grote handi-pPja cap voor ouder en kind te zijn het probleem is de armoede. doel op lange termijn is te zorgenfOO£ voor een minimale levensstan-M*of daard-garantie voor ieder kind waar en in wat voor familiever band het ook geboren wordt", aldusjQi^ woordvoerder stichting. De Ford stichting heeft de Ford andere organisaties educatieve pro-land< gramma's gefinancieerd die voor-laak lichting geven over geboortebeper-Ln t king en over gezinsplanning. Ee>4brdl de problemen stichting te maken heeft, voor de door toenemende armoed^m l en werkloosheid benadeelde jonge-iegt ren maar weinig pleziertjes blijven. „Behalve in sex en verdo-^n zj vende middelen zoeken vrouwen.-j- daarom misschien ook hun toe-P,.., vlucht in het krijgen van een kind.r Een kind betekent voor een jongi vrouw in een krottewijk im „tenminste iets dat helemaal haar is, een stukje eigen bezit", al vooraanstaande socioloc omdat New York. JANE ROSE) voor Copyright The Guardiaandsi onder tel 1 od be juder reder „WIJ HEBBEN ER VOOR EEN DEEL ONZE WELVAART AAN TE DANKEN" afbreken? Dan ben je bezig met ge schiedvervalsing". Van de monumenten die het ergst bedreigd worden noemt Nijhof: de stoomgemalen, waarvan er nu nog geen tien meer zijn, de tapijtfabrie- ken, waarvan er nauwelijks nog vijf zijn, de authentieke schutslui zen, de oude spoorwegstations en de met waterkracht aangedreven elektriciteitscentrale in Roermond. De enige in Nederland, die ook nog bijna op het punt van verdwijnen staat. Roermond heeft namelijk „snode" plannen met de centrale. Naïef Mocht er nog misverstand bestaan over het realisme van Nijhof dan is een laatste opmerking voldoende om daarover duidelijkheid te scheppen: „Je moet oppassen dat je niet zo naïef bent om te denken dat iedereen het industrieel erfgoed zo belangrijk vindt". Toch is er nog enig licht in de duis ternis voor de industriële archeolo gen. Dat is de toegenomen belang stelling en waardering voor het be drijfsleven. In een oude fabriek kan na een verbouwing bijvoor beeld een bedrijfsverzamelgebouw gesticht worden, waarin kleine on dernemers werk vinden. Nijhof: „De crisis komt ons wel te hulp; we kunnen nu schermen met het be houd of het maken van banen". Deskundigen vrezen dat de kinderen in de arme wijken van New Yorljun oi de rekening krijgen gepresenteerd van het toenemend ongehuwd moe derschap. De watertoren in Monster. Een object waarvoor industriële archeologen warme belangstelling hebben. „Toch moeten we ons niet teveel il lusies maken", aldus Nijhof. En, op droge toon, hoewel het hem aan het hart gaat: „Als we zo doorgaan, en het gaat zeker nog wel een jaar of tien door, zal het begin van het industrialisatieproces in Nederland niet meer zichtbaar zijn". MARTIN VOORN Peter Nijhof, oprichter van de Federatie Industrieel Erfgoed Nederland, met een door hem geschreven boek over industriële monumenten:Geen illusies. DEN HAAG Wie ziet er nou iets in een oude, verval len en verlaten, fabriek? En wie ligt er wakker van, dat in ons land zo langzamerhand bijna geen authentiek stoom gemaal meer te vinden is? Toch zijn die mensen er. „Ontzettend veel van wat ik belangrijk vind is niet te hou den", zegt drs. Peter Nijhof, initiatiefnemer tot de oprich ting van de Federatie Indus trieel Erfgoed Nederland, een bundeling van de organisaties op dit gebied. „Als een ge meente met goedkope sociale woningen schermt op de plaats van een oude fabriek", zo klinkt het wat bitter, ,ja, dan doe je daar niets aan". Nijhof lijkt eerder realistisch dan pessimistisch. Immers, het indus trieel erfgoed gaat in sneltreinvaart tegen de grond. De romantiek van de industriële archeologie slaat maar bij heel weinig mensen aan. En, in plaats daarvan verrijzen er splinternieuwe, functionele, maar vaak enigszins kille gebouwen. De moeizame strijd van de industriële archeologen. Industrieel erfgoed, wat houdt dat eigenlijk precies in? Nijhof over handigt een vel papier, daar staat het op: agrarische bedrijven, pol ders, mijncomplexen, kanalen, ha vens, bruggen, gasfabrieken, elek triciteitscentrales, stoommachines, pakhuizen, allemaal monumenten van bedrijf en techniek uit het in dustriële tijdperk, zo rond de 19e Uit de periode 1890-1930 dateren overigens de meeste industriële monumenten. Van de naar schat ting in totaal 42.000 monumenten meest huizen, kerken en wind molens zijn er toch nog duizen den industrieel te noemen. Maar dat aantal gaat in snel tempo om laag. Voor Nijhof is beslist niet alleen de schoonheid van een object belang rijk. Het kan zelfs zo zijn, dat een lelijk monument toch erg waarde vol is. Je kunt volgens hem eigen lijk niet eens spreken in termen van mooi of lelijk. Ook de zeld zaamheid van het object speelt mee, en de .betekenis van het in dustrieel erfgoed in de geschiede nis. En bijvoorbeeld of het object een markante plaats in het stads beeld inneemt. Niet beschermd Een watertoren of een gemaal spreekt de mensen nog wel aan, maar voor de rest lijkt het vechten tegen de bierkaai. Voor een oud kasteel of molens willen de mensen nog wel geld op tafel leggen, maar voor een oude, en op het eerste ge zicht lelijke fabriek? Deze monu menten zijn door het Rijk niet be schermd en de gemeenten zijn niet of nauwelijks in het behoud geïnte resseerd. De wethouder die de kogel tegen die „lelijke" fabriek gooit en sociale woningen bouwt, maakt goede sier bij de kiezers. Vraagje aan Nijhbf: Is het altijd een keuze tussen het industriële monument en de hui zen? „Helaas komt het daar meestal wel op neer". Wat wil de net opgerichte Federa tie Industrieel Erfgoed Nederland dan nog bereiken? Peter Nijhof, in het dagelijks leven adjunct-direc teur van het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting: „Op een rijtje zetten welke monumenten er nog zijn, ons inzetten voor behoud van die monumenten en een vuist ma ken naar de overheden. Elke keer als er ergens een waardevol monu ment dreigt te verdwijnen, trekken wij bij de gemeente aan de bel en bespreken de mogelijkheden om het te behouden". Peter Nijhof, bezig met zijn derde boek over dit onderwerp, heeft het hele land doorgereisd op zoek naar industriële monumenten. Hij zag ze bij wijze van spreken voor z'n neus verdwijnen. De monumenten van bedrijf en techniek zijn als het zo doorgaat al bijna letterlijk geschie denis. Maar Nijhof stelt: „Wij hebben er voor een deel onze welvaart aan te danken. Het is een belangrijke fase uit de geschiedenis. Waarom zou je het ene stuk geschiedenis oppoet sen en het andere deel even hard

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16